Awards for 2017

César

Best Film (Meilleur film)

WINNER

Elle: Saïd Ben Saïd (producer), Michel Merkt (producer), Paul Verhoeven (director)

NOMINEES


Frantz: Eric Altmayer (producer), Nicolas Altmayer (producer), François Ozon (director)

Les innocentes: Eric Altmayer (producer), Nicolas Altmayer (producer), Anne Fontaine (director)

Ma Loute: Jean Bréhat (producer), Rachid Bouchareb (producer), Muriel Merlin (producer), Bruno Dumont (director)

Mal de pierres: Alain Attal (producer), Nicole Garcia (director)

Victoria: Emmanuel Chaumet (producer), Justine Triet (director)

Best Actor (Meilleur acteur)

WINNER

NOMINEES






Most Promising Actor (Meilleur espoir masculin)

NOMINEES





Most Promising Actress (Meilleur espoir féminin)

NOMINEES





Best Actress (Meilleure actrice)

WINNER

NOMINEES






Best Supporting Actor (Meilleur acteur dans un second rôle)

NOMINEES






Best Supporting Actress (Meilleure actrice dans un second rôle)

NOMINEES





Best Director (Meilleur réalisateur)

WINNER

NOMINEES






Best Original Screenplay (Meilleur scénario original)

NOMINEES





Best Adapted Screenplay (Meilleure adaptation)

WINNER

NOMINEES





Best Cinematography (Meilleure photo)

NOMINEES





Best Costume Design (Meilleurs costumes)

NOMINEES





Best Sound (Meilleur son)

NOMINEES





Best Editing (Meilleur montage)

WINNER

NOMINEES




Best Original Music (Meilleure musique originale)

NOMINEES





Best Short Film (Meilleur film de court métrage)

NOMINEES

Après Suzanne: Félix Moati (director), Benjamin Elalouf (producer), Leah Weil (producer), Elsa Rodde (producer)


Chasse royale: Lise Akoka (director), Romane Gueret (director), Marine Alaric (producer)


Vers la tendresse: Alice Diop (director), Christophe Barral (producer), Toufik Ayadi (producer)

Best Documentary Film (Meilleur film documentaire)

NOMINEES


Fuocoammare: Gianfranco Rosi (director), Serge Lalou (producer), Camille Laemlé (producer)


Swagger: Olivier Babinet (director), Marine Dorfmann (producer), Alexandre Perrier (producer)

Best Foreign Film (Meilleur film étranger)

WINNER

NOMINEES






Best Animated Film (Meilleur film d'animation)

NOMINEES

Café froid: François Leroy (director), Stéphanie Lansaque (director), Marc Jousset (producer), Perrine Capron (producer)





Ma vie de Courgette: Claude Barras (director), Armelle Glorennec (producer), Eric Jacquot (producer), Marc Bonny (producer)

Best Production Design (Meilleurs décors)

NOMINEES





Best First Film (Meilleur premier film)

NOMINEES



Diamant noir: Arthur Harari (director), David Thion (producer), Philippe Martin (producer)


Rosalie Blum: Julien Rappeneau (director), Michael Gentile (producer), Charles Gillibert (producer)

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.