Awards for 2017

Robert

Best Film (Årets danske spillefilm)

WINNER

NOMINEES




Best Actor (Årets mandlige hovedrolle)

WINNER

NOMINEES




Best Actress (Årets kvindelige hovedrolle)

WINNER

NOMINEES




Best Supporting Actor (Årets mandlige birolle)

WINNER

NOMINEES




Best Supporting Actress (Årets kvindelige birolle)

WINNER

NOMINEES




Best Director (Årets instruktør)

WINNER

NOMINEES




Best Original Screenplay (Årets originale manuskript)

WINNER

NOMINEES




Best Adapted Screenplay (Årets adapterede manuskript)

WINNER

NOMINEES


Best Cinematography (Årets fotograf)

WINNER

NOMINEES




Best Costume Design (Årets kostumier)

WINNER

NOMINEES




Best Sound (Årets sounddesigner)

WINNER

NOMINEES




Best Editing (Årets klipper)

WINNER

NOMINEES




Best Visual Effects (Årets visuelle effekter)

WINNER

NOMINEES




Best Song (Årets originale sang)

WINNER

Shelley: Ina Lindgreen, Anders Trentemøller
for the song "100 Meter Mind Dash"

NOMINEES

Iqbal & superchippen: Wafande, Andreas Keilgaard, Pharfar
for the song "Der er kun en som Iqbal"

Fuglene over sundet: Jesper Mechlenburg
for the song "Safe and Sound"

The Neon Demon: Sia
for the song "Waving Goodbye"

De standhaftige: José González
For the song "With the Ink of a Ghost"

Best Original Score (Årets score)

WINNER

NOMINEES




Best Short - Fiction/Animation (Årets korte fiktion/animation)

WINNER

Sia: Annika Berg (director), Caroline Eybye (producer)

NOMINEES



Best Documentary (Årets dokumentarfilm)

WINNER

Dem vi var: Sine Skibsholt (director), Helle Faber (producer)

NOMINEES

Amanda Knox: Brian McGinn (director), Rod Blackhurst (director), Mette Heide (producer)



The War Show: Andreas Dalsgaard (director), Obaidah Zytoon (director), Miriam Nørgaard (producer), Alaa Hassan (producer)

Best Children/Youth Film (Årets børne- og ungdomsfilm)

WINNER

NOMINEES

Antboy 3: Ask Hasselbalch (director), Lea Løbger (producer)



Best Non-American Film (Årets ikke-amerikanske film)

WINNER

NOMINEES




Best Production Design (Årets scenograf)

WINNER

NOMINEES




Best American Film (Årets amerikanske film)

WINNER

NOMINEES




Best Make-Up (Årets sminkør)

WINNER

NOMINEES




Best TV Series (Årets tv-serie)

WINNER

Bedrag: Anders Toft Andersen (producer), Jeppe Gjervig Gram (writer), Per Fly (director)

NOMINEES


Dicte: Christian Potalivo (producer), Jonas Allen (producer), Peter Bose (producer), Dorthe Warnø Høgh (writer), Ida Maria Rydén (writer), Kasper Gaardsøe (director)

Best Actor - TV Series (Årets mandlige hovedrolle - tv-serie)

WINNER

NOMINEES


Best Actress - TV Series (Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie)

WINNER

NOMINEES




Best Supporting Actor - TV Series (Årets mandlige birolle - tv-serie)

WINNER

NOMINEES




Best Supporting Actress - TV Series (Årets kvindelige birolle - tv-serie)

NOMINEES




Best Short-Format TV Series (Årets korte tv-serie)

WINNER

NOMINEES

Bedre skilt end aldrig: Mie Andreasen (producer), Mette Heeno (writer), Hella Joof (director)

Den Anden Verden: Andreas Hjortdal (producer), Nikolaj Scherfig (writer), Bo Hr. Hansen (writer), Lars Kaalund (director)

Klaes the Roommate: Stinna Lassen (producer), Claudia Saginario (producer), Behrouz Bigdeli (writer, director)

Audience Award

Audience Award

WINNER

Honorary Robert

WINNER

Ib Award

WINNER

Kathrine Windfeld Memorial Grant

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.