Awards for 2017

Best Film

Best Film of the Festival (Spring Edition)

WINNER

Dress Rehearsal: Michael Boston (writer) (director) (producer) (actor), John Haegele (actor), Mark Valeriano (actor), James Tucker (actor), Lena Evans (actor), Elisabeth Granli (actor), Piankhi Iknaton (actor), Danny Apollo Bruce (actor), Chloë Caro (actor), Samuel Whitehill (actor), Eddie Shan (actor), Helga Mara (actor) (second assistant director), Roslyn McKinney (actor), Steven Jared Mangurten (cinematographer) (colorist), Rebecca Grace (editor), Ricky Flores (makeup artist), Joanna Easton (first assistant director), Ramon Cortes (boom operator), Conrad Scheepers (sound editor), Carter Kovacs (second assistant camera), Adam Marquez (first assistant camera), Minami Moriyama (second assistant camera), Andrew Pouch (key grip), Saman Yaghmai-Aledavoud (gaffer), Yuki Yoshimatsu (first assistant camera), Edo Brizio (colorist), Elena Petrova (set photographer)

IN-COMPETITION

Cold Is My Brother: Troy Moth (writer) (director) (producer), Andrew Calderone (writer) (producer), Greg Calderone (actor), Ernesto Barahona (music by) (sound mixer), Jacob Mazer (editor)

Best Thriller (Short Category)

WINNER

Best Drama (Short Category)

WINNER

Dress Rehearsal: Michael Boston (writer) (director) (producer) (actor), John Haegele (actor), Mark Valeriano (actor), James Tucker (actor), Lena Evans (actor), Elisabeth Granli (actor), Piankhi Iknaton (actor), Danny Apollo Bruce (actor), Chloë Caro (actor), Samuel Whitehill (actor), Eddie Shan (actor), Helga Mara (actor) (second assistant director), Roslyn McKinney (actor), Steven Jared Mangurten (cinematographer) (colorist), Rebecca Grace (editor), Ricky Flores (makeup artist), Joanna Easton (first assistant director), Ramon Cortes (boom operator), Conrad Scheepers (sound editor), Carter Kovacs (second assistant camera), Adam Marquez (first assistant camera), Minami Moriyama (second assistant camera), Andrew Pouch (key grip), Yuki Yoshimatsu (first assistant camera), Saman Yaghmai-Aledavoud (gaffer), Edo Brizio (colorist), Elena Petrova (set photographer)

Best Sci-Fi (Super Short Category)

IN-COMPETITION

:/Eclipsed: Nicole Baker (writer) (director) (cinematographer), Kirk Peterson (writer), Matthew Herrmann (actor), Ryan McCurdy (actor)

Best Comedy (Short Category)

IN-COMPETITION

Gunther: Paris Dylan (writer) (producer) (actor), Ryan Bergez (director), Maceo Greenberg (director), Caitlin Dechelle (actor), Kyle Otto (actor), Heleri Reek (actor), Montana Bertoletti (actor), Benjamin Draper (actor), Brent Florence (editor)

Short Drama

WINNER

Best Horror (Short Category)

WINNER

The Hider: Deborah Jayne Reilly Smith (writer) (director) (producer), Lauren Pringle (actor), Margaret Pleydon (actor), Joanne Steven (actor), Keenan Johnston (associate producer), Jani Jokinen (co-producer), Taya Mathias (associate producer), Sherry McKeown (executive producer), Luke Meneok (executive producer), Liam Moiser (associate producer), Bryan Monk (co-producer), Arnaud Niklaus (associate producer), Derek Owen (executive producer), Yuya Sasaki (co-producer), Geoff Smith (executive producer), Patti Smith (executive producer), Keaton Warrick Smith (cinematographer) (editor) (composer), John Migliore (special makeup effects artist), Cassidy Vaughan Smith (sound recordist)

Best Drama (Super Short Category)

IN-COMPETITION

Cold Is My Brother: Troy Moth (writer) (producer) (director), Andrew Calderone (writer) (producer), Greg Calderone (actor), Ernesto Barahona (music by) (sound mixer), Jacob Mazer (editor)

Jury Special Prize

WINNERS

The Honey Badger: Daniel Hayes (producer), Kb Kutz (director) (KB Kutz (production company))

Dress Rehearsal: Michael Boston (director) (actor) (writer) (producer)

IN-COMPETITION

Yours: Jaclyn Vogl (actor), TJ Cheslea (actor), Rima Anani (actor), Louise Lupo (actor), Roman Gubin (writer) (producer) (director), Edward Gubin (producer), James M. Findlay (music by) (sound department), Julian Lomaga (cinematographer) (editor) (producer), George Lomaga (key grip), Keenan Lynch (camera operator) (gaffer), Andrew Park (assistant camera), Scottie Smith (assistant camera), Troy Black (production assistant)

Dress Rehearsal: Michael Boston (writer) (director) (producer) (actor), John Haegele (actor), Mark Valeriano (actor), James Tucker (actor), Lena Evans (actor), Elisabeth Granli (actor), Piankhi Iknaton (actor), Danny Apollo Bruce (actor), Chloë Caro (actor), Samuel Whitehill (actor), Eddie Shan (actor), Helga Mara (actor) (second assistant director), Roslyn McKinney (actor), Steven Jared Mangurten (cinematographer) (colorist), Rebecca Grace (editor), Ricky Flores (makeup artist), Joanna Easton (first assistant director), Ramon Cortes (boom operator), Conrad Scheepers (sound editor), Carter Kovacs (second assistant camera), Adam Marquez (first assistant camera), Minami Moriyama (second assistant camera), Andrew Pouch (key grip), Saman Yaghmai-Aledavoud (gaffer), Yuki Yoshimatsu (first assistant camera), Edo Brizio (colorist), Elena Petrova (set photographer)

The Honey Badger: Kb Kutz (writer) (director) (editor), Daniel Hayes (self) (producer), David Clark (self), Marco Flores (self), Robert Owens (self), Alberto Flores (self), Murray Urquhart (producer)

Best Sci-Fi

WINNER

Electric Faces: Johnny Herbin (director), Chris Quick (producer) (New Retro Pictures (production company))

Best Student Film

Best Period Piece

IN-COMPETITION

Festival Prize

Best Actor Feature

IN-COMPETITION

Best Actor (Short Category)

WINNER

IN-COMPETITION

Best Actor (Feature Category)

IN-COMPETITION

Best Actor Short

IN-COMPETITION

Best Actress (Short Category)

IN-COMPETITION

Yours: Jaclyn Vogl (actor)

Best Actress Feature

WINNER

Best Actress (Feature Category)

WINNER

Best Director Short

IN-COMPETITION



Best Director (Super Short Films)

WINNER

Best Director (Feature Category)

IN-COMPETITION


Best Director (Super Short)

IN-COMPETITION

Best Director (Short Category)

IN-COMPETITION

Best Cinematography (Super Short Films)

IN-COMPETITION

Best Music

IN-COMPETITION

Best Experimental Super Short

IN-COMPETITION

Meshes of an Autumn Afternoon: Melissa Brattoni (director) (producer) (writer) (actor), Michael Koorey (editor) (visual effects) (actor)

Unseen: Justin Krul (director)
Finalist

Super Short

WINNER

IN-COMPETITION

Best Cast (Super Short Films)

IN-COMPETITION

Best Drama (Short Category)

IN-COMPETITION

Yours: Jaclyn Vogl (actor), TJ Cheslea (actor), Louise Lupo (actor), Rima Anani (actor), Roman Gubin (producer) (director) (writer), Edward Gubin (producer), Julian Lomaga (producer) (cinematographer) (editor), James M. Findlay (music by) (sound department), George Lomaga (key grip), Keenan Lynch (camera operator) (gaffer), Andrew Park (assistant camera), Scottie Smith (assistant camera), Troy Black (production assistant)

Dress Rehearsal: Michael Boston (writer) (director) (producer) (actor), John Haegele (actor), Mark Valeriano (actor), James Tucker (actor), Lena Evans (actor), Elisabeth Granli (actor), Piankhi Iknaton (actor), Danny Apollo Bruce (actor), Chloë Caro (actor), Samuel Whitehill (actor), Eddie Shan (actor), Helga Mara (actor) (second assistant director), Roslyn McKinney (actor), Steven Jared Mangurten (cinematographer) (colorist), Rebecca Grace (editor), Ricky Flores (makeup artist), Joanna Easton (first assistant director), Ramon Cortes (boom operator), Conrad Scheepers (sound editor), Carter Kovacs (second assistant camera), Adam Marquez (first assistant camera), Minami Moriyama (second assistant camera), Andrew Pouch (key grip), Yuki Yoshimatsu (first assistant camera), Saman Yaghmai-Aledavoud (gaffer), Edo Brizio (colorist), Elena Petrova (set photographer)

Best Writer Short

IN-COMPETITION


Best Cast (Short Films)

WINNER

Best Documentary (Short Category)

IN-COMPETITION

The Honey Badger: Kb Kutz (writer) (director) (editor), Daniel Hayes (self) (producer), David Clark (self), Marco Flores (self), Robert Owens (self), Alberto Flores (self), Murray Urquhart (producer)

Audience Choice

WINNER

Dress Rehearsal: Michael Boston (writer) (director) (producer) (actor)

Best Cast (Feature Films)

WINNER

Best Poster

WINNER

IN-COMPETITION

Ekaj: Frank Gargiulo (art director)

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.