Awards for 2016

DGC Team Award

Outstanding Directorial Achievement in Comedy Series

NOMINEES

Trailer Park Boys: Cory Bowles (Director), Preston Hudson (1st Assistant Director), Nicole Close (2nd Assistant Director), Byron Ingram (3rd Assistant Director), Vicki Donkin (Trainee Assistant Director), Jonathan Walker (Production Manager), Aaron Horton (Production Coordinator), Sean Doyle (Trainee Production Coordinator), Jason Daley (Production Assistant), Andrea H. Greaney (Production Accountant), Colleen McMaster (1st Assistant Accountant), Shaun Clarke (Location Manager), Jeremy Harty (Picture Editor)
For episode 908, "A Dancer For Money".

Schitt's Creek: Jerry Ciccoritti (Director), David Manion (1st Assistant Director), John Sauvé (2nd Assistant Director), Lyndsay Leahy (3rd Assistant Director), Bryan McMeeken (3rd Assistant Director), James Mauro (Production Manager), Paul Dudar (Production Assistant), Andrea Luff (Production Assistant), Valerie Politis (Production Assistant), Peter Muldoon (Production Accountant), Anne Jurenas-Polyak (1st Assistant Accountant), Ashley Alcock (2nd Assistant Accountant), Geoff Smither (Location Manager), James Blacker (Assistant Location Manager), Steve Zagrodny (Assistant Location Manager), Igor Zambeli (Locations Production Assistant), Jayson Julien (Locations Production Assistant), Brendan Smith (Production Designer), Bob Sher (Art Director), Alicia Remigio (1st Assistant Art Director), Alison Hickey (2nd Assistant Art Director), Adam Roberts (Post Production Supervisor), Peter Lopata (Sound Editor), Scott Donald (Sound Editor), Cailey Milito (Sound Editor), Trevor Ambrose (Picture Editor), Gary Fluxgold (1st Assistant Picture Editor)
For episode 209, "Moira's Nudes".

Schitt's Creek: Paul Fox (Director), George Jeffery (1st Assistant Director), John Sauvé (2nd Assistant Director), Lyndsay Leahy (3rd Assistant Director), Bryan McMeeken (3rd Assistant Director), James Mauro (Production Manager), Paul Dudar (Production Assistant), Andrea Luff (Production Assistant), Valerie Politis (Production Assistant), Geoff Smither (Location Manager), James Blacker (Assistant Location Manager), Steve Zagrodny (Assistant Location Manager), Jayson Julien (Locations Production Assistant), Igor Zambeli (Locations Production Assistant), Peter Muldoon (Production Accountant), Anne Jurenas-Polyak (1st Assistant Accountant), Ashley Alcock (2nd Assistant Accountant), Brendan Smith (Production Designer), Bob Sher (Art Director), Alicia Remigio (1st Assistant Art Director), Alison Hickey (2nd Assistant Art Director), Adam Roberts (Post Production Supervisor), Scott Donald (Sound Editor), Peter Lopata (Sound Editor), Cailey Milito (Sound Editor), James Bredin (Picture Editor), Gary Fluxgold (1st Assistant Picture Editor)
For episode 208, "Milk Money".

What Would Sal Do: Samir Rehem (Director), David C. Malcolm (1st Assistant Director), Brandon Jourdin (2nd Assistant Director), James Mauro (Production Manager), Brad Miller (Trainee Assistant Director), Ian Pozzebon (Location Manager;), David Blacker (Assistant Location Manager), Lacia Kornylo (Production Accountant), Aileen Bell (1st Assistant Accountant), Sasha Marusich (1st Assistant Accountant), Ashley Alcock (2nd Assistant Accountant), Peter Mihaichuk (Production Designer), Michael Liotta (Post Production Supervisor), Rob Ainsley (Sound Editor), Nadya Hanlon (Sound Editor), Clive Turner (Sound Editor), Jonathan Eagan (Picture Editor), Daisy MacLean (Assistant Picture Editor), Ray Savaya (Assistant Picture Editor)
For episode 101, "Punches Pilot".

Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Series

NOMINEES

Vikings: Ken Girotti (Director), Steve Wakefield (Production Manager), Cam Mansfield (1st Assistant Accountant), Jane Tattersall (Supervising Sound Editor), Yuri Gorbachow (Music Editor), David McCallum (Sound Editor), Steve Medeiros (Sound Editor), Dale Sheldrake (Sound Editor), Claire Dobson (1st Assistant Sound Editor), Andrew Jablonski (1st Assistant Sound Editor), Brennan Mercer (1st Assistant Sound Editor), Tad Seaborn (Picture Editor), Dan Briceno (1st Assistant Picture Editor), Brandy Hamilton (Assistant Picture Editor)
For episode 310, "The Dead".

Vikings: Kelly Makin (Director), Steve Wakefield (Production Manager), Cam Mansfield (1st Assistant Accountant), Jane Tattersall (Supervising Sound Editor), Yuri Gorbachow (Music Editor), David McCallum (Sound Editor), Steve Medeiros (Sound Editor), Dale Sheldrake (Sound Editor), Claire Dobson (1st Assistant Sound Editor), Andrew Jablonski (1st Assistant Sound Editor), Brennan Mercer (1st Assistant Sound Editor), Tad Seaborn (Picture Editor), Dan Briceno (1st Assistant Picture Editor), Brandy Hamilton (Assistant Picture Editor), Aaron Marshall (Picture Editor)
For episode 308, "To The Gates".

Vikings: Helen Shaver (Director), Steve Wakefield (Production Manager), Cam Mansfield (1st Assistant Accountant), Jane Tattersall (Supervising Sound Editor), Yuri Gorbachow (Music Editor), David McCallum (Sound Editor), Steve Medeiros (Sound Editor), Dale Sheldrake (Sound Editor), Claire Dobson (1st Assistant Sound Editor), Andrew Jablonski (1st Assistant Sound Editor), Brennan Mercer (1st Assistant Sound Editor), Tad Seaborn (Picture Editor), Dan Briceno (1st Assistant Picture Editor), Brandy Hamilton (Assistant Picture Editor)
For episode 306, "Born Again".

Vikings: Jeff Woolnough (Director), Steve Wakefield (Production Manager), Cam Mansfield (1st Assistant Accountant), Jane Tattersall (Supervising Sound Editor), Yuri Gorbachow (Music Editor), David McCallum (Sound Editor), Steve Medeiros (Sound Editor), Dale Sheldrake (Sound Editor), Claire Dobson (1st Assistant Sound Editor), Andrew Jablonski (1st Assistant Sound Editor), Brennan Mercer (1st Assistant Sound Editor), Tad Seaborn (Picture Editor), Dan Briceno (1st Assistant Picture Editor), Brandy Hamilton (Assistant Picture Editor), Aaron Marshall (Picture Editor)
For episode 303, "A Warrior's Fate".

Outstanding Directorial Achievement in Family Series

WINNER

Heartland: Bruce McDonald (Director), Pierre Tremblay (1st Assistant Director), Brad Moerke (2nd Assistant Director), Liza Mae Padilla (3rd Assistant Director), Emily Miller (Trainee Assistant Director), Lorenz Augustin (Production Manager), Joe D'Addetta (Production Coordinator), Andy Elder (Assistant Production Coordinator), Randi Uhl (Trainee Production Coordinator), Brian Dunne (Location Manager), Mohammed Qazazz (Assistant Location Manager), Jim Gilfillan (Production Assistant), Grayson Ogle (Production Assistant), Lisa Kalushner (Post Production Supervisor), Eileen Graham (Post Production Coordinator), Richard Calistan (Adr Editor), Kevin Howard (Sound Effects Editor), Rob Hegedus (Dialogue Editor), Kevin Banks (Music Editor), Jason MacNeill (1st Assistant Sound Editor), Ken Filewych (Picture Editor), Neshe Delici (1st Assistant Picture Editor)
For Episode 910, "Before the Darkness".

NOMINEES

Degrassi: Next Class: Stefan Brogren (Director), Will Bowes (2nd Unit Director), Joshua Gray (1st Assistant Director), Andrew McNeill (2nd Assistant Director), James Dalton (3rd Assistant Director), Jimmy Palferro (4th Assistant Director), Michael Bawcutt (Production Manager), Linda Keyworth (Assistant Production Manager), Bruce Jackson (Location Production Assistant), Peter Mabrucco (Production Assistant), Anthony Grosse (Production Accountant), Sheralyn McGrath (1st Assistant Accountant), Stephen Stanley (Production Designer), Hayley Isaacs (1st Assistant Art Director), Andrew Lima (1st Assistant Art Director), Fabrizio Sclocco (Trainee Assistant Art Director), Danielle McBride (Supervising Sound Editor), Marvyn Dennis (Sound Editor), John Douglas Smith (Sound Editor), Craig MacLellan (1st Assistant Sound Editor), Jason Irvine (Supervising Picture Editor), Nicholas Wong (Picture Editor), Amanda Mitro (Assistant Picture Editor), Lee-Ann Cass (1st Assistant Picture Editor)
For episode 101, "#Bootycall".

Degrassi: Next Class: Stefan Brogren (Director), Will Bowes (2nd Unit Director), Joshua Gray (1st Assistant Director), Andrew McNeill (2nd Assistant Director), Tal Aulbrook (3rd Assistant Director), Jimmy Palferro (4th Assistant Director), Michael Bawcutt (Production Manager), Linda Keyworth (Assistant Production Manager), James Dalton (Production Assistant), Bruce Jackson (Location Production Assistant), Anthony Grosse (Production Accountant), Sheralyn McGrath (1st Assistant Accountant), Stephen Stanley (Production Designer), Hayley Isaacs (1st Assistant Art Director), Andrew Lima (1st Assistant Art Director), Fabrizio Sclocco (Trainee Assistant Art Director), Danielle McBride (Supervising Sound Editor), Marvyn Dennis (Sound Editor), John Douglas Smith (Sound Editor), Craig MacLellan (1st Assistant Sound Editor), Jason Irvine (Supervising Picture Editor), Nicholas Wong (Picture Editor), Amanda Mitro (Assistant Picture Editor), Lee-Ann Cass (1st Assistant Picture Editor)
For episode 110, "#Sorrynotsorry".

Degrassi: Next Class: Eleanor Lindo (Director), Will Bowes (2nd Unit Director), Mark Pancer (1st Assistant Director), Eric Banz (2nd Assistant Director), Tal Aulbrook (3rd Assistant Director), Jimmy Palferro (4th Assistant Director), Michael Bawcutt (Production Manager), Linda Keyworth (Assistant Production Manager), James Dalton (Production Assistant), Bruce Jackson (Location Production Assistant), Anthony Grosse (Production Accountant), Sheralyn McGrath (1st Assistant Accountant), Stephen Stanley (Production Designer), Andrew Lima (1st Assistant Art Director), Hayley Isaacs (1st Assistant Art Director), Fabrizio Sclocco (Trainee Assistant Art Director), Danielle McBride (Supervising Sound Editor), Marvyn Dennis (Sound Editor), John Douglas Smith (Sound Editor), Craig MacLellan (1st Assistant Sound Editor), Jason Irvine (Supervising Picture Editor), Nicholas Wong (Picture Editor), Amanda Mitro (Assistant Picture Editor), Lee-Ann Cass (1st Assistant Picture Editor)
For episode 107, "#ThisCouldBeUsButYouPlayin".

Outstanding Directorial Achievement in Feature Film

NOMINEES

Born to Be Blue: Robert Budreau (Director), Daniel J. Murphy (1st Assistant Director), Aline Robichaud (2nd Assistant Director), Brandon Jourdin (3rd Assistant Director), Avi Federgreen (Production Manager), Jenna Hamilton (Trainee Assistant Director), Matt Hunwicks (Production Assistant), Jonathon King-Seguin (Production Assistant), Janine Oloman (Production Assistant), Srdjan Vilotijevic (Location Manager), Liam White (Location Production Assistant), Andrea H. Greaney (Production Accountant), Angela 'Mega' Clarke (1st Assistant Accountant), Keith Kanhai (2nd Assistant Accountant), Aidan Leroux (Production Designer), Joel Richardson (Art Director), Stephanie Wyman (1st Assistant Art Director), Bruno Rocca (2nd Assistant Art Director)

Remember: Atom Egoyan (Director), Daniel J. Murphy (1st Assistant Director), Karl Irvine (2nd Assistant Director), Tyler Delben (3rd Assistant Director), Brandon Jourdin (3rd Assistant Director), Aaron Barnett (Production Manager), Rosalie Chilelli (Assistant Production Manager), Jenna Hamilton (Trainee Assistant Director), Kate Dunn (Production Assistant), Travis McConnell (Production Assistant), Kieffer Moxness (Production Assistant), Greg Sigurdson (Production Assistant), Ryan D. Walker (Production Assistant), Srdjan Vilotijevic (Location Manager), Eardley Wilmot (Location Manager), Jonathan Contreras (Assistant Location Manager), Gewan Dass (Location Production Assistant), Chris Randell (Location Production Assistant), Liam White (Location Production Assistant), Igor Zambeli (Location Production Assistant), Siobhan Rowand (Production Accountant), Janet Chandler (1st Assistant Accountant), Jackie Tiffin (1st Assistant Accountant), Amandeep Malik (2nd Assistant Accountant), Viki Posidis (2nd Assistant Accountant), Diana Duric (3rd Assistant Accountant), Fiona MacPherson (3rd Assistant Accountant), Matthew Davies (Production Designer), Rory Cheyne (Art Director), Itsuko Kurono (1st Assistant Art Director), Aaron Morrison (1st Assistant Art Director), Melissa Cormier (Trainee Assistant Art Director), Steve Munro (Sound Editor), John Loranger (Sound Editor), David Drainie Taylor (Sound Editor), Kieran Sherry (Assistant Sound Editor), Christopher Donaldson (Picture Editor), Luis Freitas (1st Assistant Picture Editor)

Hyena Road: Paul Gross (Director), Richard O'Brien-Moran (1st Assistant Director), Danielle Dumesnil (2nd Assistant Director), Ellen Rutter (Production Manager), Eleanor Mendes (Production Coordinator), Rochelle Hykawy (Production Assistant), Liam Karp (Production Assistant), Steve Sheridan (Production Accountant), Dominic Stubbs (1st Assistant Accountant), Jane Tattersall (Supervising Sound Editor), Kevin Banks (Sound Editor), Ed Douglas (Sound Editor), David Evans (Sound Editor), Barry Gilmore (Sound Editor), Martin Gwynn Jones (Sound Editor), David McCallum (Sound Editor), Brennan Mercer (Sound Editor), David Rose (Sound Editor), Claire Dobson (1st Assistant Sound Editor), Krystin Hunter (1st Assistant Sound Editor), David Wharnsby (Picture Editor), Luis Freitas (1st Assistant Picture Editor), Chuck Kahn (1st Assistant Picture Editor)

The Saver: Wiebke von Carolsfeld (Director), Gabriel Teller (1st Assistant Director), Olivier Chouinard (2nd Assistant Director), Louisa Schabas (Production Designer)

Short Film

WINNER

Portal to Hell!!!: Vivieno Caldinelli (Director), Moe Rai (2ndAssistant Director), Duff Smith (Picture Editor)

NOMINEES

Big Little Girl: Viki Posidis (Director), Alexandre Champagne (1st Assistant Director), Kelly Gilbert (Production Manager, Locations Manager), Allan Fung (Supervising Sound Editor), Jesse Gillingham (SFX Editor), Rob Ainsley (Dialogue Editor)

Friends Like Us: Craig David Wallace (Director), Aaron Duncan (1st Assistant Art Director), D. Gillian Truster (Picture Editor)

The Offer: Winnifred Jong (Director), Lize van der Bijl (1st Assistant Director)

Allan King Award For Excellence in Documentary

WINNERS


Guantanamo's Child: Omar Khadr: Cathy Gulkin (picture editor), Dustin Harris (dialogue editor)

NOMINEES

Ninth Floor: Mina Shum (Director), Donna Noonan (Production Designer), Élisabeth Williams (Production Designer)

Outstanding Directorial Achievement in Movies for Television and Mini-Series

NOMINEES

Swept Under: Michel Poulette (Director), Robbie Ditchburn (1st Assistant Director), Alix Croquet (2nd Assistant Director), Frédérique Chalifoux-Bazinet (3rd Assistant Director), Jean Bécotte (Production Designer), Isabelle Létourneau (Art Department Coordinator)

Sons of Liberty: Kari Skogland (Director), Rob Gray (Production Designer)

A Country Wedding: Anne Wheeler (Director), Paul Turner (1st Assistant Director), Shaun Moskie (2nd Assistant Director), Jeff Croft (3rd Assistant Director), Jamie Lake (Production Manager), Dale Bredeson (Additional Assistant Director Background Coordinator), Julia Done (Additional Assistant Director Background Coordinator), Marijke Richman (Additional Assistant Director Background Coordinator), Kevin Lowe (Trainee Assistant Director), Michael Farias (Location Manager), Kelsey Fonda (Assistant Location Manager), Chris Baudat (Location Scout), Jason Durocher (Location Scout)

The Gourmet Detective: Scott Smith (Director), Matthew Blecha (1st Assistant Director), Catherine Kretz (2nd Assistant Director), Erin Dixon (3rd Assistant Director), Allen Lewis (Production Manager), Jean-Sebastien Normandeau (Trainee Assistant Director), Jason Yeung (Trainee Assistant Director), Vince Coates (Additional Assistant Director Background Coordinator), Paul Russell (Location Manager), Steve Kinghorn (Assistant Location Manager)

DGC Craft Award

Picture Editing - Documentary

NOMINEES




Picture Editing - Feature Film

NOMINEES




Sound Editing - Feature Film

NOMINEES

A Christmas Horror Story: Kevin Banks (Sound Editor), Ed Douglas (Sound Editor), Barry Gilmore (Sound Editor), David Caporale (1st Assistant Sound Editor), Krystin Hunter (1st Assistant Sound Editor)

Forsaken: Mark Gingras (Sound Editor), Jill Purdy (Sound Editor), Adam Stein (Sound Editor), James Robb (1st Assistant Sound Editor)

Hyena Road: Jane Tattersall (Supervising Sound Editor), Kevin Banks (Sound Editor), Ed Douglas, David Evans (Sound Editor), Barry Gilmore (Sound Editor), Martin Gwynn Jones (Sound Editor), David McCallum (Sound Editor), Brennan Mercer (Sound Editor), David Rose (Sound Editor), Claire Dobson (1st Assistant Sound Editor), Krystin Hunter (1st Assistant Sound Editor)

Zoom: Jane Tattersall (Supervising Sound Editor), David McCallum (Sound Editor), David Rose (Sound Editor), Claire Dobson (1st Assistant Sound Editor)

Production Design - Feature Film

WINNER

NOMINEES



Picture Editing - Television Series

WINNER

Orphan Black: D. Gillian Truster
For episode 305, "Scarred By Many Past Frustrations".

NOMINEES

Hannibal: Michael Doherty
For episode 301, "Antipasto".

Hannibal: Stephen Philipson
For episode 306, "Dolce".

Orphan Black: Jay Prychidny
For episode 306, "Certain Agony of the Battlefield".

Picture Editing - Television Movie/Mini-Series

NOMINEES




Sound Editing - Television Movie/Mini-Series

NOMINEES

Charming Christmas: Alex Bullick (Sound Editor), Nelson Ferreira (Sound Editor), John Douglas Smith (Sound Editor), Ayaz Kamani (1st Assistant Sound Editor)

Hello, It's Me: Alex Bullick (Sound Editor), Nelson Ferreira (Sound Editor), John Douglas Smith (Sound Editor), Ayaz Kamani (1st Assistant Sound Editor)

Murdoch Mysteries: Mark Beck (Sound Editor), Jonas Kuhnemann (Dialogue Editor), Joseph Doane (1st Assistant Sound Editor), Richard Calistan (ADR Editor)
For episode "A Merry Murdoch Christmas"

The Secret Life of Marilyn Monroe: Sue Conley (Sound Editor), Joe Mancuso (Sound Editor), David McCallum (Sound Editor), Steve Medeiros (Sound Editor), Krystin Hunter (Sound Editor), Jane Tattersall (Sound Editor), Claire Dobson (1st Assistant Sound Editor)

Sound Editing - Television Series

WINNER

The Expanse: Kevin Banks (sound editor), Nelson Ferreira (sound editor), Dustin Harris (sound editor), Nathan Robitaille (sound editor), Tyler Whitham (sound editor), Dashen Naidoo (1st Assistant Sound Editor)
For episode 102, "The Big Empty"

NOMINEES

Between: Kevin Banks (Sound Editor), Dale Lennon (Sound Editor), Adam Stein (Sound Editor), James Robb (1st Assistant Sound Editor)
For episode 101, "School's Out".

The Strain (213 Night Train): John Loranger (Supervising Sound Editor and Sound Designer), Dan Sexton (Sound Effects Editor), Adam Stein (Sound Effects Editor), Nathan Robitaille (Sound Effects Editor), Jill Purdy (Dialogue Editor), Richard Calistan (ADR Editor), Joe Mancuso (Music Editor), Craig MacLellan (1st Assistant Sound Editor)
For episode 213, Night Train

Colony (106 Yoknapatawpha): John Loranger (Supervising Sound Editor and Sound Designer), Dan Sexton (Sound Effects Editor), Adam Stein (Sound Effects Editor), Jill Purdy (Dialogue Editor), Elma Bello (ADR Editor), Joe Mancuso (Music Editor), Craig MacLellan (1st Assistant Sound Editor)
For episode 106, Yoknapatawpha

Production Design - Television Series

NOMINEES

Dark Matter: Ian Brock
For episode 101.

Orphan Black: John Dondertman
For episode 306, "Certain Agony of the Battlefield".

The Art of More: Zoe Sakellaropoulo
For episode 105, "One Ton Depot".

Schitt's Creek: Brendan Smith
For episode 213, "Happy Anniversary".

Production Design - Television Movie/Mini-Series

NOMINEES




DGC Lifetime Achievement Award

WINNER

Don Haldane Distinguished Service Award

WINNER

Outstanding Directorial Achievement

Family Series

NOMINEE

Heartland: Bruce McDonald (Director), Pierre Tremblay (1st Assistant Director), Brad Moerke (2nd Assistant Director), Liza Mae Padilla (3rd Assistant Director), Emily Miller (Trainee Assistant Director), Lorenz Augustin (Production Manager), Joe D'Addetta (Production Coordinator), Andy Elder (Assistant Production Coordinator), Randi Uhl (Trainee Production Coordinator), Brian Dunne (Location Manager), Mohammed Qazazz (Assistant Location Manager), Jim Gilfillan (Production Assistant), Grayson Ogle (Production Assistant), Lisa Kalushner (Post Production Supervisor), Eileen Graham (Post Production Coordinator), Richard Calistan (Sound Editor), Kevin Howard (Sound Effects Editor), Rob Hegedus (Dialogue Editor), Kevin Banks (Music Editor), Jason MacNeill (1st Assistant Sound Editor), Ken Filewych (Picture Editor), Neshe Delici (1st Assistant Picture Editor)
For Episode 910, "Before the Darkness".

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.