Awards for 2016

Action on Film Award

Best Picture

WINNERS

The Red Maple Leaf: Frank D'Angelo (director) (In Your Ear Productions (production company))

IN-COMPETITION

Last Man Club: Bo Brinkman (director/producer), Linda Pandolph (executive producer), Cowden Ward (executive producer), Mike Parrish (executive producer), Barry Strickland (co-producer), Mark Clark (co-producer), Scott Carr (co-producer), Liz R. Graham (associate producer), Chase P. Cook (associate producer) (Cactus Films (production company), Pandolph Productions (production company))

Best Actor - Feature

WINNER

Last Man Club: James MacKrell (Pandolph Productions (production company), Cactus Films (production company))

IN-COMPETITION

Best Actor - Short

WINNER

Coming to Terms (short film): Michael Maino (actor)

Best Actor

WINNER

Best Actress - Short

WINNER

IN-COMPETITION

Best Suporting Actress female short

IN-COMPETITION

Best Actress

WINNER

IN-COMPETITION

Best Actress - Feature

IN-COMPETITION


Last Man Club: Kate French (Pandolph Productions (production company), Cactus Films (production company))

Best Supporting Actor - Short

WINNER

Best Supporting Actor

IN-COMPETITION

Best Supporting Actor - Feature

WINNER

Last Man Club: William Morgan Sheppard (Pandolph Productions (production company), Cactus Films (production company))

IN-COMPETITION

Traded (feature film): Trace Adkins (actor) (Status Media & Entertainment (production company))
Trace Adkins

Last Man Club: Barry Corbin (Pandolph Productions (production company), Cactus Films (production company))

Best Supporting Actress - Feature

IN-COMPETITION


Best supporting Actress short

IN-COMPETITION

Best Supporting Actress - Short

WINNER

IN-COMPETITION



Best Director

WINNER

Last Man Club: Bo Brinkman (director) (Pandolph Productions (production company), Cactus Films (production company))

Best Dramatic Scene - Screenplay

IN-COMPETITION

Best Screenplay

IN-COMPETITION

Best Cinematography Feature

IN-COMPETITION

Best Cinematography Short

WINNER

Murrieta (short film): Michael Thygesen (cinematographer)

IN-COMPETITION

Coming to Terms (short film): John Rosario (cinematographer)

Best Cinematography

WINNERS


IN-COMPETITION

Best Art Direction

WINNER

IN-COMPETITION



This Modern Man Is Beat: Alex Merkin (Director), Joshua Stricklin (Production Design), Whitney Vigil (Costume Design), Brielle McKenna (Makeup Artist)

Best Art Direction - Short

IN-COMPETITION

Coming to Terms (short film): Brad Salo (production designer), Mariadel Villaespesa (production designer assistant)

Best Costumes

IN-COMPETITION

Best Sound Design - Feature

WINNER

IN-COMPETITION

All the Devils Are Here (feature film): Ryan Lightbourn (sound designer)

Best Soundtrack Feature

IN-COMPETITION

Best Sound Design

WINNER

Coming to Terms (short film): Frank Gaeta (re-recording mixer) (sound designer)

IN-COMPETITION



The Red Maple Leaf: Frank D'Angelo (producer) (In Your Ear Productions (production company))

Best Editing Documentary

IN-COMPETITION

Best Editing - Feature

IN-COMPETITION

Dependent's Day: Michael David Lynch (editor) (We Push Trains (production company))

Best Editing - Short

IN-COMPETITION

Best Visual Effects

IN-COMPETITION

The Reckoning: Troy Ruff (director) (Ruff Productions (production company), Gentz Studios (production company))

Best Visual Effects Feature

WINNER

IN-COMPETITION


All the Devils Are Here (feature film): Ryan Lightbourn (visual effects)


Best Make Up Effects - Feature

IN-COMPETITION

All the Devils Are Here (feature film): Teri Griffin (key makeup artist), Carson Griffin (key makeup artist)

Best Visual Effects - Short

IN-COMPETITION



Best Special Effects

WINNER

The Reckoning: Troy Ruff (director) (Ruff Productions (production company), Gentz Studios (production company))

IN-COMPETITION

All the Devils Are Here (feature film): Ryan Lightbourn (special effects), Carson Griffin (special effects), Teri Griffin (special effects), Hailey Trifiro (special effects)

Best Special Effects Feature

WINNER

IN-COMPETITION

Best Score - Feature

IN-COMPETITION


Best Score - Short

IN-COMPETITION

Coming to Terms (short film): Bruno Valenti (music), Jan Broberg Carter (additional music)

Best Music Video

IN-COMPETITION

Best Musical

IN-COMPETITION

Outstanding Cast Performance - Short

WINNER

IN-COMPETITION

Breakout Action Star - Male - Short

IN-COMPETITION

Best Young Performer Male - Short

WINNER

IN-COMPETITION


Coming to Terms (short film): Wyatt Greene (actor)

Best Short Film

WINNER

Coming to Terms (short film): David Bertran (writer) (director)

IN-COMPETITION


Action Short of the Year

IN-COMPETITION


Best Young Performer Female - Short

IN-COMPETITION

Coming to Terms (short film): Carissa Bazler (actress)


Best Short Short

WINNER

IN-COMPETITION


Best Micro Short/Trailer

IN-COMPETITION

Best Action Short of the Year

IN-COMPETITION


Best Action Short - Short

IN-COMPETITION


The Reckoning: Troy Ruff (director) (Ruff Productions (production company), Gentz Studios (production company))

Best Guerilla Short Film

WINNER

Best Action Sequence - Martial Arts Short

IN-COMPETITION

The Louis Mitchell Award for Best Feature/Short

WINNERS


C.R.Usher: Richard Groen (Writer, Producer, Director), Sylvain Desjardins (Cinematographer, Editor, Composer), John E. McLenachan (Production Assistant)

IN-COMPETITION


Best Horror Short

IN-COMPETITION

Devil: Martin Sonntag (director/writer), Kim Sønderholm (writer) (Dangerous Island)


Best Documentary Short

WINNER

USMC 1st Searchlight Battery in Vietnam 1967-69 (short, documentary film): Jeff Redlick (producer)

IN-COMPETITION

Kidnapped by the Mob: Jeff Redlick (executive producer)

Best Documentary Political

IN-COMPETITION

Best Documentary

IN-COMPETITION


Best Foreign Film Feature

WINNER

IN-COMPETITION


The Red Maple Leaf: Frank D'Angelo (producer) (In Your Ear Productions (production company))

Best Foreign Film - Short

IN-COMPETITION


Breakout Action Star - Female - Feature

WINNER

IN-COMPETITION

Best Urban Film

IN-COMPETITION


Best Young Performer - Feature

WINNER

Last Man Club: Blaze Tucker (Pandolph Productions (production company), Cactus Films (production company))

Best Student Film

WINNER

IN-COMPETITION


Best Faith-Based Project

IN-COMPETITION

Coming to Terms (short film): David Bertran (writer) (director)

Hank Garrett Award

WINNER

Best Political Statement Film

IN-COMPETITION

Best Villain - Feature

WINNER

Best Young Filmmaker

IN-COMPETITION


Best Social Commentary Award

IN-COMPETITION

Female Action Performer of the Year

WINNER

IN-COMPETITION



Best Action Sequence Martial Arts Feature

WINNER

IN-COMPETITION


Best Horror Film - Feature

IN-COMPETITION




Best Experimental Project

WINNER

IN-COMPETITION


Best Action Sequence - Feature

WINNER

IN-COMPETITION

Stella Adler Award for Excellence in Film

WINNERS


Robert Factor
Career Body of Work

IN-COMPETITION

Breakout Action Star - Male - Feature

WINNER

IN-COMPETITION


Best Political Statement Movie

WINNER

Best Micro Film

IN-COMPETITION

Best Young Performer Feature

IN-COMPETITION


Best Spoof Feature

IN-COMPETITION

Best First Time Filmmaker

WINNER

IN-COMPETITION

Self Help (short film): Lorenzo Leonard (director), (writer), (executive producer) (Leonard Productions (production company))

Male Action Performer of the Year

WINNER

Outstanding Cast Performance - Feature

WINNER

Best Female Filmmaker

IN-COMPETITION

Best Comedy - Feature

WINNER

Best Artwork & Design

WINNER

IN-COMPETITION

Best LGBT Project

WINNER

Action Film of the Year - Feature

WINNER


Clint Gaige, Darla Gaige, Daniel F. Purcell, Konstantine James (Growth Media Productions)

IN-COMPETITION


Best Drama Feature

IN-COMPETITION

Best Children's Film

WINNER

IN-COMPETITION

Best Guerrilla Film - Feature

IN-COMPETITION


Best Fight Choreography - Feature

WINNER

IN-COMPETITION

Best Dialogue - Feature

IN-COMPETITION


Best Faith Based Project

WINNER

Self Help (short film): Lorenzo Leonard (director), (writer), (executive producer) (Leonard Productions (production company), From The Earth Productions (in association with))

IN-COMPETITION

Best Animation

WINNER

Outstanding Cast Performance

IN-COMPETITION


Last Man Club: Bo Brinkman (director) (Pandolph Productions (production company), Cactus Films (production company))

Best Science Fiction

IN-COMPETITION


The Reckoning: Troy Ruff (director) (Ruff Productions (production company), Gentz Studios (production company))

Best Make-Up

IN-COMPETITION


Best Fan Film

IN-COMPETITION

Best Web or TV Series

WINNER

Alan J. Bailey Award

Excellence in Film

WINNERS

The Red Maple Leaf: Frank D'Angelo (producer) (In Your Ear Productions (production company))

AOF/WAB Award

Best Picture

IN-COMPETITION

Xristos Award

The Xristos Award

WINNERS

Murrieta (short film): Juan Avelar (director)

Written Word Competition

Best Action Sequence Short or Feature

IN-COMPETITION

Best Scene Short

IN-COMPETITION

Harold L. Brown
For teleplay "Destiny of Tar and Feathers"

Best Short

IN-COMPETITION

Neil Chase
For "Paydirt"

Harold L. Brown
For teleplay "Destiny of Tar and Feathers"

Best Dialogue Short

IN-COMPETITION

Harold L. Brown
For teleplay "Destiny of Tar and Feathers"

Best Script - Youth/Family

IN-COMPETITION

Neil Chase
For "The Christmas Cupcakes"

Best Title

IN-COMPETITION

Michael Gibrall
for the screenplay "Duel of the Immortals"

Best Drama - Feature

IN-COMPETITION

Neil Chase
For "The Unsent Letter"

Best Horror Feature Script

WINNER

When the Dead Laugh: Mark L. Maness (Screenplay), Randal Files (Screenplay), James A. Mirabella (Story), Rob Winfrey (Screenplay)

Most Ambitious Script

IN-COMPETITION

Michael Gibrall
for the screenplay "Duel of the Immortals"

Best Action Feature

IN-COMPETITION

Best Dramatic Scene

IN-COMPETITION

Best Teleplay

IN-COMPETITION

Michael Gibrall
for the teleplay "Donna"

Harold L. Brown
For teleplay "Destiny of Tar and Feathers"

Best Comedy - Feature

IN-COMPETITION

Neil Chase
For "The Christmas Cupcakes"

Best Action Feature Script

IN-COMPETITION

Best Western

Best Western

WINNER

Best Director

Best Director

IN-COMPETITION

Feature Film

IN-COMPETITION

Golden State

Best Young Performer Female - Short

WINNER

Best Performance in an Acting Role

WINNER

IN-COMPETITION

Action on Film Spotlight Award

Best Supporting Actress - Feature

WINNER

Stella Adler Award

Stella Adler Award for Directing

WINNER

Stella Adler Award for Acting

WINNER

The Hollywood Dreams Excellence in Film Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.