Awards for 2017

Festival Award

Best Film

WINNERS

Provenance: Ben Hecking (producer), Amanda Atkins (producer)

NOMINEES


Best Lead Actor

WINNER

NOMINEES




Best Lead Actor in a Foreign Language Film

NOMINEE

Best Lead Actor in a Short Film

WINNER

NOMINEES


Best Lead Actor in a Foreign Language Feature Film

NOMINEE

Best Lead Actress in a Short Film

NOMINEES





Best Lead Actress

NOMINEES



A Good Dream: Melany Bennett (actor) (Doe-Eyed Pictures (production company))

Best Supporting Actor in a Short Film

NOMINEE

#Actorslife: David Jessop (supporting actor) (Tiptoemango Productions (production company))

Best Supporting Actor in a Foreign Language Film

NOMINEES


Ovni: Luis del Valle (actor) (Bonter Media Group (production company))
Role "Comandante Martínez"

Best Supporting Actor

WINNERS


NOMINEES




Best Supporting Actress

WINNER

NOMINEES


The 6th Friend (feature film): Chantelle Albers (actor) (Sommer Leigh Studios (production company))
http://filmfestinternational.com/best-supporting-actress-madrid-iff-2017/

Best Supporting Actress in a Short Film

NOMINEES


Cleaning Process: Clare Holman (actor) (Clever Boy Media (production company))

Best Director

WINNER

Best Director of a Foreign Language Feature Film

NOMINEE

Best Director of a Foreign Language Documentary

WINNER

Assault to Freedom: Marcos Moreno (director), Ramon García (producer) (Tharsis Films Entertainment (production company), Big Eyes Entertainment (production company))

Best Director of a Feature Documentary

WINNER

Best Director of a Short Foreign Language Film

NOMINEE

Best Director of a Short Film

NOMINEES




Best Director of a Short Documentary

WINNER

NOMINEE

Talented New Director Award

NOMINEE

Security: Neel Kumar (director) (Akela (production company))

Best Original Screenplay of a Feature Film

WINNER

The Valley (feature film): Saila Kariat (writer) (Wavefront Productions)

NOMINEES



Best Original Screenplay of a Foreign Language Film

NOMINEES


Best Original Screenplay of a Short Foreign Language Film

NOMINEE

Best Original Screenplay of a Short Film

WINNER

NOMINEES





Best Cinematography in a Foreign Language Film

NOMINEES


Security: Umran Shaikh (director of photography) (Akela (production company))

Puertas: Victor Arroyo (director of photography) (Hewes Pictures (distributor))

Best Cinematography in a Feature Film

WINNER

NOMINEE

Best Cinematography in a Short Film

WINNER

NOMINEES


Jimbo: Leco Moura (cinematographer), Guigo Foggiatto (cinematographer)


Best Sound Design

NOMINEE

Best Editing of a Short Film

NOMINEES




Best Editing of a Documentary

NOMINEE

Best Editing of a Feature Film

NOMINEES



Best Visual Effects

WINNER

A Good Dream: Jesse Newman (vfx artist) (Doe-Eyed Pictures (production company))

NOMINEES

Black Butterfly: Peter Nalli (vfx supervisor) (AIC Studios (visual effects company))

Best Original Score

NOMINEES


Best Short Film

NOMINEES

#Actorslife: Clint D'Souza (director), Paula D'Souza (producer) (Tiptoemango Productions (production company))

Jimbo: Rodrigo Zan (executive producer), Allison Coppola (producer)

Coming to Terms: David Bertran (writer) (director)

Son: Cyrus Neshvad (Syneco (production company))

Best Short Comedy

NOMINEE

Piece of Wood: Yassin Koptan (director), Michael Blankenship (writer), Mark Lotfy (producer) (Fig Leaf Studio (production company))

Best Short FIlm

NOMINEE

Locked: Yuxiao Wang (producer), Ye Kuang (director)

Best Feature Documentary

NOMINEE

Best Short Foreign Language Film

NOMINEE

Puertas: Paco Arasanz (director) (Hewes Pictures (distributor))

Best Hair & Make-Up

NOMINEE

Talented New Filmmaker

WINNER

Dark Meridian: Rankin Hickman (director) (Reason8 Films (distributer))

NOMINEE

A Good Dream: Mahum Jamal (director) (Doe-Eyed Pictures (production company))

Best Feature Film

NOMINEES


Best Animation

NOMINEES


A Good Dream: Sara Gunnarsdóttir (animation) (Doe-Eyed Pictures (production company))

Best Editor

NOMINEES


Jury Award

NOMINEE

Best Supporting Actor

WINNER

NOMINEE

Best Sound Design

NOMINEE

Piece of Wood: Muhammed Eltaweal (sound designer)

Best Short Film

WINNER

NOMINEES


Short Film

NOMINEES

Cleaning Process: Tim Kent (director), Billie Vee (writer), Anna Davies (producer), Kyle Bashford (producer), Liam Bashford (producer) (Clever Boy Media (production company))

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.