Awards for 2017

Jury Award

Best Actor - Short Film

NOMINEES


Best Actor - Feature Film

WINNER

NOMINEES

Ekaj: Jake Mestre (actor)


Best Actress - Feature Film

WINNER

She Rises: Daisy McCrackin (Javelina 98 Productions (production company), Blancbiehn Productions (production company))

NOMINEES


Wekufe: Javier Attridge (director)

Best Supporting Actor - Short Film

WINNER

Best Supporting Actor - Feature Film

WINNER

Wild Men: Alexander Stine (Goocher Films (production company))

NOMINEES


Ekaj: Badd Idea (actor)

Best Supporting Actress - Feature Film

WINNER

NOMINEES


She Rises: Jennifer Blanc-Biehn (Javelina 98 Productions (production company), Blancbiehn Productions (production company))

Best Supporting Actress - Short Film

NOMINEES


Best Supporting Actress in a Feature

NOMINEE

Best Director in a Feature

NOMINEE

Best Director - Short Film

NOMINEES



Best Director - Feature Film

WINNERS


NOMINEES



Best Screenplay - Short Film

NOMINEE

Best Screenplay - Feature Film

NOMINEES


She Rises: Angus Macfadyen (screenplay) (Javelina 98 Productions (production company), Blancbiehn Productions (production company))

Best Cinematography - Feature Film

WINNER

Virtual Revolution: Cyril Bron (cinematographer)

NOMINEES


She Rises: Steve Romano (cimematographer) (Javelina 98 Productions (production company), Blancbiehn Productions (production company))

Best Cinematography - Short Film

WINNER

NOMINEES

Laid to Rest: Shawn Anthony (Cinematographer), Jennifer Valdes (Director)

Laid to Rest: Shawn Anthony (Cinematographer), Jennifer Valdes (Director)

Best Costume - Feature Film

NOMINEES


Ekaj: Cati Gonzalez (director)

Best Costumes in a Feature

NOMINEE

Best Costumes - Feature Film

WINNER

Virtual Revolution: Mathilde Fontaine (head costume designer)

Best Costume - Short Film

WINNER

NOMINEE

Best Soundtrack - Feature Film

NOMINEES


Ekaj: Paul Vega (music)

Best Sound Design - Feature Film

NOMINEE

Best Sound - Short Film

WINNER

NOMINEES


Best Sound in a Feature

NOMINEE

Best Soundtrack - Short Film

WINNER

NOMINEES


Best Sound - Feature Film

NOMINEE

Best Editing in a Feature

NOMINEE

Best Editing - Short Film

NOMINEES


Best Editing - Feature Film

NOMINEE

Best Short Film

NOMINEE

Best Sci-Fi/Fantasy Short

WINNER

NOMINEE

Best Thriller - Short Film

NOMINEE

Best Student Film Short

WINNER

Best SPFX - Short Film

NOMINEES


Best Super Short

NOMINEE

Best Foreign Feature

WINNER

Wekufe: Javier Attridge (director)

NOMINEE

Best Foreign Short

WINNER

Best SPFX - Feature Film

NOMINEES



Virtual Revolution: Matt Hoffman (VFX supervisor) (BluFire Studios (VFX company))

Best SPFX in a Feature

NOMINEE

Best Feature Film

NOMINEES


Virtual Revolution: Guy-Roger Duvert (director/screenwriter/producer/composer) (Lidderdalei Productions (production company), Tachkent Productions (co-production company), Koan (distributor))

Best Animation

WINNER

Night Shadows: Ivan Viaranchyk (director), Bat-Ami Rivlin (director / producer)

Best Feature

NOMINEE

Audience Choice

Best Short

WINNER

Macabreite Award

Best Actress (Short Film)

NOMINEE

Best Supporting Actor (Short Film)

NOMINEE

Best Screenplay (Short)

WINNER

NOMINEE

Best Cinematography (Short)

NOMINEE

Mauvaises Têtes (Bad Heads): Dominick Sivilli (director of photography), Arsenio G. Assin (director of photography)

Best Costumes (Short)

NOMINEE

Best Short Film

NOMINEES


You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.