Awards for 2016

Festival Award

Best Supporting Actor

NOMINEES


Burned: Maika Monroe (actress) (Milo & Brooklyn Studios (production company))

Best Unproduced Screenplay - Feature

NOMINEE

The Transgression: Michael Nardelli (Felt Films)
For "Compulsion" (now "The Transgression")

Best Short Film Screenplay

WINNER

Best Costume

NOMINEE

Best Horror Short Film

WINNER

NOMINEE

FilmQuest Cthulhu

Best Actor - Short

NOMINEE

Best Actor

WINNER

NOMINEES




Best Actress

WINNER

NOMINEE

Best Supporting Actor - Short

NOMINEE

Best Supporting Actor

WINNER

NOMINEES




Best Supporting Actress Short Film

WINNER

Best Supporting Actress

WINNER

NOMINEES



Virtual Revolution (feature film): Jane Badler (actress)

Best Director

WINNER

NOMINEES




Best Director Short Film

NOMINEE

Best Screenplay - Short

NOMINEES




Best Screenplay

NOMINEES

Capsule: Andrew Martin (writer), Felix Forrest (story by)



Best Unproduced Screenplay - Feature

WINNER

NOMINEE

Best Unproduced Screenplay - Short

WINNER

A.J. Briones
For "Apt. 215".

NOMINEES

Charles Hall
For "Deadhorse Lick".

Charles Hall
For "Secret Box". Top 5 finalist.

Best Cinematography

WINNER

Shortwave: Lucas Gath (director of photography)

NOMINEES

Virtual Revolution (feature film): Cyril Bron (cinematographer)

Best Production Design / Art Direction

WINNER

Virtual Revolution (feature film): Irene Marinari (chief set decorator), Marc Azagury (art director)

NOMINEE

Chicago Rot: Brant McCrea (production designer), Hannah L. Fischer (production designer)

Best Costumes

NOMINEES

Virtual Revolution (feature film): Mathilde Fontaine (costume designer)

Best Sound

WINNER

Shortwave: Matt Davies (sound effects design), Jaime Horrigan (sound editor), Rick Santizo (sound editor), Kevin Hill (sound editor) (Studio Unknown (sound team))

NOMINEES

Dickproof 2: Rodriguez Fruitbat (supervising sound designer)


Virtual Revolution (feature film): Julien Riquier (sound designer and engineer), Carlos Sanches (post-production sound mixer)


Best Editing

NOMINEES


Best Visual Effects

WINNER

Virtual Revolution (feature film): Matt Hoffman (visual effects supervisor) (BluFire Studios)

Best Makeup (Applies to Puppetry, Hair, Makeup and Makeup FX)

NOMINEES


Chicago Rot: Kristin LeClair (special make-up fx), Crystal Portillo (special make-up fx), Rebekah Lieto (special make-up fx), Ryan Oliver (special makeup effects artist), Cirque Fx (special make-up fx)

Best Score

WINNER

Virtual Revolution (feature film): Guy-Roger Duvert (composed, produced, and performed by) (Lidderdalei Productions)

NOMINEES



Chicago Rot: Brant McCrea (score co-producer), Sam Fell (score co-producer)

Best Music Video

NOMINEE

Best Sci-Fi Short Film

WINNER

NOMINEES


Artifitial: David Pérez Sañudo (director), Sergio Granda, Luis Espinosa (Amania Films (production company), DCP cine (in association with), Sonora Estudios (in association with), Morituri (in association with), Argucia (in association with))

Best Horror Short Film

NOMINEE

Heir: Richard Powell (writer / director), Zach Green (producer) (Fatal Pictures)

Best Comedy Short Film

WINNER

Portal to Hell!!! (short film): Vivieno Caldinelli (director) (Aircraft Pictures (production company))

NOMINEES


Best Fantasy Short Film

WINNER

Move Me: Gabe Crate (writer / director), Kerri Parker (producer / production design) (Flophouse Productions (production company))

NOMINEE

Burned: Jaime Valdueza (director) (Milo & Brooklyn Studios (production company))

Best Foreign Film

NOMINEE

Capsule: Andrew Martin (director), Felix Forrest (producer) (Ecaveo Capital Partners (production company))

Best Feature Film

WINNER

NOMINEES

Capsule: Felix Forrest (producer), Andrew Martin (director) (Ecaveo Capital Partners (production company))



Best Student Film

WINNER

NOMINEE

Best Web Series

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.