Awards for 2014

Golden Screen Award

Outstanding Performance by an Actor in a Single Drama/Telemovie Program

WINNER

NOMINEES




Jun Jun Quintana
700 Club: Liwanag sa dapithapon GMA



Outstanding Performance by an Actor in a Drama Series

WINNER

NOMINEES






Outstanding Breakthrough Performance by an Actor

WINNER

NOMINEES




Outstanding Performance by an Actor in a Gag/Comedy Program

WINNER

NOMINEES

Lokomoko (as Lokomoko U): Alwyn Uytingco




Outstanding Performance by an Actress in a Drama Series

WINNER

NOMINEES








Outstanding Performance by an Actress in a Single Drama/Telemovie Program

WINNER

NOMINEES




Outstanding Breakthrough Performance by an Actress

WINNER

NOMINEES





Outstanding Performance by an Actress in a Gag/Comedy Program

WINNER

NOMINEES




Lokomoko (as Lokomoko U): Tuesday Vargas

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

WINNER

NOMINEES







Outstanding Supporting Actor in a Gag or Comedy Program

WINNER

NOMINEES



Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

WINNERS


NOMINEES







Outstanding Supporting Actress in a Gag or Comedy Program

WINNER

NOMINEES



Outstanding Female Host in a Musical or Variety Program

WINNER

NOMINEES





Outstanding Male Host in a Musical or Variety Program

WINNER

NOMINEES






Willing Willie (as Wil Time Bigtime): Willie Revillame

Outstanding Musical Program

WINNER

NOMINEES


Outstanding Documentary Program

WINNER

NOMINEES

Front Row
Episode: "Super Tatay"

Investigative Documentaries
Episode: "Sakahan"





Outstanding Documentary Program Host

WINNER

NOMINEES





Outstanding Gag Program

WINNER

NOMINEES



Lokomoko (as Lokomoko U)

Outstanding Crime/Investigative Program

WINNER

NOMINEES

Alisto!
Episode: "Hostage taking at mga kaso ng panghohold-up caught on cam"

Pinoy True Stories
Episode: "Bistado: Panghahalay ni tatay"

Imbestigador
Episode: "E-Eleksyon Special"

Pinoy True Stories
Episode: "Molestiya"

Outstanding Variety Program

WINNER

NOMINEES


Willing Willie (as Wil Time Bigtime)

Outstanding Magazine Program

WINNER

Kapuso mo, Jessica Soho
Episode: "Doodle/Psy in Manila/Fish/Lolong/Sto. Niño"

NOMINEES

Ang pinaka...
Episode: "Animal Newsmakers"

iJuander
Episode: "Makabayan pa ba si Juan o mas makabayan pa ang mga dayuhan"

Rated K
Episode: "Kaya ko!"

Outstanding Male News Presenter

WINNER

Bandila: Julius Babao
Episode: "Fraternity Law Student Hazing"

NOMINEES


Saksi: Arnold Clavio
Episode: "Typhoon Pablo's Trail of Death"





TV Patrol: Ted Failon
Episode: "Bagsik ng habagat"

Outstanding Educational Program

WINNER

NOMINEES




Outstanding Original Drama Series

WINNER

NOMINEES








Outstanding Celebrity Talk Program Host

WINNER

Bottomline: Boy Abunda
Episode: "Bemz Benedicto"

NOMINEES

Tonight with Arnold Clavio: Arnold Clavio
Episode: "BB Gandanghari: Tell All"



Outstanding Adapted Drama Series

WINNER

NOMINEES




Outstanding News Magazine Program Host

WINNER

Patrol ng Pilipino: Atom Araullo, Jeff Canoy
Episode: "Pag-asa/Kalihim"

NOMINEES

Patrol ng Pilipino: Dominic Almerol, Jing Castañeda
Episode: "Angelita ang batang ina"

Reporter's Notebook: Jiggy Manicad, Maki Pulido
Episode: "Paglalayag sa Sabah"

Outstanding News Magazine Program

WINNER

Patrol ng Pilipino
Episode: "Pag-asa/Kalihim"

NOMINEES


Patrol ng Pilipino
Episode: "Angelita ang batang ina"

Reporter's Notebook
Episode: "Paglalayag sa Sabah"

Outstanding Magazine Program Host

WINNER

Kapuso mo, Jessica Soho: Jessica Soho
Episode: "Doodle/Psy in Manila/Fish/Lolong/Sto. Niño"

NOMINEES

Rated K: Korina Sanchez
Episode: "Kaya ko!"

Ang pinaka...: Rovilson Fernandez
Episode: "Animal Newsmakers"

iJuander: Susan Enriquez, Cesar Apolinario
Episode: "Makabayan pa ba si Juan o mas makabayan pa ang mga dayuhan"

Outstanding Crime/Investigative Program Host

WINNER

Pinoy True Stories: Anthony Taberna
Episode: "Molestiya"

NOMINEES

Alisto!: Arnold Clavio
Episode: "Hostage taking at mga kaso ng panghohold-up caught on cam"

Pinoy True Stories: Julius Babao
Episode: "Bistado: Panghahalay ni tatay"

Imbestigador: Mike Enriquez
Episode: "E-Eleksyon Special"

Outstanding Single Drama/Telemovie Program

WINNER

NOMINEES


700 Club: "Lumang dapithapon", GMA News TV





Outstanding Female Showbiz Talk Program Host

WINNER

NOMINEES




Outstanding Male Showbiz Talk Program Host

WINNER

NOMINEES


Outstanding Lifestyle Program Host

WINNER

NOMINEES

Pinoy Explorer: Aga Muhlach
Episode: "Camiguin"


Biyahe ni Drew: Drew Arellano
Episode: "Biliran"



Pop Talk: Tonipet Gaba
Episode: "Batanes Islands Adventure"

Outstanding Adapted Reality/Competition Program

WINNER

NOMINEES





Outstanding News Program

WINNER

State of the Nation with Jessica Soho
Episode: "Hagupit ng bagyong Pablo"

NOMINEES

24 oras
Episode: "The Sabah Conflict Saga"


Bandila
Episode: "Fraternity Law Student Hazing"


News TV Quick Response Team
Episode: "Bagyong Paolo"

Saksi
Episode: "Typhoon Pablo's Trail of Death"

TV Patrol
Episode: "Bagsik ng habagat"

Outstanding Lifestyle Program

WINNER

Kris TV
Episode: "General Santos"

NOMINEES

Biyahe ni Drew
Episode: "Biliran"

Chefscapades
Episode: "Angono"


Pinoy Explorer
Episode: "Camiguin"

Pop Talk
Episode: "Batanes Islands Adventure"

Outstanding Public Affairs Program

WINNER

Failon ngayon
Episode: "Too big ang singil ng tubig"

NOMINEES


Krusada
Episode: "Bakwit"

Brigada
Episode: "Gintong krudo/Sipa ng pag-asa"

Outstanding Adapted Reality/Competition Program Host

WINNER

NOMINEES




Outstanding Comedy Program

WINNER

NOMINEES


Outstanding Natural History/Wildlife Program

WINNER

Born to Be Wild
Episode: "Big Fish: Open Season Finale"

NOMINEES

Born Impact
Episode: "Amok"

Matanglawin
Episode: "Mayon Adventure"

Outstanding Natural History/Wildlife Program Host

WINNER

Born to Be Wild: Ferdz Recio
Episode: "Big Fish: Open Season Finale"

NOMINEES

Matanglawin: Kim Atienza
Episode: "Mayon Adventure"

Born Impact: Ferdz Recio
Episode: "Amok"

Outstanding Game/Talent Program

WINNER

NOMINEES


Outstanding Public Affairs Program Host

WINNER

Failon ngayon: Ted Failon
Episode: "Too big ang singil ng tubig"

NOMINEES

Brigada: Jessica Soho
Episode: "Gintong krudo/Sipa ng pag-asa"

Krusada: Karen Davila
Episode: "Bakwit"

Outstanding Celebrity Talk Program

WINNER

Bottomline
Episode: "Bemz Benedicto"

NOMINEES




Tonight with Arnold Clavio
Episode: "BB Gandanghari: Tell All"

Outstanding Showbiz Talk Program

WINNER

NOMINEES



Outstanding Public Service Program Host

WINNER

Wish ko lang: Vicky Morales
Episode: "Ang munid ni Yvette"

NOMINEES



Outstanding Public Service Program

WINNER

Wish ko lang
Episode: "Ang mundo ni Yvette"

NOMINEES




Outstanding Female News Presenter

WINNER

Bandila: Ces Drilon
Episode: "Fraternity Law Student Hazing"

NOMINEES




24 oras: Mel Tiangco
Episode: "The Sabah Conflict Saga"


Saksi: Vicky Morales
Episode: "Typhoon Pablo's Trail of Death"

Outstanding Game/Talent Program Host

WINNER

NOMINEES



Outstanding Educational Program Host

WINNER

NOMINEES




Outstanding TV Network

WINNER

(GMA)

Gawad Dolphy Lifetime Achievement Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.