Awards for 2017

Jury Prize

Best Film

WINNER

The Silent Child: Chris Overton (director), Rachel Shenton (writer) (Slick Films (production company))

Festival Award

Best Film

WINNER

Flow: Simon Elrahi (producer) (Simon Shepherd Productions (produced by))

NOMINEES

Whoever Was Using This Bed: Andrew Kotatko (writer, director, producer), Marie Slaight (executive producer) (Midnight Coffee Films (production company), Altaire Productions (production company))

Best Male Lead Actor

WINNERS


NOMINEE

Best Female Supporting Actress

NOMINEE

Best Director

WINNER

The Penal Colony: Manos Cizek (director), Lindsey Aliksanyan (director) (SugarHigh Films (co-production), CL Productions (in association with))

NOMINEES


Flow: Simon Elrahi (director) (Simon Shepherd Productions (produced by))



Best Screenplay

NOMINEE

Best Cinematography

WINNERS


Breathing Wild: Mark Kenfield (director of photography)

NOMINEE

Best Editing / Short Film

WINNER

Best Editing

NOMINEES



Think Fast: Lucy Donaldson (editor), Bo Bilstrup (editor) (Think Fast (production company))

Best Special Effects

NOMINEES


Albedo Absolute: Connor Meechan (Visual Effects Supervisor), Carlos Fueyo (Visual Effects Supervisor) (Relevant VFX (visual effects company), Eco Entertainment (production company))

Best Score

WINNER

NOMINEE

Best Animated Short

WINNER

Best Australian Short Film

NOMINEE

Whoever Was Using This Bed: Andrew Kotatko (writer, director, producer), Marie Slaight (executive producer) (Midnight Coffee Films (production company), Altaire Productions (production company))

Best Made in Sydney Short Film

NOMINEE

Swipe Left: Caroline McQuade (director), Mina Maniska (producer)

Best Science Fiction Short Film

NOMINEES




Eden: Brodin Plett (Director), Wesley Yen (Producer)

Best Female Lead / Short Film

NOMINEE

Best Comedy / Short Film

WINNER

NOMINEE

Best Documentary Short

NOMINEE

Extra Mile Award

NOMINEE

Think Fast: Bridget Stokes (director), Bo Bilstrup (cinematographer), Jan Stanton (writer)

Best Drama

WINNER

NOMINEES


Flow: Simon Elrahi (producer) (Simon Shepherd Productions (produced by))


Unstoppable Creator

WINNER

Think Fast: Jan Stanton (writer), Bridget Stokes (director), Bo Bilstrup (director of photography) (Think Fast (production company))

Best Indie Spirit

NOMINEE

Best Male Lead

NOMINEE

Indie Spirit Award

WINNER

NOMINEE

Best Female Lead

WINNER

NOMINEES


Best Production Design

WINNER

NOMINEE

Best Australian Film

WINNER

Best Feel Good Film

WINNERS


Il viaggio: Alfredo Arciero (director) (INCAS Film (production company))

Best Male Support

NOMINEES



Best Horror / Thriller

NOMINEE

Son: Cyrus Neshvad (director) (Syneco (production company))

Best Family Film

WINNER

Albedo Absolute: Vlad Marsavin (director) (Eco Entertainment (production company))

NOMINEE

Unstoppable Creators Award

WINNER

NOMINEES


Best Trailer

NOMINEE

Albedo Absolute: Scott Ogden (trailer creator) (Eco Entertainment (production company))

Extra Mile Award

Extra Mile Award

WINNER

Far from the Tree: Cheryl Allison (producer), Carina Rush (producer), Dave Thomas (producer) (Wow Films (production company))

NOMINEE

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.