Awards for 2017

Jury Award

Best Screenplay - Short

WINNER

NOMINEE

Best Score

WINNER

Creak: Shie Rozow (composer)

NOMINEES

Clever Girl: Kip Bennett (composer) (Brand Old Productions (production company))

1943: Shie Rozow (composer)

Short Film

NOMINEES


Best Short Film

NOMINEES

1943: Elizabeth Dean (writer/director)

Creak: Elizabeth Dean (writer/director)

Web Episode/New Media

NOMINEES

Clever Girl: Joe Zappa (director), Kip Bennett (executive producer), Sherrie Allyn (executive producer), Myra Zimmerman Grubbs (producer) (Brand Old Productions (production company))

Best Experimental

NOMINEE

Unseen: Justin Krul (director)
Semi-Finalist

Semi Finalist

WINNERS


Audience Award

Best Short Film

NOMINEE

Lion: Davide Melini (LV Hair)
Semi Finalist

Best Student Film

NOMINEES


Los Angeles Cinefest Award

Best Film Score

NOMINEES



Best Original Screenplay Semi-finalist

NOMINEES



Screenplay

NOMINEE

Kathy Krantz (screenwriter) (Good Book Films, StewArt Productions)
Parellel Actions script

Best Music Video

NOMINEE

Short Film

NOMINEE

The Brindis: Luis Fernández de Eribe (actor) (Kitovi Kampuni (production company))

Best Short Film

NOMINEES

The Brindis: David Ferraro Jericoh (director) (Kitovi Kampuni (production company))









Red Maze: Thomas C. Gaunt (director) (GAUNT FILMS (production company))


Ducumentary Short Film

NOMINEE

The Honey Badger (short, documentary film): Daniel Hayes (producer), Kb Kutz (director) (KB Kutz)

Best Documentary Short

NOMINEES


Feature Documentary

NOMINEE

Heroes Manufactured: Yaron Betan (director) (White Night Studios (production company))

Finalist

NOMINEE

The Brindis: David Ferraro Jericoh (director) (Kitovi Kampuni (production company))

Best Experimental

NOMINEES


Best Feature Film

WINNER

NOMINEES






Best Webseries Comedy

WINNER

DogGone It!: Larry Blackman (executive producer), Fiona Bates (producer), Ross Patrick Fancher (producer), Jason Boegh (producer) (DogGone It! Productions (production company), Gratitude Feet Productions (co-production))

Semi-Finalist

WINNERS






NOMINEES



Whisky: Jason Seelmann (director) (2BlocksNorth Productions (production company))

Whoever Was Using This Bed: Andrew Kotatko (writer, director, producer), Marie Slaight (executive producer) (Midnight Coffee Films (production company), Altaire Productions (production company))

Best Trailer

NOMINEE

Best Web Episode

NOMINEES


Best Poster

NOMINEE

Red Maze: Thomas C. Gaunt (director) (GAUNT FILMS (production company))

Finalist Award

Best Film Score

NOMINEE

Best Short Film

NOMINEES



Short Film of the Month

NOMINEE

Ultio: Dias Azimzhan (director) (Neonomads Art Lab (production company))

WINNER

NOMINEES


Screenplay Competition

NOMINEES


Daniel Furuya, Jamon Holmes
For the screenplay: Alien 5: Eradication

Short Screenplay

NOMINEES

Edward Santiago (Writer)
The Badge, The Gun, and The Hangman's Noose




Film Score

WINNER

NOMINEE

Pablo P. Garcia (composer - orchestrator)
"Four" original score

Best Music Video

NOMINEES


Best Short Film

WINNERS


11 AM: Musab Alamri (director)



What if: JP Lucking (director and screenwriter), Eivid Nina Pedersen (producer/writer)

11 AM: Fahad Olayan (Lead Actor)

One Last Thing: Dianna Ippolito (director), Dante Yore (director of photography) (It's All Happening Productions (production company))


Nexus: Dianna Ippolito (director / writer / producer), Dante Yore (director of photography) (It's All Happening Productions (production company))

NOMINEES








The Ruins: Matilda Szydagis (executive producer), Ric Sechrest (director) (Your Team Productions (production company))

Juncture: Luke Creely (director), Jack Coco (producer) (Primitive Films)









Best Narrative Short

WINNER

NOMINEE

Guilt: Joe W Nowland (director) (Hawk9 Productions (production company))

Best Experimental Short Film

NOMINEES




Documentary Short Film

NOMINEE

Best Documentary Feature

WINNER

Best Feature Film

WINNER

Badsville: April Mullen (Director), Ian McLaren (Writer, Actor), Benjamin Barrett (Writer, Actor), David J. Phillips (Producer), Douglas Spain (Producer) (Phillm Productions)

NOMINEES



Best Animation

WINNER

Steve in the City: Jenell Diegor (writer) (director) (producer) (animator) (Asian On A Mission Productions)

Student Film or Video

NOMINEE

Best Student Film

NOMINEES




Best trailer

NOMINEE

Best Horror Feature

NOMINEE

Web Series

WINNER

NOMINEES

As We Are: Deborah Espect (director) (Moggy Productions (production company))


Best Poster

NOMINEE

Best TV Pilot

NOMINEE

Finding Fortune: Kayli Fortun (director), Charles L. Bunce (co-producer), Richard Handley (co-producer)

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.