Awards for 2017

Award of Recognition

Best Picture

WINNER

Best Actor

WINNERS


Actor

WINNER

Best Actress

WINNERS




Actress

WINNER

Supporting Actor

WINNER

Supporting Actress

WINNER

Best Director

WINNERS




Best Director Animation

WINNER

Best Director (Feature Film)

WINNERS


Director

WINNER

Best Screenplay (Feature Film)

NOMINEE

Best Screenplay Short

WINNER

Cinematography

WINNERS


Once More: Yang Shao (cinematographer)


Visual Effects

WINNERS


Music Score (Short)

WINNER

Music/Score

WINNERS


Music Score

WINNER

Best Musical Score

WINNER

Music Video

WINNER

Short

NOMINEE

Short Film (SCI-FI)

NOMINEE

Best Short Student

WINNER

Det er stille ved elven (short film): Sondre Fristad (director)

Drama Short - Student

WINNERS



NOMINEES


Moments of Enlightenment: Dias Azimzhan (director) (Neonomads Art Lab (production company))

Best Action/Thriller Short

WINNERS


NOMINEE

Shero: Devin Reeve (producer), Jenae Altschwager (producer), Matthew Spradlin (producer), Chad Littlepage (producer) (InnoVate Productions (production company), ALT Productions (production company))

Best Comedy/Dramedy Short

WINNER

Best LGBT Short

WINNERS

Taste: Danielle Kronenberg (Producer / Creator / Actress), Jay Palmieri Jr. (Writer / Director / Producer)


Drama Short

WINNERS

Once More: Rachel Zhou (director) (Illusion Film Productions USA (production company))

Rose: Sonia Bajaj (director) (producer), Tushar Tyagi (producer)

NOMINEE

Best Drama Short

WINNER

Best Horror Short

WINNERS


Conduit: Tim Earnheart (producer, director), Matt Fleming (producer), Nadine Nagamatsu (producer), Fernando Ronzon-Gallardo (co-producer) (Ciao Pictures)


Best Documentary Feature

WINNERS


Rod Taylor: Pulling No Punches: Stephan Wellink (producer), Robert de Young (producer) (Inkwell Films (production company), Lowlands Media (production company))

Foreign Feature

WINNER

Foreign Short

WINNERS


Foreign Short Student

WINNER

Feature Film

WINNER

Ensemble Cast

WINNERS


Coming Distractions
Best Comedy/Dramedy Short and Best Ensemble Cast.

Best First-Time Filmmaker

WINNER

Trailer

WINNER

Best Webisode / New Media

WINNER

Best Sci-Fi Film

WINNERS

The Babies: Yuval Shrem (Fable Entertainment (Production Company))

Zackman: Jack Tong (director)

Woman Filmmaker

WINNERS


Best Woman Filmmaker

NOMINEE

Best Drama

WINNER

NOMINEE

Best Webisode

WINNER

First Time Filmaker

WINNER

Best Drama (Feature Film)

WINNERS


Best Producer

WINNERS

Rose: Sonia Bajaj (director) (producer), Tushar Tyagi (producer)

First Time Filmmaker

WINNERS


Best Television pilot

WINNER

HIMPFF Award of Recognition

Best Picture

WINNERS


Million Loves in Me: Kenny Chan (executive producer), John Y (executive producer)

Actor Male

WINNERS


Actor Male - June

WINNER

Best Actress

WINNER

A Good Dream: Melany Bennett (actor) (Doe-Eyed Pictures (production company))

Best Director

WINNERS



Crack'd: Sebastian Brown (director) (Sebastian Brown Productions (production company), Quipster Animation (production company))

Chasing Titles Vol. 1: Ryan Egypt (director) (Opreme Films (production company))

NOMINEE

Best Director Animation

WINNER

Best Director (Short)

WINNER

Best Director (Feature)

WINNER

A Good Dream: Mahum Jamal (director) (Doe-Eyed Pictures (production company))

Feature Screenplay

NOMINEE

Best Cinematography Short Film

WINNER

2442:: Homer Liwag (director/cinematographer)

Best Cinematography - Commercial

NOMINEE

Best Cinematography

WINNERS




A Good Dream: Oren Soffer (cinematographer) (Doe-Eyed Pictures (production company))

NOMINEE

Best Editing

WINNER

Crack'd: Sebastian Brown (editor) (Sebastian Brown Productions (production company), Quipster Animation (production company))

Best Visual Effects

WINNERS



A Good Dream: Jesse Newman (special effects) (Doe-Eyed Pictures (production company))

Music Score

WINNER

2442:: Homer Liwag (director/cinematographer)

Best Music Score

WINNERS


Mama: Rahman Altin (composer) (Milk Productions (production company))

Best Music Video

WINNERS


Comedy/Dramedy Short Student

WINNER

Best Short Film

WINNER

Comedy/Dramaedy Short

NOMINEE

Best Action/Thriller Short

WINNER

Best Animation short

WINNER

Best Short Comedy/Dramady

NOMINEE

Candyland: Desmond Goldson (director), Nguyen Nguyen (editor)

Drama Short

WINNERS


Best Sci-Fi Short

WINNERS


Best Drama Short

WINNERS

Rubaroo: Kishan Savjani (director)


The Earth Is Flat: Sam Wickey (director), Kasha Fauscett (co-producer)


Chasing Titles Vol. 1: Ryan Egypt (director) (Opreme Films (production company))

Best Horror Short

WINNERS


Svarta Madam: Jarno Lee Vinsencius (producer) (JLV Pictures (production company))


Best Documentary Feature

WINNER

Best Foreign Feature

WINNER

Best Foreign Short

WINNERS

My Pretty Pony: Maciej Barczewski (director) (12 Media (production company))

Mama: Eduardo Vieitez (director), Mert Canatan (producer) (Milk Productions (production company))

Foreign Short - January

WINNER

Magdalenas Akte: Konrad Bach (director), Oliver Theurich (producer) (Oliver Theurich Produktion (production company))

Best First-Time Filmmaker

WINNERS

Jenness Rouse (Rising Monarch Productions)
Jenness Rouse (Best First-Time Filmmaker for Becca on Call)


Best Action/Thriller

WINNERS

In the Name Of...: Olga Kalashnikova (actor), (producer)

Dancer: John Balazs (Director), Marlane Ghmed (Producer) (Prima Lux Films (Production company))

Woman Filmmaker

WINNERS

A Good Dream: Mahum Jamal (director) (Doe-Eyed Pictures (production company))

Dmus: Sadie Duarte (director)

Best Commercial

NOMINEES


Best Trailer

WINNERS


Webisode/New Media

WINNERS

Becca on Call: Jenness Rouse (Rising Monarch Productions)
Becca on Call (Winner of January 2017 Best Webisode: New Media)

Best Producer

WINNERS

My Pretty Pony: Maciej Barczewski (producer) (12 Media (production company))

Chasing Titles Vol. 1: Ryan Egypt (producer) (Opreme Films (production company))

Screenplay Short/Television Pilot

WINNER

NOMINEES


HIMPFF Award

Best Picture

WINNERS


Best Film

WINNER

NOMINEE

Love Behind: Ye Kuang (Director)

Best Feature Screenplay

NOMINEE

Stoning the Jasmine (screenplay): Zaina Deeb (Writer)

Best Original Score

WINNER

Best Drama Short

NOMINEE

Documentary Short

NOMINEE

Best Foreign Short Film of the Year 2017

WINNER

Living Idle: Ramana.artbyramana (director/producer), Anil Mange (actor), Geetanjali Mishra (actress), J.V. Varaprasad (music), Ayaskant Baral (cinematographer)

Television Screenplay

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.