IMDb > Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guide
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983) More at IMDbPro »

Photos (See all 140 | slideshow) Videos (see all 4)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back -- Star Wars: The Complete Saga - Deleted Scenes Sizzle Reel
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back -- Watch the trailer for the release of Star Wars: The Digital Movie Collection.
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back -- The trailer for the complete Star Wars collection on Blu-ray.
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi -- Short Spot for Star Wars: Return Of The Jedi

Overview

User Rating:
8.4/10   736,916 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
Popularity: ?
Up 36% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers:
Lawrence Kasdan (screenplay) and
George Lucas (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi on IMDbPro.
Release Date:
25 May 1983 (USA) See more »
Tagline:
Coming May 25, 1983 to your galaxy. [Second Advance poster] See more »
Plot:
After rescuing Han Solo from the palace of Jabba the Hutt, the rebels attempt to destroy the second Death Star, while Luke struggles to make Vader return from the dark side of the Force. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for 4 Oscars. Another 21 wins & 15 nominations See more »
User Reviews:
Spectacular finish to the Star Wars saga. See more (665 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Mark Hamill ... Luke Skywalker

Harrison Ford ... Han Solo

Carrie Fisher ... Princess Leia

Billy Dee Williams ... Lando Calrissian

Anthony Daniels ... C-3PO

Peter Mayhew ... Chewbacca

Sebastian Shaw ... Anakin Skywalker

Ian McDiarmid ... The Emperor

Frank Oz ... Yoda (voice)

James Earl Jones ... Darth Vader (voice)

David Prowse ... Darth Vader

Alec Guinness ... Ben 'Obi-Wan' Kenobi

Kenny Baker ... R2-D2 / Paploo

Michael Pennington ... Moff Jerjerrod

Kenneth Colley ... Admiral Piett

Michael Carter ... Bib Fortuna

Denis Lawson ... Wedge

Tim Rose ... Admiral Ackbar

Dermot Crowley ... General Madine

Caroline Blakiston ... Mon Mothma

Warwick Davis ... Wicket

Jeremy Bulloch ... Boba Fett

Femi Taylor ... Oola

Annie Arbogast ... Sy Snootles
Claire Davenport ... Fat Dancer

Jack Purvis ... Teebo

Mike Edmonds ... Logray
Jane Busby ... Chief Chirpa

Malcolm Dixon ... Ewok Warrior (as Malcom Dixon)
Mike Cottrell ... Ewok Warrior
Nicolas Read ... Nicki (as Nicki Reade)
Adam Bareham ... Stardestroyer Controller #1

Jonathan Oliver ... Stardestroyer Controller #2
Pip Miller ... Stardestroyer Captain #1
Tom Mannion ... Stardestroyer Captain #2
Margo Apostolos ... Ewok (as Margo Apostocos)
Ray Armstrong ... Ewok
Eileen Baker ... Ewok
Michael Henbury Ballan ... Ewok (as Michael H. Balham)
Bobby Bell ... Ewok
Patty Bell ... Ewok
Alan Bennett ... Ewok
Sarah Bennett ... Ewok
Pamela Betts ... Ewok
Danny Blackner ... Ewok (as Dan Blackner)
Linda Bowley ... Ewok
Peter Burroughs ... Ewok

Debbie Lee Carrington ... Ewok (as Debbie Carrington)
Maureen Charlton ... Ewok
Willie Coppen ... Ewok (as William Coppen)
Sadie Corre ... Ewok (as Sadie Corrie)

Tony Cox ... Ewok
John Cumming ... Ewok
Jean D'Agostino ... Ewok
Luis De Jesus ... Ewok
Debbie Dixon ... Ewok
Margarita Fernández ... Ewok (as Margarita Fernandez)

Phil Fondacaro ... Ewok
Sal Fondacaro ... Ewok
Tony Friel ... Ewok

Daniel Frishman ... Ewok (as Dan Frishman)
John Ghavan ... Ewok (as John Gavam)

Michael Gilden ... Ewok
Paul Grant ... Ewok
Lydia Green ... Ewok
Lars Green ... Ewok
Pam Grizz ... Ewok
Andrew Herd ... Ewok / Jawa
J.J. Jackson ... Ewok
Richard Jones ... Ewok
Trevor Jones ... Ewok
Glynn Jones ... Ewok
Karen Lay ... Ewok
John Lummiss ... Ewok
Nancy Maclean ... Ewok
Peter Mandell ... Ewok
Carole Morris ... Ewok
Stacie Nichols ... Ewok (as Stacy Nichols)
Chris Nunn ... Ewok
Barbara O'Laughlin ... Ewok
Brian Orenstein ... Ewok
Harrell Parker Jr. ... Ewok
John Pedrick ... Ewok
April Perkins ... Ewok
Ronnie Phillips ... Ewok
Katie Purvis ... Ewok
Carol Read ... Ewok
Nicholas Read ... Ewok
Diana Reynolds ... Ewok
Daniel Rodgers ... Ewok
Chris Romano ... Ewok
Dean Shackelford ... Ewok

Kiran Shah ... Ewok / EG-6

Felix Silla ... Ewok
Linda Spriggs ... Ewok
Gerald Staddon ... Ewok
Josephine Staddon ... Ewok

Kevin Thompson ... Ewok
Kendra Wall ... Ewok
Brian Wheeler ... Ewok
Butch Wilhelm ... Ewok
Dalyn Chew ... Jedi Rocks Dancer (special edition)
Celia Fushille-Burke ... Jedi Rocks Dancer (special edition)
Mercedes Ngoh ... Jedi Rocks Dancer (special edition)
Jennifer Jaffe ... Jedi Rocks Dancer (special edition)
rest of cast listed alphabetically:
Hazel Allen ... Yoxgit - Jabba's Ugnaught Gang Member (uncredited)

Peter Allen ... Geezum - Member of Jabba's Gang (uncredited)

John Altman ... Rebel Pilot (uncredited)
Franki Anderson ... Buboicullaar - Jabba's Frog-Dog Bodyguard (uncredited)
Glyn Baker ... Lieutenant Endicott - Imperial Officer (uncredited)

Erik Bauersfeld ... Bib Fortuna / Admiral Ackbar (voice) (uncredited)

Dickey Beer ... Barada / Stormtrooper / Biker Scout (uncredited)
Ailsa Berk ... Amanaman - Jabba's Bounty Hunter (uncredited)
Don Bies ... Barquin D'an / Boba Fett (special edition) (uncredited)

Richard Bonehill ... Stormtrooper / Nien Nunb / Mon Calamari / Ree Yees / Mosep / Z-Winged Pilot / Tie Pilot (uncredited)

Paul Brooke ... Malakili - Rancor Keeper (uncredited)

Benjamin A. Burtt ... 'Freeze' Officer in Endor Bunker / Tortured Power Droid (voice) (uncredited)
Morris Bush ... Dengar - The Bounty Hunter (uncredited)
Trevor Butterfield ... Lieutenant Blount - Rebel Soldier / Trandoshan - Member of Jabba's Gang / Stormtrooper / Calamari Warrior / Giran - Malakili's Assistant (uncredited)
Vivienne Chandler ... Female X-Wing Fighter Pilot (uncredited)
David Church ... Lieutenant Judder Page - Rebel Soldier (uncredited)

Tony Clarkin ... Storm Trooper (uncredited)
Kenneth Coombs ... Imperial Officer (uncredited)
Stephen Costantino ... Gamorrean Guard (uncredited)
Sean Crawford ... Saelt 'Yak Face' Marae -Member of Jabba's Gang / Mon Calamari Officer (uncredited)
Andy Cunningham ... Ephant Mon - Jabba's Head of Security (uncredited)
Ronny Cush ... X-Wing Pilot (uncredited)
Daniel D'Arcy ... Pilot (uncredited)
Denny Delk ... Wicket Wystri Warrick - The Ewok (voice) (uncredited)

Peter Diamond ... Biker Scout Pushed Off Bike (uncredited)

Mark Dodson ... Salacious Crumb (uncredited)
Richard Driscoll ... X-Wing Fighter (uncredited)
Tim Dry ... J'Quille - Jabba's Bounty Hunter / Tanus Spijek - Jabba's Informant (uncredited)
Ian Durrant ... Rebel (uncredited)

Douglas Farrell ... Ewok (uncredited)
Alan Flyng ... Imperial Officer - Executor (uncredited)

Ernie Fosselius ... Giran - Rancor Keeper (voice) (uncredited)
David Gonzales ... Ak-Rev - Drummer & Percussionist of The Max Rebo Band (uncredited)
Isaac Grand ... Gamorrean Guard (uncredited)
Anthony Guilding ... Rebel Crewman (uncredited)
Nelson Hall ... Doda Bodonawieedo / Boba Fett (special edition) (uncredited)
Poppy Hands ... Rebel Pilot Sila Kott (uncredited)
Gordon Hann ... Captain Yutani - Rebel Soldier (uncredited)
Mike Havord ... Colonel Jendon - Imperial Co-Pilot of ST321 (uncredited)
Lynne Hazelden ... Karie Neth - Y Wing Pilot, Grey Squadron (uncredited)
Philip Herbert ... Hermi Odle - Jabba's 2nd Servant (uncredited)
Barrie Holland ... Lt. Renz - 'Rebel Scum' Officer in Bunker (uncredited)
Gerald Home ... Tessek / Mon Calamari Officer (uncredited)
William Hoyland ... Imperial Commander (unconfirmed) (uncredited)
Jasper Jacob ... Captain Yorr - Imperial Pilot of ST321 (uncredited)

Paul Klein ... BG-J38 - Jabba's Robot Servant (uncredited)
Eiji Kusuhara ... Lieutenant Telsij - Grey Squadron (uncredited)
Larin Lahr ... GONK Droid (uncredited)
Anthony Lang ... Sim Aloo - Emperor Palpatine's Advisor (uncredited)
Arnold Lee ... Rayc Ryjerd - Jabba's Smuggler (uncredited)
Julius LeFlore ... Skiff Master / Yotts Orren / Stormtrooper / Biker Scout (uncredited)
Swee Lim ... Hoover (uncredited)
Paul Markham ... Imperial Officer (uncredited)
Richard Marquand ... Maj. Marquand - AT-ST Driver / EV-9D9 (voice) (uncredited)
Hilton McRae ... Arvel Crynyd (uncredited)
George Miller ... Gamorrean Guard (uncredited)
Billy J. Mitchell ... Keir Santage (Red Seven) (uncredited)
Ralph Morse ... Stormtrooper (uncredited)
Terence Mustoo ... X-Wing pilot (uncredited)
Amanda Noar ... Jess - Female Musician flirting with Bib Fortuna (uncredited)
Jack Orris ... Kin Jian - Gunner Grey Leader (uncredited)
Quentin Pierre ... Myn Kyneugh - Emperor's Royal Guard (uncredited)

Mike Quinn ... Nien Nunb / Ree-Yees / Sy Snootles / Yoda / Wol Cabbashite (uncredited)
Barry Robertson ... Gamorrean Guard (uncredited)
Richard Robinson ... Yuzzum (uncredited)
Kipsang Rotich ... Nien Nunb (voice) (uncredited)

Deep Roy ... Droopy McCool (uncredited)
Peter Roy ... Major Olander Brit - Rebel (uncredited)
Terry Sach ... A-Wing Pilot (uncredited)

Tina Simmons ... Rebel Technician (uncredited)
John Simpkin ... Klaatu - Jabba's Palace / Stormtrooper (uncredited)
Anthony Smee ... Imperial Officer - 'Open the Back Door' (unconfirmed) (uncredited)
Hugh Spight ... Gamorrean Guard (uncredited)
Paul Springer ... Ree Yees (uncredited)
Tony Star ... Gamorrean Guard (uncredited)
Michael Stevens ... Colonel Airen Cracken - Rebel Soldier on Millennium Falcon (uncredited)
David Stone ... B-Wing Pilot (uncredited)

Phil Tippett ... Rancor - Jabba's Pet Monster (uncredited)
Marolyn Turk ... Beedo - Jabba's Bounty Hunter (uncredited)

Larry Ward ... Jabba the Hutt (voice) (uncredited)

Robert Watts ... Lt. Watts - AT-ST Driver (uncredited)

Pat Welsh ... Boushh (voice) (uncredited)

Paul Weston ... Vedain - Sand Skiff Pilot (uncredited)
Corey Dee Williams ... Klaatu (uncredited)
Simon J. Williamson ... Max Rebo (uncredited)

Directed by
Richard Marquand 
 
Writing credits
Lawrence Kasdan (screenplay by) and
George Lucas (screenplay by)

George Lucas (story by)

Produced by
Jim Bloom .... co-producer
Howard G. Kazanjian .... producer (as Howard Kazanjian)
George Lucas .... executive producer
Rick McCallum .... producer (special edition)
Robert Watts .... co-producer
 
Original Music by
John Williams 
 
Cinematography by
Alan Hume (director of photography)
Alec Mills (uncredited)
 
Film Editing by
Sean Barton 
T.M. Christopher (special edition)
Duwayne Dunham 
Marcia Lucas 
George Lucas (uncredited)
 
Casting by
Mary Selway  (as Mary Selway Buckley)
 
Production Design by
Norman Reynolds 
 
Art Direction by
Fred Hole 
James L. Schoppe  (as James Schoppe)
 
Set Decoration by
Michael Ford 
Harry Lange 
 
Costume Design by
Aggie Guerard Rodgers 
Nilo Rodis-Jamero 
 
Makeup Department
Nick Dudman .... makeup artist
Graham Freeborn .... chief makeup artist
Kay Freeborn .... makeup artist
Stuart Freeborn .... makeup designer
Paul LeBlanc .... hairdresser (as Paul Le Blanc)
Mike Lockey .... hairdresser
Patricia McDermott .... chief hairdresser
Richard Mills .... makeup artist (as Dickie Mills)
Peter Robb-King .... makeup artist (as Peter Robb King)
Tom Smith .... chief makeup artist
Phil Tippett .... makeup designer
Christine Allsopp .... makeup trainee (uncredited)
Karen Bradley .... makeup artist (uncredited)
 
Production Management
Patricia Carr .... assistant production manager
Miki Herman .... unit production manager
Douglas Twiddy .... production supervisor
Louis G. Friedman .... unit supervisor (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Roy Button .... second assistant director
Russell Lodge .... second assistant director
Christopher Newman .... second assistant director (as Chris Newman)
Michael E. Steele .... second assistant director (as Michael Steele)
David Tomblin .... first assistant director
David Tomblin .... second unit director
Roger Christian .... second unit director (uncredited)
Eric Jewett .... second assistant director (uncredited)
George Lucas .... second unit director (uncredited)
 
Art Department
Mark Billerman .... set draftsman
Alan Booth .... assistant construction manager
Reg Bream .... set draftsman
Eddie Burke .... supervising stagehand
Greg John Callas .... construction foreman (as Greg Callas)
Chris Campbell .... set draftsman
Roy Carnon .... sketch artist
Dave Carson .... key sculptor
Gary Clark .... paint foreman
Kenneth Clarke .... master plasterer (as Kenny Clarke)
Larry Guy Clause .... construction foreman (as Guy Clause)
Danny Colangelo .... property supervisor (as Dan Colangelo)
Richard Dawking .... assistant art director
Judy Elkins .... key sculptor
Doug Elliott .... construction foreman
John Fenner .... assistant art director
Peter Hancock .... property master
Bill Hargreaves .... propmaker
Derek Howarth .... key sculptor
Bill Iiams .... general foreman
Roger Irvin .... construction supervisor
Michael Lamont .... assistant art director
Brian Lofthouse .... property supervisor
Bert Long .... master carpenter
David Lusby .... production buyer
Ralph McQuarrie .... conceptual artist
Tony McVey .... key sculptor
Ted Michell .... scenic artist
Dave Middleton .... construction storeman (as David Middleton)
Richard Peters .... propmaker
Eric Shirtcliffe .... master painter
David Sosalla .... key sculptor (as Dave Sosalla)
Charles Torbett .... assistant property master
I.J. Van Perre .... property (as Ivan Van Perre)
Doug von Koss .... set dresser (as Doug Von Koss)
Stan Wakashige .... construction foreman
Bob Walker .... decor and lettering artist
Holly Walker .... property
Bill Welch .... construction manager
John Alvin .... poster artist (uncredited)
Frank Billington-Marks .... propmaker (uncredited)
Gavin Bocquet .... draftsman (uncredited)
Gerry Bourke .... props (uncredited)
Giovanni Ferrara .... stand-by painter (uncredited)
Michael Finlay .... painter (uncredited)
Tom Jung .... poster artist (uncredited)
Tom Jung .... poster designer (uncredited)
Tim Mancusi .... matte painting artist (uncredited)
Peter Mann .... constructor (uncredited)
Kieron Mcnamara .... props (uncredited)
Dave Midson .... props (uncredited)
Richard Padbury .... construction crew (uncredited)
Kevin Phipps .... draughtsman (uncredited)
David Russell .... storyboard artist (uncredited)
Keith Short .... sculptor (uncredited)
Valerie Sofranko .... props & costumes (uncredited)
Drew Struzan .... poster artist (uncredited)
Tony Vice .... plasterer (uncredited)
 
Sound Department
David Batchelor .... boom operator
Gloria S. Borders .... assistant sound editor (as Gloria Borders)
Richard Burrow .... sound effects editor
Benjamin A. Burtt .... re-recording mixer (as Ben Burtt)
Benjamin A. Burtt .... sound designer: 1983, 1997 & 2004 versions (as Ben Burtt)
T.M. Christopher .... audio engineer
Catherine Coombs .... audio engineer
Shep Dawe .... sound assistant
Tony Dawe .... production sound mixer
Teresa Eckton .... sound effects editor
Ken Fischer .... sound effects editor
Sue Fox .... assistant sound editor (as Suzanne Fox)
Howie Hammerman .... audio engineer (as Howie)
Kris Handwerk .... audio engineer
K.C. Hodenfield .... audio engineer
Tomlinson Holman .... re-recording engineer
Nancy Jencks .... assistant sound editor
Tom Johnson .... audio engineer
Brian Kelly .... audio engineer
James Kessler .... audio engineer
Bonnie Koehler .... dialogue editor
Laurel Ladevich .... dialogue editor
Susan A. Leahy .... audio engineer (as Susan Leahy)
Mary Helen Leasman .... assistant sound editor
Brian Magerkurth .... audio re-recordist: 2004 edition
Bill Mann .... assistant sound editor
Jim Manson .... sound assistant
Robert Marty .... audio engineer
David Parker .... boom operator
Gary Rizzo .... digital mix technician: 1997 special edition
Scott Robinson .... audio engineer
Catherine Ryan .... assistant sound editor (as Kathy Ryan)
Victoria Rose Sampson .... dialogue editor (as Vickie Rose Sampson)
Roger Savage .... re-recording mixer
Jurgen Scharpf .... mix technician: 2004 edition
Curt Schulkey .... dialogue editor
Lisa Storer .... assistant sound editor (special edition)
Gary Summers .... re-recording mixer
Randy Thom .... production sound
Randy Thom .... re-recording mixer
Dennie Thorpe .... audio engineer
John Watson .... audio engineer
Christopher Weir .... assistant sound editor (as Chris Weir)
Matthew Wood .... supervising sound editor: 2004 & 2011 versions
Fred Clemons .... machine room operator (special edition) (uncredited)
Sean England .... digital mix technician: 1997 special edition (uncredited)
Steve Kinsey .... digital mix technician: 1997 special edition (uncredited)
Donald C. Rogers .... sound (uncredited)
Lionel Strutt .... adr mixer (uncredited)
David E. Turner .... machine room operator (special edition) (uncredited)
 
Special Effects by
Roy Arbogast .... special effects supervisor
William Lee .... special effects foreman (as William David Lee)
Kevin Pike .... location special effects
Harold Weed .... chief creature maker (special edition) (as Howie Weed)
Kit West .... mechanical effects supervision
Ian Wingrove .... special effects floor controller
Michael Wood .... location special effects (as Mike Wood)
Don Chandler .... sculptor (uncredited)
John Chapot .... location special effects (uncredited)
Terence J. Cox .... special effects assistant (uncredited)
Michael Dawson .... special effects assistant (uncredited)
Yves De Bono .... special effects technician (uncredited)
Tony Dyson .... R2D2 designer (uncredited)
Terry Glass .... special effects technician (uncredited)
Ned Gorman .... special effects: administrative staff (uncredited)
Bob Keen .... special effects (uncredited)
Roger Nichols .... special effects technician (uncredited)
Mike Osborn .... controller: Jabba's stomach and chest bladders (uncredited)
Richard Padbury .... smoke effects: Jabba the Hutt (uncredited)
Bruno Van Zeebroeck .... special effects (uncredited)
Chris Walas .... creature design & effects (uncredited)
Gary Zink .... special effects (uncredited)
 
Visual Effects by
Julie Adrianson-Neary .... digital effects artist (special edition) (as Julie Neary)
Barbara Affonso .... model maker: ILM
Peter Amundson .... visual effects editor: ILM
Carl Assmus .... stage technician (special edition)
Okan Ataman .... digital effects technical assistant (special edition)
Karen Ayers .... administrative staff: ILM
Charles Bailey .... chief model maker: ILM
Scott Balcerek .... assistant visual effects editor (special edition)
Stewart Barbee .... effects cameraman: ILM
Philip Barberio .... optical line-up: ILM
Craig Barron .... matte photography: ILM
John Bartle .... assistant visual effects editor (special edition)
Carol Bauman .... model and creature maker: ILM (special edition)
Randall K. Bean .... digital scanning operator (special edition) (as Randall Bean)
William Beck .... model maker: ILM (as Bill Beck)
Wendy Bell .... video assistant (special edition)
David Benson .... negative line-up: ILM (special edition)
David Berry .... optical printer operator: ILM
Earl Beyer .... digital scanning operator (special edition)
Ken Beyer .... production engineering: ILM (special edition)
Don Bies .... model and creature maker: ILM (special edition)
Andrea Biklian .... negative line-up: ILM (special edition)
Mike Bolles .... design engineer: ILM
Conrad Bonderson .... machinist: ILM
Scott Bonnenfant .... digital effects artist (special edition)
Lance Brackett .... stage technician: ILM
Marty Brenneis .... electronic engineer: ILM
Daniel Brimer .... digital effects resource assistant: ILM (special edition)
Garrett Brown .... plate photographer: ILM
Garrett Brown .... steadicam operator: ILM
Kris Brown .... electronic system designer: ILM
Ronn Brown .... matte artist (1997 special edition)
Laura Buff .... administrative staff: ILM (as Laura Kaysen)
Chris Bushman .... optical supervisor (special edition)
Donald S. Butler .... digital effects artist (special edition) (as Don Butler)
Bill Buttfield .... model maker: ILM
John Campanaro .... digital effects artist (special edition)
Dave Carson .... visual effects supervisor (special edition)
Sean M. Casey .... model maker: ILM (as Sean Casey)
Eric Chauvin .... digital matte artist (special edition)
Peter Chesloff .... digital effects technical assistant (special edition)
Dave Childers .... stage technician: ILM
Wade Childress .... equipment support staff: ILM
Terry Chostner .... supervising still photographer: ILM
Bob Chrisoulis .... assistant visual effects editor: ILM (as Robert Chrisoulis)
Donald Clark .... optical printer operator: ILM
Joe Class .... assistant visual effects editor: ILM
Mike Cochrane .... model maker: ILM
Harold Cole .... stage technician: ILM
Sam Comstock .... effects animator: ILM (as Samuel Comstock)
Michael Conte .... digital effects artist: ILM (special edition)
Caitlin Content .... sabre artist (special edition)
Ken Corvino .... production engineering: ILM (special edition)
Julie Creighton .... visual effects production staff (special edition)
Peter Daulton .... assistant cameraman: ILM
Fon Davis .... model maker: ILM (1997 special edition)
Lou Dellarosa .... digital effects artist (special edition)
Bernie Demolski .... stage technician (special edition) (as Richard Demolski)
David Deuber .... digital effects artist (special edition)
Ron Diggory .... stage technician (special edition)
James Doherty .... digital effects artist (special edition)
Rob Doherty .... stage technician (special edition)
Giovanni Donovan .... model and creature maker: ILM (special edition)
Dick Dova .... stage technician (special edition)
Don Dow .... effects cameraman: ILM
Lisa Drostova .... digital paint and roto artist (special edition)
Karen Dube .... administrative staff: ILM
Tom Duff .... computer graphics: ILM
Patricia Rose Duignan .... production supervisor: ILM
Selwyn Eddy .... effects cameraman: ILM (as Selwyn Eddy III)
Richard Edlund .... visual effects
John Ellis .... optical printer operator: ILM
Mike Ellis .... digital scanning operator (special edition) (as Michael Ellis)
Robert Elswit .... effects cameraman: ILM
Eric Enderton .... software research and development (special edition)
Chrissie England .... administrative staff: ILM
Christopher Evans .... matte painting artist: ILM (as Chris Evans)
Maryan Evans .... assistant cameraman: ILM
Scott Farrar .... effects cameraman: ILM
Phillip Feiner .... optical supervisor (special edition)
Tom Fejes .... digital effects artist (special edition)
Rick Fichter .... effects cameraman: ILM
David Fincher .... assistant cameraman: ILM
Bob Finley III .... stage technician: ILM
Bob Finley III .... visual effects gaffer (special edition)
Pat Fitzsimmons .... stage technician: ILM (as Patrick Fitzsimmons)
Brian Flora .... digital matte artist (special edition)
Warren Franklin .... production co-ordinator: ILM
Susan Fritz-Monahan .... production assistant: ILM
Joe Fulmer .... stage technician: ILM
Michael Fulmer .... chief model maker: ILM (as Michael Glenn Fulmer)
Barbara Gallucci .... model maker: ILM
George Gambetta .... digital scanning operator (special edition)
Steve Gawley .... modelshop supervisor: ILM
Tim Geideman .... lab technician: ILM
Tim Geideman .... negative line-up: ILM (special edition)
Bill George .... model maker: ILM (as William George)
Howard Gersh .... digital effects artist (special edition)
Ray Gilberti .... assistant cameraman: ILM
Michael Gleason .... assistant visual effects editor: ILM
Jeremy Goldman .... digital effects artist (special edition)
Ralph Gordon .... optical line-up: ILM
Mark Gredell .... effects cameraman: ILM
Timothy Greenwood .... projectionist (special edition) (as Tim Greenwood)
Grant Guenin .... sabre artist (special edition)
James Hagedorn .... 3D matchmove artist (special edition)
David Hanks .... apprentice machinist: ILM
David R. Hardberger .... effects cameraman: ILM
Toby Heindel .... assistant cameraman: ILM
Wendy Hendrickson .... digital plate restoration: ILM (special edition)
Clark Higgins .... visual effects video assistant (special edition)
Robert Hill .... assistant cameraman: ILM
Edward Hirsh .... stage technician: ILM (as Ed Hirsh)
Edward Hirsh .... visual effects project manager (special edition)
Renee Holt .... effects animator: ILM
John Horn .... software research and development (special edition)
Jim Hourihan .... software research and development: ILM (special edition)
George Hull .... visual effects art director (special edition)
Paul Huston .... chief model maker: ILM
Tom L. Hutchinson .... computer graphics supervisor (special edition) (as Tom Hutchinson)
Jay Ignaszewski .... assistant visual effects editor: ILM
Alex Jaeger .... visual effects layout and storyboard artist (special edition)
Jerry Jeffress .... electronic system designer: ILM
George Jenson .... production illustrator: ILM
Brad Jerrell .... stage technician (special edition)
Carole Johnson .... digital effects technical assistant (special edition)
Keith Johnson .... 3D matchmove artist (special edition)
Robert Johnson .... stage technician (special edition)
Joe Johnston .... art director: visual effects, ILM
Doug Jones .... negative supervisor (special edition)
Ed Jones .... optical line-up: ILM (as Ed L. Jones)
Randy Jonsson .... assistant cameraman: ILM (as Randy Johnson)
Zoran Kacic-Alesic .... software research and development: ILM (special edition)
Florian Kainz .... software research and development: ILM (special edition)
Paula Karsh .... administrative staff: ILM
James Keefer .... animation supervisor: ILM
Ira Keeler .... model maker: ILM
Tom Kennedy .... visual effects producer (special edition)
Bill Kimberlin .... visual effects editor: ILM
Ken Satchel King .... digital effects artist (special edition) (as Ken King)
John Knoll .... visual effects supervisor (special edition)
Kim Knowlton .... head effects animator: ILM (as Kimberly Knowlton)
Marshall Richard Krasser .... digital compositor: ILM (special edition)
Marshall Richard Krasser .... digital effects artist (special edition) (as Marshall Krasser)
Neil Krepela .... matte photography: ILM
Rob LaDuca .... effects animator: ILM (as Rob La Duca)
Dan Large .... production engineering (special edition)
Alexander Laurant .... assistant visual effects art director: ILM (special edition) (as Alex Laurant)
Angela Leaper .... video editor (special edition)
Michael Lessa .... effects animator: ILM (as Mike Lessa)
Joshua Levine .... digital effects technical assistant (special edition)
Stewart Lew .... digital effects artist: ILM (special edition)
James Lim .... optical printer operator: ILM
Michael Dean Ludlam .... digital effects artist (special edition)
Mike MacKenzie .... electronic engineer: ILM
Jeff Mann .... model maker: ILM
Joshua Marks .... visual effects production staff (special edition)
Kim Marks .... assistant cameraman: ILM
Scott Marshall .... model maker: ILM
Tia L. Marshall .... digital effects artist (special edition) (as Tia Marshall)
Dawn Martin .... video assistant (special edition)
Tom Martinek .... lead digital effects artist: ILM (special edition)
Stuart T. Maschwitz .... digital effects artist (special edition) (as Stuart Maschwitz)
Terrence Masson .... digital effects artist (special edition)
Bill Mather .... digital matte artist (special edition) (as William Mather)
Dawn Matheson .... digital effects technical assistant (special edition)
Michael J. McAlister .... effects cameraman: ILM
Patrick McArdle .... assistant cameraman: ILM
Cristi McCarthy .... equipment support staff: ILM
Mary McCulloch .... sabre artist (special edition)
Michael McGovern .... visual effects editor (special edition)
Roberto McGrath .... still photographer: ILM
John McLeod .... stage technician: ILM
Marghi McMahon .... model maker: ILM
Dan McNamara .... Sabre group supervisor (special edition) (as Daniel McNamara)
Nicholas Meeks .... stage technician (special edition)
Gary Meyer .... production engineering: ILM (special edition)
Neil Michka .... digital effects artist (special edition)
Todd Mitchell .... digital scanning operator: ILM (special edition)
Ted Moehnke .... supervising stage technician: ILM
Melissa Monterrosa .... digital plate restoration: ILM (special edition)
Michael Moore .... lab technician: ILM (as Michael S. Moore)
Thaine Morris .... pyrotechnician: ILM
Wendy Morton .... model and creature maker: ILM (special edition)
Dennis Muren .... visual effects
Duncan Myers .... lab technician: ILM
Bill Neil .... effects cameraman: ILM
Bruce Nicholson .... optical photography supervisor: ILM
Ken Nielsen .... digital effects artist (special edition)
Kerry Nordquist .... still photographer: ILM
Merlin Ohm .... stage technician: ILM
Frank Ordaz .... matte painting artist: ILM
Randy Ottenberg .... model maker: ILM
Michael Owens .... effects cameraman: ILM
Ease Owyeung .... chief model maker: ILM
Udo Pampel .... machinist: ILM
Michael Pangrazio .... matte painting supervisor: ILM
David Parrish .... digital artist (special edition)
Eddie Pasquarello .... digital compositor (special edition)
Sonia Paulsen .... administrative staff: ILM
Lorne Peterson .... modelshop supervisor: ILM
David Pier .... pyrotechnician: ILM
Joshua Pines .... digital scanning supervisor (special edition)
Vance Piper .... visual effects camera assistant (special edition)
Margot Pipkin .... effects animator: ILM
Anne Polland .... props and costumes (special edition)
Ken Ralston .... visual effects
Ricardo Ramos .... digital effects artist (special edition)
Chris Rand .... apprentice machinist: ILM
William Reeves .... computer graphics: ILM
Arthur F. Repola .... supervising visual effects editor: ILM
Pete Romano .... assistant cameraman: ILM (as Peter Romano)
Thomas Rosseter .... digital effects artist (special edition)
Thomas Rosseter .... optical line-up: ILM (as Tom Rosseter)
Jonathan Rothbart .... animatic artist: ILM (special edition)
Christian Rouet .... software research and development (special edition)
Stanley W. Sayer .... matte photography consultant (as Stanley Sayer)
Kathy Shine .... production assistant: ILM
Dan Shumaker .... digital effects technical assistant (special edition) (as Daniel Shumaker)
Mark Siegel .... model and creature maker: ILM (special edition)
Kenneth Smith .... optical printer operator: ILM
Michael Smith .... equipment support staff: ILM (as Mike Smith)
Thomas G. Smith .... general manager: ILM (as Tom Smith)
Tom St. Amand .... stop motion animator: ILM
Howard Stein .... visual effects editor: ILM
Suki Stern .... effects animator: ILM
Peter Stolz .... stage technician: ILM
Pat Sweeney .... assistant cameraman: ILM
Larry Tan .... model maker: ILM
Lawrence Tan .... digital effects artist (special edition)
Chad Taylor .... Sabre artist: ILM (special edition)
Ed Tennler .... equipment support staff: ILM
Paul Theren .... digital effects artist (special edition)
Annick Therrien .... effects animator: ILM
Marc Thorpe .... model maker: ILM
Lisa Todd .... visual effects coordinator (special edition)
James Tooley .... computer graphics supervisor (special edition)
Pat Turner .... visual effects cameraman (special edition)
Yusei Uesugi .... digital matte artist (special edition)
Hans Uhlig .... digital effects artist (special edition)
Michael Van Eps .... digital plate restoration: ILM (special edition) (as Mike Van Eps)
Mark Vargo .... optical printer operator: ILM
Bruce Vecchitto .... color timing supervisor (special edition)
Laurie Vermont .... production co-ordinator: ILM
Garry Waller .... head effects animator: ILM
Steve Walton .... model and creature maker: ILM (special edition)
Li-Hsien Wei .... digital effects artist (special edition)
Ken Wesley .... digital effects artist (special edition)
John Whisnant .... digital scanning operator (special edition)
Gene Whiteman .... equipment engineering supervisor: ILM
Bess Wiley .... assistant cameraman: ILM (as Bessie Wiley)
Terry Windell .... effects animator: ILM
Ron Woodall .... digital effects artist (special edition)
Arnold Yee .... production engineering (special edition)
Jeffery Yost .... software research and development: ILM (special edition)
Heidi Zabit .... digital paint and roto artist (special edition)
Rita E. Zimmerman .... sabre artist (special edition) (as Rita Zimmerman)
Bruce Cardozo .... optical line up (uncredited)
Rejyna Douglass-Whitman .... damage artist/supervisor (uncredited)
David Dozoretz .... previsualization supervisor (uncredited)
Jammie Friday .... rotoscope: Lookout Mountain Films (uncredited)
Dion Hatch .... animation cameraman: Movie Magic (uncredited)
Peg Hunter .... optical lineup: ILM (uncredited)
Peter Kuran .... effects animator (uncredited)
Richard Malzahn .... animation effects (uncredited)
Ed Manning .... effects animator: VCE (uncredited)
Richard Miller .... model maker (uncredited)
Bridgid O'Donnell .... restoration supervisor (uncredited)
Cary Phillips .... software research and development (uncredited)
Kevin Richardson .... visual effects artist (uncredited)
Nina Saxon .... visual effects (uncredited)
Wesley Seeds .... chief moldmaker (uncredited)
Susan Turner .... visual effects (uncredited)
Adrian Velazquez .... digital effects (uncredited)
Matt Wallin .... digital compositor (uncredited)
Mary E. Walter .... optical line-up: ILM (uncredited)
 
Stunts
Bob Anderson .... stunt performer
Dickey Beer .... stunt performer (as Dirk Yohan Beer)
Marc Boyle .... stunt performer
Michael Cassidy .... stunt performer (as Mike Cassidy)
Peter Diamond .... stunt arranger
Tracey Eddon .... stunt performer (as Tracy Eddon)
Sandi Gross .... stunt performer (as Sandra Gross)
Ted Grossman .... stunt performer
Frank Henson .... stunt performer
Larry Holt .... stunt performer
Billy Horrigan .... stunt performer (as Bill Horrigan)
Alf Joint .... stunt performer
Julius LeFlore .... stunt performer (as Julius Leflore)
Glenn Randall Jr. .... stunt co-cordinator (as Glenn Randall)
Colin Skeaping .... stunt performer
Malcolm Weaver .... stunt performer
Paul Weston .... stunt performer
Bob Yerkes .... stunt performer
Daniel Zormeier .... stunt performer (as Dan Zormeier)
Vic Armstrong .... stunt double: Harrison Ford (uncredited)
Lightning Bear .... utility stunts (uncredited)
Peter Burroughs .... stunts (uncredited)
Tracey Eddon .... stunt double: C-3PO (uncredited)
Margarita Fernández .... stunt double: Warwick Davis (uncredited)
Sandi Gross .... stunt double: Princess Leia (uncredited)
Monty Jordan .... stunt double (uncredited)
Julius LeFlore .... stunt double: Lando Calrissian (uncredited)
Kiran Shah .... stunt double (uncredited)
Colin Skeaping .... stunt double: Luke Skywalker (uncredited)
Corey Dee Williams .... stunt double: Lando Calrissian (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Mike Benson .... operating cameraman
Bob Bremner .... gaffer
Tom Brown .... rigging gaffer (as Tommy Brown)
Albert Clarke .... still photographer
Joe Crowley .... best boy
Dick Dova .... key grip (as Dick Dova Spah)
Mike Frift .... focus puller (as Michael Frift)
Clark Garland .... rigging gaffer
James Glennon .... location director of photography (as Jim Glennon)
Michael L. Glennon .... second assistant cameraman (as Michael Glennon)
Ron Goodman .... aerial photography
Reg Hall .... dolly grip
Margaret Herron .... aerial photographer
Simon Hume .... second assistant cameraman
W.C. 'Chunky' Huse .... dolly grip (as Chunky Huse)
Martin Kenzie .... second assistant cameraman
Robert LaBonge .... assistant cameraman (as Bob La Bonge)
Thomas Laughridge .... operating cameraman (as Tom Laughridge)
Jack Lowin .... additional photographer
Alec Mills .... operating cameraman
Leo J. Napolitano .... assistant cameraman (as Leo Napolitano)
Ralph Nelson .... still photographer (as Ralph Nelson Jr.)
Mike Pantages .... gaffer
Chris Tanner .... focus puller
Steve Tate .... second assistant cameraman
Jesse Goodell .... grip (uncredited)
Jon Guterres .... dolly grip: USA (uncredited)
Steve Hardie .... camera department trainee (uncredited)
Bruce Hill .... ultra high speed photography: Bruce Hill Productions (uncredited)
Duane Journey .... grip (uncredited)
Brian Q. Kelley .... photographer: additional footage for special edition (uncredited)
Russell j Lyster .... electrician (uncredited)
Michael Maley .... dolly grip (uncredited)
Hiro Narita .... additional cinematographer (uncredited)
Bill Pelkey .... electrician (uncredited)
Bob Penn .... still photographer: special magazine assignment (uncredited)
Bobby Powell .... electrician (uncredited)
John Rogers .... best boy (uncredited)
Nigel Seal .... assistant camera (uncredited)
Andrew Shields .... video playback operator (uncredited)
Frank Strzalkowski .... grip (uncredited)
 
Animation Department
Ann Ducommun .... assistant animator (uncredited)
Kevin Kutchaver .... animator (uncredited)
 
Casting Department
David Emann .... location casting (as Dave Eman)
Bill Lytle .... location casting
 
Costume and Wardrobe Department
Elvira Angelinetta .... creature costumer
Ron Beck .... wardrobe supervisor
Barbara Kassal .... creature costumer
Edwina Pellikka .... creature costumer
Anne Polland .... creature costumer
Mary Elizabeth Still .... costume supervisor
Janet Tebrooke .... wardrobe mistress
Laurie Rudd .... costume draper/seamstress (1982) (uncredited)
 
Editorial Department
Conrad Buff IV .... assistant film editor (as Conrad Buff)
Ted Gagliano .... post-production executive (special edition)
Bob Hagans .... color timer
Bob Hart .... negative cutter (special edition)
Clive Hartley .... assistant film editor
Samuel H. Hinckley .... first assistant editor (special edition) (as Samuel Hinckley)
Nick Hosker .... assistant film editor
Mike Jackson .... assistant editor: avid (special edition)
Robin Lee .... assistant editor: avid (special edition)
Robert Marty .... assistant editor (special edition)
Debra McDermott .... assistant film editor
Robert Raring .... color timer (special edition) (as Robert J. Raring)
Ray Sabo .... negative continuity (special edition)
Phil Sanderson .... assistant film editor
Jim Schurmann .... color timer
Steve Starkey .... assistant film editor
Brian Q. Kelley .... editor: additional material for special edition (uncredited)
Mark Nakamine .... colorist (digital color correction) (uncredited)
 
Location Management
Lennis Fike .... location contact (as Lennie Fike)
Wendy Rogers .... location choreographer
Bob Forrest .... location script supervisor (uncredited)
 
Music Department
Annie Arbogast .... lyricist: Huttese
Benjamin A. Burtt .... lyricist: Ewokese (as Ben Burtt)
London Symphony Orchestra .... music performed by
Herbert W. Spencer .... orchestrator
Eric Tomlinson .... music recordist
Kenneth Wannberg .... supervising music editor
Gordon Langford .... orchestrator (uncredited)
George Lucas .... music producer (uncredited)
Maurice Murphy .... musician: trumpet (uncredited)
Lionel Newman .... music supervisor (uncredited)
Thomas Newman .... orchestrator (uncredited)
Fred Steiner .... composer: additional music (uncredited)
John Williams .... conductor (uncredited)
John Williams .... music producer (uncredited)
Joseph Williams .... composer: Jizzwailer music (original edition) (uncredited)
 
Transportation Department
John Feinblatt .... transportation captain
Mark La Bonge .... studio transportation manager
Vic Minay .... studio transportation manager
H. Lee Noblitt .... transportation captain
Eugene Schwartz .... transportation co-coordinator (as Gene Schwartz)
Rodd Wolff .... uncredited
Terry Pritchard .... unit driver (uncredited)
 
Other crew
Franki Anderson .... mime artist
Gordon Arnell .... unit publicist
David Alan Barclay .... puppeteer: Jabba (as David Barclay)
Jane Bay .... assistant: Mr. Lucas
Derrick Baylis .... sails engineering
Jon Berg .... creature consultant
Ailsa Berk .... mime artist
Patricia Blau .... creature coordinator (as Patty Blau)
Patricia Blau .... production coordinator (as Patty Blau)
June Broom .... assistant publicist
Robert Latham Brown .... production executive
Ian Bryce .... production assistant
Arthur Carroll .... production controller
John Coppinger .... animatronics engineer
Sean Crawford .... mime artist
Andy Cunningham .... mime artist
Sheala Daniell .... assistant accountant
Diane Dankwardt .... location accountant
Richard Davis .... plastic designer
Peter Dawson .... senior effects technician
Tim Dry .... mime artist
Randy Dutra .... creature technician
Mike Edmonds .... puppeteer: Jabba
Kathryn Farrar .... production controller (special edition)
Deborah Fine .... researcher
Tim Fox .... archivist (special edition)
Stuart Freeborn .... creature design
Louis G. Friedman .... associate to producer
Jenny Green .... shop manager
Gillian Gregory .... choreographer
Barbara Harley .... assistant accountant
Robert Harman .... wire specialist (as Bob Harman)
Kathleen Hartney Ross .... assistant: Mr. Kazanjian
Graeme Hattrick .... mime artist
Philip Herbert .... mime artist (as Phil Herbert)
Gerald Home .... mime artist
Ron Hone .... chief electronics technician
Dan Howard .... creature technician
James Howard .... sculptural designer
Colin Hurren .... production accountant
James Isaac .... creature technician
Peggy Kashuda .... sails engineering (as Peggy Kashuba)
Sunni Kerwin .... co-ordination assistant
Bill Kreysler .... sail co-ordinator
Jeanne Lauren .... creature technician
Red Lawrence .... supervising rigger
Swee Lim .... puppeteer (as Swim Lee)
Pamela Mann .... script supervisor (as Pamela Mann Francis)
Michael McCormick .... puppeteer
Tom McLaughlin .... latex foam lab supervisor
Richard Miller .... jeweller
Margaret Mitchell .... production accountant
Toby Philpott .... puppeteer: Jabba
Mike Quinn .... puppeteer (as Michael Quinn)
Pinki Ragan .... location accountant
Richard Robinson .... puppeteer
Pete Ronzani .... armature designer (as Peter Ronzani)
Deep Roy .... puppeteer
Lata Ryan .... production co-ordinator
Gail Samuelson .... co-ordination assistant
Richard Spah Jr. .... creature technician
Hugh Spight .... puppeteer (as Hugh Spirit)
Paul Springer .... mime artist
Eben Stromquist .... assistant articulation engineer
John Syrjamaki .... assistant: Mr. Bloom
Kirk R. Thatcher .... creature technician (as Kirk Thatcher)
Phil Tippett .... creature design
Warwick Tompkins .... sail co-ordinator
Brian Turner .... creature technician
Chris Walas .... creature consultant
Chuck Wiley .... sculptural designer
Ethan Wiley .... creature technician
Simon J. Williamson .... puppeteer (as Simon Williamson)
Marc Wolff .... helicopter pilot (as Mark Wolfe)
Ron Young .... moldmaker
Stuart Ziff .... chief articulation engineer
Stephen Calcutt .... stand-in: Peter Mayhew, Michael Carter and David Prowse (uncredited)
Des Carey .... film archivist (special edition) (uncredited)
Rusty Citron .... marketing (uncredited)
Andy Cunningham .... mime artist: "Ephant Mon" (uncredited)
Jack Dearlove .... stand-in: Mr. Ford (uncredited)
Joe Gibson .... stand-in: Mr. Hamill (uncredited)
Bill Halls .... general foreman (uncredited)
Virgil E. Hammond III .... equipment technician: Cinemobile System Inc. (uncredited)
Alan Harris .... double: "C-3PO" (uncredited)
Alan Harris .... stand-in: "C-3PO" (uncredited)
James Harris .... miscellaneous crew (uncredited)
Philip Herbert .... mime artist: "Hermi Odle" (uncredited)
Gerald Home .... mime artist: "Tessek-Squid Head" and "Mon Calamari Officer" (uncredited)
Alex Matcham .... assistant accountant (uncredited)
Steve Meek .... stand-in for mr. mayhew (uncredited)
Steven Meeks .... stand-in: Mr. Mayhew (uncredited)
Chris Parsons .... double: C-3PO (uncredited)
Chris Parsons .... stand-in: C-3PO (uncredited)
Quentin Pierre .... stand-in: Mr. Williams (uncredited)
Tim Rose .... puppeteer (uncredited)
Erica Simmons .... stand-in: Ms. Fisher (uncredited)
Alan Sutton .... fire safety (uncredited)
Charles B. Wessler .... production assistant (uncredited)
 
Crew believed to be complete


Production Companies
  • Lucasfilm (as A Lucasfilm Limited Production)
DistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi" - Canada (English title) (imdb display title), International (English title) (alternative title), UK (alternative title), USA (imdb display title)
"Star Wars: Return of the Jedi" - International (English title) (promotional title), UK (promotional title), USA (promotional title)
"Return of the Jedi" - USA (short title)
"Star Wars VI: Return of the Jedi" - USA (video box title)
"El regreso del Jedi" - Argentina (imdb display title), Chile, Mexico, Panama, Peru (imdb display title)
"Звёздные войны. Эпизод 6: Возвращение джедая" - Russia, Soviet Union (Russian title)
"El retorno del Jedi" - Colombia, Spain (alternative title)
"Η επιστροφή των Τζεντάι" - Greece
"Зорянi вiйни. Епiзод 6: Повернення Джедая" - Ukraine
"Междузвездни войни: Епизод VI - Завръщането на джедаите" - Bulgaria (Bulgarian title)
"A Jedi visszatér" - Hungary
"Die Rückkehr der Jedi-Ritter" - West Germany
"El retorn del jedi" - Spain (Catalan title)
"Guerre stellari - Il ritorno dello Jedi" - Italy (poster title)
"Gwiezdne wojny: Część VI - Powrót Jedi" - Poland
"Hviezdne vojny 6: Návrat Jediho" - Slovakia (imdb display title)
"I epistrofi ton Jedi" - Greece (transliterated ISO-LATIN-1 title)
"Il ritorno dello Jedi" - Italy (imdb display title)
"Jedi-ridderen vender tilbage" - Denmark
"Jedin paluu" - Finland (imdb display title)
"Jedins återkomst" - Sweden
"Jediridderen vender tilbake" - Norway
"Jedis återkomst" - Finland (Swedish title) (imdb display title)
"La Guerra de las Galaxias: El Regreso del Jedi" - Bolivia (imdb display title)
"La guerra de les galàxies: El retorn del jedi" - Spain (Catalan title)
"La guerre des étoiles VI: Le retour du jedi" - Canada (French title)
"Le retour du Jedi" - France
"O Regresso de Jedi" - Portugal
"O Retorno de Jedi" - Brazil (imdb display title)
"O polemos ton astron: I epistrofi ton Jedi" - Greece (video title)
"Ratovi zvezda - Povratak dzedaja" - Serbia (alternative title)
"Ratovi zvijezda VI: Povratak Jedija" - Croatia (imdb display title)
"Razboiul stelelor - Întoarcerea lui jedi" - Romania
"Star Wars Episode VI: Jedi ridderen vender tilbake" - Norway (new title)
"Star Wars VI - Il ritorno dello Jedi" - Italy (video box title)
"Star Wars, Episódio VI - O Retorno do Jedi" - Brazil (reissue title)
"Star Wars: El regreso del Jedi" - Uruguay (original subtitled version)
"Star Wars: Episode VI - Die Rückkehr der Jedi-Ritter" - Germany (imdb display title)
"Star Wars: Episodio VI - El regreso del Jedi" - Mexico (reissue title)
"Star Wars: Episodio VI - El retorno del Jedi" - Spain (imdb display title)
"Star Wars: Episodio VI - Il ritorno dello Jedi" - Italy (new title)
"Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho" - Czech Republic (imdb display title)
"Star wars episodi VI - jedin paluu" - Finland (TV title)
"Star wars: Osa VI - Jedi tagasitulek" - Estonia (imdb display title)
"Sutâ wôzu/Jedai no fukushuu" - Japan (imdb display title)
"Sutâ wôzu/Jedai no fukushuu Tokubetsuhen" - Japan (reissue title)
"Tähtede sõda: Jedi tagasitulek" - Estonia
"Vojna zvezd: Epizoda VI - Vrnitev jedija" - Slovenia (imdb display title)
"Yildiz Savaslari: Bölüm VI - Jedi'nin Dönüsü" - Turkey (Turkish title) (alternative title)
"Yildiz Savaslari: Jedi'nin Dönüsü" - Turkey (Turkish title) (imdb display title)
"Zvaigzdziu karai. Dzedajaus sugrizimas" - Lithuania (imdb display title)
"Zvezdani ratovi: Povratak džedaja" - Serbia
See more »
MPAA:
Rated PG for sci-fi action violence
Runtime:
131 min | 134 min (special edition)
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.20 : 1 See more »
Sound Mix:
70 mm 6-Track (70 mm prints) | Dolby (35 mm prints) | DTS (1997 print) | Dolby Digital (1997 print) | SDDS (1997 print) | Dolby Digital EX (DVD) | DTS-ES (6.1 channels) (blu-ray)
Certification:
Argentina:Atp | Australia:PG | Australia:NRC (original rating) | Brazil:Livre | Canada:G (British Columbia/Quebec) | Canada:PG (Manitoba/Ontario) | Canada:G (Nova Scotia) (original rating) | Canada:PG (Nova Scotia) (special edition) | Denmark:12 (original rating) | Denmark:11 (special edition) | Finland:K-11/9 (2001 reform re-rating) | Finland:K-12/9 (2012 reform re-rating) | Finland:K-8 (1997) | Finland:K-12 (1983) | France:Tous publics | Germany:12 | Hong Kong:I | Hungary:12 | Iceland:L (original rating) | Iceland:10 (special edition) | Iceland:12 (special edition) (video release) | Ireland:G | Italy:T | Malaysia:U | Netherlands:AL | New Zealand:PG | Norway:12 (original rating) | Norway:11 (re-rating) | Norway:12 (2015) (re-rating) | Norway:16 (1986) (video rating) | Poland:12 | Portugal:M/12 | Russia:0+ | Singapore:PG (special edition) | South Africa:PG | South Korea:All | Spain:T | Sweden:11 (cut) | Sweden:11 (special edition) | UK:U | USA:PG (PCA #26991) | West Germany:12
Company:

Did You Know?

Trivia:
George Lucas fired his friend and producer of the previous two Star Wars movies, Gary Kurtz, before production began (although some sources say he simply quit on his own) as Kurtz disagreed with Lucas' assertion that audiences didn't care for the story but for the spectacle.See more »
Goofs:
Continuity: When C3PO walks down the stairs entering Jabba's residence, R2D2 does not follow. The next moment R2D2 is following again downstairs.See more »
Quotes:
[first lines]
Shuttle captain:Command station, this is ST321, code clearance blue. We're starting our approach; deactivate the security shield.
See more »
Soundtrack:
Lapti NekSee more »

FAQ

Will this movie ever get a 3D theatrical release?
Why didn't Vader ever seem to sense through the Force that Leia was his daughter? After all, he could sense that Luke was his son!
How much sex, violence, and profanity are in this movie?
See more »
12 out of 15 people found the following review useful.
Spectacular finish to the Star Wars saga., 10 June 2010
Author: deepthinker566 from Wheeling, WV, USA

After watching A New Hope and The Empire Strikes Back, it's time to watch the final chapter of the Star Wars film franchise, The Return of the Jedi.

It stars Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, David Prowse, Frank Oz, Anthony Daniels, etc.

The Empire is more than halfway through construction of a new Death Star - almost twice as big, but more than twice as powerful. When completed, it will spell certain doom for Luke Skywalker (Mark Hamill) and the Rebels. Han Solo (Harrison Ford) is a prisoner of crime lord Jabba the Hutt, and Princess Leia (Carrie Fisher) soon finds herself in the gangster's hands. Luke Skywalker, aided by C-3PO and R2-D2, makes his way into Jabba's palace, hoping to secure his friends' freedom. But the Hutt has no intention of doing so and tries to kill them all. After escaping from Jabba and the sands of Tatooine, they regroup with the Rebel fleet, which is massing for an attack against the new satellite battle station at Endor. Lando Calrissian (Billy Dee Williams) is pressed into action to lead the Rebel fighter attack, while Han is put in charge of a group of soldiers to take out the shield generator protecting the Death Star. Luke, however, surrenders to Vader's soldiers on Endor, and is taken in front of Vader's boss - the Galactic Emperor - on the Death Star for final corruption to the Dark Side of the Force. The fleet of Imperial Star Destroyers ambushes the Rebels, cutting them off. Worse, the new Death Star begins turning its giant laser on the Rebel carriers. It appears that nothing will stop the Empire's triumph - unless things start to change quickly.

I thought it was a great end to the Star Wars series.

But in 1999, the story took itself back into the beginning with Star Wars Episode I: The Phantom Menace and ended with Star Wars Episode III: Revenge of the Sith.

So far, I'm finished with the Star Wars original trilogies, and there will be more reviews in the summer.

Star Wars Episode VI: Return of the Jedi gets 10 stars.

Was the above review useful to you?
See more (665 total) »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Star Wars Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back Star Wars: Episode I - The Phantom Menace Star Wars: Episode II - Attack of the Clones Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb top 250 movies IMDb Action section
IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.