Edit
Stranger Things (TV Series 2016– ) Poster

(2016– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Matt Duffer ... (10 episodes, 2016-2017)
Ross Duffer ... (10 episodes, 2016-2017)
Shawn Levy ... (4 episodes, 2016-2017)
Andrew Stanton ... (2 episodes, 2017)
Rebecca Thomas ... (1 episode, 2017)

Series Writing Credits  

Matt Duffer ... (creator) (17 episodes, 2016-2017)
Ross Duffer ... (creator) (17 episodes, 2016-2017)
Justin Doble ... (4 episodes, 2016-2017)
Jessie Nickson-Lopez ... (2 episodes, 2016-2017)
Paul Dichter ... (1 episode, 2016)
Jessica Mecklenburg ... (1 episode, 2016)
Alison Tatlock ... (1 episode, 2016)
Kate Trefry ... (1 episode, 2017)

Series Cast  

...
 Joyce Byers (17 episodes, 2016-2017)
...
 Jim Hopper (17 episodes, 2016-2017)
...
 Mike Wheeler (17 episodes, 2016-2017)
...
 Eleven (17 episodes, 2016-2017)
...
 Dustin Henderson (17 episodes, 2016-2017)
...
 Lucas Sinclair (17 episodes, 2016-2017)
...
 Nancy Wheeler (17 episodes, 2016-2017)
...
 Jonathan Byers (17 episodes, 2016-2017)
...
 Karen Wheeler (17 episodes, 2016-2017)
...
 Steve Harrington (17 episodes, 2016-2017)
...
 Will Byers (16 episodes, 2016-2017)
...
 Officer Powell (12 episodes, 2016-2017)
...
 Ted Wheeler (12 episodes, 2016-2017)
...
 Bob Newby (9 episodes, 2017)
...
 Roman (9 episodes, 2017)
...
 Billy (9 episodes, 2017)
...
 Dr. Owens (9 episodes, 2017)
...
 Max (9 episodes, 2017)
...
 Dr. Martin Brenner (8 episodes, 2016)
...
 Officer Callahan (8 episodes, 2016)
...
 Holly Wheeler / ... (8 episodes, 2016-2017)
...
 Holly Wheeler / ... (8 episodes, 2016-2017)
...
 The Monster (6 episodes, 2016)
...
 Mr. Clarke (6 episodes, 2016)
...
 Lead Agent (6 episodes, 2016)
Susan Shalhoub Larkin ...
 Florence (6 episodes, 2016)
...
 Carol (6 episodes, 2016-2017)
...
 Agent Connie Frazier (5 episodes, 2016)
...
 Troy (5 episodes, 2016)
...
 Terry Ives (5 episodes, 2016-2017)
...
 Middle School Girl / ... (5 episodes, 2016-2017)
...
 Arcade Gamer / ... (5 episodes, 2017)
...
 Lonnie Byers (4 episodes, 2016)
...
 Scientist (4 episodes, 2016)
...
 James (4 episodes, 2016)
...
 Tommy H. (4 episodes, 2016)
...
 Agent Repairman (4 episodes, 2016)
...
 Barb Holland (4 episodes, 2016)
...
 Nerdy Tech (4 episodes, 2017)
...
 Hawkins Head of Security (3 episodes, 2016)
...
 Elevator Scientist (3 episodes, 2016)
Charles Lawlor ...
 Mr. Melvald (3 episodes, 2016)
...
 Principal Coleman (3 episodes, 2016)
...
 Becky Ives (3 episodes, 2016-2017)
Mikayla Fields ...
 Middle School Student (3 episodes, 2016-2017)
...
 Keith (3 episodes, 2017)
...
 Arcade Gamer / ... (3 episodes, 2017)
...
 Sweaty Teen Boy / ... (3 episodes, 2017)
...
 Nicole (2 episodes, 2016)
...
 Benny Hammond (2 episodes, 2016)
...
 Cynthia (2 episodes, 2016)
David Dwyer ...
 Earl (2 episodes, 2016)
...
 High School Principal (2 episodes, 2016)
...
 Diane Hopper (2 episodes, 2016)
...
 State Trooper O'Bannon (2 episodes, 2016)
...
 MP Guard #2 (2 episodes, 2017)
...
 Tina (2 episodes, 2017)
...
 Vicki (2 episodes, 2017)
...
 Chaperone / ... (2 episodes, 2017)
...
 Funshine (2 episodes, 2017)
...
 Flame Thrower Soldier (2 episodes, 2017)
...
 Officer Seeger (2 episodes, 2017)
Shae Britt ...
 Mary Mack Girl #2 (1 episode, 2016)
...
 Mrs. Holland (1 episode, 2016)
...
 Technician (1 episode, 2016)
...
 English Teacher (1 episode, 2016)
...
 Jen (1 episode, 2016)
...
 Test Subject (1 episode, 2016)
...
 Greg McCorkle (1 episode, 2016)
...
 Movie Theatre Manager (1 episode, 2016)
...
 Hunting Store Owner (1 episode, 2016)
...
 Pastor Charles (1 episode, 2016)
...
 State Trooper (1 episode, 2016)
...
 Sara Hopper (1 episode, 2016)
...
 Patty (1 episode, 2016)
Kaylee Glover ...
 Jennifer Hayes (1 episode, 2016)
Adam Gagan ...
 Ground Controller (1 episode, 2016)
...
 Troy's Mom (1 episode, 2016)
...
 M.P. Officer Patrick (1 episode, 2016)
...
 Female Clerk (1 episode, 2016)
Jon Kohler ...
 Funeral Director (1 episode, 2016)
...
 Sandra (1 episode, 2016)
Andre Pushkin ...
 Russian Man (1 episode, 2016)
...
 Morgue Worker (1 episode, 2016)
...
 Grocery Store Manager (1 episode, 2016)
Christopher Cody Robinson ...
 Test Pilot Shepard (1 episode, 2016)
Sierra Vemeyer ...
 Ally (1 episode, 2016)
Abigail Whitlock ...
 Mary Mack Girl #1 (1 episode, 2016)
...
 Field Reporter (1 episode, 2016)
...
 Marissa (1 episode, 2016)
...
 Agent (1 episode, 2016)
...
 Reed (1 episode, 2016)
...
 Gary (1 episode, 2016)
Brenda Wood ...
 Local Newswoman (1 episode, 2016)
Andrew Ward ...
 Military Truck Driver / ... (1 episode, 2016)
...
 Happy Homeowner (1 episode, 2017)
...
 Elderly Woman (1 episode, 2017)
...
 Officer Abrams (1 episode, 2017)
...
 Middle School kid (1 episode, 2017)
...
 MP Guard #1 (1 episode, 2017)
...
 Middle School Boy (1 episode, 2017)
...
 Middle School Student (1 episode, 2017)
...
 Officer 4 (1 episode, 2017)
...
 Stacey (1 episode, 2017)
...
 Government Agent #2 (1 episode, 2017)
...
 Lab Technician (1 episode, 2017)
...
 Neil Mayfield (1 episode, 2017)
...
 Mother (1 episode, 2017)
...
 Officer #1 (1 episode, 2017)
Emma Faith ...
 Middle School Student (2017) (1 episode, 2017)
...
 Security Guard (1 episode, 2017)
Shawron Gaffney ...
 High School Student (1 episode, 2017)
...
 Homeless person (1 episode, 2017)
Apollo GT ...
 Pedestrian (1 episode, 2017)
...
 Dr. Owen's Assistant (1 episode, 2017)
Audrey Hope ...
 Middle School Student (1 episode, 2017)
...
 Officer #2 (1 episode, 2017)
...
 Chicago Pd Officer Provazoli (1 episode, 2017)
Sam Kalidi ...
 Agent Parker (1 episode, 2017)
...
 Exam Room Nurse (1 episode, 2017)
...
 Motel Owner (1 episode, 2017)
...
 E.R. Doctor (1 episode, 2017)
...
 Doctor #2 (1 episode, 2017)
...
 Merrill (1 episode, 2017)
...
 Middle School Student (1 episode, 2017)
...
 Cute Girl S2, Ep9 (1 episode, 2017)
...
 Lab Technician (1 episode, 2017)
...
 Arcade Attendant (1 episode, 2017)
...
 Government Agent #4 (1 episode, 2017)
...
 Middle School Student (1 episode, 2017)
Carissa Mejias ...
 Middle School Student (1 episode, 2017)
Stephanie Mikel ...
 Party Host / ... (1 episode, 2017)
...
 Eugene (1 episode, 2017)
...
 Pedestrian (1 episode, 2017)
...
 Rift Soldier (1 episode, 2017)
Edward Parker ...
 Pedestrian (1 episode, 2017)
Vanathi Parthiban ...
 Young Kali (1 episode, 2017)
...
 Drunk Teen #1 (1 episode, 2017)
...
 Basketball Player (1 episode, 2017)
...
 Rift Soldier #2 (1 episode, 2017)
...
 Dancer (2017) (1 episode, 2017)
...
 Hunter (1 episode, 2017)
Diamond Wilson ...
 Townsperson (1 episode, 2017)
Jim Heard ...
 Townsperson (uncredited) (8 episodes, 2016)
Hali Jones ...
 Middle School Student (uncredited) (5 episodes, 2016)
...
 Hawkins Police Officer / ... (uncredited) (4 episodes, 2016)
...
 Homeless bum / ... (uncredited) (3 episodes, 2016-2017)
...
 Agent / ... (uncredited) (3 episodes, 2016)
Ryder Morlong ...
 Middle School Student (uncredited) (3 episodes, 2016)
Owen Beam ...
 Middle School Student (uncredited) (2 episodes, 2016)
Isabel Chanel Freeman ...
 Middle School Kid (uncredited) (2 episodes, 2016)
Shelby Christine Freeman ...
 Middle School Kid (uncredited) (2 episodes, 2016)
Daniel Jarvie ...
 Special Agent (uncredited) (2 episodes, 2016)
Blake Kerzie ...
 Middle School Student (uncredited) (2 episodes, 2016)
Diamond Sandt ...
 Student (uncredited) (2 episodes, 2016)
Julaine Tackett ...
 High School Student (uncredited) (2 episodes, 2016)
Alicia Shenreice ...
 Student (uncredited) (2 episodes, 2017)
Anastasia Bastien ...
 Middle School Student (uncredited) (1 episode, 2016)
Jb Blaine ...
 Student (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Cafeteria Worker (uncredited) (1 episode, 2016)
Marshall Choka ...
 Scientist (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Agent #2 (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Townspeople (uncredited) (1 episode, 2016)
Gordon Dillard Jr. ...
 Agent #3 (uncredited) (1 episode, 2016)
Mikey Evgen ...
 Teen in Lunchroom (uncredited) (1 episode, 2016)
Aiden Hattier ...
 Science Class Kid (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Mr. Sinclair (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Agent (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Mrs. Henderson (uncredited) (1 episode, 2016)
Daniel McGraw ...
 Person in Town (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Fighting Kid (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Scientist (uncredited) (1 episode, 2016)
Ryan Newton ...
 High School Student (uncredited) (1 episode, 2016)
Lourenz Oviedo ...
 Officer (uncredited) (1 episode, 2016)
Bobby Pizer ...
 High School Student (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Student in Auditorium (uncredited) (1 episode, 2016)
Terry Thomas ...
 Person in Town (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Hip Hop member (uncredited) (1 episode, 2017)
...
 Middle School Child (uncredited) (1 episode, 2017)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Matt Duffer ... executive producer (19 episodes, 2016-2017)
Ross Duffer ... executive producer (19 episodes, 2016-2017)
Shawn Levy ... executive producer (19 episodes, 2016-2017)
Rand Geiger ... producer / associate producer (17 episodes, 2016-2017)
Iain Paterson ... executive producer / co-executive producer (17 episodes, 2016-2017)
Dan Cohen ... executive producer (16 episodes, 2016-2017)
Justin Doble ... co-producer / producer (13 episodes, 2016-2017)
Brian Wright ... executive producer (11 episodes, 2016-2017)
Karl Gajdusek ... executive producer (10 episodes, 2016)
Cindy Holland ... executive producer (9 episodes, 2016-2017)
Matthew Thunell ... executive producer (9 episodes, 2016-2017)
Andrea Montana Knoll ... associate producer (9 episodes, 2017)
Jessica Mecklenburg ... co-executive producer (8 episodes, 2016)
Alison Tatlock ... co-producer (8 episodes, 2016)
Emily Morris ... associate producer (7 episodes, 2016)

Series Music by 

Kyle Dixon ... (15 episodes, 2016-2017)
Michael Stein ... (15 episodes, 2016-2017)

Series Cinematography by 

Tim Ives ... (12 episodes, 2016-2017)
Tod Campbell ... (4 episodes, 2016-2017)
David Franco ... (1 episode, 2017)

Series Film Editing by 

Kevin D. Ross ... (8 episodes, 2016-2017)
Dean Zimmerman ... (4 episodes, 2016)
Nat Fuller ... (4 episodes, 2017)
Katheryn Naranjo ... (1 episode, 2017)

Series Casting By 

Carmen Cuba ... (17 episodes, 2016-2017)
Tara Feldstein ... (17 episodes, 2016-2017)
Chase Paris ... (17 episodes, 2016-2017)

Series Production Design by 

Chris Trujillo ... (15 episodes, 2016-2017)

Series Art Direction by 

Sean Brennan ... (9 episodes, 2017)
William G. Davis ... (8 episodes, 2016)

Series Set Decoration by 

Jess Royal ... (17 episodes, 2016-2017)

Series Costume Design by 

Kim Wilcox ... (9 episodes, 2017)
Malgosia Turzanska ... (6 episodes, 2016)
Kimberly Adams-Galligan ... (4 episodes, 2016)

Series Makeup Department 

Amy L. Forsythe ... makeup artist: Winona Ryder / makeup department head / makeup artist: Ms. Winona Ryder / department head makeup (17 episodes, 2016-2017)
Jillian Erickson ... third makeup artist / key makeup artist (9 episodes, 2017)
Tracie Morrison ... hairstylist (9 episodes, 2017)
Suzanna Boykin ... hair stylist (8 episodes, 2016-2017)
Sarah Hindsgaul ... department head hair (8 episodes, 2016)
Evelyn Roach ... key hair stylist (8 episodes, 2016)
Teresa Vest ... key makeup artist (8 episodes, 2016)
Valerie Patterson ... makeup artist (8 episodes, 2017)
Brian Reynolds ... key makeup artist (7 episodes, 2017)
Myke Michaels ... department head makeup (6 episodes, 2016)
Ashley Burn ... contact lens technician (3 episodes, 2017)
Tracy Ewell ... makeup artist (3 episodes, 2017)
Jessie Gambardella ... makeup artist (2 episodes, 2017)
Leo Satkovich ... makeup artist (2 episodes, 2017)
Ron Wolek ... hair stylist (2 episodes, 2017)
Jared Bowen ... additional makeup artist (1 episode, 2017)
Ren Rohling ... makeup artist (uncredited) (8 episodes, 2016)
Kim Simmons ... hair stylist (uncredited) (7 episodes, 2016)
Julie Hill-Parker ... makeup artist (uncredited) (1 episode, 2016)
Kevin Kirkpatrick ... special makeup effects artist (uncredited) (1 episode, 2016)
Cass McClure ... prosthetic makeup artist: creature effects (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Production Management 

Timothy J. Lonsdale ... unit production manager (17 episodes, 2016-2017)
Joshua Kohl Hegmann ... post-production supervisor (8 episodes, 2016)
Paula Kramer ... production supervisor (6 episodes, 2017)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Franchesca Winters ... additional second assistant director / second second assistant director (9 episodes, 2016-2017)
Simeon Jones ... second second assistant director / second assistant director (8 episodes, 2016-2017)
Matthew Goodwin ... second assistant director (6 episodes, 2016-2017)
Richard Denault ... first assistant director (6 episodes, 2016)
John Bonaccorse ... second assistant director (5 episodes, 2017)
Maria Battle-Campbell ... first assistant director / second assistant director (4 episodes, 2016)
David Stickler ... additional second assistant director (3 episodes, 2017)
Jason Suhrke ... additional second assistant director (3 episodes, 2017)
Philip Banks ... additional second assistant director (2 episodes, 2016)
Spencer Jarvis ... first assistant director (2 episodes, 2016)
Michael Musteric ... second assistant director (2 episodes, 2016)
Kristina M. Peterson ... second assistant director (2 episodes, 2016)
Robert S. Hoffman ... second second assistant director (2 episodes, 2017)
Tyler Smith ... additional second assistant director (2 episodes, 2017)
Michael E. Satrazemis ... second unit director (1 episode, 2016)
Tudor Jones ... first assistant director (1 episode, 2017)
Bennett Gammon ... additional second assistant director (uncredited) (2 episodes, 2016)

Series Art Department 

Steven Adams ... gang boss / propmaker (17 episodes, 2016-2017)
Roman Drankin ... construction utility / greensman (17 episodes, 2016-2017)
Heath Hancock ... graphic designer (17 episodes, 2016-2017)
Meredith Hannah ... art department production assistant (17 episodes, 2016-2017)
Webb Huffstatler ... set painter (17 episodes, 2016-2017)
Kostadin Karakashev ... gangboss construction / gang boss: construction / propmaker (17 episodes, 2016-2017)
Rob Nagy ... set designer (17 episodes, 2016-2017)
Michael J. Wheeler ... construction coordinator (17 episodes, 2016-2017)
Jacob Johnson ... set dresser (15 episodes, 2016-2017)
William Craig Johnson ... on set dresser (15 episodes, 2016-2017)
Amanda Ward ... assistant property master (15 episodes, 2016-2017)
Brett McGinnis ... Scenic artist / scenic (11 episodes, 2016-2017)
Randal Woodward ... charge scenic / chargeperson scenic (11 episodes, 2016-2017)
John Snow ... assistant art director (9 episodes, 2016-2017)
Jeri Woodward ... scenic artist / scenic foreman (9 episodes, 2016-2017)
Megan Blake ... graphic designer: costumes (9 episodes, 2017)
Michelle Caruso ... art deparment coordinator (9 episodes, 2017)
Amy Darsey ... set dec buyer / set decoration buyer (9 episodes, 2017)
Kim David ... scenic artist (9 episodes, 2017)
Kim David ... scenic artist (9 episodes, 2017)
Lynn A. Johanson ... scenic artist (9 episodes, 2017)
Nicholas Morris ... carpenter (9 episodes, 2017)
Danny Newsom ... set dresser (9 episodes, 2017)
Todd Bridges ... property production assistant (8 episodes, 2016)
Stephen Collins ... propmaker (8 episodes, 2016)
Kevin Darsey ... propmaker (8 episodes, 2016)
Melissa Davis ... art department production assistant (8 episodes, 2016)
Jeffrey Gibbs ... construction foreman (8 episodes, 2016)
Dale Jeantet ... shop foreman (8 episodes, 2016)
Ted Kirk ... propmaker (8 episodes, 2016)
Lauren Lebow ... art department coordinator (8 episodes, 2016)
Renée Leventis ... property production assistant (8 episodes, 2016)
John Madge ... location foreman (8 episodes, 2016)
Matt Mehring ... propmaker (8 episodes, 2016)
David E. Moore ... propmaker (8 episodes, 2016)
Dan Mott ... on set greens (8 episodes, 2016)
Ronnie Oxford ... lead greens (8 episodes, 2016)
Lynda Reiss ... property master (8 episodes, 2016)
Justin Trudeau ... set designer (8 episodes, 2016)
Monika van Schellenbeck ... set decoration buyer (8 episodes, 2016)
Archer Watkins ... scenic artist (8 episodes, 2016)
Russell Webster ... construction buyer (8 episodes, 2016)
Jeff Williamson ... scenic foreman (8 episodes, 2016)
Mike Ellison ... leadman (7 episodes, 2016)
Tim Dingle ... scenic artist: signwriter (7 episodes, 2017)
Anna Leigh Withers ... props intern (7 episodes, 2017)
Meldas Hodges ... set dresser (6 episodes, 2016)
Nina Kyle ... gang boss (6 episodes, 2016)
Trish Navarro ... set decoration coordinator (6 episodes, 2016)
Tam O'Brien ... set dresser (6 episodes, 2016)
Kevin Crooks ... set designer (6 episodes, 2017)
Laura Petralia ... props: art department (5 episodes, 2016)
Lauren Adams ... set decoration coordinator (4 episodes, 2016)
Christopher B. Forster ... art/set decoration production assistant (4 episodes, 2017)
Lauri Lannan ... prop buyer (4 episodes, 2017)
Kelly D. Mills ... set dec pa (4 episodes, 2017)
Jenn Sandel ... set decoration buyer (3 episodes, 2017)
Laurie Bookhardt ... art department coordinator (2 episodes, 2016)
Adam Chambers ... set dresser (2 episodes, 2016)
Peter Clemens ... set designer (2 episodes, 2016)
Scott Einbinder ... gang boss (2 episodes, 2016)
Nelson Hagood ... leadman (2 episodes, 2016)
Preston Jacob ... set dresser (2 episodes, 2016)
Cara Price ... set decoration buyer (2 episodes, 2016)
Jonathan Williams ... set dresser (2 episodes, 2016)
A.J. Caulfield ... set dresser (2 episodes, 2017)
Carol Francoso ... prop person (2 episodes, 2017)
Jasmine Alexia Jackson ... art department assistant (2 episodes, 2017)
Jaime Wilcox ... prop assistant (2 episodes, 2017)
Taylor Bennett ... set designer (1 episode, 2017)
Terry J. Smith ... general forman (1 episode, 2017)
Stranger Things ... lead person (1 episode, 2017)
Nuttavut Baiphowongse ... concepts artist (uncredited) (8 episodes, 2016)
Heidi Beers ... scenic (uncredited) (8 episodes, 2016)
Christopher Burkhart ... set dresser (uncredited) (8 episodes, 2016)
Joshua Min ... concept artist (uncredited) (8 episodes, 2016)
Steffen Reichstadt ... concept artist (uncredited) (8 episodes, 2016)
Meg Hyatt Snow ... stand-by painter (uncredited) (8 episodes, 2016)
Aaron Sims ... concept artist (uncredited) (4 episodes, 2016)
Raymond Prado ... storyboard artist (uncredited) (3 episodes, 2016)
Vanessa Grayson ... props assistant (uncredited) (2 episodes, 2016)
R. Michael Chrisco ... props assistant: day player (uncredited) (1 episode, 2016)
Craig Gilmore ... concept artist (uncredited) / storyboard artist (uncredited) (1 episode, 2016)
Jared Krichevsky ... concept artist (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Sound Department 

Jonathan Corona ... assistant sound editor (17 episodes, 2016-2017)
Bill Higley ... adr mixer (17 episodes, 2016-2017)
Brad North ... supervising sound editor (17 episodes, 2016-2017)
Jordan Wilby ... sound effects editor (17 episodes, 2016-2017)
Joey Meyerhoff ... sound utility / second boom operator (12 episodes, 2016-2017)
Bob Lacivita ... adr mixer (10 episodes, 2016-2017)
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta (9 episodes, 2016-2017)
Zane D. Bruce ... foley artist (9 episodes, 2017)
Michael P. Clark ... production sound mixer (9 episodes, 2017)
Lindsay Pepper ... foley artist (9 episodes, 2017)
Allen Lee Williams III ... boom operator (9 episodes, 2017)
Antony Zeller ... foley editor / foley mixer (9 episodes, 2017)
Scott Cannizzaro ... adr mixer (8 episodes, 2016-2017)
Joe Barnett ... re-recording mixer (8 episodes, 2016)
Chris Durfy ... production sound mixer (8 episodes, 2016)
Craig Henighan ... sound designer (8 episodes, 2016)
Adam Jenkins ... re-recording mixer (8 episodes, 2016)
Aaron Byrnes ... sound utility (2 episodes, 2017)
Brian Didsbury ... boom operator: second unit (2 episodes, 2017)
Benjamin Farthing ... sound utility: second unit (2 episodes, 2017)
Chris Giles ... sound mixer: second unit (2 episodes, 2017)
Robert Maxfield ... boom operator (2 episodes, 2017)
Todd Weaver ... sound mixer (2 episodes, 2017)
Sam Munoz ... foley editor (1 episode, 2016)
Thomas J. Doolittle ... pro tools playback mixer: day player (1 episode, 2017)
John Maskew ... pro tools playback mixer (1 episode, 2017)
Judah Getz ... adr mixer (uncredited) (8 episodes, 2016)
Tiffany S. Griffith ... dialogue editor (uncredited) (8 episodes, 2016)
John Guentner ... foley mixer (uncredited) (8 episodes, 2016)
Chris Isaac ... boom operator (uncredited) (8 episodes, 2016)
Jacob McNaughton ... foley mixer (uncredited) / foley editor (uncredited) (6 episodes, 2016)
Adam Bourne ... assistant adr mixer (uncredited) (4 episodes, 2016)
Linda Brenon ... adr mixer (uncredited) (4 episodes, 2016)
Nick Baldock ... adr mixer (uncredited) (2 episodes, 2016)
Tyler Blythe ... boom operator: second unit (uncredited) / utility sound: second unit (uncredited) (2 episodes, 2016)
Jorge Del Valle ... utility sound: splinter unit (uncredited) (2 episodes, 2016)
T.J. Garland ... boom operator: second unit (uncredited) / boom operator: splinter unit (uncredited) (2 episodes, 2016)
Jonathan Golodner ... sound effects editor (uncredited) (2 episodes, 2016)
Tyler Newhouse ... adr recordist (uncredited) (2 episodes, 2016)
Aron Siegel ... sound mixer: splinter unit (uncredited) (2 episodes, 2016)
Eddie Bydalek ... mix technician (uncredited) (1 episode, 2016)
Daniel N. Salas ... sound editor (uncredited) (1 episode, 2016)
Matt Sauro ... a.d.r. recordist (uncredited) (1 episode, 2016)
Arno Stephanian ... foley cueing (uncredited) (1 episode, 2016)
Billy Theriot ... ADR mixer (uncredited) (1 episode, 2016)
Noel Vought ... foley artist (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Special Effects by 

Nathen Cavins ... special effects technician (17 episodes, 2016-2017)
Nicholas Coleman ... special effects foreman / special effects shop foreman (17 episodes, 2016-2017)
J.J. Madaris ... special effects foreman / special effects technician (17 episodes, 2016-2017)
Caius Man ... special effects coordinator (17 episodes, 2016-2017)
Andi Sowers ... special effects mold gangboss / special effects technician (17 episodes, 2016-2017)
Lacy Cavins ... special effects buyer / special effects technician (15 episodes, 2016-2017)
Michael W. Hoban ... special effects technician (9 episodes, 2017)
Robert Benavidez ... special effects technician (8 episodes, 2016)
Jake Whitney ... special effects foreman (8 episodes, 2016)
Steven Adkins ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Wayne Anderson ... key creature sculptor: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Andy Bergholtz ... key creature sculptor: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Darin Bouyssou ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Gary A. Darakjian ... animatronic technician: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
David Diaz ... creature technician staff: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Melanie Eichner ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Mary Elizalde ... creature effects consultant: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Mike Elizalde ... creature effects supervisor: Spectral Motion / puppeteer: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Jon Fedele ... creature seamer: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Bill Fesh ... creature foam technician: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Jack Firman ... creature seamer: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Claire Flewin ... creature fabrication department head: Spectral Motion / puppeteer: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Brie Ford ... creature seamer: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Corinne Fortunato ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Chris Garnaas ... concept artist: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Jared Guenther ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Lars Jangaard ... animatronic technician: Spectral Motion / puppeteer: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Junko Komori ... creature fabricator: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Maria Kruse ... production administrator: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Timothy Lamb ... animatronic technician: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Amanda Lewis ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Kevin McTurk ... production administrator: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Scott Millenbaugh ... animatronic technician: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Gary Pawlowski ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Bill Phillipps ... creature technician staff: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Tim Phoenix ... creature foam technician: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Brian Rae ... molding and lifecasting department head: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Mark Setrakian ... lead animatronic designer: Spectral Motion / puppeteer: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Anthony Stewart ... molding and lifecasting technician: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Miles Teves ... key creature sculptor: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Mark Viniello ... production supervisor: Spectral Motion / puppeteer: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Brian Wade ... key creature sculptor: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Neil Winn ... creature painter: Spectral Motion (6 episodes, 2016)
Mitch Toles ... pyrotechnician / special effects technician (4 episodes, 2016-2017)
A.J. Caulfield ... special effects technician (2 episodes, 2017)
Todd Minobe ... puppeteer: Spectral Motion (1 episode, 2016)
Robert Newton ... puppeteer: Spectral Motion (1 episode, 2016)
Ryan Hartnett ... special effects technician (1 episode, 2017)
Wayne Rowe ... special effects technician (1 episode, 2017)
Chiara von der Goltz ... special effects technician (1 episode, 2017)
Justin Raleigh ... specialty body designer & supervisor (uncredited) / specialty egg pod supervisor (uncredited) (5 episodes, 2016)
Will Merriman ... special effects technician (uncredited) (4 episodes, 2016)
Melanie Aksamit ... body fabricator: Fractured FX (uncredited) (2 episodes, 2016)
Rick Cramblett ... special effects technician (uncredited) (1 episode, 2016)
Doug Van Arsdale ... special effects technician (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Visual Effects by 

Eric Demeusy ... digital artist: opening sequence (17 episodes, 2016-2017)
Giorgio Bertolone ... rigging supervisor (9 episodes, 2017)
Cj Cole ... vfx producer: hydraulx (9 episodes, 2017)
Kyle Dutton ... visual effects producer: EightVFX (9 episodes, 2017)
Aaron Herrera ... matchmove artist (9 episodes, 2017)
Seth Hill ... visual effects supervisor: Atomic Fiction (9 episodes, 2017)
Eric Jacobo ... visual effects coordinator (9 episodes, 2017)
Adarsh Langthasa ... compositor: Hydraulx (9 episodes, 2017)
Chloe Lipp ... visual effects coordinator (9 episodes, 2017)
Chun Seong Ng ... cg supervisor: Hydraulx (9 episodes, 2017)
Travis Reinke ... 3d digi-double scanning (9 episodes, 2017)
Robert C. Rhodes ... visual effects data wrangler (9 episodes, 2017)
Scanable ... 3d digi-double scanning (9 episodes, 2017)
Stefan Schneider ... lead modeler (9 episodes, 2017)
Dimitri Semenchenko ... character rigger (9 episodes, 2017)
Joel Sevilla ... visual effects supervisor: Hydraulx (9 episodes, 2017)
Jeff Shapiro ... chief financial officer (9 episodes, 2017)
Brian Sundman ... fx technical director (9 episodes, 2017)
Sydney Allison Thomas ... visual effects editor (9 episodes, 2017)
Ankit Vajpayee ... compositor (9 episodes, 2017)
Dulce Velazquez ... rigging artist (9 episodes, 2017)
Marc Kolbe ... visual effects supervisor (8 episodes, 2016)
Robert Weaver ... visual effects co-supervisor (8 episodes, 2016)
Aryel Melek-Shalom ... visual effects supervisor (8 episodes, 2017)
Heather Conrad ... lighting artist: Hydraulx (7 episodes, 2017)
Velikoivanenko Erika ... matte painting artist (7 episodes, 2017)
Tejas Kantharia ... compositor: Hydrualx Vancouver (7 episodes, 2017)
Daniel J. Pastor ... digital compositor (7 episodes, 2017)
Joyce Au ... visual effects coordinator: Vitality Visual Effects / visual effects coordinator (6 episodes, 2017)
Guy Botham ... visual effects executive producer: Vitality Visual Effects / visual effects producer (6 episodes, 2017)
Edward Churchward ... visual effects producer: Vitality Visual Effects / visual effects producer (6 episodes, 2017)
Duncan Key ... digital compositor (6 episodes, 2017)
Rebecca West ... visual effects producer: Vitality Visual Effects / visual effects producer (6 episodes, 2017)
Loeng Wong-Savun ... visual effects supervisor: Vitality Visual Effects / visual effects supervisor / visual effects supervisor:Vitality Visual Effects (6 episodes, 2017)
Steve Dinozzi ... compositor supervisor (5 episodes, 2017)
Jiwoong Kim ... digital compositor (5 episodes, 2017)
Ricardo Marmolejo ... digital compositor (5 episodes, 2017)
Kate McFadden ... lighting and lookdev artist (5 episodes, 2017)
Daniël Veder ... digital modeler (5 episodes, 2017)
Jazking Albacea ... rigging artist (3 episodes, 2017)
Kathryn Jane Black ... digital compositor (3 episodes, 2017)
Onur Can Cayli ... visual effects (3 episodes, 2017)
Biagio Figliuzzi ... lighting artist (3 episodes, 2017)
Mikaiel Russ ... digital compositor (3 episodes, 2017)
Paul Song ... visual effects (3 episodes, 2017)
Tomaso Tartarotti ... digital compositor (3 episodes, 2017)
Matthew G. Carson ... visual effects (2 episodes, 2017)
Mike Dacko ... animator: Atomic Fiction (2 episodes, 2017)
Dennis Murillo ... visual effects production manager: Level 256 (2 episodes, 2017)
Nick Fang ... visual effects (1 episode, 2016)
Russell Sadeghpour ... compositor (1 episode, 2016)
Tanner Bartlett ... compositor (1 episode, 2017)
Teddy Cheong ... compositor: Crafty Apes (1 episode, 2017)
Tony Como ... digital paint & roto department supervisor: Atomic Fiction (1 episode, 2017)
Bryan Haines ... digital compositor (1 episode, 2017)
Sarah Neveu ... matte painter (1 episode, 2017)
Kynan Voyeaud ... digital compositor (1 episode, 2017)
Roger Beck ... system administrator (uncredited) (8 episodes, 2016)
Anthony S. Castro ... compositor (uncredited) (8 episodes, 2016)
Andrew M. Collins ... visual effects (uncredited) (8 episodes, 2016)
Jeremy Vincent Coman ... visual effects coordinator (uncredited) (8 episodes, 2016)
Mark Intravartolo ... visual effects artist (uncredited) (8 episodes, 2016)
Ashley Manning ... visual effects producer: Gradient Effects (uncredited) (8 episodes, 2016)
Caprice Ann Ridgeway ... visual effects producer (uncredited) (8 episodes, 2016)
Sitha San ... visual effects editor: CoSA VFX (uncredited) (8 episodes, 2016)
Olcun Tan ... visual effects supervisor (uncredited) (8 episodes, 2016)
Chris W. Tucker ... visual effects coordinator (uncredited) (8 episodes, 2016)
Sarina De Leon ... visual effects coordinator: CoSA VFX (uncredited) (7 episodes, 2016)
Daniel Dupre ... compositor (uncredited) (7 episodes, 2016)
Crisanta Melendez ... visual effects coordinator: CoSA VFX (uncredited) (7 episodes, 2016)
Amol Parulekar ... visual effects producer: CoSA VFX (uncredited) (7 episodes, 2016)
Michael Yu ... visual effects production assistant: CoSA VFX (uncredited) (7 episodes, 2016)
Beau Janzen ... computer graphics supervisor (uncredited) (6 episodes, 2016)
Roman Yavorsky ... digital compositor (uncredited) (6 episodes, 2016)
Stephen Wilson ... visual effects supervisor: WOW Industries (uncredited) / VFX supe at WOW Industries (uncredited) (5 episodes, 2016)
Ryan Bauer ... compositor: CoSA VFX (uncredited) (4 episodes, 2016)
Eroc Moralls ... visual effects artist (uncredited) (4 episodes, 2016)
Greta Ruljevaite ... visual effects coordinator (uncredited) (4 episodes, 2016)
Adam Stern ... senior compositor (uncredited) (4 episodes, 2016)
Neil Craig ... digital compositor: CoSA VFX (uncredited) (3 episodes, 2016)
Daniel Edery ... visual effects artist (uncredited) (3 episodes, 2016)
Bill Georgiou ... compositing supervisor (uncredited) (3 episodes, 2016)
Chelsea Goodchild ... digital compositor (uncredited) (3 episodes, 2016)
Patricio Harris ... tracking/matchmove artist: Gradient Effects (uncredited) (3 episodes, 2016)
Jordan Hassay ... compositor: Gradient Effects (uncredited) (3 episodes, 2016)
Bryan M. Higgins ... tracking artist (uncredited) (3 episodes, 2016)
Michael Pecchia ... executive producer: Aaron Sims Creative (uncredited) (3 episodes, 2016)
Allyson V. Robles ... digital compositor (uncredited) (3 episodes, 2016)
Eevee Saucedo ... animator (uncredited) (3 episodes, 2016)
Hod Winter ... compositor (uncredited) (3 episodes, 2017)
Tim Fescoe ... digital compositor (uncredited) (2 episodes, 2016)
Dylan Harris ... matchmove artist (uncredited) (2 episodes, 2016)
Sean Kennedy ... digital compositor (uncredited) (2 episodes, 2016)
Simon Littlejohn ... fx artist (uncredited) (2 episodes, 2016)
Kondareddy Suresh ... visual effects (uncredited) (2 episodes, 2016)
Chloe Valdecantos ... digital compositor (uncredited) (2 episodes, 2016)
Azra Alkan ... digital compositor (uncredited) (1 episode, 2016)
Wenhui Du ... digital compositor: CoSA VFX (uncredited) (1 episode, 2016)
Nick Giassullo ... senior matte painter: CoSA VFX (uncredited) (1 episode, 2016)
Drew Huntley ... digital compositor (uncredited) (1 episode, 2016)
Andras Kavalecz ... cg lead (uncredited) (1 episode, 2016)
Ian Kelly ... compositor (uncredited) (1 episode, 2016)
Steve HyunSuk Suh ... lookdev artist (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Stunts 

Lonnie R. Smith Jr. ... stunt coordinator (9 episodes, 2017)
Jason Charles Hill ... stunt double: Charlie Heaton / stunt driver / utility stunts (8 episodes, 2016-2017)
Kathryn Howard ... stunt double / stunt double: Finn Wolfhard, Noah Schnapp / stunt double: Peyton Wich / stunt double: noah schnapp / stunt double: sadie sink / stunt performer / stunt utility / utility stunts (8 episodes, 2016-2017)
Cal Johnson ... stunt coordinator / stunt performer / stunt driver / stunt double / stunt double: Charlie Heaton (8 episodes, 2016-2017)
Max Calder ... stunt double: Joe Keery / stunt: guard#1 / stunts (6 episodes, 2016-2017)
Anderson Martin ... stunt coordinator / nd driver / stunt double: Billy / stunt driver / utility stunts (6 episodes, 2016-2017)
JoJo Lambert ... : Max / : Sadie Sink / For Dustin / for Dustin / stunt dbl: Dustin / stunt double: Max (6 episodes, 2017)
JoAnn Bernat ... stunt double: Winona Ryder / Stunt Double: Max (4 episodes, 2016-2017)
Reece Fleetwood ... stunt coordinator / stunt double: Alex Van / stunt double: Joe Kerry / stunt driver (4 episodes, 2016-2017)
Andy Rusk ... stunt rigger / stunt double: Charlie Heaton / stunts (4 episodes, 2016-2017)
Philip Dido ... stunts / stunt driver (3 episodes, 2016-2017)
Jason Kehler ... stunt rigger / stunts (3 episodes, 2016-2017)
Fernando Campos ... stunt performer (2 episodes, 2016-2017)
Scott Hunter ... stunt driver / stunt performer (2 episodes, 2016-2017)
Michael R. Long ... stunt coordinator (2 episodes, 2016)
Kevin Dyer ... stunt double: gilbert glenn brown / stunt driver / stunt performer (2 episodes, 2017)
Adam Horwitz ... stunt driver / stunt performer (2 episodes, 2017)
Jasi Cotton Lanier ... stunt double: Finn / stunt double: Finn Wolfhard (2 episodes, 2017)
Danya Bateman ... stunt double: Linnea Berthelsen (1 episode, 2017)
Chelsea Bruland ... stunt driver (1 episode, 2017)
Jwaundace Candece ... stunt driver double: Mick (1 episode, 2017)
Laurence Chavez ... stunts (1 episode, 2017)
Jeremy Conner ... driving double: Charlie Heaton (1 episode, 2017)
Alex Duke ... nd driver (1 episode, 2017)
John Gilbert ... stunt driver (1 episode, 2017)
Crystal Hooks ... stunt double: Winona Ryder (1 episode, 2017)
Nick Stanner ... stunt performer (1 episode, 2017)
Ashley Rae Trisler ... nd driver (1 episode, 2017)
Jessica Merideth ... stunt double: Winona Ryder (uncredited) (3 episodes, 2016)
Marcelle Coletti ... stunt double: Shannon Purser (uncredited) / stunt performer (uncredited) (2 episodes, 2016)
Nick DeKay ... stunt double: Matthew Modine (uncredited) / stunts (uncredited) (2 episodes, 2016)
Bobby Jordan ... stunt performer (uncredited) (2 episodes, 2016)
Shelby Swatek ... assistant stunt coordinator (uncredited) (2 episodes, 2016)
Rudolf Weber ... stunt rigger (uncredited) (2 episodes, 2016)
Trent Brya ... stunt driver (uncredited) (1 episode, 2016)
Stephen Conroy ... stunts (uncredited) (1 episode, 2016)
Greg Dela Riva ... stunts (uncredited) (1 episode, 2016)
Gordon Dillard Jr. ... stunts (uncredited) (1 episode, 2016)
Josh Diogo ... stunts (uncredited) (1 episode, 2016)
Michael Endoso ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2016)
Bob Fisher ... stunt rigger (uncredited) (1 episode, 2016)
Alessandro Folchitto ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2016)
Walter Hendrix III ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2016)
Duke Jackson ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2016)
Todd Lee ... stunts (uncredited) (1 episode, 2016)
Marque Ohmes ... utility stunts (uncredited) (1 episode, 2016)
Max Perethian ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2016)
Sarah Reagin ... utility stunts (uncredited) (1 episode, 2016)
Bayland Rippenkroeger ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2016)
Roxanne Roca ... stunts (uncredited) (1 episode, 2016)
Jaye Tyroff ... stunts: mp 4 (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Camera and Electrical Department 

Gerrell Boone ... grip (17 episodes, 2016-2017)
Chris D. Chapman ... a dolly grip (17 episodes, 2016-2017)
Mike Collins ... rigging electric (17 episodes, 2016-2017)
Bob Gorelick ... camera operator: "a" camera/steadicam / a camera operator (17 episodes, 2016-2017)
Jonathan Hilton ... rigging gaffer (17 episodes, 2016-2017)
Scott Jolliff ... best boy electric (17 episodes, 2016-2017)
Justin Keller ... rigging electric (17 episodes, 2016-2017)
Nelson Moncada ... b camera second assistant (17 episodes, 2016-2017)
Daniel Murphy ... gaffer (17 episodes, 2016-2017)
Joshua Spivey ... lighting technician / electrician (17 episodes, 2016-2017)
Mark Sunderland ... electrician / set lighting technician (17 episodes, 2016-2017)
Steven Walker ... rigging best boy electric / best boy rigging electric (17 episodes, 2016-2017)
Kevin Wilson ... digital utility (17 episodes, 2016-2017)
Jordan Herschaft ... rigging electric / board op: second unit / dimmer op: second unit (10 episodes, 2016-2017)
Jackson Lee Davis ... still photographer (9 episodes, 2017)
Jordan Lee Eley ... rigging grip (9 episodes, 2017)
Clay Gibson ... additional lighting technician (9 episodes, 2017)
Jeff Harkes ... lighting console programmer (9 episodes, 2017)
Jon Ladd ... lighting technician / gaffer: second unit (9 episodes, 2017)
Antimo Ponticello ... lighting technician / best boy electric: second unit (9 episodes, 2017)
Greg Wilson ... grip (9 episodes, 2017)
Irie Bailey ... b dolly grip (8 episodes, 2016)
Curtis Bonds Baker ... still photographer (8 episodes, 2016)
Jonathan 'J.B.' Brown ... best boy grip (8 episodes, 2016)
Clyde E. Bryan ... a camera first assistant (8 episodes, 2016)
Alex Calderon ... key rigging grip (8 episodes, 2016)
Jeff Crumbley ... b camera operator (8 episodes, 2016)
Keith Cutler ... set lighting technician (8 episodes, 2016)
James W. Dornemann ... dimmer board operator (8 episodes, 2016)
Mike Flores ... grip (8 episodes, 2016)
Kevin Green ... grip (8 episodes, 2016)
Nick Hiltgen ... digital imaging technician (8 episodes, 2016)
Andrew Ian Rice ... rigging grip (8 episodes, 2016)
Nick Jackson ... set lighting technician (8 episodes, 2016)
R.J. Kirkland ... grip (8 episodes, 2016)
Jason Lancour ... b camera first assistant (8 episodes, 2016)
Keith Moore ... best boy rigging grip (8 episodes, 2016)
Jamie Pair ... a camera second assistant (8 episodes, 2016)
Anthony Samuel ... rigging grip (8 episodes, 2016)
Benny Smyth ... key grip (8 episodes, 2016)
Ty Tull ... rigging grip (8 episodes, 2016)
David Wilkins ... base camp electric (8 episodes, 2016)
James Young ... set lighting technician (8 episodes, 2016)
Robert Pearson ... grip (6 episodes, 2016)
Zach Junqera ... Additional 2nd AC (6 episodes, 2017)
Graham Byrnes ... rigging grip: day player (5 episodes, 2017)
Scott Sealock ... best boy rigging grip (4 episodes, 2016)
Court Wheeler ... grip (4 episodes, 2016)
Gregg Easterbrook ... camera operator: "c" camera (4 episodes, 2017)
Andrew Fisher ... camera operator: second unit (4 episodes, 2017)
Tina Rowden ... still photographer (4 episodes, 2017)
Lauren Elizabeth Cummings ... loader: second unit (3 episodes, 2017)
Sean Ricigliano ... epk camera operator (3 episodes, 2017)
John Sweet ... rigging electrician: day player (3 episodes, 2017)
Tom Novell ... electrician / rigging electrician (2 episodes, 2016-2017)
Tom Hutchinson ... additional camera (2 episodes, 2017)
Peter Johnston ... addl digital loader (2 episodes, 2017)
Mitchell Mcdannald ... 2nd unit best boy (2 episodes, 2017)
Michael Monar ... russian arm operator (2 episodes, 2017)
Louie Northern ... drone: pilot (2 episodes, 2017)
Claire Busic ... a camera second assistant: second unit (1 episode, 2016)
Matt Evans ... digital loader: second unit (1 episode, 2016)
Paul Hughen ... director of photography: second unit (1 episode, 2016)
Dan Turek ... a camera first assistant: second (1 episode, 2016)
Eric Blair ... camera operator (1 episode, 2017)
Joshua Earles-Bennett ... day player: set lighting technician (1 episode, 2017)
Jorge Luis German ... video assist operator (1 episode, 2017)
Bess Johnson ... loader: VFX Unit (1 episode, 2017)
Michael Jordan ... russian arm operator (1 episode, 2017)
Albert Omstead ... grip: day player (1 episode, 2017)
Jeremy Fenix Johnson ... lighting technician (uncredited) (8 episodes, 2016)
Timothy Jones ... lamp operator (uncredited) / lamp operator: second unit (uncredited) (6 episodes, 2016)
Terry Fitzpatrick ... video playback: 24 frame (uncredited) (5 episodes, 2016)
Saul McSween ... additional second assistant camera (uncredited) (3 episodes, 2016)
Chad Oliver ... digital imagining technician (uncredited) / digital imaging technician (uncredited) (3 episodes, 2016)
Bill Chapman ... best boy: second unit (uncredited) (2 episodes, 2016)
Will Cooper ... additional second assistant (uncredited) (2 episodes, 2016)
Kelly A. Croke ... rigging electrician (uncredited) (2 episodes, 2016)
Jonathan Irizarry ... lighting technician: additional crew (uncredited) (2 episodes, 2016)
Hilda Mercado ... c camera operator (uncredited) (2 episodes, 2016)
Caitlin Trost ... digital utility: second unit (uncredited) (2 episodes, 2016)
Jonny Revolt ... digital imaging technician: day player (uncredited) (1 episode, 2016)
Trey Volpe ... second assistant camera: day player (uncredited) (1 episode, 2016)
Justyn Plath ... camera rigger (uncredited) / grip (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Animation Department 

Maria Juliana Caicedo ... animator (7 episodes, 2017)
Bibi Fontana ... animator (6 episodes, 2017)
Eevee Saucedo ... creature animator (uncredited) (3 episodes, 2016)

Series Casting Department 

Kalas Pendergraft ... casting associate / extras casting associate (16 episodes, 2016-2017)
Wittney Horton ... casting associate (8 episodes, 2016)
Janette St. Bernard ... casting assistant (8 episodes, 2016)
Heather A Taylor ... extras casting (8 episodes, 2016)
Andrew Femenella ... casting associate: new york (uncredited) (9 episodes, 2017)
Bess Fifer ... casting associate: New York (uncredited) (8 episodes, 2016)
David Trinh ... casting assistant (uncredited) (8 episodes, 2016)

Series Costume and Wardrobe Department 

Kristin Garaventa ... costumer (12 episodes, 2016-2017)
Rachel A. Walker ... textile artist / ager dyer (11 episodes, 2016-2017)
Kara Weeks ... tailor / additional tailor (11 episodes, 2016-2017)
Taylor Addison ... Costume Coordinator (9 episodes, 2017)
Rashida Brandt ... costume buyer (9 episodes, 2017)
Kelsey Ettman ... assistant costume designer (9 episodes, 2017)
Victor M. Giarrusso ... costumer (9 episodes, 2017)
Candace Kualii ... set costumer (9 episodes, 2017)
Jessica Croy ... costumer / set costumer (8 episodes, 2016)
Cameron Doyle ... costume supervisor (8 episodes, 2016)
Ashley Favors ... costumer / key costumer (8 episodes, 2016)
Solomon Fobb ... set costumer (8 episodes, 2016)
Emily Kramer ... set costumer (8 episodes, 2016)
Travis Scott Merrill ... additional ager dyer (8 episodes, 2016)
Mia Nunnally ... costumer (8 episodes, 2016)
Sara C Olson ... tailor (8 episodes, 2016)
Josie Works ... costume coordinator (8 episodes, 2016)
Kirby Emile ... key costumer (6 episodes, 2016)
Bridget Shields ... assistant costume designer (6 episodes, 2016)
Karen Freed ... costumer (6 episodes, 2017)
Devyne Johnson ... assistant costume designer (4 episodes, 2016)
Mary Monds ... tailor (4 episodes, 2016)
Jonathan Parra ... assistant costume designer / second assistant costume designer (4 episodes, 2016)
Amanda Steeley Bankins ... costume supervisor (4 episodes, 2017)
Caitlin 'Cat' Booth ... additional stitcher (3 episodes, 2017)
Joanie Ming ... additional costumer (3 episodes, 2017)
Darlene Jackson ... costume supervisor (2 episodes, 2016)
Alison Fields ... additional costumer (2 episodes, 2017)
Rhonney Greene ... costume supervisor (2 episodes, 2017)
Maegan Robinson ... additional tailor (2 episodes, 2017)
Thom Heyer ... assistant costume designer: costumes (1 episode, 2017)
Sara Pope ... seamstress: additional (1 episode, 2017)
Dennis Bates ... wardrobe assistant (uncredited) (8 episodes, 2016)
Alanna Bryant ... wardrobe assistant (uncredited) (8 episodes, 2016)
Tomoko Goddard ... additional costumer (uncredited) (6 episodes, 2016)
Stephanie Herrera ... head ager/dyer (uncredited) (6 episodes, 2016)
Abby Coyne ... costumer (uncredited) (4 episodes, 2016)
McKenna Duffy ... costume production assistant (uncredited) (4 episodes, 2016)
Phoenix Mellow ... costumer (uncredited) (4 episodes, 2016)
Theresa Snyder ... costumer (uncredited) (4 episodes, 2016)
Casey Crespo ... seamstress (uncredited) (2 episodes, 2016)
Joseph Deese ... costume fabricator: Biohazard Suits (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Editorial Department 

Chris Giuffrida ... colorist: dailies (17 episodes, 2016-2017)
Jeremy Vincent Coman ... post-production assistant (13 episodes, 2016-2017)
Skip Kimball ... digital intermediate colorist (9 episodes, 2016-2017)
Antonia de Barros ... vfx assistant editor (9 episodes, 2017)
Casey Cichocki ... assistant editor / post-production coordinator (8 episodes, 2016-2017)
Nancy Fuller ... digital intermediate producer (8 episodes, 2016)
Tashi Trieu ... digital intermediate editor (8 episodes, 2016)
Katheryn Naranjo ... first assistant editor / assistant editor (7 episodes, 2016-2017)
Max Fisher ... post-production assistant (4 episodes, 2016)
Nat Fuller ... first assistant editor (4 episodes, 2016)
Matthew Golad ... post-production coordinator (4 episodes, 2016)
Matt Landsman ... assistant editor: EPK and BTS (4 episodes, 2017)
Mike Jonesy Jones ... vfx assistant editor (3 episodes, 2017)
Zach Marshall ... assistant editor: EPK and BTS (3 episodes, 2017)
Kat Naranjo ... assistant editor (1 episode, 2017)
Chris Van Duyn ... post-production: dailies operations-technicolor (uncredited) (8 episodes, 2016)
Kenny Vicent ... dailies engineer (uncredited) (8 episodes, 2016)

Series Location Management 

Kyle Carey ... key assistant location manager (15 episodes, 2016-2017)
Jay Elgin ... assistant location manager (9 episodes, 2017)
Tim McClure ... key assistant location manager (9 episodes, 2017)
Dustin Pitan ... key assistant location manager: aerial unit / location scout (9 episodes, 2017)
Tony Holley ... location manager (8 episodes, 2016)
Chuck Porterfield ... location production assistant (8 episodes, 2016)
Michael Slack ... location production assistant (8 episodes, 2016)
Cryselle Stewart ... assistant location manager (8 episodes, 2016)
Walt Thompson ... key assistant location manager (8 episodes, 2016)
Luke Welden ... assistant location manager (8 episodes, 2016)
Dan Reilly ... assistant location manager (4 episodes, 2016)
Lisa R. Reisman ... location assistant (4 episodes, 2017)
Lane Steffler ... key assistant location manager (2 episodes, 2016)
Amy Sutherland ... location assistant / location production assistant (2 episodes, 2017)
Nicholas Stephen Henson ... location production assistant (uncredited) (8 episodes, 2016)
Louis Rendemonti ... location assistant (uncredited) (4 episodes, 2016)
Stephon Stewart ... location assistant (uncredited) (4 episodes, 2016)
Carla Habeeb ... location assistant (uncredited) (2 episodes, 2016)
Aaron Gutentag ... location assistant (uncredited) (1 episode, 2016)
Ryan Schaetzle ... location scout (uncredited) (1 episode, 2016)
Dodd Vickers ... location scout (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Music Department 

Nora Felder ... music supervisor (17 episodes, 2016-2017)
Lauren Fay Levy ... music coordinator (17 episodes, 2016-2017)
David Klotz ... music editor (10 episodes, 2016-2017)
Joseph Postiglione ... score mixer (9 episodes, 2017)
Megan Oddsen ... music clearance (uncredited) (8 episodes, 2016)
Michael Stein ... composer: theme music (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Transportation Department 

Orlando Avila ... Rigging Grip Driver (9 episodes, 2017)
Jorge Casillas ... picture cars captain (9 episodes, 2017)
Christopher Mattox ... driver (9 episodes, 2017)
Craig Vogel ... dot/dispatcher (9 episodes, 2017)
Lord Ajmer ... driver (8 episodes, 2016)
C. Nik Allen ... driver (8 episodes, 2016)
Franklin Brown ... driver (8 episodes, 2016)
Mark Bush ... picture car mechanic (8 episodes, 2016)
Adam Chrisman ... driver (8 episodes, 2016)
Dale Combs ... transportation coordinator (8 episodes, 2016)
Donna Combs ... DOT administrator (8 episodes, 2016)
Joseph Crowe ... driver (8 episodes, 2016)
Brian Dossett ... driver (8 episodes, 2016)
Dustin Hornsby ... driver (8 episodes, 2016)
David Hudson ... driver (8 episodes, 2016)
Wayne Lee Jenkins ... driver (8 episodes, 2016)
Brian Jones ... driver (8 episodes, 2016)
Delton Maddox ... picture car driver (8 episodes, 2016)
Elvin Moore Jr. ... picture car coordinator / picture car coodinator (8 episodes, 2016)
John Ober ... driver (8 episodes, 2016)
Cecil Ray ... driver (8 episodes, 2016)
Diane Roberts ... driver (8 episodes, 2016)
James 'J.R.' Robison ... driver (8 episodes, 2016)
Kimberly Ruffin ... driver (8 episodes, 2016)
John H. Russell III ... driver (8 episodes, 2016)
Randy Southerland ... transportation captain (8 episodes, 2016)
Taylor Suffield ... driver (8 episodes, 2016)
Randall Taylor ... driver (8 episodes, 2016)
Earl Wilson ... driver (8 episodes, 2016)
Kathleen Webster ... transportation (8 episodes, 2017)
Jeff Hindes ... driver (7 episodes, 2017)
Demoddrick Gardner ... driver: honeywagon (5 episodes, 2016)
Nicholas Balibucci ... transportation (2 episodes, 2017)
Terri Dowtin ... driver (2 episodes, 2017)
Debbie Payne ... driver (uncredited) (8 episodes, 2016)

Series Other crew 

Kelsey DuHack ... payroll assistant / payroll clerk (17 episodes, 2016-2017)
Denise Godoy ... unit publicist (17 episodes, 2016-2017)
Lori Grabowski ... script supervisor (17 episodes, 2016-2017)
Christopher Hurst ... key second assistant accountant (17 episodes, 2016-2017)
Laurent Marchand ... caterer / caterer: Laurent's Catering (17 episodes, 2016-2017)
Kathleen Sewell ... second assistant accountant (17 episodes, 2016-2017)
Ali Simoneau ... assistant production coordinator (17 episodes, 2016-2017)
Kat Delay ... office production assistant (10 episodes, 2016-2017)
Jessie Nickson-Lopez ... staff writer / Executive Story Editor (9 episodes, 2016-2017)
A.J. Bruno ... set production assistant (9 episodes, 2017)
Aiden Hattier ... photo double: Eleven (9 episodes, 2017)
Michael Levinge ... payroll accountant (9 episodes, 2017)
Rob Muller ... stand-In: david harbour, mathew modine (9 episodes, 2017)
Maggie Smith ... accounting clerk (9 episodes, 2017)
Cindy Anderson ... first assistant accountant (8 episodes, 2016)
Karin Beckman ... craft service assistant (8 episodes, 2016)
David Michael Brown ... key craft service (8 episodes, 2016)
Scott Burns ... chef: Laurent's Catering (8 episodes, 2016)
Won Chung ... production secretary (8 episodes, 2016)
John M. Connor ... assistant: Mr. Iain Paterson (8 episodes, 2016)
Paul Dichter ... writers' assistant / staff writer (8 episodes, 2016)
S. Brett Gantt ... production accountant (8 episodes, 2016)
Meaghan Gillenwater ... office production assistant (8 episodes, 2016)
Matthew Golad ... assistant: The Duffer Brothers (8 episodes, 2016)
Ivan Gonzalez ... chef assistant: Laurent's Catering (8 episodes, 2016)
Robert Griffith ... payroll accountant (8 episodes, 2016)
Robert Higginbotham ... set production assistant (8 episodes, 2016)
Dan Hindmarch ... script coordinator (8 episodes, 2016)
Matt Hudgins ... craft service assistant (8 episodes, 2016)
Duncan Lamberson ... craft service assistant (8 episodes, 2016)
Diamond D. Morgan ... travel secretary (8 episodes, 2016)
Steven Moss ... medic (8 episodes, 2016)
Chris Parr ... assistant: Mr. Dan Cohen (8 episodes, 2016)
Andy Paschen ... assistant: Mr. Karl Gajdusek (8 episodes, 2016)
Diana Patlan ... chef assistant: Laurent's Catering (8 episodes, 2016)
Antonia Rodriguez ... chef assistant: Laurent's Catering (8 episodes, 2016)
Aric Sabin ... key set production assistant (8 episodes, 2016)
Jake Scott-Hodes ... office production assistant (8 episodes, 2016)
Kiel Servideo ... assistant: Mr. Shawn Levy (8 episodes, 2016)
Monique Shaw ... accounting clerk (8 episodes, 2016)
Gail Stephenson ... medic (8 episodes, 2016)
David Stickler ... key set production assistant (8 episodes, 2016)
Carol Ann Thomas ... production coordinator (8 episodes, 2016)
Graham Westerson ... writers' production assistant (8 episodes, 2016)
Gary Wigglesworth ... chef: Laurent's Catering (8 episodes, 2016)
Priscilla Jayne ... stand-in: sadie sink (8 episodes, 2017)
Michelle Caron ... production assistant (7 episodes, 2017)
Philip Banks ... set production assistant (6 episodes, 2016)
Carol Tresan ... animal trainer (6 episodes, 2016)
Greg Tresan ... animal coordinator (6 episodes, 2016)
Emma Shannon ... adr actor (5 episodes, 2017)
Phillip Done ... studio teacher (4 episodes, 2016)
Elizabeth Russell ... studio teacher (4 episodes, 2016)
Riley Flanagan ... set production assistant (4 episodes, 2017)
Evan Kishiyama ... adr voice (4 episodes, 2017)
Christopher M. Searcey ... additional script supervisor / script supervisor (4 episodes, 2017)
Barbara Goldfish Harris ... production assistant (3 episodes, 2016)
Kimberly H. Auron ... additional set pa (3 episodes, 2017)
Leslie Bellows ... production assistant (3 episodes, 2017)
Lucia Maria Cesari ... studio teacher (2 episodes, 2016)
Alex Lukens ... assistant: Mr. Shawn Levy (2 episodes, 2016)
Rozanne Stark ... studio teacher (2 episodes, 2016)
Roberto Fuertes Astor ... assistant: Mr. Shawn Levy, Atlanta (2 episodes, 2017)
Michael R. Ciminna ... production assistant (2 episodes, 2017)
Wesley Kuykendoll ... production assistant (2 episodes, 2017)
Gunnar Sizemore ... adr actor (2 episodes, 2017)
Natalia Breslauer ... animal wrangler (1 episode, 2017)
Andrea Burnes ... studio teacher (1 episode, 2017)
Kat Grilli ... production assistant: EPK (1 episode, 2017)
James Lopez ... production assistant (1 episode, 2017)
Jamall Rashaud McMillan ... stand-in (1 episode, 2017)
Greg SmithAldridge ... animal trainer (1 episode, 2017)
Steve Swisher ... additional set production assistant (1 episode, 2017)
Drew Taylor ... production assistant (1 episode, 2017)
Lindsay Waters ... craft service (1 episode, 2017)
ViviAnn Yee ... adr actor (1 episode, 2017)
Christopher O. Brooks ... power/temperature technician (uncredited) (8 episodes, 2016)
Tom DiGiuseppe ... production assistant (uncredited) (8 episodes, 2016)
Victoria Donchess ... stand-in: Gaten Matarazzo (uncredited) (8 episodes, 2016)
Katie Jackson ... set production assistant (uncredited) (8 episodes, 2016)
Heather Schell ... stand-in (uncredited) (8 episodes, 2016)
Michael C. Smith ... police coordinator (uncredited) (8 episodes, 2016)
Will Gauthier ... production assistant (uncredited) (6 episodes, 2016-2017)
Jill Somers ... additional production assistant (uncredited) (6 episodes, 2016)
Robin Meyers ... script supervisor: second unit (uncredited) (5 episodes, 2016)
Blake Kerzie ... photo double: Mike (uncredited) / photo double (uncredited) (4 episodes, 2016)
Chris Butcher ... additional production assistant (uncredited) (2 episodes, 2016)
Rachel Coscia ... basecamp production assistant: 2nd unit (uncredited) (2 episodes, 2016)
Britt Dvorak ... additional production assistant (uncredited) (2 episodes, 2016)
Owen Beam ... photo double: Dustin (uncredited) (1 episode, 2016)
Elisa Carlson ... dialect coach (uncredited) (1 episode, 2016)
Anna J. DeMildt ... additional set production assistant (uncredited) (1 episode, 2016)
Maureen McManus ... production assistant (uncredited) (1 episode, 2016)
Rion Morse ... press video (uncredited) (1 episode, 2016)
Emily Munroe ... script supervisor: day player (uncredited) (1 episode, 2016)
Jayme Powell ... additional set production assistant (uncredited) (1 episode, 2016)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page