The New Price Is Right Poster

(1972– )

Awards

Daytime Emmy Awards 2019

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Technical Team
Glenn A. Koch (technical director)
Wayne Getchell (electronic camera)
Edward Nelson (electronic camera)
Brent Roberts (electronic camera)
Robert F. Smith (electronic camera)
Fernando Thomas (electronic camera)
Rick Labgold (video control)
CBS
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Directing for a Game Show
Adam Sandler (director)
CBS
Outstanding Multiple Camera Editing
La-Aja Hernandez (editor)
Jennifer M. Fah-Vayhinger (editor)
Nicole Katz (editor)
Frankie Le Nguyen (editor)
Doug Schneider (editor)
CBS
Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing
Henry Muehlhausen (production sound mixer)
Robbi Sutherland (pre-production sound mixer)
Jennifer M. Fah-Vayhinger (post-production sound mixer)
La-Aja Hernandez (post-production sound mixer)
Nicole Katz (post-production sound mixer)
Matt Lannin (post-production sound mixer)
Stephanie Abbott (post-production sound mixer)
Frankie Le Nguyen (post-production sound mixer)
Doug Schneider (post-production sound mixer)
Nancy Perry (music mixer)
Brian Rushing (house production sound mixer)
Joshua Gardener (audio engineer)
CBS
Outstanding Game Show
Jennifer Mullin (executive producer)
Mike Richards (executive producer)
Evelyn Warfel (co-executive producer)
Stanley Blits (co-producer)
Sue MacIntyre (co-producer)
Chris Donnan (game producer)
Shari Ast-Martin (show producer)
Camille Keller (show producer)
Stacey Margetts (show producer)
Lauren Wilkins (show producer)
Eric Mills (supervising prize producer)
Gina Edwards-Cook (coordinating producer)
Adam Sandler (producer)
CBS

Daytime Emmy Awards 2018

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Directing in a Game Show
Adam Sandler (director)
CBS
Outstanding Game Show
Mike Richards (executive producer)
Jennifer Mullin (executive producer)
Evelyn Warfel (co-executive producer)
Stanley Blits (co-producer)
Sue MacIntyre (co-producer)
Chris Donnan (game producer)
Heather B. Allen (show producer)
Camille Keller (show producer)
Lauren Wilkins (show producer)
Eric Mills (supervising prize producer)
Gina Edwards-Cook (coordinating producer)
Adam Sandler (producer)
CBS
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing
Ed Greene (production sound mixer)
Henry Muehlhausen (production sound mixer)
Robbi Sutherland (pre-production sound mixer)
Stephanie Abbott (post-production sound mixer)
Jennifer M. Fah-Vayhinger (post-production sound mixer)
La-Aja Hernandez (post-production sound mixer)
Nicole Katz (post-production sound mixer)
Matt Lannin (post-production sound mixer)
Frankie Le Nguyen (post-production sound mixer)
Doug Schneider (post-production sound mixer)
Nancy Perry (music mixer)
Brian Rushing (house post-production sound mixer)
Columbia Broadcasting System (CBS)

Daytime Emmy Awards 2017

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Directing in a Game Show
Adam Sandler (director)
CBS
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game Show
Jennifer Mullin (executive producer)
Mike Richards (executive producer)
Heather B. Allen (co-executive producer)
Stanley Blits (co-executive producer)
Chris Donnan (co-executive producer)
Sue MacIntyre (co-executive producer)
Eric Mills (co-executive producer)
Trevor Rogas (co-executive producer)
Evelyn Warfel (co-executive producer)
Lauren Wilkins (co-executive producer)
Gina Edwards-Cook (coordinating producer)
Adam Sandler (producer)
CBS

Daytime Emmy Awards 2016

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Game Show
Jennifer Mullin (executive producer)
Mike Richards (executive producer)
Evelyn Warfel (co-executive producer)
Stanley Blits (co-producer)
Sue MacIntyre (co-producer)
Chris Donnan (game producer)
Heather B. Allen (show producer)
Trevor Rogas (show producer)
Eric Mills (supervising prize producer)
Gina Edwards-Cook (coordinating producer)
Adam Sandler (producer)
CBS
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing
Ed Greene (production sound mixer)
Henry Muehlhausen (production sound mixer/pre-production mixer)
Jennifer M. Fah-Vayhinger (post-production mixer)
Nicole Katz (post-production mixer)
Frankie Le Nguyen (post-production mixer)
La-Aja Hernandez (post-audio mixer)
Nancy Perry (music mixer)
Brian Rushing (house production mixer)
CBS

Daytime Emmy Awards 2015

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing
Ed Greene (production sound mixer)
Henry Muehlhausen (production sound mixer)
Brian Rushing (house production mixer)
Nancy Perry (music playback mixer)
Jennifer M. Fah-Vayhinger (post-production mixer)
Frankie Le Nguyen (post-production mixer)
Nicole Katz (post-production mixer)
CBS
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game Show
Mike Richards (executive producer)
Jennifer Mullin (executive producer)
Evelyn Warfel (co-executive producer)
Gina Edwards-Cook (coordinating producer)
Adam Sandler (producer)
Stanley Blits (co-producer)
Sue MacIntyre (co-producer)
Chris Donnan (game producer)
Eric Mills (prize producer)
Vanessa Voss (prize producer)
Megan Fraher (show producer)
Trevor Rogas (show producer)
Tracy Verna Soiseth (consulting producer)
CBS

Daytime Emmy Awards 2014

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game Show
Mike Richards (executive producer)
Jennifer Mullin (executive producer)
Evelyn Warfel (co-executive producer)
Adam Sandler (producer)
Stanley Blits (co-producer)
Sue MacIntyre (co-producer)
Chris Donnan (game producer)
Megan Fraher (special producer)
Vanessa Voss (prize producer)
Tracy Verna (consulting producer)
Ryan Polito (director)
CBS

Daytime Emmy Awards 2013

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Game Show
Mike Richards (executive producer)
Evelyn Warfel (co-executive producer)
Adam Sandler (producer)
Stanley Blits (co-producer)
Sue MacIntyre (co-producer)
Vanessa Voss (prize producer)
Tracy Verna Soiseth (consulting producer)
Ryan Polito (director)
Michael Dimich (director)
CBS
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
Glenn A. Koch (technical director)
Edward Nelson (camera operator)
Wayne Getchell (camera operator)
Robert F. Smith (camera operator)
Quin de Varona (camera operator)
Brent Roberts (camera operator)
Rick Labgold (video control)
CBS

Daytime Emmy Awards 2011

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game/Audience Participation Show
Mike Richards (executive producer)
Tracy Verna (co-executive producer)
Sue MacIntyre (coordinating producer)
Stanley Blits (coordinating producer)
Adam Sandler (producer)
Kathy Greco (producer)
Richard Dipirro (director)
Outstanding Achievement in Hairstyling
Marin Elena Pantoja

Daytime Emmy Awards 2010

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game/Audience Participation Show
Syd Vinnedge (executive producer)
Kathy Greco (producer)
Stanley Blits (co-producer)
Sue MacIntyre (co-producer)
Richard Dipirro (director)
Lisa Steinke (supervising producer)
Adam Sandler (producer)

Daytime Emmy Awards 2009

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Costume Design/Styling
Robin Gurney
Outstanding Achievement in Makeup
Carol Wood

Daytime Emmy Awards 2008

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Makeup
Carol Wood
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game/Audience Participation Show
Syd Vinnedge (executive producer)
Bart Eskander (director)
Stanley Blits (co-producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Kathy Greco (co-producer)
Sue MacIntyre (co-producer)
Outstanding Achievement in Hairstyling
Mira Wilder (head hairstylist)

Daytime Emmy Awards 2007

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Game/Audience Participation Show
Bob Barker (executive producer)
Roger Dobkowitz (produecr/writer)
Bart Eskander (director)
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Hairstyling
Mira Wilder
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing
Dirk Sciarrotta (production mixer)
Hope Vinitsky (sound effects mixer)
Maryann Jorgenson (music mixer)
David Vaughn (re-recording mixer)

Daytime Emmy Awards 2006

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Costume Design/Styling
Robin Gurney (costume stylist)
Outstanding Achievement in Hairstyling
Mira Wilder (hairstylist)
Outstanding Achievement in Makeup
Carol Wood (makeup artist)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing
Dirk Sciarrotta (production mixer)
David Vaughn (re-recording mixer)
Maryann Jorgenson (music mixer)
Hope Vinitsky (sound effects mixer)

Daytime Emmy Awards 2005

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
Bente Christensen (art director)
Richard Domabyl (set decorator)
Elizabeth Fowler (set decorator)
Outstanding Achievement in Costume Design/Styling
Robin Gurney (costume stylist)
Outstanding Achievement in Hairstyling
Mira Wilder (hairstylist)
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Outstanding Game/Audience Participation Show
Bob Barker (executive producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing
Maryann Jorgenson (production mixer)
Dirk Sciarrotta (production mixer)
Denise Palm Stones (sound effects mixer)
Jack Beller (re-recording mixer)

Daytime Emmy Awards 2004

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Outstanding Game/Audience Participation Show
Bob Barker (executive producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
David Hallmark (technical director)
Cesar Cabreira (electronic camera)
Wayne Getchell (electronic camera)
Thomas Luth (electronic camera)
Edward Nelson (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)
Allen Latter (senior video control)
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Hairstyling
Mira Wilder (hairstylist)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing
Maryann Jorgenson (production mixer)
Jack Beller (re-recording mixer)
Denise Palm Stones (sound effects mixer)
Chris Maddalone (sound effects mixer)

Daytime Emmy Awards 2003

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Directing in a Game/Audience Participation Show
Bart Eskander (director)
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
Bente Christensen (art director)
Richard Domabyl (set decorator)
Elizabeth Fowler (set decorator)
Outstanding Achievement in Hairstyling
Mira Wilder (hairstylist)
Outstanding Game Show Host
Bob Barker (host)
Outstanding Game/Audience Participation Show
Bob Barker (executive producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
David Hallmark (technical director)
Cesar Cabreira (electronic camera)
Wayne Getchell (electronic camera)
Edward Nelson (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)
Allen Latter (senior video)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing
Chris Maddalone (production mixer)
Maryann Jorgenson (production mixer)
Jack Beller (re-recording mixer)
Denise Palm Stones (sound effects mixer)

Daytime Emmy Awards 2002

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Directing in a Game/Audience Participation Show
Bart Eskander
Outstanding Achievement in Hairstyling
Mira Wilder (hairstylist)
Outstanding Game/Audience Participation Show
Bob Barker (executive producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing
David Vaughn (production mixer)
Denise Palm Stones (sfx mixer)
Maryann Jorgenson (music mixer)
Jack Beller (re-recording mixer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
David Hallmark (technical director)
Allen Latter (senior video)
Cesar Cabreira (electronic camera)
Wayne Getchell (electronic camera)
Edward Nelson (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)

Daytime Emmy Awards 2001

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Outstanding Game/Audience Participation Show
Bob Barker (executive producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
David Hallmark (technical director)
Cesar Cabreira (electronic camera)
Wayne Getchell (electronic camera)
Edward Nelson (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)
Allen Latter (senior video)

Daytime Emmy Awards 2000

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Tied with Tom Bergeron for Hollywood Squares (1998).
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game/Audience Participation Show
Bob Barker (executive producer)
Phillip W. Rossi
Roger Dobkowitz
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing
Jack Beller (re-recording mixer)
David Vaughn (production mixer)
Maryann Jorgenson (music mixer)
Denise Palm Stones (sound effects mixer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
David Hallmark (technical director)
Allen Latter (senior video)
Cesar Cabreira (electronic camera)
Wayne Getchell (electronic camera)
Edward Nelson (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)

Daytime Emmy Awards 1999

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Audience Participation Show/Game Show
Bob Barker (executive producer)
Roger Dobkowitz
Phillip W. Rossi

Before the award ceremony to take place Bob Barker announced that he was going to boycott the event... More

Before the award ceremony to take place Bob Barker announced that he was going to boycott the event, because ATAS decided not to present the game show category in the Daytime Emmy telecast.

Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing
Jack Beller (post-production mixer)
David Vaughn (production mixer)
Maryann Jorgenson (music mixer)
Denise Palm Stones (sound effects mixer)
Outstanding Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
David Hallmark (technical director)
Allen Latter (senior video)
Cesar Cabreira (electronic camera)
Wayne Getchell (electronic camera)
Edward Nelson (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)

Daytime Emmy Awards 1998

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Audience Participation Show/Game Show
Bob Barker (executive producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
David Hallmark (technical director)
Allen Latter (senior video)
Cesar Cabreira (electronic camera)
Wayne Getchell (electronic camera)
Edward Nelson (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design
Bente Christensen (art director)
Bob Allen (set decorator)
Richard Domabyl (set decorator)
Marcia Zia (set decorator)

Daytime Emmy Awards 1997

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Audience Participation Show/Game Show
Bob Barker (executive producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing
David Vaughn (sound mixer)
Denise Palm Stones (sound effects mixer)
Maryann Jorgenson (music mixer)
Jack Beller (post-production mixer)
Outstanding Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
David Hallmark (technical director)
Allen Latter (senior video)
Cesar Cabreira (electronic camera)
Wayne Getchell (electronic camera)
Edward Nelson (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)
CBS
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Outstanding Directing in a Game or Audience Participation Show
Paul Alter
Outstanding Art Direction/Set Direction/Scenic Design
Bente Christensen (art director)
Rob Allen (set decorator)
Richard Domabyl (set decorator)
Lou A. Trabbie III (set decorator)

Daytime Emmy Awards 1996

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Audience Participation Show/Game Show
Bob Barker (executive producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Outstanding Directing in a Game or Audience Participation Show
Paul Alter
Tied with Kevin McCarthy for Jeopardy! (1984).
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
David Hallmark (technical director)
Wayne Getchell (camera operator)
Edward Nelson (camera operator)
Marty Wagner (camera operator)
Allen Latter (video)
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Art Direction/Set Direction/Scenic Design
Rob Allen (set decorator)
Charlotte Garnell-Scheide (set decorator)
Lou A. Trabbie III (set decorator)
Bente Christensen (art director)

Daytime Emmy Awards 1995

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
Allen Latter (video)
David Hallmark (technical director)
Wayne Getchell (electronic camera)
Cesar Cabreira (electronic camera)
Edward Nelson (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Directing in a Game/Audience Participation Show
Paul Alter
Outstanding Game/Audience Participation Show
Bob Barker (executive producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
Jack Hart (art director)
Charlotte Garnell-Scheide (set decorator)
Rob Allen (set decorator)
Lee Moore (set decorator)

Daytime Emmy Awards 1994

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game/Audience Participation Show
Phillip W. Rossi (producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Bob Barker (executive producer)
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
Lee Moore (set decorator)
Jack Hart (art director)
Outstanding Directing in a Game or Audience Participation Show
Paul Alter
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
Allen Latter (video control)
David Hallmark (technical director)
Edward Nelson (electronic camera)
Cesar Cabreira (electronic camera)
Ray Angona (technical director)
Joe Arvizu (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)
Wayne Getchell (electronic camera)

Daytime Emmy Awards 1993

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
Ray Angona (technical director)
Joe Arvizu (electronic camera)
Cesar Cabreira (electronic camera)
Wayne Getchell (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)
Allen Latter (senior video)
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Outstanding Directing in a Game/Audience Participation Show
Paul Alter
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
Jack Hart (art director)
Lee Moore (set decorator)
Melodie Sells (set decorator)
Outstanding Game/Audience Participation Show
Bob Barker (executive producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects
Larry Reed (production mixer)
David Diller (mixer)
Cecil Jones (music mixer)
Tom Goodwin (sound effects)
Angee Gates (sound effects)

Daytime Emmy Awards 1992

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game/Audience Participation Show
Bob Barker (executive producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Outstanding Directing in a Game/Audience Participation Show
Paul Alter
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
Jack Hart (art director)
Lee Moore (set decorator)
Melodie Sells (set decorator)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
Ray Angona (Technical Director)
Joe Arvizu (Electronic Camera)
Cesar Cabreira (Electronic Camera)
Wayne Getchell (Electronic Camera)
Marty Wagner (Electronic Camera)
Allen Latter (Video Control)
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects
Larry Reed (production mixer)
David Diller (mixer)
Cecil Jones (music mixer)
Tom Goodwin (sound effects technician)
Angee Gates (sound effects technician)

Daytime Emmy Awards 1991

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
Ray Angona (technical director)
Joe Arvizu (electronic camera)
Cesar Cabreira (electronic camera)
Wayne Getchell (electronic camera)
Keeth Lawrence (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)
Allen Latter (senior video)
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game/Audience Participation Show
Bob Barker (executive producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Outstanding Directing in a Game/Audience Participation Show
Paul Alter
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects
Larry Reed (audio mixer)
Angee Gates (post-production mixer)
Cecil Jones (post-production mixer)
Tom Goodwin (post-production mixer)
David Diller (post-production mixer)

Daytime Emmy Awards 1990

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Tied with Alex Trebek for Jeopardy! (1984).
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
Ray Angona (technical director)
Joe Arvizu (electronic camera)
Cesar Cabreira (electronic camera)
Keeth Lawrence (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)
Allen Latter (senior video)
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game/Audience Participation Show
Bob Barker (executive producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Outstanding Directing in a Game/Audience Participation Show
Paul Alter
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
Jack Hart (art director)
Lee Moore (set decorator)
Outstanding Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects
Jerry Martz (pre-production mixer)
David Diller (pre-production mixer)
Cecil Jones (pre-production mixer)
Ray Lignowski (audio mixer)
Tom Goodwin (sound effects)

Daytime Emmy Awards 1989

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camerawork/Video Control
Ray Angona (technical director)
Joe Arvizu (electronic camera)
Cesar Cabreira (electronic camera)
Keeth Lawrence (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)
Allen Latter (video control)
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game/Audience Participation Show
Bob Barker (executive producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design
Jack Hart (art director)
Lee Moore (set decorator)
Ray Jackson (set decorator)
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects
Ray Lignowski (audio mixer)
Jerry Martz (pre-production mixer)
David Diller (pre-production mixer)
Cecil Jones (pre-production mixer)
Tom Goodwin (sound effects)

Daytime Emmy Awards 1988

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Game/Audience Participation Show
Frank Wayne (executive producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camerawork/Video Control
Ray Angona (technical director)
Joe Arvizu (electronic camera)
Cesar Cabreira (electronic camera)
Keeth Lawrence (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)
Allen Latter (video control)
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design
Jack Hart (art director)
Ray Jackson (set decorator)
Lee Moore (set decorator)
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects
Ray Lignowski
David Diller
Cecil Jones
Jerry Martz
Tom Goodwin

Daytime Emmy Awards 1987

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Outstanding Directing in a Game or Audience Participation Show
Marc Breslow
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game or Audience Participation Show
Frank Wayne (executive producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Outstanding Directing in a Game or Audience Participation Show
Paul Alter
Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
Jack Hart (art director)
Ray Jackson (set decorator)
Lee Moore (set decorator)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camerawork/Video Control
Ray Angona (technical director)
Joe Arvizu (electronic camera)
Keeth Lawrence (electronic camera)
Ted Morales (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)
Allen Latter (video control)

Daytime Emmy Awards 1986

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game or Audience Participation Show
Frank Wayne (executive producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Outstanding Game Show Host
Bob Barker
Outstanding Individual Direction in a Game or Audience Participation Show
Marc Breslow
Outstanding Achievement in Lighting Direction
Stuart Blanco
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design
Jack Hart (art decorator)
Kate Murphy (art decorator)
Ray Jackson (set decorator)
Lee Moore (set decorator)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camerawork/Video Control
Ray Angona (technical director)
Ted Morales (camera personnel)
Marty Wagner (camera personnel)
Keeth Lawrence (camera personnel)
Joe Arvizu (camera personnel)
Allen Latter (senior video control)

Daytime Emmy Awards 1985

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Directing in a Game or Audience Participation Show
Marc Breslow
Outstanding Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
Ray Angona (technical director)
Ted Morales (electronic camera)
Keeth Lawrence (electronic camera)
Marty Wagner (electronic camera)
Joe Arvizu (electronic camera)
Allen Latter (video control)
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game or Audience Participation Show
Frank Wayne (executive producer)
Roger Dobkowitz (producer)
Phillip W. Rossi (producer)
Outstanding Host in a Game Show
Bob Barker

Daytime Emmy Awards 1984

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Host or Hostess in a Game or Audience Participation Show
Bob Barker
Outstanding Individual Direction in a Game or Audience Participation Show
Marc Breslow
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game or Audience Participation Show
Frank Wayne (executive producer)

Daytime Emmy Awards 1983

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Direction in a Game or Audience Participation Show
Marc Breslow
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game or Audience Participation Show
Frank Wayne (executive producer)
Barbara Hunter (co-producer)
Phillip W. Rossi (co-producer)

Daytime Emmy Awards 1982

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Host or Hostess in a Game or Audience Participation Show
Bob Barker
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Game or Audience Participation Show
Frank Wayne (executive producer)
Barbara Hunter (co-producer)
Phillip W. Rossi (co-producer)

Daytime Emmy Awards 1979

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Host or Hostess in a Game or Audience Participation Show
Bob Barker

Daytime Emmy Awards 1976

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Game or Audience Participation Show
Frank Wayne (executive producer)
Jay Wolpert (producer)

Daytime Emmy Awards 1974

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Technical Direction and Electronic Camerawork
A.J. Cunningham (technical director)
Rick Tanzi (cameraman)
Joe Arvizu (cameraman)
Jack Jennings (cameraman)
Wayne Orr (cameraman)

Hollywood Makeup Artist and Hair Stylist Guild Awards 2019

Nominee
Artisan
Best Makeup - Daytime Television
Carol Wood
Jason Collins

Online Film & Television Association 2008

Nominee
OFTA Television Award
Best Game Show

Online Film & Television Association 2007

Winner
OFTA Television Award
Best Host of a Game, Competition or Reality Show
Bob Barker
Nominee
OFTA Television Award
Best Game Show

Online Film & Television Association 2005

Nominee
OFTA Television Award
Best Game Show

Online Film & Television Association 2004

Nominee
OFTA Television Award
Best Game Show

Online Film & Television Association 2003

Winner
OFTA Television Award
Best Host of a Game Show
Bob Barker
Nominee
OFTA Television Award
Best Game Show

Online Film & Television Association 2000

Nominee
OFTA Television Award
Best Host of a Game Show
Bob Barker

Online Film & Television Association 1999

Nominee
OFTA Television Award
Best Game Show
Best Host of a Game Show
Bob Barker

Online Film & Television Association 1998

Nominee
OFTA Television Award
Best Game Show
Best Host of a Game Show
Bob Barker

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards

Recently Viewed