Edit
American Ninja 3: Blood Hunt (1989) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Cedric Sundstrom

Writing Credits (WGA)  

Avi Kleinberger ... (characters) &
Gideon Amir ... (characters)
 
Gary Conway ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

David Bradley ... Sean Davidson - 'The American Ninja'
Steve James ... Curtis Jackson
Marjoe Gortner ... The Cobra
Michele B. Chan ... Chan Lee (as Michele Chan)
Yehuda Efroni ... Gen. Andreas
Calvin Jung ... Izumo
Adrienne Pierce Adrienne Pierce ... Minister's Secretary (as Adrienne Pearce)
Evan J. Klisser Evan J. Klisser ... Dexter (as Ivan J. Klisser)
Grant Preston Grant Preston ... Minister of Interior
Mike Huff Mike Huff ... Dr. Holger
Alan Swerdlow Alan Swerdlow ... Police Captain
Thapelo Mofokeng Thapelo Mofokeng ... Police Sergeant
Eckard Rabe Eckard Rabe ... Sean's Father
Stephen Webber Stephen Webber ... Young Sean
Kevin Friedlander Kevin Friedlander ... Martial Artist
George Wong George Wong ... Martial Artist
Ian Duncan Ian Duncan ... Martial Artist
Leonardo Donofri Leonardo Donofri ... Martial Artist
Andre Jordan Andre Jordan ... Martial Artist
Warren Bregman Warren Bregman ... Martial Artist
Morne van der Schyff Morne van der Schyff ... Martial Artist
Thomas Witt Thomas Witt ... Martial Artist
Ben Dunn Ben Dunn ... Martial Artist
Ralph Atkinson Ralph Atkinson ... Martial Artist (as Raph Atkinson)
Gustav Hoeck Gustav Hoeck ... Martial Artist
Panico Protopapa Panico Protopapa ... Martial Artist
Grace Jergens Grace Jergens ... Martial Artist (as Grace Jurgens)
Jerry Tsie Jerry Tsie ... Martial Artist
Eugene Hammes Eugene Hammes ... Martial Artist
Rest of cast listed alphabetically:
John Barrett John Barrett ... Joe Simpson (uncredited)
Robn Meeks ... Black Ninja Fighter (uncredited)
Mitch Millar Mitch Millar ... Circus kid (uncredited)
Mike Stone ... Tournament Arbiter (uncredited)
Ashley Waldorf Ashley Waldorf ... Island Taxi Driver (uncredited)
Thorsten Wedekind Thorsten Wedekind ... American Tourist (uncredited)

Produced by 

Avi Lerner ... executive producer
John Stodel ... associate producer
Harry Alan Towers ... producer

Music by 

George S. Clinton

Cinematography by 

George Bartels

Film Editing by 

Michael J. Duthie

Casting By 

Gianna Pisanello

Production Design by 

Ruth Strimling

Costume Design by 

Yvonne De Necker ... (as Yvonne de Mecker)

Makeup Department 

William Butler ... prosthetic makeup (as Bill Butler)
Colin Polson ... chief makeup artist
Anita van der Merwe ... makeup assistant (as Anita Van Der Merwe)
Scott Wheeler ... prosthetic makeup

Production Management 

Danny Lerner ... production supervisor
Anita Lischak ... production supervisor: U.S. (as Anita Hope)

Second Unit Director or Assistant Director 

Ed Anders ... second unit director
Thomas Brutschi ... trainee assistant director
Sally Ann Caro ... first assistant director
Jeremy Kincaid-Smith ... second assistant director
Paul Rynhoud ... second assistant director
Guy Stodel ... assistant director: second unit
Mike Stone ... second unit director

Art Department 

Willie Coetzee ... property master
Billy Keam ... assistant properties
Leith Ridley ... set dresser
Dominic Tottenham ... set dresser (as Dominic Tottenahm)
Claire Walker ... assistant set dresser

Sound Department 

Richard Burton ... sound editor
Thierry J. Couturier ... sound editor
David Cunningham ... re-recording mixer
Patrick Cyccone Jr. ... re-recording mixer
Christine Danelski ... sound editor
Golden Felton ... sound editor
Tony Garber ... supervising sound editor
Albert Gasser ... sound effects
Tommy Goodwin ... adr mixer / foley mixer
Kini Kay ... sound effects
Dieter Keck ... boom operator (as Deta Keck)
Colin McFarlane ... sound mixer (as Colin MacFarlane)
Frank A. Montaño ... re-recording mixer
Jeffrey L. Sandler ... sound effects
Bill Van Daalen ... sound effects editor
Daniel Yale ... sound effects
Asher Yates ... sound editor

Special Effects by 

Greg Pitts ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Greg Pitts ... special visual effects

Stunts 

Ed Anders ... stunt coordinator
Craig Ginsberg ... stunt player
Brian Mabelane ... stunt player
Philip Notununu ... stunt player (as Philip Notonunu)
Guy Pringle ... stunt player
Raymond Sammel ... stunt coordinator: second unit
Ashley Waldorf ... stunts precision driver

Camera and Electrical Department 

Robbie Botha ... still photographer
Russel Bowden ... focus puller: second unit
Michael Alan Brierley ... focus puller: second unit (as Mike Brierley)
Grant Cawood ... clapper loader (as Grant Caywood)
Peter Du Plessis ... electrician
Dave Dunn-Yarker ... aerial camera: second unit (as Dave Dunn Yarker)
Robin Forst ... clapper loader
Dereck Grace ... electrician
Gordon Hilles ... underwater camera operator: second unit
Beth Kolver ... clapper loader
Mark Landragin ... electrician: second unit (as Mark Landrigan)
Clive Lawrie ... camera operator: second unit
Ivan Leathers ... camera operator: second unit
Garth Lucas ... key grip
Sharky Mabason ... grip
Alpheus Maihira ... grip (as Alphaus Maihva)
Graham McFarlane ... focus puller (as Graham MacFarlane)
Bevil Moritz ... clapper loader: second unit (as Bevill Moritz)
Dirk Mostert ... camera operator: second unit
Lourence Nepfumbada ... grip (as Lawrence Nepfumbada)
Karl Owens ... focus puller (as Carl Owens) / focus puller: second unit (as Carl Owens)
Peter Palmer ... camera operator: second unit
Toni Schoeman ... grip: second unit
Rene Smith ... camera operator / director of photography: second unit
Anthony Smythe ... focus puller
Larney Swartz ... clapper loader: second unit
Bruce Thomas ... gaffer
Robert Tjepkema ... grip: second unit (as Robert Tiekema)
Grant Valentine ... best boy grip
Anthony Farren van Wyk ... electrician (as Faren van Wyk)
Trevor Venter ... best boy electrician
Craig Walker ... electrician

Casting Department 

Burton Sharp ... voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Mauro Alario ... wardrobe assistant
Yvonne De Necker ... wardrobe master (as Yvonne de Mecker)
Aggie Mokwena ... wardrobe assistant (as Agrinneth Mokwene)

Editorial Department 

Daniel Candib ... Associate Editor (as Danny Candib)
Patrick English ... 2nd assistant editor
Omneya 'Nini' Mazen ... post-production coordinator
Bernard Weiser ... editor

Location Management 

James Dee ... location assistant
Gillian Pearson ... unit location manager (as Jill Pearson)
Justin Sholk ... location manager

Music Department 

Virginia S. Ellsworth ... music editor
Lisa Kauppi ... music editor

Transportation Department 

Alister McLarty ... transportation manager
Ashley Waldorf ... action vehicle coordinator

Other crew 

Lucy Ainsworth-Taylor ... production secretary
Robyn Aronstam ... continuity: second unit (as Robin Aronstam)
Dianne Beatty ... production coordinator
Jennifer Beatty ... production secretary
Quinty Foot ... continuity: second unit
Rick Lomba ... microlite pilot: second unit
Bill Olmsted ... helicopter pilot: second unit (as Bill Olmstead)
Mike Stone ... martial arts choreographer
Andy Viljoen ... microlite pilot: second unit
Rozelle Vogelman ... continuity
Robert Watchorn ... production accountant
Steven Watchorn ... production accountant (as Steve Watchorn)
Bruce Wentzel ... armorer

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed