Edit
Rock-A-Doodle (1991) Poster

(1991)

Full Cast & Crew

Directed by 

Don Bluth
Gary Goldman ... (co-director)
Dan Kuenster ... (co-director)

Writing Credits  

Don Bluth ... (story) &
John Pomeroy ... (story) &
David J. Steinberg ... (story) (as David Steinberg) &
David N. Weiss ... (story) &
T.J. Kuenster ... (story) &
Gary Goldman ... (story)
 
David N. Weiss ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

Phil Harris ... Narrator / Patou (voice)
Glen Campbell ... Chanticleer / The King (voice)
Eddie Deezen ... Snipes (voice)
Kathryn Holcomb Kathryn Holcomb ... Dory - Mother
Toby Scott Ganger Toby Scott Ganger ... Edmond
Stan Ivar ... Frank - Dad
Christian Hoff ... Scott - Edmond's Brother
Jason Marin Jason Marin ... Mark - Edmond's Brother
Christopher Plummer ... Grand Duke (voice)
Sandy Duncan ... Peepers (voice)
Will Ryan ... Stuey (voice)
Charles Nelson Reilly ... Hunch - Duke's Nephew (voice) (as Charles Nelson-Reilly)
Ellen Greene ... Goldie (voice)
Sorrell Booke ... Pinky - The Manager (voice)
Dee Wallace ... Dory - Mother
Louise Chamis Louise Chamis ... Minnie Rabbit (voice)
Bob Gallico Bob Gallico ... Radio Announcer (voice) (as Bob Galaco)
Jake Steinfeld ... Farmyard Bully / Max the Bouncer (voice)
T.J. Kuenster T.J. Kuenster ... Grand Duke's Owls (voice)
Jim Doherty Jim Doherty ... Grand Duke's Owls (voice)
John Drummond John Drummond ... Grand Duke's Owls (voice)
Frank Kelly ... Grand Duke's Owls (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Lio ... Goldie (French version) (voice)
Charlie Adler ... Marrie (uncredited)
Jack Angel Jack Angel ... Additional voices (uncredited)
Michael Bell ... Farm Animals (uncredited)
Don Bluth ... Owls (uncredited)
Corey Burton ... Owls (uncredited)
Bill Farmer ... Toads (uncredited)
June Foray ... Farm Animals (uncredited)
Tony Jay ... Owls (uncredited)
The Jordanaires The Jordanaires ... Chanticleer's Farmyard Backup Singers / The King's Backup Singers / Patou's Backup Singers (voice) (uncredited)
Dan Kuenster Dan Kuenster ... Rhino Waiter in Pinky's Palace (voice) (uncredited)
Tress MacNeille ... Newspaper Reporter (uncredited)
Scott Menville ... Additional voices (uncredited)
Kath Soucie ... Additional voices (uncredited)

Produced by 

Don Bluth ... producer
Fred Craig ... associate producer: live action segments
Robert Enrietto ... producer: live action segments
Gary Goldman ... producer
Samuel Goldwyn Jr. ... executive producer
John Pomeroy ... producer
John Quested ... executive producer
Morris F. Sullivan ... executive producer
Thad Weinlein ... associate producer

Music by 

Robert Folk

Cinematography by 

Robert Paynter ... (live action segments)

Film Editing by 

Lisa Dorney
Joe Gall
Fiona Trayler

Production Design by 

David Goetz ... (as Dave Goetz)

Art Direction by 

Don Moore

Costume Design by 

Maeve Paterson

Makeup Department 

Rosie Blackmore ... chief makeup artist: live action segments
Anne Dunne ... chief hairdresser: live action segments

Production Management 

Russell Boland ... production supervisor
Cathy Goldman ... production supervisor (as Cathy Carr-Goldman)
David Murphy ... production manager: live action segments
Gerry Shirren ... production manager
Olga Tarin-Craig ... production supervisor
Thad Weinlein ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Brendan Geraghty ... trainee assistant director: live action segments
Konrad Jay ... second assistant director: live action segments
Moya Mackle ... assistant director
Martin O'Malley ... first assistant director: live action segments
Nuala O'Toole ... assistant director
John Phelan Jr. ... trainee assistant director: live action segments (as John A. Phelan)
Catriona Ryan ... trainee assistant director: live action segments (as Katriona Ryan)
Brendan Geraghty ... third assistant director: live action segments (uncredited)

Art Department 

Tommy Bassett ... construction manager: live action segments / supervising carpenter: live action segments
Don Bluth ... storyboard artist
Larry Comerford ... stand-by plasterer: live action segments
June Connell ... stand-by props: live action segments
Barry Cunningham ... carpenter: live action segments
Conor Devlin ... assistant art director: live action segments
Cos Egan ... property master: live action segments
Paul Fleming ... stand-by painter: live action segments
Bryony Foster ... set dresser: live action segments
William H. Frake III ... set research and design
Peter Gallagher ... dressing props: live action segments
Greg Garrison ... property buyer: live action segments
Mark Geraghty ... assistant art director: live action segments
Kevin Hudson ... dressing props: live action segments
Edward Humphries ... carpenter: live action segments (as Eddie Humphries)
George Joyce ... painter: live action segments
James Kavanagh ... supervising draper: live action segments
Paddy Kearney ... plasterer: live action segments
Dan Kuenster ... storyboard artist
John Lamon ... stand-by carpenter: live action segments
Daragh Lewis ... dressing props: live action segments
James Lowe ... stagehand: live action segments
Paddy O'Toole ... stagehand: live action segments
Terry Pritchard ... art director: live action segments
Gerry Quigley ... stand-by stagehand: live action segments
Dave Rath ... painter: live action segments (as David Rath)
Bobby Scott ... supervising painter: live action segments
Paddy Shortt ... stagehand: live action segments
Ronnie Skinner ... property buyer: live action segments
Dick Zondag ... storyboard artist
Ralph Zondag ... storyboard artist

Sound Department 

Willy Allen ... foley editor
Ed Bannon ... additional sound designer
John K. Carr ... adr editor
Jim Corcoran ... boom operator: live action segments
Denis Dutton ... adr editor (as Dennis Dutton) / sound editor (as Dennis Dutton)
Jim Fleming ... dialogue editor
Pat Hayes ... sound mixer: live action segments
Paul Heslin ... foley editor
Ellen Heuer ... foley artist
Warren Kleiman ... dialogue engineer
Nikki Moss ... dialogue editor (as Thomas V. Moss)
Susan Odjakjian ... adr editor (as Sue Odjakjian) / assistant sound editor (as Sue Odjakjian)
Greg Orloff ... foley mixer
Gerard Phillips ... apprentice dialogue editor
John Roesch ... foley artist
Allan Schultz ... sound editor (as Alan Schultz)
Jackson Schwartz ... dialogue engineer
Andy Stears ... assistant sound editor
Carolyn Tapp ... foley recordist
Michael Trent ... assistant sound editor

Special Effects by 

Christy Brennan ... assistant special effects technician: live action segments
Gerard Brennan ... assistant special effects technician: live action segments
Vincent Corcoran ... assistant special effects technician: live action segments
Carol De Jong ... special effects modeller: live action segments (as Carol DeJong)
Michael Doyle ... assistant special effects technician: live action segments
Maurice Foley ... special effects supervisor: live action segments (as Morris Foley)
David Harris ... special effects supervisor: live action segments
Ron Hone ... senior special effects technician: live action segments
Colm Maguire ... assistant special effects technician: live action segments
Christine Overs ... special effects modeller: live action segments (as Chrissie Overs)
John Purdy ... assistant special effects technician: live action segments
Peter Skehan ... special effects technician: live action segments
Brendan Walsh ... assistant special effects technician: live action segments
Simon Willis ... assistant special effects technician: live action segments

Visual Effects by 

Mannix Bennett ... cloud tank effects: live action segments
Cosmas Paul Bolger Jr. ... optical co-supervisor/camera: Apogee Productions
Jan Carlee ... director of computer animation (as Jan Carlée)
Daryl Carstensen ... cloud tank effects: live action segments
Michael Casey ... special effects technician
Christine Z. Chang ... computer technical director (as Christine Zing Chang)
Conor Clancy ... effects inbetweener
Bob Cowan ... special effects animator (as Robert B. Cowan)
Fred Craig ... director of special visual effects
Mark Cumberton ... special effects inbetweener
James DeValera Mansfield ... special effects animator (as James Mansfield)
Dick Dimbleby ... senior optical printer: Optical Film Effects
Philip Dimbleby ... optical printer: Optical Film Effects
Peter Donen ... visual effects supervisor: live action segments
Roger Dorney ... optical supervisor: Apogee Productions (as R. William Dorney)
Nick Dunlop ... optical printer: Peerless Camera Co.
Peter Field ... blue screen assistant: live action segments
Roy Field ... visual effects supervisor: live action segments
Tim Field ... rostrum camera supervisor: Optical Film Effects
Martine Finucane ... special effects assistant animator
Conánn Fitzpatrick ... special effects assistant animator
Michel Gagné ... special effects animator
Claire Gallagher ... special effects administrative assistant supervisor
Stuart Galloway ... optical printer: Fotherley Ltd.
Natalie Garceau-Turner ... special effects assistant animator
Joseph Gilland ... additional special effects animator
Leonard F.W. Green ... special effects assistant animator (as Leonard Green)
Bruce Heller ... additional special effects animator
Brett Hisey ... additional special effects animator
Ray Hofstedt ... special effects inbetweener
Al Holter ... special effects animator
Gillian Hunt ... special effects assistant animator (as Gillian Hunt-Cunningham)
Tom Hush ... special effects directing animator
Susan B. Keane ... special effects technician (as Susan Keane)
Denny Kelly ... project producer: Apogee Productions
Noel P. Kiernan ... special effects assistant animator (as Noel Kiernan)
Diann Landau ... special effects directing animator
Simon Leech ... rotoscope artist: Optical Film Effects
Nick G. Linardos ... optical line-up: Apogee Productions (as Nick Linardos)
David Lyons ... special effects inbetweener
Orla Madden ... special effects assistant animator
Greg Maguire ... computer animator
Shirley Mapes ... supervising special effects painter (as Shirley 'Sam' Mapes)
Petula Masterson ... apprentice special effects painter (as Petula Masterson-O'Reilly)
Peter Matheson ... special effects animator
Brian McSweeney ... special effects assistant animator
Rolando Mercado ... special effects assistant animator (as Roland Mercado)
Debbie Middleton-Kupczyk ... special effects assistant animator
David 'Joey' Mildenberger ... special effects directing animator (as Joey Mildenberger)
Stephen B. Moore ... special effects directing animator
Michael Oliva ... additional special effects animator (as Mike Oliva)
Janette Owens ... additional special effects animator
Don Pierce ... computer animator
Jerry Pooler ... optical camera operator: Apogee Productions
Debra Pugh ... special effects assistant animator (as Debbie Pugh)
Kathleen Quaife-Hodge ... additional special effects animator
Troy Saliba ... special effects assistant animator
James Seltenreich ... optical line-up: Apogee Productions (as Jim Seltenreich)
Robert Shepherd ... executive producer: Apogee Productions
Bob Simmons ... additional special effects animator
Alan Spilkoman ... lab processing: Apogee Productions
George D. Sukara ... special effects assistant animator (as George Sukura)
Kerri Swanson ... computer production coordinator
Mark Swanson ... director of computer animation
Paul Thompson ... assistant rostrum cameraman: Optical Film Effects
Conor Thunder ... special effects assistant animator
Dave Tidgwell ... special effects directing animator (as David Tidgwell)
Jeff Topping ... special effects animator
Iseult Travers ... assistant special effects painter
Don Trumbull ... cine engineer: Apogee Productions
Dan Turner ... special effects assistant animator
Declan Walsh ... special effects assistant animator
Lee Winter ... blue screen electrician: live action segments
Garrett Wren ... special effects animator
Peter Yamasaki ... special effects animator

Stunts 

Beau Vanden Ecker ... stunt coordinator: live action segments (as Beau Van Den Ecker)

Camera and Electrical Department 

Ken Byrne ... focus puller: live action segments
Tom Collins ... still photographer: live action segments
Jack Conroy ... photographic consultant: live action segments
Louis Conroy ... gaffer: live action segments
Freddie Cooper ... camera operator: live action segments
Paddy Corcoran ... stand-by rigger: live action segments
Neil Crawford ... rigger: live action segments
Sean Creagh ... electrician: live action segments
Noel Cullen ... electrician: live action segments
Brendan Dempsey ... trainee clapper loader: live action segments
Con Dempsey ... electrician: live action segments
Emmet Doyle ... apprentice camera operator
Paddy Duffy ... animation camera operator
Aidan Farrell ... production camera assistant supervisor
Jim Farrell ... best boy: live action segments
John Fitzgerald ... rigger: live action segments
Brendan Flannagan ... video assist technician: live action segments
Brendan Galvin ... clapper loader: live action segments
Kevin Greene ... camera technician: live action segments (as Kevin Green)
Gary Hall ... animation camera operator
John Higgins ... camera technician: live action segments
Pascal Jones ... supervising rigger: live action segments
Eamonn Kelly ... rigger: live action segments
John Keogh ... rigger: live action segments
Bill Levins ... electrician: live action segments
Fiona Mackle ... animation camera operator
Jeannette Maher-Manifold ... animation camera operator (as Jeannette Maher)
Freddy McGavin ... animation camera operator
Ivan Meagher ... clapper loader: live action segments
James Merrigan ... rigger: live action segments
Ciaran Morris ... production camera supervisor (as Ciarán Morris)
William O'Brien ... rigger: live action segments
John O'Flaherty ... animation camera operator
Shane O'Neill ... focus puller: live action segments
Peadar O'Reilly ... apprentice camera operator (as Peadár O'Reilly)
Michael O'Toole ... rigger: live action segments
Peter O'Toole ... electrician: live action segments
David Palmer ... camera technician: live action segments
Luke Quigley ... key grip: live action segments
Deirdre Rogers ... production camera administrative assistant
Eric Ryan ... animation camera operator

Animation Department 

Jackie Anderson ... xerography processor
Jane Anderson ... rough breakdown and inbetween artist
Peter Anderson ... assistant animator
Tamara Anderson ... supervising rough breakdown and inbetween artist
Sunny Apinchapong ... background artist (as Rungsun Apinchapong)
Barry Atkinson ... background artist
Leslie Aust ... rough breakdown and inbetween artist
Fionnuala Ballance ... character clean-up artist
Anne Marie Bardwell ... character animator (as Anne-Marie Bardwell)
Matthew Bates ... assistant animator
Richard Bazley ... additional character animator
Jared Beckstrand ... rough breakdown and inbetween artist
Adrienne Bell ... rough breakdown and inbetween artist
Linda Bell ... cel painter
Doug Bennett ... character animator
Mannix Bennett ... background artist
Richard Bentham ... background artist (as Rick Bentham)
Amy Berenz ... layout artist
Sharon Blake ... cel painter
Marie Blanchard ... rough breakdown and inbetween artist
Gillian Bolger ... paste-up artist
Charles Bonifacio ... character animator (as Charlie Bonifacio)
Alan Boon ... paint lab assistant
Mary Boylan ... cel painter
Tommy Brennan ... xerography processor
Sandra Breslin ... cel painter
Darlie Brewster ... character animator (as Dave Brewster)
Sheila Brown ... character clean-up artist
Patricia Browne ... mark-up supervisor
Maureen Buggy ... scene planner
Ben Burgess ... additional character animator
Melanie Burke ... color stylist assistant
Majella Burns ... apprentice color stylist
John Byrne ... layout artist
Mark Byrne ... character clean-up artist
Mark Byrne ... cel painter
Annette Byrne-Morel ... character key clean-up artist
Mike Cachuela ... rough breakdown and inbetween artist (as Michael Cichuela)
Scott Caple ... layout supervisor
Michael Carey ... character key clean-up artist
Michael Carroll ... cel painter
Yvonne Carthy ... cel painter
Gerry Carty ... scene planner (as Gerard Carty)
Mick Cassidy ... character key clean-up artist (as Michael Cassidy)
John Chambers ... character clean-up artist
Julian Chaney ... line tester
Michael Cichuela ... rough breakdown and inbetween artist
Vin Clarke ... cel painter
Louise Cleary ... cel painter
Eimear Clonan ... cel painter
Michelle Codd ... paint lab assistant
Gerard Coleman ... paint checker
Billy Colgan ... xerography processor
Kevin Condron ... cel painter
Nicholas Connolly ... paint checker
Mary Connors ... character clean-up artist
Eileen Conway ... character key clean-up artist
Dave Coogan ... rough breakdown and inbetween artist (as David Coogan)
Lorna Cook ... directing animator (as Lorna Pomeroy-Cook)
David Corbally ... cel painter
Jackie Corley ... line tester (as Jackie Corly)
Alain Costa ... character animator
Conor Coughlan ... line tester
Orla Coughlan ... animation checker
David Cribbin ... rough breakdown and inbetween artist (as David Cribben)
Nollaig Crombie ... character key clean-up artist
Pearse Cullinane ... character clean-up artist
Finula Cunningham ... character clean-up artist
Shana Curley ... character clean-up artist
Laurie Curran ... color stylist
Debbie Curtis ... cel service
Mary Cuthbert ... apprentice color stylist
Robert D'Arcy ... rough breakdown and inbetween artist
Alan Dalton ... apprentice ink artist
Anne Marie Daly ... final check librarian (as Anne-Marie Daly)
Donnachada Daly ... character animator
Piet De Rycker ... character animator
Sean Dempsey ... scene planner (as Séan Dempsey)
Chris Derochie ... character animator
Claudia Dickerson ... rough breakdown and inbetween artist
Cherie Dignam ... rough breakdown and inbetween artist
John Dillon ... character clean-up artist
Joshua Dodson ... rough breakdown and inbetween artist
Peter Donnelly ... character key clean-up artist
Madeleine Downes ... ink artist
Gary Downey ... xerography checker
Joan Doyle ... rough breakdown and inbetween artist
Colm Duggan ... character animator
Ken Duncan ... directing animator
Eileen Dunn ... character clean-up artist
Gloria Dunne ... cel painter
Noirin Dunne ... apprentice ink artist (as Noírin Dunne)
Karen Dwyer ... ink artist
Ricardo Echevarria ... character clean-up artist
John Eddings ... assistant animator
Tom English ... mark-up
Aaron Estrada ... line tester
Jeff Etter ... directing animator
Martin Fagan ... character clean-up artist
Maria Farrell ... mark-up assistant supervisor
John Finnegan ... xerox checking supervisor
Andy Fitzgerald ... xerography checker
Anna Fitzgerald ... cel service
Linda Fitzpatrick ... blue sketch artist
Sylvia Fitzpatrick ... character key clean-up artist
Alan Fleming ... character key clean-up artist
Sam Fleming ... assistant animator
Christine Fluskey ... animation checking assistant supervisor
Connor Flynn ... character key clean-up artist (as Conor Flynn)
Des Forde ... character clean-up artist
Brian Forsythe ... cel service (as Brian Forsyth)
Robert Fox ... additional character animator
Kevin Fraser ... character key clean-up artist
Melissa Freeman ... character clean-up artist
Donal Freeney ... color stylist
Greg Fulton ... cel painter
Frank Gabriel ... rough breakdown and inbetween artist
Michael Garry ... character clean-up artist
Mary Gavin ... inking assistant supervisor
Tim George ... rough breakdown and inbetween artist
Bill Giggie ... character key clean-up artist
Damien Gilligan ... assistant animator (as Damian Gilligan)
Fiona Ginnell ... cel painter
Gerard Gogan ... character clean-up artist (as Gerry Gogan)
Debbie J. Gold ... paint lab mix and match (as Debbie Gold)
Kevin Gollaher ... layout artist
Edward Goral ... assistant animator (as Eddie Goral)
Patricia Gordan ... mark-up (as Patricia Gordon)
Hilary Gough ... rough breakdown and inbetween artist
Peter Green ... paint lab assistant
Pierre Grenier ... rough breakdown and inbetween artist
Eddie Gribbin ... layout artist
Olivia Grogan ... mark-up
Philip Grogan ... xerography processor
Séamus Grogan ... Paint Lab: Color Design
David Groome ... rough breakdown and inbetween artist
Catherine Gurry ... character clean-up artist
Jason Halpin ... character clean-up artist
Kevin Hand ... paint lab mix and match
Martin Hanley ... rough breakdown and inbetween artist
Liam Hannan ... cel painter
Dan Harder ... character animator
Brendan Harris ... xerography checker
Joseph Haugh ... cel service (as Joe Haugh)
Karl Hayes ... rough breakdown and inbetween artist
Aidan Heffernan ... cel painter
Karen Hennessy ... cel painter
Tom Higgins ... supervising rough breakdown and inbetween artist
John Hill ... character animator
Pamela Hill ... cel painter
Liam Hoban ... cel painter
Silvia Hoefnagels ... character animator
T. Daniel Hofstedt ... directing animator
David Hogan ... mark-up
Fiona Hogan ... cel painter
Karin Holmquist ... inking trainer (as Karin Stover)
Jacqueline Hooks ... inking supervisor
Jon L. Hooper ... character animator (as Jon Hooper)
Sue Houghton ... character clean-up artist
Paul Houlihan ... rough breakdown and inbetween artist
Róisín Hunt ... assistant animator
Kim Hagen Jensen ... character animator (as Kim Hagen-Jensen)
Stuart Johnstone ... xerography checker
Carl Jones ... background artist
Cathy Jones ... character animator
Chan Woo Jung ... character clean-up artist
Myung Kang ... character key clean-up artist
Berenice Keegan ... cel painter
Sandra Keely ... rough breakdown and inbetween artist
Carl Keenan ... cel painter
Linda Kellagher ... character clean-up artist
Brian Kelly ... cel painter
Paul J. Kelly ... supervising character clean-up artist (as Paul Kelly)
Paul M. Kelly ... background artist
Sheila Kelly ... blue sketch artist
Bernie Keogh ... animation and storyboard administrative assistant supervisor
Michael Kiely ... animator
Celine Kiernan ... rough breakdown and inbetween artist (as Celine Cahill)
Ed Klein ... character clean-up artist (as Edward Klein)
Pam Kleyman ... animation checker
Johan Klingler ... assistant animator
Mark Koetsier ... character animator
Robert Koo ... character animator (as Rob Koo)
Dave Kupczyk ... character animator
Sung Moon Kwon ... character clean-up artist
Helen Lawlor ... character key clean-up artist
Larry Leichliter ... character clean-up artist (as Lawrence Leichliter)
Larry Leker ... additional character animator / layout artist
Janis List ... rough breakdown and inbetween artist
James Lopez ... rough breakdown and inbetween artist
Pearse Love ... cel painter
Caroline Lynch ... layout and background administrative assistant supervisor
Fiona Lynch ... rough breakdown and inbetween artist
Jonathan Lyons ... character clean-up artist
Rosanna Lyons ... rough breakdown and inbetween artist
Michael Maher ... xerography checker
Brice Mallier ... breakdown artist
Maria Malone ... character clean-up artist
Paddy Malone ... rough breakdown and inbetween artist
Joseph Manifold Jr. ... rough breakdown and inbetween artist
Giorgio Mardegan ... layout artist
Ann May ... cel painter
Ciara McCabe ... character clean-up artist
David McCamley ... background artist
Caroline McCann ... cel painter
Martina McCarron ... final checker
Niamh McClean ... cel painting supervisor
Shane McCormack ... cel painter
Ann McCormick ... color stylist assistant
Joe McDonough ... assistant animator
Henry McGrane ... cel painter
Colin McGrath ... cel painter
Geraldine McGuinness ... apprentice ink artist
Brenda McGuirk ... paint lab assistant supervisor
Margaret McKenna ... character key clean-up artist
Michele McKenna ... animation checking supervisor (as Michele McKenna-Mahon)
Violet McKenna ... color stylist
Ian McLoughlin ... cel painter
James McLoughlin ... character clean-up artist
Jane McLoughlin ... character clean-up administrative assistant supervisor
Helen McMahon ... cel service
Neil McNeil ... character key clean-up artist
Joanne McSherry ... xerography processor
Yvonne McSweeney ... cel painter
Lucy Melia ... final checker
Kate Meredith ... cel painting trainer (as Kate Meredith-Delaney)
Linda Miller ... directing animator
Majella Milne ... cel painter
Brian Mitchell ... additional character animator
Anne Marie Mockler ... character key clean-up artist (as Anne-Marie Mockler)
Peter Moehrle ... background artist
Andrew Molloy ... rough breakdown and inbetween artist
Jean Morel ... directing animator
Deborah Morgan ... line tester (as Debbie Morgan)
Fernando Moro ... additional character animator
Ailish Mullally ... ink artist
Lyn Mulvany ... cel painter (as Lyn Mulvaney)
Mary B. Mulvihill ... cel painter
Moira Murphy ... animation checker
Dympna Murray ... cel painter
Keith Murray ... xerography processor
Michael Murray ... xerography supervisor
Sinead Murray ... paint checker (as Sinéad Murray)
Anne Murray-O'Craobhach ... rough inbetween and breakdown administrative supervisor (as Anne C. Murray)
Jesper Møller ... character animator
Jan Naylor ... supervising character clean-up artist
Tracy Nelson ... character clean-up artist (as Tracey Nelson)
Paul Newberry ... additional character animator
Laura Nichols ... rough breakdown and inbetween artist
Judith Niver ... character clean-up artist
Sorcha Ní Chuimín ... ink artist
Anthony O'Brien ... key xerography processor
Collette O'Brien ... mark-up
Siobhan O'Brien ... xerography checker
Janet O'Carroll ... paint distribution
Catherine O'Connor ... cel painter (as Catherine O'Connor-Dillon)
Dermot O'Connor ... rough breakdown and inbetween artist
Hugh O'Connor ... cel painter (as Hughie O'Connor)
Philip O'Connor ... cel painter
Brid O'Donnell ... cel painting assistant supervisor (as Bríd Ní Dhónaill)
Helen O'Flynn ... animation checker
Dympna O'Halloran ... character clean-up artist
Kevin O'Hara ... rough breakdown and inbetween artist
Cathy O'Leary ... color stylist assistant
Susan O'Loughlin ... cel service
Olivia O'Mahony ... character clean-up administrative supervisor
Kevin M. O'Neil ... assistant animator (as Kevin O'Neil)
Gary O'Neill ... character clean-up artist
Gabrielle O'Regan ... final check administrative assistant
Aran O'Reilly ... scene planning supervisor
Suzanne O'Reilly ... color stylist
Tara O'Reilly ... character clean-up artist
Barry O'Shea ... cel painter
Terry O'Toole ... cel painter
Belinda Oldford ... rough breakdown and inbetween artist
Carmen Oliver ... supervising color stylist
Ralf Palmer ... character animator
Wendy Perdue ... additional character animator
Gary Perkovac ... character animator (as Gary J. Perkovac)
John Phelan ... scene planner
Nina Phipps ... final checker
Jens Pindal ... additional character animator
John Pomeroy ... directing animator: "Chanticleer"
Mark Povey ... assistant animator
John Power ... character animator
John A. Power ... rough breakdown and inbetween artist
Jean-Jacques Prunès ... character animator
Mark Pudleiner ... character animator
Antoinette Rafter ... cel painter
Derek Reid ... line tester
Miriam Reid ... character key clean-up artist
Fred Reilly ... layout artist
Frank Richards ... key xerography processor (as Frank D. Richards)
Eileen Ridgway ... character clean-up artist (as Eileen Ridgeway)
Tom Roth ... additional character animator
Paul Roy ... xerography checker
Carrie Rumgay ... cel painter (as Carlyn Rumgay)
Chris Rutkowski ... assistant animator
Anita Ryan ... cel service
Julie Ryan ... character key clean-up artist
Neal Ryan ... character clean-up artist
Deborah Rykoff-Bennett ... paint lab supervisor
Sheryl Sardina Sackett ... rough breakdown and inbetween artist (as Sheryl Sardina)
Randy Sanchez ... assistant animator
Lucinda Sanderson ... character clean-up artist
Natasha Sasic ... assistant animator
June Scannell ... cel painter
Paul Shanahan ... character key clean-up artist
Mary Sheridan ... ink artist
Hughie Shevlin ... apprentice ink artist (as Hugh Shevlin)
Mary Shevlin ... final checking assistant supervisor
David Simmons ... character animator (as David G. Simmons)
Len Simon ... rough breakdown and inbetween artist
Colum Slevin ... animation checker
Cormac Slevin ... cel painter
Kenneth Valentine Slevin ... background artist (as Ken Slevin)
Lydia Smails ... cel painter
Bruce W. Smith ... character animator (as Bruce Smith)
Sharon Smith ... rough breakdown and inbetween artist
Melanie Sowell ... assistant animator
Jennifer Stillwell ... rough breakdown and inbetween artist (as Jennifer Marie Stillwell)
Rusty Stoll ... key assistant animator (as Russell Stoll)
Eric Stover ... paint lab assistant
Melanie Strickland ... final checker
Joanne Sugrue ... line tester
Mark Swan ... layout supervisor
Hugh Tattan ... character clean-up artist
Carol Anne Thornbury ... cel painter
Athanassios Vakalis ... additional character animator (as Nasos Vakalis)
Richard Vallerand ... rough breakdown and inbetween artist
Kris van Alphen ... character key clean-up artist
Susan Vanderhorst ... supervising color stylist (as Susan Van Der Horst)
Jeffrey James Varab ... directing animator (as Jeffrey J. Varab)
Christophe Villez ... character clean-up artist
Roger Vizard ... rough breakdown and inbetween artist
Sally Voorheis ... character key clean-up artist
Oliver Wade ... character clean-up artist
John R. Walsh ... xerography processor (as John Walsh)
Mary Walsh ... final checking supervisor
Pauline Walsh ... xerography checker (as Pauline Walsh-Byrne)
Liz Wassel ... rough breakdown and inbetween artist (as Liz Wassell)
Todd Waterman ... assistant animator
Eilish Whelan ... cel painter
Kieron White ... xerography processor
Gavin Wildes ... cel painter
Konrad Winterlich ... assistant animator
Aoife Woodlock ... animation checker
Miri Yoon ... character key clean-up artist
Shane Zalvin ... additional character animator
Bob Zinter ... rough breakdown and inbetween artist
Paul Bolger ... animator (uncredited)
John R. Walsh ... character clean-up artist (uncredited)

Casting Department 

Eileen Mack Knight ... casting: live action segments (as Eileen Knight)
Monica Swann ... casting: live action segments

Costume and Wardrobe Department 

Maeve Paterson ... wardrobe mistress: live action segments
Ann Stokes ... assistant wardrobe: live action segments

Editorial Department 

Helene Blitz ... post-production coordinator
Bernard Caputo ... editor: live action segments
Colin Ives ... negative cutter
Gary Keleghan ... assistant editor
Dan Molina ... supervising editor
Adrienne Ross ... first assistant film editor: live action segments
Shannon Scudder-Pudleiner ... assistant editor (as Shannon Scudder)
Thresa Smith ... trainee assistant film editor: live action segments
John Stanborough ... color timer
Annette Stone ... assistant editor

Music Department 

Mark Berrow ... musician: violin
Glen Campbell ... musician: guitar: Nashville Rhythm Section
Michael Connell ... music editor
Jim Cotten ... first song engineer: The Music Mill
Sandy DeCrescent ... music contractor
Robert Folk ... music arranger
Vic Fraser ... music copyist (as Vic Frazer)
Paul Goldberg ... second song engineer: The Music Mill
Larry Goodwin ... song engineer: Devonshire Audio
The Irish Film Orchestra ... music played by
Carl Jackson ... musician: banjo: Nashville Rhythm Section
Jo Ann Kane ... music preparation
Mary Kettle ... assistant music recordist
T.J. Kuenster ... musician: piano/keyboards: Nashville Rhythm Section
Douglas M. Lackey ... music editor (as Douglas Lackey)
Brian Masterson ... music recordist
Eoghan McCarron ... song engineer: Ropewalk Studios
Louise McCormick ... song engineer: Ropewalk Studios
Randy Miller ... music arranger
Nikki Moss ... assistant music editor (as Nicky Moss)
Charles Paley ... music editor
Larry Popton ... musician: bass guitar: Nashville Rhythm Section
Marni Sanders ... copyist
Jim Self ... musician: tuba
Steven L. Smith ... music preparation
Steve Turner ... musician: drums: Nashville Rhythm Section
Billy Joe Walker Jr. ... musician: guitar: Nashville Rhythm Section (as Billy Joey Walker)
Bill Whelan ... orchestrator
Joe Zimmerman ... music librarian / music preparation
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Glen Campbell ... featured vocalist (uncredited)
Scott Caple ... backup singer (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Jim Doherty ... backup singer (uncredited)
John Drummond ... backup singer (uncredited)
Toby Scott Ganger ... featured vocalist (uncredited)
Mark Graham ... music librarian (uncredited)
Ellen Greene ... featured vocalist (uncredited)
Phil Harris ... featured vocalist (uncredited)
T. Daniel Hofstedt ... backup singer (uncredited)
Tommy Johnson ... musician: tuba (uncredited)
Frank Kelly ... backup singer (uncredited)
T.J. Kuenster ... backup singer (uncredited)
Louis Dean Nunley ... backup singer (uncredited)
Bryan Pezzone ... musician (uncredited) / musician: piano soloist (uncredited)
Christopher Plummer ... featured vocalist (uncredited)
Charles Nelson Reilly ... featured vocalist (uncredited)
Steve Schaeffer ... musician: percussion (uncredited)
Gordon Stoker ... backup singer (uncredited)
Mark Swan ... backup singer (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)

Transportation Department 

Tom Brodie ... construction driver: live action segments
Pat Egan ... unit driver: live action segments
Gerry Fearon ... transportation captain: live action segments
Steve Kellener ... transportation (as Steven Kellener)
Matt Kelly ... unit driver: live action segments
Willie Kelly ... unit driver: live action segments
Kevin Killebrew ... transportation
Peter Massey ... unit driver: live action segments
Peter Morgan ... transportation
Liam O'Loughlin ... unit driver: live action segments
Jimmy Smith ... unit driver: live action segments
Patrick Stapleton ... transportation
Frank Suarez ... transportation

Other crew 

Angeline Ball ... live action reference model: "Goldie"
Owen Binchy ... financial accountant
Daragh Bolton ... stand-in: live action segments
Jason Bolton ... stand-in: live action segments
Karl Bredendieck ... supervising systems engineer
Anna Burbridge ... production accounting assistant
David Byrne ... trainee accountant: live action segments
Fiona Byrne-Morris ... assistant: Gary Goldman (as Fiona Byrne)
Romaine Byrne-Thompson ... production secretary
Fionnuala Carpendale ... assistant: Morris Sullivan: Ireland
George Carrick ... studio executive: USA
Veronica Carroll ... publicity: Europe
Jane Clavin ... assistant studio librarian
Martin Coffey ... assistant: Don Bluth
Margaret Connell ... financial accounts assistant
Eileen Conroy ... unit nurse: live action segments
Annabelle Conway ... personnel officer
Deirdre Cosgrove ... trainee script supervisor: live action segments
Ann Costello ... assistant: Fred Craig
Yvonne Costello ... personnel assistant
Ciaran Dempsey ... stand-in: live action segments
Lynda Diaz ... production accountant
Bernadette Dowling ... payroll master
Vanessa Dowling ... legal assistant
Mary Dunne ... production runner: live action segments
Beau Vanden Ecker ... co-director: live action segments (as Beau Van Den Ecker)
Wayne Farrar ... facilities operative
Nora Farrell ... international recruitment
Richard Feldman ... teacher: live action segments
Conor Fitzgerald ... stand-in: live action segments
Andrew Fitzpatrick ... studio executive: Ireland
Victor French ... co-director: live action segments
Caroline Gaynor ... black and white film lab supervisor and optical technician
Donal Geraghty ... production accountant: live action segments
Pamela Godfrey ... marketing: worldwide
Karen Gormley ... international recruitment assistant
Liam Halpin ... engineer
Richard M. Harvey ... studio executive: USA
Mary Hayes ... studio librarian
Margaret Hehir ... personnel assistant
John Henry ... facilities manager
Deborah Hofstedt ... script preparation: live action segments
Bob Howell ... human resources manager
Candace Howerton ... assistant: Morris Sullivan: USA
Susan Inouye ... choreographer: live action segments
Tom Jacobsmeyer ... general manager: USA
Fiona Keating ... supervisor of d.p. services
Neil Keaveney ... engineer (as Neil J. Keaveney)
Helen Kilbride-Connolly ... assistant: Frank McCourt
Antoinette Kinsella ... production accounting assistant
T.J. Kuenster ... additional dialogue
Rachel Leighton ... production accountant (as Rachel Leighton-Weinlein)
Dan Levine ... production assistant (as Dan Levin)
Edel MacGinty ... production assistant
Helen Mangan ... operations manager: Ardmore Studios
Sheri Sedlik Margolis ... administrative assistant (as Sheri Sedlik)
Jonathan Martin ... production assistant
Frank McCourt ... general manager: Ireland
Marie McGrath ... production accounting assistant
Lynne McSherry ... assistant human resources manager
Janet Morgan ... purchasing assistant
Sharon Morgan ... production assistant
Kevin Moriarty ... financial consultant: live action segments
Tess Moriarty ... teacher: live action segments
Angela Mullen ... studio craft services
Aileesh Mulligan ... purchasing officer
Damian Murphy ... storeman
Paula Murray ... data controller
Suzanne Murray ... assistant: Don Bluth
Mary Noonan ... legal executive
Linda O'Carroll ... production assistant
Rónán O'Cuilleanáin ... unit doctor: live action segments (as Dr. Rónán O'Cuilleanáin)
Gerard O'Keeffe ... facilities assistant
Morgan O'Sullivan ... studio managing director: Ardmore Studios
Edward Oliver ... security and international personnel officer
Gloria Palter ... publicity: worldwide
Paul Pickhard ... studio technician
Cami Pomeroy ... live action reference model: "Goldie"
Carol Raikes ... assistant: John Pomeroy
Siobhán Rock ... publicity assistant
Thérèse Rofe ... receptionist
Róisín Ryder ... assistant personnel officer
Gráinne Shankey ... personnel assistant
Tara Sheridan ... production assistant
Robert Sidis ... production assistant
Laerke Sigfred Pedersen ... script supervisor: live action segments (as Laerke Pedersen)
Lorraine Stierle ... production coordinator: live action segments / script preparation: live action segments
Diarmuid Stokes ... assistant studio librarian
Caralyn Warren ... assistant: George Carrick
Carla Washburn ... production continuity supervisor
Rachel Whyte ... assistant: Fred Craig
Graham Wilkinson ... stand-in: live action segments
Karen Winston ... stand-in: live action segments
Dick Zondag ... sequence director
Ralph Zondag ... sequence director
Frank Suarez ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Charles Bataille ... thanks: on behalf of Goldcrest
Gavin Braxton ... thanks: on behalf of Goldcrest
Martin Cahill ... thanks: on behalf of Goldcrest
Dennis Davidson ... Special thanks: international public relations (as Dennis Davidson Associates)
Hilary Davies ... thanks: on behalf of Goldcrest
Jo Deakin ... thanks: on behalf of Goldcrest
Joe Digby ... thanks: on behalf of Goldcrest
Frederick Fisher ... thanks: on behalf of Goldcrest
Ivy Garratt ... thanks: on behalf of Goldcrest
Peter Gibson ... thanks: on behalf of Goldcrest
Reg Hall ... thanks: on behalf of Goldcrest
Richard Hellman ... thanks: on behalf of Goldcrest
Maeve Hurley ... thanks: on behalf of Goldcrest
Stephen Johnston ... thanks: on behalf of Goldcrest
Debbie Kerry ... thanks: on behalf of Goldcrest
Tony Murphy ... thanks: on behalf of Goldcrest
John Quested ... thanks: on behalf of Goldcrest
Harriet Sand ... thanks: on behalf of Goldcrest
Louise Seymour ... thanks: on behalf of Goldcrest
Selena Tan ... thanks: on behalf of Goldcrest
Patty Tapanes ... thanks: on behalf of Goldcrest
Angela Walsh ... thanks: on behalf of Goldcrest
Thierry Wase-Bailey ... thanks: on behalf of Goldcrest (as Thierry Wase Bailey)
Freda Winterburn ... thanks: on behalf of Goldcrest

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed