Edit
Hard Justice (Video 1995) Poster

(1995 Video)

Full Cast & Crew

Directed by 

Greg Yaitanes

Writing Credits (in alphabetical order)  

Scott Nicholas Amendolare ... (written by)
Chris Bold ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

David Bradley ... Nick Adams
Charles Napier ... Warden Pike
Yuji Okumoto ... Jimmy Wong
Clabe Hartley Clabe Hartley ... Larry Dickerson
Andre Benita ... Hannah (as Benita Andre)
Jim Maniaci Jim Maniaci ... Mr. Clean
Adam Clark ... Squid
Alon Stivi Alon Stivi ... Riggs
William S. Wong William S. Wong ... Lee
John Koyama ... Chow
Vernon Wells ... Galaxy 500
Patrick Francis Bishop Patrick Francis Bishop ... Webster
Mali Hofesh Mali Hofesh ... Girl
Doug Kruse ... Mani
Arthur Roberts ... Dr. Ellis
Harold Cannon Harold Cannon ... Bruno
Animal Animal ... Bodyguard
J.P. Romano J.P. Romano ... Man in Cell
Rest of cast listed alphabetically:
Billy Wong ... Lee
Alan Burghard Alan Burghard ... Armed Prisoner (uncredited)
Bruce Mercury ... Escaped Prisoneer on Bus (uncredited)
Professor Toru Tanaka ... Cookie (uncredited)
Robert Werhan ... Prison Guard (uncredited)

Produced by 

Scott Nicholas Amendolare ... line producer (as Nicholas Amendolare)
Aria Ben-Yishay ... associate producer
Boaz Davidson ... producer
Danny Dimbort ... executive producer
Gregory Dix ... co-producer
Alex Hazan ... co-producer
Avi Lerner ... executive producer
Tzury Mimon ... producer
Trevor Short ... executive producer

Music by 

Don Peake

Cinematography by 

Moshe Levin

Film Editing by 

Omer Tal

Casting By 

Jacov Bresler
Leeza Davidson
Aaron Griffith

Production Design by 

Aria Ben-Yishay

Art Direction by 

Manuel Ramón

Set Decoration by 

Jennifer Nejman

Costume Design by 

Betty Fenner

Makeup Department 

Debra-Lee Davidson ... makeup department head
Lisa Nelson ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Michelle Renee ... hair stylist: third unit / makeup artist: third unit

Production Management 

Gregory Dix ... production manager
George Gale ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Danny Bohbot ... first assistant director: third unit
Lisa Brookes ... second assistant director: third unit (as Lisa Brooks)
Stacey Kalkowski ... second assistant director
Kris Murphy ... second assistant director
Michael J. Sarna ... second unit director
Sierra Sweet ... second assistant director: third unit
Chris H. Ullrich ... first assistant director

Art Department 

Kathleen Coates ... property master
Oscar Franco ... storyboard artist: third unit
Aaron Sternlight ... propmaster: third unit

Sound Department 

John L. Anderson ... re-recording mixer
Greg Back ... sound effects editor
Donna Beltz ... supervising sound editor
David Cook ... boom operator: third unit
Rob Disner ... boom operator
Alan Freedman ... foley mixer
Eddie Gilroy ... re-recording mixer
George R. Groves Jr. ... re-recording mixer
Michael Payne ... sound effects editor
Elizabeth Rainey ... foley artist
Alan B. Samuels ... sound mixer: third unit
Debbie Starkman ... foley artist
Sabrina Stephenson ... sound effects editor
Gretchen Thoma ... foley editor / foley mixer
Pat Toma ... sound mixer
Thomas White ... adr editor / adr mixer
Joseph Zappala ... sound designer

Special Effects by 

Eric Leisher ... pyrotechnics assistant
Kevin McCarthy ... special effects coordinator (as Kevin Francis 'Boomer' McCarthy)
Steve Newquist ... pyrotechnics assistant
Don Powers ... third unit special effects
Chuck Schulthies III ... pyrotechnics assistant

Stunts 

Allen Brock ... stunts
Darryl Chan ... stunts
Mark De Alessandro ... stunts
Barbara Anne Klein ... stunts
Eric Mansker ... stunt coordinator
Rex Reddick ... stunt double
J.P. Romano ... stunt coordinator
George Marshall Ruge ... stunts
Michael J. Sarna ... stunt coordinator
Mechael John Serna ... stunt coordinator
Billy Wong ... stunts (stunt double)
Yannick Derrien ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Edgar Arellano ... gaffer: third unit
Jeff Baustert ... director of photography: second unit
Merle Bertrand ... grip
Michael Black ... second assistant camera: third unit
Brent Bye ... electrician
Brian Byram ... grip
Russ Caldwell ... gaffer (as Russell Caldwell)
Pat Conard ... first assistant camera: third unit
Kirill Davidoff ... camera operator
Rick Davidson ... steadicam operator
Kathy Grieb ... electrician: second unit
Cristin Harrigan ... electrician
John Harris ... assistant camera: "b" camera, third unit
Kevin Henonen ... grip
Frank M. Holgate ... aerial camera operator: third unit
Steve Holgate ... camera operator: third unit
Mike Hughes ... electrician: second unit
Matt Jacobson ... electrician
Paul Janossy ... first assistant camera: additional photography / second assistant camera
Scott Jenson ... key grip
Lisa Michele Jones ... still photographer
Bob Kay ... electrician: second unit
Jenna Miller ... assistant camera: "b" camera, third unit
Frances Mohajerin ... camera operator: third unit
David Namir ... director of photography: third unit (as Dudy Namir)
Charles Newhart ... electrician
Luis Ortas ... second assistant camera
Brian Pass ... assistant camera: second unit
Cricket Peters ... best boy electric
Terence Pratt ... assistant camera: second unit
Randall Robinson ... camera operator / director of photography: additional photography
Eric Scott ... camera operator: additional unit
Tim Shinkle ... grip: third unit
Butch Smith ... electrician: third unit
Todd W. Spencer ... best boy grip
Don Spiro ... electrician
Jason Stuck ... best boy electric
James H. Sweeney ... grip
Chris Tylor ... assistant camera: second unit
Mark Venezia ... grip: third unit
Thomas Vozza ... still photographer
Mark Razzle Walden ... key grip: third unit
Kristen Wheeler ... electrician

Costume and Wardrobe Department 

Joel Brandon ... wardrobe assistant
Wendell Kimbell ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Sabine El Gemayel ... assistant film editor
Saul Escobedo ... color timer
David Parmenter ... negative cutter

Location Management 

Ted Beauregard ... location manager: third unit
Robert Medina ... location manager

Transportation Department 

Casey Slade ... driver: honeywagon

Other crew 

Gideon Amir ... producer: third unit
Rick Anders ... production assistant: third unit
Issac Beniam ... production assistant: third unit
Nicole Berger ... production coordinator
João Fonseca ... production assistant
Danny Frankel ... armorer: third unit / weapons specialist
Allan Gordon ... weapons assistant
Jeremy Gray ... production assistant
Todd Grove ... associate producer: third unit
Nicole Halpin ... craft service
Jennifer Hill ... production assistant
John Jabaley ... production assistant: third unit
Laura Nightingale ... script supervisor
Debra Payne ... script supervisor: third unit
Javier Reyna ... key set production assistant
John D. Sarviss ... helicopter pilot
Mechael John Serna ... action director: third unit
Rick Shuster ... helicopter pilot (as Rick Schuster)
Jeff Sparks ... production assistant: third unit
Alon Stivi ... fight choreographer
Bela Trutz ... production assistant
Dana Kristen Vahle ... helicopter pilot: third unit (as Dirk Vahle)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed