Edit
The Adventures of Pinocchio (1996) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Steve Barron

Writing Credits  

Sherry Mills ... (screenplay) &
Steve Barron ... (screenplay) &
Tom Benedek ... (screenplay) &
Barry Berman ... (screenplay)
 
Carlo Collodi ... (novel)
 
Richard Sparks ... (Lyricist)

Cast (in credits order) verified as complete  

Martin Landau ... Geppetto
Jonathan Taylor Thomas ... Pinocchio (voice)
Geneviève Bujold ... Leona
Udo Kier ... Lorenzini
Bebe Neuwirth ... Felinet
Rob Schneider ... Volpe
Corey Carrier ... Lampwick
Marcello Magni ... Pastry shop baker
Dawn French ... Baker's wife
Richard Claxton Richard Claxton ... Saleo
Griff Rhys Jones ... Tino
John Sessions ... Professor
Jean-Claude Drouot ... Magistrate
Jean-Claude Dreyfus ... Foreman
Teco Celio Teco Celio ... Henchman
Wilfred Benaïche Wilfred Benaïche ... Henchman
Erik Averlont Erik Averlont ... Zito
David Doyle ... Pepe the Cricket (voice)
Vladimir Koval Vladimir Koval ... Luigi
Daniela Tolkien Daniela Tolkien ... Lampwick's mother
Anita Zagaria Anita Zagaria ... Luigi's wife
Liliyan Malkina ... Woman in laundry
Václav Vydra ... Infantino father
Petr Bednar ... Growling father
Stefan Weclawek ... Infantino
Zdenek Podhurský ... Cabineer
Jirí Kvasnicka ... Cabineer
Gorden Lovitt Gorden Lovitt ... Big One attendant
Jan Slovák Jan Slovák ... Butler
Dean Cook ... Boy with red basketball
Joe Swash ... Fighting boy
Oliver Barron Oliver Barron ... Boy
Jake Court Jake Court ... Boy
Luke DeLeon Luke DeLeon ... Boy
Kevin Dorsey Kevin Dorsey ... Boy
Thomas Orange Thomas Orange ... Boy
Sean Woodward Sean Woodward ... Boy
Jirí Patocka Jirí Patocka ... Man with donkey
Lída Vlásková Lída Vlásková ... Woman in bakery
Pavel Kocí Pavel Kocí ... Puppeteer
Jerry Hadley Jerry Hadley ... The Supreme Judge (voice)
Gary Martin ... Giant in play (voice)
Brian May ... Massed Peasant Chorus / Chamberlain (voice)
Spencer Proffer Spencer Proffer ... Serf (voice)
Peter Malandrone Peter Malandrone ... Serf (voice)
Justin Shirley-Smith Justin Shirley-Smith ... Serf (voice)
Jim Beach Jim Beach ... Unseen aristocracy (voice)
Julie Glover Julie Glover ... Unseen aristocracy (voice)
Peter Locke ... Unseen aristocracy (voice)
Robert Lee Robert Lee ... Unseen aristocracy (voice)
Suzanne DuBarry Suzanne DuBarry ... Unseen aristocracy (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Michael Gregory ... Capone - Lorenzini's Henchman (uncredited)
Wallace Shawn ... Pepe the Cricket (voice) (uncredited)
Claudia Vaseková Claudia Vaseková ... Puppeteer II (uncredited)
Stevie Wonder ... The Balladeer (voice) (uncredited)

Produced by 

Heinz Bibo ... producer
Dieter Geissler ... co-producer
Samuel Hadida ... co-producer
Tim Hampton ... co-producer
Donald Kushner ... executive producer
Peter Locke ... executive producer
Michael MacDonald ... co-producer
Lawrence Mortorff ... co-executive producer
Raju Patel ... producer
Sharad Patel ... executive producer
Edward Simons ... co-producer
Jeffrey M. Sneller ... producer (as Jeffrey Sneller)

Music by 

David Goldsmith
Lee Holdridge
Rachel Portman
Craig Taubman

Cinematography by 

Juan Ruiz Anchía

Film Editing by 

Sean Barton

Casting By 

Annette Benson
Petr Hartl
Irene Lamb

Production Design by 

Allan Cameron

Art Direction by 

Jirí Matolín
Ian Reade-Hill
Tony Reading

Costume Design by 

Maurizio Millenotti

Makeup Department 

Walter Cossu ... makeup artist
Grazia De Rossi ... hair stylist
Jirí Farkas ... hair stylist
Bobo Sobotka ... makeup artist

Production Management 

Vaclav Eisenhamer ... production supervisor
Nikolas Korda ... unit production manager
Ondrej Slama ... production manager
Michael Solinger ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Chris Carreras ... assistant director
Gabreal Franklin ... assistant director
Martin Krauka ... second second assistant director
Cliff Lanning ... key second assistant director
Martina Palková ... assistant director
Alice Kulhánková Ronovská ... assistant director (as Alice Ronovska)
Martin Sebik ... second second assistant director
Vic Smith ... first assistant director
Lionel Steketee ... assistant director: second unit
John Stephenson ... second unit director
Hynek Svoboda ... assistant director
Charlie Watson ... first assistant director: second unit

Art Department 

Adam Brockbank ... storyboard artist
Julian Caldow ... storyboard artist
Brendan Houghton ... storyboard artist
Douglas Kirk ... storyboard artist
Chris Knott ... storyboard artist
Milena Koubkova ... assistant art director
Peter Lee ... sculptor
Ken Morrissey ... storyboard artist
Adam O'Neill ... draughtsman
Sharon Smith ... storyboard artist
David Stoten ... sculptor
Rufus Wilkes ... sculptor (1996) / sculpture (1996)
Krissi Williamson ... production buyer
Jim Buchan ... sculptor (uncredited)

Sound Department 

John Cochrane ... dialogue editor
Ron Davis ... foley artist
Martin Evans ... supervising sound editor
Petr Forejt ... production sound mixer
Tommy Goodwin ... adr mixer
Kevin Holt ... assistant foley editor
Daniel Laurie ... assistant sound editor
Colin Nicolson ... sound mixer: second unit
Chris Nuttall ... sound

Special Effects by 

Ralph Bibo ... special effects producer
Werner Bibo ... special effects producer
Remi Brun ... special effects technician
Simon Clutterbuck ... special effects: Jim Henson's Creature Shop
Craig Crane ... puppeteer: Real Time animation
Steve Crawley ... special effects floor technician
Richard Darwin ... animatronic model designer
Andrea Duyster ... special effects supervisor
Jules Findley ... special effects compositor
Simon Hewitt ... mechanics
Chris 'Flimsy' Howes ... animatronics designer
Garth Inns ... mechanical effects supervisor / special effects supervisor
Tim Jordan ... key animatronic designer
Jem Lovett ... special effects technician (as Jeremy Lovett)
Brigitta Peitz ... special effects producer
Graham Povey ... special effects technician
Simon Quinn ... special effects trainee
Andy Roberts ... animatronic designer
Ruediger Thumann ... special effects supervisor
Roman Tudjarov ... special effects technician
Dominic Tuohy ... special effects
Jirí Vater ... special effects technician
Steven Warner ... special effects trainee
Andy Williams ... floor supervisor: second unit
Simon Rose ... animatronics trainee (uncredited)
Richard Widgery ... animatronics engineer: Jim Henson's Creature Shop (uncredited)

Visual Effects by 

Steven Begg ... model unit director
Angus Bickerton ... visual effects supervisor
Alex Bicknell ... digital effects producer
Angus Cameron ... 2D digital supervisor
Philip Campbell ... digital scanning supervisor: Framestore
Jason Chalmers ... model maker / motion control
Pat Conran ... visual effects artist
Phil Dale ... stop-motion animator
Annie Dautane ... visual effects producer
Jim Davey ... scanning and recording operator
Dietmar Deissler ... digital compositor
Holger Delfs ... digital compositor
Robert Duncan ... senior digital effects artist: Framestore
Tim Field ... production manager: model unit
Chris Fitzgerald ... visual coordinator
Luc Froehlicher ... cg supervisor
Moritz Glaesle ... digital effects supervisor
Michael Hackl ... digital artist
Antony Hunt ... executive producer: The Magic Camera Company
Phil Johnson ... computer animation supervisor
Drew Jones ... digital effects producer: Framestore
Paul Kavanagh ... animator: Framestore
Cathleen Klein ... digital compositor
Thomas Kutschera ... computer graphics
June LaVonne ... digital compositor
Tim Meredith ... model maker
Marius Mohnssen ... director: visual effects unit
Frederic Moreau ... visual effects
Ben Morris ... technical supervisor: Jim Hensons Creature Shop
Thomas Müller ... digital compositor (as Thomas Mueller)
Mark Nettleton ... composite designer
Daniel Pettipher ... digital compositor: The Magic Camera Company
Jonathan Privett ... digital effects artist
Frank Richter ... digital compositor
Barnaby Robson ... digital compositor
Arnold Rock ... line producer
Sue Rowe ... digital compositor
Kurt Schulze ... digital compositor
Edgar Silzer ... digital compositor
Thomas Sterna ... digital compositor
Andy Stevens ... visual effects camera assistant: Magic Camera Co
Nigel Stone ... director of photography: model unit
Catherine Tate ... digital effects artist: Framestore
Lodur Tettenborn ... digital compositor
Richard Thomas ... model maker
Courtney Vanderslice ... head of production: Cinesite
Niki Wakefield ... digital compositor: Cinesite (as Nicki Wakefield)
Val Wardlaw ... visual effects supervisor: 2nd unit
Cheryl Willcocks ... visual effects coordinator
Anthony Wonsoff ... visual effects assistant
Christof Wurzer ... digital compositor
Aviv Yaron ... Compositor: Cinesite
Alexander Zind ... digital compositor
Simon Margetts ... visual effects cinematography (uncredited)
Roma O'Connor ... production coordinator (uncredited)
Charles Tait ... data operator (uncredited)

Stunts 

Georges Branche ... stunt coordinator
Petar Buntic ... stunt double
Pavel Cajzl ... stunt double: Martin Landau
Rok Cvetkov ... stunts
Dusan Hyska ... stunt double
Ladislav Lahoda ... stunt coordinator
Radim Macha ... stunt rider
Martina Vajdoher ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Klemens Becker ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Jan Boruvka ... rigging best boy
Mike Brewster ... director of photography: second unit
Bob Bridges ... video assist coordinator
Jaroslav Cermak ... electrician: second unit
Václav Cermak ... electrician: second unit
Gary Hutchings ... camera grip
Milan Jirsa ... gaffer: secound unit, Czech Republic
Nikos Kalimerakis ... electrician
Ben Koeller ... video assist operator: sea monster unit
Martin Lonek ... second video assist operator
Viktor Lonek ... video assist operator
Clive Mackey ... focus puller: second unit
Slavek Mikovec ... gaffer
Zdenek Mrkvicka ... assistant camera
Micky Reeves ... electrician

Animation Department 

Bibo Bergeron ... animation supervisor
Sylvain Deboissy ... animator
Yannick Giaume ... animator
Alexandre Hesse ... animator
Sylvia Muller ... animator

Casting Department 

Robyn Knoll ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Giovanni Casalnuovo ... costume supervisor
Bela Friedlová ... wardrobe
Jitka Svecova ... costumer
Dita Valentinova ... costume interpreter

Editorial Department 

Detlev Boos ... film scanner
Hermione Byrt ... assistant film editor
Charley Henley ... assistant editor
Christian Martin ... post-production coordinator
Jud Pratt ... post-production assistant
Maria Walker ... assistant editor
Bob Wenokur ... studio post-production representative
Joachim Zell ... film scanner (as Jochen Zell)

Location Management 

Sarka Cimbalova ... location manager: second unit
Jiri Husak ... location manager

Music Department 

David Arch ... piano
Lawrence Ashmore ... orchestrator
Jeff Atmajian ... orchestrator
Tom Boyd ... oboe soloist
Jerry Hadley ... singing voice: Vladimir Koval
Brian May ... songs: music and lyrics by
Spencer Proffer ... supervising music producer
David Sabee ... orchestra contractor
Jonathan Shell ... singing voice: Corey Carrier
Sissel ... singing voice: The Princess/Peasant Ladies (as Sissel Kyrkjebø)
David Snell ... conductor
Graham Sutton ... music editor
Just William ... singing voice: Jonathan Taylor Thomas
Stevie Wonder ... songs: music and lyrics by

Transportation Department 

Václav Kocman ... driver

Other crew 

Alan Abrams ... legal affairs
Gemma Barron ... stand-in: Mr. Thomas
Pavel Cajzl ... stand-in: Mr. Landau
Michael Cella ... stand-in: Mr. Landau
Sylvie Chesneau ... script supervisor
Sue Dacre ... puppeteer
Geoff Freeman ... unit publicist
Simon Giles ... title designer
Richard Gironi ... crowd control
Timothy J. Gorman ... assistant accountant
Jana Hrbková ... production assistant
Ivo Kristof ... wrangler: third unit (as Ivan Kristof)
Vera Matousova ... interpreter
Suzanne McGeachan ... script supervisor (as Sue Clegg)
Georg Nolte ... software administration
Diane Staniforth ... art finisher
Jiri Tichacek ... assistant accountant
William Todd-Jones ... puppeteer
Tom Udell ... production accountant
Claudia Vaseková ... puppeteer
Bonnie Weis ... assistant production accountant
Suzie F. Wiesmann ... production coordinator (as Susie Ford)
Mak Wilson ... lead puppeteer
Susie Yamamoto ... 1st assistant accountant

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed