Edit
One True Thing (1998) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Carl Franklin

Writing Credits (WGA)  

Anna Quindlen ... (novel)
 
Karen Croner ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Meryl Streep ... Kate Gulden
Renée Zellweger ... Ellen Gulden
William Hurt ... George Gulden
Tom Everett Scott ... Brian Gulden
Lauren Graham ... Jules
Nicky Katt ... Jordan Belzer
James Eckhouse ... District Attorney
Patrick Breen ... G.A. Tweedy
Gerrit Graham ... Oliver Most
David Byron David Byron ... Senator Sullivan
Stephen Peabody ... Harold
Lizbeth MacKay ... Dr. Cohen
Mary Catherine Wright Mary Catherine Wright ... Clarice
Sloane Shelton ... Evelyn Best
Michele Shay Michele Shay ... June
Bobo Lewis Bobo Lewis ... Muriel
Marylouise Burke ... Louisa
Marcia Jean Kurtz ... Marcia
Diana Canova ... Diana
John Deyle John Deyle ... Santa / Mayor
Hallee Hirsh ... Ellen - Age 8
Jeffrey Scaperrotta ... Brian - Age 4
Todd Cerveris ... Casey
Anna Carolina Alvim ... Nurse Teresa (as Anna Alvim)
Julie Janney ... Hospital Nurse
Susan Stout Susan Stout ... Tweedy's Secretary
Greg Hedtke Greg Hedtke ... Magazine Executive
Christian James Christian James ... Magazine Executive
Lauren Toub ... Halloween Girl
Ashley Remy Ashley Remy ... Halloween Girl
Saul Williams ... Graduate Student (as Saul Stacey Williams)
Julianne Nicholson ... College Student
Amber Kain Amber Kain ... College Student
Yolande Bavan Yolande Bavan ... Nari
Benjamin Andrews Benjamin Andrews ... Party Kid
Kathryn Walsh Kathryn Walsh ... Party Kid
James E. Graseck James E. Graseck ... Violinist
Doug Allen ... Club Bandleader
Kirk Driscoll Kirk Driscoll ... Club Band Member
Paul Pimsler Paul Pimsler ... Club Band Member
Scott Spray Scott Spray ... Club Band Member
Jay Stollman Jay Stollman ... Club Band Member
Cathy Comiskey Cathy Comiskey ... Christmas Choir Member
Ruth Egner Ruth Egner ... Christmas Choir Member
Phil Gamble Phil Gamble ... Christmas Choir Member
David Hutchings David Hutchings ... Christmas Choir Member
Linda Hutchings Linda Hutchings ... Christmas Choir Member
Wilbur Lewis Wilbur Lewis ... Christmas Choir Member
Rich Morin Rich Morin ... Christmas Choir Member
Annette Mulholland Annette Mulholland ... Christmas Choir Member
Rosemary Palmer Rosemary Palmer ... Christmas Choir Member
Gina Piccolo Gina Piccolo ... Christmas Choir Member
Rebecca Raines Rebecca Raines ... Christmas Choir Member
Barbara Russell Barbara Russell ... Christmas Choir Member
Joanna Hoty Russell Joanna Hoty Russell ... Christmas Choir Member
Barbara Savino Barbara Savino ... Christmas Choir Member
Normana Schaaf Normana Schaaf ... Christmas Choir Member
Paul Schroeder Paul Schroeder ... Christmas Choir Member
Mary G. Sims Mary G. Sims ... Christmas Choir Member
Wolodymyr Smishkewych Wolodymyr Smishkewych ... Christmas Choir Member
Chris Sterling Chris Sterling ... Christmas Choir Member
Nancy Tkacs Nancy Tkacs ... Christmas Choir Member
Peter Zimmerman Peter Zimmerman ... Christmas Choir Member (as Peter Zimmermann)
Rest of cast listed alphabetically:
Ethan Aronoff ... Princeton Student (uncredited)
Rachael Cohen Rachael Cohen ... Girl Singing Carol (uncredited)
Bill Cook Bill Cook ... Man on Escalator Next to Ellen Gulden (uncredited)
Michelle Crowe-Paz Michelle Crowe-Paz ... College Student (uncredited)
Catherine Dudley-Rose ... Teacher (uncredited)
David Heymann ... Waiter (uncredited)
Jon McAllister Jon McAllister ... Business Man (uncredited)
George F. Miller ... Passenger Getting on Bus (uncredited)
Frank Anthony Polito Frank Anthony Polito ... Waiter (uncredited)
Tim Realbuto ... Soccer Player (uncredited)
Leif Riddell ... Neighbor (uncredited)
Ric Sechrest ... Student Teacher (uncredited)
Nick Stellate ... School Teacher (uncredited)
Bill J. Vlasnic Bill J. Vlasnic ... Police Officer (uncredited)
Heather Whittington Heather Whittington ... Businesswoman (uncredited)

Produced by 

Jesse Beaton ... producer
Leslie Morgan ... executive producer
Harry J. Ufland ... producer
William W. Wilson III ... executive producer

Music by 

Cliff Eidelman

Cinematography by 

Declan Quinn

Film Editing by 

Carole Kravetz Aykanian ... (as Carole Kravetz)

Casting By 

Richard Pagano

Production Design by 

Paul Peters

Art Direction by 

Jefferson Sage

Set Decoration by 

Elaine O'Donnell
Leslie Pope ... (as Leslie A. Pope)

Costume Design by 

Donna Zakowska

Makeup Department 

Colleen Callaghan ... key hair stylist
Kymbra Callaghan ... assistant makeup artist
Toni Coburn ... additional hair stylist
Joseph Farulla ... additional makeup artist
Gloria Grant ... additional makeup artist
Gudrun Halt ... additional hair stylist
J. Roy Helland ... hair stylist: Ms. Streep / makeup artist: Ms. Streep
Sharon Ilson ... key makeup artist
Jackie Payne ... additional hair stylist
James Post ... assistant hair stylist
Karen Reuter Fabbo ... additional makeup artist
Linda Grimes ... makeup artist (uncredited)
Rosanne Puchal ... additional makeup artist (uncredited)
Taurance F. Williams ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Carl Clifford ... unit production manager
Michele Giordano ... production supervisor
Tim Pedegana ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Alexandra K. Browne ... trainee assistant director (as Alexandra Kipani Browne)
Terry Ham ... second second assistant director
Sam Hoffman ... first assistant director
Dale M. Nielsen ... second assistant director (as Dale Pierce Nielsen)
Jono Oliver ... first assistant director: second unit / second assistant director
William W. Wilson III ... second unit director
Linda Brachman ... first assistant director: reshoots (uncredited)
Shea Rowan ... assistant director (uncredited)

Art Department 

James J. Archer ... assistant property master (as James Archer)
Martin Bernstein ... construction coordinator
Anne Carroll ... shop production assistant
Michael Curry Sr. ... construction foreman (as Michael Curry)
Ellen Doak ... scenic artist
Richard Bryan Douglas ... carpenter
Warren Drummond ... storyboard artist
Joan Finley ... props: second unit
Ralph Fratianni ... construction grip foreman
Steve Fratianni ... construction grip
Jim Galvin ... shop electrician
John D. Genovese ... art department production assistant
Nancy Griffith ... assistant property master
Bruce Lee Gross ... lead man
Denise Gurkas ... camera scenic artist
Gregory A. Jennings ... art department coordinator
Richard S. Kamin ... carpenter
Philip Kennedy ... scenic artist (as Phil Kennedy)
Clifford Klatt ... set dresser
Robert H. Klatt ... set dresser (as Robert Klatt)
Robin Koenig ... set dresser
Melanie Lynch ... art department production assistant
Christine Mayer ... assistant set decorator
Jeffrey D. McDonald ... assistant art director (as Jeffrey McDonald)
Darius Menard ... scenic artist
Kay Michaels ... art department researcher assistant
Scott P. Murphy ... assistant art director
Dennis Murray ... set dresser
William V. Nesherbon ... set dressing production assistant
Mark Nissenholtz ... scenic artist
Arne Olsen ... key construction grip
Ellen Oshins ... scenic artist
Mark Peltzer ... property master
Jim Power ... set dresser
Pamela Roy-Stasney ... assistant set decorator (as Pam Roy)
Francesco Sciarrone ... scenic artist (as Frank Sciarrone)
Lee Suta ... scenic artist
Bruce Swanson ... set dresser
Robert Vaccariello ... carpenter
Amy Walker ... scenic shop person
Patricia Walker ... scenic charge
Ben White ... carpenter
Kate Yatsko ... assistant set decorator
Denis Zack ... set dresser
Ryan Cassidy ... set dresser (uncredited)
Clarissa Shanahan ... painter (uncredited)

Sound Department 

Randle Akerson ... supervising sound editor
Andrew Bock ... assistant sound editor (as Andrew L. Bock)
Richard Burton ... sound editor
Allan Byer ... production sound mixer
Simon Coke ... sound editor
Gary Gegan ... re-recording mixer
Nerses Gezalyan ... foley mixer
Don Givens ... sound recordist
Kimberly Harris ... adr supervisor (as Kimberly Ann Harris)
Gary A. Hecker ... foley artist (as Gary Hecker)
Matthew Iadarola ... supervising re-recording mixer
Robin Johnston ... sound recordist
Doc Kane ... adr mixer
Kim Maitland ... sound recordist
Karen Minahan ... assistant sound editor
Bob Newlan ... foley supervisor
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Brian Ruberg ... adr mixer
Nico Salvato ... adr assistant (as Monique Salvato)
Micah Solomon ... boom operator
Scott A. Tinsley ... sound editor
Hugo Weng ... sound editor
Jeffrey Wilhoit ... foley artist

Special Effects by 

James R. Bilz ... special effects
J.C. Brotherhood ... special effects foreman
Carmen M. Campolo Jr. ... special effects (as Carmen Campolo)
Steven Kirshoff ... special effects coordinator
Wayne Miller ... special effects
Matthew W. Mungle ... special effects makeup (as Matthew Mungle)

Camera and Electrical Department 

Samuel S. Arcure ... generator operator
Tony Arnaud ... grip
Daniel Beaman ... key grip: second unit (as Dan Beaman) / rigging grip (as Dan Beaman)
James R. Belletier ... first assistant camera: second unit (as Jim Belletier)
Jason Boughton ... first assistant camera: second unit (as J. Boughton)
Paul Candrilli ... grip: second unit
Andrew Casey ... director of photography: second unit / steadicam operator
Eugene C. DePasquale ... grip (as Eugene DePasquale III)
Christopher Dolan ... electrician
Richard Dolan ... rigging gaffer
Andrew J. Farley ... grip (as Andrew Farley)
Ken Ferris ... camera operator
Richie Ford ... electrician (as Richard Ford)
Thomas Ford ... best boy (as Tom Ford)
Dennis Green ... 24 frame video operator
Mai Iskander ... camera loader / second assistant camera: second unit
Gábor Kövér ... director of photography: second unit
Jason Lanci ... electrician
John R. MacDonald ... second assistant camera: second unit (as John MacDonald)
Todd MacNicholl ... key grip: second unit
Edgar Martin ... grip
Frances 'Buddy' McBride ... electrician (as Buddy McBride)
Jim McCullagh ... electrician (as James McCullagh)
Robert Merk ... gaffer: second unit (as Rob Merk) / generator operator
John Mitchell ... electrician
Paul Nickason ... dolly grip
David Noble ... best boy
Jim Nolan ... grip: second unit
Christopher Norr ... director of photography: second unit (as Chris Norr)
Heather Norton ... second assistant camera
Eli Reed ... still photographer
Nat Russell ... key grip: second unit
Joseph Sciretta ... electrician (as Joe Sciretta)
Robert Sciretta ... gaffer
Kevin Smyth ... key grip
Susan Starr ... first assistant camera: second unit
Adam Sternin ... camera production assistant
Eric Swanek ... first assistant camera
Ken Tanzer ... grip
Joseph Trammell ... 24 frame video operator
Rosie Vanek ... grip
Deborah Brozina ... second assistant camera (uncredited)
Jason A. Micallef ... electrician (uncredited)
Michael 'Rodi' Rodia ... grip (uncredited)
Eric Swanek ... steadicam assistant (uncredited)

Casting Department 

Eyde Belasco ... casting associate
Barbara Harris ... adr voice casting
Anna Liza Recto ... casting associate: New York
Grant Wilfley ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Amy Andrews ... costume supervisor
Jeanne DuPont ... assistant costume designer
Frank L. Fleming ... assistant costume designer
Sheila Grover ... costume supervisor (as Sheila Gentile)
Virginia D. Patton ... costume supervisor (as Ginnie Patton)
Gillian Martin Waterman ... wardrobe production assistant (as Gillian Waterman)

Editorial Department 

Marcus Franklin ... post-production assistant
Moonstar Greene ... first assistant film editor
Phil Hetos ... color timer
Anthony L. Jamison ... assistant editor: New York (as Anthony Jamison)
Vincent Mourou ... apprentice editor
David Rogow ... first assistant editor: avid

Location Management 

Jack Bavaro ... location assistant
Zoran Blazevic ... location assistant
Mark Bodnar ... location scout
Daniel Coss ... assistant location manager (as Danny Coss)
Laura Franses ... location assistant
Stefan Gesek ... location assistant
Maureen McComsey ... location assistant
Heidi Topper ... location manager
Christine Welker ... location coordinator

Music Department 

Bruce Botnick ... music mixer / music recordist
Julian Bratolyubov ... music preparation
Sandy DeCrescent ... music contractor
Cliff Eidelman ... conductor / orchestrator
Alex Gibson ... supervising music editor
Darrell Hall ... music editor
Dan Lieberstein ... music supervisor: New York / supervising music recordist: New York
Patrick Russ ... orchestrator
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Sean M. Hickey ... music preparation (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)

Transportation Department 

Ernie Acquavella ... driver
Joe Amoruso ... driver
David Babcock ... driver (as Dave Babcock)
Ed Battista ... driver
Thomas H. Beattie ... driver (as Tom Beattie)
Ed Bentz ... driver
Patrick Bentz ... transportation co-captain
Henry Boyle ... driver
John Carroll ... driver
Jerry Carter ... driver
David Chacon ... driver
Robert Collins ... driver (as Bob Collins)
Steven Curtis ... driver (as Steve Curtis)
John Featherstone ... driver
Joe Flynn ... driver
Roy A. Grace ... driver (as Roy Grace)
Albert W. Hamilton Sr. ... driver
Kevin Harrigan ... driver
Steve Hollingsworth ... driver
John Hunt ... driver
Michael Iriarte ... driver
Jim Jelardi ... driver
Joseph W. Kelly ... driver (as Joe Kelly)
Bernie Martin ... driver
Charlie Murphy ... driver
George Nadramia Jr. ... driver
Kevin O'Neill ... driver
Joe Parvis ... driver
Frank Perrotti ... driver
Joe Quigley ... driver
Frank Riva ... driver
Caesar Rivera ... driver
Scott Ross ... driver
Dennis Salomone Sr. ... transportation captain (as Dennis Salomone)
Larry Sinclair ... driver
Charles Spillane ... driver (as Charlie Spillane)
Barry Sweeney ... driver
James Sweeney ... driver (as Jim Sweeney)
Francis Volpe ... driver

Other crew 

Erica Bamforth ... set production assistant
Craig Bankey ... publicist
Maureen Beitler ... set medic
Lisa Bergen ... production intern
Lynne Bergen ... production intern
J.P. Blonshine ... craft service
Joe Buda ... payroll accountant (as Joe Buda)
Robert Dawson ... title designer: main titles
Peter J. Dowd Jr. ... set production assistant (as Peter Dowd)
Ted Duncan ... stand-in
Alyson Evans ... assistant production coordinator
Robert Fajardo ... assistant: Mr. Ufland
James French ... set production assistant
Marie Gabriel ... stand-in
John Gaskin ... production accountant
Mike Gonzales ... caterer
Remi Guyton ... assistant: Mr. Flanklin & Mr. Beaton
Meredith Hant ... assistant: Mrs. Streep
Donna D. Hernandez ... craft service (as Donna Hernandez)
Ryan Hintz ... post-production auditor
Tina Hong ... assistant accountant
Stuart Kelly ... set production assistant
Brendan C. Kennedy ... office production assistant: as Brendan Kennedy
Steiner C. Kierce ... office production assistant
Leslie Martino ... tutor
Brita McVeigh ... production secretary
Jerry Mitchell ... choreographer
Jason Ninness ... assistant: Mr. Wilson
Pepper O'Brien ... assistant accountant
Mobolaji Olambiwonnu ... set production assistant
Katie Petrosky ... assistant: Mr. Hurt
Michael A. Pinckney ... set production assistant (as Michael Pinckney)
Carole Leigh Podell ... stand-in
Bill Purple ... set production assistant (as William Purple)
Gregory L. Qualles ... set production assistant
Rudy Segna ... technical advisor
Paige Stewart ... craft service
Lorne Volat ... assistant: Ms. Morgan
Annie Welles ... script supervisor
Ashley Edner ... adr artist (uncredited)
Julie Janney ... stand-in (uncredited)
Mandy Key ... production assistant (uncredited)
Abbie Ludwig ... production coordinator: additional photography (uncredited)
Peter Pamela Rose ... adr loop group (uncredited)

Thanks 

Dan Genetti ... special thanks
Kevin Reidy ... special thanks
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed