Edit
Tricks (TV Movie 1997) Poster

(1997 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Kenneth Fink

Writing Credits (WGA)  

Deborah Amelon ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Mimi Rogers ... Jackie
Tyne Daly ... Sarah
Callum Keith Rennie ... Adam
David Kaye ... Joseph
Ron Halder Ron Halder ... Tommy
Kevin McNulty ... Henry
Tom McBeath ... Mike
Don S. Davis ... Man
Ray Walston ... Big Sam
Elizabeth Carol Savenkoff ... Daria
Mark Brandon ... Frank
Marilyn Norry ... Freda
Hiro Kanagawa ... Matsuba
Frank C. Turner ... Doctor Olsen
Constance Barnes Constance Barnes ... Shirley
Carol Alexander Carol Alexander ... Bobbie
Iris Quinn ... April
Yôko Sakai Yôko Sakai ... Japanese Woman
Carrie Cain-Sparks ... Unemployment Worker
Suzanne Zelmer Suzanne Zelmer ... Young Showgirl
Deanne Henry Deanne Henry ... Melanie
Jaayda Ellingham Jaayda Ellingham ... Brianne
Robyn Palmer Robyn Palmer ... Rickie
Sarah Hamilton Sarah Hamilton ... Dancer #1
Kelsey Chace ... Dancer #2
Laura Murdoch Laura Murdoch ... Dancer #3 (as Laura Murdock)
Stephanie Florian ... Dancer #4
Rebecca Sawyer Rebecca Sawyer ... Dancer #5
Shannon Sigurdson Shannon Sigurdson ... Dancer #6
Cari-Lee Stevens Cari-Lee Stevens ... Dancer #7
Kimberly Tuson Kimberly Tuson ... Dancer #8
Penny Brewer Penny Brewer ... Showgirl #1
Amy Hancock Amy Hancock ... Showgirl #2
Veronika Stocker Veronika Stocker ... Showgirl #3
Laurie Belle Laurie Belle ... Showgirl 4 (as Laurie Anne Belle)
Carrie Anne Fleming ... Showgirl #5 (as Carrie Fleming)

Produced by 

Stephen Gelber ... executive producer
Barbara Gunning ... producer
Colleen Nystedt ... co-producer
Mimi Rogers ... executive producer
Grazka Taylor ... producer
Julie Yorn ... executive producer (as Julie Silverman Yorn)

Music by 

Patrick Seymour

Cinematography by 

John S. Bartley

Film Editing by 

Jay Friedkin

Casting By 

Stuart Aikins
Abra Edelman
Elisa Goodman

Production Design by 

Michael Nemirsky

Set Decoration by 

Andrea French

Costume Design by 

Gregory Mah

Makeup Department 

Ian C. Ballard ... hair stylist
Victoria Down ... makeup artist
Joann Fowler ... assistant makeup artist
Alison Kennedy ... assistant hair stylist
Pauline L. Tremblay ... assistant hair stylist

Production Management 

Tim King ... post-production supervisor
Randy Pearl ... unit manager: second unit
Mary Anne Waterhouse ... unit manager (as Mary Anne McCarthy)

Second Unit Director or Assistant Director 

Alysse Leite-Rogers ... second assistant director
Angie Nolan ... trainee assistant director
Andrew M. Robinson ... third assistant director (as Andy Robinson)
Mike Rohl ... first assistant director
Jim Rowe ... first assistant director

Art Department 

Larry Bzowy ... assistant carpenter
Nicole Chorney ... assistant set decorator
George Cromartie ... on-set dresser
Robert Foley ... paint coordinator
Chris Gilmour ... lead set dresser
Peter Grace ... scenic carpenter
Harry Griffin-Beale ... construction coordinator
Wendy Harke ... set decoration buyer (as Wendy C. Harke)
Frank Hollinson ... scenic carpenter
Mike Kruger ... assistant property master
Steve Martin ... scenic carpenter
Colin Matthews ... assistant property master
Wendy McAllister ... storyboard artist (as Wendy G. McAllister)
Rod McCansh ... construction laborer
Gil Mercier ... assistant property master
Rose Mihalyi ... assistant art director (as Rosie Mihalyi)
John Quesenberry ... construction foreman
Peter Sysoev ... lead painter
Michael Watson ... paint foreman
Terry Weaver ... property master

Sound Department 

Gordon Anderson ... production sound mixer (as Gord Anderson)
Louis Creveling ... dialogue editor
Evan Daum ... assistant sound editor
Ken Dufva ... foley artist
Paula Fairfield ... sound effects editor
David Lee Fein ... foley artist (as David Fein)
Alan Freedman ... adr mixer
Chris Glyn-Jones ... boom operator
Dean Hovey ... sound effects editor / supervising sound editor
Robert Jackson ... dialogue editor
David Mann ... foley editor
Diane Marshall ... foley artist
Christopher Moriana ... foley artist
Michael Mullane ... sound effects editor
Matthew Reidenbach ... assistant sound editor
Fred Rivas ... stereo sound consultant
Jason Schmid ... re-recording mixer
Joshua E. Schneider ... re-recording mixer
Steve Scoville ... dialogue editor
Susan Shin ... adr supervisor
Lucy Sustar ... foley mixer
Daniel W. Victor Jr. ... stereo sound consultant
Thomas Volckmann ... foley editor
James A. Williams ... sound effects editor

Special Effects by 

James G. Fisher ... special effects
Chris Flemington ... special effects best boy

Visual Effects by 

Kurt Godel ... digital transfer engineer

Stunts 

Fiona Roeske ... stunts
Melissa R. Stubbs ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Gary Armstrong ... camera operator: "b" camera
Dennis Brock ... gaffer
Chris Carlson ... generator operator
David G. Epp ... electrician
Scott Gray ... grip
Holly Gregory ... first assistant camera: "a" camera
Curt Griebel ... grip
Stuart Haggerty ... best boy electric
Glen Hawkins ... dolly grip
Tenzin Lhalungpa ... first assistant camera: "a" camera
Alan MacKinnon ... electrician
Klaus Melchior ... video playback operator
Mike Melvin ... grip: second unit
Kim Olsen ... key grip
Randal Platt ... camera operator: "a" camera
Ian Roscorla ... best boy grip
Carole Segal ... still photographer
Gary Steele ... camera operator: second unit
Gillian Stokvis ... first assistant camera: "b" camera (as Gillian Stokvis-Hauer)
Attila Szabó ... camera operator: "b" camera
Alex Touyarot ... assistant camera: second unit
Nick Watson ... second assistant camera
Dean Webber ... camera trainee
Peter F. Woeste ... photographer: second unit (uncredited)

Casting Department 

James Forsyth ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Deena Appel ... costume designer: Ms. Rogers
Michelle Baines ... costume supervisor
Rena Campbell ... assistant costume designer
Charis Tillson ... set costumer

Editorial Department 

Eleanor Grand ... assistant film editor
Cynthia Nicolella ... post-production coordinator
Chad Tomasoski ... post-production assistant
Roger La Prairie ... telecine colorist (uncredited)
Harry Muller ... color timer (uncredited)

Location Management 

Lorne Davidson ... location manager
Karin Korchinski ... location production assistant
Suzanne Lutz ... locations: second unit
Tracey Renyard ... assistant location manager
Darren Robson ... location production assistant
Rosemary Williams ... location production assistant

Music Department 

Joel Iwataki ... music mixer
Susan Pilcher ... music coordinator
Spencer Proffer ... supervising music producer
Eric Thorngren ... music mixer

Transportation Department 

Larry Boyce ... driver
Andy Earle ... driver
John W. Ewing ... driver
Greg Lawrence ... driver
James Lewko ... transportation co-captain
Robert MacLean ... transportation coordinator
Carol McDonald ... driver
Rory Moffatt ... transportation captain (as Rory A. Moffatt)
Red Murphy ... driver
Terry Newton ... driver
Mark Selby ... driver
Brett H. Smith ... driver (as Brett Smith)
David Weston ... driver

Other crew 

Barbara Chomos ... unit publicist
Truddi Forrest ... choreographer (as Trudi Forrest)
Philip Fuldauer ... assistant production coordinator
Danny Ho ... computer effects coordinator
Georgina Kay ... craft service
Steve Lingard ... power pod technician
Doreen Marlor ... assistant choreographer
Nancy Elizabeth McKenzie ... second assistant production coordinator
Julia Neville ... production coordinator
Stephanie Rossel ... script supervisor
Michelle Skoby ... assistant: Ms. Appel
Grace Tickell ... assistant accountant
Rita Whicker ... stand-in
Patricia D. Williams ... production accountant
Jennifer Harland ... background coordinator (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed