Edit
Traffic (TV Mini-Series 2004) Poster

(2004)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Eric Bross ... (3 episodes)
Stephen Hopkins ... (3 episodes)

Series Writing Credits  

Ron Hutchinson ... (written by) (3 episodes)

Series Cast complete, awaiting verification  

Ritchie Coster ...  Fazal 3 episodes
Nelson Lee ...  Ronny Cho 3 episodes
Tony Musante ...  Alex Edmonds 3 episodes
Justin Chatwin ...  Tyler McKay 3 episodes
Belinda Metz ...  Shannon Isler 3 episodes
Brian George ...  Kahn 3 episodes
Jennifer Rae Westley Jennifer Rae Westley ...  Angie 3 episodes
Eden Rountree ...  Chloe 3 episodes
Duncan Fraser ...  Wayne Frazier 3 episodes
Katia Khatchadourian ...  Zula 3 episodes
Tygh Runyan ...  Dale 3 episodes
Paul Anthony ...  Crewman 3 episodes
Amanda Tapping ...  Home Owners Wife 3 episodes
Christopher Shyer ...  Home Owner 3 episodes
A.C. Peterson ...  Yuri 3 episodes
Dean Wray ...  Clyde 3 episodes
Malik McCall ...  DEA Supervisor 3 episodes
Ron Blecker ...  US Special Op 3 episodes
Muhammad Nasir Nawabi Muhammad Nasir Nawabi ...  Afghan Kidnap Leader 3 episodes
Parm Soor ...  Walid 3 episodes
Tyler McClendon ...  Ben's Partner 3 episodes
Zook Matthews Zook Matthews ...  Man in Rowboat 3 episodes
Cedric De Souza ...  Cleaner 3 episodes
Glen Gould ...  Dispatcher 3 episodes
Greg Anderson ...  Shipping Agent 3 episodes
Stephen Spender Stephen Spender ...  US Officer 3 episodes
Bill Mondy ...  DEA Agent #1 3 episodes
John Cassini ...  DEA Agent #2 3 episodes
Cliff Curtis ...  Adam Kadyrov 3 episodes
Bobby Stewart ...  Alarm Guy #1 3 episodes
Martin Donovan ...  Brent Delaney 3 episodes
Aurelio DiNunzio Aurelio DiNunzio ...  Alarm Guy #2 3 episodes
Balthazar Getty ...  Ben Edmonds 3 episodes
Elias Koteas ...  Mike McKay 3 episodes
Scott Owen Scott Owen ...  Sedan Guy 3 episodes
Mary McCormack ...  Carole McKay 3 episodes
Brian Drummond ...  Cop 3 episodes
Kevan Ohtsji ...  Barman 3 episodes
Abdullah Amini Abdullah Amini ...  Arms Dealer 3 episodes
Audra Ricketts Audra Ricketts ...  Drug Dealer 3 episodes
Stephen Johnson Stephen Johnson ...  Search & Rescue Diver 3 episodes
Jason Dhaliwal Jason Dhaliwal ...  Patel's Son 3 episodes
Sean Campbell ...  Hospital Cop 3 episodes
Nicholas W. von Zill Nicholas W. von Zill ...  Smuggler Captain 3 episodes
Apollonia Vanova ...  Morgue Woman 3 episodes
Yaroslav Poverlo ...  Morgue Man 3 episodes
Moneca Delain ...  Wine Waitress 3 episodes
Zak Santiago ...  Carole's Agent 3 episodes
Rhys Lloyd Rhys Lloyd ...  Paramedic 3 episodes
Andrew Johnston ...  Site Supervisor 3 episodes
Ty Olsson ...  Buddy / ... 3 episodes
Scott Heindl ...  DEA Supervisor #2 3 episodes
Marcus Hondro ...  Illegal Man 3 episodes
Joanna Piros Joanna Piros ...  Reporter 3 episodes
Ahmad Sharmrou Ahmad Sharmrou ...  Liquor Store Clerk 3 episodes
Dagmar Midcap Dagmar Midcap ...  Anchor Woman 3 episodes
Catherine Lough Haggquist ...  Building Manager 3 episodes
Michael J Rogers ...  Ben's Lawyer 3 episodes
Pierre Wolff Pierre Wolff ...  Uniform Cop 1 episode
Sonny Clegg Sonny Clegg ...  Afghan Attacker #5 (uncredited) 1 episode
Victor Favrin ...  Afghan Attacker #4 (uncredited) 1 episode
Dave Hospes Dave Hospes ...  Afghan Attacker #1 (uncredited) 1 episode
Raymond Sammel Raymond Sammel ...  Afghan Attacker #2 (uncredited) 1 episode
Chad Sayn Chad Sayn ...  Afghan Attacker #3 (uncredited) 1 episode
Michael Cromien Michael Cromien ...  Crab Fisherman (uncredited) 1 episode
Vitaly Kravchenko ...  Czech Bad Guy (uncredited) 1 episode
Finn Michael ...  Canadian Border Guard (uncredited) 1 episode
Rick Moore Rick Moore ...  Hazmat Leader (uncredited) 1 episode
Michael Scholar Jr. ...  Refugee (uncredited) 1 episode

Series Produced by 

Jay Benson ... producer (3 episodes)
Bill Boyes ... consulting producer (3 episodes)
Colin Cotter ... executive producer (3 episodes)
Stephen Hopkins ... producer (3 episodes)
Ron Hutchinson ... executive producer (3 episodes)
Ilene Kahn Power ... consulting producer / creative producer (3 episodes)
Graham King ... executive producer (3 episodes)
Judith Craig Marlin ... associate producer (3 episodes)

Series Music by 

Jeff Rona ... (3 episodes)

Series Cinematography by 

Joel Ransom ... (3 episodes)

Series Film Editing by 

John Duffy ... (3 episodes)
Tod Feuerman ... (3 episodes)

Series Casting By 

Steve Brooksbank ... (3 episodes)
Mary Jo Slater ... (3 episodes)

Series Production Design by 

David Fischer ... (3 episodes)

Series Art Direction by 

Michael Diner ... (3 episodes)
Don Macaulay ... (3 episodes)

Series Set Decoration by 

Dominique Fauquet-Lemaitre ... (3 episodes)

Series Costume Design by 

Tish Monaghan ... (3 episodes)

Series Makeup Department 

Linda A. Brown ... key makeup artist: second unit (3 episodes)
Paul Edwards ... key hair stylist: second unit (3 episodes)
Michelle Lemieux ... first assistant makeup artist (3 episodes)
Lisa Leonard ... key hair stylist (3 episodes)
M. Brando Pero ... assistant hair stylist (3 episodes)
Connie Parker ... makeup department head (3 episodes)
Rachel Griffin ... assistant makeup artist (1 episode)

Series Production Management 

Fran Rosati ... production manager (3 episodes)
Todd Sharp ... executive in charge of production (3 episodes)
Bill Thumm ... unit supervisor: second unit (3 episodes)
Wendy Wallace ... post-production supervisor (uncredited) (1 episode)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Robert Crippen ... first assistant director (3 episodes)
Mindy Heslin ... second assistant director (3 episodes)
Ryan Kosmynka ... second assistant director (3 episodes)
Rachel Leiterman ... first assistant director (3 episodes)
Karen Margolese ... second assistant director (3 episodes)
Pat Williams ... second unit director (3 episodes)
Chris Baillie ... third assistant director (3 episodes)
Bonnie Benwick ... first assistant director (3 episodes)
Janice Genn ... third assistant director (3 episodes)
Douglas Mitchell ... second assistant director (3 episodes)
Bill Mizel ... first assistant director (3 episodes)
Geoffrey Dodd ... trainee assistant director (1 episode)
Mike Atwater ... trainee assistant director (uncredited) (3 episodes)

Series Art Department 

John Baiton ... set dresser: second unit (3 episodes)
Todd Brooks ... construction buyer (3 episodes)
Raul Casillas ... lead set dresser (3 episodes)
Gerri Crawford ... props buyer (3 episodes)
Lionel Doucette ... props assistant: second unit (3 episodes)
Arthur A. Green ... head greensman (3 episodes)
Kenneth H. Hawryliw ... property master (3 episodes)
Dan Hermansen ... assistant art director (3 episodes)
Sherri Hunter ... set decorator buyer (3 episodes)
Timothy Fitzgerald Joyce ... draftsman (3 episodes)
Don McGill ... assistant props (3 episodes)
Gary McVarish ... construction foreman (3 episodes)
Jim Pate ... assistant props (3 episodes)
Elizabeth Patrick ... assistant set decorator (3 episodes)
Macleod Sinclaire ... on-set dresser (3 episodes)
Ron Vreekem ... head scenic artist (3 episodes)
Ric Walkington ... key props: second unit (3 episodes)
Martin Wing ... props assistant: second unit (3 episodes)
Tony Wohlgemuth ... assistant art director (3 episodes)
Ling Yang ... storyboard artist (3 episodes)
Grant Cotterall ... lead carpenter (3 episodes)
Clare Davis ... construction coordinator (3 episodes)
Jack Gauvreau ... head sculptor (3 episodes)
Scott Holburn ... set dresser (3 episodes)
G. Andrew Hussey ... lead dresser (3 episodes)
Cheryl Kroll ... art department coordinator (3 episodes)
Trevor Oleksy ... best boy greens (3 episodes)
Brad Oleksy ... greensman (1 episode)
Andrew Thompson ... lead greensman (uncredited) (3 episodes)

Series Sound Department 

Suzanne Angel ... adr editor (3 episodes)
Beau Biggart ... adr mixer (3 episodes)
Rick Crampton ... dialogue editor (3 episodes)
Mike Dickeson ... sound effects editor (3 episodes)
Joy Ealy ... adr editor (3 episodes)
Chris Glyn-Jones ... boom operator (3 episodes)
Chris Higgins ... sound assistant (3 episodes)
Anton Holden ... dialogue editor (3 episodes)
Charlie Kolander ... dialogue editor (3 episodes)
Michael Lyle ... dialogue editor (3 episodes)
Gary Macheel ... sound effects editor (3 episodes)
Joe Melody ... sound supervisor (3 episodes)
Patrick Ramsay ... sound mixer: second unit (3 episodes)
Greg Schorer ... sound co-supervisor (3 episodes)
Richard S. Steele ... sound effects editor (3 episodes)
Lou Thomas ... sound effects editor (3 episodes)
Burton Weinstein ... dialogue editor (3 episodes)
Bob Costanza ... sound effects editor (3 episodes)
Tommy Goodwin ... foley mixer (3 episodes)
Kathryn Madsen ... adr editor (3 episodes)
Ryan Murphy ... sound recordist (3 episodes)
Timothy Pearson ... foley artist (3 episodes)
Marc Fishman ... re-recording mixer (2 episodes)
Eric Batut ... production sound mixer (1 episode)
Kevin Patrick Burns ... re-recording mixer (1 episode)
Tony Lamberti ... re-recording mixer (1 episode)

Series Special Effects by 

Jeffrey Butterworth ... assistant special effects (3 episodes)
Kurt Jackson ... assistant special effects (3 episodes)
Amanda Paller ... assistant special effects (3 episodes)
David Paller ... assistant special effects (3 episodes)
Gary Paller ... special effects coordinator: second unit (3 episodes)
Terence J. Cox ... special effects (3 episodes)
Steve Davis ... special effects (3 episodes)

Series Visual Effects by 

David Bailey ... digital matte painter: Stargate Digital (3 episodes)
Josh Bryer ... CGI artist: Stargate Digital (3 episodes)
Jon Craig ... compositor: Stargate Digital (3 episodes)
Padraic Culham ... lead compositor: Stargate Digital (3 episodes)
Tim Donahue ... digital matte painting supervisor: Stargate Digital (3 episodes)
Adam Ealovega ... compositing supervisor: Stargate Digital (3 episodes)
Darren Frankel ... head of digital post-production: Stargate Digital (3 episodes)
Spence Fuller ... compositor: Stargate Digital (3 episodes)
Eric Grenaudier ... visual effects supervisor: Stargate Digital (3 episodes)
Kenya Hadley ... visual effects editor: Stargate Digital (3 episodes)
Josh Hatton ... CGI supervisor: Stargate Digital (3 episodes)
Kent Johnson ... visual effects coordinator: Stargate Digital (3 episodes)
Rob Konuch ... compositor / compositor: Stargate Digital (3 episodes)
Frank Lawas ... visual effects I/O supervisor: Stargate Digital (3 episodes)
Dan Lazarow ... CGI artist: Stargate Digital (3 episodes)
Casey Leming ... electronic graphics: Modern Video Film (3 episodes)
Sean Mattini ... visual effects editor: Stargate Digital (3 episodes)
Sam Nicholson ... visual effects producer: Stargate Digital (3 episodes)
Anthony Ocampo ... CGI artist: Stargate Digital (3 episodes)
Megan Omi ... compositor: Stargate Digital (3 episodes)
Valeri Pfahning ... compositor: Stargate Digital (3 episodes)
Victor Scalise ... visual effects editorial supervisor: Stargate Digital (3 episodes)
Charles Schwartz ... CGI artist: Stargate Digital (3 episodes)
Cedric Tomacruz ... digital matte painter: Stargate Digital (3 episodes)
Peter V. Ware ... visual effects producer: Stargate Digital (3 episodes)
Keith Yakouboff ... cgi artist: Stargate Digital (3 episodes)
Corina L. Zuniga ... electronic graphics: Modern Video Film (3 episodes)
Brenda Levert ... visual effects coordinator (3 episodes)

Series Stunts 

Charles Andre ... stunt actor: Tribesman #7 (3 episodes)
Charlie Attrill ... stunt actor: Tribesman #6 (3 episodes)
Leanne Buchanan ... stunt double: Zula (3 episodes)
Yves Cameron ... stunt double: Mike (3 episodes)
Duane Dickinson ... stunt double: Zeke (3 episodes)
Joe Dodds ... stunt double: Fazal / stunt double: Phil (3 episodes)
Tom Eirikson ... stunt actor: Tribesman #1 (3 episodes)
Corry Glass ... stunt double: Carole (3 episodes)
Dylan Heaton ... stunt actor: Child (3 episodes)
Dale Kipling ... stunt actor: Tribesman #5 (3 episodes)
Mike Mitchell ... stunt actor: Tribesman #2 (3 episodes)
Phillip Mitchell ... additional stunt double: Mike (3 episodes)
Gaston Morrison ... assistant stunt coordinator (3 episodes)
Greg Schlosser ... stunt actor: Tribesman #3 (3 episodes)
Mary Ann Skoll ... stunt actor: Illegal Wife (3 episodes)
Lori Stewart ... stunt performer (3 episodes)
Clay Virtue ... stunt actor: Tribesman #4 (3 episodes)
J.J. Makaro ... stunt coordinator (3 episodes)
Fred Perron ... stunt actor: 1st Body (3 episodes)
Ali Dunn ... stunt performer (1 episode)
Guy Bews ... stunts (uncredited) (3 episodes)
Scott Nicholson ... stunts (uncredited) (1 episode)
Janina Dall ... stunt double: Adam's wife (uncredited) (unknown episodes)
Kathy Hubble ... stunt performer (uncredited) (unknown episodes)
Terrance Leigh ... stunt performer (uncredited) (unknown episodes)
Darryl Quon ... stunts (uncredited) (unknown episodes)
Chad Sayn ... stunts (uncredited) (unknown episodes)
Angela Uyeda ... stunts (uncredited) (unknown episodes)
John Westernoff ... cable car stuntman (uncredited) (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Jim Bach ... video assist: Imagecorp Film Effects Inc. (3 episodes)
Allison Beda ... second assistant camera: "b" camera (3 episodes)
Cory Budney ... first assistant camera: "a" camera (3 episodes)
Murray Chysyk ... generator operator (3 episodes)
Douglas Craik ... camera operator: "a" camera, second unit (3 episodes)
Anthony Creery ... best boy grip (3 episodes)
Herb DeWaal ... grip: second unit (3 episodes)
Dwight Durham ... second assistant camera: "b" camera (3 episodes)
Richard Eagan ... first assistant camera: "b" camera (3 episodes)
Sean Esler ... second assistant camera: "a" camera (3 episodes)
Harvey Fedor ... key grip (3 episodes)
Aris Georgiopoulos ... first assistant camera: "a" camera, second unit (3 episodes)
Frank Halpenny ... gaffer: second unit (3 episodes)
Michael Iwan ... dolly grip: second unit (3 episodes)
Doug Lavender ... first assistant camera: "b" camera, second unit (3 episodes)
Robert Little ... best boy grip: second unit (3 episodes)
Alan MacKinnon ... rigging gaffer (3 episodes)
Heather MacNeill ... second assistant camera: "a" camera, second unit (3 episodes)
Álex Martínez ... second assistant camera: "a" camera, second unit (3 episodes)
Ryan McMaster ... camera operator: "b" camera (3 episodes)
Ryan Monro ... dolly grip (3 episodes)
David Neveaux ... key rigging grip (3 episodes)
John O'Neill ... grip: second unit (3 episodes)
Sylvia Pranaitis ... best boy grip: second unit (3 episodes)
Don Saari ... gaffer (3 episodes)
John Skillman ... key grip: second unit (3 episodes)
Ian Spencer ... camera trainee (3 episodes)
Timothy Robin Spencer ... first assistant camera: "b" camera, second unit (3 episodes)
Rene Spooner ... best boy electric: second unit (3 episodes)
Jeff Trebenski ... best boy electric (3 episodes)
Pat Williams ... director of photography: second unit (3 episodes)
Andrew D. Wilson ... first assistant camera: "b" camera, second unit (3 episodes)
Tyler Woeste ... second assistant camera: "b" camera, second unit (3 episodes)
Alan Zenuk ... still photographer (3 episodes)
Cameron Drinkle ... video assist operator (3 episodes)
Pauline Heaton ... underwater cinematographer (3 episodes)
Junichi Hosoi ... camera operator: "a" camera (3 episodes)
David Kurvers ... video assist operator (3 episodes)

Series Casting Department 

Barbara Harris ... adr voice casting (3 episodes)
Lonnie Mackenzie ... extras casting assistant (3 episodes)
Stuart Aikins ... casting: Canada (3 episodes)
Sandra Couldwell ... extras casting (3 episodes)
John Villacorta ... casting assistant (3 episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Tess Brummitt ... set costumer (3 episodes)
Valerie Halverson ... on-set costumer: second unit (3 episodes)
Kevin Knight ... assistant costume designer (3 episodes)
Lorna Kring ... on-set costume supervisor: second unit (3 episodes)
Beverlee June Fix ... costumer (3 episodes)
Laurel Morgan ... costumer: prep (3 episodes)
Karin Nosella ... assistant costume designer (3 episodes)
Paula Plachy ... costumer (3 episodes)
Sandra Watson ... costume set supervisor (3 episodes)

Series Editorial Department 

Chad Cole ... on-line editor: HD, Modern Video Film, Inc. (3 episodes)
Joe Finley ... colorist: Modern Video Film, Inc. (3 episodes)
Mark L. Levine ... assistant editor (3 episodes)
Richard Russel ... editor: HD, Modern Video Film, Inc. (3 episodes)
Jessica Townsend ... post-production assistant (3 episodes)
Rhonda Blewett ... telecine assistant (3 episodes)
Leigh Folsom Boyd ... assistant editor (3 episodes)
Marilyn McMahon Adams ... assistant editor (3 episodes)
Damien Simon ... assistant editor (3 episodes)
Thor Roos ... color timer: high definition (uncredited) (1 episode)

Series Location Management 

Michael Cates ... location manager (3 episodes)
Nina Aurora Jeerh ... trainee assistant location manager (3 episodes)
Terry Mialkowsky ... assistant location manager (3 episodes)
Jon Raitt ... assistant location manager: second unit (3 episodes)
Ed Nesling ... location manager (3 episodes)
Linda Yip ... assistant location manager (3 episodes)

Series Music Department 

Gregg Lehrman ... score coordinator (3 episodes)
Peter DiRado ... music editor (3 episodes)
Richard Henderson ... music editor (3 episodes)

Series Other crew 

Natalie Allan ... assistant: Mr. Benson (3 episodes)
Laura Arcangeli ... assistant chef (3 episodes)
Pam Bailey ... assistant chef (3 episodes)
Ron Blecker ... military technical advisor (3 episodes)
Kymn Brettoner ... accountant (3 episodes)
Dan Crosby ... marine coordinator (3 episodes)
Jason Crosby ... marine coordinator (3 episodes)
Tina Dawson ... assistant accountant (3 episodes)
Kelly Denismore ... assistant chef (3 episodes)
Mark Dumas ... animal wrangler (3 episodes)
Shalia Edl ... second assistant production coordinator (3 episodes)
Jim Filippone ... aerial coordinator (3 episodes)
Rob Fournier ... armorer (3 episodes)
Kate Garwood ... assistant: Mr. Hopkins (3 episodes)
H. Habib ... technical advisor: Afghan (3 episodes)
Paul Hunt ... craft service: second unit / first aid: second unit (3 episodes)
Carla Dawn Jackson ... office production assistant (3 episodes)
Vanessa Jorgensen ... assistant chef (3 episodes)
Marilyn Kopansky ... chef (3 episodes)
Maggie Laird ... key production assistant (3 episodes)
Dawn Mander ... stand-in (3 episodes)
Angela Meding ... payroll accountant (3 episodes)
Finn Michael ... stand-in (3 episodes)
Georgia Morley ... assistant chef (3 episodes)
Sandra Palmer ... production coordinator (3 episodes)
Lisa Pantages ... chef (3 episodes)
Anna-Marie Plosz ... first assistant production coordinator (3 episodes)
Sean Seguin ... assistant accountant (3 episodes)
Shelley Skaric ... accounting clerk (3 episodes)
Brian Strasmann ... client representative: Modern Video Film, Inc. (3 episodes)
Christine Stringer ... assistant: Mr. Bross (3 episodes)
Susan Strubin ... craft service / first aid (3 episodes)
Portia Tickell ... script supervisor (3 episodes)
Shane Travis ... key production assistant (3 episodes)
Danny Virtue ... animal wrangler (3 episodes)
Cristina Weigmann ... script supervisor: second unit (3 episodes)
Lisa Wilder ... script supervisor: second unit (3 episodes)
Graham Cairns ... production assistant (3 episodes)
Simon Hall ... video and computer playback operator (3 episodes)
Michelle Hunter ... set supervisor: second unit (3 episodes)
Sophia Lansky ... additional voices (3 episodes)
Gina Marks ... production assistant (3 episodes)
Peter Munro ... key production assistant (3 episodes)
Darrell Raby ... assistant: Mr. Rona (3 episodes)
David M. Wermus ... network production (3 episodes)
Lily Wong ... loop group (3 episodes)
Herb DeWaal ... diver (uncredited) (3 episodes)
Gerard Bechard ... production assistant (uncredited) (2 episodes)
Alexander Glua ... production assistant (uncredited) (1 episode)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed