Edit
Stargate: Atlantis (TV Series 2004–2009) Poster

(2004–2009)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Martin Wood ... (29 episodes, 2004-2008)
Andy Mikita ... (22 episodes, 2004-2009)
William Waring ... (16 episodes, 2006-2008)
Peter DeLuise ... (6 episodes, 2004-2006)
Brad Turner ... (6 episodes, 2004-2006)
Mario Azzopardi ... (4 episodes, 2004-2005)
Robert C. Cooper ... (3 episodes, 2006-2008)
Brenton Spencer ... (3 episodes, 2007-2008)
Ken Girotti ... (2 episodes, 2008)
Holly Dale ... (1 episode, 2004)
James Head ... (1 episode, 2004)
David Warry-Smith ... (1 episode, 2004)
David Winning ... (1 episode, 2004)
Neill Fearnley ... (1 episode, 2005)
Paul Ziller ... (1 episode, 2006)
Martin Gero ... (1 episode, 2008)
Peter F. Woeste ... (1 episode, 2008)

Series Writing Credits  

Robert C. Cooper ... (creator) (99 episodes, 2004-2009)
Brad Wright ... (creator) (99 episodes, 2004-2009)
Martin Gero ... (32 episodes, 2004-2008)
Carl Binder ... (25 episodes, 2004-2008)
Joseph Mallozzi ... (19 episodes, 2004-2009)
Paul Mullie ... (19 episodes, 2004-2009)
Alan McCullough ... (11 episodes, 2007-2008)
Damian Kindler ... (5 episodes, 2004-2006)
Peter DeLuise ... (4 episodes, 2004-2008)
Ken Cuperus ... (4 episodes, 2006-2008)
Jill E. Blotevogel ... (2 episodes, 2004-2005)
Kerry Glover ... (2 episodes, 2004-2005)
Mary Kaiser ... (2 episodes, 2004-2005)
Joe Flanigan ... (2 episodes, 2005-2008)
Alex Levine ... (2 episodes, 2008)
Alan Brennert ... (1 episode, 2004)
Melissa R. Byer ... (1 episode, 2005)
Sean Carley ... (1 episode, 2005)
Treena Hancock ... (1 episode, 2005)
Holly Henderson ... (1 episode, 2006)
Don Whitehead ... (1 episode, 2006)
Scott Nimerfro ... (1 episode, 2007)
David Schmidt ... (1 episode, 2008)
Dean Devlin ... (uncredited) (99 episodes, 2004-2009)
Roland Emmerich ... (uncredited) (99 episodes, 2004-2009)

Series Cast  

Joe Flanigan ...  Lt. Colonel John Sheppard / ... 99 episodes, 2004-2009
Rachel Luttrell ...  Teyla Emmagan 99 episodes, 2004-2009
David Hewlett ...  Dr. Rodney McKay / ... 99 episodes, 2004-2009
Jason Momoa ...  Ronon Dex 78 episodes, 2005-2009
Torri Higginson ...  Dr. Elizabeth Weir 65 episodes, 2004-2008
Paul McGillion ...  Dr. Carson Beckett 63 episodes, 2004-2009
David Nykl ...  Dr. Radek Zelenka 55 episodes, 2004-2009
Chuck Campbell ...  Chuck the Technician / ... 44 episodes, 2005-2009
Jewel Staite ...  Dr. Jennifer Keller / ... 33 episodes, 2005-2009
Kavan Smith ...  Major Evan Lorne / ... 29 episodes, 2005-2009
Robert Picardo ...  Richard Woolsey 26 episodes, 2006-2009
Amanda Tapping ...  Colonel Samantha Carter / ... 26 episodes, 2005-2009
Rainbow Francks ...  Lt. Aiden Ford 26 episodes, 2004-2008
Mitch Pileggi ...  Colonel Steven Caldwell / ... 23 episodes, 2005-2009
Christopher Heyerdahl ...  Todd the Wraith / ... 23 episodes, 2004-2009
James Lafazanos James Lafazanos ...  Wraith / ... 17 episodes, 2004-2008
Gary Jones ...  Chief Mst Sgt. Walter Harriman / ... 12 episodes, 2004-2009
Sharon Taylor ...  Amelia Banks / ... 12 episodes, 2007-2009
Connor Trinneer ...  Michael Kenmore 11 episodes, 2006-2008
Dean Marshall ...  Sgt. Bates / ... 10 episodes, 2004-2008
Linda Ko ...  Marie / ... 9 episodes, 2007-2008
Craig Veroni ...  Dr. Peter Grodin 8 episodes, 2004-2005
Andee Frizzell ...  Wraith Queen 10 episodes, 2004-2008
Kirby Morrow ...  Captain Dave Kleinman / ... 9 episodes, 2005-2008
Bill Dow ...  Dr. Bill Lee 7 episodes, 2005-2008
Trevor Devall ...  Hermiod 7 episodes, 2005-2006
Robert Davi ...  Commander Acastus Kolya 7 episodes, 2004-2008
Scott Heindl ...  Wraith / ... 8 episodes, 2006-2008
Ben Cotton ...  Dr. Kavanagh 6 episodes, 2004-2009
Tyler McClendon ...  Kenny Wraith / ... 6 episodes, 2008-2009
Heather Doerksen ...  Captain Pat Meyers / ... 6 episodes, 2005-2008
James Chutter James Chutter ...  Babbis / ... 6 episodes, 2006-2008
Claire Rankin ...  Dr. Kate Heightmeyer 5 episodes, 2005-2007
Michael Beach ...  Colonel Abe Ellis 6 episodes, 2007-2009
Ryan Robbins ...  Ladon Radim 5 episodes, 2004-2006
Martin Christopher Martin Christopher ...  Major Kevin Marks / ... 6 episodes, 2008-2009
Patrick Sabongui ...  Kanaan / ... 6 episodes, 2006-2008
Edmond Kato Wong Edmond Kato Wong ...  Technician 5 episodes, 2004
Beau Bridges ...  Maj. Gen. Hank Landry / ... 5 episodes, 2005-2006
Boyan Vukelic Boyan Vukelic ...  Sgt. Stackhouse 6 episodes, 2004-2005
Dan Payne ...  Big Wraith / ... 7 episodes, 2004-2008
Colin Corrigan ...  Rivers / ... 6 episodes, 2004-2008
Richard Dean Anderson ...  Major General Jack O'Neill / ... 4 episodes, 2004-2006
Kate Hewlett ...  Jeannie Miller 4 episodes, 2006-2008
Brenda James ...  Dr. Katie Brown 4 episodes, 2005-2008
Brendan Penny ...  Todd the Wraith / ... 5 episodes, 2008
Annalise MacCulloch Annalise MacCulloch ...  Torren 4 episodes, 2008
Gerry Durand Gerry Durand ...  Airman / ... 4 episodes, 2005-2007
Paul Lazenby ...  Genii Soldier / ... 4 episodes, 2005-2008
Jeffrey C. Robinson ...  Wraith / ... 4 episodes, 2005
Erin Chambers ...  Sora 5 episodes, 2004-2008
Michael Shanks ...  Dr. Daniel Jackson 3 episodes, 2004-2008
Garwin Sanford ...  Simon Wallis 3 episodes, 2004-2005
John O'Callaghan ...  Niam 4 episodes, 2006-2008
Colm Meaney ...  Cowen 4 episodes, 2004-2008
David Ogden Stiers ...  Oberoth 5 episodes, 2006-2008
Leela Savasta ...  Captain Alicia Vega / ... 3 episodes, 2006-2008
Lindsay Collins ...  Dr. Biro 3 episodes, 2004-2007
Donna Soares Donna Soares ...  Dr. Coleman 3 episodes, 2006-2007
Sheri Rabold Sheri Rabold ...  Scientist / ... 3 episodes, 2006-2007
David Neale ...  Ancient Man / ... 3 episodes, 2004-2008
Anne Openshaw Anne Openshaw ...  Bridge Pilot / ... 3 episodes, 2005
James Bamford ...  Male Wraith / ... 3 episodes, 2006
Christopher Judge ...  Teal'c 2 episodes, 2007-2008
Clayton Landey ...  Colonel Dillon Everett 2 episodes, 2005
Richard Kind ...  Lucius Lavin 2 episodes, 2006
Jaime Ray Newman ...  Lt. Laura Cadman 2 episodes, 2005
Jill Wagner ...  Larrin 2 episodes, 2007-2008
Sean Campbell ...  Solen / ... 2 episodes, 2005-2008
Ellie Harvie ...  Dr. Lindsey Novak 2 episodes, 2005
Aaron Abrams ...  Kanayo 2 episodes, 2005
Tamlyn Tomita ...  Chinese Ambassador Shen Xiaoyi / ... 2 episodes, 2006-2008
Johann Helf Johann Helf ...  Nabel / ... 2 episodes, 2007-2008
Brendan Gall ...  Kaleb Miller 2 episodes, 2006-2007
Mark Dacascos ...  Tyre 2 episodes, 2007-2008
Michelle Morgan ...  Dr. Elizabeth Weir / ... 2 episodes, 2008
Joseph May ...  Sgt. Markham 3 episodes, 2004-2005
Peter Flemming Peter Flemming ...  Agent Malcolm Barrett 2 episodes, 2005-2007
Darren Hird ...  Cocooned Victim / ... 2 episodes, 2004
Jonathon Young ...  Dr. Parrish / ... 2 episodes, 2005-2008
Agam Darshi ...  Athosian #2 / ... 2 episodes, 2004-2008
Madison Bell Madison Bell ...  Madison Miller 2 episodes, 2006-2007
Brahm Taylor Brahm Taylor ...  Lathan 2 episodes, 2006
Yee Jee Tso ...  Systems Tech / ... 2 episodes, 2007
Reece Thompson ...  Jinto 2 episodes, 2004
Rob Avery Rob Avery ...  Lt. Miller 2 episodes, 2005-2007
Woody Jeffreys ...  Bouncer 2 episodes, 2005
Niall Matter ...  Lt. Kemp 2 episodes, 2007-2008
Brenda McDonald Brenda McDonald ...  Charin 2 episodes, 2005
David MacInnis ...  Talus 2 episodes, 2006
Casey Dubois Casey Dubois ...  Wex 2 episodes, 2004
Melia McClure Melia McClure ...  Ancient Woman / ... 2 episodes, 2004
Aleks Holtz Aleks Holtz ...  Guard 2 episodes, 2005
Panou ...  Cetus 2 episodes, 2006
Rick Wong Rick Wong ...  Dr. McBride / ... 2 episodes, 2007-2008
Craig Fraser ...  Pilot #3 / ... 2 episodes, 2005-2007
Jon Johnson Jon Johnson ...  Pilot #1 / ... 2 episodes, 2006-2007
Ron Blecker ...  Guard / ... 2 episodes, 2005-2007
Elias Toufexis ...  Replicator 2 episodes, 2006
Mike Dopud ...  Genii Soldier / ... 2 episodes, 2006-2008
Glenn Ennis ...  1st Warrior / ... 2 episodes, 2005-2007
Jodie Graham ...  Genii Soldier / ... 2 episodes, 2004
Steve Archer Steve Archer ...  Generator-Room Guard 2 episodes, 2004
Geoff Redknap ...  Old Colonel Sumner / ... 2 episodes, 2004-2006
Conan Graham Conan Graham ...  Genii Soldier #2 / ... 2 episodes, 2004
David Quinlan ...  Ancient / ... 2 episodes, 2006
Colin Decker Colin Decker ...  Pilot #2 / ... 2 episodes, 2007
Dan Shea ...  Sgt. Siler 2 episodes, 2004-2006
Richard Ian Cox ...  Dr. Brendan Gall 1 episode, 2004
Don S. Davis ...  Major General George Hammond 1 episode, 2004
Gildart Jackson ...  Janus 1 episode, 2004
Alan Scarfe ...  Chancellor Druhin 1 episode, 2004
Courtenay J. Stevens ...  Keras 1 episode, 2004
Martin Jarvis ...  Davos 1 episode, 2007
Jodelle Ferland ...  Harmony 1 episode, 2008
Kari Wuhrer ...  Nancy Sheppard 1 episode, 2008
Ari Cohen ...  Tyrus 1 episode, 2004
Allison Hossack Allison Hossack ...  Perna 2 episodes, 2004-2005
Paul Magel Paul Magel ...  Dr. Abrams 2 episodes, 2004-2005
Robert Thurston ...  Zarah 1 episode, 2004
Matthew Walker ...  Moros 1 episode, 2004
Dominic Zamprogna ...  Aries 1 episode, 2004
Darcy Belsher Darcy Belsher ...  Eldon 1 episode, 2005
Terence Kelly ...  Orin 1 episode, 2005
Jana Mitsoula ...  Allina 1 episode, 2005
Chad Morgan ...  Teer 1 episode, 2005
Peter Woodward ...  Otho 1 episode, 2005
Frank Collison ...  Keturah 1 episode, 2006
Laura Harris ...  Nola 1 episode, 2006
Kevin McNulty ...  Chancellor Lycus 1 episode, 2006
Brent Stait ...  Michael Kenmore 2 episodes, 2006-2008
Matthew Del Negro ...  Mike Branton 1 episode, 2007
Kenneth Welsh ...  Jamus 1 episode, 2007
Isaah Brown Isaah Brown ...  Caminous 1 episode, 2008
Nicole de Boer ...  Dr. Alison Porter 1 episode, 2008
Dave Foley ...  Malcolm Tunney 1 episode, 2008
Neil Jackson ...  Wraith 1 episode, 2008
Alexis Kellum-Creer ...  Flora 1 episode, 2008
Rob LaBelle ...  Coolidge 1 episode, 2008
Emma Lahana ...  Ava Dixon 1 episode, 2008
Dawn Olivieri ...  Neeva Casol 1 episode, 2008
Joel Polis ...  Elson 1 episode, 2008
Noah Beggs ...  Dex 1 episode, 2004
Sam Charles Sam Charles ...  Casta 1 episode, 2004
Ross Hull ...  Dr. Corrigan 1 episode, 2004
Christian Bocher ...  Torrell 1 episode, 2005
Jay Brazeau ...  Lord Protector 1 episode, 2005
Bruce Dawson ...  Captain 1 episode, 2005
John Innes ...  Zaddik 1 episode, 2005
David McNally David McNally ...  Avrid 1 episode, 2005
Dexter Bell ...  Sgt. Barroso 1 episode, 2006
David Dayan Fisher ...  Baden 1 episode, 2006
Brandy Ledford ...  Norina 1 episode, 2006
Alan Ruck ...  Dr. Fletcher 1 episode, 2006
Hellena Taylor Hellena Taylor ...  Asuran Counselor #1 1 episode, 2006
Dean Wray ...  Genii 1 episode, 2006
Chiara Zanni ...  Melena 1 episode, 2006
Joris Jarsky ...  Herick 1 episode, 2007
Sean Rogerson ...  Nevik 1 episode, 2007
Danny Trejo ...  Omal 1 episode, 2007
Marshall Bell ...  Terrence Kramer 1 episode, 2008
Alan Blumenfeld ...  Dimas 1 episode, 2008
Aidan Drummond Aidan Drummond ...  Renord 1 episode, 2008
Janina Gavankar ...  Sgt. 'Dusty' Mehra 1 episode, 2008
Yan-Kay Crystal Lowe ...  Mardola 1 episode, 2008
Stephen E. Miller ...  Dr. Richard Poole 1 episode, 2008
Neela Todd Neela Todd ...  Celise 1 episode, 2008
Sean Tyson ...  Jervis 1 episode, 2008
Apollonia Vanova ...  Wraith Queen 1 episode, 2008
Jessica Amlee ...  Cleo 1 episode, 2004
Stephen Spender Stephen Spender ...  Mitch 1 episode, 2004
Leonor Varela ...  Chaya Sar 1 episode, 2004
David Bloom ...  Eldred 1 episode, 2005
Chris Britton ...  Prenum 1 episode, 2005
Stephen Dimopoulos ...  Goran 1 episode, 2005
Matthew Harrison ...  Scientist #1 1 episode, 2005
Adrian Hough ...  Pranos 1 episode, 2005
Pascale Hutton ...  First Officer Trebal 1 episode, 2005
William MacDonald ...  Captain Griffin 1 episode, 2005
Nicole Muñoz ...  Hedda 1 episode, 2005
A.C. Peterson ...  Magistrate 1 episode, 2005
Lucia Walters ...  Lara 1 episode, 2005
Sonja Bennett ...  Dahlia Radim 1 episode, 2006
Julia Benson ...  Willa 1 episode, 2006
Curtis Caravaggio ...  Major Elliot Rutherford 1 episode, 2006
Douglas Chapman ...  Sgt. Cole 2 episodes, 2006-2008
Nels Lennarson ...  Captain Holland 1 episode, 2006
Meredith McGeachie ...  Wench 1 episode, 2006
Kerry Sandomirsky ...  Asuran Counselor #2 1 episode, 2006
Ryan Jefferson Booth ...  Lt. Negley 1 episode, 2007
Michael Cram ...  Silas 1 episode, 2007
Aleks Paunovic ...  Rakai 1 episode, 2007
Michael Tayles ...  Dr. Graydon 1 episode, 2007
Kimberley Warnat ...  Linara 1 episode, 2007
Christina Cox ...  Major Anne Teldy 1 episode, 2008
Nico Ghisi Nico Ghisi ...  Kid #3 1 episode, 2008
Chelah Horsdal ...  Erran 1 episode, 2008
David Lovgren David Lovgren ...  Kelore 1 episode, 2008
Robert Moloney ...  Koracen 1 episode, 2008
Dylan Neal ...  Dave Sheppard 1 episode, 2008
Bill Nye ...  Bill Nye 1 episode, 2008
David Richmond-Peck ...  Toran 1 episode, 2008
Richard Zeman ...  Commander Wraith 1 episode, 2008
Fiona Hogan Fiona Hogan ...  Simpson 1 episode, 2004
Damon Johnson Damon Johnson ...  Peterson 1 episode, 2004
Shane Meier ...  Neleus 1 episode, 2004
Michael Puttonen ...  Smeadon 1 episode, 2004
Peter Abrams Peter Abrams ...  Dr. Donaldson 1 episode, 2005
Tom Bates Tom Bates ...  Barkeep 1 episode, 2005
Jenn Bird Jenn Bird ...  Neera 1 episode, 2005
Chris Gauthier ...  Mattas 1 episode, 2005
Richard Kahan ...  Baldric 1 episode, 2005
Laura Mennell ...  Sanir 1 episode, 2005
Scott E. Miller ...  Pilot 1 episode, 2005
David Orth David Orth ...  Captain Radner 1 episode, 2005
Christina Jastrzembska ...  Dr. Weir's Mother 1 episode, 2006
Colby Johannson ...  Lt. Kagan 1 episode, 2006
Patricia Nudd Patricia Nudd ...  Ancient Woman 1 episode, 2006
Reese Alexander ...  Major Jordan 1 episode, 2007
Noel Johansen ...  Dr. Dickenson 1 episode, 2007
Sam Polin Sam Polin ...  Creature 1 episode, 2007
Zach Selwyn ...  Scientist #2 1 episode, 2007
Kyra Zagorsky ...  Ara 1 episode, 2007
Leanne Adachi Leanne Adachi ...  Lia 1 episode, 2008
Daniella Alonso ...  Katana Labrea 1 episode, 2008
Domonique Danielle Domonique Danielle ...  Burly Woman 1 episode, 2008
Sarah Deakins ...  Renni 1 episode, 2008
Anna Galvin ...  Vanessa Conrad 1 episode, 2008
Alberto Ghisi Alberto Ghisi ...  Kid #4 1 episode, 2008
Patrick Gilmore ...  Genii Soldier #1 1 episode, 2008
Christopher Pearce ...  Marine Williams 1 episode, 2008
Ron Selmour ...  Jannick 1 episode, 2008
Tobias Slezak Tobias Slezak ...  Myrus 1 episode, 2008
Neil deGrasse Tyson ...  Neil deGrasse Tyson 1 episode, 2008
Tracy Waterhouse ...  Commander Sobel 1 episode, 2008
Julie Patzwald Julie Patzwald ...  Pelius 1 episode, 2004
Paul Anthony ...  Jace 1 episode, 2005
Brendan Beiser ...  Tavius 1 episode, 2005
Barry Greene ...  Hendon 1 episode, 2005
Todd Hann Todd Hann ...  Bravo Leader 1 episode, 2005
Nimet Kanji ...  Dr. Bryce 1 episode, 2005
Nico McEown ...  Boy 1 episode, 2005
Kyla Wise ...  Marin 1 episode, 2005
Adam Bergquist ...  Amaris 1 episode, 2006
Lisa Marie Caruk ...  Heleen 1 episode, 2006
Gideon Karmel Gideon Karmel ...  Major Leonard 1 episode, 2006
Megan Leitch ...  Captain Helia 1 episode, 2006
James Long James Long ...  Helkin 1 episode, 2006
Gina Stockdale Gina Stockdale ...  Enid 1 episode, 2006
Caroline Cave ...  Dr. Cole 1 episode, 2007
Brian Ho ...  Stunt Creature 1 episode, 2007
Chris Kalhoon ...  Crewman 1 episode, 2007
Kaaren de Zilva ...  Shiana 1 episode, 2008
Darren Dolynski ...  Mirellus 1 episode, 2008
Brad Dryborough ...  Lead Hybrid 1 episode, 2008
Richard Stroh ...  Genii Soldier #2 1 episode, 2008
Todd Thomson ...  Bordal 1 episode, 2008
Frank Vincent ...  Poker Player #1 1 episode, 2008
Nahanni Arntzen Nahanni Arntzen ...  Dumais 1 episode, 2004
Meghan Black ...  Marta 1 episode, 2004
Neil Maffin ...  Merell 1 episode, 2004
Alexander Troy ...  Technician 1 episode, 2004
Robert Weiss ...  Scientist 1 episode, 2004
Calum Worthy ...  Hunter Kid 1 episode, 2004
Tina-Jane Krohn Tina-Jane Krohn ...  Scientist 1 episode, 2005
France Perras ...  Nurse 1 episode, 2005
Chelan Simmons ...  Mara 1 episode, 2005
Kimani Ray Smith ...  Dr. Lindstrom 1 episode, 2005
Ryan W. Smith ...  Aurora Crewman 1 episode, 2005
Blake Stadel ...  Young Zaddik 1 episode, 2005
Michelle Brezinski ...  Nurse 1 episode, 2006
Johnny Cuthbert ...  Fortnum 1 episode, 2006
Patrick Gallagher ...  Vonos 1 episode, 2006
Penelope Park Penelope Park ...  Dr. Lindsay 1 episode, 2006
David Pauls David Pauls ...  Aton 1 episode, 2006
John Shaw ...  Garth 1 episode, 2006
Anna Williams Anna Williams ...  Female Tech 1 episode, 2006
Josh Blacker ...  Screaming Man 1 episode, 2007
Steven Culp ...  Henry Wallace 1 episode, 2007
Lara Gilchrist ...  Dr. Hewston 1 episode, 2007
Tammy Hui Tammy Hui ...  Replicator Gate Tech 1 episode, 2007
Arran Landry Arran Landry ...  Townsperson 1 episode, 2007
Syn Narula ...  Young Doctor 1 episode, 2007
Brandon Blue Brandon Blue ...  Hybrid 1 episode, 2008
Richard Busch Richard Busch ...  Marine 1 episode, 2008
Morris Chapdelaine Morris Chapdelaine ...  Newborn Wraith 1 episode, 2008
Michael Coleman ...  Front Desk Guy 1 episode, 2008
Haley Cook Haley Cook ...  Dr. Kiang 1 episode, 2008
G. Michael Gray ...  Sefaris 1 episode, 2008
Adrian Hein Adrian Hein ...  Replicator 1 episode, 2008
Jonathan Holmes ...  Magistrate 1 episode, 2008
Adam Lolacher Adam Lolacher ...  Genii Man 1 episode, 2008
Ecstasia Sanders ...  Villager 1 episode, 2008
Steve Schirripa ...  Poker Player #2 1 episode, 2008
Don Ackerman ...  Doran 1 episode, 2004
Peter Grier Peter Grier ...  Hays 1 episode, 2004
Robert Patrick ...  Colonel Marshall Sumner 4 episodes, 2004-2008
Nicole Rudell Nicole Rudell ...  Doctor 1 episode, 2004
Loyd Bateman ...  Soldier 1 episode, 2005
Tanya Champoux ...  Screaming Woman 1 episode, 2005
Anna Cummer ...  Petra 1 episode, 2005
Manami Hara Manami Hara ...  Miko 1 episode, 2005
Terry Howson Terry Howson ...  Kell 1 episode, 2005
Graham Kosakoski ...  Aurora Guard 1 episode, 2005
Andy Nez ...  Soldier Hopkins 1 episode, 2005
Amanda Burke ...  Ancient Scientist #2 1 episode, 2006
Dan Joffre ...  Barkeep 1 episode, 2006
Christian Lattman ...  Shadowy Figure 1 episode, 2006
Ashley O'Connell ...  Fruit Stand Owner 1 episode, 2006
Daniel Bacon ...  Dr. Watson 1 episode, 2007
Joel Cottingham ...  Doctor 1 episode, 2007
Sean Millington ...  Marine 1 episode, 2007
Kwesi Ameyaw ...  Tactical Sergeant 1 episode, 2008
Toren Atkinson Toren Atkinson ...  Dempster 1 episode, 2008
Artine Tony Browne ...  Trader 1 episode, 2008
Aaron Craven ...  Commander Wraith 1 episode, 2008
Naomi Dayneswood Naomi Dayneswood ...  Assistant 1 episode, 2008
Mylène Dinh-Robic ...  Anika 1 episode, 2008
Karin Konoval ...  Second in Command 1 episode, 2008
Jerry Penacoli ...  Genii Warrior 1 episode, 2008
Jody Thompson ...  Hospital Nurse 1 episode, 2008
Kis Yurij ...  Local #1 1 episode, 2008
Michelle Addison Michelle Addison ...  Johnson 1 episode, 2004
Santo Lombardo Santo Lombardo ...  Athosian #1 1 episode, 2004
Cory Monteith ...  Genii Private 1 episode, 2004
Lynda Riley Lynda Riley ...  Brunette 1 episode, 2004
Graham Andrews Graham Andrews ...  Porta 1 episode, 2005
Daniel Boileau ...  Cocoon Victim 1 episode, 2005
Michael Boisvert ...  Bridge Lieutenant 1 episode, 2005
Mark Gibbon ...  Constable 1 episode, 2005
Peter Graham-Gaudreau ...  Arja 1 episode, 2005
Mark Pawson Mark Pawson ...  Collins 1 episode, 2005
Kayma Seamark Kayma Seamark ...  Young Wraith 1 episode, 2005
Emy Aneke ...  Lt. Morrison 1 episode, 2006
Michael Chase Michael Chase ...  Ancient Med Tech 1 episode, 2006
Meg Roe Meg Roe ...  Young Barkeep 1 episode, 2006
Todd Scott Todd Scott ...  Malik 1 episode, 2006
Graem Beddoes ...  Scientist 1 episode, 2007
Mark Gash Mark Gash ...  Doctor 1 episode, 2007
Ernie Jackson Ernie Jackson ...  Replicator 1 episode, 2007
Byron Lucas Byron Lucas ...  Replicator 1 episode, 2007
Blaine Anderson ...  Local #2 1 episode, 2008
David Beairsto David Beairsto ...  Merchant 1 episode, 2008
Mark Burgess Mark Burgess ...  Sick Guy 1 episode, 2008
Jeremy Jones ...  Lt. Edison 1 episode, 2008
Ken Kirzinger ...  Bartender 1 episode, 2008
Shirley Ng Shirley Ng ...  Scientist 1 episode, 2008
Ayesha Shiva Ayesha Shiva ...  Woman 1 episode, 2008
Allison Graham ...  Lt. Crown 1 episode, 2004
Mark Hoeppner Mark Hoeppner ...  Bartender 1 episode, 2005
Kevin Minato Kevin Minato ...  Boy with Orin 1 episode, 2005
John Tierney ...  Astrum 1 episode, 2005
Alexandra Carter Alexandra Carter ...  Linor 1 episode, 2006
D. Harlan Cutshall ...  Marine 1 episode, 2007
Jay Williams Jay Williams ...  Adams 1 episode, 2007
Nickolas Baric ...  Hester 1 episode, 2008
Mark Curtin Mark Curtin ...  Guard 1 episode, 2008
Carlo Fanella Carlo Fanella ...  Genii Soldier 1 episode, 2008
BJ Harrison ...  Female Merchant 1 episode, 2008
Paul Herbert Paul Herbert ...  Technician 1 episode, 2008
Chris Nowland ...  Crime Scene Guy 1 episode, 2008
Claire Robertson Claire Robertson ...  Mila 1 episode, 2008
Andre Benjamin Andre Benjamin ...  Guard 1 episode, 2004
Jason Diablo Jason Diablo ...  Guard #2 2 episodes, 2004-2005
Dane MacFahden Dane MacFahden ...  Wagner 1 episode, 2004
Simon Longmore ...  Tathal 1 episode, 2005
Andy Maton Andy Maton ...  Chapman - British Representative 1 episode, 2006
John Stewart ...  Villager 1 episode, 2006
Doron Bell ...  SF 1 episode, 2007
Robert Clark Robert Clark ...  Dr. Gerald Baxter 1 episode, 2007
Shaw Madson ...  Matthews 1 episode, 2007
David Avalon ...  Motel Manager 1 episode, 2008
Linden Banks ...  Dovelock 1 episode, 2008
Kory Grim ...  Recruit 1 episode, 2008
Colin Cunningham ...  Major Paul Davis 1 episode, 2009
Lauro David Chartrand-DelValle ...  Genii Soldier #1 1 episode, 2004
Stefano DiMatteo ...  Toran 1 episode, 2004
Phoenix Ly Phoenix Ly ...  Yamato 1 episode, 2004
Umar Gordon Umar Gordon ...  Dr. Monroe 1 episode, 2005
Libby Osler ...  Sharon Wallace 1 episode, 2007
Pearce Visser ...  Chess Opponent 1 episode, 2007
Jason Edward Coleman Jason Edward Coleman ...  Larrin's Crewman 1 episode, 2008
Paul Jarrett ...  Captain Hendricks 1 episode, 2008
John Sampson ...  Human Guard 1 episode, 2008
Christian Sloan ...  Hybrid 1 episode, 2008
Kerry Blouin Kerry Blouin ...  Replicator Guard #1 1 episode, 2006
Brandy Kopp ...  Pretty Marine 1 episode, 2007
Patricia Cullen ...  Replicator Crew Member 2 episodes, 2008
Igor Hudacek Jr. Igor Hudacek Jr. ...  Scavenger 1 episode, 2008
Dan Kashagama Dan Kashagama ...  Doctor 1 episode, 2008
Carmen Moore ...  Newspaper Reporter 1 episode, 2008
Patrick Lambier Patrick Lambier ...  Replicator Guard #2 1 episode, 2006
Loren Christopher Michaels Loren Christopher Michaels ...  Poker Dealer 1 episode, 2008
Charles Cohen Charles Cohen ...  Poker Player #3 1 episode, 2008
David Milchard ...  SGC Technician 1 episode, 2004
Andrew Moxham ...  Wallace 1 episode, 2006
Angelique Naude ...  Young Female Scientist 1 episode, 2006
Joel Goldsmith Joel Goldsmith ...  Poker Player #4 1 episode, 2008
Roy Winston Roy Winston ...  Poker Player #5 1 episode, 2008
Bro Gilbert Bro Gilbert ...  Scientist #1 3 episodes, 2004-2005
P.J. Prinsloo ...  Anders 1 episode, 2006
Todd Brunson Todd Brunson ...  Poker Player #6 1 episode, 2008
Peter Grasso Peter Grasso ...  Scientist #2 2 episodes, 2004
Ona Grauer ...  Ayiana 1 episode, 2004
Aaron Dudley ...  Male Ancient 1 episode, 2004
Mary Joan Buchanan Mary Joan Buchanan ...  Beckett's Mom 1 episode, 2004
Ed Huber Ed Huber ...  Human Wraith 1 episode, 2006
Mike Azevedo ...  Scientist (uncredited) 1 episode, 2004
Chris Bradford ...  Atlantis Soldier (uncredited) 1 episode, 2004
Holly Elissa ...  Old Weir (uncredited) 1 episode, 2004
Alana Husband ...  Ennea (uncredited) 1 episode, 2004
Andrew Hedge Andrew Hedge ...  Soldier (uncredited) 1 episode, 2005
Bruce Woloshyn ...  Atlantis Expedition Engineer (uncredited) 1 episode, 2005
Rob Hayter ...  Asuran (uncredited) 1 episode, 2006
Chad Kartz Chad Kartz ...  Genii Soldier (uncredited) 1 episode, 2006
Nancy Martin Nancy Martin ... (uncredited) 1 episode, 2006
Martin Wood ...  Largent (uncredited) 1 episode, 2006
Sonny Dean Sonny Dean ...  Bola Kai Warrior (uncredited) 1 episode, 2007
Adrian G. Griffiths ...  Bola Kai Warrior (uncredited) 1 episode, 2007
Twan Holliday ...  Bola Kai Warrior (uncredited) 1 episode, 2007
Rocky Anderson ...  Palace Guard (uncredited) 1 episode, 2008
Jason Bell ...  Technician #1 (uncredited) 1 episode, 2008
Wendy Carson Wendy Carson ...  Technician (uncredited) 1 episode, 2008
Lanette Fugit Hannah ...  The Cashier (uncredited) 1 episode, 2008
Steven Stiller ...  Replicator crew member (uncredited) 1 episode, 2008

Series Produced by 

Robert C. Cooper ... executive producer (99 episodes, 2004-2009)
Joseph Mallozzi ... executive producer / consulting producer (99 episodes, 2004-2009)
Paul Mullie ... executive producer / consulting producer (99 episodes, 2004-2009)
N. John Smith ... executive producer / co-executive producer (99 episodes, 2004-2009)
Brad Wright ... executive producer (99 episodes, 2004-2009)
Carl Binder ... co-executive producer / executive producer (80 episodes, 2005-2009)
Martin Gero ... co-executive producer / executive producer / supervising producer / co-producer / producer (80 episodes, 2005-2009)
Martin Wood ... supervising producer / co-producer (79 episodes, 2004-2008)
Jennifer Johnson ... associate producer (59 episodes, 2004-2009)
John G. Lenic ... producer (40 episodes, 2007-2009)
Alan McCullough ... supervising producer / co-producer / producer (40 episodes, 2007-2009)
Andy Mikita ... producer (40 episodes, 2007-2009)
Michael Greenburg ... executive producer (1 episode, 2004)

Series Music by 

Joel Goldsmith ... (99 episodes, 2004-2009)

Series Cinematography by 

Michael C. Blundell ... (50 episodes, 2004-2008)
Brenton Spencer ... (28 episodes, 2004-2007)
James Alfred Menard ... (21 episodes, 2007-2009)
Andreas Poulsson ... (1 episode, 2004)

Series Film Editing by 

Brad Rines ... (32 episodes, 2004-2008)
Jeremy Presner ... (21 episodes, 2004-2007)
Mike Banas ... (17 episodes, 2004-2008)
Rick Martin ... (15 episodes, 2005-2009)
Judith Burke ... (6 episodes, 2005-2006)
Stein Myhrstad ... (4 episodes, 2007-2008)
Ron Yoshida ... (3 episodes, 2004)
Alison Grace ... (1 episode, 2005)

Series Casting By 

Paul Weber ... (99 episodes, 2004-2009)
Ivy Isenberg ... (1 episode, 2004)

Series Production Design by 

James Robbins ... (60 episodes, 2006-2009)
Bridget McGuire ... (39 episodes, 2004-2006)

Series Art Direction by 

Thom Wells ... supervising art director (79 episodes, 2004-2008)
Melanie Cassidy ... (40 episodes, 2006-2008)
Peter Bodnarus ... (39 episodes, 2004-2006)
James Robbins ... (39 episodes, 2004-2006)
Chris Beach ... (20 episodes, 2008-2009)
Barbara Wilson ... (19 episodes, 2005-2006)
Mira Caveno ... (19 episodes, 2006-2007)
Richard Cook ... (19 episodes, 2006-2007)
Eric Norlin ... (19 episodes, 2006-2007)

Series Set Decoration by 

Mark Davidson ... (99 episodes, 2004-2009)
Robert Davidson ... (99 episodes, 2004-2009)

Series Costume Design by 

Christina McQuarrie ... (59 episodes, 2004-2007)
Valerie Halverson ... (40 episodes, 2007-2009)

Series Makeup Department 

Stacey Butterworth ... wig maker (99 episodes, 2004-2009)
Leah Ehman ... makeup artist / makeup department head (80 episodes, 2004-2009)
Nicholas Podbrey ... special effects makeup coordinator (72 episodes, 2005-2009)
Richard Kohlen ... hair department head / hairstylist / hair stylist (31 episodes, 2007-2009)
Leeann Charette ... special makeup effects artist (21 episodes, 2005-2008)
Marisa Cappellaro ... hair stylist (20 episodes, 2007-2008)
Brenda Turner ... hairstylist / hair stylist / key hair stylist (20 episodes, 2007-2008)
Jeny Cassady ... assistant special makeup effects coordinator (20 episodes, 2008-2009)
Pauline L. Tremblay ... hair stylist (5 episodes, 2006-2007)
Lisa Leonard ... hair stylist (2 episodes, 2005-2006)
Danielle Fowler ... first assistant makeup artist (2 episodes, 2008)
Yvonne Connor ... assistant makeup artist (1 episode, 2004)
Ken Culver ... prosthetic technician (1 episode, 2004)
Mike Fields ... special makeup effects artist (1 episode, 2004)
Tanya Hudson ... makeup artist (1 episode, 2004)
Sarah Pickersgill ... special makeup effects artist (1 episode, 2004)
Brad Proctor ... special makeup effects artist (1 episode, 2004)
Geoff Redknap ... special makeup effects artist (1 episode, 2004)
L. Taylor Roberts ... makeup department head (1 episode, 2004)
Leah Schweiger ... hair stylist (1 episode, 2004)
Jan Newman ... makeup artist (1 episode, 2007)
Denis Rush ... special effects makeup assistant (1 episode, 2007)
James Dean Patten ... hair stylist (unknown episodes)
Rachel Griffin ... special makeup effects artist (uncredited) / assistant makeup artist (uncredited) (17 episodes, 2004-2008)
Céline Godeau ... key prosthetic supervisor (uncredited) / prosthetic artist (uncredited) / special makeup effects artist (uncredited) (12 episodes, 2004-2006)
Kyla Rose Tremblay ... special makeup effects artist (uncredited) (10 episodes, 2007-2008)
Ladan Mojallal ... first assistant makeup artist (uncredited) (5 episodes, 2008)
Carole Simcox ... day-check makeup artist (uncredited) (2 episodes, 2004-2005)
Elisabeth Jolliffe ... assistant makeup artist (uncredited) (2 episodes, 2008)
Tamar Ouziel ... assistant makeup artist: day calls (uncredited) (1 episode, 2006)
Charmaine Clark ... first assistant hair stylist (uncredited) (1 episode, 2007)
Nicole Michaud ... special effects hair: MastersFX (uncredited) (1 episode, 2007)

Series Production Management 

George Horie ... production manager (59 episodes, 2004-2007)
Michael S. McLean ... post-production supervisor (59 episodes, 2004-2007)
John G. Lenic ... production manager (40 episodes, 2007-2009)
Doug Brons ... unit manager (20 episodes, 2005-2006)
Rick Fearon ... unit manager (14 episodes, 2006-2007)
Lorne Davidson ... unit manager (6 episodes, 2007-2008)
Cleve Landsberg ... unit production manager: Las Vegas (1 episode, 2008)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Alex Pappas ... first assistant director (42 episodes, 2004-2009)
Ryan Kosmynka ... second assistant director / first assistant director (40 episodes, 2004-2008)
Steve Eathorne ... second assistant director (39 episodes, 2006-2008)
Nico Sachse ... first assistant director (17 episodes, 2004-2006)
Bill Mizel ... first assistant director (17 episodes, 2007-2008)
Catherine Kretz ... second assistant director (14 episodes, 2004-2005)
Vince Coates ... second assistant director / additional second assistant director (14 episodes, 2008-2009)
Peter Dashkewytch ... first assistant director (5 episodes, 2004)
Ian Jarvis ... third assistant director / trainee assistant director (4 episodes, 2005-2008)
Lynda Mills ... second assistant director (4 episodes, 2005-2006)
Gordon MacDonald ... first assistant director (4 episodes, 2007-2008)
Martin Gero ... second unit director (2 episodes, 2008)
Andy Mikita ... second unit director (1 episode, 2004)
Kit Marlatt ... second assistant director (1 episode, 2005)
Tristan Calvo ... second assistant director (1 episode, 2007)
Timothy Grant Engle ... key second assistant director (1 episode, 2008)
Brenton Spencer ... second unit director (1 episode, 2008)
Pete Whyte ... first assistant director (1 episode, 2008)
James Bamford ... second unit director (unknown episodes)
Colleen Mitchell ... first assistant director (uncredited) (39 episodes, 2005-2007)
Janice Genn ... third assistant director (uncredited) (1 episode, 2004)
Lisa Chu ... second second assistant director (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Art Department 

G. Scott Stewart ... construction department buyer (99 episodes, 2004-2009)
Patrick Booker ... lead carpenter (79 episodes, 2004-2009)
Trevor Purvis ... set dresser (78 episodes, 2005-2008)
Steve Craine ... paint coordinator (60 episodes, 2006-2009)
John B. Keys ... scenic artist (59 episodes, 2004-2007)
Andras Bagoly ... assistant property master / property assistant (42 episodes, 2004-2009)
Kenny Gibbs ... property master (40 episodes, 2007-2009)
Douglas Jang ... construction foreman (40 episodes, 2007-2009)
Scott Wellenbrink ... construction coordinator (40 episodes, 2007-2009)
John Hamilton ... head painter (39 episodes, 2004-2006)
Rodrigo Segovia ... assistant art director (38 episodes, 2004-2006)
Dean Goodine ... property master (31 episodes, 2004-2007)
Pat O'Brien ... property master (27 episodes, 2004-2007)
Dennis Simard ... leadman / lead dresser (21 episodes, 2004-2008)
Aaron Alexander ... props (20 episodes, 2005-2006)
Steve Sisko ... props truck supervisor (20 episodes, 2008-2009)
Brad Jansen ... signwriter painter (19 episodes, 2004-2005)
Rick Kramer ... lead greens (19 episodes, 2004-2005)
Judi Varga ... scenic artist (18 episodes, 2004-2005)
Troy Eirich ... assistant property master (16 episodes, 2008)
Cal Barnett ... best boy greens (11 episodes, 2004)
Yasmine Wallace ... props buyer (5 episodes, 2008)
Maria Ermie ... prop builder / prop coordinator (4 episodes, 2004-2005)
Dominic Chenier ... graphic designer (3 episodes, 2008)
Gary Young ... sculptor (2 episodes, 2006-2008)
Andrew Li ... assistant art director (1 episode, 2004)
Chris Thompson ... construction coordinator (1 episode, 2004)
Karen Mullen ... property master (1 episode, 2005)
Darcy Wyness ... lead greens (1 episode, 2006)
C.J. Maguire ... property master: Las Vegas (1 episode, 2008)
Gordon Bellamy ... supervisor: prop makers, sculptors, model makers (uncredited) (99 episodes, 2004-2009)
Regan Steele ... set dresser (uncredited) (48 episodes, 2006-2008)
Aaron Jordan ... lead carpenter (uncredited) (41 episodes, 2005-2008)
Sean McGee ... assistant property master (uncredited) (39 episodes, 2006-2008)
Jacqui Dudeck ... art department assistant (uncredited) (38 episodes, 2004-2006)
Tiara Motem ... property buyer (uncredited) (20 episodes, 2005-2006)
Darren Moore ... lead greensperson (uncredited) (20 episodes, 2007-2008)
Kate Heslup ... draftsperson (uncredited) (20 episodes, 2008-2009)
Renata Zaleska ... assistant property master (uncredited) (5 episodes, 2004)
Samantha Wohlwend ... props buyer (uncredited) (4 episodes, 2008)
Laurin Kelsey ... prop shop (uncredited) (3 episodes, 2008)
Lynda Chapple ... assistant property master (uncredited) (2 episodes, 2006-2007)
Barry W. Brolly ... on-set dresser (uncredited) (1 episode, 2004)
Mauricio Ruiz ... concept artist (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Sound Department 

Matthew Wilson ... sound effects editor / sound editor (86 episodes, 2004-2009)
Kevin Sands ... sound mixer (79 episodes, 2004-2008)
Jay Cheetham ... background sound editor / sound editor (60 episodes, 2004-2009)
Anke Bakker ... sound supervisor (52 episodes, 2005-2008)
Dave Hibbert ... re-recording mixer (46 episodes, 2004-2007)
Steve Smith ... sound designer / sound supervisor (45 episodes, 2005-2009)
Kevin Belen ... re-recording mixer / foley mixer / foley recordist (42 episodes, 2004-2008)
Glen Noseworthy ... adr mixer / foley recordist / re-recording mixer (41 episodes, 2006-2009)
Kevin Konarzewski ... adr mixer (38 episodes, 2004-2006)
Gord Hillier ... re-recording mixer (33 episodes, 2004-2006)
Kelly Cole ... re-recording mixer (23 episodes, 2006-2009)
Maureen Murphy ... foley artist (20 episodes, 2004-2008)
Iain Pattison ... re-recording mixer (19 episodes, 2004-2008)
David Green ... machine room engineer (17 episodes, 2006-2007)
Dave Griffiths ... boom operator (17 episodes, 2008-2009)
Patrick Ramsay ... sound mixer (17 episodes, 2008-2009)
Bill Mellow ... re-recording mixer (16 episodes, 2005-2009)
Hugo DeLaCerda ... re-recording mixer (16 episodes, 2007-2008)
Kirby Jinnah ... sound editor / adr & dialogue editor (14 episodes, 2004-2008)
Javier Marin Leyton ... m&e and foley mixer / m&e re-recording mixer (12 episodes, 2006-2008)
Graeme Hughes ... re-recording mixer (5 episodes, 2004-2006)
Steve Kostick ... adr supervisor (3 episodes, 2005-2006)
William Skinner ... sound mixer (3 episodes, 2007-2008)
Graham Timmer ... boom operator / sound mixer: second unit (2 episodes, 2004-2006)
Rory O'Neill ... boom operator (2 episodes, 2004)
Chris Duesterdiek ... sound mixer: second unit (1 episode, 2004)
Talvinder Gill ... assistant sound editor (1 episode, 2004)
Philip Hunter ... dialogue editor (1 episode, 2004)
Roderick Matte ... boom operator (1 episode, 2004)
Michael Miller ... adr mixer (1 episode, 2004)
Sina Oroomchi ... re-recording mixer (1 episode, 2004)
Adam Sharpe ... re-recording mixer (1 episode, 2004)
Jean Tejkel ... foley mixer (1 episode, 2004)
Kelly Frey ... sound editor (1 episode, 2005)
Jesse Waldman ... dialogue editor (1 episode, 2005)
Lisa Pinero ... sound mixer: Las Vegas (1 episode, 2008)
Matt Dawson ... adr mixer (uncredited) (27 episodes, 2007-2009)
Ian Robinson ... sound engineer (uncredited) (20 episodes, 2007-2008)
Naan Spiess ... sound technician (uncredited) (20 episodes, 2008-2009)
Belinda Pattison ... assistant sound editor (uncredited) (14 episodes, 2007-2008)
Christopher M. Ray ... m&e re-recording mixer (uncredited) (4 episodes, 2008-2009)
Andrew Morgado ... adr mixer (uncredited) (2 episodes, 2007-2008)
Kris Casavant ... assistant sound editor (uncredited) (1 episode, 2004)
Dario DiSanto ... foley editor (uncredited) (1 episode, 2004)
Kris Fenske ... sound editor (uncredited) (1 episode, 2004)
Todd R. Mason ... sound effects recordist (uncredited) (1 episode, 2004)
Andrew Adams ... boom operator: Las Vegas (uncredited) (1 episode, 2008)
Harsha First ... sound utility: Las Vegas (uncredited) (1 episode, 2008)
John Sawa ... backgrounds editor (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Special Effects by 

Wray J. Douglas ... special effects coordinator (99 episodes, 2004-2009)
Nick Lawson ... special effects coordinator / special effects supervisor (99 episodes, 2004-2009)
Bill Pankiw ... special effects (99 episodes, 2004-2009)
Greg Pyne ... special effects (99 episodes, 2004-2009)
Shawn Ronzio ... fabricator (99 episodes, 2004-2009)
Mike Splatt ... special effects foreman (84 episodes, 2004-2008)
Dan Rebert ... creature effects supervisor: Masters FX LA / prosthetic supervisor: Masters FX LA (71 episodes, 2004-2008)
Kirk Douglas ... special effects technician (39 episodes, 2004-2007)
Scott Stofer ... special effects coordinator (20 episodes, 2008-2009)
Paul Hooson ... puppeteer (7 episodes, 2005-2008)
Morris Chapdelaine ... prosthetic animatronic operator (2 episodes, 2006)
Nicholas Podbrey ... puppeteer (1 episode, 2007)
Jeny Cassady ... prosthetic animatronic operator (1 episode, 2008)

Series Visual Effects by 

Jonathan MacPherson ... visual effects on-set technician / visual effects assistant / visual effects on-set supervisor / on set visual effects technician / on-set visual effects technician / on-set supervisor (78 episodes, 2005-2009)
Janice Groom ... in house visual effects shop coordinator / visual effects operations supervisor / in-house VFX shop coordinator / in-house coordinator / visual effects shop coordinator (60 episodes, 2004-2008)
Mark Savela ... visual effects supervisor (57 episodes, 2005-2009)
Krista McLean ... playback supervisor / matte paintings / matte painting / playback supervisor, matte paintings / video playback supervisor / 3D animator (51 episodes, 2004-2009)
Bruce Woloshyn ... digital effects supervisor / digital compositing artist / lead digital compositing artist (51 episodes, 2004-2009)
Debora Dunphy ... digital compositing artist / digital effects supervisor / lead digital compositing artist (50 episodes, 2004-2008)
Shannon Gurney ... visual effects coordinator / visual effects supervisor (44 episodes, 2005-2008)
Nadine Shinkaruk ... visual effects (41 episodes, 2004-2006)
Jose Perez ... visual effects artist (40 episodes, 2005-2007)
Tara Conley ... digital effects coordinator (39 episodes, 2004-2006)
Pauline Burns ... visual effects production manager (39 episodes, 2006-2009)
Jason Gross ... visual effects supervisor: Image Engine (30 episodes, 2006-2008)
Vera Zivny ... visual effects producer: Image Engine / visual effects coordinator: Image Engine (29 episodes, 2006-2008)
Wes Sargent ... lead 3D animator / 3D animator (28 episodes, 2004-2009)
Erica Henderson ... digital compositor / in house lead compositor / in-house lead compositor / compositor / in-house compositor / lead compositor / lead digital compositing artist (28 episodes, 2005-2008)
Chandra Juhasz ... visual effects artist / 3D visual effects artist (26 episodes, 2005-2008)
Alec McClymont ... 3d artist: Atmosphere VFX / visual effects artist / 3D artist: Atmosphere VFX (25 episodes, 2004-2009)
Viv Jim ... in house compositor / senior compositor / in-house compositor / in-house lead compositor (21 episodes, 2007-2009)
Andrew Karr ... cgi supervisor: Atmosphere VFX / CG supervisor / digital effects artist (20 episodes, 2004-2008)
Marco Cantaluppi ... visual effects (20 episodes, 2004-2007)
Riley Benard ... digital compositor: Rainmaker VFX / lead rotoscope artist: Rainmaker VFX / lead tracking artist: Rainmaker VFX (20 episodes, 2005-2008)
Natalia Diaz ... in house compositor / digital compositor / in-house compositor (20 episodes, 2007-2009)
Greg Behrens ... visual effects coordinator: SPIN West VFX (19 episodes, 2004-2005)
Michelle Comens ... visual effects producer (19 episodes, 2004-2005)
Justin Gladden ... visual effects producer (19 episodes, 2006-2007)
Kodie Mackenzie ... in house compositor / compositor (19 episodes, 2007-2009)
James Rorick ... visual effects coordinator / visual effects supervisor / playback supervisor (18 episodes, 2004-2009)
Michael Ranalletta ... digital compositing artist: SPIN West VFX (18 episodes, 2004-2006)
Mark Breakspear ... visual effects supervisor (18 episodes, 2004-2005)
Tia Hoshizaki ... digital compositor / in house jr. compositor / in house junior compositor / in-house junior compositor (18 episodes, 2008-2009)
Lorraine Rozon ... visual effects producer (17 episodes, 2006-2007)
Dylan Yastremski ... digital compositor / in house jr. compositor / compositor / in house junior compositor / in-house junior compositor (17 episodes, 2008-2009)
Christopher Mossman ... executive producer: Image Engine / visual effects executive producer: Image Engine / visual effects exective producer: Image Engine (16 episodes, 2005-2008)
Carina Dielissen Hunt ... playback supervisor / in house visual effects artist / in-house visual effects artist / in house artist (16 episodes, 2007-2009)
Shawn Tilling ... in house digital effects supervisor / in-house digital effects supervisor (16 episodes, 2008-2009)
Jeremy Kehler ... digital compositor (14 episodes, 2004-2008)
Deanna Louie ... digital production assistant (14 episodes, 2004)
Anuj Patil ... digital compositor / lead compositor / digital effects compositor (14 episodes, 2005-2007)
Mark T. Reid ... digital compositor (13 episodes, 2004-2008)
Nadine Blackler ... digital compositor / digital compositing artist (13 episodes, 2004-2007)
James Kawano ... cg artist / in-house 3D lead artist / cgi artist / in house lead visual effect artist / in house lead visual effects artist / in-house visual effects artist / lead visual effects artist: in house (13 episodes, 2005-2009)
Paul Hegg ... digital effects artist (13 episodes, 2006-2008)
Gary Poole ... digital compositing artist (12 episodes, 2004-2009)
Michael Lowes ... lead visual effects artist: in house / in house lead visual effects artist / in house visual effects artist / in-house 3D lead artist / in-house visual effects artist (12 episodes, 2007-2009)
Audrey Price ... visual effects production assistant (11 episodes, 2005-2007)
Sonia Gilmore ... visual effects coordinator (10 episodes, 2006-2008)
Tom Brydon ... 3D animator (9 episodes, 2004-2008)
Scott Paquin ... key animator / in house 3D artist (9 episodes, 2004-2007)
Martin Halle ... 3D visual effects artist / 3D animator (9 episodes, 2004-2006)
Kyle Winkelman ... lead animator / animator (9 episodes, 2005-2007)
Luke Vallee ... digital compositor / in house compositor / animator (8 episodes, 2004-2009)
Geoff Anderson ... visual effects coordinator / visual effects supervisor / visual effects onset supervisor (8 episodes, 2004-2007)
Karen Watson ... lead digital compositor: Image Engine Design / digital compositor: Image Engine Design / digital compositor (8 episodes, 2005-2007)
Caleb Wagner ... visual effects / digital artist: Image Engine (8 episodes, 2006-2007)
Paul Wiens ... 3D animator (8 episodes, 2006)
Jeremy Hampton ... digital effects artist / 3D artist / in-house visual effects artist (7 episodes, 2005-2007)
Christopher Stewart ... in-house digital effects supervisor / digital effects supervisor (7 episodes, 2006-2008)
Stephen Bahr ... in house visual effects shop coordinator / in-house visual effects coordinator / in house visual effects coordinator (7 episodes, 2008)
Rob Fitzsimmons ... playback supervisor / in house compositor / matte paintings (7 episodes, 2008)
Chris Doll ... digital compositing artist / lead digital compositing artist (6 episodes, 2004-2008)
Derek Stevenson ... digital artist / digital artist: Image Engine / lighting artist: Image Engine / senior visual effects artist: Image Engine (6 episodes, 2005-2008)
Lisa Turner ... visual effects coordinator: Image Engine (6 episodes, 2005-2006)
Jayme Vandusen ... compositor / digital compositor: Image Engine (6 episodes, 2006-2008)
Ravinder Brar ... digital effects artist (5 episodes, 2006-2007)
Ruslan Vasylev ... modeller (5 episodes, 2006)
Shareef Shanawany ... in-house visual effects artist / in house lead visual effects artist / in house visual effects artist / visual effects artist: in house (5 episodes, 2008-2009)
Toby Taplin ... visual effects artist (5 episodes, 2008-2009)
Neil Safeer Ghaznavi ... digital compositor (4 episodes, 2006)
Dave McGhie ... senior compositor / digital compositor (4 episodes, 2006)
James Tichenor ... visual effects supervisor / compositor (3 episodes, 2004-2006)
Simon Ager ... digital compositing artist (3 episodes, 2004)
Jose Burgos ... 3D animator / visual effects (3 episodes, 2004)
Enrico Perei ... digital compositor / senior compositing artist (3 episodes, 2007-2008)
Dan Weir ... in house visual effects artist / in-house visual effects artist / visual effects artist: in house (3 episodes, 2008)
Daniel Osaki ... 3D animator / lead model maker (2 episodes, 2004-2007)
Ryan Jensen ... digital artist (2 episodes, 2004-2006)
Bob White ... visual effects artist (2 episodes, 2004-2006)
Tracey Baxter ... rotoscope artist (2 episodes, 2004)
Jordan Benwick ... digital compositing artist (2 episodes, 2004)
Rod Bland ... 3D animator (2 episodes, 2004)
Nicholas Boughen ... 3D animator (2 episodes, 2004)
Craig Calvert ... 3D animator (2 episodes, 2004)
Ho Sung Cheon ... 3D animator (2 episodes, 2004)
Bryan Davies ... 3D animator (2 episodes, 2004)
Stanislav Enilenis ... compositor (2 episodes, 2004)
John Gajdecki ... visual effects supervisor (2 episodes, 2004)
Tristam Gieni ... 3D animator (2 episodes, 2004)
Trevor Harder ... 3D modeller (2 episodes, 2004)
Peter Hunt ... digital compositing artist / digital compositing artist: Rainmaker (2 episodes, 2004)
Colin Liggett ... digital compositing artist (2 episodes, 2004)
Tannis Mathers ... digital compositing artist (2 episodes, 2004)
Dan Mayer ... lead 3D animator (2 episodes, 2004)
Jinnie Pak ... visual effects coordinator (2 episodes, 2004)
Lee Pierce ... digital compositing artist (2 episodes, 2004)
Mark Pullyblank ... 3D animator (2 episodes, 2004)
Les Quinn ... 3D animator (2 episodes, 2004)
Madhava Reddy ... rotoscope artist (2 episodes, 2004)
Trevor Strand ... digital compositing artist (2 episodes, 2004)
Shannon Wegner ... 3D modeller (2 episodes, 2004)
Arnold Yuki ... rotoscope artist (2 episodes, 2004)
Blake Anderson ... 3D animator / 3D modeller (2 episodes, 2005)
Jon Anastasiades ... digital compositor (2 episodes, 2006)
Nik Slotiuk ... cg artist (2 episodes, 2008)
Larry Adlon ... digital compositing artist (1 episode, 2004)
Vishal Anand ... 3D animator (1 episode, 2004)
Tom Archer ... digital compositing artist (1 episode, 2004)
Mark Benard ... visual effects producer (1 episode, 2004)
Landon Bootsma ... digital compositing artist: SPIN West VFX (1 episode, 2004)
John Cairns ... digital compositor (1 episode, 2004)
Brenda Campbell ... lead compositor: Atmosphere Visual Effects (1 episode, 2004)
Doug Campbell ... digital supervisor: SPIN West VFX (1 episode, 2004)
Ryan Cronin ... 3D animator (1 episode, 2004)
Kristin Dearholt ... digital compositing artist (1 episode, 2004)
Keegan Douglas ... digital compositing artist (1 episode, 2004)
Paul Furminger ... visual effects editor (1 episode, 2004)
Janice Genn ... visual effects coordinator (1 episode, 2004)
Hamish Hamilton ... visual effects assistant (1 episode, 2004)
Matt Hansen ... 3D artist (1 episode, 2004)
Zane Harker ... resource manager (1 episode, 2004)
Ken Hayward ... director of technical development (1 episode, 2004)
Jeremy Hoey ... senior digital matte artist (1 episode, 2004)
Melissa Kirby ... visual effects coordinator (1 episode, 2004)
Ronald Knol ... visual effects & IT engineering supervisor (1 episode, 2004)
Jaye Krebs ... digital compositing artist (1 episode, 2004)
Mathew Krentz ... digital compositing artist (1 episode, 2004)
Todd Liddiard ... digital compositing artist (1 episode, 2004)
Vinay Mehta ... digital artist (1 episode, 2004)
Mark Meloche ... digital compositor (1 episode, 2004)
Carmen Pollard ... digital compositing artist (1 episode, 2004)
Bob Scarabelli ... visual effects executive producer: Rainmaker (1 episode, 2004)
Michael Stewart ... digital compositor (1 episode, 2004)
Naomi Stopa ... visual effects producer: Rainmaker (1 episode, 2004)
Matthew Talbot-Kelly ... concept designer (1 episode, 2004)
Jason Toth ... digital artist (1 episode, 2004)
Chris Van Dyck ... digital compositing artist: SPIN West VFX (1 episode, 2004)
Cory Virs ... compositor (1 episode, 2004)
Chris Wren ... concept artist (1 episode, 2004)
Noel Wright ... digital compositor (1 episode, 2004)
Robin Hackl ... lead compositor: Image Engine (1 episode, 2005)
Eric Doiron ... digital compositor (1 episode, 2006)
Anna Terekhova ... digital compositor (1 episode, 2006)
Adam Bagatto ... in-house visual effects artist (1 episode, 2007)
Elaine Fung ... rotoscope artist (unknown episodes)
Jacob Curtis Miller ... digital artist (uncredited) / 3D visual effects generalist (uncredited) / junior compositor (uncredited) / animator (uncredited) / digital compositor (uncredited) / match move artist (uncredited) / junior animator (uncredited) / visual effects: 3D generalist (uncredited) (21 episodes, 2007-2009)
Krista Lomax ... computer graphics animator (uncredited) (20 episodes, 2008-2009)
Veronica Marino ... digital compositor (uncredited) / junior compositor (uncredited) / 2D visual effects generalist (uncredited) / digital artist (uncredited) / digital paint artist (uncredited) / matte painter (uncredited) / texture artist (uncredited) (19 episodes, 2007-2009)
Freddy Chavez Olmos ... compositor: Image Engine (uncredited) / senior visual effects compositor (uncredited) / visual effects compositor (uncredited) / digital compositor (uncredited) / senior compositor: Image Engine (uncredited) (14 episodes, 2006-2008)
Justin Brekke ... digital film I/O technician: Rainmaker (uncredited) / digital film i/o technician: Rainmaker (uncredited) / visual effects editor (uncredited) (12 episodes, 2007-2009)
Chris Derochie ... digital effects artist (uncredited) (12 episodes, 2007-2008)
Joseph Ngo ... systems administrator (uncredited) (9 episodes, 2005-2006)
Aaron Kramer ... lighting artist: Image Engine (uncredited) / lead lighting artist: Image Engine (uncredited) / generalist: Image Engine (uncredited) (9 episodes, 2007-2008)
Bernhard Huber ... digital artist: Image Engine (uncredited) / visual effects artist: Image Engine (uncredited) / digital effects artist: Image Engine (uncredited) (8 episodes, 2007-2008)
Gus Yamin ... senior visual effects artist: Image Engine (uncredited) / senior effects artist: Image Engine (uncredited) (7 episodes, 2007-2008)
Keith Richardson ... digital compositor (uncredited) / digital artist: Image Engine (uncredited) (7 episodes, 2007)
Bernhard Kimbacher ... compositor (uncredited) (7 episodes, 2008-2009)
Sebastian Greese ... senior lighting artist: Image Engine (uncredited) / lighting technical director: Image Engine (uncredited) (6 episodes, 2008)
Shelley Maclean ... visual effects editor (uncredited) (6 episodes, 2008)
James McPhail ... digital effects artist (uncredited) / dynamics artist: Image Engine (uncredited) / lighting artist: Image Engine (uncredited) (4 episodes, 2007-2008)
Sam Nixon ... senior matchmove artist (uncredited) (4 episodes, 2007-2008)
Marco Checa Garcia ... lead digital compositor: Image Engine (uncredited) (3 episodes, 2007-2008)
Brian Harder ... lead modeler: Image Engine (uncredited) / lead rigger: Image Engine (uncredited) / senior rigger: Image Engine (uncredited) (3 episodes, 2007-2008)
Ray Van Steenwyk ... lead animator: Image Engine (uncredited) / lead previs artist: Image Engine (uncredited) / senior animator: Image Engine (uncredited) (3 episodes, 2007-2008)
Peter Hart ... lead matchmove artist (uncredited) (3 episodes, 2007)
Marco Menco ... modeler: Image Engine (uncredited) / junior modeler: Image Engine (uncredited) (3 episodes, 2008)
Ori Ben-Shabat ... senior compositor: Image Engine (uncredited) (2 episodes, 2007-2008)
Joey Wilson ... modeler: Image Engine (uncredited) (2 episodes, 2007-2008)
Ean Carr ... lead compositor: Image Engine (uncredited) (2 episodes, 2007)
Marc Fortin ... digital compositor (uncredited) (2 episodes, 2007)
Greg Massie ... technical director: Image Engine (uncredited) (2 episodes, 2007)
Oskar Wahlberg ... technical director: Image Engine (uncredited) (2 episodes, 2007)
Alex Lama ... junior visual effects artist: Image Engine (uncredited) / lighting artist: Image Engine (uncredited) (2 episodes, 2008)
Bo Mosley ... modeler: Image Engine (uncredited) / visual effects CG modeler (uncredited) (2 episodes, 2008)
Richie Basilan ... digital compositor (uncredited) (1 episode, 2007)
Giles Hancock ... matte painter: Image Engine (uncredited) (1 episode, 2007)
Chris Pettigrew ... compositor (uncredited) (1 episode, 2007)
Cesar Rodriguez Bautista ... digital artist: Image Engine (uncredited) (1 episode, 2007)
Bradley Adams ... digital artist: Atmosphere VFX (uncredited) (1 episode, 2008)
Eric Belanger ... senior compositor (uncredited) (1 episode, 2008)
Jess Brown ... visual effects artist (uncredited) (1 episode, 2008)
Cindy Cleator ... visual effects coordinator: Image Engine (uncredited) (1 episode, 2008)
Jason Korber ... digital compositor (uncredited) (1 episode, 2008)
Kenny Lam ... compositor: Image Engine (uncredited) (1 episode, 2008)
Jesus Lavin ... junior compositor: Image Engine (uncredited) (1 episode, 2008)
Mike Leeming ... visual effects coordinator (uncredited) (1 episode, 2008)
Greg Lohr ... digital artist (uncredited) / lead modeler (uncredited) (1 episode, 2008)
Jeremy Mesana ... animator: Image Engine (uncredited) (1 episode, 2008)
Casey Rolseth ... 3D animator (uncredited) / visual effects (uncredited) (1 episode, 2008)
Daniel Sampaio Lima ... animator: Image Engine (uncredited) (1 episode, 2008)
Corrina Wilson ... senior compositor: Image Engine (uncredited) (1 episode, 2008)
Samson Sing Wun Wong ... matchmove artist: Image Engine (uncredited) (1 episode, 2008)
Jesús L. Yapor ... compositor (uncredited) (1 episode, 2008)
Jose Yapor ... visual effects artist (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Stunts 

James Bamford ... stunt coordinator (99 episodes, 2004-2009)
Jim Dunn ... stunt performer / stunts (5 episodes, 2004-2008)
Fraser Corbett ... stunt double (3 episodes, 2007-2008)
Mick Hodge ... stunt performer (1 episode, 2004)
Brett Chan ... stunt performer (1 episode, 2005)
Laura Lee Connery ... stunt performer (1 episode, 2005)
Rey-Phillip Santos ... stunt performer (1 episode, 2005)
Justin Doran ... stunt performer (1 episode, 2006)
Danny Hospes ... stunt performer (1 episode, 2006)
Ali Dunn ... stunt performer (1 episode, 2007)
Don Lew ... stunt double: Tyre (1 episode, 2007)
Maja Aro ... stunt performer (1 episode, 2008)
Dan Shea ... stunts (uncredited) / stunt double: Richard Dean Anderson (uncredited) / stunt performer (uncredited) (58 episodes, 2004-2007)
Lani Gelera ... stunt double: Rachel Luttrell (uncredited) / stunt performer (uncredited) (15 episodes, 2005-2008)
Kimani Ray Smith ... stunt double (uncredited) (14 episodes, 2004-2005)
Jeffrey C. Robinson ... lead stunt double (uncredited) / stunts (uncredited) (10 episodes, 2004-2007)
Leanne Buchanan ... stunt double (uncredited) / stunts (uncredited) (5 episodes, 2004-2008)
Rob Hayter ... stunt double (uncredited) / stunts (uncredited) (4 episodes, 2005-2007)
Kylie Furneaux ... stunt double (uncredited) (3 episodes, 2004-2007)
Trevor Jones ... stunt performer (uncredited) (3 episodes, 2004-2006)
Paul Lazenby ... stunt performer (uncredited) / fight consultant (uncredited) / stunt actor (uncredited) (3 episodes, 2005-2008)
Duane Dickinson ... stunts (uncredited) (3 episodes, 2005-2007)
Lauro David Chartrand-DelValle ... stunt performer (uncredited) / additional stunt coordinator (uncredited) (3 episodes, 2006-2009)
Chris Webb ... stunts (uncredited) (3 episodes, 2006-2007)
Hugo Steele ... stunt performer (uncredited) (2 episodes, 2006-2008)
Trevor Addie ... stunts (uncredited) (2 episodes, 2008)
Crystal Dalman ... stunt double (uncredited) (1 episode, 2004)
Mike Desabrais ... stunts (uncredited) (1 episode, 2004)
Jon Kralt ... stunts (uncredited) (1 episode, 2004)
Patrick Sabongui ... stunts (uncredited) (1 episode, 2004)
Aaron Au ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2005)
Paul Wu ... stunts (uncredited) (1 episode, 2005)
Nickolas Baric ... stunts (uncredited) (1 episode, 2006)
Kimberly Chiang ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2006)
Tommy Europe ... stunts (uncredited) (1 episode, 2006)
Matt Reimer ... stunts (uncredited) (1 episode, 2006)
Guy Bews ... stunts (uncredited) (1 episode, 2007)
Brian Ho ... stunt creatures (uncredited) (1 episode, 2007)
Simon Burnett ... stunt double (uncredited) (1 episode, 2008)
Ken Clark ... stunt double (uncredited) (1 episode, 2008)
Lloyd Cunningham ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2008)
Leif Havdale ... stunts (uncredited) (1 episode, 2008)
Barry Nerling ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2008)
Justin Sain ... stunts (uncredited) (1 episode, 2008)
John Sampson ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2008)
Mike Gunther ... stunts (uncredited) (1 episode, 2009)

Series Camera and Electrical Department 

Simon Smith ... dolly grip (99 episodes, 2004-2009)
John Zulinski ... key grip (98 episodes, 2004-2009)
Bruno Bittner ... chief lighting technician (92 episodes, 2004-2009)
George Ramage ... lighting board op / rigging best boy (79 episodes, 2004-2008)
Ian Prince ... best boy grip / key grip: second unit (61 episodes, 2004-2009)
Ryan Purcell ... camera operator (41 episodes, 2006-2009)
Brendan Chalmers ... second assistant camera (40 episodes, 2007-2009)
Jay Stroburg ... rigging gaffer (39 episodes, 2004-2006)
Greg Fox ... camera operator (37 episodes, 2007-2009)
April Hall ... second assistant camera (33 episodes, 2005-2007)
Enrique Del Rio ... second assistant camera (20 episodes, 2005-2006)
Miles Schick ... leadman grip (20 episodes, 2007-2008)
Cindy Cleator ... lighting technician (19 episodes, 2004-2005)
Andreas Carmona ... grip (14 episodes, 2004)
Geoffrey James Dixon ... best boy electrician / best boy electric (9 episodes, 2004)
Cory Hodson ... chief lighting technician / gaffer: second unit (6 episodes, 2004-2008)
Grizz Salzl ... camera operator / first assistant camera (5 episodes, 2004-2008)
Jordan Johnson ... lamp operator / light board operator (5 episodes, 2006-2007)
Jason Haycock ... camera trainee (4 episodes, 2005)
Pauline Heaton ... underwater cinematographer (3 episodes, 2005-2006)
Nathaniel Massey ... camera operator (3 episodes, 2005-2006)
Cliff Hokanson ... Steadicam operator (2 episodes, 2004)
Jason Tidsbury ... light balloon technician (2 episodes, 2006)
Steven A. Adelson ... camera operator / camera operator: Las Vegas unit (2 episodes, 2007-2008)
Krista Stumph ... b cam second assistant camera (2 episodes, 2007)
Darren Giblin ... grip (1 episode, 2004)
Laird Pierce ... camera trainee (1 episode, 2004)
Doug Schwartz ... Steadicam operator (1 episode, 2004)
Jim Stacey ... camera operator (1 episode, 2004)
Richard Win ... digital imaging technician (1 episode, 2004)
Alexander Glua ... camera assistant (1 episode, 2005)
Dave Ferreira ... key grip (1 episode, 2007)
Andrew D. Wilson ... camera operator (1 episode, 2007)
David Blundell ... chief lighting technician: Las Vegas unit (1 episode, 2008)
Stuart Haggerty ... chief lighting technician (1 episode, 2008)
Anthony T. Marra II ... key grip: Las Vegas unit (1 episode, 2008)
Rob MacKenzie ... lightboard operator (1 episode, 2009)
John Carron ... playback coordinator (uncredited) / playback operator (uncredited) (81 episodes, 2004-2009)
Ted Smith ... first assistant camera (uncredited) / first assistant: second unit (uncredited) (60 episodes, 2006-2009)
James S. Harvey ... rigging best boy (uncredited) (20 episodes, 2007-2008)
Jean Chiasson ... dolly grip (uncredited) / dolly grip: second unit (uncredited) (9 episodes, 2006)
Petar Mateiasevich ... camera trainee (uncredited) (2 episodes, 2008)
Vance Vegas Salvalaggio ... console programmer/operator (uncredited) (2 episodes, 2008)
Michael Chambliss ... hot head technician (uncredited) (1 episode, 2008)
Ian Clampett ... second assistant camera: "b" camera: Las Vegas unit (uncredited) (1 episode, 2008)
Rick Gowing ... first assistant camera: "a" camera: Las Vegas unit (uncredited) (1 episode, 2008)
John Huneck ... camera operator: "b" camera: Las Vegas unit (uncredited) (1 episode, 2008)
Brandon Margulies ... second assistant camera: "a" camera: Las Vegas unit (uncredited) (1 episode, 2008)
Aaron Marquette ... second assistant camera: "c" camera: Las Vegas unit (uncredited) (1 episode, 2008)
Philip D. Schwartz ... camera operator: "c" camera: Las Vegas unit (uncredited) (1 episode, 2008)
Benjamin Shurtleff ... camera loader: Las Vegas unit (uncredited) (1 episode, 2008)
Zachary Sieffert ... first assistant camera: "c" camera: Las Vegas unit (uncredited) (1 episode, 2008)
Christian Stevens ... second assistant camera (uncredited) (1 episode, 2008)
Tony Villalobos ... first assistant camera: "b" camera: Las Vegas unit (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Casting Department 

Sandra Couldwell ... extras casting (99 episodes, 2004-2009)
Stuart Aikins ... casting: Canada (79 episodes, 2004-2008)
Sean Cossey ... casting: Canada (79 episodes, 2004-2008)
Ivy Isenberg ... casting associate: USA (58 episodes, 2004-2007)
Corinne Clark ... casting: Canada (20 episodes, 2008-2009)
Jennifer Page ... casting: Canada (20 episodes, 2008-2009)
Lance Peverley ... extras wrangler (uncredited) (59 episodes, 2004-2007)
Jennifer Lurey ... casting assistant (uncredited) (20 episodes, 2007-2008)
J.J. Ogilvy ... casting assistant (uncredited) (20 episodes, 2007-2008)
Jaye Riske ... casting associate (uncredited) (20 episodes, 2008-2009)
Amy De Souza ... casting assistant (uncredited) (1 episode, 2004)

Series Costume and Wardrobe Department 

Gloria Chan ... costume cutter / seamstress (99 episodes, 2004-2009)
Roma Wnuk ... seamstress (79 episodes, 2004-2008)
Thyrza Richardson ... assistant costume designer (59 episodes, 2004-2007)
Beverlee June Fix ... truck costumer (40 episodes, 2007-2009)
Koreen Heaver ... assistant costume designer (40 episodes, 2007-2009)
Zina Richardson ... set costumer (40 episodes, 2007-2009)
Leslie Cairns ... cutter (20 episodes, 2005-2006)
Mary Wiseman ... set costumer (7 episodes, 2008-2009)
Tamaryn Lang ... set costumer (3 episodes, 2004)
Dan Bronson ... costume supervisor: Las Vegas (1 episode, 2008)
Virginia Young ... set costumer (uncredited) (20 episodes, 2006-2007)
Luisa Dalmagro ... assistant costume designer (uncredited) (2 episodes, 2007)

Series Editorial Department 

Greg Krantz ... on-line editor (99 episodes, 2004-2009)
Fred W. Richters ... on-line editor (99 episodes, 2004-2009)
Michael Eliot ... post-production consultant (59 episodes, 2004-2007)
Ryan Malone ... assistant editor (49 episodes, 2004-2008)
Kerry McDowall ... post-production coordinator (40 episodes, 2007-2009)
Flavio Bidese ... on-line editor (39 episodes, 2004-2006)
Allison Volk ... post-production coordinator (39 episodes, 2004-2006)
Steve McLeod ... assistant editor (30 episodes, 2006-2009)
Brae Norwiss ... assistant editor (20 episodes, 2004-2006)
Heather Nevin ... post-production coordinator (20 episodes, 2006-2007)
Diego Espinel ... international editor (1 episode, 2008)
Troy MacNeill ... post-production technician (uncredited) (20 episodes, 2007-2008)

Series Location Management 

Bob McQuarrie ... assistant location manager (40 episodes, 2005-2007)
Heather Vedan ... location manager (40 episodes, 2005-2007)
Lorne Davidson ... location manager (35 episodes, 2007-2009)
Doug Brons ... location manager (18 episodes, 2004-2005)
Amy Barager ... assistant location manager (14 episodes, 2004)
Dominic Main ... location manager (1 episode, 2007)
Kim Houser ... location manager: Las Vegas (1 episode, 2008)
Geoffrey Dodd ... trainee assistant location manager (uncredited) (22 episodes, 2007-2009)
David Tamkin ... assistant location manager (uncredited) (20 episodes, 2008-2009)

Series Music Department 

Rick Chadock ... music editor (99 episodes, 2004-2009)
Neal Acree ... composer: additional music / additional music by (49 episodes, 2006-2009)
Joel Goldsmith ... composer: main title theme / main title theme by (41 episodes, 2007-2009)
Nicholas Dodd ... orchestrator / conductor (2 episodes, 2004)
Tim Boyle ... music engineer (1 episode, 2004)
Simon James ... orchestra contractor (1 episode, 2004)
Tim Joy ... music preparation (1 episode, 2004)
Steve Juliani ... music copyist (1 episode, 2004)

Series Transportation Department 

David R. Anderson ... transportation coordinator (80 episodes, 2005-2009)
Rick Demers ... construction driver (20 episodes, 2008-2009)
Ben Derrick ... transportation coordinator (19 episodes, 2004-2005)
Ian-Peter Jacobi ... driver: cast (19 episodes, 2004-2005)
Lawrence Albright ... driver (uncredited) (18 episodes, 2004-2005)
Miroslaw Syta ... driver (uncredited) (1 episode, 2005)
W. Corky Murray ... transportation captain (uncredited) (1 episode, 2007)
Doug Rama ... transportation captain (uncredited) (1 episode, 2007)

Series Other crew 

Hudson Hickman ... production executive (99 episodes, 2004-2009)
Brigitte Prochaska ... unit publicist (99 episodes, 2004-2009)
Julie Waterhouse ... production accountant (99 episodes, 2004-2009)
Lawren Bancroft-Wilson ... office production assistant / assistant to executive producer / assistant to executive producers (98 episodes, 2004-2009)
Pauline Hooge ... production accountant (79 episodes, 2004-2008)
Carol Horn ... legal counsel (79 episodes, 2004-2008)
Alex Levine ... script coordinator / assistant to executive producer / assistant to executive producers (79 episodes, 2004-2008)
Carole Appleby ... promotions coordinator (60 episodes, 2005-2008)
Damian Kindler ... creative consultant (40 episodes, 2005-2007)
Tanja Balic ... assistant production coordinator / production coordinator (40 episodes, 2007-2009)
David Magee ... production coordinator (40 episodes, 2007-2009)
Alan McCullough ... creative consultant (34 episodes, 2005-2007)
Terry J. Murray ... script supervisor (30 episodes, 2006-2009)
Gregory Diamond Almas ... assistant to executive producer (20 episodes, 2005-2006)
James Fantin ... assistant production coordinator (20 episodes, 2005-2006)
Elaine Fleming ... production coordinator (20 episodes, 2005-2006)
Ken Cuperus ... creative consultant / story editor (20 episodes, 2006-2007)
Jennifer Roe Emery ... production coordinator (20 episodes, 2006-2007)
Sarah Tarry ... legal counsel / legal counsel: Heenan Blaikie LLP (20 episodes, 2008-2009)
Lara Fox ... script supervisor (19 episodes, 2004-2006)
Ivon R. Bartok ... script coordinator / assistant to executive producer (19 episodes, 2004-2005)
Boris Ivanov ... production coordinator (19 episodes, 2004-2005)
Rey-Phillip Santos ... production staff (19 episodes, 2004-2005)
Julian Marles ... production assistant (19 episodes, 2006-2007)
Martin Gero ... story editor (18 episodes, 2004-2005)
Len Carter ... production assistant (16 episodes, 2004-2009)
Nicholas Podbrey ... puppeteer: Hermiod / puppeteer / puppeteer: Thor / puppeteer: alien creatures / puppeteer: tendrils (12 episodes, 2005-2008)
Linda Strathdee ... script supervisor (11 episodes, 2006-2007)
Emily Upham ... production assistant (11 episodes, 2006)
Jeny Cassady ... asgard puppeteer / puppeteer: Hermoid (10 episodes, 2005-2008)
Ken Friss ... script supervisor (10 episodes, 2005-2006)
Linda-Lisa Hayter ... script supervisor (10 episodes, 2007-2008)
Amanda Alexander ... script supervisor (10 episodes, 2008)
Pattie Robertson ... script supervisor (9 episodes, 2004-2005)
Mika McKinnon ... science consultant (2 episodes, 2008)
Cath-Anne Ambrose ... production associate (1 episode, 2004)
Candice Field ... script supervisor (1 episode, 2004)
Warren Dean Fulton ... production assistant (1 episode, 2004)
Shaun Magee ... elec (1 episode, 2006)
Keith Arbuthnot ... puppeteer (1 episode, 2008)
Pamela Jaeckle ... production coordinator: Las vegas (1 episode, 2008)
Ashleigh Nichols ... assistant production coordinator- las vegas unit (1 episode, 2008)
Cathy Schweickhardt ... production accountant: Las Vegas (1 episode, 2008)
Paul Gendreau ... publicist (uncredited) (35 episodes, 2004-2006)
Marc Leveille ... set production assistant (uncredited) (34 episodes, 2005-2006)
Melanie Callaghan ... production assistant (uncredited) (34 episodes, 2007-2008)
Robert M. Malachowski Jr. ... title designer: main titles (uncredited) (33 episodes, 2004-2005)
Simon Hall ... video/computer playback (uncredited) (26 episodes, 2004-2008)
Brynn Kinnee ... background coordinator (uncredited) (22 episodes, 2007-2009)
Rob Fournier ... lead armourer (uncredited) (19 episodes, 2004-2005)
Kathleen Higgins ... accounting clerk (uncredited) (19 episodes, 2004-2005)
Larie Stoley ... production assistant (uncredited) (14 episodes, 2008-2009)
Marion Pejaire ... production assistant (uncredited) (13 episodes, 2008-2009)
Vivien Pfeffer ... production assistant (uncredited) (13 episodes, 2008-2009)
Kate Gajdosik ... accounting clerk (uncredited) (12 episodes, 2005)
Marcus Goodwin ... production assistant (uncredited) (12 episodes, 2006)
Andrea Connacher ... key production assistant (uncredited) (9 episodes, 2005)
Susan Pugh ... set supervisor (uncredited) (7 episodes, 2005-2006)
Nicholas Humphries ... production assistant (uncredited) (2 episodes, 2005)
Darren Giblin ... office production assistant (uncredited) (1 episode, 2004)
Rick Heal ... on-set tutor (uncredited) (1 episode, 2004)
David Kurvers ... computer playback operator (uncredited) (1 episode, 2004)
Suzanne E. Smith ... accounting clerk (uncredited) (1 episode, 2004)
Elisha Schaff ... production assistant (uncredited) (1 episode, 2007)
Matina Shrestha-Birtch ... production assistant (uncredited) (1 episode, 2008)
Mani Trump ... production assistant (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Thanks 

Bob Scarabelli ... in memory of (1 episode, 2005)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed