Edit
The Ant Bully (2006) Poster

(2006)

Full Cast & Crew

Directed by 

John A. Davis

Writing Credits  

John A. Davis ... (written by)
 
John Nickle ... (book)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Julia Roberts ... Hova (voice)
Nicolas Cage ... Zoc (voice)
Meryl Streep ... Queen (voice)
Paul Giamatti ... Stan Beals (voice)
Zach Tyler ... Lucas Nickle (voice) (as Zach Tyler Eisen)
Regina King ... Kreela (voice)
Bruce Campbell ... Fugax (voice)
Lily Tomlin ... Mommo (voice)
Cheri Oteri ... Doreen Nickle (voice)
Larry Miller ... Fred Nickle (voice)
Allison Mack ... Tiffany Nickle (voice)
Ricardo Montalban ... Head of Council (voice)
Creagen Dow ... Mullet Boy (voice)
Myles Jeffrey ... Steve (voice)
Jake T. Austin ... Nicky (voice)
Rob Paulsen ... Beetle (voice)
S. Scott Bullock S. Scott Bullock ... Glow Worm / Wasp Survivor (voice)
Mark DeCarlo ... Fly (voice)
Frank Welker ... Spindle / Frog / Caterpillar (voice)
Paul Greenberg ... Sleeping Ant #1 / Head Lice #1 / Head Lice #2 / Head Lice #3 / Head Lice #4 / Brett (voice)
David Kaye ... Sleeping Ant #2 / Guard Ant #3 / Wrangler Ant (voice)
Alfred Jackson Alfred Jackson ... Slacker Ant (voice)
Ken Mitchroney Ken Mitchroney ... Ant #17 / Guard Ant #2 / Wasp #8 (voice)
Denzel Whitaker ... Albert (voice)
Cailyn Taylor Cailyn Taylor ... Shigeko (voice) (as Casey Masamitsu)
Bryan Fabian Bryan Fabian ... Fernando (voice)
Jake Goldberg ... Helmet Boy / Nob / Red Teammate #1 (voice)
Keith Alcorn Keith Alcorn ... Ant #18 / Pupa / Soldier Ant #3 (voice)
John A. Davis John A. Davis ... Ant #19 (voice)
Tom Kenny ... Drone Ant / Ant #2 / Ant #6 (voice)
Sarah Mensinga Sarah Mensinga ... Mother Ant (voice)
Nika Futterman ... Ant #1 / Ant #7 (voice)
Scott Holst Scott Holst ... Ant #3 (voice)
Susan Silo ... Ant #4 (voice)
Paul Rugg ... Ant #5 (voice)
Larry Cedar ... Ant #8 (voice)
Nicole Sullivan ... Ant #9 (voice)
Candi Milo ... Nurse Ant #3 (voice)
Nissa Alcorn Nissa Alcorn ... Billo (voice)
Pat Fraley ... Ant Council #1 (voice)
Tyler James Williams ... Blue Teammate #1 (voice)
Jared Goldsmith Jared Goldsmith ... Blue Teammate #2 / Red Teammate #2 (voice)
Austin Majors ... Blue Teammate #3 (voice)
Jaishon Fisher ... Blue Teammate #4 (voice)
Aaron Michael Drozin Aaron Michael Drozin ... Blue Teammate #5 (voice)
Max Burkholder ... Blue Teammate #6 (voice)
Sam Green Sam Green ... Red Teammate #3 (voice)
Colin Ford ... Red Teammate #4 (voice)
Kendall Ryan Sanders ... Red Teammate #5 (voice)
Shane Baumel ... Red Teammate #6 (voice)
Neil Ross ... Wasp #1 / Wasp #5 (voice)
Bob Joles ... Wasp #2 (voice)
Wally Wingert ... Wasp #3 (voice)
Leon Morenzie ... Wasp #4 (voice)
Jonathan David Cook Jonathan David Cook ... Wasp #6 (voice) (as Jonathan Cook)
Sean Donnellan ... Soldier Ant #1 (voice)
Tress MacNeille ... Old Council Ant (voice)
Richard Green ... Wasp Leader (voice)
Don Frye Don Frye ... Soldier Ant (voice)
Clive Robertson ... Hova's Wasp (voice)
Vernee Watson ... Head Nurse (voice) (as Vernée Watson Johnson)
Rest of cast listed alphabetically:
Nathalie Baye ... La très sage reine (French version) (voice)
Florence Foresti ... Kreela, la professeur (French version) (voice)
Alexandra Lamy ... L'infirmière Hova (French version) (voice)
Bruno Salomone Bruno Salomone ... Zoc, le sorcier fourmi (French version) (voice)
Benjamin Bryan ... Kid (voice) (uncredited)
Jordan Del Spina ... Ant (voice) (uncredited)
Jessie Flower ... Additional Voices (voice) (uncredited)
Zack Shada ... Blonde Boy (voice) (uncredited)
Fred Tatasciore ... Ant Council #2 and #5 (voice) (uncredited)
Lori Tritel Lori Tritel ... Ant Council #3 (voice) (uncredited)

Produced by 

Keith Alcorn ... executive producer
Diana Choi ... executive producer (as Diana Choi Sachs)
John A. Davis ... producer
William Fay ... executive producer
Gary Goetzman ... producer
Tom Hanks ... producer
Alex Johns ... co-executive producer
Scott Mednick ... executive producer
Kim Saxon ... co-producer
Steve Shareshian ... executive producer (as Steven Shareshian)
Thomas Tull ... executive producer

Music by 

John Debney

Cinematography by 

Ken Mitchroney ... director of photography

Film Editing by 

Jon Price

Casting By 

Ruth Lambert

Production Design by 

Barry E. Jackson

Art Direction by 

Chris Consani

Production Management 

Kim Benzine-Rowell ... production manager
Dale Gagne ... production manager: Toronto
Alexandra Gunter ... manager: Imax 3D
Lee Supercinski ... unit production manager
Elizabeth Miller Gavcus ... post-production executive (uncredited)

Art Department 

Russell Calabrese ... storyboard artist
Paul Claerhout ... storyboard artist
Fred Cline ... storyboard artist
Chris Consani ... concept artist
Rod Douglas ... storyboard artist
Bob Eggleton ... concept artist
Joanna D. Ferguson ... set dressing department manager
Fred Gambino ... concept artist / matte painter / visual development artist
Mark Gelfuso ... set dresser
Gary Glover ... concept artist
Jeff Julian ... concept designer
Johan Klingler ... workbook supervisor
Buck Lewis ... character design
Marta Swingle Marks ... set dressing department coordinator (as Marta Swingle)
Leisa McClelland ... art department coordinator
Sarah Mensinga ... concept artist
Ian Miller ... visual development artist
Tom Morgan ... lead storyboard artist
Jim Pearson ... concept artist
Greg Spalenka ... visual development artist
Gregory Scott Spalenka ... concept designer
William Stout ... conceptual design

Sound Department 

Joseph Adorisio II ... isdn recordist
Panos Asimenios ... dubbing supervisor
Odin Benitez ... sound effects editor
Deborah Cornish ... sound effects editor
Bradford Cox ... animatic sound effects editor
Sam Crutsinger ... sound effects editor: pre-production
David Lee Fein ... foley artist (as David Fein)
Eric Flickinger ... sound recordist
David Grimaldi ... additional sound designer / sound effects editor
Randall Guth ... sound effects editor
Ryan Heiferman ... adr recordist: New York / dialogue recordist
Keith Hodne ... sound recordist
Eric Cameron Hosmer ... foley recordist (as Eric Hosmer)
David Jobe ... foley mixer
Michael Jonascu ... sound designer
Pamela Kahn ... foley artist
Jason King ... sound effects editor
Rick Kline ... re-recording mixer
Val Kuklowsky ... sound editor
Mary Jo Lang ... foley mixer
David Marcus ... assistant sound editor
Sean McCoy ... dialogue recordist
Mark Menza ... supervising sound editor: animatics
Chuck Michael ... sound effects editor
Alyson Dee Moore ... foley artist (as Alyson Moore)
Scott Morgan ... foley recordist
Willard Overstreet ... foley editor
David Parker ... re-recording mixer
Brian Risner ... dialogue editor
John Roesch ... foley artist
Mike Sawitzke ... sound
Solange S. Schwalbe ... foley supervisor
Carlos Sotolongo ... original dialogue mixer
Pomann Sound ... dialogue recordist
Bruce Tanis ... sound effects editor
Eliott Taylor ... dialogue recordist
Derek Vanderhorst ... sound effects editor
Bernard Weiser ... sound effects editor
Christopher T. Welch ... supervising sound editor
Larry Winer ... original dialogue mixer
Roy Machado ... dialogue recordist (uncredited) / isdn recordist: Dallas (uncredited)

Special Effects by 

Tiffany Anne Brower ... special effects coordinator (as Tiffany Brower)
Aaron Conover ... character finaling artist / character modeler
Ellyn Klein Golub ... special effects department manager (as Ellyn S. Klein)
Boris Lai ... pipeline developer
Gregory Wade Reynolds ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Adel Abada ... lighter & compositor
Shane Aherne ... lighting technical director / rendering technical director
Paul Allen ... character animator
David Alonzo ... junior systems administrator
Mike Altman ... character finaling artist / character modeler
Paul Anderson ... lighting & compositing
Jason Ang ... technical director
Paul Arion ... lighting & compositing
Eric Baker ... character technical director
George Banks ... character animator
David Barksdale ... character finaling lead
Aaron Barr ... lighting & compositing
Matt Battaglia ... set modeling / setup
Joe Beckley ... lighting artist
Mark Behm ... lead character animator
Walter Behrnes ... lead environment technical director
Suzanne Berger ... digital artist
Wim Bien ... character animator
Jonathan Block ... title sequence design/animation
Robert Bloom ... 3D compositor: IMAX / junior lighting technical director: IMAX / lead IMAX artist
Tony Bonilla ... character animator / crowd animator
Gerhard Borchers ... lighting artist
Wendell Bruno ... assistant DMR editor (IMAX version)
Andrew Burke ... character animator
Jeff Capogreco ... lighting technical director / modeling technical director
Connon Carey ... digital artist
Mark T. Carlson ... digital effects artist
Brian Chacon ... head of technology
John Corey Chastain ... visual effects
Pei Cheng ... lighting artist
Wes Chilton ... visual effects
Chris Christman ... character finaling lead
Bertrand Chung ... character animator (as Bert Chung)
Joshua J. Clark ... lighting & compositing
Michael B. Comet ... rigging supervisor
Rudy Cortes ... RenderMan Shader technical director
Kent Culotta ... character animator
Colin Cunningham ... comp/lighting lead: C.O.R.E. Feature Animation
Kathleen Curry ... Massive artist
Piero D'Aloisio ... IMAX technical director (as Pierre D'Aloisio)
Tony Davidson ... lighting artist / texture artist
Dennis Davis ... digital artist
Ryan Davis ... character animator
Stanley A. Dellimore ... IMAX technical director
Tamir Sammy Diab ... compositor (as Tamir Diab) / lighter (as Tamir Diab)
Rod Douglas ... final layout / set dressing artist
Christopher Downs ... implementation technical director / lighting technical director
Jennifer Downs ... character modeler
Michael Duffy ... production software supervisor
Jim Eberle ... digital color timer
Rony Edde ... technical director
Christopher Lynn Edwards ... render wrangler
Steven Elford ... compositor / lighting artist
Joanna Erbach ... render technical director
Jud Estes ... compositor: nuke
Ramahan Faulk ... lead character modeler: DNA
Alexander Fleisig ... character animator
Michael Sean Foley ... senior CG supervisor
Mike Fortner ... lead character technical director
Christopher Lee Fowler ... lead lighter
Rena M. Fowler ... character animator
Jason Lee Fultz ... render wrangler
Mark Gelfuso ... lighting artist
J.P. Giamos ... lighting/Imax coordinator: C.O.R.E. FA / production coordinator: C.O.R.E. Digital Pictures
Greg Glaser ... systems administrator
Gary Glover ... digital matte painter
Joe Gorski ... character animator
Michelle Gorski ... character animator
Tom Grevera ... lead animator / lead character animator
Amy Grieshaber ... animation department coordinator
James Gu ... character technical director
Alex Gurevich ... IMAX artist / programming technical director
Wade Hampton ... character animator
Todd Harper ... lighting artist / texture & shading artist
Audie Harrison ... character animator
Jason Hendrich ... character animator
Ryan Heniser ... RenderMan shading technical director / rendering & pipeline programmer
Garman Herigstad ... visual effects artist
Rich Hirneise ... head of technology
Kevin Hong ... lighting artist
Chris Hummel ... character finaling supervisor
Nick Ilyin ... CG supervisor / Imax supervisor
Sean Jensen ... CGI supervisor
Aimee Johnson ... visual effects artist
Tom M. Jordan ... character modeling supervisor
Gregory John Jowle ... lighting and compositing artist
Hyun Chul Jung ... character animator
Michael Karp ... stereo technical director
Kathryn Klaene ... compositor / lighter / render wrangler
Sara Jane Kramer ... IMAX artist / texture & shading artist
Keith Lango ... character animator
Sang Woo Lee ... character animator
Paul J. Leffelman ... character animator
Scott Lemmer ... character animator
P. Alex Lim ... digital effects artist: DNA Productions
Benjamin Lippert ... texture artist
Raymond K.L. Liu ... effects lead / implementation technical director
Jenny Macy ... texture artist
Steve Madsen ... shading technical director
William Scott McCullough ... lighting artist
Andrew McPhillips ... Lighting Lead
Ian Megibben ... head of lighting
Sarah Mensinga ... character animator
Brian Menz ... character animator
Ryan Michero ... head of texture and shading / lighting technical director / matte painting supervisor
Chris Moffitt ... character modeler
Deanna Molinaro ... character animator
Hugo L. Morales ... character animator (as Hugo Morales)
Hai Nguyen ... rendering technical director
Sami Nikki ... lighting td
Craig Nisbet ... digital effects artist
Tom Nixon ... visual effects
Richard Oey ... Animator
Zai Ortiz ... title sequence design/animation
Timothy J. Peckham ... compositor
Ray Pena ... character animator
Karen Prell ... character animator
Amila Puhala ... character animator
Patrik Puhala ... character animator
David Quirus ... IMAX 3D lead
Alan Rogers ... character animator
Barry Rooney ... character animator / crowd animator
Matthew Russell ... lead character animator
Wade Ryer ... character technical director
Tania Salahat Cardenas ... character animator / shot fixer
Ben Sanders ... character animator
David Santiago ... visual effects supervisor
Dan Schoedel ... lighting lead
James Schryer ... lighting and compositing
Ray Sena ... texture artist
Jose Sepulveda ... shot fixer
David Shavers ... lead lighting artist
Damon Shelton ... additional environment modeler / assistant lighter / character technical director
Jason Simmons ... visual effects artist: DNA Productions Inc.
Sara Simon ... texture artist
Brian A. Smeets ... lighting and compositing lead
Josh Smeltzer ... texture lead
Daniel Smollan ... junior shading technical director / rendering technical director
Drew Solodzuk ... DMR editor (IMAX version)
Roy Stelzer ... compositing director
David Stewart ... systems administrator
Florian Strobl ... digital compositor
Rangi Sutton ... lighting / render lead
Eunkyoung Lee Swearingen ... lighting artist
David Tart ... animation director
Aaron Thedford ... texture artist
Andre Thomas ... head of rendering / supervising shading technical director
Bryan Thombs ... lighting technical director / title sequence designer
James Thornton ... crowd animation technical director
Charles Tinney ... character animator
Nathan Tungseth ... character animator
Anthony Tyler ... render wrangler / rendering technical director
George Vajna ... second assistant DMR editor (IMAX version)
Jason Vigue ... render wrangler
Tom Voll ... lighting/rendering technical director
Michael A. Wallace ... layout artist
Aaron Werntz ... lead character animator
Trevor Wide ... lighting artist / texture artist
David Willows ... lighting & compositing
Greg Wilton ... Massive artist
Tommy Wright ... lighting artist
Nate Yellig ... character finaler
Mohand Zennadi ... lighter

Camera and Electrical Department 

Ellyn Klein Golub ... lighting technician (as Ellyn S. Klein)
Roman Robbins ... lighting technician

Animation Department 

Rena Archer ... animation department manager
Mandy Au ... lighter and compositor
Wim Bien ... character animator
Tony Bonilla ... character animator / crowd animator
Ernesto Bottger ... animator
Ray Chase ... character animator
Youngjae Choi ... animator
Mario D'Anna Jr. ... storyboard artist
Sean Ermey ... character animator
Joanna D. Ferguson ... layout department manager / workbook department manager
Mark Gelfuso ... final layout artist
Tom Grevera ... animator
Troy Griffin ... layout supervisor
Tim Hatcher ... character animator
Joseph P. Johnston ... layout artist / set dressing artist
Shannon Justison ... assistant animator (as Shannon Pytlak)
Chris Kiser ... crowd animation coordinator
David Krentz ... background artist / character designer
Scott Lemmer ... animator
Buck Lewis ... character designer (as H.B. 'Buck' Lewis)
Ken Mitchroney ... story artist
Rani Naamani ... animator
Mark Nonnenmacher ... digital matte painting
Richard Oey ... Animator
Richard Oud ... animation intern
Jacob Patrick ... character animator
Alexis Patterson ... assistant animation coordinator
Amila Puhala ... animator
Patrik Puhala ... animator
Chad Sellers ... animator
Chris Sherrod ... layout artist
Aaron Steadman ... Set Modeling Lead
David Tart ... animation director
Mark Thielen ... animation supervisor
Zubin Wadia ... senior pipeline technical director
Michael A. Wallace ... layout artist
Shane L. Wapskineh ... layout artist
Nate Yellig ... character finaler

Casting Department 

Barbara Harris ... adr voice casting

Editorial Department 

Chris DeLaGuardia ... color timer
Mo Henry ... negative cutter
Bret Marnell ... associate editor
Jake Patton ... first assistant editor
Nathan Schauf ... assistant editor
Kathy Graves Toon ... assistant editor (as Kathy Graves)
Charles B. Unger ... additional editor
Yon Van Kline ... assistant editor
John Wahba ... additional editor

Music Department 

Nico Abondolo ... musician: bass
Eun-Mee Ahn ... musician: violin
Wolfgang Amadeus ... electronic scoring mixer
Philip Ayling ... musician: oboe
Rick Baptist ... musician: trumpet
Robert Becker ... musician: viola
Steve Becknell ... musician: french horn
Marissa Benedict ... musician: trumpet
Frank Bennett ... orchestrator
Chris Bleth ... musician: oboe / musician: saxophone
Bill Booth ... musician: trombone
Gary Bovyer ... musician: clarinet
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Denyse Buffum ... musician: viola
Roberto Cani ... musician: violin
Jeff Carson ... music editor
Kevin Connolly ... musician
Luis Conte ... musician: percussion
Tony Cooke ... musician: cello
Paulinho Da Costa ... musician: percussion
John Debney ... conductor
Brad Dechter ... supervising orchestrator
Brian Dembow ... musician: viola
Drew Dembowski ... musician: bass
Andrew Dorfman ... music editor
Assa Drori ... musician: violin
David Duke ... musician: french horn
Bruce Dukov ... musician: violin
Steve Erdody ... musician: cello
Alan Estes ... musician: percussion
Pedro Eustache ... musician: duduk
Michael Fisher ... musician: percussion
Olga FitzRoy ... assistant music engineer
Matt Franko ... music preparation
Berj Garabedian ... musician: violin
Rick Gerding ... musician: viola
Julie Gigante ... musician: violin
Mark Graham ... music librarian
Endre Granat ... musician: violin
Keith Greene ... musician: viola
Jennie Hansen ... musician: viola
Jim Harrison ... music editor
Clayton Haslop ... musician: violin
Tamara Hatwan ... musician: violin
Amy Hershberger ... musician: violin
Dan Higgins ... musician: clarinet / musician: saxophone
Tanya Noel Hill ... music editor
Steve Holtman ... musician: trombone
Tommy Johnson ... musician: tuba
Jim Kanter ... musician: clarinet
Alan Kaplan ... musician: trombone
Dennis Karmazyn ... musician: cello
Kevin Kaska ... orchestrator
Roland Kato ... musician: viola
Jenny Kim ... musician: french horn
Andrew Kinney ... orchestrator
Christopher Klatman ... orchestrator
Armen Ksajikian ... musician: cello
Janet Lakatos ... musician: viola
Timothy Landauer ... musician: cello
Ronny Lang ... musician
Natalie Leggett ... musician: violin
Dimitrie Leivici ... musician: violin
Gayle Levant ... musician: harp
Phillipe Levy ... musician: violin
Jon Lewis ... musician: trumpet
Christopher Lord ... assistant orchestrator (as Chris Lord)
Warren Luening ... musician: trumpet
Rene Mandel ... principal second
Liane Mautner ... musician: violin
Darrin McCann ... musician: viola
Malcolm McNab ... musician: trumpet
Stephanie McNab ... musician: flute
Ed Meares ... musician: bass
Joe Meyer ... musician: french horn
Bruce Morganthaler ... musician: bass
Kristy Morrell ... musician: french horn
Melanie Mullens Hoyson ... score production supervisor
Ken Munday ... musician: bassoon
Shawn Murphy ... scoring mixer
Don Nemitz ... orchestrator
Mike Nowak ... musician: viola
Brian O'Connor ... musician: french horn
Michael O'Donovan ... musician: bassoon
Robin Olson ... musician: violin
Sid Page ... concertmaster
Sara Parkins ... musician: violin
Victor Pesavento ... music preparation
Katia Popov ... musician: violin
Barbra Porter ... musician: violin
Sue Ranney ... musician: bass
Rafael Rishik ... musician: violin
Ryan Robinson ... scoring technical support engineer
Jay Rosen ... musician: violin
Anatoly Rosinsky ... musician: violin
Jim Ross ... musician: viola
Peter Rotter ... music contractor / orchestra contractor
Ralph Sall ... soundtrack album producer
Bob Sanders ... musician: trombone
Dennis S. Sands ... music scoring mixer
Dan Savant ... musician: trumpet
Irene Sazer ... musician: violin
Terry Schonig ... musician: percussion
Jim Self ... musician: tuba
Haim Shtrum ... musician: violin
Leland Sklar ... musician: bass guitar
Steven L. Smith ... music preparation
Kurt Snyder ... musician: french horn
David Speltz ... musician: cello
John Ashton Thomas ... orchestrator
Stuart Michael Thomas ... music programmer: additional synth
Richard Todd ... musician: french horn
Sebastian Toettcher ... musician: cello
Doug Tornquist ... musician: tuba
Thanh Tran ... assistant orchestrator
Cecilia Tsan ... musician: cello
Michael Valerio ... musician: bass
Alvin Veeh ... musician: trombone
James Walker ... musician: flute
Dave Washburn ... musician: trumpet
Mike Watts ... musician / orchestrator
Roger Wilkie ... musician: violin
Don Williams ... musician: percussion
Ralph Williams ... musician: clarinet
Robert Wolff ... scoring crew
Kenneth Yerke ... musician: violin
Carter Armstrong ... executive in charge of music (uncredited)
Tom Raney ... musician: percussion (uncredited)

Other crew 

Autumn Baeza ... production assistant
Todd Baillere ... crew: IMAX 3-D DMR
Tiffany Anne Brower ... assistant lighting coordinator (as Tiffany Brower)
Doug Burch ... adr voice
Russell Calabrese ... sequence director
John R. Carlson ... interstitials coordinator / layout coordinator
Mark T. Carlson ... developer: fluid sim
Peter Clarke ... visual development artist
Allison Diamond ... assistant: Mr. Hanks
Heather M. Drummons ... modeling coordinator
Joe E. Elwood ... interstitial editor
Joanna D. Ferguson ... film-out coordinator
Ellyn Klein Golub ... film out department manager (as Ellyn S. Klein)
Michael Griffith ... production coordinator: Toronto
Alexandra Gunter ... rendering department coordinator
Tory Haljun ... assistant: Mr. Goetzman
Cindy Hourani ... studio coordinator
Hilal Hourani ... production assistant
Meagan Hovey ... production assistant
Dodie Kindred ... assistant: Mr. Davis
Chris Kiser ... pipeline coordinator
Tommy Kiser ... pipeline department manager
Elizabeth Kruger ... production assistant
Rob LaDuca ... sequence director
Marta Swingle Marks ... layout department coordinator (as Marta Swingle) / retake coordinator (as Marta Swingle) / workbook department coordinator (as Marta Swingle)
Charles McClelland ... production assistant
Leisa McClelland ... marketing production coordinator
Ken Mitchroney ... head of story
Chris Moffitt ... additional technical director / additional texture artist
Diane H. Newman ... script supervisor
Cosgrove Vincent Norstadt ... anamatic talent coordinator (as Christopher Johnson)
Angie Parks ... script coordinator / story department manager
Debra Peri ... programmer (as Mark Story)
Tanya A. Price ... travel coordinator
Sooki Raphael ... assistant: Mr. Hanks
Cheryl Ray ... asset department manager
Damon Shelton ... additional technical director
Chris Sherrod ... 3-D IMAX artist
Julie Shimer ... assistant: Mr. Goetzman
Mandy Teefey ... finaling coordinator (as Mandy Cornett)
Amber Uphoff ... production assistant
Jason Vigue ... production assistant
John Wahba ... interstitial editor
Bryan Wallace ... production assistant
Michael A. Wallace ... IMAX 3-D artist
Christina Hwang ... title producer (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed