Edit
Camille (2008) Poster

(I) (2008)

Full Cast & Crew

Directed by 

Gregory Mackenzie

Writing Credits (WGA)  

Nick Pustay ... (written by)

Cast (in credits order)  

Sienna Miller ... Camille Foster
James Franco ... Silias
David Carradine ... Cowboy Bob
Scott Glenn ... Sheriff Foster
Ed Lauter ... Sheriff Steiner
Mark Wilson ... Deputy Ruddy
Patricia Yeatman ... Mrs. Foster
Steve Markoff Steve Markoff ... Niagara Falls Tour Guide
Tyler Hynes ... Ricky
Mimi Kuzyk ... Ms. Samuels
James B. Douglas James B. Douglas ... Preacher
George Buza ... Motel Manager
Liisa Repo-Martell ... Farm Mother (as Lisa Repo-Martell)
Nicholas Kaegi ... Farm Boy
J. Adam Brown ... Officer #1 (as Adam Brown)
Sharron Matthews ... Paramedic
Paula Boudreau ... Local Deputy #1
Bill Lake ... Local Deputy #2
Monica Dottor ... Sales Girl
Lauren Ash ... Waitress
Paul Bates ... Bellman
Shannon McDonough Shannon McDonough ... Barmaid
Jeff McEnery ... Ricky's Buddy
Mike Sheer Mike Sheer ... Busboy
John Watson John Watson ... Officer #2
Matt Smith ... Raymond's Deputy
Sandy Jobin-Bevans ... Canadian Border Guard
Sten Eirik Sten Eirik ... German Tourist (as Stein Eirik)
Avery Bisbee Avery Bisbee ... Girl at Border
Alexandra Ruddy ... Girl in Hearse
Rest of cast listed alphabetically:
Giovanni Cirfiera ... Bartender (uncredited)
Andrew Foster Andrew Foster ... Tourist (uncredited)

Produced by 

Aaron Barnett ... line producer
Charles Finch ... executive producer
Daniel Grodnik ... producer
Harmon Kaslow ... executive producer
Gregory Mackenzie ... producer
Steve Markoff ... producer
Mike Marvin ... executive producer
Bruce McNall ... producer
Al Ruddy ... producer (as Albert S. Ruddy)
Brett Walsh ... producer

Music by 

Mark Mancina

Cinematography by 

Sharone Meir ... director of photography

Film Editing by 

Roger Bondelli

Casting By 

Robin D. Cook
Mike Fenton
Ann Frederick ... (as Annie Frederick)
Nicole Hilliard-Forde

Production Design by 

Phillip Barker

Art Direction by 

Kathleen Climie ... (uncredited)

Set Decoration by 

Jim Lambie

Costume Design by 

Alex Kavanagh

Makeup Department 

Helen Brum ... assistant hair stylist
Barney Burman ... special effects makeup artist
Mary Sue Heron ... key makeup artist
Tali Kalb ... assistant makeup artist
Traci Loader ... assistant special effects makeup artist
Sarah Lugo ... hair stylist: second unit motorcycle stunt (as Sarah J. Lugo) / makeup artist: second unit motorcycle stunt (as Sarah J. Lugo)
Leanne Morrison ... key hair stylist (as Leanne Morisson)
Tara Murphy ... assistant special effects makeup artist
Candice Ornstein ... assistant makeup artist
Barney Burman ... personal makeup artist: Sienna Miller (uncredited)
Vincent Van Dyke ... sculptor lab work: Burman Studio (uncredited)

Production Management 

Hartley Gorenstein ... production manager
Maureen Norton ... post-production supervisor
John Orland ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Velvet Andrews-Smith ... daily trainee assistant director (as Velvet Smith)
Megan Banning ... first assistant director
Raymond J. Duff ... daily trainee assistant director (as Raymond Duff)
Daniel Grodnik ... second unit director
Patrick Hagarty ... daily trainee assistant director
Cindy L. Irwin ... trainee assistant director (as Cindy Irwin)
David MacDonald ... third assistant director
Mike Marvin ... second unit director: motorcycle stunt (as Michael Marvin)
Ken A. Smith ... second assistant director (as Ken Smith)
Avrel Fisher ... first assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Craig Grant ... property master
Zane Griffin ... set dresser
Rob Hepburn ... set decoration buyer
Brian Jones ... construction coordinator
Mary Kirkland ... lead dresser
Tanya Lemke ... assistant property master
Stephen J. MacDougall ... set dresser (as Stephen MacDougall)
Jonathan McKenzie ... construction foreman
John Picciottoli ... on-set dresser
Cindy Yetman ... props buyer
Rachel Garlick ... storyboard artist (uncredited)
Giles Vanderholt ... art apprentice (uncredited)

Sound Department 

Noah Blough ... supervising sound editor
Michael Brown ... foley supervisor
Simon Coke ... supervising sound editor
Gary Coppola ... supervising sound re-recording mixer (as Gary J. Coppola)
Chris Elam ... re-recording mixer
John Fairlamb ... additional foley mixer
Robert Fletcher ... sound mixer
Mark Gordon ... dialogue editor
Yagmur Kaplan ... adr mixer
Derek Marcil ... re-recording mixer
Phillip Perpich ... foley mixer (as Phil Perpich)
Christopher Sheldon ... foley artist
Ian Stewart ... boom operator
David Warburton ... first assistant sound editor
James Wright ... dolby sound consultant (as Jim Wright)
Sylvain Loiseau ... post-production audio manager (uncredited)
James Perry ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Mark Ahee ... special effects coordinator
Darcy Callaghan ... special effects first assistant (as Darcy Callagan)
Michael Gagnon ... special effects assistant technician
Dylan Hankinson ... special effects assistant technician
Geoff Hill ... key special effects technician / special effects key
Roland Ong ... special effects assistant technician

Visual Effects by 

Kyle Boylen ... digital compositor: Invisible Pictures
Rachel Clement ... digital clean-up artist: Hollywood Intermediate
Noel Hooper ... lead compositor: Invisible Pictures / visual effects director: Invisible Pictures
Dietz Toshio Ichishita ... digital clean-up artist: Hollywood Intermediate (as Dietz Ichishita)
Haydn Masuda ... digital artist: Invisible Pictures
Brian McGee ... visual effects production assistant
John Moores ... digital artist: Invisible Pictures
Aaron Pozzer ... 3d artist: Invisible Pictures
Dave Salter ... digital compositor: Invisible Pictures
Christa Tazzeo ... visual effects producer: Invisible Pictures
Allan Walker ... digital compositor: Invisible Pictures
Ryan Wallace ... digital compositor: Invisible Pictures
Neil Williamson ... visual effects supervisor: Invisible Pictures
Brian Hanable ... digital effects compositor: Pacific Title (uncredited)

Stunts 

Kristyn Butcher ... stunt performer
Randy Butcher ... stunt coordinator
Andrew Hyde Moffat ... stunt performer
Blair Johannes ... stunt coordinator
Rick Parker ... stunt coordinator
Alyssa Smith-Avery ... stunt performer
Bryan Thomas ... stunt performer (as Bryan J. Thomas)
Mick Tomljenovic ... stunt double: second unit motorcycle stunt
Eddi Wilde ... stunt coordinator: second unit motorcycle stunt
Blair Johannes ... assistant stunt coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Chris Alexander ... camera operator / director of photography: second unit
Eric Anderson ... director of photography: second unit motorcycle stunt
Riel H. Brown ... electrician (as Riel Brown)
Michael Caputo ... grip: second unit motorcycle stunt (as Mike Caputo)
Ross Church ... best boy grip
Carolyn Cox ... first assistant camera
Adam Craig ... camera trainee
Mike DaSilva ... electrician (as Mike De Silva)
Christian Drennan ... grip
Shem Ellis ... electrician
Yuri Esch ... electrician
Lance Fisher ... camera operator: second unit motorcycle stunt
Henry Fong ... electrician
Brian Gedge ... steadicam operator
Courtney Graham ... second assistant camera
Gene Gray ... grip / rigging key grip
Mitch Holmes ... key grip
Terry Hooper ... grip
George Kraychyk ... still photographer
Bryant Lemelle ... second assistant camera: second unit motorcycle stunt
John MacLean ... best boy grip
Andris Matiss ... steadicam operator
Lincoln McRae ... grip (as Lincoln McCrae)
Noelle Murphy ... grip
Lars Niederhauser ... electrician
Reid Patterson ... best boy electric
Anthony Police ... rigging key grip
Robert C. Shannon ... dive supervisor
Mike Sokoluk ... crane operator
Craig Stewart ... dolly grip
Pat Swovelin ... first assistant camera: second unit motorcycle stunt
James Tamblyn ... video playback operator
Craig Wright ... gaffer
Guy Godfree ... assistant camera (uncredited)
Dino Laurenza ... steadicam operator (uncredited)
Chad S. Roberts ... daily electrician (uncredited)
Brent Robinson ... underwater camera operator (uncredited)

Casting Department 

Jan Anton Harpes ... extras casting: Anton Film Services (as Anton Harpes)
Kathleen LaGue ... adr voice casting
Jennifer Markowitz ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Giorgio Armani ... special wedding costumes: Sienna Miller and James Franco
Erminia Diamantopoulos ... wardrobe assistant
Les Handrahan ... wardrobe assistant
Leslie Kavanagh ... key set costumer
Stephanie Lees ... assistant costume designer
Sarah Lugo ... wardrobe: second unit motorcycle stunt (as Sarah J. Lugo)
Anita K. Schapansky ... wardrobe truck coordinator (as Anita Schapansky)
Karen Eppstadt ... key costume breakdown artist (uncredited)

Editorial Department 

Larry Arpin ... digital intermediate senior graphic artist
Prince Bagdasarian ... film and hd coordinator
Jim Delany ... digital intermediate io producer
Julius Friede ... digital intermediate colorist
Ruben Garcia ... digital intermediate client executive services
David Graubard ... digital intermediate senior systems engineer
Leigh Jones ... digital intermediate production assistant
Yale Kozinski ... apprentice editor
James Ledesma ... digital intermediate scanning operator
Dennis Little ... digital intermediate production coordinator
Bill Oliver ... assistant editor: Toronto
Eric Osmond ... first assistant editor
Jon Pehlke ... digital intermediate editor
Sarah Priestnall ... digital intermediate production supervisor
Sherril Schlesinger ... additional editor
Arturo Lopez Uscanga ... digital intermediate scanning operator (as Aturo Lopez)
David Waters ... digital intermediate senior producer
Rob Evans ... colorist: dailies (uncredited)
Kurt Tuffendsam ... digital intermediate project manager (uncredited)

Location Management 

Fermin Balado ... location assistant (as Fermin A. Balado 'Ferm')
Matthew Cassel ... location manager: second unit motorcycle stunt (as Matt Cassel)
Brian Kring ... location manager (as Brian G. Kring)
Quincy Morgan ... assistant location manager
Boris Radivojevic ... location assistant

Music Department 

Dominick Certo ... music editor
Mike Curb ... music supervisor / soundtrack producer
Marlon Espino ... assistant to composer
Marc Fantini ... composer: additional music
Steffan Fantini ... composer: additional music
Scott Gordon ... composer: additional music
Bob Kearney ... music engineer
Steve Kempster ... music scoring mixer
Adam Klemens ... conductor
Vitek Kral ... engineer: Prague (as Vit Kraal)
Mike Lloyd II ... assistant to music supervisor (as Michael Lloyd II)
Michael Lloyd ... composer: additional music / music supervisor / soundtrack producer
Dave Metzger ... composer: additional music (as David Metzger) / orchestrator
Number 1 Trax ... composer: additional music
Greg O'Connor ... composer: additional music
Steve Salani ... engineer: USA
Chuck Choi ... score technical consultant (uncredited)

Transportation Department 

Rob French ... transportation captain
Anthony Hollier ... driver
Stephen R. Hudis ... transportation captain: second unit motorcycle stunt (as Stephen Hudis)
Alex Laframboise ... driver
George Mantis ... driver
James May ... driver
Mickey McAllister ... driver
Travis O'Connell ... driver
Kerry Penfound ... driver
Elsa Scruton ... transportation coordinator (as Elsa 'DeeDee' Scrunton)
Peter Ward ... driver
James Strike ... unit driver (uncredited)

Other crew 

Ryan Barnett ... production assistant
Brendon Bell ... production assistant: second unit motorcycle stunt
Becky Bloom ... assistant: A-Mark Entertainment
Lisa Burling ... script supervisor
Stuart Campbell ... production assistant
Nadia Carnevale ... payroll accountant (as Nadia Carnevale-Sojak)
Kaethe Cherney ... assistant: Charles Finch
Adam Chuckryk ... stand-in
Giovanni Cirfiera ... production assistant
Rachel Clarke ... second assistant accountant
John Duncan ... finance and production legal services: Canada, Duncan & Morin
Hannah Eastwood ... assistant: Brett Walsh
Prudence Emery ... unit publicist
Alice Wickwire Foster ... production coordinator
Jill Fraser ... finance and production legal services: Canada, Duncan & Morin
Richard Gaskin ... payroll accountant
Dayna Hester ... creative executive: A-Mark
Teresa Ho ... production accountant
John F. Kurts ... finance and production legal services: US, Ennis & Hawley
Dennis Lautzenheiser ... financing services
Kellie Lumb ... executive assistant: Steve Markoff
Darren Martin ... craft server
Isabel Meyer ... assistant: Bruce McNall
Ashleigh Millar ... craft server
Wendy Kay Moore ... assistant: Daniel Grodnik (as Wendy Moore)
Andre Morgan ... representative: Ruddy Morgan Organization
Jillian Ordowich ... assistant production coordinator
Desmond Paes ... production accountant
Rick Parker ... animal wrangler
Yan Regis ... set medic (as Jan Regis)
Alana Ribble ... associate producer
Naomi E. Rowe ... production assistant: second unit motorcycle stunt
Bruce Schluter ... title designer: Pacific Title and Art Studio
Jennifer Smordin ... assistant: Sienna Miller
Renata Spandel ... stand-in (as Renata Spander)
Jodi A. Tario ... assistant: James Franco
Hawley Troxell ... finance and production legal services: US, Ennis & Hawley
Claude Forest ... insurance broker (uncredited)
Jarrad Hewett ... adr voice group (uncredited)
Brad McIlroy ... on-set caterer (uncredited)
Tim Monich ... dialect coach: Ms. Miller (uncredited)
Katharine Jane Reid ... script supervisor: splinter unit (uncredited)
Al Vrkljan ... armorer (uncredited)

Thanks 

Joy Barrett ... special thanks
Jeff Berg ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed