Edit
Ogre (TV Movie 2008) Poster

(2008 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Steven R. Monroe

Writing Credits  

Chuck Reeves ... (written by)

Cast (in credits order)  

John Schneider ... Henry Bartlett
Ryan Kennedy ... Mike
Katharine Isabelle ... Jessica
Brendan Fletcher ... Stephen Chandler
Chelan Simmons ... Hope Bartlett
Andrew Wheeler ... Franklin
Kyle Labine ... Terry
Kimberley Warnat ... Leah
John Shaw ... Giles
Chilton Crane ... Hester
Tyler Johnston ... Matthew
John Wardlow John Wardlow ... Rolf
Michael Puttonen ... Abel
Alex Zahara ... Lawrence
Sean Campbell ... John
Ted Kozma Ted Kozma ... Daniel
Shawn Reis Shawn Reis ... William
Colby Johannson ... Peter
Jennifer Copping ... Gillian
Don Thompson ... Sheriff Loodey
Simon Longmore ... Deputy Anderson
Michelle Vorick Michelle Vorick ... Patty Anderson
Michael Taylor Michael Taylor ... Deputy's Son
Jeffrey Fisher Jeffrey Fisher ... Chained Man
Vincent Walker Vincent Walker ... Quincy (as Vince Walker)
Aleita Northey ... Quincy's Daughter
Garry Little ... Sick Townsman

Produced by 

Tia Buhl ... line producer
Oliver De Caigny ... associate producer
Lisa M. Hansen ... executive producer
Lindsay MacAdam ... producer (as Lindsay Macadam)
Kirk Shaw ... executive producer
Stacey Shaw ... associate producer
Randall H. Zalken ... associate producer (as Randy Zalkan)

Music by 

Pinar Toprak

Cinematography by 

Tom Harting ... director of photography (as Thomas Harting)

Film Editing by 

Asim Nuraney

Production Design by 

Renee Read

Set Decoration by 

Moni El Batrik

Costume Design by 

Farnaz Khaki-Sadigh

Makeup Department 

Bronwyn Dubrulle ... key hair stylist
Elisabeth Jolliffe ... makeup assistant
Ryan Nicholson ... on-set technician: Flesh and Fantasy / prosthetics: Flesh and Fantasy
Sarah Bergeest Still ... makeup designer (as Sarah Bergeest)
Lisa Waddell ... hair assistant
Jennifer Beebe ... assistant makeup artist (uncredited)
Michelle Grady ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Tia Buhl ... production manager
Charlotte Clark-Gamache ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Arlene L. Arnold ... first assistant director (as Arlene Arnold)
Michelle Fitzpatrick ... second assistant director
Ian Jarvis ... third assistant director

Art Department 

Adrian Abling ... greens assistant
Robin Anderson ... dresser
Shawn Cofield ... assistant set decorator
Damian Dinev ... concept artist
Sandrine Hanna ... on-set props (as Sandrine Hannah) / props assistant (as Sandrine Hannah)
Phil Houston ... lead dresser (as Phil Huston)
Bernie Neufeld ... greens
Tyler Page ... props master
Tullis Rose ... on-set dresser

Sound Department 

Tim Archer ... re-recording mixer
Jason Cole ... foley artist
Wendy Czajkowsky ... adr mixer
Blair Dykes ... boom operator
Randy Kiss ... re-recording mixer / sound effects editor / sound supervisor
Alan Perkins ... dialogue editor
Scott Schmidt ... foley recordist / re-recording mixer
Graham Timmer ... sound mixer

Special Effects by 

David Barkes ... special effects coordinator
Peter Carson ... special effects first assistant
Carl DeBoer ... special effects first assistant (as Carl deBoer)

Visual Effects by 

Geoff Anderson ... visual effects supervisor
Ivaylo Andonov ... 2D compositor (as Ivailo Andonov)
Simeon Asenov ... visual effects art director
Luba Atanasova ... colorist
Dilyan Aynadzhiev ... technical support
Pavel Bairaktarski ... visual effects department member (as Pavel Bayraktarski) / visual effects designer
Aleksandar Chalyovski ... visual effects (as Alexander Chaliovski)
Scott Coulter ... visual effects producer
Yasen Denev ... visual effects department member
Ivo Dimitrov ... 3D animator
Nina Dimitrova ... 3D animator
Alexander Dimov ... 3D animator
Valeri Egikian ... 2D compositor
Dobri Georgiev ... visual effects supervisor
Kiril Gizdov ... digital compositor
Iva Gorcheva ... 2D compositor
Lyubomir Grigorov ... storyboard artist
Danail Hadzhiyski ... motion capture supervisor
Yasen Hranov ... coordinator: Bulgaria
Ivaylo Ivanov ... 3D animator
Ivaylo Mechkata Ivanov ... animator
Slavomir Kaslev ... research and development rendering engineer
Delyan Ketipov ... 2D lead artist
Nikolay Kondarev ... technical support (as Nikolaj Kondarev)
Ivo Konsulov ... visual effects artist
Dragomir Kostadinov ... visual effects department member
Zornitsa Krasteva ... colorist (as Zornica Krasteva)
Kalin Krumov ... 2D compositor
Desislava Lazarova ... visual effects editor
Peter Marinov ... technical support
Jordan Markov ... visual effects editor
Maria Mavrova ... visual effects supervisor
Nikolay Pachov ... visual effect assistant editor
Desislava Pavlova ... coordinator: Bulgaria
Marin Petrov ... character technical director (as Marin Pendjurov)
Peter Popov ... 3D animator
Ekaterina Pushkarova ... digital artist
Diana Simeonova ... 3D animator
Yanko Slavov ... matchmove artist
Martin Stoimenov ... 3D animator
Kamen Stoykov ... 3D lead artist (as Kamen Stoikov)
Stanislav Stoynev ... 3D lead artist (as Stanislav Stoinev)
Valentin Todorov ... technical support
Svetlin Tsonev ... 3D animator
Vladimir Zdravkov ... technical support
Yasen Mihaylov ... 3D animator (uncredited)

Stunts 

Brett Armstrong ... stunt coordinator / stunt double: Mike
Koenraad Beugelink ... stunt double: Giles
Andrea Kinsky ... stunt double: Jessica

Camera and Electrical Department 

Bruno Bittner ... gaffer
Chris Cristobal ... grip
Ted Fanyeck ... dolly grip
Derrick Garland ... generator operator (as Derek Garland)
Damien Giles ... lamp operator
Timothy Hedgecock ... gaffer
David Hutton ... key grip
Ariane Jonassen ... first assistant camera: "b" camera (as Arianne Jonassen)
Stephen G. Latta ... second assistant camera: "a" camera (as Steve Latta)
Mark Lunn ... first assistant camera: "a" camera
Boris Martens ... camera trainee
Stephen J. McKnight ... first assistant camera: "b" camera (as Steve McKnight)
Robin Miller ... best boy electric
Tracey Nixon ... grip (as Tracey Dixon)
Martin Oicle ... best boy
Amanda Paul ... grip
Joe Pittam ... generator operator
Craig Powell ... camera operator: "b" camera / cinematographer: second unit
Rodrigo Rocha-Campos ... second assistant camera: "b" camera
Matt Ross ... lamp operator
Doug Schwartz ... camera operator: "a" camera
Ken Sutherland ... second assistant camera: "b" camera (as Kenneth Sutherland)
Julie Tanas ... lighting technician
Katie Yu ... stills photographer

Casting Department 

Colleen Bolton ... casting: Vancouver
Fern Champion ... casting: Los Angeles
L.A. Hilts ... extras casting (as LA Hilts)
Christina Kam ... extras casting assistant
Paul Ruddy ... casting: Los Angeles
Brent Waffle ... casting associate
Maureen Webb ... casting: Vancouver
Dylan Staniforth ... extras casting wrangler (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Amie Payne ... extras costumer (as Amy Hamer)
Sara Rakhshandeh ... costume truck supervisor
Zohra Shahalimi ... costume set supervisor
Gloria Tsui ... assistant costume designer

Editorial Department 

Todd Giroux ... technical supervisor
William Higgins ... post-production coordinator
Tony Kent ... assistant editor
Jason Koroluk ... on-line editor
Leah Myers ... post-production coordinator
Ronald Ramage ... on-line editor
Ismael Ribeiro ... technical supervisor
Christopher A. Smith ... assistant editor (as Chris Smith)

Location Management 

Gregory Astop ... location manager (as Greg Astop)
Scott Firth ... assistant location manager

Music Department 

Emir Isilay ... composer: additional music
Thanos Kazakos ... music editor / score mixer

Transportation Department 

Rob Burtnick ... driver: honeywagon
Todd Fortin ... transport captain
Ken Makowski ... driver: cable truck (as Ken Markowski)
Billy McRobbie ... driver
Aaron Ross ... driver: cast
Denis Syroishka ... driver
Miroslaw Syta ... driver: special equipment (as Mirek Syta)
Glen Tremblay ... transport coordinator
Rob Tucker ... driver

Other crew 

Mike Atwater ... production assistant
Patrick Canning ... assistant: Ms. Hansen
Valentina Carp ... post-production accountant
Doran Chandler ... legal services: Roberts & Stahl
Randy Clair ... security coordinator
Doreen Davis ... production accountant (as Doreen Krost Davis)
Sam Elsey ... production assistant
Mary Falcon ... assistant accountant
Rob Fournier ... armourer
Cathy Fullerton ... assistant to production manager
Anya Gadison ... extras wrangler
Dan Johnston ... production assistant: assistant director
Scott A. Matthews ... business affairs (as Scott Matthews)
Suzanne McGovern ... craft service / first aid
Janice Melnyk ... script supervisor
Eric Meyer ... assistant chef: Reel Appetites
Trina Ogryzek ... key production assistant (as Trina Ogrecz)
Barbara Parisi ... assistant accountant
Arminder Randhawa ... business affairs
Crystal Remmey ... production coordinator
Stacy Reykdal ... assistant coordinator
Rachel Robinson ... assistant: Mr. Shaw
Michael Schaus ... business affairs
Wray Tellier ... production assistant
Joseph Thomas ... chef: Reel Appetites
Victor Van Der Merwe ... second assistant coordinator (as Victor van der Merwe)
Oliver De Caigny ... business affairs (uncredited)

Thanks 

Jonathan Dyck ... the producers would like to thank: Borden Ladner Gervais LLP
David W. Hamilton ... the producers would like to thank: Focus Entertainment Insurance
Charlene Paling ... the producers would like to thank: National Bank of Canada

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed