Edit
Saving Grace B. Jones (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Connie Stevens

Writing Credits (in alphabetical order)  

Jeffry Elison ... (written by)
Connie Stevens ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Michael Biehn ... Landy Bretthorst
Tatum O'Neal ... Grace Bretthorst
Penelope Ann Miller ... Bea Bretthorst
Joel Gretsch ... Dan Jones
Tricia Leigh Fisher ... Ella Jean Jones
Scott Wilson ... Reverend Potter
Piper Laurie ... Marta Shrank
Audrey Wasilewski ... Opal Lynn Carter
Jeff Nowinski ... Phil Carter (as Gregory James)
Rylee Fansler ... Carrie Staley
Evie Thompson ... Lucy Bretthorst (as Evie Louise Thompson)
Nora Hennessy Nora Hennessy ... Mollie Jane Carter
Liberty Smith Liberty Smith ... Little Opal Carter
Melinda Chilton ... Jane Belford
Logan Alexander Moore Logan Alexander Moore ... Sean Ryan (as Logan Moore)
Charles Taylor Charles Taylor ... Davey Lund (as L. Charles Taylor)
Scott Crouse Scott Crouse ... Miles Braddon
Vincent Onofrio Monachino Vincent Onofrio Monachino ... Lem Bryerton (as Vincent Monachino)
Karen Errington Karen Errington ... Lynette Bryerton
Byron Thames Byron Thames ... Clint Dexter
Desmond S. Peters Desmond S. Peters ... Tom Hendryks
Scott Cordes ... Senior Orderly
Craig J. Harris ... Brooklyn Street Fighter #1 (as Craig Joe Harris)
Todd R. Terry Todd R. Terry ... Brooklyn Street Fighter #2
Mark Sweeney Mark Sweeney ... New York Cop
Donn Markel ... Orderly
Samantha Dorman Samantha Dorman ... Funeral Singer
Traci Henry Traci Henry ... Funeral Singer
Molly Munyan Molly Munyan ... Funeral Singer
Madeline McGruder Madeline McGruder ... Funeral Singer
Gracie Strawn Gracie Strawn ... Funeral Singer
Marie James Marie James ... Gospel Soloist #1
Jessie Williams Jessie Williams ... Gospel Soloist #2
Rob Clay Rob Clay ... Gospel Choir
Curtis Creagh Curtis Creagh ... Gospel Choir
Donna Ellison Donna Ellison ... Gospel Choir
Lois Farris Lois Farris ... Gospel Choir
Phyliss Golden Phyliss Golden ... Gospel Choir
Marshall Green Marshall Green ... Gospel Choir
Marilyn Hicks Marilyn Hicks ... Gospel Choir
Darrell Luther Darrell Luther ... Gospel Choir
Matthew I. Marx Matthew I. Marx ... Gospel Choir
Leslie Woods Leslie Woods ... Gospel Choir
Second Baptist Church Choir Second Baptist Church Choir ... Choir
Urban Empowerment Urban Empowerment ... Choir (as Urban Empowerment - Columbia MO)
David Huddleston ... Radio Announcer (voice)
Connie Stevens ... Voiceover (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Mazey Aud ... Kemper Lady (uncredited)
Jennifer Blanc-Biehn ... Evacuated Townfolk (uncredited)
Shawn I. Chevalier ... Woman on Bus (uncredited)
Nicholas J. Coleman ... Pete (uncredited)
Susan L. Fry Susan L. Fry ... Theatre Patron / Bus Passenger (uncredited)
Joe Hammerstone ... Asylum Orderly (uncredited)
Zedric Harris ... Bear (uncredited)
Rece Jones Rece Jones ... Bus Passenger (uncredited)
Aaron Levinson Aaron Levinson ... Policeman #2 (uncredited)
Carlos Antonio León ... Man on Bus (uncredited)
Gilberto Pinela Gilberto Pinela ... Man in Theater (uncredited)
Cindy Sheltmire Cindy Sheltmire ... Evacuated Townsfolk (uncredited)
Malik Simmons ... Bus Passenger (uncredited)
Mark A. Stansberry Mark A. Stansberry ... Hospital Attendant (uncredited)
Sherry Stephens Sherry Stephens ... Murder Witness (uncredited)
Lindsey Trout Lindsey Trout ... Box Office Girl (uncredited)
Cheryl Cruse Weston Cheryl Cruse Weston ... Church Organist (uncredited)

Produced by 

Serap Acuner ... associate producer
Rita Baghdadi ... associate producer
Aylin Filiba ... executive producer
Ron Gell ... executive producer
John Gioia ... executive producer
Nesim Hason ... executive producer
Sezin Hason ... associate producer
Jak Kamhi ... executive producer
Jeanine Rohn ... line producer
Ralph S. Singleton ... producer (as Ralph Singleton)
Connie Stevens ... producer
Brian Tanke ... line producer
Straw Weisman ... executive producer

Music by 

Peter Golub

Cinematography by 

Denis Maloney

Film Editing by 

Clarinda Wong

Casting By 

Sarah C. Koeppe

Production Design by 

Robert Hummel ... (as Bob Hummel)

Costume Design by 

Warden Neil

Makeup Department 

Mary Allen ... hair stylist / makeup artist
Breezy Brezany ... hair stylist (as Breezy Brezany-Adams) / makeup artist (as Breezy Brezany-Adams)
Lisa Brockman-Kalz ... key makeup artist (as isa Kalz)
Teresa Miller ... key hair stylist

Production Management 

Anthony Bozanich ... post-production supervisor
Andrea A. Friedland ... production supervisor (as Andrea Friedland)
Josh Levy ... post-production supervisor
Allison Whitmer ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Jennifer Fiedler ... first assistant director
Heather L. Hogan ... second second assistant director
Jim Simone ... second assistant director
Curtis Smith ... first assistant director

Art Department 

Cat Dawson ... property master (as Cat Cacciatore)
Aaron Dugger ... off-site construction
Travis Eisenberg ... art swing (as Travis C. Elsenberg)
Amy Graham ... assistant property master
Carol Hummel ... prop buyer (as Carol Cline-Hummel)
Kevin Hummel ... on-set dresser
Justin Shields ... off-site construction
Flynn Thomas Smith ... art swing (as Flynn Smith)
Tim Stephens ... leadman
Mark Millicent ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Ed Carr ... re-recording mixer (as Edward C. Carr III)
Frazier Eades ... boom operator (as Fredrick Fraizer Eads)
Fred Early ... sound mixer
Todd Grace ... assistant sound editor
Bruce M. Honda ... sound effects editor (as Bruce Honda)
Brian Rizer ... supervising sound editor
John Rotondi ... sound re-recording engineer: Digital Dreams Sound Studios
David John West ... dialogue editor: Digital Dreams Sound Studios (as David West) / foley re-recording mixer: Digital Dreams Sound Studios (as David West) / sound re-recording mixer: Digital Dreams Sound Studios (as David West)
Peter Austin ... supervising sound editor (uncredited)
Shaun Burdick ... sound editor (uncredited)
Clancy T. Troutman ... sound supervisor (uncredited)
Scott Westley ... sound effects editor (uncredited)

Special Effects by 

Mike Babendrager ... special effects technician
Lou Carlucci ... technical advisor
Donn Markel ... special effects coordinator
Mike Strain Jr. ... special effects technician (as Mike Strain)
Ron Rosegard ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Jada Budrick ... video technician: Technicolor Digital Intermediate
Floyd Burks ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediate
Michael Caplan ... visual effects producer: Engine Room VFX
Stephen Chiu ... visual effects coordinator: Engine Room VFX
Andy Chua ... data technician: Technicolor Digital Intermediate
Padraic Culham ... digital artist: Engine Room VFX
Mary Dowd ... digital artist: Engine Room VFX
Ashley Farber ... data technician: Technicolor Digital Intermediate
Frank Figueroa ... video technician: Technicolor Digital Intermediate
Eric Heavens ... digital artist: Engine Room VFX
John Herndon ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediate
John Kearns ... digital restoration: Technicolor Digital Intermediate
Christopher Kutcka ... vice president of imaging: Technicolor Digital Intermediate (as Chris Kutcka)
Ron Leidelmeijer ... video technician: Technicolor Digital Intermediate
Cynthia Lemus ... scheduling: Technicolor Digital Intermediate
LaNelle Mason ... digital restoration: Technicolor Digital Intermediate
Jonathan Mecenas ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediate
Todd Mitchell ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediate
Erin L. Nelson ... digital restoration: Technicolor Digital Intermediate (as Erin Nelson)
Scott Osborn ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediate
Don Osborne ... visual effects editor: Engine Room VFX
Ron Perez ... data technician: Technicolor Digital Intermediate
Joshua Pines ... vide president of color imaging r & d: Technicolor Digital Intermediate
Madhava Reddy ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediate (as Mady Yatham)
Doug Richardson ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediate
Dan Schmit ... visual effects supervisor: Engine Room VFX
Brad Sutton ... digital restoration: Technicolor Digital Intermediate
Wilson Tang ... digital restoration: Technicolor Digital Intermediate
Mike Tosti ... production technology: Technicolor Digital Intermediate
Paul Turang ... engineering: Technicolor Digital Intermediate
Dan Williams ... video technician: Technicolor Digital Intermediate (as Daniel Williams)

Stunts 

Joe Bucaro III ... stunt coordinator (as Joe Bucaro)
Donna Evans ... stunt double: Grace (as Donna Evans Merlo)
Rebecca Michelle Leavitt ... stunt double: Lucy (as Rebecca Leavitt)
Al Sears ... stunt performer (uncredited)
Todd Rogers Terry ... stunt actor (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Harvey T. Barrett Jr. ... electrician (as Harvey Barrett)
Chris Benson ... camera operator: "b" camera
Jason Bonner ... loader
Cory Brandon Clay ... first assistant camera: "a" camera (as Cory Clay)
Stephen Crocker ... first assistant camera: "b" camera
Shannon DeWolfe ... loader
Taylor Ellison ... grip
Karen Foglesong ... electrician / grip
Anne Freivogel ... loader
Dan Gartner ... best boy electric
Luci Harper ... electrician (as Lucy Harper)
Tim Hawn ... electrician
Gordon Hayman ... dolly grip
Marty Hechinger ... best boy grip (as Martin Hechinger)
David Houlle ... chief lighting technician / gaffer
Keith Hueffmeier ... second assistant camera
Dave Kube ... grip
Denis Maloney ... camera operator "a" camera
Ed Manton ... grip
Kelly Myers ... grip
Dave Rutherford ... steadicam operator
John Sennott ... electrician
Alan R. Sohn ... electrician (as Alan Sohn)
Richard Speed ... key grip
Chris Benson ... director of photography: second unit (uncredited)
Chris Tobin ... video assist operator (uncredited)

Casting Department 

Cindy Sheltmire ... extras casting: Columbia, Missouri
Joni Tackette ... extras casting: St. Louis (as Jonie Tackette)
Jill Womack ... extra casting assistant: Columbia, Missouri

Costume and Wardrobe Department 

Fran Ellison ... set costumer
Susan Gieger ... seamstress
Alice Kinzie ... wardrobe production assistant
Carmen Thompson ... costume supervisor
Jessica Viner ... set costumer
Lindsey Walker ... set costumer
Garrett Brawith ... wardrobe assistant (uncredited)

Editorial Department 

Colby Enders ... assistant editor
Jason Fabbro ... digital film colorist: Technicolor Digital Intermediate
Carl S.G. Moore ... digital intermediate producer: Technicolor Digital Intermediate (as Carl Moore)
Eileen Nelson ... assistant editor
James Renfroe ... assistant editor
Steve Rundell ... vice president of theatrical production: Technicolor Digital Intermediate
Mark Sahagun ... digital conform editor: Technicolor Digital Intermediate
Brandon Torres ... operations: Technicolor Digital Intermediate
Christian Zak ... vice president of independent feature services: Technicolor Digital Intermediate
Kendra Rasmussen ... post-production coordinator (uncredited)

Location Management 

Ron Durham ... location manager
Arlene Hostetler ... location liaison
Jason Powell ... location production assistant

Music Department 

Jenée DeAngelis ... music supervisor (as Jenee DeAngelis)
Stuart Goetz ... music editor
Peter Golub ... conductor / orchestrator
Michael J. Green ... score recordist
Ted Hinckley ... orchestral contractor
Tor Hyams ... music supervisor
Scott Johnson ... music editor
Penka Kouneva ... orchestrator
Mark Wheaton ... score mixer

Transportation Department 

Billy Anderson ... driver: van
Bruce Billings ... driver: stakebed
Jimmy Cowden ... driver: van (as Jim Cowden)
Terry Dupuis ... personal driver: Ms. Stevens
Lyndon Jones ... driver: stakebed
Carla Klein ... driver: stakebed
Gracie Klein ... driver: stakebed
John McLaughlin ... transportation captain / transportation coordinator
Chris Musick ... driver: stakebed
Steve Speakman ... driver: special effects/water truck
Kenneth Vining ... driver: van (as Kenny Vining)

Other crew 

Vicki Baldwin ... on-set production assistant
Michael Collins ... accountant
Aaron Crozier ... on-set production assistant
Belle Francisco ... script supervisor (as Belle S. C. Francisco)
Laura Geisel ... on-set production assistant
Sam Halabi ... chef assistant: Wayno's Catering
Wes Hannah ... on-set production assistant
Robert Hemmelgarn ... key office production assistant
Carol Hummel ... historical researcher (as Carol Klein-Hummel)
Wayne Lemmer ... original film footage
Keith Megna ... trailer
Chris Moore ... on-set production assistant
Lisandra Pinuelas ... personal assistant: Ms. Stevens
Robert Podolor ... caterer/chef: Wayno's Catering
Chris Reams ... on-set production assistant
Wendy Rohland ... first assistant accountant
Scott G. Sanders ... production secretary (as Scott Sanders)
Kevin Sasaki ... publicist
Heather Sconyers ... production coordinator
Emily Scruggs ... studio teacher
Drew Stewart ... office production assistant
Kelvin Tate ... accounting clerk
Chris Tobin ... on-set production assistant
Chot Ulep ... catering office manager: Wayno's Catering
Matt Underwood ... craft services: Wayno's Catering
Cricket Vandover ... studio teacher
Liz Wallace ... on-set medic

Thanks 

John Gioia ... in loving memory of
Grace Irvin ... in loving memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed