Edit
Defendor (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Peter Stebbings

Writing Credits  

Peter Stebbings ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Woody Harrelson ... Arthur Poppington aka Defendor
Elias Koteas ... Chuck Dooney
Michael Kelly ... Paul Carter
Sandra Oh ... Dr. Ellen Park
Kat Dennings ... Kat Debrofkowitz
Clark Johnson ... Captain Roger Fairbanks
Lisa Ray ... Dominique Ball
A.C. Peterson ... Radovan Kristic
Kristin Booth ... Wendy Carter (as Kristen Booth)
Charlotte Sullivan ... Fay
Tony Nappo ... Biker Cliff
Ron White ... Judge Wilson
David Gardner David Gardner ... Grandpa Henry
Bryan Renfro ... Mr. Debrofkowitz
Max Dreesen Max Dreesen ... Young Arthur
Matt Gordon ... Jerry
James Preston Rogers ... Biker Bob
Graham Abbey ... Constable Mike
Michael Cram ... Blake
Lyriq Bent ... Wayne
Tatiana Maslany ... Olga
Peter Stebbings ... Doctor
Dakota Goyo ... Jack Carter - 9
John Paul Ruttan ... Jack Carter - 4
Ryan Dineen Ryan Dineen ... Graffiti Artist (as Ryan Dineen a.k.a. Rons)
Jim Ladd ... Radio Announcer (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Cynthia Amsden Cynthia Amsden ... Woman with Poinsettia (uncredited)

Produced by 

Tim Brown ... executive producer (as Tim J. Brown)
Sean Buckley ... executive producer
Joel Burch ... associate producer
Leah Jaunzems ... associate producer
John N. Kozman ... executive producer (as John Kozman)
Tim Merkel ... executive producer
Mark Slone ... executive producer
Nicholas Tabarrok ... producer (as Nicholas D. Tabarrok)

Music by 

John Rowley ... music composer

Cinematography by 

David Greene ... director of photography

Film Editing by 

Geoff Ashenhurst

Casting By 

Sara Kay
Nancy Klopper
Jenny Lewis

Production Design by 

Oleg M. Savytski ... (as Oleg Savytski)

Art Direction by 

Anthony A. Ianni ... (as Anthony Ianni)

Set Decoration by 

Cheryl Dorsey

Costume Design by 

Gersha Phillips

Makeup Department 

James D. Brown ... first assistant hair stylist (as James Brown)
Linda Dowds ... key makeup artist
Liz Gruszka ... first assistant makeup artist (as Elizabeth Gruszka)
Diana Ladyshewsky ... key hair stylist

Production Management 

Daniel Bekerman ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Sean Buckley ... second unit director
Sarah Campbell ... second assistant director
Kira McCord ... trainee assistant director
Lawrence Ng ... assistant director
Andrew Shea ... first assistant director
Raj Singh ... third assistant director

Art Department 

Artchild ... artist: Defendor mural
J.P. Dame ... set dresser
Ryan Dineen ... artist: Defendor mural (as Rons)
Mauro Iacobelli ... key painter
Alan Letts ... construction coordinator
Mario Moreira ... assistant prop master
James R. Murray ... property master (as Jim Murray)
John Rankin ... set dresser
Sean Scoffield ... graphic artist
Adam Smith ... specialty prop fabricator
Geoffrey Smith ... leadman (as Geoff Smith)
Rob Valeriote ... head carpenter
Dawna Weeks ... on-set dresser
Jennifer Wood ... set dec buyer

Sound Department 

Tobias Bjarnason ... foley recordist (as Toby Bjarnason)
Tom Bjelic ... sound designer / sound effects editor
Pat Cassin ... boom operator
Greg Chapman ... sound mixer
Tarah Consoli ... adr loop group
Christian T. Cooke ... re-recording mixer (as Chris Cooke)
Mark Gingras ... supervising sound editor
Katie Halliday ... sound effects editor
Joel Katz ... adr recordist: Maui
Doug Latislaw ... adr recordist: Burbank
Dale Lennon ... dialogue & adr editor
Aurélien Mauro ... mix assistant: french dubbing
Steve Moore ... re-recording mixer
Tim O'Connell ... foley artist
James Robb ... first assistant sound editor (as Jimmy Robb)
Lucas Roveda ... re-recording assistant
John Douglas Smith ... supervising sound editor (as John Smith)
Robert Woolfson ... sound mixer (as Rob Wolfson)

Special Effects by 

Warren Appleby ... special effects coordinator
Tim Barraball ... special effects on-set key
David Allen Hill ... snow effects technician (as Dave Hill)
Gregory Jones ... snow effects technician (as Greg Jones)
John MacGillivray ... special effects first assistant
Fiona MacPherson ... special effects shop coordinator

Visual Effects by 

Chris Abbas ... compositor
Andy Asperin ... lead 3D animator (as Andres Asperin)
Nadine Blackler ... compositor
Kyle Botha ... 3D artist
Stanislav Enilenis ... 3D effects technical director (as Stan Enilenis)
Elaine Fung ... 3D artist
Jason Giberson ... digital restoration artist
Sean Gilhooly ... visual effects coordinator
Louie Hinayo ... 3D animator
Milton Muller ... digital compositor: Artifex Studios
Gordon Oscar ... 3D artist
Richard Patterson ... cg supervisor
Vasho Pekar ... compositor
Kenton Rannie ... compositor
Adam Stern ... visual effects producer / visual effects supervisor
Brent Veal ... compositor

Stunts 

Tom Farr ... stunt rigger
Kelly Jones ... stunt rigger
Billy Oliver ... stunt double: Defendor
Bryan Renfro ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Jonathan Billings ... key grip (as John Billings)
Sam Bojin ... best boy electric
Dave Bouskill ... electric
Carly Brenner ... camera trainee
Jayson Clute ... first assistant camera
Ciaran Copelin ... camera assistant
Ron Forward ... dolly grip
Peter Gmehling ... daily video playback
Tony Guerin ... camera operator
Greg Haddow ... electric
Colin Hoult ... director of photography: second unit
Marcel Janisse ... first assistant camera: prep
Lainie Knox ... camera operator: EPK
Marek Krawczyk ... lighting technician
Bernie Lalonde ... electric
Jason Lenoury ... best boy grip
Jeremy Lyall ... camera assistant
Mike McDonald ... key gaffer
Sheena Munroe ... camera loader
Steve Myers ... best boy electric (as Stephen Myers)
Doug Reid ... best boy grip (as Douglas Reid)
Herb Reischl Jr. ... rigging gaffer
Dana Rutledge ... second assistant camera
Tauqir Shah ... camera operator: EPK
Sean Skarupa ... generator operator
Jeremy Tabarrok ... first assistant camera: "b" camera
Reg Waddell ... generator operator: night (as Reggie Waddell)
Ken Woroner ... still photographer (as Ken Woronor)

Casting Department 

Rita Bertucci ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Trelawnie Mead ... costume truck supervisor
Bonnie Sutherland ... assistant costume designer

Editorial Department 

Louis Casado ... film timer: Technicolor Toronto
Michael Dobroski ... colourist: dailies, Technicolor Toronto (as Mike Dobroski)
Patrick Duchesne ... digital intermediate producer
Rob Gyorgy ... digital intermediate on-line editor: Technicolor Toronto (as Rev. Rob Gyorgy)
Graham Hoselton ... supervisor: front end, Technicolor Toronto
Margaret Hutz ... digital film technician: Technicolor Toronto (as Margaret Mansell)
Jeremy Kay ... digital intermediate project coordinator: Technicolor Toronto
Mark Kueper ... digital intermediate colorist: Technicolor Toronto
Andrew Pascoe ... digital film supervisor: Technicolor Toronto
Brian Reid ... manager of digital imaging: Technicolor Toronto
Kurt Reid ... dailies assistant: Technicolor Toronto
Nicole Sison ... editing intern
Duff Smith ... editing intern

Location Management 

Jorge Contras ... location production assistant
Kyle O'Connor ... location manager
Eardley Wilmot ... location manager
Igor Zambeli ... location production assistant

Music Department 

Bernie Cisternas ... engineer: brass recordings
Charlie Finlay ... music editor
Jason Logue ... musician: trumpet
Gord Myers ... musician: trombone
Brian O'Kane ... musician: trumpet
John O'Mahony ... music mixer
Rebecca Pellett ... orchestrator: brass recordings / producer: brass recordings
Terry Promane ... musician: trombone
John Rowley ... music supervisor

Transportation Department 

Rudy Baccuchi ... driver: W. Harrelson
Dave Kinnear ... driver: cast
Dwyane Mead ... transport co-captain
Bruce Raymer ... transportation coordinator
Reg Reynolds ... driver: honeywagon
Steven Sacrob ... transport captain (as Steve Sacrob)
Marco Sousa ... transportation co-captain

Other crew 

Chris Abbas ... title designer
Cynthia Amsden ... unit publicist
Peter Antal ... craft server
Timothy Ashley ... production intern
Daniel Baruela ... production intern
Jim Benson ... security
Jeff Brush ... craft server
Christina Buchli ... legal services
Brynn Byrne ... production intern
Aaron Champion ... assistant to producer
Adam Chuckryk ... stand-in: Defendor
Angela 'Mega' Clarke ... first assistant accountant (as Angela Clarke)
Heather K. Dahlstrom ... assistant production coordinator
Jim Dobson ... publicist
Sarah Dodd ... story editor
Ricky Dogon ... production intern
Claude Forest ... insurance broker
Ashleigh Gillan ... stand-in: Kat
Doug Gillespie ... production accountant
Ryan Greig ... production intern
Sara Holmes ... post production accountant
Ryan Hupponen ... assistant production coordinator
Diana Jackson ... assistant: K. Dennings
Leah Jaunzems ... development executive: Darius Films
Susan R. Jones ... production coordinator
Patricia Joyes ... script supervisor
Jane Kim ... assistant: W. Harrelson
Dina Leal ... account manager: The National Bank of Canada
Jim Lovisek ... wrangler: animal/wasp
Robert Milicevic ... set security
Sonia Morris ... loan officer: The National Bank of Canada
Boramey Ngem ... production intern
Daphne Park ... business affairs consultant
Michael Pivar ... production office assistant
Jarod Powell ... intern
Andrew Pritchard ... set production assistant
Katrina Saville ... assistant: P. Stebbings
Christopher Warre Smets ... epk producer
Lindsay Somers ... set medic
David Steinberg ... production legal: Heenan Blaikie
Alan Sutton ... fire safety coordinator
Chris Trebilcock ... shadow director
Nick Veziris ... armorer
Matthew Wygodny ... production office assistant (as Matt Wygodny)
Jimmy Ye ... audit & tax accounting: Kudlow & McCann
Shannon Chow ... set medic (uncredited)

Thanks 

William Barron ... very special thanks: without whose support this film would never have been made, Telefilm Canada
Isaac Clements ... very special thanks: without whose support this film would never have been made, Telefilm Canada
Ivonete de Sousa ... our thanks to: OMDC
John Galway ... our thanks to: The Harold Greenberg Fund
Martin Harbury ... our thanks to: OMDC
Andrea Langford ... our thanks to: The Movie Network
Dan Lyon ... very special thanks: without whose support this film would never have been made, Telefilm Canada
Michael Mabbott ... special thanks
Michelle Marion ... our thanks to: The Movie Network
Kathleen Meek ... our thanks to: The Movie Network
Anna Newallo ... our thanks to: OMDC
Karen Paré ... very special thanks: without whose support this film would never have been made, Telefilm Canada (as Karen Pare)
Carrie Paupst Shaughnessy ... very special thanks: without whose support this film would never have been made, Telefilm Canada (as Carrie Paupst-Shaughnessy)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed