Edit
Moby Dick (TV Mini-Series 2011– ) Poster

(2011– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Mike Barker ... (2 episodes, 2011)

Series Writing Credits  

Herman Melville ... (novel) (unknown episodes)
Nigel Williams ... (screenplay) (unknown episodes)

Series Cast  

William Hurt ...  Captain Ahab 2 episodes, 2011
Ethan Hawke ...  Starbuck 2 episodes, 2011
Charlie Cox ...  Ishmael 2 episodes, 2011
Eddie Marsan ...  Stubb 2 episodes, 2011
Gillian Anderson ...  Elizabeth 2 episodes, 2011
Billy Boyd ...  Elijah 2 episodes, 2011
Raoul Max Trujillo ...  Queequeg 2 episodes, 2011
Daniyah Ysrayl ...  Pip 2 episodes, 2011
James Gilbert ...  Steelkilt 2 episodes, 2011
Matthew Lemche ...  Flask 2 episodes, 2011
Billy Merasty Billy Merasty ...  Tashtego 2 episodes, 2011
Onyekachi Ejim Onyekachi Ejim ...  Dagoo 2 episodes, 2011
Gary Levert Gary Levert ...  Perth 2 episodes, 2011
Richard Donat ...  Inn Landlord 2 episodes, 2011
Sandy MacLean Sandy MacLean ...  Quaker Preacher 2 episodes, 2011
Glen Matthews Glen Matthews ...  Tom 2 episodes, 2011
Stephen McHattie ...  Rachel Captain 2 episodes, 2011
Donald Sutherland ...  Father Mapple 2 episodes, 2011
Jack Girard Jack Girard ...  Caspian 1 episode, 2011
Ross Paul ...  Background 1 episode, 2011
Theo Pitsiavas Theo Pitsiavas ...  Maltese Sailor 1 episode, 2011
Andy Smith ...  Auctioneer 1 episode, 2011
Tommie Earl Jenkins ...  Sailor (uncredited) 2 episodes, 2011
Emily Jeffers ... (uncredited) 1 episode, 2011
Kevin Kumar-Misir Kevin Kumar-Misir ...  Distinguished Gentleman (uncredited) unknown episodes

Series Produced by 

Robert A. Halmi ... executive producer (2 episodes, 2011)
Ginny Jones-Duzak ... line producer (2 episodes, 2011)
Herbert G. Kloiber ... producer (2 episodes, 2011)
David MacLeod ... co-producer (2 episodes, 2011)
Rikolt von Gagern ... producer (2 episodes, 2011)

Series Music by 

Richard G. Mitchell ... (unknown episodes)

Series Cinematography by 

Richard Greatrex ... (unknown episodes)

Series Film Editing by 

Dean Soltys ... (2 episodes, 2011)

Series Casting By 

Stephanie Gorin ... (2 episodes, 2011)
Jeremy Zimmermann ... (2 episodes, 2011)

Series Production Design by 

Rob Gray ... (unknown episodes)

Series Art Direction by 

Terry Quennell ... (unknown episodes)

Series Set Decoration by 

Ian Greig ... (unknown episodes)

Series Costume Design by 

Martha Curry ... (unknown episodes)

Series Makeup Department 

Colin Penman ... makeup department head (2 episodes, 2011)
Emma Beard ... make-up and hair assistant (2 episodes, 2011)
Carolyn J. Conrad ... assistant hair stylist (2 episodes, 2011)
Elizabeth Kuchurean ... makeup assistant (2 episodes, 2011)
Colleen Ryan ... makeup assistant (2 episodes, 2011)

Series Production Management 

Andrew McInnes ... unit production manager (unknown episodes)
Patrick Thomas McManus ... assistant unit manager (unknown episodes)
Simon Sansone ... production manager: Malta (unknown episodes)
Daniel Thornton ... unit manager: Malta (unknown episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Luke Fisher ... third assistant director (2 episodes, 2011)
Anne Sirois ... first assistant director (2 episodes, 2011)
Ken A. Smith ... second assistant director (2 episodes, 2011)
Julian Galea ... third assistant director (1 episode, 2011)
Colin Azzopardi ... assistant director (unknown episodes)
Kenny Chaplin ... second assistant director (unknown episodes)
Bruce Zwicker ... second assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Jon Banthorpe ... art department assistant (2 episodes, 2011)
Patrick Baxter ... whale builder (2 episodes, 2011)
Glenn Coolen ... set designer (2 episodes, 2011)
Sean Emmett ... set dresser (2 episodes, 2011)
Nick Tabone ... ship rigger (2 episodes, 2011)
Jeremy Agius ... painter (unknown episodes)
Lance Barney ... set dresser (unknown episodes)
Jeff Beanlands ... construction coordinator (unknown episodes)
Chris Brown ... props daily (unknown episodes)
Bill Burd ... property master (unknown episodes)
Tony Chance ... storyboard artist (unknown episodes)
Lino Chetcuti ... scenic painter/signwriter: Malta (unknown episodes)
Jason Clarke ... assistant art director (unknown episodes)
Gary Allen Ferguson ... assistant property master (unknown episodes)
Shane Gosse ... carpenter (unknown episodes)
Zane Knisely ... key whale builder (unknown episodes)
Kevin Lewis ... key scenic (unknown episodes)
Raymond MacDonald ... stand-by carpenter: gimbal unit (unknown episodes)
Colin Paul ... set decoration buyer (unknown episodes)
Marc Ridremont ... carpenter (unknown episodes)
Leonard Underwood ... painter (unknown episodes)
Tiffany Westwood ... art department production assistant (unknown episodes)

Series Sound Department 

Mario Hubert ... sound editor (2 episodes, 2011)
Benjamin A. Rosenkind ... re-recording mixer (2 episodes, 2011)
Adam Davidson ... adr recordist (unknown episodes)
Tim Hands ... dialogue/adr supervisor (unknown episodes)
Frank Kavanagh ... boom operator (unknown episodes)
Heiko Müller ... sound effects mixer / supervising sound designer (unknown episodes)
Roland Platz ... foley artist (unknown episodes)
Jim Rillie ... production sound mixer (unknown episodes)
Lin Chang ... adr recordist: spanish (uncredited) (2 episodes, 2011)
Alexander Rosborough ... sound utility (uncredited) (1 episode, 2011)

Series Special Effects by 

Dave Mackenzie ... fabricator (2 episodes, 2011)
Hauk Olafsson ... special effects technician (2 episodes, 2011)
Gary Coates ... special effects coordinator (unknown episodes)
Roderick Pulis ... special effects technician (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Christian Burggraf ... systems engineer: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Nolan Conrad ... assistant visual effects supervisor (2 episodes, 2011)
Niko Conte ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Sean Craig ... animation director (2 episodes, 2011)
Yves D'Incau ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Marco Aurélio Engelmann Santos ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Frank Forrestall ... visual effects artist / matte painter (2 episodes, 2011)
Urs Franzen ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
William E. Garrett ... visual effects supervisor (2 episodes, 2011)
Christoph Gaudl ... matchmove supervisor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Andrea Geiger ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Dimitri Gross ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Markus Hagemeier ... i/o coordinator: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Carla Heinzel ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Marc Herzer ... modeler: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Finlay Hogg ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Oliver Hohn ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Timo Hyhs ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Stefan Ihringer ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Harout Steve Kahwati ... cgi supervisor (2 episodes, 2011)
Barbara Keydel ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Ivo Klaus ... cg supervisor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Claudia Knorr ... modeler: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Meier Korbinian ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Christian Kratzert ... animation: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Sebastian Küchmeister ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Mitchel MacLatchie ... digital compositor (2 episodes, 2011)
Heath Matheson ... visual effects artist (2 episodes, 2011)
Dirk Matzkuhn ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Michel Mielke ... visual effects producer: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Walid Mouawad ... shading and lighting artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Paul Poetsch ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Shinichi Rembutsu ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Thorsten Rolle ... animation: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Benjamin Ross ... matte painter: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Michael Scheffler ... systems engineer: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Roman Schmidt ... simulation artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Timo Schumacher ... cg supervisor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Tim Segulin ... senior compositor (2 episodes, 2011)
Mansi Shah ... visual effects coordinator (2 episodes, 2011)
Tim Stern ... compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Mortimer Warlimont ... senior compositor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
José Manuel Weil ... shading and lighting artist: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Bjoern Wortmann ... i/o coordinator: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Kai Woytke ... compositing supervisor: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Ismat Zaidi ... executive producer: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
Anupam Pal ... compositor (1 episode, 2011)
Jakub Pazera ... visual effects artist (1 episode, 2011)
Mazdiar Santoke ... digital compositor (1 episode, 2011)
Mayank Shekhar ... digital compositor (1 episode, 2011)
Jonathan Brayer ... compositor (uncredited) (unknown episodes)
Ben Houston ... visual effects engineer (unknown episodes)
Joel LeLièvre ... digital effects artist (unknown episodes)
Chris MacIntosh ... visual effects artist (unknown episodes)
Yohan Wadia ... digital compositor (unknown episodes)

Series Stunts 

Morgan Chetcuti ... stunt double: Pip (1 episode, 2011)
Joel Harris ... stunt rigger (unknown episodes)
Lubomir Misak ... stunt coordinator (unknown episodes)
Randy Boliver ... stunt safety assistant (uncredited) (unknown episodes)
Tomas Ereminas ... stunt double (uncredited) (unknown episodes)
Tig Fong ... stunt rigger (uncredited) (unknown episodes)
Branislav Martinak ... stunt double (uncredited) (unknown episodes)
Nikovich Sammut ... stunt double (uncredited) (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

John Preca Trapani ... camera loader: Malta / underwater camera technician: Hydroflex (2 episodes, 2011)
Max Bestle ... underwater camera operator (2 episodes, 2011)
Ken Le Blanc ... gaffer (2 episodes, 2011)
Charlie Lia ... camera grip (2 episodes, 2011)
Jess MacGillivray ... best boy electric (2 episodes, 2011)
Gary Mitchell ... generator operator (2 episodes, 2011)
Christopher Reardon ... still photographer (2 episodes, 2011)
Marco Susic ... underwater focus puller (2 episodes, 2011)
Chris Baxter ... dolly grip (unknown episodes)
Doug Betts ... key grip (unknown episodes)
Steve Burgess ... first assistant camera: action unit (unknown episodes)
Jonah Claener ... camera loader (unknown episodes)
Johnny Cochrane ... first assistant camera (unknown episodes)
Scott Cowan ... first assistant camera (unknown episodes)
Ben Goluch ... second assistant camera (unknown episodes)
Michael Jackson ... grip (unknown episodes)
Jim Jolliffe ... camera operator: action unit (unknown episodes)
Paul Preca Trapani ... second assistant camera: action unit (unknown episodes)
Simon Richards ... director of photography: action unit (unknown episodes)
Jamie Ritchie ... first assistant camera: action unit (unknown episodes)
Ross Sangster ... best boy grip (unknown episodes)
Octavian Sotir ... second assistant camera: action unit (unknown episodes)
Robert Stecko ... camera operator: "a" camera (unknown episodes)
Andrew Stretch ... second assistant camera (unknown episodes)

Series Casting Department 

Sheila Lane ... casting (2 episodes, 2011)
Jeremy Zimmermann ... casting (2 episodes, 2011)
Vanessa Baker ... adr voice casting (unknown episodes)
Stephanie Gorin ... casting (unknown episodes)
Edward Said ... casting (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Deanna Anthony ... costume cutter (2 episodes, 2011)
Sarah Dunsworth ... costume assistant (2 episodes, 2011)
Rachael Grant ... assistant costume designer: Canada (2 episodes, 2011)
Sian Morris Ross ... costume breakdown artist (1 episode, 2011)
Carmen Agius ... set costumer (unknown episodes)
Ernest Camilleri ... costume supervisor: William Hurt (unknown episodes)

Series Editorial Department 

Ehren Davis ... first assistant editor (2 episodes, 2011)
Eva-Maria Jack ... post-production coordinator (2 episodes, 2011)
Maria Caruana Galizia ... second assistant editor (unknown episodes)
Chris MacIntosh ... second assistant editor (unknown episodes)
Andreas Minuth ... conforming editor (unknown episodes)
Meike Weimann ... colorist (unknown episodes)

Series Location Management 

David Hyslop ... location manager (2 episodes, 2011)
Andrew Sheridan ... assistant location manager (2 episodes, 2011)

Series Music Department 

Peter Whitfield ... music associate (2 episodes, 2011)

Series Transportation Department 

Kristin Arason ... driver: cast (2 episodes, 2011)
Rodney Dominey ... transportation coordinator (2 episodes, 2011)
Emmanuel 'Manny' Taylor ... transport captain (2 episodes, 2011)
Daniel Thornton ... transportation coordinator: Malta (1 episode, 2011)

Series Other crew 

Cora Balzan ... production secretary (2 episodes, 2011)
Chris Bonello ... production assistant (2 episodes, 2011)
Abigail Borg ... dive coordinator (2 episodes, 2011)
Michaela Braun ... production assistant: ScanlineVFX (2 episodes, 2011)
B.J. Dainard ... production accountant (2 episodes, 2011)
William Flower ... marine coordinator / animal wrangler coordinator / animal/marine coordinator / marine co-coordinator (2 episodes, 2011)
Charlie Galea ... co-marine coordinator / co-marine coordinator malta (2 episodes, 2011)
Elizabeth Garner ... script editor (2 episodes, 2011)
Lee Anne Gillan ... shipping coordinator (2 episodes, 2011)
Adele MacDonald ... production coordinator (2 episodes, 2011)
Valerie Pringle ... assistant to director (2 episodes, 2011)
Heather Soper ... animal wrangler assistant (2 episodes, 2011)
Peter Anderson Studio ... title designer (2 episodes, 2011)
Maggie Thomas ... script supervisor (2 episodes, 2011)
Jon Sperry ... dialect coach for Charlie Cox (uncredited) (2 episodes, 2011)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed