The 82nd Annual Academy Awards Poster

(2010 TV Special)

Awards

Primetime Emmy Awards 2010

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Art Direction for Variety, Music or Nonfiction Programming
David Rockwell (production designer)
Joe Celli (art director)
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Choreography
Adam Shankman (choreographer)
For the routines "Opening Number", "No One Wants to Do it Alone" and "Score Suite".
Outstanding Short-Form Picture Editing
Jon Bloom (editor)
Bayard Stryker (editor)
For episode "Horror Tribute".
Outstanding Short-Form Picture Editing
Dakota Solt (editor)
For the John Hughes tribute.
Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
Anthony Wilson (department head hairstylist)
Maria Valdivia (key hairstylist)
Vickie Mynes (additional hairstylist)
Gail Rowell-Ryan (additional hairstylist)
American Broadcasting Company (ABC)
Outstanding Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) for Variety, Music or Comedy Programming
Robert A. Dickinson (lighting designer)
Robert T. Barnhart (lighting director)
Andy O'Reilly (lighting director)
Outstanding Music Direction
Marc Shaiman (music director)
Outstanding Special Class Programs
Adam Shankman (producer)
Bill Mechanic (producer)
Michael B. Seligman (supervising producer)
Alec Baldwin (host)
Steve Martin (host)
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Miniseries, Movie or a Special
John B. Field (technical director)
Rod Wardell (technical director)
Rick Edwards (technical director)
John Pritchett (technical director)
Theodore Ashton (camera)
Rob Balton (camera)
Danny Bonilla (camera)
Manny Bonilla (camera)
John Burdick (camera)
Dave Eastwood (camera)
Larry Heider (camera)
Marc Hunter (camera)
Jay Kulick (camera)
David Levisohn (camera)
Lyn Noland (camera)
Rob Palmer (camera)
David Plakos (camera)
Hector Ramirez (camera)
Brian Reason (camera)
Mark Whitman (camera)
Easter Xua (camera)
John Repczynski (camera)
Jofre Rosero (camera)
Bob DelRusso (camera)
Damien Tuffereau (camera)
Steve Martyniuk (camera)
Danny Webb (camera)
Kris Wilson (camera)
Mark Sanford (video control)
Kevin Faust (video control)
Guy Jones (video control)
Outstanding Writing for a Variety, Music or Comedy Special
Jon Macks (writer)
Bruce Vilanch (writer)
Steve Martin (special material written by)
Beth Armogida (special material written by)
Dave Barry (special material written by)
David Feldman (special material written by)
Carol Leifer (writer)
Jeffrey Richman (writer)
Marc Shaiman (special material written by)
Colleen Werthmann (special material written by)
Scott Wittman (special material written by)
Outstanding Sound Mixing for a Variety or Music Series or Special
Ed Greene (production sound mixer)
Frank Wolf (orchestra mixer)
Pablo Munguia (music playback mixer)
Robert Douglass (audience sweetener)
Patrick Baltzell (pa mixer)
Mike Parker (monitor mixer)
Brian Riordan (pre-production package mixer)
Adrian Ordonez (pre-production package mixer)
Conner Moore (pre-production package mixer)
Toby Foster (vo mixer)
Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-prosthetic)
Bruce Grayson (department head makeup artist)
Barbara Fonte-Kunkel (key makeup artist)
Lori Benson (additional makeup artist)
Melanie Mills (additional makeup artist)
American Broadcasting Company (ABC)

Art Directors Guild 2011

Winner
Excellence in Production Design Award
Awards, Music or Game Show
David Rockwell (production designer)
Joe Celli (art director)
Barry Richards (art director)
Gloria Lamb (assistant art director)
Resa Jorgensen (set designer)

Gold Derby Awards 2010

Nominee
Gold Derby TV Award
Special Class Program

Online Film & Television Association 2010

Winner
OFTA Television Award
Best Production Design in a Non-Series
Nominee
OFTA Television Award
Best Cinematography in a Non-Series

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards

Recently Viewed