Edit
"Boardwalk Empire" Anastasia (TV Episode 2010) Poster

(TV Series)

(2010)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jeremy Podeswa

Writing Credits  

Terence Winter ... (created by)
 
Lawrence Konner ... (written by) &
Margaret Nagle ... (written by)
 
Steve Kornacki ... (staff writer) &
Meg Jackson ... (staff writer)
 
Nelson Johnson ... (book)

Cast (in credits order)  

Steve Buscemi ... Enoch 'Nucky' Thompson
Michael Pitt ... James 'Jimmy' Darmody
Kelly Macdonald ... Margaret Schroeder
Michael Shannon ... Nelson Van Alden (credit only)
Shea Whigham ... Elias 'Eli' Thompson
Aleksa Palladino ... Angela Darmody
Michael Stuhlbarg ... Arnold Rothstein (credit only)
Stephen Graham ... Al Capone
Vincent Piazza ... Lucky Luciano
Paz de la Huerta ... Lucy Danziger
Michael Kenneth Williams ... Chalky White
Anthony Laciura ... Eddie Kessler
Paul Sparks ... Mickey Doyle
Dabney Coleman ... Commodore Louis Kaestner
Gretchen Mol ... Gillian Darmody
Greg Antonacci ... Johnny Torrio
Edoardo Ballerini ... Ignatius D'Alessio
Max Casella ... Leo D'Alessio
Chris Mulkey ... Boss Frank Hague
Geoff Pierson ... Senator Walter Edge
Emily Meade ... Pearl
Demosthenes Chrysan ... George Anastos
Robert Clohessy ... Alderman Jim Neary
Cat Davis ... Commodore's Whore
Josie Gallina ... Emily Schroeder
Lucy Gallina ... Emily Schroeder
William Hill ... Ward Boss O'Neill
Jimmie James Jimmie James ... Klansman #1
Anna Katarina ... Isabelle Jeunet
Nikolas Kontomanolis ... Chicago Patron
John Lantz John Lantz ... Tailor 1
Al Linea ... Matteo D'Allessio
Edward McGinty Edward McGinty ... Ward Boss Boyd
Erin McGrath Erin McGrath ... Edith Day
Declan McTigue Declan McTigue ... Teddy Schroeder
Rory McTigue Rory McTigue ... Teddy Schroeder
Tracy Middendorf ... Babbette (as Tracy Lynn Middendorf)
Derek Milhem Derek Milhem ... Attendant
Adam Mucci ... Deputy Halloran
Connor Noon Connor Noon ... Tommy Darmody
Brady Noon ... Tommy Darmody
John Rue ... Mayor Harry Bacharach
Frank Shattuck Frank Shattuck ... Charlie Sheridan
Scott Sowers Scott Sowers ... Joseph Earl Dinler
Barbara Tirrell Barbara Tirrell ... Edith (as Barbra Tirrell)
Susan Varon ... Madam Regina
Victor Verhaeghe ... Ward Boss Fleming
Sean Weil ... Liam
Nathan Williams ... Edge's Aide
Jeffrey C. Wolf ... Babette's Dancer
Simone Assboeck Simone Assboeck ... Babette's Dancer
Jennifer Bowles ... Babette's Dancer
Tyler Ingram Tyler Ingram ... Babette's Dancer
Mark Manley Mark Manley ... Babette's Dancer
Dieter Riesle ... Babette's Dancer
Frank Root Frank Root ... Babette's Dancer
Alison Solomon Alison Solomon ... Babette's Dancer
William Ward William Ward ... Babette's Dancer
Meredith Riley Stewart ... Babette's Dancer
Felicity Stiverson ... Babette's Dancer
Jessica Swesey Jessica Swesey ... Babette's Dancer
Rest of cast listed alphabetically:
Marc Bicking ... Councilman (uncredited)
Robert Bizik Robert Bizik ... Brothel Customer (uncredited)
Chris Cenatiempo Chris Cenatiempo ... Bouncer (uncredited)
Bill Geary Bill Geary ... Party Guest (uncredited)
Kimberly Huston ... Partygoer (uncredited)
Keith Leonard ... Doorman (uncredited)
Milton A. Marsh III Milton A. Marsh III ... Babette's Busboy (uncredited)
Orlando McDonald Orlando McDonald ... Babette's Busboy (uncredited)
Woodrow Morton Woodrow Morton ... Busboy (uncredited)
Lindsay Zehra Ozgunay Lindsay Zehra Ozgunay ... Brothel Worker (uncredited)
Peter Riga Peter Riga ... Coffee Drinker on Boardwalk (uncredited)

Produced by 

Cristine Chambers ... associate producer
John Flavin ... associate producer
Joseph E. Iberti ... co-producer (as Joseph Iberti)
Eugene Kelly ... co-executive producer
Lawrence Konner ... co-executive producer
Howard Korder ... supervising producer
Stephen Levinson ... executive producer
Margaret Nagle ... supervising producer
Martin Scorsese ... executive producer
Rudd Simmons ... producer
Steve Turner ... co-producer
Timothy Van Patten ... executive producer (as Tim Van Patten)
Mark Wahlberg ... executive producer
Terence Winter ... executive producer
Rick Yorn ... producer

Cinematography by 

Kramer Morgenthau ... director of photography

Film Editing by 

Tim Streeto

Casting By 

Meredith Tucker

Production Design by 

Bob Shaw

Art Direction by 

Adam Scher

Set Decoration by 

Carol Silverman

Costume Design by 

John Dunn

Makeup Department 

Mary Aaron ... key makeup artist
Monique Benoit ... makeup artist
Christine Cantrell ... key hair stylist
Joseph Farulla ... key makeup artist
Paula Kelly ... makeup artist
Michael Marino ... prosthetic makeup designer (as Mike Marino)
Donyale McRae ... additional makeup artist
Joel Mendenhall ... makeup artist
Francesca Paris ... hair department head
Michele Paris ... makeup department head
Ralph Stanzione ... key hair stylist
Adenike Wright ... hair stylist
Bert Reo Anderson ... hair stylist (uncredited)
Craig Lindberg ... makeup artist (uncredited)
Tomasina Smith ... makeup artist (uncredited)
Ande Yung ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Jennifer Ames ... post-production supervisor
Dhana Gilbert ... assistant unit production manager
Joseph E. Iberti ... unit production manager (as Joseph Iberti)
April Taylor ... assistant unit production manager: second unit (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Timothy Blockburger ... second second assistant director (as Tim Blockburger)
Julie A. Bloom ... first assistant director
Greg Gilman ... second assistant director
Jessica Pollini ... dga trainee
Jason Fesel ... additional second second assistant director (uncredited)
Maurice Sessoms ... assistant director: second unit (uncredited)
Salvatore E. Sutera ... second second assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Kenneth Albanese ... key carpenter: boardwalk
Martha Allen ... scenic artist
Tommy Allen ... property master (as Tom Allen)
Hope Ardizzone ... scenic artist
Shelley Barclay ... buyer
Heather Bennett ... scenic artist
Jody Del Giorno ... set engineer
Christopher Doogan ... scenic artist (as Chris Doogan)
Brian Durham ... property assistant
Ann Edgeworth ... property assistant
Michael Foster ... foreman
Catherine P. Fussey ... draper
Virginia Gifford ... foreperson
Sam Greto ... key carpenter
Caroline Irons ... scenic artist (as Carrie Irons)
Tom LaVecchia ... on-set dresser (as Thomas Lavecchia)
Anya Lebow ... set dresser
Lisa Lorms ... scenic artist (as Lia Lorms)
Chris Luttrell ... art department production assistant
Dawn Masi ... graphic artist
James McBratney ... set dresser
Christine Montgomery ... set dressing shop forewoman (as Christine Montgomery-Sterbens)
Thomas Nousias ... shop manager (as Tom Nousias)
June Okada ... set decorator production assistant
Glen Pangione ... construction coordinator
Stephen Podrang ... set dresser
John Pollard ... assistant art director
Mark Pollard ... graphic artist: props
Heather Prendergast ... assistant set decorator
Blythe R.D. Quinlan ... assistant art director (as Blythe Quinlan)
Kevin C. Reidy ... key construction grip
Jon Ringbom ... charge scenic artist
Sam Rosedietcher ... set dresser
Briar Rossell ... on-set dresser
Michael Rubenstein ... scenic artist
Miriam Schapiro ... art department coordinator
Cathy Scorsese ... property assistant (as Catherine Scorsese)
Kenneth Stopsky ... key carpenter: stage
Nick Torelli ... set dresser
Bryan Walsh ... leadman
Miles Weber ... construction production assistant
Dana Wilson ... scenic artist
D. Tobias Denney ... set dresser (uncredited)
John Geisler ... construction grip foreman (uncredited)
Sean Haines ... set dresser (uncredited)
Aleksandr Lokensgard ... set dresser (uncredited)
Tom Nierenberg ... set dresser (uncredited)
Eric Pastore ... on-set dresser: HVAC unit (uncredited)
Steven Shellooe ... on-set scenic artist (uncredited)
Mark Skversky ... set dresser (uncredited)
Sophia Vasilakis ... scenic shop manager (uncredited)
Ian Zdatny ... set designer (uncredited)
Tim Zydel ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Marko A. Costanzo ... foley artist (as Marko Costanzo)
Mark DeSimone ... adr mixer
Chris Fielder ... assistant sound editor
Tom Fleischman ... re-recording mixer
Peter Fonda ... boom operator
Eugene Gearty ... sound effects editor
Maegan Hayward ... post production mixing facility coordinator
Toussaint Kotright ... sound utility
Samuel Miille ... assistant sound editor (as Sam Miille)
Bill Orrico ... foley editor
Sam Perry ... boom operator
Fred Rosenberg ... supervising sound editor
Jeffrey Stern ... dialogue editor
Frank Stettner ... production sound mixer
Steven Visscher ... foley editor (as Steve Visscher)
Bret Johnson ... sound re-recordist (uncredited)
Sal Ojeda ... dubbing re-recording mixer (uncredited)
Egor Panchenko ... pro tools playback mixer (uncredited)
Jan Petrov ... adr recordist (uncredited)
Ric Schnupp ... adr recordist (uncredited)
Paul Tirone ... sound re-recordist (uncredited)
Waldo Valenzuela ... re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Steven Kirshoff ... special effects coordinator (as Steve Kirshoff)
John Stifanich ... special effects coordinator / special effects technician

Visual Effects by 

Dee Ah ... lead compositor: Base FX
Glenn Allen ... visual effects producer: Brainstorm Digital
Justin Ball ... visual effects supervisor: Brainstorm Digital
Guy Barresi ... facility coordinator: Brainstorm Digital
Christian Boudman ... digital compositor: Brainstorm Digital
Chris Bremble ... visual effects supervisor: Base FX (as Christopher Bremble)
Pierre Bunikiewicz ... visual effects coordinator: Digital Symphony
Shannan Burkley ... matte painter: Brainstorm Digital
Ahdee Chiu ... lead compositor (as Ahdee Chao)
Leslie Chung ... rotoscope artist: Brainstorm Digital
Matthew Conner ... senior matte painter: Brainstorm Digital
J. John Corbett ... lead compositor: Brainstorm Digital
Craig Crawford ... digital compositor: Brainstorm Digital
Brendan Fitzgerald ... senior 3d artist: Brainstorm Digital
Richard Friedlander ... visual effects producer: Brainstorm Digital
Elizabeth Hirsch ... visual effects project manager: Digital Symphony
Noel Hooper ... digital compositor: Brainstorm Digital
Denis Huynh ... systems engineer: Brainstorm Digital
Weicheng Jiang ... matchmover: Base FX
Ryan Leonard ... digital compositor: Brainstorm Digital
Chen Li ... pipeline coordinator: Base FX
Geng Li ... compositor: Base FX
Mark Lieberman ... rotoscope artist: Brainstorm Digital
Meng Liu ... compositor: Base FX
David Lombardi ... digital compositor: Brainstorm Digital (as Dave Lombardi)
Cheng Lu ... digital matte painter: Base FX
Benjamin Murray ... smoke artist
John P. Nugent ... digital compositor: Brainstorm Digital (as John Nugent)
Bernie Stern ... visual effects coordinator
Robert Stromberg ... visual effects designer: Digital Symphony
Tolly Swallow ... visual effects project manager: Base FX
David Taritero ... visual effects supervisor
Haisu Wang ... visual effects artist
Dongxu Zhang ... lead compositor: Base FX
Jun Zhang ... digital compositor: Brainstorm Digital
Ting Zhang ... visual effects artist
Jinyi Zhao ... compositor: Base FX
Tom Zils ... digital compositor: Brainstorm Digital
Jeremy Cox ... compositor: opening titles (uncredited)
Benjamin Murray ... visual effects (uncredited)

Stunts 

Stephen A. Pope ... stunt coordinator (as Stephen Pope)
Declan Mulvey ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Geb Byers ... first assistant camera: "a" camera
Gregory Cahill ... best boy grip (as Greg Cahill)
Kevin Cahill ... grip
Vincent Camuto Jr. ... video playback
Daniel Casey ... additional second assistant camera
Justin Cheatham ... generator operator
William Coleman ... camera operator: "a" camera (as Bill Coleman)
Michelle Coughlan ... camera loader (as Michelle Coughlin)
Jimmy Dillinger ... shop electrician
Abbot Genser ... still photographer
Andrew Greve ... rigging electrician
Dylan E. Griffin ... grip
Zachary Henderson ... grip (as Zac Henderson)
Gary Hildebrand ... shop electrician
Wesley Hodges ... first assistant camera: "b" camera / second assistant camera: "a" camera
John Keating ... grip
Peter Koola ... rigging best boy electrician
Stephen Kozlowski ... second assistant camera: "b" camera
Edward W. Lowry ... dolly grip: "a" camera
Nick Maczka ... grip
John Mazzola ... dolly grip: "b" camera
Joe McCabe ... rigging grip (as Joseph P. McCabe)
James Robert McNeal ... electrician (as James McNeal)
Dominika Michalowska ... camera production assistant
John S. Moyer ... camera operator: "b" camera (as John Moyer) / steadicam operator (as John Moyer)
Jeff Niggemeyer ... best boy electric
Ben Noble ... rigging gaffer
John L. Oates ... gaffer (as John Oates)
Colin Oberschmidt ... electrician
George Potter ... generator operator: base camp
Gregory Principato ... first assistant camera: "b" camera
Gary Ronn ... rigging electrician
Jennifer Scarlata ... electrician (as Jenny Scarlata)
Charles Sherron ... key grip (as Charlie Sherron)
Richie Sherron ... rigging best boy (as Rich Sherron)
Sean Taylor ... electrician
Brooks Toran ... electrician
Perry Unjang ... grip
Rory Walsh ... key rigging grip
Max Adams ... camera production assistant (uncredited)
Cesar Baptista ... grip (uncredited)
William Coleman ... director of photography: second unit (uncredited)
Glenn Fishel ... grip (uncredited)
Edward W. Lowry ... second unit: key grip (uncredited)
Tod Olivieri ... electrician (uncredited)
Jesse Panuccio ... rigging grip (uncredited)
Patrick Shelby ... grip (uncredited)
Ethan Wilhelm ... grip (uncredited)

Casting Department 

Jolanda Anthony ... background casting assistant
Melissa Braun ... background casting associate
Dann Fink ... adr voice casting
Ellen Lewis ... original casting
Julie Schubert ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Jennifer L. Adams ... costume production assistant
Lawrence Bell ... tailor
Laurie Buehler ... costume shop supervisor
Meghan Corea ... costume department coordinator
Jon Can Coskunses ... tailor
Yvens DeThelismond ... costumer
Colleen Ehrlich ... costumer
Kevin P. Faherty ... costume supervisor (as Kevin Faherty)
Deirdra Elizabeth Govan ... key costumer (as Deirdra E. Govan)
Courtney McClain ... assistant costume designer
Lisa Padovani ... associate costume designer
Christopher Peterson ... assistant costume designer (as Chris Peterson)
Tracey Phillips-Boone ... costumer
Sasha Richter ... milliner
Matt Roozen ... costume production assistant (as Matt Roozen)
Yaneya Rovira ... additional costumer
Minerva Diann Savoy ... key tailor
Sarah Schaub ... assistant costume shop supervisor
Paul A. Simmons Jr. ... wardrobe supervisor
Omar J. Simmons ... key costumer (as Omar Simmons)
Drea Tartaglia ... tailor
Jeffrey Wirsing ... ager/dyer
Amy L. Teets ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Chris Farrow ... post-production assistant (as Christopher Farrow)
Mike Fay ... assistant editor
Eric Lorenz ... assistant editor
Michelle Morris ... project manager: Technicolor
Benjamin Murray ... smoke artist
Josh Olive ... colorist: dailies
Judson Schwartz ... post-production coordinator
Jay Tilin ... senior on-line editor
Martin Zeichner ... final colorist
Victoria Anderson ... colorist assistant (uncredited)
Parker Chehak ... post-production coordinator (uncredited)
Charles Herzfeld ... post facility supervisor (uncredited)
Richie Roefaro ... editorial assistant (uncredited)
Samantha Uber ... assistant on-line editor (uncredited)
Michael P. Whipple ... digital intermediate engineer (uncredited)

Location Management 

Robert Cavalluzzo ... assistant location manager
David Chambers ... location manager
Grace Doherty ... location assistant
Gabriel A. Gonzalez ... location assistant
Jose F. Guerrero ... location assistant (as Jose Guerrero)
Jason Kadlec ... location assistant
Joanna Klein ... location coordinator
Davin Michaels ... assistant location coordinator
Jayar Myers ... location assistant (as J.R. Myers)
T.G. Wilkinson ... location assistant (as Tom Wilkinson)
Zoran Blazevic ... location scout (uncredited)
John Spady ... location scout (uncredited)

Music Department 

Jim Dunbar ... music supervisor
Vince Giordano ... band leader
Annette Kudrak ... music editor
Stewart Lerman ... original music producer
Dan Levinson ... musician
Randall Poster ... music supervisor
Jim Dunbar ... music producer (uncredited)

Transportation Department 

Maurice Cabrera ... parking coordinator
Robert Dwyer ... transportation co-captain (as Bob Dwyer)
Timothy Shannon ... transportation captain (as Tim Shannon)
Frank Bonsangue ... driver: set dressing (uncredited)

Other crew 

Cameron Amstater ... production assistant (as Cameron Combe)
Jack Bavaro ... accountant
Patricia Birch ... choreographer (as Pat Birch)
Kate Brown ... production assistant
Ben Byland ... on-set production assistant
Maurice Cabrera ... parking coordinator
George Camarda ... script supervisor
Kathy Cossu ... set medic
Anthony Dohnert ... unit production assistant
Michelle Dougherty ... main title design
Deanna Dys ... Choreographer
Jason Fesel ... key set production assistant
Lisa Frechette ... assistant: Martin Scorsese
Travis Gerdes ... production secretary
Danielle Gilbert ... assistant: Stephen Levinson
Ben Grant ... assistant: Stephen Levinson
Heather Halpin Perez ... historical consultant
Seth Hauer ... script coordinator
Alicia Ivery ... payroll accountant
Douglas M. Jones ... on-set production assistant (as Douglas Jones)
Maggie Kusik ... second assistant accountant
Jessica Lee ... assistant to producers
Vicki Gold Levi ... historical consultant
Edward McGinty ... research advisor
Christian McHenry ... assistant production coordinator (as Chris McHenry)
Tiffany Nishimoto ... assistant: Martin Scorsese
Pepper O'Brien ... production controller
Timothy O'Malley ... second assistant accountant
Meg O'Shea ... payroll assistant
Martin Peterson ... on-set production assistant
Atiyah Portwick ... accounting clerk
Tia Portwick ... accounting clerk
Henry Previl ... chef
Deborah Ricketts ... archive researcher
Gabrielle Rivera ... production assistant
Melissa Rosal ... on-set production assistant
Howard Samuelsohn ... dialect coach
Ian Sotzing ... production assistant
Nicholas Thomason ... production coordinator (as Nick Thomason)
Kenny Tsai ... assistant: Terrence Winter
Shane Tunney ... on-set production assistant
Tyler Van Patten ... writers production assistant
Jamie Lynn Weisman ... stand-in (as Jamie Weisman)
Vanessa Weiss ... office production assistant
Lia Williams ... first assistant accountant
Sam Arthurs ... armorer (uncredited)
Kacie Barton ... production coordinator: titles (uncredited)
Kate Bogle ... key production assistant (uncredited)
Deanna Dys ... assistant choreographer (uncredited)
Karin Fong ... title designer (uncredited)
Jonathan Gardner ... production assistant: second unit (uncredited)
Lauren Hartstone ... title designer (uncredited)
Nick Julius ... stand-in (uncredited)
Brendan Loughman ... additional production assistant (uncredited)
Amelia Martin ... stand-in (uncredited)
Cara McKenney ... main title producer (uncredited)
Joe Mihalchick ... stand-in (uncredited)
Gregory Mikell ... stand-in: Michael K. Williams (uncredited)
Ivan Paric ... additional production assistant (uncredited)
Wayne Petrucelli ... security coordinator (uncredited)
Matthew Roper ... set medic (uncredited)
Amy Scarlata ... production assistant (uncredited)
Bret Slater ... assistant to producer (uncredited)
Rebecca Thornell ... script analyst (uncredited)
Ramona Valentin ... set security (uncredited)
Matthew J. Vince ... post production facility operations (uncredited)
Joshua Williams ... production assistant (uncredited)
Bruce Winant ... adr loop group (uncredited)
Wendy L. York ... script supervisor: second unit (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed