Edit
"Dinotopia" Part 3 (TV Episode 2002) Poster

(TV Mini-Series)

(II) (2002)

Full Cast & Crew

Directed by 

Marco Brambilla

Writing Credits (WGA)  

Simon Moore ... (teleplay)
 
James Gurney ... (books)

Cast (in credits order)  

David Thewlis ... Cyrus Crabb
Katie Carr ... Marion Waldo
Jim Carter ... Mayor Waldo
Alice Krige ... Rosemary Waldo
Tyron Leitso ... Karl Scott
Wentworth Miller ... David Scott
Colin Salmon ... Oonu
Stuart Wilson ... Frank Scott
Rest of cast listed alphabetically:
Greg Bennett ... Dinotopia Citizen
Geraldine Chaplin ... Oriana
Tasha de Vasconcelos ... Tina
Lee Evans ... Zipeau (voice)
Junix Inocian ... Senator #1
Terry Jones ... Messenger Bird (voice) (credit only)
Anna Maguire ... Samantha
Patrick Monckton Patrick Monckton ... Senator #2
Moses Rockman Moses Rockman ... Dinotopian Citizen
Christian Simpson ... Sunstone Restorer
Hannah Yelland ... Romana Denison
Anne Karam Anne Karam ... Earth Farm Resident (uncredited)
Carl Timms Carl Timms ... Skybax Pilot (uncredited)

Produced by 

Chris Harrald ... associate producer
Dusty Symonds ... producer

Music by 

Trevor Jones

Cinematography by 

Tony Pierce-Roberts

Film Editing by 

Oral Norrie Ottey

Casting By 

Allison Cowitt
Mike Fenton
Debbie McWilliams

Production Design by 

Walter P. Martishius

Art Direction by 

Malcolm Middleton ... supervising art director
Jim Morahan

Set Decoration by 

Peter Walpole

Costume Design by 

Charles Knode

Makeup Department 

Karen Dawson ... makeup supervisor
Suzanne Stokes-Munton ... hair stylist supervisor

Production Management 

Terry Bamber ... production manager: second unit
David Byrne ... post-production supervisor
Mark Goddard ... production manager
Adam Goodman ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Edward Brett ... first assistant director
Mike Brewster ... second unit director (as Michael Brewster)
Martin Krauka ... second assistant director

Art Department 

Tracy Ann Baines ... dinosaur costume designer / sculptor
Gary Fox ... lead props: second unit
Kevin Harris ... assistant construction manager
Arthur Wicks ... property master

Sound Department 

Tim Alban ... re-recording mixer
Tony Dawe ... sound recordist
Kevin Fisher ... sound editor
G. Michael Graham ... sound supervisor
Joe Melody ... sound supervisor (as Joseph Melody)
Simon Price ... adr supervisor
Richard S. Steele ... sound designer (as Rick Steele)

Special Effects by 

Mario Cassar ... special effects supervisor
Paul Dimmer ... special effects technician
Peter Hutchinson ... special effects supervisor
Roderick Pulis ... pyrotechnician

Visual Effects by 

Carl Bianco ... lead technical director
Charlie Bradbury ... CG line producer
Derek Burgess ... visual effects editor
Nicolas Cotta ... compositing artist (as Nicholas Cotta)
Robert Deas ... visual effects artist
Dadi Einarsson ... lead animator
Stephen Enticott ... lead animator
Rohit Gill ... digital artist: framestore
Sam Hencher ... visual effects artist
Tim Keene ... visual effects line producer
Lucy Killick ... visual effects coordinator
Alec Knox ... supervising technical director
Sharon Lock ... compositing artist
Stuart Love ... lead technical director
Craig Lyn ... lead CGI artist / lead technical director
Christian Manz ... visual effects artist
Colin McEvoy ... lead animator
Quentin Miles ... animation supervisor
Ben Morris ... lead CGI artist: Framestore CFC
Paul Norris ... compositing artist
Tom O'Flaherty ... animator
Tor-Bjorn Olsson ... visual effects artist
Nikki Penny ... visual effects producer
Sirio Quintavalle ... compositing artist
George Roper ... compositing artist
Pedro Sabrosa ... compositing artist
Liz Scully ... lead CGI artist: Framestore CFC
Nicholas Seal ... compositing artist
Max Solomon ... lead animator
Nicholas Symons ... CG animator (as Nick Symons)
Fiona Walkinshaw ... visual effects producer
Tim Webber ... visual effects supervisor

Stunts 

Eddie Stacey ... stunt coordinator
Luca Unger ... stunts
Jason White ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

John Bailie ... first assistant camera
Tommy Finch ... gaffer
Tom Maslen ... camera dolly/crane grip
David Morgan ... second camera operator
Roger Pearce ... camera operator
Miles Proudfoot ... second assistant camera: 2nd camera
Darren Quinn ... dolly grip

Animation Department 

William Burdis ... technical director: Framestore CFC
Mike Eames ... animation director (as Michael Eames)
Gwilym Morris ... animator
Stefan Prüss ... animator

Casting Department 

Chuck Douglas ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Vivienne Jones ... set costumer
Joe Kowalewski ... wardrobe supervisor (as Josef Kowalewski)

Editorial Department 

Anna Aylward ... first assistant editor
Steven Forrester ... second assistant editor

Location Management 

Joel Cockrill ... location manager
Simon Marsden ... location manager

Music Department 

Geoff Alexander ... conductor (as Geoffrey Alexander)
Gareth Cousins ... music mixer
London Symphony Orchestra ... music performed by
Simon Rhodes ... music recordist
Victoria Seale ... music coordinator

Other crew 

Samantha Black ... assistant coordinator
Paul Cadiou ... production accountant
Steven Forrester ... additional floor runner / production runner
Simon Fraser ... production coordinator
Fiona Garland ... assistant to supervising producer
Márk Herjeczki ... production assistant
Samantha Knox-Johnston ... production coordinator
Jennie McClean ... assistant to producers
Suzanne McGeachan ... continuity (as Suzy Clegg)
Ross Mullen ... stand-in: Zipeau
Stephen Sobisky ... interactive design
Laura Miles ... assistant to Wentworth Miller (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed