Edit
Red Faction: Origins (TV Movie 2011) Poster

(2011 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Nankin

Writing Credits (in alphabetical order)  

Danny Bilson ... (story)
Paul De Meo ... (story)
Andrew Kreisberg ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

Brian J. Smith ... Jake Mason
Danielle Nicolet ... Tess De La Vega
Kate Vernon ... The Matriarch
Tamzin Merchant ... Lyra
Devon Graye ... Leo
Gordon Kennedy ... Corvallis
Gareth David-Lloyd ... Hale
Tamer Hassan ... Stoller
Ariyon Bakare ... Ben Sharpe
Peter Bankole ... Ezra
Roger Ashton-Griffiths ... Grogan
Robert Patrick ... Alec Mason
Sarah Brown ... Sam
Samuel Davies Samuel Davies ... Young Jake
Isabella Blake-Thomas ... Young Lyra
Mitchell Mullen ... Ludlum
Harry Anichkin Harry Anichkin ... Bartender
Ana Mulvoy Ten ... Vayla
VJ Kewl VJ Kewl ... Red Faction Tech
Vlado Mihailov Vlado Mihailov ... Red Faction Pilot
Atanas Srebrev ... Miner
Todor Lazarov Todor Lazarov ... Ajax
Hristo Mitzkov Hristo Mitzkov ... Gunner
Rest of cast listed alphabetically:
Zara Dimitrova Zara Dimitrova ... Prostitute (uncredited)

Produced by 

Jeffery Beach ... producer
John Cappilla ... line producer
Phillip J. Roth ... producer

Music by 

Jonathan Ortega

Cinematography by 

Lorenzo Senatore

Film Editing by 

Matt Michael

Casting By 

Suzanne Goddard-Smythe
Gillian Hawser

Production Design by 

Kes Bonnet

Art Direction by 

Emil Gigov

Makeup Department 

Asia Atanasova ... makeup trainee (as Asya Atanasova)
Mariana Love ... key makeup (as Mariana Mihaylova)
Maria Stankovich ... makeup assistant
Valentin Valov ... makeup artist
Valentin Vulov ... special effects makeup

Production Management 

Grits Carter ... post-production supervisor
Yanko Ushatov ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Asya Chakarova ... second assistant director
Natasha Roth ... third assistant director
Antony Tanev ... first assistant director
Yana Viktorova ... trainee assistant director
Mariana Vodenicharova ... second second assistant director (as Mimi Vodenicharova)
Adriana Yurukova ... third assistant director

Art Department 

Mirel Ahmed ... painter
Petar Alexandrov ... painter (as Petur Alexandrov)
Krasimir Angelov ... painter
Simeon Boev ... carpenter
Bogdan Bogdanov ... painter
Yavor Denev ... painter
Georgy Deyanov ... set dressing coordinator (as Georgi Deyanov)
Grigor Dimitrov ... painter
Ivan Dimitrov ... on set dresser
Andrey Filchev ... set dresser
Valeri Filippov ... painter (as Valeri Filipov)
Dragomir Ganev ... set dresser
Martin Genchev ... painter
Ivan Ginchev ... carpenter
Nikolay Goranov ... painter
Orlin Grozdanov ... property master
Borislav Hristov ... carpenter
Gergana Hristova ... painter
Valeri Iovev ... painter
Ludmil Ivanov ... props
Monislav Jeliazkov ... carpenter
Dina Kabadieva-Ognyanova ... set dressing assistant (as Dina Kabadieva)
Deyan Kirilov ... construction manager (as Deian Kirilov)
Natalia Kirilova ... draftsman (as Natalie Kirilova)
Ivelin Kolev ... carpenter
Kiril Kovachev ... painter
Andrei Lozanov ... painter (as Andrey Lozanov)
Angel Manchev ... painter
Angel Manov ... set dressing assistant
Rosen Marinkov ... props on set
Kolio Nachev ... painter
Atanas Nedelchev ... leadman
Irena Nikolich ... painter
Lyudmil Nikolov ... props
Mladen Nikolov ... painter (as Mladen Nkolov)
Nikolay Padeshev ... painter
Pavlin Penchev ... leadman
Vladimir Petkov ... painter
Borislav Petrov ... painter
Vlado Popov ... painter
Ivan Radev ... painter
Metodi Sharkov ... set dresser
Kristian Stoyanov ... on set dresser
Zlatko Stoychev ... carpenter (as Zlatko Stoichev)
Strahil Strahilov ... painter
Anatoly Tonev ... set dresser (as Anatoli Tonev)
Ekaterina Tozeva ... art department coordinator
Miroslav Tsanev ... painter
Ilian Tunov ... painter
Todor Tunov ... leadman
Teodor Valtchev ... set dresser (as Teodor Vulchev - Tero)
Borislav Vasilev ... painter
Evgeni Vladimirov ... painter
Vladimir Vladimirov ... painter
Emanuil Zahariev ... painter
Zamfir Zamfirov ... set dresser
Martin Genchev ... carpenter (uncredited)
Peter Krumov ... set dresser (uncredited)
Vladimir Petkov ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Boris Atanasov ... boom operator
Sara Bencivenga ... adr supervisor/editor
Candice Brunello ... sound effects editor (as Candice Baldwin)
Jeff K. Brunello ... sound effects editor
Miriam Cole ... assistant sound editor / foley editor
Emil Evtimov ... sound mixer
Stefani Feldman ... dialogue editor
Jack Levy ... supervising sound editor
Sam C. Lewis ... adr re-recording mixer / supervising foley editor
Doug Madick ... supervising foley artist
Matthew Manselle ... foley recordist
Nello Torri ... re-recording mixer
Ginger Geary ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Trayan Brankov ... special effects technician
Ludmil Ivanov ... special effects
Lyudmil Nikolov ... special effects

Visual Effects by 

Stanimir Angelov ... digital artist
Sean Apple ... compositor
Nikolay Petrov Atanasov ... visual effects artist (as Nikolai Atanasov)
Stoycho Dimitrov ... visual effects artist
P.J. Foley ... visual effects producer: Dilated Pixels
Mark Hennessy-Barrett ... visual effects artist
Jivko Ivanov ... visual effects
Venelin Marinov ... visual effects artist
Chris E. Peterson ... visual effects artist
Tim Pyle ... visual effects supervisor: Hogofilm
Stefan Rachev ... visual effects artist
Milan Stoyanov ... digital compositor
Juan Carlos Vargas ... visual effects supervisor
Aleksandar Yochkolovski ... set vfx supervisor / visual effects producer
Petko Zhivkov ... digital compositor

Stunts 

Asen Asenov ... stunts
Sarah Brown ... fight choreographer / stunt coordinator
Petar Hristov ... stunts
Danko Jordanov ... stunt double
George Karlukovski ... stunts
Krassimir Manov ... stunts
Ivan Neshev ... stunts
Radoslav Parvanov ... stunts
Velizar Peev ... stunts
Svetoslav Rangelov ... stunts
Stanimir Stamatov ... stunts
Veselin Troyanov ... stunts
Teodor Tsolov ... stunts
Raicho Vasilev ... action coordinator / stunt performer
George Venev ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Alexander Alexandrov ... first assistant camera: b camera
Boyan Begov ... electronic press kit
Aleksandur Dimitrov ... grip (as Aleksander Dimitrov)
Dimitar Dimitrov ... grip (as Dimitur Dimitrov)
Stefan Gekov ... video controller
Hristo Idakiev ... best boy electric
Ivaylo Ivanov ... second assistant camera: a camera (as Ivo Ivanov)
Nikolai Kostov ... key grip (as Nikolay Kostov)
Todor Kostov ... gaffer
Kiril Kurtov ... grip
Vladislav Mateev ... second assistant camera: b camera
Delon Mavritchuk ... electrician
Ivo Peitchev ... camera operator: b camera
Lorenzo Senatore ... steadicam operator
Miroslav Stoilov ... first assistant camera: a camera
Georgi Vasilev ... epk cameraman / still photographer
Dimitar Vuchkov ... best boy grip (as Dimitur Vuchkov)
Krasimir Yordanov ... electrician (as Krasi Iordanov)

Casting Department 

Ty Harman ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Marieta Duncheva ... seamstress assistant
Nikolai Kirilov ... costume assistant (as Nikolay Kirilov)
Irena Maximova Kirkova ... costume assistant (as Irena Maximova)
Katarina Pavlova ... set costumer

Editorial Department 

Yavor Chakarov ... assistant editor
Cameron Hallenbeck ... first assistant editor

Location Management 

Ivo Simeonov ... location manager

Music Department 

Jonathan Beard ... supervising music editor
Tom Brissette ... scoring engineer
Andy Harris ... orchestrator
Bear McCreary ... music producer
Justin Schornstein ... scoring session preparations
Denise Slenski ... music editor
Edward Trybek ... supervising orchestrator

Transportation Department 

Ivo Atanasov ... driver
Dimitur Dimitrov ... driver
Rosen Dimitrov ... transportation coordinator
Yavor Dimitrov ... driver
Peter Georgiev ... driver (as Petur Georgiev)
Albena Georgieva ... driver
Nikolai Ivanov ... driver
Hristo Kokalov ... driver
Dimitur Lentchev ... driver
Nikolai Milev ... transportation captain (as Nikolai Milev - Noko)
Dimo Penkov ... driver
Valentin 'Valio' Sakaliiski ... driver (as Valentin Sakaliiski)
Dencho Salabashev ... driver
Asen Sokolov ... driver / driver: cast (uncredited)

Other crew 

Vasilena Boneva ... assistant production coordinator
Boris Dimchev ... production assistant
Rumyana Dulgerska ... craft service assistant
Mario Georgiev ... production accountant: Europe
Nikolai Grozev ... production assistant (as Nikolay Grozev)
Tzvetelina Hadjieva ... set medic (as Tzvetelina Hadzieva)
Anna Hadzhieva ... payroll accountant (as Anna Hadjieva)
Cherise Honey ... production coordinator
Hristo Hristov ... cleaning
Ivan Ivanov ... craft service
Borislava Ivanova ... craft service
Kristina Kambitova ... legal advisor
Milena Karova ... production coordinator: Europe
Nikolay Mroue ... production assistant (as Nikolay Mrue)
Scott C. Myers ... assistant to Jeffery Beach
Rumen Radev ... production assistant (as Rumed Radev)
Petko Slaveikov ... key production assistant
Krum Stanchev ... system administrator
Stefania Velichkova ... script supervisor
Emil Yonov ... production assistant

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed