Edit
Dragon Age: Redemption (TV Series 2011– ) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Peter Winther ... (1 episode, 2011)

Series Writing Credits  

Felicia Day ... (1 episode, 2011)

Series Cast  

Masam Holden ...  Josmael 6 episodes, 2011
Marcia Battise ...  Nyree 6 episodes, 2011
Felicia Day ...  Tallis 6 episodes, 2011
Adam Rayner ...  Cairn 6 episodes, 2011
Doug Jones ...  Saarebas 6 episodes, 2011
Thom Williams ...  Burly Laborer / ... 3 episodes, 2011
Anna Campbell ...  Innkeeper 2 episodes, 2011
Eric Collin Campbell Eric Collin Campbell ...  Inn Patron 2 episodes, 2011
Marissa Cuevas ...  Fina 2 episodes, 2011
Jennifer Flatebo Jennifer Flatebo ...  Inn Patron 2 episodes, 2011
Alex Huynh ...  Ludd 2 episodes, 2011
Brian Kameoka Brian Kameoka ...  Inn Patron 2 episodes, 2011
Tara Macken ...  Lune 2 episodes, 2011
Michael Munoz ...  Rukk 2 episodes, 2011
Megan O'Neil Megan O'Neil ...  Inn Patron 2 episodes, 2011
Joseph Pred Joseph Pred ...  Inn Patron 2 episodes, 2011
Kristine Swain Kristine Swain ...  Inn Patron 2 episodes, 2011
David Ury ...  Tinker 2 episodes, 2011
Sean Becker Sean Becker ...  Inn Patron 1 episode, 2011
Greg Collins ...  Brom 1 episode, 2011
Timothy Lee DePriest ...  Dalish Man 1 episode, 2011
J. Teddy Garces ...  Qunari Warrior 1 episode, 2011
Timothy Michael Gould ...  Dalish Elf 1 episode, 2011
Iris Klein ...  Maerwynn 1 episode, 2011
Mika Simmons ...  Queen Anora 1 episode, 2011
Toneey Acevedo ...  Yevven (2011) unknown episodes
Jack Moore Jack Moore ...  Dim Laborer (2011) unknown episodes

Series Produced by 

Greg Aronowitz ... executive producer (6 episodes, 2011)
Felicia Day ... executive producer (6 episodes, 2011)
Kim Evey ... producer / executive producer (6 episodes, 2011)
William Mesa ... producer (6 episodes, 2011)
Emily Wallin ... producer (6 episodes, 2011)
Peter Winther ... producer (6 episodes, 2011)
Dan Kaplow ... executive producer (1 episode, 2011)
Arturo Guzman ... post producer (unknown episodes)
Jeff Lane ... associate producer (unknown episodes)

Series Music by 

S. Peace Nistades ... (unknown episodes)

Series Cinematography by 

John S. Bartley ... (unknown episodes)

Series Film Editing by 

David Heinz ... (unknown episodes)

Series Casting By 

Helen Geier ... (unknown episodes)

Series Production Design by 

Greg Aronowitz ... (unknown episodes)

Series Art Direction by 

Bryan Fulk ... (unknown episodes)

Series Costume Design by 

Greg Aronowitz ... (6 episodes, 2011)
Shawna Trpcic ... (unknown episodes)

Series Makeup Department 

Greg Aronowitz ... sfx makeup designer (6 episodes, 2011)
Robert Kato DeStefan ... second makeup (6 episodes, 2011)
Michelle Christman ... hair stylist / key makeup artist (unknown episodes)
Michelle Chung ... additional hair stylist / makeup artist (unknown episodes)
Kristen Collins ... hair intern / makeup artist (unknown episodes)
Kimberly Graczyk ... makeup department head (unknown episodes)
Erika Ladd ... creature effects key makeup artist (unknown episodes)
Lindsay Morris ... additional makeup artist (unknown episodes)
Erin Walters ... additional makeup artist (unknown episodes)
John Wrightson ... creature effects makeup artist (unknown episodes)

Series Production Management 

Arturo Guzman ... post-producer (unknown episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Sean Becker ... second unit director (unknown episodes)
Dennis Burrell ... first assistant director (unknown episodes)
Stephenie Galvan ... second assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Shanna Choung ... art swing (6 episodes, 2011)
Emily Kung ... art swing (6 episodes, 2011)
Robert Lindores ... art department foreman (6 episodes, 2011)
Katie Moest ... art swing / additional props (6 episodes, 2011)
Jason Swearingen ... art swing (6 episodes, 2011)
Rikki Techner ... art swing (6 episodes, 2011)
Jade Ryser ... art assistant (4 episodes, 2011)
Marco Arellano ... art swing (unknown episodes)
Allan Baxendale ... set construction (unknown episodes)
Jonathan Bell ... leadman (unknown episodes)
Frank Bonanno ... carpenter/painter (unknown episodes)
Jesus Brambila ... art swing (unknown episodes)
Justine Clemente ... art runner (unknown episodes)
Bryan Fulk ... property master (unknown episodes)
Sloane Grace ... assistant to Mr. Aronowitz (unknown episodes)
Josie Kavadoy ... art swing (unknown episodes)
Teresa Leong ... art swing (unknown episodes)
Leonardo Nasca ... prop maker (unknown episodes)
Brock T. Potter ... carpenter (unknown episodes)
Chad Roberts ... art swing (unknown episodes)
Jessie Satterlee ... art swing (unknown episodes)
Alynne Schripsema ... assistant art coordinator (unknown episodes)
Nima Sepassi ... art runner (unknown episodes)
Pooja Sharma ... art department coordinator (unknown episodes)
Kapauhi Stibbard ... art swing (unknown episodes)

Series Sound Department 

Ryan Lukasik ... foley assistant (6 episodes, 2011)
Vanessa Brower ... boom operator (unknown episodes)
A. Tad Chamberlain ... sound mixer (unknown episodes)
Joe Dzuban ... supervising sound editor (unknown episodes)
Justin Gay ... sound mixer (unknown episodes)
John Sievert ... foley artist (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Lincoln Kupchak ... visual effects editor / digital compositor (6 episodes, 2011)
Arthur Mesa ... compositing supervisor (6 episodes, 2011)
John P. Mesa ... visual effects co-supervisor (6 episodes, 2011)
William Mesa ... visual effects supervisor / visual effects producer (6 episodes, 2011)
Dan Novy ... visual effects technical supervisor (6 episodes, 2011)
Emily Wallin ... visual effects producer (6 episodes, 2011)
Jeremy Nelson ... compositing consultant (5 episodes, 2011)
Don Myers ... animation supervisor (2 episodes, 2011)
Andrew Kennedy ... rotoscope artist (1 episode, 2011)
John Coats ... technical consultant: water simulation (unknown episodes)

Series Stunts 

Timothy Eulich ... assistant stunt coordinator / swordmaster (6 episodes, 2011)
Thom Williams ... stunt coordinator (6 episodes, 2011)
Mike Avery ... stunt double: Masam Holden (unknown episodes)
George Crayton ... stunt performer (unknown episodes)
Colin Follenweider ... stunt performer (unknown episodes)
Adam Hart ... stunt performer (unknown episodes)
Clint Kale Jones ... stunt performer (unknown episodes)
Rick Marcus ... stunt performer (unknown episodes)
R.C. Ormond ... stunt performer (unknown episodes)
Naomi Peters ... stunt performer (unknown episodes)
Samuel Reynolds ... stunt performer (unknown episodes)
Luci Romberg ... stunt performer (unknown episodes)
Rich Vieira ... stunt performer (unknown episodes)
Travis Willingham ... stunt performer (unknown episodes)
Brian Avery ... stunts (uncredited) (unknown episodes)
Candace Hollinger ... stunt double: Felicia Day (uncredited) (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Michael S. Beckman ... lighting technician (6 episodes, 2011)
Keith Morgan ... gaffer (6 episodes, 2011)
Gary Bevans ... b camera second assistant (unknown episodes)
Chris Darnell ... director of photography: second unit (unknown episodes)
Keith B. Davis ... a camera operator (unknown episodes)
Andrew Degnan ... a camera first assistant (unknown episodes)
Matthew J. Hall ... b camera second assistant (unknown episodes)
Tim Hennessy ... b camera first assistant (unknown episodes)
Yuka Kadono ... b camera second assistant (unknown episodes)
Craig Kohlhoff ... b camera operator (unknown episodes)
Mike Langford ... digital loader (unknown episodes)
Matthew Lim ... electrician (unknown episodes)
Benjamin Shurtleff ... b camera second assistant (unknown episodes)
Peter Thorn ... video playback (unknown episodes)
Conner Vandeer ... b camera operator (unknown episodes)
Brian Wells ... a camera second assistant (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Emma Weber ... key costumer (6 episodes, 2011)
Amanda Jilek ... costumer (unknown episodes)
Antonina Lerch ... assistant costume designer / cutter/fitter (unknown episodes)
Lauren Martini ... costumer (unknown episodes)
Christine Nguyen ... costumer (unknown episodes)
Sara Wurster ... costume supervisor (unknown episodes)

Series Editorial Department 

Philip Azenzer ... final colorist (unknown episodes)
John Codi ... post-production supervisor (unknown episodes)
John Detemple ... front card design and end credits (unknown episodes)
Anthony Dixon ... assistant editor (unknown episodes)
Matthew Schmidt ... additional editor (unknown episodes)
Derek Suguitan ... on-line editor (unknown episodes)
Ryan Worthington ... on-line editor (unknown episodes)

Series Music Department 

Paul Berolzheimer ... musician (6 episodes, 2011)
Jennifer Cook ... associate music producer (6 episodes, 2011)
Julian Aichholz ... music recording engineer (unknown episodes)
Jason Charles Miller ... music editor (unknown episodes)

Series Other crew 

Brian Kameoka ... assistant to the producers (4 episodes, 2011)
Caleb Brewster ... production assistant (unknown episodes)
Gregory Checchi ... production assistant (unknown episodes)
Mazin Dajani ... armorer (unknown episodes)
Ernesto Mendoza ... key set production assistant (unknown episodes)
Denise Pantoja ... craft service (unknown episodes)
Vicki Perez ... accountant (unknown episodes)
Joseph Pred ... set medic (unknown episodes)
Magan Rutledge ... script supervisor (unknown episodes)
Don Swertfeger ... production assistant (unknown episodes)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed