Edit
Vikings (TV Series 2013– ) Poster

(2013– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Ciaran Donnelly ... (15 episodes, 2013-2018)
Ken Girotti ... (14 episodes, 2013-2016)
Steve Saint Leger ... (12 episodes, 2017-2019)
Jeff Woolnough ... (10 episodes, 2014-2018)
Daniel Grou ... (7 episodes, 2016-2019)
Helen Shaver ... (6 episodes, 2015-2019)
David Wellington ... (4 episodes, 2017-2019)
Johan Renck ... (3 episodes, 2013)
Kari Skogland ... (2 episodes, 2014)
Kelly Makin ... (2 episodes, 2015)
Sarah Harding ... (2 episodes, 2016)
Ben Bolt ... (2 episodes, 2017)
David Frazee ... (2 episodes, 2019)
Anthony Karkosza ... (1 episode, 2017)
Joshua Zimmerman ... (1 episode, 2017)
Katheryn Winnick ... (1 episode, 2019)

Series Writing Credits  

Michael Hirst ... (created by) (89 episodes, 2013-2019)
Justin Pollard ... (1 episode, 2017)

Series Cast  

Gustaf Skarsgård ...  Floki 67 episodes, 2013-2019
Katheryn Winnick ...  Lagertha 65 episodes, 2013-2019
Alexander Ludwig ...  Bjorn Lothbrok / ... 57 episodes, 2014-2019
Travis Fimmel ...  Ragnar Lothbrok / ... 45 episodes, 2013-2017
Clive Standen ...  Rollo 45 episodes, 2013-2018
Georgia Hirst ...  Torvi 45 episodes, 2014-2019
Alex Høgh Andersen ...  Ivar 41 episodes, 2016-2019
Jennie Jacques ...  Judith 40 episodes, 2015-2019
Maude Hirst ...  Helga 39 episodes, 2013-2017
Jordan Patrick Smith ...  Ubbe 39 episodes, 2016-2019
Moe Dunford ...  Aethelwulf 36 episodes, 2014-2018
Alyssa Sutherland ...  Queen Aslaug / ... 35 episodes, 2013-2016
Peter Franzén ...  King Harald Finehair 33 episodes, 2016-2019
John Kavanagh ...  The Seer / ... 33 episodes, 2013-2019
Linus Roache ...  King Ecbert 33 episodes, 2014-2017
Alicia Agneson ...  Freydis / ... 31 episodes, 2017-2019
George Blagden ...  Athelstan 30 episodes, 2013-2016
Marco Ilsø ...  Hvitserk 29 episodes, 2016-2019
Ferdia Walsh-Peelo ...  Alfred the Great 28 episodes, 2017-2019
Jessalyn Gilsig ...  Siggy Haraldson 24 episodes, 2013-2015
Jasper Pääkkönen ...  Halfdan the Black 22 episodes, 2016-2018
Edvin Endre ...  Erlendur / ... 22 episodes, 2014-2016
Ida Nielsen ...  Margrethe 20 episodes, 2016-2018
Jefferson Hall ...  Torstein 20 episodes, 2013-2015
Philip O'Sullivan ...  Bishop Edmund 20 episodes, 2014-2017
Josefin Asplund ...  Astrid 18 episodes, 2016-2018
Jonathan Rhys Meyers ...  Bishop Heahmund 16 episodes, 2017-2018
Morgane Polanski ...  Princess Gisla 16 episodes, 2015-2017
Cormac Melia Cormac Melia ...  Ubbe 14 episodes, 2014-2015
Huw Parmenter ...  Roland 14 episodes, 2015-2016
Darren Cahill ...  Aethelred 14 episodes, 2017-2019
Eric Johnson ...  Erik 14 episodes, 2019
Ben Robson ...  Kalf 13 episodes, 2015-2016
Amy Bailey ...  Queen Kwenthrith / ... 13 episodes, 2014-2016
Nathan O'Toole ...  Bjorn Lothbrok / ... 13 episodes, 2013-2016
Gaia Weiss ...  Porunn 13 episodes, 2014-2015
Lothaire Bluteau ...  Emperor Charles 13 episodes, 2015-2016
Cathal O'Hallin Cathal O'Hallin ...  Hvitserk 13 episodes, 2014-2015
Donal Logue ...  King Horik 12 episodes, 2013-2014
Adam Copeland ...  Kjetill Flatnose 12 episodes, 2017-2019
Ivan Kaye ...  King Aelle 12 episodes, 2013-2017
Owen Roe ...  Count Odo 12 episodes, 2015-2016
David Lindström ...  Sigurd 12 episodes, 2016-2017
Leah McNamara ...  Aud 12 episodes, 2017-2019
Karen Hassan ...  Therese 12 episodes, 2015-2016
Kris Holden-Ried ...  Eyvind / ... 11 episodes, 2017-2019
Jack McEvoy ...  Helgi the Lean 11 episodes, 2017-2019
Kelly Campbell ...  Ingvild 11 episodes, 2017-2019
Scott Graham ...  Frodi 11 episodes, 2017-2019
Ruby O'Leary Ruby O'Leary ...  Gyda 11 episodes, 2013-2016
Kristy Dawn Dinsmore ...  Amma 11 episodes, 2019
Donna Dent Donna Dent ...  Rafarta / ... 10 episodes, 2013-2019
Elijah Rowen ...  Asbjorn 10 episodes, 2017-2019
Andrei Claude ...  Ganbaatar 10 episodes, 2019
Frankie McCafferty ...  Sinric 9 episodes, 2015-2017
Thorbjørn Harr ...  Jarl Borg 9 episodes, 2013-2014
Ben Roe ...  Guthrum 9 episodes, 2017-2018
Mei Bignall Mei Bignall ...  Thorunn 9 episodes, 2017-2018
Lenn Kudrjawizki ...  Prince Dir 9 episodes, 2019
Tadhg Murphy ...  Arne 8 episodes, 2013-2014
Dean Ridge ...  Magnus 8 episodes, 2018-2019
Ryan Henson Ryan Henson ...  Hali 8 episodes, 2018-2019
Jonathan Delaney Tynan Jonathan Delaney Tynan ...  Lord Cuthred 8 episodes, 2017-2018
Svea Killoran Svea Killoran ...  Asa 8 episodes, 2018-2019
Stephen Rockett Stephen Rockett ...  Hvitserk 8 episodes, 2016
Luke Shanahan Luke Shanahan ...  Ubbe 8 episodes, 2016
Ragga Ragnars ...  Gunnhild 8 episodes, 2018-2019
Chris McHallem Chris McHallem ...  Ealdorman 2 / ... 8 episodes, 2015-2019
Elijah O'Sullivan ...  Sigurd 8 episodes, 2016
Lulubelle Earley Lulubelle Earley ...  Jorunn 8 episodes, 2018-2019
Dianne Doan ...  Yidu 7 episodes, 2016
Roisin Murphy ...  Elsewith / ... 7 episodes, 2018-2019
Steve Wall ...  Einar / ... 7 episodes, 2014-2016
James Quinn Markey ...  Ivar 7 episodes, 2016
Elinor Crawley ...  Thyri / ... 7 episodes, 2013-2015
Gabriel Byrne ...  Earl Haraldson 6 episodes, 2013
David Pearse ...  Svein 6 episodes, 2013
Kevin Durand ...  Harbard / ... 6 episodes, 2015-2016
Diarmaid Murtagh ...  Leif 6 episodes, 2013
Seán T. Ó Meallaigh ...  Prudentius 6 episodes, 2016
Malcolm Douglas ...  Cyneheard / ... 6 episodes, 2016-2019
Kieran O'Reilly ...  White Hair / ... 6 episodes, 2017-2019
Dean O'Neill Dean O'Neill ...  Viking Warrior 6 episodes, 2013-2014
Gary Kenneally Gary Kenneally ...  Bjarke 6 episodes, 2014-2015
Kathy Monahan ...  Eira 6 episodes, 2019
Isaac O'Sullivan Isaac O'Sullivan ...  Alfred 5 episodes, 2016-2017
Carrie Crowley ...  Elisef / ... 5 episodes, 2013-2014
Jim Roche Jim Roche ...  Saxon Scribe 5 episodes, 2017-2019
Sinead Gormally Sinead Gormally ...  Tanaruz 5 episodes, 2017
Des Carney ...  Waerferth the Scout 5 episodes, 2016
James Craze James Craze ...  Bul 5 episodes, 2017-2018
Conor O'Hanlon Conor O'Hanlon ...  Alfred 5 episodes, 2016
Rob Malone ...  Thorgrim 5 episodes, 2017-2018
Michael Power Michael Power ...  Ivar's Bodyguard / ... 5 episodes, 2016-2019
Eimear O'Grady ...  Shield Maiden 5 episodes, 2014-2018
Colin R Murphy Colin R Murphy ...  Saxon Soldier 5 episodes, 2019
Colin R Murphy Colin R Murphy ...  Saxon Soldier 5 episodes, 2019
Greg Orvis ...  Siegfried 4 episodes, 2015
Adam Goodwin Adam Goodwin ...  First Scout / ... 4 episodes, 2017
Anton Giltrap Anton Giltrap ...  Guthrum 4 episodes, 2016-2017
Ann Skelly ...  Ethelfled 4 episodes, 2018-2019
Cathy White Cathy White ...  Ealswith / ... 4 episodes, 2013-2017
Aaron Monaghan Aaron Monaghan ...  Burgred 4 episodes, 2015
Laurence Foster ...  French Archbishop / ... 4 episodes, 2015
Eve Connolly ...  Thora 4 episodes, 2018-2019
Simon Boyle Simon Boyle ...  Priest 4 episodes, 2018-2019
Dagny Backer Johnsen ...  Snaefrid 4 episodes, 2018
Anthony Brophy ...  King Svase 4 episodes, 2018
David Shannon David Shannon ...  Ealdorman 1 / ... 4 episodes, 2016-2019
Vladimir Kulich ...  Eric 4 episodes, 2013
Eric Higgins ...  Knut 4 episodes, 2013
Erik Madsen ...  King Hemming 4 episodes, 2019
Tristan McConnell ...  Geirr / ... 4 episodes, 2013-2019
Amy De Bhrún ...  Jarl Hrolf / ... 4 episodes, 2013-2019
Steven Berkoff ...  King Olaf the Stout 3 episodes, 2019
Morten Suurballe ...  Sigvard 3 episodes, 2014
Morgan C. Jones ...  Law Giver 3 episodes, 2014
Sarah Greene ...  Judith 3 episodes, 2014
Lee Hunter ...  Saxon Scout / ... 3 episodes, 2017
Keith McErlean ...  Lord Denewulf 3 episodes, 2017
Karima McAdams ...  Kassia 3 episodes, 2017
Gavan O'Connor-Duffy Gavan O'Connor-Duffy ...  King Frodo / ... 3 episodes, 2013-2019
Mark Lavery ...  Ivar's Male Slave 3 episodes, 2018
Tristan Heanue Tristan Heanue ...  Blacksmith 3 episodes, 2016-2017
Peter Gaynor Peter Gaynor ...  Lord Edgar 3 episodes, 2013
Charlie Kelly ...  Egil 3 episodes, 2017
Gary Murphy Gary Murphy ...  Bishop Unwan 3 episodes, 2013-2017
Lochlann O'Mearáin ...  First Noble 3 episodes, 2015
Damien Devaney Damien Devaney ...  Wilfred / ... 3 episodes, 2013-2018
Conor Ryan Conor Ryan ...  Second Noble 3 episodes, 2015
Tomi May ...  Jarl Olavosonn / ... 3 episodes, 2018
Jouko Ahola ...  Kauko 3 episodes, 2013
Martin Maloney Martin Maloney ...  Vigrid 3 episodes, 2019
Ciaran O'Grady ...  Gunnar / ... 3 episodes, 2015-2019
Steve Cash ...  Wulfgar 3 episodes, 2019
Gina Costigan ...  Runa 3 episodes, 2019
Danila Kozlovsky ...  Oleg of Novgorod 3 episodes, 2019
Phillip Lewitski ...  We'jitu 3 episodes, 2019
Brendan McCormack ...  Leof 3 episodes, 2019
Seán McGillicuddy ...  Osric 3 episodes, 2019
Pellek Pellek ...  Envoy 3 episodes, 2019
Oliver Price ...  Galan 3 episodes, 2019
Kal Naga ...  Ziyadat Allah 2 episodes, 2017
Trevor Cooper ...  Earl Bjarni 2 episodes, 2013
Eddie Elks Eddie Elks ...  Olafur 2 episodes, 2013
Søren Pilmark ...  Stender 2 episodes, 2015-2016
Angus MacInnes ...  Tostig 2 episodes, 2013
Eddie Drew Eddie Drew ...  Odin 2 episodes, 2013-2015
Michael Hough ...  Frightened Warrior / ... 2 episodes, 2015
Mark Huberman ...  Louis 2 episodes, 2015
Duncan Lacroix ...  Ealdorman Werferth 2 episodes, 2014
Albano Jerónimo ...  Euphemius 2 episodes, 2017
Rebecca Grimes ...  Female Servant #2 / ... 2 episodes, 2013-2017
Barbara Griffin Barbara Griffin ...  Sorceress 2 episodes, 2014
Will Irvine ...  Brother Cenwulf 2 episodes, 2013
Jack Olohan ...  Viking Farmer 2 episodes, 2016
Sam Doyle Sam Doyle ...  Saxon 1 2 episodes, 2013
Jill Harding Jill Harding ...  Judith's Maid 2 episodes, 2015
Marty Maguire Marty Maguire ...  Second Saxon Noble 2 episodes, 2015
Sam Lucas Smith ...  Edwin / ... 2 episodes, 2013
Sandra Voe Sandra Voe ...  Witch 2 episodes, 2019
Muiris Crowley ...  Third Saxon Noble 2 episodes, 2015
Ciaran McGlynn ...  Saxon #2 Farmhand / ... 2 episodes, 2015
Robert Fawsitt Robert Fawsitt ...  Drunken Saxon / ... 2 episodes, 2014-2015
Carl Shaaban ...  Jesus 2 episodes, 2014-2015
Markjan Winnick ...  King Angantyr 2 episodes, 2019
Paul Ward ...  Hairdresser / ... 2 episodes, 2013-2016
Jonathon Kemp Jonathon Kemp ...  Wigea 2 episodes, 2013
Richard Ashton ...  Thorvard 2 episodes, 2014
André Eriksen ...  Black Cloaked Figure 2 episodes, 2016-2017
Paul Reid ...  Mannel 2 episodes, 2017
Rosalie Connerty Rosalie Connerty ...  Angrboda 2 episodes, 2016
Noni Stapleton Noni Stapleton ...  Pagan Priestess / ... 2 episodes, 2014-2017
Charles Last Charles Last ...  William Son of Rollo 2 episodes, 2016-2017
Sophie Vavasseur ...  Princess Ellisif 2 episodes, 2017
Gary Buckley Gary Buckley ...  Vik / ... 2 episodes, 2017
Jonathan Gunning Jonathan Gunning ...  Magician / ... 2 episodes, 2015-2016
Jack Nolan ...  Earl Jorgensen 2 episodes, 2017
Caitlin Scott Caitlin Scott ...  Judith's Sister 2 episodes, 2017
Niall Cusack Niall Cusack ...  Abbot Lupus 2 episodes, 2016
Tom Hopkins Tom Hopkins ...  French Archbishop 2 episodes, 2016
Niall O'Sioradain Niall O'Sioradain ...  Pagan Priest 2 episodes, 2016-2017
Maxim Boshell Maxim Boshell ...  Ivar's Axe Boy 2 episodes, 2016
Rick Burn Rick Burn ...  Warrior 2 episodes, 2014
Nigel O'Neill ...  Viking #2 Farmstead / ... 2 episodes, 2015
Stav Dvorkin ...  Baltic warrior / ... 2 episodes, 2013-2019
Martin White Martin White ...  Housecarl 2 episodes, 2013
Mark Kelvin Ryan ...  Ragnars Recruit / ... 2 episodes, 2014-2016
Russell Balogh ...  Bishop Aldulf 2 episodes, 2019
Dave Boyle ...  Saxon Warrior Scout #1 2 episodes, 2019
Isabelle Connolly ...  Anna 2 episodes, 2019
Sandy Kennedy Sandy Kennedy ...  Sylvi 2 episodes, 2019
Marko Leht ...  Torturer 2 episodes, 2019
Alex Mills ...  First Young Viking 2 episodes, 2019
Michael Hirst ...  Executive Producer / ... 1 episode, 2017
David Murray ...  Lord Aethelwulf 1 episode, 2013
Kevin Flood ...  Old Man 1 episode, 2013
Anna Åström ...  Hild 1 episode, 2014
Gerard McCarthy ...  Brondsted 1 episode, 2013
Billy Gibson Billy Gibson ...  Ulf 1 episode, 2013
Alvaro Lucchesi Alvaro Lucchesi ...  Pagan Priest 1 episode, 2014
Elizabeth Moynihan ...  Gunnhild 1 episode, 2014
Josh Donaldson Josh Donaldson ...  Hoskuld 1 episode, 2017
Gary Farrelly Gary Farrelly ...  Young Boy 1 episode, 2013
Paul Booth Paul Booth ...  Saxon Officer 1 episode, 2016
Sean Tracy Sean Tracy ...  Egbert 1 episode, 2013
David Wilmot ...  Olaf Andwend 1 episode, 2013
Mark Fitzgerald Mark Fitzgerald ...  Warrior 1 episode, 2016
Conor Madden Conor Madden ...  Eric Trygvasson 1 episode, 2013
David Michael Scott David Michael Scott ...  Nils 1 episode, 2013
Craig Whittaker Craig Whittaker ...  Hakon 1 episode, 2013
Jay Duffy ...  Ari 1 episode, 2014
Pagan McGrath ...  Woman 1 episode, 2014
Jack Hickey ...  Warrior #3 1 episode, 2015
Cameron Hogan Cameron Hogan ...  Magnus 1 episode, 2016
Bosco Hogan ...  Lord Abbot 1 episode, 2018
Michelle Costello ...  Female Servant #1 1 episode, 2013
Kevin McCann ...  Man in Kattegat 1 episode, 2013
Rachel-Mae Brady Rachel-Mae Brady ...  Young Woman 1 episode, 2014
Alan Devine Alan Devine ...  Ealdorman Eadric 1 episode, 2014
Anthony Kinahan Anthony Kinahan ...  French Sentry 1 episode, 2015
Conor Lambert ...  Viking Tradesr 1 episode, 2017
Marcus Lamb ...  Physician 1 episode, 2019
Connor Rogers Connor Rogers ...  Canute 1 episode, 2019
Paul Kealyn Paul Kealyn ...  Blacksmith 1 episode, 2013
Cian Quinn Cian Quinn ...  Olaf, Son of Igolf 1 episode, 2013
Matt Ryan Matt Ryan ...  Peasant Man 1 episode, 2013
Niall Ó Sioradáin Niall Ó Sioradáin ...  Priest Uppsala 1 episode, 2013
Jens Christian Buskov Lund Jens Christian Buskov Lund ...  Olrik 1 episode, 2014
Rex Ryan Rex Ryan ...  Soldier 1 episode, 2015
Cian Gallagher Cian Gallagher ...  Saxon Servant 1 episode, 2018
Michelle Beamish ...  Female Servant #3 1 episode, 2013
Deirdre Mullins ...  Peasant Woman 1 episode, 2013
Carolyn Murray Carolyn Murray ...  Blacksmith's Daughter 1 episode, 2013
Steve Wilson ...  Horik's Companion 1 episode, 2013
Mark Fitzgerald Mark Fitzgerald ...  Warrior 1 episode, 2014
Fionn Foley Fionn Foley ...  Bell Monk 1 episode, 2014
Conor Marren Conor Marren ...  Saxon #2 1 episode, 2014
Eva Bartley Eva Bartley ...  Midwife 1 episode, 2015
Sean Duggan ...  Monk 1 episode, 2015
Colm O'Brien Colm O'Brien ...  Tower Sentry 1 episode, 2015
Ian Meehan Ian Meehan ...  Frankish Officer 1 episode, 2016
Luke Pierucci Luke Pierucci ...  Frankish Farmer 1 episode, 2016
Dave Rowe Dave Rowe ...  Guard 1 episode, 2016
Richard McWilliams ...  Saxon Scout 1 episode, 2017
Rob Walsh Rob Walsh ...  Aelle's Cleric 1 episode, 2017
Roanna Cochrane ...  Slave Girl 1 episode, 2013
Rudi Kennedy Rudi Kennedy ...  Young Man 1 episode, 2013
Cillian O'Gairbhi ...  Saxon Warrior #2 1 episode, 2013
Hilary Rose ...  Female Servant #4 1 episode, 2013
Amber Jean Rowan ...  Floki's Slave Girl 1 episode, 2013
James Browne ...  Messenger 1 episode, 2014
Chris Gallagher Chris Gallagher ...  Monk 1 episode, 2014
Derry Power Derry Power ...  Older Man 1 episode, 2014
Brendan Conroy Brendan Conroy ...  Blind Driver 1 episode, 2016
Ross McKinney ...  Frankish Farmer 1 episode, 2016
Nathan Hughes ...  Slave 1 episode, 2017
India Mullen ...  Aethegyth 1 episode, 2017
Tamaryn Payne ...  Widow Ordlaf 1 episode, 2017
Ben McKeown ...  Crowbone 1 episode, 2019
Alexis Forbes Alexis Forbes ...  Grim Giantess / ... 1 episode, 2013
Andy Kellegher ...  Saxon Warrior #1 1 episode, 2013
Edmund Kente Edmund Kente ...  Bishop Swithern 1 episode, 2014
Aonghus Og McAnally Aonghus Og McAnally ...  Messenger 1 episode, 2015
Lauterio Zamparelli ...  French Officer 1 episode, 2015
Gwynne McElveen ...  Farmer's Wife 1 episode, 2016
Lauren Farrell Lauren Farrell ...  Female Slave 1 episode, 2017
Jake O'Loughlin Jake O'Loughlin ...  First Saxon Boy 1 episode, 2017
Lorena Weldon Lorena Weldon ...  Bjorn's Victim 1 episode, 2017
Simon Coury Simon Coury ...  Saxon Priest 1 episode, 2013
Dez McMahon ...  Haraldson Kinsman 1 episode, 2013
Ian Beattie ...  King Brihtwulf 1 episode, 2015
Brian Fortune ...  Injured Noble 1 episode, 2015
Liam Clarke ...  Gudmund 1 episode, 2016
Adam McNamara ...  Thorhall 1 episode, 2016
Ben Smith-Short Ben Smith-Short ...  Second Saxon Boy 1 episode, 2017
Olga Wehrly ...  Saxon Woman 1 episode, 2017
Jamie Maclachlan ...  Aldwin 1 episode, 2019
Des Braiden ...  Father Cuthbert 1 episode, 2013
Michael Liebmann Michael Liebmann ...  Saxon Messenger 1 episode, 2013
Jonathan Ryan ...  Noble 3 1 episode, 2013
John Merriman John Merriman ...  Second Mercian Archer 1 episode, 2015
Matthew O'Brien Matthew O'Brien ...  Saxon #1 Farmstead 1 episode, 2015
Martha Christie Martha Christie ...  Roman Prostitute 1 episode, 2016
Ceire O' Donoghue Ceire O' Donoghue ...  Third Young Woman 1 episode, 2016
Ed Murphy Ed Murphy ...  Gardar 1 episode, 2016
Shashi Rami Shashi Rami ...  Slave Trader 1 episode, 2016
Daryl McCormack ...  Young Arab Man 1 episode, 2017
Frank Prendergast ...  Bishop Cynebert 1 episode, 2017
Mabel Hurley Mabel Hurley ...  Young Lagertha 1 episode, 2018
Clodagh Downing Clodagh Downing ...  Midwife 1 episode, 2019
James Flynn James Flynn ...  Eadric 1 episode, 2013
Eddie Jackson ...  Monk 1 episode, 2013
Declan Conlon Declan Conlon ...  Wigstan 1 episode, 2016
David Coon David Coon ...  Roman Relic Seller 1 episode, 2016
Amy Hughes ...  Shield Maiden 1 episode, 2016
Aoife Maloney Aoife Maloney ...  Chief Priestess 1 episode, 2017
Anna Sheils-McNamee Anna Sheils-McNamee ...  Young Nun 1 episode, 2017
Ross Matthew Anderson Ross Matthew Anderson ...  Lagertha's Father 1 episode, 2018
Jonathan Milshaw Jonathan Milshaw ...  Messenger 1 episode, 2019
Michael James Ford Michael James Ford ...  Noble 2 1 episode, 2013
Nathan Gordon Nathan Gordon ...  Monk 1 episode, 2013
M.E. Lewis ...  Old Warrior 1 episode, 2014
Mark McAuley ...  Envoy 1 episode, 2014
Bryan Baker Bryan Baker ...  Drunken Northman 1 episode, 2015
Vincenzo Di Tommaso Vincenzo Di Tommaso ...  Terrifying Creature 1 episode, 2015
Lenny Hayden ...  Viking #1 Farmstead 1 episode, 2015
Dylan McDonough Dylan McDonough ...  Papal Secretary 1 episode, 2016
Barry McGovern Barry McGovern ...  French Archbishop 1 episode, 2016
Laurence O'Fuarain ...  Hakon 1 episode, 2017
Alexander Downes Alexander Downes ...  Noble 5 1 episode, 2013
Martin Phillips Martin Phillips ...  Old Monk 1 episode, 2013
Dave Curry ...  Mercian Commander 1 episode, 2015
Joe Doyle Joe Doyle ...  1st Older Viking Man 1 episode, 2015
Caoimhe Garvin Caoimhe Garvin ...  Young Saxon Girl 1 episode, 2016
Adam Traynor ...  First Viking 1 episode, 2017
Chooye Bay ...  Old Man in Market 1 episode, 2019
Sebastian Vermeul-Taback Sebastian Vermeul-Taback ...  Osiric 1 episode, 2013
Brian McGuinness ...  2nd Older Viking Man 1 episode, 2015
Lalor Roddy ...  Fisherman 1 episode, 2015
Donal Gallery Donal Gallery ...  Second Viking 1 episode, 2017
Matthew Ralli Matthew Ralli ...  Spy 1 episode, 2018
James Murphy James Murphy ...  Ansgar 1 episode, 2015
Amy Potter ...  Woman 1 episode, 2015
David Maine David Maine ...  Royal Servant 1 episode, 2017
Orlaith Doherty Orlaith Doherty ...  Rider 1 episode, 2018
Niamh Algar ...  Second Woman 1 episode, 2015
Aron Hegarty ...  Mercian Commander 1 episode, 2016
Simon Jewell Simon Jewell ...  Frankish Officer 1 episode, 2016
Jack Walsh ...  Scotus 1 episode, 2016
Siobhan Kelly Siobhan Kelly ...  Egil's Wife 1 episode, 2017
Allan Keating Allan Keating ...  Saxon Priest 1 episode, 2019
Laurence Falconer ...  Rider 1 episode, 2015
Tony Owen Tony Owen ...  Older Man 1 episode, 2015
Paul Booth Paul Booth ...  Saxon Officer 1 episode, 2016
Cillian O'Sullivan ...  Eirik 1 episode, 2016
Peter Dillon ...  Viking Scout 1 episode, 2017
Nabil Massad Nabil Massad ...  Papal Legate 1 episode, 2016
Aidan O'Hare ...  Clergyman 1 episode, 2019
Michael O'Flaherty Michael O'Flaherty ...  Clergyman 2 1 episode, 2019
Robert Follin ...  Berserker 1 episode, 2016
Tallulah Belle Tallulah Belle ...  Jorunn 1 episode, 2017
Eamonn Draper Eamonn Draper ...  Bishop 1 episode, 2018
Lexi Rose Lexi Rose ...  Angel of death / ... 1 episode, 2013
David Ryan ...  Northumbrian Reeve 1 episode, 2013
Brian Matthews Murphy Brian Matthews Murphy ...  Saxon Noble 1 episode, 2015
Faolan Barry Faolan Barry ...  Aethelred (young) 1 episode, 2016
Mishaël Lopes Cardozo ...  King Hakon 1 episode, 2019
Gabriel Constantin ...  Commanding Officer of Kiev 1 episode, 2019
Desmond Eastwood Desmond Eastwood ...  Saxon Messenger 1 episode, 2019
Tim Fellingham 1 episode, 2019
Charlie Kranz Charlie Kranz ...  Rus Engineer 1 episode, 2019
Blake Kubena ...  Askold 1 episode, 2019
Renars Latkovskis ...  Russian Guard 1 episode, 2019
Colin Malone ...  Axe Man 1 episode, 2019
Lucy Martin Lucy Martin ...  Ingrid 1 episode, 2019
Gerard Miller Gerard Miller ...  6#9 1 episode, 2019
Bryan Quinn ...  One-Eyed Man 1 episode, 2019
Cathal Sheahan ...  Earl 2 1 episode, 2019
Ronan Summers ...  Herigar 1 episode, 2019
James Oliver Wheatley ...  Drunken Warrior 1 episode, 2019
Ian Gerard Whyte ...  Viking King 1 episode, 2019
Robert MacDomhnail Robert MacDomhnail ...  Viking Warrior (uncredited) 29 episodes, 2013-2015
Michelle O'Flaherty Michelle O'Flaherty ...  Shieldmaden (uncredited) 8 episodes, 2015-2018
Jordan Coombes ...  Shield Maiden / ... (uncredited) 5 episodes, 2016-2018
Laura Sibbick Laura Sibbick ...  Shield Maiden / ... (uncredited) 4 episodes, 2013-2018
Aaron Lee Reed Aaron Lee Reed ...  Viking (uncredited) 4 episodes, 2013-2014
Lianne Bowley Lianne Bowley ...  Shield Maiden (uncredited) 3 episodes, 2016-2018
Hannah Behan Hannah Behan ...  Shield Maiden (uncredited) 3 episodes, 2016-2017
Kristine Kenina Kristine Kenina ...  Shield Maiden (uncredited) 3 episodes, 2016-2017
Adam Winnick ...  Viking Warrior / ... (uncredited) 3 episodes, 2017-2019
Mark Quigley ...  Saxon Guard / ... (uncredited) 2 episodes, 2015-2019
Einar Selvik Einar Selvik ...  Shaman (uncredited) 2 episodes, 2015-2016
Daniel Aherne Daniel Aherne ...  Viking Warrior (uncredited) 1 episode, 2013
Keith Anderson Keith Anderson ...  Horik Nobel (uncredited) 1 episode, 2013
Melissa Maria Carton Melissa Maria Carton ...  Young Mother (uncredited) 1 episode, 2013
Christopher Dane ...  Condemned Man (uncredited) 1 episode, 2013
Tyrone Kearns Tyrone Kearns ...  Dead viking (uncredited) 1 episode, 2013
James Jake Martinez James Jake Martinez ...  Young Monk (uncredited) 1 episode, 2013
Riku Rokkanen Riku Rokkanen ...  Viking (uncredited) 1 episode, 2013
Graeme Redmond Graeme Redmond ...  Slave (uncredited) 1 episode, 2014
Andrea Scholer ...  Wet Nurse (uncredited) 1 episode, 2014
Jee Hewson Jee Hewson ...  Shield Maiden (uncredited) 1 episode, 2015
Patrick Kelly Patrick Kelly ...  Monk (uncredited) 1 episode, 2015
Ross Magee Ross Magee ...  Boat Captain (uncredited) 1 episode, 2016
Patrick Murphy ...  The Saxon (uncredited) 1 episode, 2016
Caroline Simonnet ...  Shield Maiden (uncredited) 1 episode, 2016
Joseph Duggan ...  Ivar bodyguard (uncredited) 1 episode, 2017
Karin Floengard Jonsson ...  Shield Maiden (uncredited) 1 episode, 2018
Séamus Hanly Séamus Hanly ...  Villager (uncredited) 1 episode, 2018
Conor Hegarty ...  Viking (uncredited) 1 episode, 2018
Adam Behan ...  Ivar Scout (uncredited) 1 episode, 2019

Series Produced by 

Sheila Hockin ... executive producer (89 episodes, 2013-2019)
Michael Hirst ... executive producer (70 episodes, 2013-2019)
James Flynn ... executive producer (69 episodes, 2013-2019)
Bill Goddard ... co-producer (69 episodes, 2013-2019)
Sherry Marsh ... executive producer (69 episodes, 2013-2019)
Morgan O'Sullivan ... executive producer (69 episodes, 2013-2019)
John Weber ... executive producer (69 episodes, 2013-2019)
Alan Gasmer ... executive producer (59 episodes, 2013-2019)
Seamus McInerney ... co-producer (50 episodes, 2015-2019)
Justin Pollard ... associate producer (49 episodes, 2013-2019)
Breda Walsh ... line producer (40 episodes, 2016-2019)
Keith Thompson ... producer (30 episodes, 2013-2019)
Steve Wakefield ... producer (29 episodes, 2013-2015)
Donal Geraghty ... associate producer (20 episodes, 2017-2019)
Liz Gill ... producer (17 episodes, 2017-2019)
Sanne Wohlenberg ... producer (8 episodes, 2016-2017)
Zakaria Alaoui ... line producer: Morocco (1 episode, 2017)
Andrew Burke ... producer (1 episode, 2017)
Steven Daly ... producer (1 episode, 2017)
Arni Hansson ... line producer: iceland unit (1 episode, 2017)

Series Music by 

Trevor Morris ... (89 episodes, 2013-2019)

Series Cinematography by 

P.J. Dillon ... (28 episodes, 2014-2017)
Peter Robertson ... (27 episodes, 2017-2019)
Owen McPolin ... (13 episodes, 2016-2019)
John S. Bartley ... (9 episodes, 2013)
Suzie Lavelle ... (4 episodes, 2017-2019)

Series Film Editing by 

Aaron Marshall ... (29 episodes, 2013-2019)
Tad Seaborn ... (13 episodes, 2015-2019)
Don Cassidy ... (6 episodes, 2016-2019)
Dan Briceno ... (6 episodes, 2018-2019)
Michele Conroy ... (4 episodes, 2013-2018)
Christopher Donaldson ... (3 episodes, 2016)

Series Casting By 

Frank Moiselle ... (69 episodes, 2013-2019)
Nuala Moiselle ... (69 episodes, 2013-2019)

Series Production Design by 

Mark Geraghty ... (54 episodes, 2014-2019)
Tom Conroy ... (15 episodes, 2013-2014)
Andrew Berry ... (2 episodes, 2016)

Series Art Direction by 

Jon Beer ... (60 episodes, 2013-2019)
Carmel Nugent ... supervising art director / art director (36 episodes, 2013-2019)
David Wilson ... (24 episodes, 2016-2019)
Irene O'Brien ... (23 episodes, 2016-2019)

Series Set Decoration by 

Jil Turner ... (89 episodes, 2013-2019)
Lucy van Lonkhuyzen ... (22 episodes, 2014-2017)
Crispian Sallis ... (4 episodes, 2013)
Gaia Zambelli ... (1 episode, 2017)

Series Costume Design by 

Joan Bergin ... (49 episodes, 2013-2017)
Susan O'Connor Cave ... (20 episodes, 2017-2019)

Series Makeup Department 

Catherine Argue ... hair stylist (69 episodes, 2013-2019)
Jennie Readman ... hair stylist (69 episodes, 2013-2019)
Ida Eriksson ... hair stylist / additional hair stylist (60 episodes, 2014-2019)
Zoë Gibney ... additional makeup trainee / additional assistant makeup artist (60 episodes, 2014-2019)
Aisling Duffy ... trainee makeup artist: Daily / assistant makeup artist: Daily (55 episodes, 2014-2018)
Tom McInerney ... key makeup artist / makeup designer / makeup department head / prosthetics designer / prosthetic and special effects makeup designer / department head makeup artist / prosthetic makeup designer / special makeup effects artist (43 episodes, 2013-2019)
Dee Corcoran ... key hair stylist / hair designer / hair department head (41 episodes, 2013-2019)
Elaine Hopkins ... daily makeup trainee / additional assistant makeup artist / additional make-up trainee / daily assistant makeup artist (38 episodes, 2013-2016)
Matthew Smith ... special makeup effects artist (34 episodes, 2013-2016)
Susie Redmond ... assistant hair stylist (29 episodes, 2013-2015)
Carla Edwards ... make-up trainee / trainee makeup (24 episodes, 2016-2019)
Gillian Brown ... daily make up trainee (21 episodes, 2014-2016)
Kevin Carter ... special effects contact lenses (20 episodes, 2014-2015)
Shirley Talbot ... hair stylist (20 episodes, 2016-2017)
Sonia Dolan ... makeup artist (19 episodes, 2013-2014)
Joe Whelan ... additional hairstylist / assistant hairdresser (19 episodes, 2013-2014)
Aine Bane ... makeup artist: dailies / trainee makeup / trainee makeup: dailies (18 episodes, 2013-2016)
Ciara Lynch ... assistant makeup artist (13 episodes, 2016)
Julie-Ann Ryan ... daily makeup trainee / daily makeup artist / assistant makeup artist / daily assistant makeup (12 episodes, 2013-2019)
Ruth O'Rourke ... makeup trainee daily (12 episodes, 2013-2014)
Lizanne Proctor ... daily makeup trainee (10 episodes, 2013-2014)
Deirdre Fitzgerald ... makeup artist (9 episodes, 2013)
Deborah McCarthy ... hair stylist (9 episodes, 2013)
Bobby McGlynn ... prosthetic makeup artist (9 episodes, 2013)
Tina Phelan ... makeup artist (9 episodes, 2013)
James Sinnott ... hair stylist (9 episodes, 2013)
Sevlene Roddy ... hair stylist (7 episodes, 2016)
Cat Coogan ... hairstylist: crowd dailee (6 episodes, 2015)
Julie Caulfield ... makeup trainee: 2015 / makeup trainee (5 episodes, 2016)
Aisling Kelly ... crowd makeup: daily (5 episodes, 2016)
Natalie Henderson ... crowd makeup artist (4 episodes, 2013)
Niamh Glynn ... hair stylist (4 episodes, 2015)
Madonna Bambino ... crowd makeup (3 episodes, 2014)
Trish Flood ... daily assistant makeup (3 episodes, 2014)
Cora Prazeres ... prosthetic makeup assistant (3 episodes, 2014)
Linda Gannon ... hair stylist (2 episodes, 2013)
Joanne McNaughton ... key hair stylist (2 episodes, 2013)
Bouchra Sakhi ... makeup artist (2 episodes, 2017)
Kate Aungier ... prosthetics (2 episodes, 2019)
Jo Cash ... additional makeup artist (1 episode, 2014)
Emma Moffat ... daily make up trainee (1 episode, 2014)
Katie Derwin ... key makeup artist (1 episode, 2016)
Ciara Allen ... crowd makeup artist (1 episode, 2017)
Peter Burke ... hair stylist (1 episode, 2017)
Zuelika Delaney ... hair stylist (1 episode, 2017)
Dominic Mombrun ... dental FX design and manufacture (1 episode, 2019)
Clodagh McInerney ... makeup trainee (uncredited) / prosthetic makeup trainee (uncredited) (80 episodes, 2014-2019)
Catherine Fox ... trainee makeup artist (uncredited) / makeup artist (uncredited) / daily assistant makeup artist (uncredited) / daily trainee makeup artist (uncredited) / assistant makeup artist (uncredited) (76 episodes, 2013-2019)
Ciara Scannell ... crowd makeup assistant (uncredited) / makeup trainee: dailies (uncredited) / makeup artist (uncredited) (55 episodes, 2013-2019)
Beth Young ... makeup trainee (uncredited) (53 episodes, 2014-2019)
Niamh O'Malley ... crowd makeup artist: dailies (uncredited) / makeup trainee: dailies (uncredited) (21 episodes, 2014-2018)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited) (20 episodes, 2014-2015)
Malvo Karpats ... hair stylist (uncredited) (20 episodes, 2017-2019)
Chloe Bourke ... full time trainee make up (uncredited) (9 episodes, 2013)
Sarah O'Brien ... makeup trainee (uncredited) (3 episodes, 2015-2017)
Johnny Murphy ... special makeup effects artist (uncredited) (3 episodes, 2017)
Dorothy Campbell ... makeup trainee (uncredited) / trainee makeup (uncredited) (2 episodes, 2016)

Series Production Management 

Robin Neinstein ... executive in charge of production: Shaw Media / executive in charge of production: Corus Entertainment (69 episodes, 2013-2019)
Arturo Interian ... executive in charge of production: History (40 episodes, 2016-2019)
Kyle MacDonald ... post-production supervisor (40 episodes, 2016-2019)
Anneliese O'Callaghan ... production manager (40 episodes, 2016-2019)
Jana Bennett ... executive in charge of production: History (31 episodes, 2016-2019)
Lisa Clapperton ... post-production manager (30 episodes, 2016-2019)
Ryan Bruner ... post-production manager (20 episodes, 2019)
Lynda McKenzie ... post-production supervisor (19 episodes, 2013-2014)
Julian P. Hobbs ... executive in charge of production (9 episodes, 2013)
Rachel Nelson ... executive in charge of production: Shaw Media / executive in charge: Shaw Media (3 episodes, 2016)
Rosalie Chilelli ... assistant production manager: Canadian 2nd Unit (2 episodes, 2016)
Paula Devonshire ... production manager: Canada (1 episode, 2016)
Romy Barber ... executive director of post production: MGM Studios (uncredited) (69 episodes, 2013-2019)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Miriam Ferguson ... trainee assistant director (64 episodes, 2013-2018)
Richard Cosgrove ... second assistant director / trainee assistant director / trainee second assistant director (60 episodes, 2014-2019)
Jessica Whelehan ... third assistant director / second unit director / trainee assistant director (53 episodes, 2013-2019)
Nick Thomas ... first assistant director / floor second assistant director (29 episodes, 2013-2019)
Julian Parry ... Additional second unit director (29 episodes, 2013-2015)
Steve Saint Leger ... second unit director (22 episodes, 2015-2018)
Sonja Otto ... trainee assistant director / third assistant director (15 episodes, 2013-2015)
Jonathan Quinlan ... third assistant director (13 episodes, 2014-2016)
Raymond Kirk ... first assistant director (12 episodes, 2013-2019)
Marco Ciglia ... first assistant director (10 episodes, 2013-2016)
Declan Brophy ... trainee assistant director (10 episodes, 2014)
John Hayes ... second unit director (9 episodes, 2013-2015)
Grace Morgan ... trainee assistant director (8 episodes, 2013)
Andrew Hegarty ... first assistant director (8 episodes, 2014-2017)
Ciara McIlraith ... trainee assistant director / third assistant director (7 episodes, 2015-2016)
Sophie Broadbery ... crowd assistant director / daily assistant director (7 episodes, 2015)
Enda Doherty ... second assistant director (7 episodes, 2016-2019)
Tom Speirs ... trainee assistant director (6 episodes, 2014-2015)
Drew Maitland ... trainee assistant director (6 episodes, 2015-2016)
Nicola Jackson ... daily assistant director (6 episodes, 2015)
Daniel Powell ... trainee assistant director (6 episodes, 2015)
Alex Jones ... second assistant director (6 episodes, 2016-2017)
Glenn Delaney ... first assistant director / second assistant director (5 episodes, 2014-2016)
Robert Kiernan ... daily trainee assistant director (5 episodes, 2014)
Nessa Linnane ... second assistant director (5 episodes, 2016-2017)
Mohamed Aghroud ... second second assistant director (5 episodes, 2017-2018)
Mohamed Amine Ayad ... assistant director (5 episodes, 2017-2018)
Mohammed Hamza Regragui ... assistant director (5 episodes, 2017-2018)
Aoife Sweeney ... trainee assistant director (4 episodes, 2015)
Charlie Endean ... first assistant director (4 episodes, 2017-2019)
Aisling O'Farrell ... dailies assistant director (4 episodes, 2017)
Fiona Bonnie ... daily trainee assistant director (3 episodes, 2013)
Nicolas Vasseur ... trainee assistant director (3 episodes, 2013)
Daire Glynn ... additional third assistant director / first assistant director (3 episodes, 2015-2016)
Ali Doyle ... daily (3 episodes, 2015)
Steven Sheehy ... daily assistant director (3 episodes, 2015)
Tom Collins ... daily trainee assistant director (3 episodes, 2017-2018)
Theo Herron ... trainee assistant director (3 episodes, 2017-2018)
Kenny Byrne ... second unit director (3 episodes, 2019)
Keith Browett ... trainee assistant director (2 episodes, 2014)
Steven Daly ... daily trainee assistant director (2 episodes, 2014)
Liz Gill ... first assistant director (2 episodes, 2014)
Peter Agnew ... first assistant director (2 episodes, 2015)
T.J. Duffy ... trainee assistant director (2 episodes, 2015)
Sean Griffin ... first assistant director (2 episodes, 2015)
Lynne Kamm ... second unit director (2 episodes, 2015)
Kim Le Nguyen ... trainee assistant director (2 episodes, 2015)
Charlotte Somers ... additional second assistant director (2 episodes, 2015)
Sophia Tamburrini ... trainee assistant director (2 episodes, 2015)
Mandi Knight ... trainee assistant director (2 episodes, 2016)
Benjamin Barry ... trainee assistant director (2 episodes, 2017)
Claire T. Cassidy ... trainee assistant director (2 episodes, 2019)
Patrick Arias ... second assistant director (1 episode, 2016)
Keith Barry ... assistant director (1 episode, 2016)
P.J. Dillon ... director (1 episode, 2016)
David Warry-Smith ... first assistant director (1 episode, 2016)
William Thomas Möller ... second assistant director (1 episode, 2017)
David Wellington ... second unit director (1 episode, 2018)
Achraf Aalami ... third assistant director (1 episode, 2019)
Amy Burke ... daily trainee assistant director (1 episode, 2019)
Mark Coffey ... trainee assistant director (1 episode, 2019)
Ciaran Donnelly ... second unit director (1 episode, 2019)
Carmen Kovacs ... trainee assistant director (1 episode, 2019)
Conor Flannery ... trainee assistant director (uncredited) / third assistant director (uncredited) (75 episodes, 2013-2019)
Kieron Walshe ... trainee assistant director (uncredited) / third assistant director (uncredited) (50 episodes, 2015-2019)
Roisin El Cherif ... trainee assistant director (uncredited) (29 episodes, 2013-2015)
Ian Adams ... trainee assistant director (uncredited) (11 episodes, 2016-2018)
Andrew Burke ... trainee assistant director (uncredited) (9 episodes, 2013)
Charlie Fleetwood ... trainee assistant director (uncredited) (9 episodes, 2013)
Daniel Lloyd ... trainee assistant director (uncredited) / third assistant director (uncredited) (9 episodes, 2013)
Aoise O'hUiginn ... trainee assistant director (uncredited) (5 episodes, 2018-2019)
John Haugh ... daily assistant director (uncredited) (4 episodes, 2013)

Series Art Department 

Paul Boulton ... dressing props/propmaker (89 episodes, 2013-2019)
Paul Hedges ... property master (69 episodes, 2013-2019)
Aisling O'Callaghan ... art department coordinator / art department trainee (54 episodes, 2014-2019)
Emma Ryan ... art dept trainee (40 episodes, 2016-2019)
Megan Breslin ... set decoration graphics / assistant set decorator (37 episodes, 2014-2017)
Marc Dowds ... prop dresser / dressing props / props (34 episodes, 2013-2019)
Ed Norton ... construction coordinator (34 episodes, 2016-2019)
Alexandra Slade ... buyer: UK (30 episodes, 2014-2016)
Niall McDonnell ... set dresser (26 episodes, 2019)
Lucy van Lonkhuyzen ... assistant set decorator (25 episodes, 2017-2019)
Ian Wallace ... props (21 episodes, 2014-2016)
Arne Klohn ... dressing props (20 episodes, 2014-2015)
Rosie Pender ... art department coordinator (20 episodes, 2019)
Andrea Bordacs ... drapes assistant (19 episodes, 2013-2014)
David Samuel Houghton ... Drapes Assistant (19 episodes, 2013-2014)
David Packard ... scenic artist (19 episodes, 2013-2014)
Greg Winter ... scenic artist (19 episodes, 2013-2014)
Christine Fitzgerald ... assistant art director (16 episodes, 2014-2015)
Simon Boyd ... chargehand standby props / dressing props / props (11 episodes, 2013-2017)
Eleonora McNamara ... sculptor (11 episodes, 2013-2014)
Jerome McDonnell ... props (10 episodes, 2013-2016)
Noel Aherne ... assistant set decorator (10 episodes, 2014)
Christine McDonagh ... assistant art director (9 episodes, 2013-2014)
June Connon ... props (9 episodes, 2013)
Conor Dennison ... draftsman / standby art director (9 episodes, 2013)
Shane Donnelly ... stagehand (9 episodes, 2013)
Alan Finglas ... carpenter (9 episodes, 2013)
Shane McEnroe ... draughtsman (9 episodes, 2013)
Rupert O'Neill ... third standby props / stand-by props trainee (9 episodes, 2013)
Aine Smith ... assistant set decorator (9 episodes, 2013)
Sophie Tarver ... prop maker (9 episodes, 2013)
Heidi Ellen Love ... props: trainee / model maker: trainee (9 episodes, 2016)
Irina Kuksova ... art department trainee / calligraphy (8 episodes, 2013-2016)
Briana Hegarty ... junior draughtsman (8 episodes, 2014)
Jonathan McGonnell ... trainee art director (8 episodes, 2014)
Cathy Hegarty ... set decoration assistant (8 episodes, 2017-2018)
Fiona Cooney ... graphic designer (7 episodes, 2016)
Paddy Hoyne ... trainee sculptor (7 episodes, 2016)
Ciara McKenna ... sculptor (6 episodes, 2015)
Annie Atkins ... graphic designer (5 episodes, 2013)
Ester T. Roura ... graphic design / graphic designer / artist (4 episodes, 2015)
Ronan Kennedy ... stand-by props / props (4 episodes, 2016)
Pilar Valencia ... graphic artist (3 episodes, 2013)
Kurt van der Basch ... storyboard artist (3 episodes, 2013)
John Donnelly ... trainee set dresser (3 episodes, 2016)
Sami Gaidi ... art department coordinator (3 episodes, 2017)
Neill Treacy ... marine administrator (2 episodes, 2016)
Tyler Unrau ... on set props: second unit / props: second unit (2 episodes, 2016)
Ian Crooks ... propmaker: TPL (2 episodes, 2018)
Stephen Forrest-Smith ... storyboard artist (1 episode, 2013)
Andrew Berry ... art director: second unit (1 episode, 2016)
Paul Comiskey ... trainee sculptor (1 episode, 2016)
Dave Flynn ... sculptor (1 episode, 2016)
Christine Harold ... sculptor (1 episode, 2016)
Sinead Heffernan ... trainee sculptor (1 episode, 2016)
Ian McCaffrey ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Brendan Rankin ... set designer (1 episode, 2016)
Edwin Ryan ... head sculptor (1 episode, 2016)
Davin Snip ... prop master: second unit (1 episode, 2016)
Yigit Isik ... poster art concept (1 episode, 2017)
Rahmouni Rabia ... set dresser (1 episode, 2017)
Gaia Zambelli ... supervising art director: set decoration (1 episode, 2017)
Norman Walshe ... concept artist (unknown episodes)
Sharon Dunne ... drapes department head (uncredited) (89 episodes, 2013-2019)
Anna Kirwan ... production buyer (uncredited) (89 episodes, 2013-2019)
Marie Doyle ... assistant buyer (uncredited) (80 episodes, 2014-2019)
Scott McDowall ... dressing props (uncredited) / props storeman (uncredited) (34 episodes, 2016-2019)
Harrie Fallover ... key model maker (uncredited) (31 episodes, 2013-2016)
Fergal O'Dowd ... draughtsman (uncredited) (31 episodes, 2017-2019)
Jason Groarke ... storyboard artist (uncredited) (27 episodes, 2016-2019)
Graeme Bird ... key prop maker (uncredited) (9 episodes, 2013)

Series Sound Department 

Sandra Fox ... foley artist (84 episodes, 2013-2019)
Claire Dobson ... dialogue editor / assistant sound editor (79 episodes, 2013-2019)
Jenna Dalla Riva ... foley editor / foley recordist (69 episodes, 2013-2019)
Goro Koyama ... foley artist / sound (69 episodes, 2013-2019)
Steve Medeiros ... sound effects editor / sound editor (69 episodes, 2013-2019)
Dale Sheldrake ... supervising adr editor / adr editor (69 episodes, 2013-2019)
Martin Lee ... re-recording mixer / sound (66 episodes, 2013-2019)
David McCallum ... supervising dialogue editor / supervising sound editor / dialogue editor (59 episodes, 2013-2019)
Jane Tattersall ... supervising sound designer / supervising sound editor / sound designer (59 episodes, 2013-2019)
Don White ... foley recording mixer / foley mixer (53 episodes, 2013-2018)
Steve Jackson ... boom operator / sound assistant / boom operator: dailies (51 episodes, 2013-2018)
Daniel Birch ... location sound mixer / sound mixer / sound (50 episodes, 2013-2019)
Garret Farrell ... adr mixer / adr recording (49 episodes, 2013-2017)
Brennan Mercer ... foley editor / sound effects editor / first assistant sound editor / assistant: sound editor (49 episodes, 2013-2017)
Kirk Lynds ... re-recording mixer (43 episodes, 2013-2017)
Christopher King ... first assistant sound editor / trainee assistant sound editor (40 episodes, 2016-2019)
Andrew Jablonski ... first assistant sound editor / assistant sound editor (36 episodes, 2013-2016)
Jon Persson ... adr engineer (35 episodes, 2015-2017)
Jesse Fellows ... assistant re-recording mixer / layback operator (30 episodes, 2015-2019)
Davi Aquino ... foley recordist (29 episodes, 2016-2019)
Ian Rankin ... re-recording mixer (25 episodes, 2013-2019)
Andrew Wright ... first assistant sound editor / assistant sound editor (25 episodes, 2017-2019)
Conor O'Toole ... sound mixer: second unit: second unit / sound mixer: second unit / sound mixer (20 episodes, 2013-2017)
Kelly McGahey ... trainee assistant sound editor (20 episodes, 2017-2019)
Michael Miller ... adr mixer (19 episodes, 2013-2019)
Mark Appleby ... adr mixer (19 episodes, 2013-2014)
Corey Biluk ... layback operator (19 episodes, 2013-2014)
Christian Byrne ... boom operator (19 episodes, 2013-2014)
Graham Rogers ... assistant re-recording mixer (19 episodes, 2013-2014)
Andy Malcolm ... foley artist / sound / supervising foley editor (15 episodes, 2013-2017)
Daniel Gilde ... dubbing recordist / adr recordist (12 episodes, 2013-2014)
Chris Szott ... foley assistant (11 episodes, 2017-2018)
Krystin Hunter ... assistant sound editor / first assistant sound editor (10 episodes, 2016-2017)
Kyle D. Krajewski ... adr recordist (9 episodes, 2013-2014)
John Diemer ... sound effects recordist (9 episodes, 2013)
Aza Hand ... adr recordist (9 episodes, 2013)
Richard Hetherington ... boom operator (9 episodes, 2013)
Emmet O'Donnell ... adr recordist (9 episodes, 2013)
Tony Kiernan ... adr recordist (9 episodes, 2017-2019)
Stephen Muir ... foley recordist (8 episodes, 2015-2016)
Brent Pickett ... dialogue editor (6 episodes, 2013-2017)
Peter Nicell ... sound assistant: boom (6 episodes, 2013)
Jean McGrath ... ADR recordist / adr recordist (6 episodes, 2014-2017)
Jan Kasskawo ... adr mixer (5 episodes, 2013-2014)
Robert Weiss ... adr mixer (5 episodes, 2013)
Sebastian Vaskio ... ADR Mixer / adr mixer (5 episodes, 2019)
Paul Lynch ... dvd commentary recordist / commentary mixer (4 episodes, 2013-2014)
Michelle Cunniffe ... adr recordist (4 episodes, 2015)
Martin Gwynn Jones ... dialogue editor (4 episodes, 2016-2017)
Chelsea Body ... foley editor (4 episodes, 2019)
Nathan Addie Quinn ... sound (4 episodes, 2019)
Kevin McAlpine ... sound recordist (3 episodes, 2013)
Heather Kirby ... adr recordist (3 episodes, 2014-2015)
Dean Murray ... sound trainee: dailies (3 episodes, 2017)
Benedikt Örn Árnason ... boom operator (3 episodes, 2017)
Beau Emory ... adr mixer (3 episodes, 2019)
Gibran Farrah ... adr mixer (3 episodes, 2019)
Rob Humpage ... adr recordist (2 episodes, 2013)
Frank Buckner ... assistant adr recordist (2 episodes, 2014)
Howard Karp ... re-recording mixer (2 episodes, 2014)
Kevin Belen ... adr mixer (2 episodes, 2015)
Sylvain Pierre ... adr recordist (2 episodes, 2015)
Paul Germann ... sound effects editor (2 episodes, 2017-2018)
Sindri Þór Kárason ... adr recordist (2 episodes, 2019)
Keith Grainger ... sound trainee: dailies (1 episode, 2013)
Joe Morrow ... re-recording mixer (1 episode, 2013)
Oskar von Unge ... adr recordist (1 episode, 2013)
George Atkins ... adr recordist (1 episode, 2014)
Sam Biggs ... a.d.r. recordist (1 episode, 2014)
Robert Warchol ... sound (1 episode, 2014)
Aiden Ramos ... adr mixer (1 episode, 2016)
Marilee Yorston ... foley artist (1 episode, 2018)
Jack Heeren ... foley mixer (uncredited) (89 episodes, 2013-2019)
Sean O'Toole ... boom operator: second unit (uncredited) / boom operator: dailies (uncredited) / sound assistant (uncredited) (52 episodes, 2013-2019)
Enda Callan ... boom operator: second unit (uncredited) (30 episodes, 2013-2019)
James Bastable ... assistant re-recording mixer (uncredited) / adr recording mixer (uncredited) (28 episodes, 2015-2019)
Erin Lewis ... project coordinator (uncredited) (23 episodes, 2018-2019)
Mitch Dorf ... adr mixer (uncredited) (22 episodes, 2014-2019)
Kevin Schultz ... foley recording mixer (uncredited) / foley mixer (uncredited) (21 episodes, 2016-2019)
Mhairi Wyles-Lang ... adr bookings coordinator (uncredited) (20 episodes, 2017-2019)
Kirk Meyers ... layback operator (uncredited) (10 episodes, 2015)
Simon Diggins ... adr mixer (uncredited) (10 episodes, 2016-2017)
Wilson Jacoud Jr. ... dubbing mixer (uncredited) (8 episodes, 2018-2019)
Simon Murphy ... sound assistant (uncredited) (4 episodes, 2017)
Rob Davidsson ... adr mixer (uncredited) (3 episodes, 2019)
Rob Flynn ... sound trainee (uncredited) (2 episodes, 2016)
Lucas Nilsson ... a.d.r recordist (uncredited) (2 episodes, 2016)
Fredrik Dalenfjäll ... adr recordist (uncredited) (2 episodes, 2017)
Eric Ryan ... trainee (uncredited) (1 episode, 2016)
Brahim Ait Belkas ... boom operator (uncredited) (1 episode, 2018)

Series Special Effects by 

Paul Byrne ... special effects supervisor / special effects technician / special effects (89 episodes, 2013-2019)
Phillip Souster ... special effects technician (36 episodes, 2014-2017)
Aidan Byrne ... senior special effects pyrotechnician (9 episodes, 2013)
Eoin Grenham ... special effects assistant (5 episodes, 2013)
Gerry Farrell ... pyrotechnician (3 episodes, 2013)
Cora Prazeres ... special effects technician (3 episodes, 2013)
Lee Jolliffe ... special effects 1st assistant: Canadian unit (3 episodes, 2016)
Conor Coughlan ... special effects crew (1 episode, 2014)
Kevin Nolan ... special effects technician (1 episode, 2014)

Series Visual Effects by 

Ovidiu Cinazan ... lead compositor: Mr. X / lead compositor / lead compositor: Mr X (89 episodes, 2013-2019)
Mike Borrett ... visual effects producer: Mr. X Inc. / visual effects producer: Mr. X Inc / visual effects production manager (69 episodes, 2013-2019)
Dominic Remane ... visual effects supervisor / digital effects supervisor (69 episodes, 2013-2019)
Donal Lenehan ... visual effects data wrangler: Take 5 / on-set visual effects supervisor: Take 5 / visual effects plate supervisor: Take 5 (65 episodes, 2015-2019)
Jim Maxwell ... lead matte painter: Mr. X / lead matte painter / matte painting supervisor / visual effects artist (60 episodes, 2013-2019)
Paul Wishart ... cg supervisor: Mr. X / visual effects artist / lead environment artist (60 episodes, 2013-2019)
Tie David Gambacurta ... lead layout artist: Mr. X / lead layout artist / lead tracking/layout artist / tracking / layout artist (52 episodes, 2014-2019)
Bill Halliday ... visual effects producer: Take 5 / visual effects producer / visual effects / visual effects artist (51 episodes, 2013-2019)
Nicole Librodo ... visual effects coordinator: Mr. X / visual effects production manager: Mr. X / visual effects editorial (50 episodes, 2015-2019)
Leann Harvey ... on-set visual effects supervisor: Take 5 / lead on-set visual effects supervisor: Take 5 / lead visual effects supervisor: Take 5 (48 episodes, 2015-2019)
Alphonso Young ... senior matte painter/compositor / senior matte painter / senior compositor: Mr.X Inc (46 episodes, 2014-2019)
Kieran McKay ... lead visual effects animator: Mr. X / lead visual effects animator: Mr X / animator (42 episodes, 2015-2019)
Maria A. Gordon ... compositing supervisor: Take 5 / visual effects artist (41 episodes, 2014-2019)
Gabriele Ciaccio ... digital compositor (40 episodes, 2016-2019)
Conner Stirling ... visual effects editorial (40 episodes, 2016-2019)
Roisin El Cherif ... visual effects data wrangler (40 episodes, 2017-2019)
Robin Mangat ... lead layout artist: Mr. X / tracking and matchmoving / tracking/matchmove/layout artist (34 episodes, 2015-2019)
Kelly Weisz ... visual effects production manager: Take 5 / visual effects manager: Take 5 (34 episodes, 2016-2019)
Corey Mayne ... digital compositor / visual effects artist (32 episodes, 2016-2019)
Jeremy Dineen ... lead visual effects artist / visual effects artist / lead visual effects artist: Mr. X / lead effects artist / lead visual effects artist: Mr X (31 episodes, 2013-2017)
Thomas Grant Morrison ... lead lighting artist: Mr. X / cg supervisor: Mr. X / lighting artist (31 episodes, 2015-2019)
Sarah Coffyn ... digital compositor (30 episodes, 2015-2017)
Niall McEvoy ... on-set visual effects supervisor: Take 5 (30 episodes, 2016-2019)
Julian Parry ... visual effects supervisor (29 episodes, 2013-2015)
Milan Schere ... senior matte painter: Mr. X Inc. (29 episodes, 2013-2015)
Seema Schere ... matte painter: Mr. X Inc. (29 episodes, 2013-2015)
Chris Wallace ... digital colourist / colourist (29 episodes, 2013-2015)
Engin Arslan ... lighting lead / lighting artist (28 episodes, 2013-2015)
Cameron Kerr ... digital compositor (28 episodes, 2014-2016)
Tanya Haddad ... vfx editorial assistant: Mr. X Inc. (25 episodes, 2013-2015)
Viduttam Katkar ... lighting artist/lighting lead: Mr. X Inc. (25 episodes, 2017-2019)
Lisa K. Sepp ... Global Managing Director: MR. X / Global Managing Director - MR. X (25 episodes, 2019)
Gary Couto ... digital compositor (24 episodes, 2013-2016)
Wei Gao ... digital compositor / rotoscoping and paint artist (23 episodes, 2013-2015)
David Thompson ... senior compositor: Take 5 Productions / digital compositor (20 episodes, 2013-2015)
Jaime Fok ... visual effects editor: Mr. X (20 episodes, 2016-2019)
Darren Hinchy ... visual effects editor: Mr. X Inc (20 episodes, 2016-2018)
Dani Devereux ... matte painter (20 episodes, 2016-2017)
Mike Suta ... digital compositor (20 episodes, 2016-2017)
Vishnu Vimal ... digital compositor: anibrain (20 episodes, 2016-2017)
Warren Lawtey ... lead effects artist: Mr. X (20 episodes, 2017-2019)
Jessica Parsons ... visual effects coordinator: Mr. X (20 episodes, 2017-2019)
Marcin Nikiforuk ... matte painter (20 episodes, 2019)
Matt Ralph ... tracking/layout supervisor / tracking / layout artist (19 episodes, 2013-2015)
Becca Donohoe ... compositing production manager (19 episodes, 2013-2014)
Grainne Dooley ... vfx data wrangler / visual effects data wrangler (19 episodes, 2013-2014)
Jason Gougeon ... digital artist: Mr. X Inc (19 episodes, 2013-2014)
Florent Revel ... matchmove artist (19 episodes, 2013-2014)
Anja Stitic ... lighting artist (19 episodes, 2013-2014)
Celine Zoleta ... visual effects coordinator: Mr. X / visual effects production assistant (19 episodes, 2013-2014)
Karol Wlodarczyk ... asset artist / visual effects (18 episodes, 2013-2015)
Jerry Lai ... digital compositor (18 episodes, 2013-2014)
Colton Dujon ... tracking & layout artist: Mr. X (18 episodes, 2017-2019)
Alfredo Octavio Arango ... digital artist: Mr. X Inc / tracking & matchmove artist / tracking & matchmove artist: MrX inc (17 episodes, 2013-2015)
Joe Raasch ... digital compositor (17 episodes, 2013-2014)
Paul Schaefer ... visual effects coordinator / visual effects production assistant (17 episodes, 2016-2018)
Martin Hesselink ... animator (14 episodes, 2013-2015)
Akshay Dandekar ... visual effects editor: MrX Inc (14 episodes, 2019)
Anna Joukova ... digital compositor: Mr. X Inc. (13 episodes, 2013-2014)
Christopher Mosiadz ... digital compositor: Mr. X (13 episodes, 2017-2019)
Jose Ignacio Narváez Monroy ... digital compositor / compositor (12 episodes, 2016-2018)
Ankit Kenia ... lighting artist (12 episodes, 2017-2019)
Graciela Esther Gonzalez ... visual effects coordinator: Mr. X (12 episodes, 2019)
Ashkan Yousefi ... visual effects artist (11 episodes, 2015-2016)
Leonardo Silva ... senior lighting artist (11 episodes, 2016-2017)
Jeffrey Chan ... digital compositor: Mr. X (11 episodes, 2018-2019)
Ian Farrelly ... visual effects dailies editor (11 episodes, 2019)
Dennis Berardi ... visual effects supervisor / visual effects artist (10 episodes, 2013-2014)
Jessie Milne ... character rigging td (10 episodes, 2014)
Makarand Nazirkar ... Rigging TD (10 episodes, 2014)
Ainslie Thomas ... visual effects production manager: Take 5 Productions (10 episodes, 2014)
Kyle Boylen ... digital compositor (10 episodes, 2015)
Alex Cheparev ... senior modeler (10 episodes, 2015)
Chi-Chang Chu ... lighting technical director (10 episodes, 2015)
Christopher DeVito ... cg animator/rigger (10 episodes, 2015)
Jenn Inkol ... visual effects coordinator (10 episodes, 2015)
da Suel Kim ... visual effects artist (10 episodes, 2015)
Kelly Knauff ... visual effects production manager: Take 5 Productions (10 episodes, 2015)
Dmitriy Kolesnik ... fx artist (10 episodes, 2015)
Randy Krueger ... digital compositor (10 episodes, 2015)
Jackie Liao ... lighting technical director (10 episodes, 2015)
Aamir Raza ... digital compositor (10 episodes, 2015)
Ian Spriggs ... lead character modeler (10 episodes, 2015)
Nandish Hugar ... lighting artist (10 episodes, 2016)
Colin Hui ... lead crowd technical director (10 episodes, 2017-2019)
Adnan Ahmed ... visual effects coordinator (9 episodes, 2013)
Andrew Brooks ... digital compositor (9 episodes, 2013)
Wilson Cameron ... visual effects producer (9 episodes, 2013)
Joseph Cheng Chen ... tracking / layout artist (9 episodes, 2013)
Farrukh Khan ... 3d Character Artist (9 episodes, 2013)
Kelly Noordermeer ... editorial support: Mr. X Inc (9 episodes, 2013)
Briana Nuttall ... digital compositor (9 episodes, 2013)
Rafael Freire Santos ... visual effects artist (9 episodes, 2013)
Matt Schofield ... matte painting supervisor: Mr. X Inc. (9 episodes, 2013)
Jin Yan Cheng ... cg modeler/texture artist / cg modeler (9 episodes, 2016-2018)
Jarom Brand ... lead rigging technical director (9 episodes, 2016)
Sara Hilmarsdóttir ... compositing technical director (9 episodes, 2016)
Mel Martin ... visual effects on-set coordinator (9 episodes, 2016)
Bryan T. Evans ... Tracking Supervisor (8 episodes, 2013-2014)
Barb Benoit ... digital compositor (8 episodes, 2013)
Cristian Camaroschi ... visual effects artist (8 episodes, 2013)
Marco Lee ... digital compositor (8 episodes, 2013)
Chris Lyons-Uhlenbrauck ... roto/paint artist (8 episodes, 2016-2017)
Anna Pacchioni ... compositor (7 episodes, 2013-2014)
Elena Perreira ... lighting artist (7 episodes, 2014-2015)
Fred Duarte ... visual effects coordinator: Mr. X Inc. (7 episodes, 2018-2019)
Sebastian Munoz Silva ... visual effects artist (7 episodes, 2019)
Vimal Reddy Mallireddy ... fx artist: Mr. X Inc / visual effects artist: Mr. X Inc (6 episodes, 2013-2015)
Lucian Boicu ... compositor (6 episodes, 2013)
Rick Shick ... digital compositor (6 episodes, 2013)
Mathew Thomas ... matchmover: titles (6 episodes, 2013)
Meng Angel Li ... digital compositor / visual effects (6 episodes, 2014-2015)
David Roby ... digital artist / 3d artist / asset artist (6 episodes, 2015-2019)
Justin Bates ... roto/paint artist: Mr. X Inc. (6 episodes, 2015)
Jordan Nieuwland ... senior matte painter: Mr. X Inc. (6 episodes, 2015)
Jai Krishnaswamy ... digital compositor: mr. x inc (6 episodes, 2016)
Galen Caulfield ... roto/paint artist: Mr.X (6 episodes, 2019)
Alex Branton ... digital compositor (5 episodes, 2013-2014)
Katrin Arndt ... visual effects producer: Windmill Lane VFX (5 episodes, 2013)
Mike Portoghese ... compositor (5 episodes, 2013)
Saurabh Raut ... visual effects artist: visual effects (5 episodes, 2013)
Roberto D'Ippolito ... digital compositor (5 episodes, 2014)
Jennifer Maillet ... digital compositor (5 episodes, 2014)
Olumide Adeyemo ... matchmove/layout artist / matchmove/layout artist: Mr. X Inc. (5 episodes, 2015)
Ivonne Orobio ... compositor (5 episodes, 2016)
Ashlesh Kotangale ... compositor (5 episodes, 2017-2018)
Sean Ryan McEwan ... effects artist (5 episodes, 2017-2018)
Jason Pereira ... global visual effects coordinator (5 episodes, 2019)
Raymond Tjernstrom ... fx artist: Mr. X. Inc (4 episodes, 2013-2014)
Greg Astles ... senior digital compositor: Mr. X Inc. (4 episodes, 2013)
Daniela Campos Little ... matchmove artist: Mr X Inc (4 episodes, 2013)
Robert Hartigan ... digital compositor (4 episodes, 2013)
Keith Malone ... digital compositor / character animator (4 episodes, 2013)
Sean McGrath ... visual effects coordinator (4 episodes, 2013)
Tracey McLean ... digital matter painter (4 episodes, 2013)
John McMahon ... digital compositor (4 episodes, 2013)
Kasy Stein ... digital compositor (4 episodes, 2013)
Andrew Ceci ... visual effects artist (4 episodes, 2015-2017)
Dave Dean ... visual effects artist (4 episodes, 2015-2017)
Robert J. Bruce ... compositing supervisor (4 episodes, 2015)
Mark Lavania ... lighting artist: Mr. X Inc. (4 episodes, 2015)
Avinash Williams ... visual effects: roto artist (4 episodes, 2015)
Rahul Kothari ... compositor (4 episodes, 2016)
Michael Tanton ... visual effects production assistant: Mr. X Inc. (4 episodes, 2016)
Prashant Raj ... compositor (4 episodes, 2017-2018)
Colleen Catton ... roto/prep (4 episodes, 2017)
Victor Makali ... fx artist (4 episodes, 2017)
Nahye Kwon ... lighting artist (4 episodes, 2019)
Stephen Wagner ... fx artist: Mr. X Inc. (3 episodes, 2013-2015)
Ayo Burgess ... lighting lead: Mr. X Inc. (3 episodes, 2013)
Lukas Lundberg ... fx artist: Mr. X Inc. / visual effects artist: Mr. X Inc (3 episodes, 2014)
Patrick Man-Long Wong ... digital compositor (3 episodes, 2014)
Gong Myung Lee ... cg supervisor: Mr.X (3 episodes, 2015)
Sunkwan Lee ... visual effects artist (3 episodes, 2015)
Matt Mcewan ... digital compositor (3 episodes, 2015)
James Minett ... lighting artist (3 episodes, 2015)
Justin Rogers-CdeBaca ... visual effects production assistant (3 episodes, 2015)
Jonathan Skabla ... senior digital compositor (3 episodes, 2015)
Kumar Umesh ... digital compositor (3 episodes, 2015)
Lou Gatti ... visual effects coordinator (3 episodes, 2019)
Grant Lynch ... visual effects editorial (3 episodes, 2019)
Sarichev Sergei ... concept artist: Mr. X (3 episodes, 2019)
Drew Beekler ... compositor (2 episodes, 2013-2015)
Eric Lacroix ... visual effects artist (2 episodes, 2013-2014)
Mandy Au ... digital compositor (2 episodes, 2013)
Tim Chauncey ... lead technical director: Windmill Lane Vfx (2 episodes, 2013)
Benjamin Mossman ... roto artist: Mr. X Inc. (2 episodes, 2013)
Sergey Shlyaev ... fx artist / fx td (2 episodes, 2013)
Tim M. Townsend ... senior compositor (2 episodes, 2014)
Graham Day ... digital compositor: Mr. X Inc. (2 episodes, 2015)
Shuming Jiang ... digital compositor (2 episodes, 2015)
Eduardo Parra Ouilhet ... digital compositor (2 episodes, 2015)
Benjamin Tan ... tracking/matchmove/layout artist: Mr X, Inc (2 episodes, 2016)
Alan Carreno Esquivel ... digital compositor (2 episodes, 2019)
Cyril Frederick Chu ... matte painter (1 episode, 2013)
Robert Crocco ... production development support (1 episode, 2013)
Peter Dydo ... animator: Mr. X Inc. (1 episode, 2013)
Natalya Kuzmina ... modeler / texture artist (1 episode, 2013)
Manuel Martinez ... visual effects artist (1 episode, 2013)
Tom Nagy ... Senior Animator (1 episode, 2013)
Ian Britton ... cg supervisor: Rocket Science VFX (1 episode, 2014)
Steve Elliott ... visual effects editor: Rocket Science VFX (1 episode, 2014)
Subash Jude ... lead lighter (1 episode, 2014)
Chris Nokes ... studio production manager: Rocket Science VFX (1 episode, 2014)
Anthony Paterson ... visual effects producer: Rocket Science VFX (1 episode, 2014)
Rob Tasker ... digital compositor (1 episode, 2014)
Tom Turnbull ... visual effects supervisor: Rocket Science VFX (1 episode, 2014)
Leo Bovell ... visual effects artist (1 episode, 2015)
Mark O. Hammond ... digital compositor (1 episode, 2015)
Oliver Hearsey ... tracking artist: Mr. X Inc. (1 episode, 2015)
Greg Lamar ... visual effects (1 episode, 2015)
Mark Lieberman ... compositor (1 episode, 2015)
Ken MacKenzie ... lead animator (1 episode, 2015)
Simon James Milner ... senior crowd td (1 episode, 2015)
Vinod Sathe ... digital compositor (1 episode, 2015)
Olivia Yapp ... visual effects (1 episode, 2015)
Tiffany Tingting Zhao ... digital compositor (1 episode, 2015)
Jawahar Bhatti ... visual effects artist (1 episode, 2016)
Karen Therese Connolly ... visual effects coordinator (1 episode, 2016)
Matthew E. Gill ... roto department manager (1 episode, 2016)
Mark Anthony J. Nazal ... digital compositor: CoSA VFX (1 episode, 2016)
Gustavo Sanchez-Perez ... fx artist (1 episode, 2016)
Daniel Schrepf ... roto supervisor (1 episode, 2016)
Nathanael Xavier ... animator: Mr. X Inc. (1 episode, 2016)
Andrew Farris ... Senior roto paint artist (1 episode, 2017)
Vinay.isetti ... match move artist: anibrain (1 episode, 2017)
Galo Gutiérrez ... digital compositor: Mr. X (1 episode, 2019)
Patrick Taillefer ... tracking artist (1 episode, 2019)
Sachin Kumar Chauhan ... lead compositor (uncredited) / senior compositor (uncredited) (40 episodes, 2016-2019)
Woo Hee Lee ... matte painter: Mr. X Inc. (uncredited) (22 episodes, 2017-2019)
Taj Nabhani ... digital artist: mr x (uncredited) (20 episodes, 2016-2017)
Luke Stevens ... visual effects editorial (uncredited) (20 episodes, 2016-2017)
Devin Marie Zoltowski ... digital compositor: Mr. X (uncredited) (7 episodes, 2018-2019)
Asha Bhaskaran ... effects artist (uncredited) (3 episodes, 2017-2019)
Isabelle Alles ... massive crowd technical director: Mr. X (uncredited) (3 episodes, 2017)
Darren Locke ... visual effects artist (uncredited) (2 episodes, 2017)
Justin Rader ... visual effects artist (uncredited) (2 episodes, 2017)
Jai Mehta ... visual effects artist (uncredited) (1 episode, 2016)
Bobby Myers ... matte painter: Mr. X Inc. (uncredited) (1 episode, 2016)
Nikita Lebedev ... concept artist (uncredited) (1 episode, 2018)
Croft Russell ... senior roto/paint artist: Mr. X (uncredited) (1 episode, 2018)
Joel Chambers ... digital compositor (uncredited) (1 episode, 2019)
Vineshh Vickinadas ... digital compositor (uncredited) (1 episode, 2019)

Series Stunts 

Richard Ryan ... stunt coordinator / assistant stunt coordinator / swordmaster / co-stunt coordinator / stunt action director / stunt double: Gabriel Byrne (76 episodes, 2013-2019)
Tony Condren ... stunt performer / stunt rigger / stunts (64 episodes, 2013-2019)
Tristan McConnell ... stunt performer / stunt double: Bryan Larkin (59 episodes, 2013-2019)
Adam Behan ... stunt performer / stunts / stunt double: Jonathan Rhys Meyers (54 episodes, 2015-2019)
Conor Hegarty ... stunt performer / stunt double: Moe Dunford / stunt double: Niall Cusack (53 episodes, 2013-2018)
Stav Dvorkin ... stunt performer / stunt double: Donal Logue (52 episodes, 2013-2018)
Mark Henson ... stunt coordinator / stunt action director (49 episodes, 2013-2017)
Darron Costello ... stunt performer / stunts (48 episodes, 2013-2019)
Lauterio Zamparelli ... stunt performer / stunts (43 episodes, 2013-2019)
Jonathan East ... stunt performer / stunts (41 episodes, 2014-2019)
Patrick Mel Hayes ... stunts / stunt performer (41 episodes, 2014-2019)
Keith Ward ... stunt performer / stunt rigger / stunt double: George Blagden / stunt double: David Murray / stunt double: Jonathon Kemp / stunt double: Thorbjorn Harr / stunt rigger: water safety (37 episodes, 2013-2017)
Gerry Behan ... stunt performer / stunts (35 episodes, 2013-2019)
Michael Redmond ... stunt performer (34 episodes, 2014-2019)
James Cosgrave ... stunt performer / stunts (33 episodes, 2013-2019)
Richie Wilson ... stunt performer (33 episodes, 2013-2018)
Ciaran O'Grady ... stunt performer (32 episodes, 2013-2018)
Caroline Simonnet ... stunt performer (32 episodes, 2013-2018)
Martin White ... stunt performer / stunts (30 episodes, 2013-2017)
Lee McDermott ... stunt performer / stunts (28 episodes, 2014-2019)
Peter Dillon ... stunt performer (26 episodes, 2013-2017)
Harvey Taylor ... stunt performer (23 episodes, 2014-2019)
Jordan Coombes ... stunt performer (22 episodes, 2014-2019)
Paul Burke ... stunt double: Travis Fimmel / stunt performer / key stunt rigger / stunt double: travis fimmel / stunt rigger (20 episodes, 2013-2015)
Mark Flanagan ... stunts / stunt performer (20 episodes, 2014-2019)
Rachel Walker ... stunt performer (20 episodes, 2014-2018)
Eimear O'Grady ... stunt performer / stunt double: Katheryn Winnick / stunt double: katherine Winnick (19 episodes, 2013-2019)
Michael Vanbelle ... stunt performer (19 episodes, 2019)
Dave Boyle ... stunt performer (14 episodes, 2015-2018)
Donal O'Shea ... stunt performer / stunts (13 episodes, 2017-2019)
Aoife Byrne ... stunt performer / stunt double: Jessalyn Gilsig (12 episodes, 2013-2018)
Norman Kelly ... stunt performer (12 episodes, 2013-2017)
Marc Redmond ... stunt performer (12 episodes, 2013-2017)
Lemuel Black ... stunt performer / stunts (12 episodes, 2014-2018)
Paul Thompson ... stunt performer (11 episodes, 2013-2019)
Brendan Condren ... stunt performer (11 episodes, 2013-2016)
Gary Robinson ... stunt performer (10 episodes, 2013-2016)
Alan Walsh ... stunt performer (10 episodes, 2013-2014)
Eoin Leahy ... stunt performer / stunts (10 episodes, 2015-2017)
Sean Condren ... stunt performer (8 episodes, 2015-2019)
Jonny McBride ... stunt performer (8 episodes, 2015-2016)
Dan Styles ... stunt performer (8 episodes, 2017-2019)
Nathaniel Marten ... stunts / stunt performer (7 episodes, 2017-2019)
David Byrne ... stunt performer (6 episodes, 2013-2019)
Martina Dolan ... stunt performer (6 episodes, 2015-2018)
Vincent Rother ... stunt coordinator: motion capture / stunts: motion capture (6 episodes, 2015-2017)
Michael Hanna ... stunt performer / stunts (5 episodes, 2013-2018)
Robbie O'Brien ... stunt performer (5 episodes, 2013-2015)
Andrew Scott-Marshall ... stunt performer (5 episodes, 2014-2015)
Hannah Behan ... stunt performer / stunts (5 episodes, 2016-2018)
Aran Condren ... stunt performer / stunts (5 episodes, 2016-2018)
Terry Loughran ... stunt performer: stunts / stunt performer (5 episodes, 2019)
Holly McCredden ... stunt performer / Stunt Double: Ragga Ragnars (5 episodes, 2019)
Phil Lonergan ... stunt performer (4 episodes, 2013-2018)
Paul Valentine ... stunt performer / stunts (4 episodes, 2014-2015)
József Kovalik ... stunt performer (4 episodes, 2015)
John Mulvey ... stunt performer / stunts (4 episodes, 2016-2018)
Joe Condren ... stunt performer (4 episodes, 2016)
Younes Afroukh ... stunt performer (3 episodes, 2013)
Laura Flynn ... stunt performer (3 episodes, 2016-2019)
Conor O'Beoláin ... stunt performer (3 episodes, 2016)
Laura Sibbick ... stunt performer (3 episodes, 2017-2019)
Ronan Kearns ... stunt performer (3 episodes, 2017-2018)
Mohamed Attougui ... stunts (3 episodes, 2017)
Benoît Fabre ... stunt performer (3 episodes, 2017)
Othman Ilyassa ... stunt coordinator (3 episodes, 2017)
Jérémie Vigot ... assistant stunt coordinator (3 episodes, 2017)
Karin Floengard Jonsson ... stunt performer (3 episodes, 2018-2019)
Filip Ciprian Florian ... stunt performer (3 episodes, 2019)
Felix Quinton ... stunt performer (3 episodes, 2019)
Frank Henson ... stunt performer (2 episodes, 2013-2016)
Aldonio Danny Frietas ... stunt performer (2 episodes, 2013-2014)
Max Cormac ... stunt performer (2 episodes, 2013)
Lewis Peploe ... stunt performer (2 episodes, 2013)
Andy Pilgrim ... stunt performer (2 episodes, 2014-2015)
Paul Kelly ... stunt performer (2 episodes, 2014)
Bence Ferenczi ... stunt performer (2 episodes, 2015)
Orlaith Doherty ... stunt performer (2 episodes, 2016-2019)
Jack Miles ... stunt performer (2 episodes, 2016-2018)
Jenny Ryan ... stunt performer (2 episodes, 2016-2018)
Melody Sorensen ... stunt performer (2 episodes, 2016-2018)
Lachlan Parkinson ... stunt performer (2 episodes, 2016-2017)
Laurent Plancel ... stunt performer (2 episodes, 2016-2017)
Gemma Weston ... stunt performer (2 episodes, 2016)
Jonathan Flanagan ... stunt performer (2 episodes, 2017-2019)
Stéphanie Guerin ... stunt double (2 episodes, 2017)
Ramon Álvarez ... stunt performer (2 episodes, 2017)
Mark Kelvin Ryan ... double of Ganbaatar / stand in to 'Hvitserk' (2 episodes, 2018-2019)
Mathew McKay ... stunt performer (2 episodes, 2018)
Dave Nolan ... stunt performer (2 episodes, 2018)
Alex Payne ... stunts (2 episodes, 2018)
Annabel Brook ... stunt performer (2 episodes, 2019)
Chris Peters ... stunt performer (2 episodes, 2019)
Michael Byrch ... stunt performer (1 episode, 2013)
Russell MacLeod ... stunt performer (1 episode, 2013)
Erol Mehmet ... stunt performer (1 episode, 2013)
Rebecca Quin ... stunt performer (1 episode, 2013)
Ed Young ... fight performer (1 episode, 2013)
Dan Burman ... stunt performer (1 episode, 2014)
Ciarán Hanlon ... stunt performer (1 episode, 2014)
Bronco McLoughlin ... stunt performer (1 episode, 2014)
Rob Pavey ... stunt performer (1 episode, 2014)
Ian Pead ... stunt performer (1 episode, 2014)
Curtis Rivers ... stunts (1 episode, 2014)
John Sheridan ... stunts (1 episode, 2014)
Reg Wayment ... stunts (1 episode, 2014)
Adam Basil ... stunts (1 episode, 2015)
Cosmin Diacu ... stunt performer (1 episode, 2015)
Hayes Patrick ... stunt performer (1 episode, 2015)
Olivia Pouyanne ... stunt performer (1 episode, 2015)
Shane Steyn ... stunt performer (1 episode, 2015)
James Bewley ... stunt performer (1 episode, 2016)
Debra Collins ... stunt performer (1 episode, 2016)
Amanda Foster ... stunt performer (1 episode, 2016)
Marciej Grzechowiak ... stunt performer (1 episode, 2016)
Mitch Spour ... stunt double: alexander ludwig (1 episode, 2016)
Lianne Bowley ... stunt performer (1 episode, 2017)
Jay Cosgrave ... stunt performer (1 episode, 2017)
Gavin Coventry ... stunt performer (1 episode, 2017)
Winston Ellis ... stunt performer (1 episode, 2017)
Guillermo Gomez ... stunt performer (1 episode, 2017)
Joel Grizzle ... stunt performer (1 episode, 2017)
Julian Lewis ... motion-capture stunt performer (1 episode, 2017)
Youssef Marchouki ... stunt performer (1 episode, 2017)
Ericson Mitchell ... stunt performer (1 episode, 2017)
Martin Stewart-Campbell ... stunt performer (1 episode, 2017)
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer (1 episode, 2017)
Ken Doherty ... stunt performer (1 episode, 2018)
Shay Doherty ... stunt performer (1 episode, 2018)
Andrew Eadie ... stunt performer (1 episode, 2018)
David Flynn ... stunt performer (1 episode, 2018)
Chris Hall ... stunt performer (1 episode, 2018)
Eric Higgins ... stunt performer (1 episode, 2018)
Edward Linard ... stunt performer (1 episode, 2018)
Philip McClean ... stunt performer (1 episode, 2018)
Gavan O'Connor-Duffy ... stunt performer (1 episode, 2018)
Andrew Thompson ... stunt performer (1 episode, 2018)
Sarah Vargo ... stunt performer (1 episode, 2018)
Callum Henson ... stunt performer (1 episode, 2019)
Niamh Hogan ... stunt performer (1 episode, 2019)
Samuel Icasto ... Stunt double: Ferdia Walsh-Peelo (1 episode, 2019)
Patrick Kelly ... stunt performer (1 episode, 2019)
Renars Latkovskis ... stunt performer / stunts (1 episode, 2019)
Jinny Lofthouse ... stunt performer (1 episode, 2019)
Anna Stephenson ... stunt performer (1 episode, 2019)
Brendan Swan ... stunts (1 episode, 2019)
Lukas Tomsik ... stunt horse rider (1 episode, 2019)
Adam Winnick ... stunt performer (1 episode, 2019)
Kelly Mizell-Ryan ... stunt department assistant (uncredited) (41 episodes, 2016-2019)
Louis Paquette ... stunt: motion capture (uncredited) / stunts: motion capture (uncredited) (3 episodes, 2017)
Lee Bagley ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2013)

Series Camera and Electrical Department 

Robert Ryder ... best boy electric / best boy electrician / electrician (89 episodes, 2013-2019)
Luke Murphy Gilligan ... second assistant camera / camera trainee / camera trainee: dailies / daily camera trainee (70 episodes, 2013-2019)
Philip Murphy ... key grip (69 episodes, 2013-2019)
Terry Mulligan ... gaffer (58 episodes, 2013-2019)
Greg McGuinness ... second assistant camera / steadicam operator 2nd unit (43 episodes, 2013-2019)
Richie Egan ... camera grip / grip / grip dailies (40 episodes, 2015-2019)
Alan Butler ... first assistant camera "a" camera / first assistant camera / first assistant camera: "a" camera (39 episodes, 2013-2017)
Paul Kiernan ... electrician (38 episodes, 2013-2019)
Marc Cole ... generator operator / electrician (38 episodes, 2015-2019)
László Bille ... camera operator: "b" camera / camera operator: "a" camera (34 episodes, 2014-2017)
Rory Cunningham ... trainee grip dailies (34 episodes, 2018-2019)
Iain Baird ... steadicam operator / steadicam operator: "a" camera / camera operator: "a" camera / camera operator: "b" camera (33 episodes, 2014-2019)
Darrell Murphy ... grip: b camera / grip / "b" camera grip (30 episodes, 2013-2016)
David O'Connor ... grip / best boy / grip (30 episodes, 2013-2016)
Darragh Scott ... electrician / balloon light technician / lighting balloon tech: operator (26 episodes, 2013-2018)
Kevin Scott ... best boy / electrician / best boy electric (26 episodes, 2013-2018)
David Boyle ... camera trainee / second assistant camera: dailies (25 episodes, 2013-2015)
Andrew McGill-Coggin ... trainee grip (25 episodes, 2013-2015)
Ken Byrne ... camera operator: "b" camera / camera operator: "a" camera (25 episodes, 2014-2019)
Simon Culliton ... first assistant camera: dailies (25 episodes, 2015-2016)
John McCarthy ... clapper loader: dailies / daily camera trainee / Second assistant camera: dailies (21 episodes, 2013-2019)
Camila Berto Gomes ... Camera Trainee (20 episodes, 2019)
Pat Ryder ... electrician (19 episodes, 2013-2015)
Jonathan Hession ... still photographer (19 episodes, 2013-2014)
Aislinn McDonald ... digital imaging technician (19 episodes, 2013-2014)
Richard Lacey ... camera trainee: dailies / second assistant camera: dailies (19 episodes, 2014-2018)
Daniel Mulligan ... electrician (18 episodes, 2013-2018)
Fionn Comerford ... b camera operator / camera operator dailies / additional camera operator (17 episodes, 2013-2015)
Paul Kiernan ... electrician (17 episodes, 2015-2018)
Ciarán Barry ... additional camera operator / director of photography: second unit / "a" camera operator (15 episodes, 2014-2018)
Dave Morgan ... steadicam operator: "b" camera / steadicam operator (13 episodes, 2016-2017)
Conor Lynch ... second unit: video assist operator / video operator (11 episodes, 2013-2015)
James Mather ... director of photography: second unit (11 episodes, 2016-2019)
Seamus Deasy ... director of photography: second unit (11 episodes, 2016-2018)
Billy Doyle ... electrician / gaffer: Morocco unit / gaffer: Morocco (10 episodes, 2013-2018)
Ider Eddadsi ... grip / key grip (10 episodes, 2013-2017)
Howard Gibson Steele ... electrician (10 episodes, 2014)
Ian Kearney ... electrician (10 episodes, 2014)
John Connon ... grip (9 episodes, 2013)
P.J. Dillon ... additional photography / camera operator (9 episodes, 2013)
Tim Fletcher ... electrician (9 episodes, 2013)
Scott Dawson ... camera trainee / second unit: second assistant camera (9 episodes, 2015)
Billy Doyle ... electrician: first unit / gaffer (9 episodes, 2015)
Patrick Moran ... camera trainee: dailies (9 episodes, 2016)
Elva Sara Ingvarsdóttir ... second assistant camera: Iceland (9 episodes, 2017-2018)
John Woodside ... video trainee / video operator (8 episodes, 2016-2018)
Gosia Zur ... camera trainee: Malgorzata Zur / camera trainee: video assist trainee / video assist trainee: Malgorzata Zur / camera trainee / dailies: second unit (7 episodes, 2015-2016)
Eoin Keating ... first assistant camera: "b" camera / additional camera operator (6 episodes, 2014)
Piotr Dybowski ... camera trainee: dailies (5 episodes, 2015)
Dylan Knapp ... digital imaging technician: second unit (5 episodes, 2015)
Daniel Barnwell ... camera trainee: dalies / video trainee: dailies / camera trainee: dailies (5 episodes, 2016)
Barra Doherty ... camera trainee (5 episodes, 2017-2018)
Miguel Angel Viñas ... second assistant camera (4 episodes, 2014-2015)
Ron Coe ... first assistant camera (4 episodes, 2014)
Simon Walsh ... director of photography: second unit (4 episodes, 2017-2019)
Carol Tormey ... 1st AC D Camera: dailies / 1st AC D Camera: 2nd Unit (4 episodes, 2019)
Howard Jones ... clapper loader dailies (3 episodes, 2015-2019)
Nick Ford ... camera trainee (3 episodes, 2017-2018)
Jonathan 'Chunky' Richmond ... steadicam operator / a camera operator / camera operator: "a" camera (3 episodes, 2017-2018)
Des Whelan ... director of photography: second unit (3 episodes, 2017)
Patrick Griffin ... camera trainee dailies (3 episodes, 2019)
Oisin McFarland Smith ... Camera trainee (3 episodes, 2019)
Colm Whelan ... camera operator (3 episodes, 2019)
Robert Flood ... first assistant camera dailies / first assistant camera: dailies (2 episodes, 2016-2018)
Ciaran Kavanagh ... camera operator (2 episodes, 2016)
Barney Davis ... camera operator: "b" camera / steadicam operator (2 episodes, 2017)
Killian Murphy ... camera trainee (2 episodes, 2019)
Sean Weiss ... video assist trainee / video assist trainee: dailies (2 episodes, 2019)
Etain McGuckian ... video assistant (1 episode, 2013)
Philip George ... drone pilot (1 episode, 2014)
Frankie Leonard ... second assistant camera: marine unit (1 episode, 2014)
Cormac O'Maille ... first assistant camera: "C" camera & 2nd unit focus puller (1 episode, 2014)
Niall O'Byrne ... movi op (1 episode, 2015)
Sean Burton ... best boy electric: Canadian unit (1 episode, 2016)
Conor Crowley ... assistant camera (1 episode, 2016)
Sonya Deegan ... camera trainee: dailies (1 episode, 2016)
Billy Doyle ... electrician (1 episode, 2016)
Shane Deasy ... camera operator (1 episode, 2017)
Ægir Gudmundsson ... gaffer: Iceland (1 episode, 2017)
Ólafur Björn Gunnarsson ... digital imaging technician: Iceland (1 episode, 2017)
Dagur Benedikt Reynisson ... electrician (1 episode, 2017)
Suzie Lavelle ... director of photography: second unit (1 episode, 2018)
Jeremy Braben ... aerial director of photography (1 episode, 2019)
Ian McGurrell ... grip (1 episode, 2019)
David Doherty ... second assistant camera (uncredited) / first assistant camera: "c" camera (uncredited) / first assistant camera: second unit (uncredited) / first assistant camera (uncredited) (80 episodes, 2013-2019)
Mark o Brien ... electrician (uncredited) (57 episodes, 2013-2019)
Jeff Vitkuske ... data wrangler (uncredited) (40 episodes, 2016-2019)
Rowan Sherrard ... video operator: second unit (uncredited) / camera trainee: dailies (uncredited) / second assistant camera: dailies (uncredited) / camera trainee (uncredited) / camera trainee: second unit (uncredited) (23 episodes, 2014-2019)
Russell Gleeson ... additional camera operator (uncredited) (17 episodes, 2014-2019)
Cody York ... grip (uncredited) (13 episodes, 2015-2019)
Rory O'Riordan ... first assistant camera: dailies (uncredited) (11 episodes, 2017-2019)
James Culloty ... camera trainee: dailies (uncredited) (3 episodes, 2019)
Ben Platts ... drone operator (uncredited) (2 episodes, 2019)
Patrick McDermott ... camera trainee (uncredited) (1 episode, 2015)
Dave King ... movi technician (uncredited) (1 episode, 2016)
El Mokhtar Aboukal ... video playback operator (uncredited) (1 episode, 2018)
Fiona Graham ... first assistant camera: "d" camera (uncredited) (1 episode, 2019)
Cathal Mac Reamoinn ... camera trainee (uncredited) (1 episode, 2019)

Series Animation Department 

Matthew Horner ... animator (20 episodes, 2014-2015)
Makarand Nazirkar ... animator (9 episodes, 2013)
Dennis Michael Chan ... animator: 2013 (8 episodes, 2013)
Sean Parry ... Motion Capture Technician (2 episodes, 2015-2016)
Graham Qually ... motion capture specialist (2 episodes, 2015-2016)
Bruno Tacchino ... animator (1 episode, 2013)

Series Casting Department 

Christopher Richards ... casting associate: Canada (69 episodes, 2013-2019)
Deirdre Bowen ... casting: Canada (49 episodes, 2013-2019)
Rachel Moiselle ... casting associate: Ireland (40 episodes, 2016-2019)
Stephen Kirk ... extras casting / extras coordinator (20 episodes, 2014-2015)
Mircea Mike Mandrut ... extras casting / casting (3 episodes, 2013-2019)
Daniel Lloyd ... extras casting assistant (uncredited) / extras casting (uncredited) (74 episodes, 2013-2019)

Series Costume and Wardrobe Department 

Nessa O'Reilly ... costume assistant / costume trainee (70 episodes, 2015-2019)
Emma Richardson ... costume trainee / costume stand-by (46 episodes, 2015-2019)
Susan O'Connor Cave ... assistant costume designer / costume supervisor (20 episodes, 2016-2017)
David Samuel Houghton ... tailor (19 episodes, 2015-2016)
Helen McCusker ... costume supervisor (19 episodes, 2017-2019)
Lindsey Archer ... costumer (15 episodes, 2016)
Amy Brady ... Costume Trainee / Costume daily (10 episodes, 2014-2018)
Renate Henschke ... costume assistant (10 episodes, 2015)
Sara Ben-Abdallah ... costumer (10 episodes, 2019)
Georgina Curtis ... daily costume assistant (9 episodes, 2013)
Gemma Keenan ... costume trainee daily (9 episodes, 2018)
Daniel Mooney ... costume trainee / costume maker (9 episodes, 2019)
Barbara Milne ... crowd supervisor (8 episodes, 2013)
Paula Fajardo ... costume trainee: daily / costume trainee daily (6 episodes, 2018-2019)
Katie O'Brien ... costume trainee daily (5 episodes, 2016)
Amine Benkhayi ... set costumer: Morrocco (5 episodes, 2017)
Lisa Ellen Schön ... costume trainee daily (5 episodes, 2019)
Ciara O'Donovan ... daily wardrobe assistant (1 episode, 2013)
Grace Lennon ... costume trainee (1 episode, 2018)
Amy Hegarty ... costume trainee (1 episode, 2019)
Ciara James ... costume assistant (uncredited) (89 episodes, 2013-2019)
Zuzana Zilkova ... costume cutter (uncredited) / costume maker (uncredited) (20 episodes, 2017-2019)
Ciara O'Toole ... costume trainee: daily (uncredited) (16 episodes, 2017-2019)
Connor Dalton ... costume trainee (uncredited) (15 episodes, 2017-2019)

Series Editorial Department 

Tom Mayclim ... data manager: Deluxe Toronto (49 episodes, 2013-2017)
Brandy Hamilton ... assistant editor / first assistant editor (48 episodes, 2013-2019)
Dan Briceno ... first assistant editor / additional editor (46 episodes, 2013-2019)
Mandy Ley ... post-production coordinator (40 episodes, 2016-2019)
Matthew E. Schneider ... Manager: Post Production: MGM / post-production coordinator: MGM (40 episodes, 2017-2019)
Simon Thede ... trainee assistant editor (32 episodes, 2016-2019)
Richard O'Connor ... dailies supervisor (29 episodes, 2013-2015)
Kevin Downer ... on-line editor (23 episodes, 2016-2018)
Eric Myles ... on-line editor (20 episodes, 2019)
Adrian Saywell ... on-line editor (20 episodes, 2019)
Eden Stelmach ... post-production assistant: MGM (20 episodes, 2019)
Chris Wallace ... colorist (20 episodes, 2019)
Pietro Gallo ... on-line editor (19 episodes, 2013-2014)
Dave Muscat ... assistant on-line editor / on-line assistant editor (19 episodes, 2013-2014)
Dermot Grace ... post-production assistant (10 episodes, 2014)
Kathleen Harris ... post-production coordinator (9 episodes, 2013)
Angela Jekums ... assistant editor (9 episodes, 2013)
Catherine Tait ... post-production coordinator (9 episodes, 2013)
Chris Blacklock ... colorist: dailies (3 episodes, 2016)
Andrew Bukovac ... assistant editor (3 episodes, 2018)
Wendy Hallam Martin ... additional editor (2 episodes, 2013)
Grace Morgan ... trainee assistant editor (2 episodes, 2016)
Adam Collins ... assistant editor (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Location Management 

Peter Conway ... location manager / location manager: Sacrifice (76 episodes, 2013-2019)
Manus Hingerty ... location manager (49 episodes, 2013-2019)
Karl Daly ... assistant location manager (32 episodes, 2013-2016)
Paul Magnus Lundø ... location manager: Norway / location scout: Norway (10 episodes, 2015)
Rossa O'Neill ... assistant location manager (9 episodes, 2013)
Ingrid Goodwin ... location manager (7 episodes, 2014)
Dougal Cousins ... location scout (5 episodes, 2013-2015)
Gary Cahillane ... Location Trainee (4 episodes, 2019)
Mohamed Benhmamane ... location manager (3 episodes, 2017)
Eoin Naughton ... location trainee (1 episode, 2014)
Youssef Abagourram ... location manager (1 episode, 2016)
Peter Freyne ... location assistant (1 episode, 2016)
Malcolm McCulloch ... location manager (1 episode, 2016)
Malcolm McCullogh ... location manager: canada (1 episode, 2016)
Will Gore ... assistant location manager (uncredited) / location assistant (uncredited) (56 episodes, 2013-2019)
Daniel Kinlan ... location assistant (uncredited) (40 episodes, 2016-2019)

Series Music Department 

Steve Davis ... composer: additional music / composer additional music (70 episodes, 2013-2019)
Yuri Gorbachow ... music editor (69 episodes, 2013-2019)
Einar Selvik ... musician: ancient norse instruments / vocalist: norse lyrics / composer: additional music / ancient instruments (51 episodes, 2014-2019)
Mikaila Simmons ... music licensing (50 episodes, 2015-2019)
Trey Toy ... composer: additional music / music technical supervisor (50 episodes, 2016-2019)
Michael Perlmutter ... music supervisor (49 episodes, 2013-2019)
Philip Timofeyev ... assistant to composer / music technical supervisor (40 episodes, 2016-2019)
Ted Reedy ... composer: additional music / music technical supervisor (22 episodes, 2014-2016)
Bobby Villarreal ... music technical supervisor (20 episodes, 2015-2016)
Tori Letzler ... composer: additional music (20 episodes, 2016-2017)
Jakob Freudendahl ... Score Intern (20 episodes, 2019)
Etienne Monsaingeon ... composer assistant (20 episodes, 2019)
Sebastian Örnemark ... music department (10 episodes, 2015)
Craig Flaster ... music technical supervisor (10 episodes, 2016)
Shaina House ... assistant to composer (9 episodes, 2013)
Jeremy von Hollen ... music coordinator (9 episodes, 2013)
Matthew A.C. Cohen ... composer assistant / score preparation & copyist / score technical supervisor (9 episodes, 2014-2015)
Justin Thompson ... technical supervisor (6 episodes, 2013)
Sid De La Cruz ... assistant to composer (5 episodes, 2014)
David Shipps ... orchestrator / music preparation (3 episodes, 2018-2019)
Robert Adams ... music preparation (2 episodes, 2019)
Dondrea Erauw ... music coordinator (1 episode, 2013)
Dan Weniger ... composer: trailer music (1 episode, 2016)
Kevin Bluhm ... composer: additional music (1 episode, 2017)
Lise Beauchesne ... assistant music editor (uncredited) (69 episodes, 2013-2019)
Phil McGowan ... score mixer (uncredited) (65 episodes, 2013-2019)
Matthew Colbert Blocha ... score technical supervisor (uncredited) / assistant to composer (uncredited) (36 episodes, 2017-2019)
Paul McGough ... playback singer (uncredited) (3 episodes, 2015)
Ro Rowan ... cello soloist (uncredited) (2 episodes, 2018)

Series Transportation Department 

Eamonn Murphy ... transportation captain (34 episodes, 2016-2019)
Brendan King ... unit driver (29 episodes, 2013-2015)
Michael Phelan ... transportation (1 episode, 2013)
Nabil Jalil ... transportation coordinator (1 episode, 2017)
Frank Biron ... production driver (1 episode, 2019)
Lee Murphy ... driver: transport facilities (uncredited) (69 episodes, 2013-2019)
Alan Dixon ... unit driver (uncredited) (44 episodes, 2013-2019)
Kenneth Quinn ... unit driver (uncredited) (9 episodes, 2013)

Series Other crew 

Ólafur Gunnarsson ... sagas consultant (70 episodes, 2015-2019)
Poll Moussoulides ... dialogue coach (69 episodes, 2013-2019)
Johnny Mulligan ... production accountant (69 episodes, 2013-2019)
John McKenna ... armourer / armorer (64 episodes, 2013-2019)
Donal Geraghty ... financial controller / production accountant (59 episodes, 2013-2019)
Laurel Graham ... Assistant Director (50 episodes, 2013-2019)
Dorothy McDonnell ... production coordinator (49 episodes, 2013-2019)
Aaron Farrell ... production executive: Octagon / production executive: Octago / production executive: TM Productions (49 episodes, 2013-2017)
Vincent Gallagher ... electronic press kit (48 episodes, 2013-2018)
Rachel Elizabeth McKim ... assistant to executive producer (40 episodes, 2016-2019)
Ronan Flynn ... production executive: TM Productions / production executive: Octagon (40 episodes, 2016-2019)
Cam Mansfield ... accountant: Canada (40 episodes, 2016-2019)
Rachel Nelson ... director of original drama content: Corus Entertainment / director of original drama content: Shaw Media (40 episodes, 2016-2019)
Justin Pollard ... historical consultant (40 episodes, 2016-2019)
Gina Vanni ... production executive: Take 5 (40 episodes, 2016-2019)
Maria Collins ... script coordinator (34 episodes, 2016-2019)
Laura McGuirk ... assistant production coordinator (34 episodes, 2016-2019)
Alistair Rumball ... marine coordinator (34 episodes, 2016-2019)
Una Spillane ... accommodation coordinator (34 episodes, 2016-2019)
Chris Roufs ... script supervisor (31 episodes, 2013-2019)
Atli Gunnarsson ... adr loop group (30 episodes, 2016-2019)
Rory Talbot ... assistant armourer (20 episodes, 2014-2016)
Catherine Tiernan ... production executive: TM Productions (20 episodes, 2017-2019)
Joshua Delaney ... Assistant Accountant (19 episodes, 2013-2014)
Carmelo Gallé ... post production manager (19 episodes, 2013-2014)
Emer Conroy ... script supervisor (16 episodes, 2016-2019)
Sinéad Lillis ... production assistant (12 episodes, 2016-2018)
Lisa Clapperton ... production executive: Take 5 (11 episodes, 2017-2019)
Caroline Donnelly ... accounts trainee (10 episodes, 2014)
Jamie Deasy ... production assistant (9 episodes, 2013)
Niamh Gale ... assistant coordinator (9 episodes, 2013)
John P Gleeson ... financing and tax advisor (9 episodes, 2013)
Roisin Henehan ... section 481 finance (9 episodes, 2013)
Stephen Kirk ... extras coordinator (9 episodes, 2013)
Kurt J. Miner ... insurance (9 episodes, 2013)
Amanda Mitro ... post production assistant (9 episodes, 2013)
Anna O'Malley ... A & T Coordinator (9 episodes, 2013)
Salah Rakouch ... production assistant (9 episodes, 2013)
Steven Daly ... production assistant / trainee production assistant / production intern / production trainee (7 episodes, 2014)
Eoghan McQuinn ... social media/bts producer (6 episodes, 2015)
Katie Murphy ... production assistant (5 episodes, 2019)
Darren Kelly ... extras wrangler (4 episodes, 2015)
Louise Shore ... script coordinator (4 episodes, 2015)
Kathleen Weir ... script supervisor (4 episodes, 2017-2018)
Christine Dilworth ... trainee script supervisor / script supervisor: second unit (3 episodes, 2015-2016)
Hamza Abdelwafi ... production assistant (3 episodes, 2017)
Paul Thompstone ... production staff (3 episodes, 2017)
Josh David ... Post Production Coordinator (3 episodes, 2019)
Cheryl Faye ... acting coach (2 episodes, 2015)
Abbey Starr White ... office production assistant: MGM (2 episodes, 2017-2018)
Abde Sallam Ait Abdellah ... production accountant (2 episodes, 2017)
Bouchra Bentayeb ... assistant production coordinator (2 episodes, 2017)
Peter Redmond ... special robot effects (2 episodes, 2017)
Clara Byrne ... production trainee: dailies (2 episodes, 2019)
Keith Birkfeld ... development executive (1 episode, 2013)
Audrey Davis ... titles designer (1 episode, 2013)
Paul Hornsby ... military advisor (1 episode, 2013)
Jonas Piechnik ... guard (1 episode, 2015)
Jack Valencia ... production assistant (1 episode, 2015)
Jackie Adiwinata ... office production assistant (1 episode, 2016)
Christopher Comrie ... accountant: Canada (1 episode, 2016)
Charles Bodycomb ... armourer: Morocco (1 episode, 2017)
Marta Óskarsdóttir ... script supervisor: second unit, Iceland (1 episode, 2017)
Phil Davin ... production assistant (1 episode, 2019)
Dean Gilchrist ... trainee ad: daily (1 episode, 2019)
Aoise O'hUiginn ... trainee ad dailies (1 episode, 2019)
Cristina Pulber ... production assistant: dailies (1 episode, 2019)
Andrew Burke ... production assistant (uncredited) / intern (uncredited) (88 episodes, 2013-2019)
Andrew Waters ... set medic (uncredited) (69 episodes, 2013-2019)
Brian 'Joker' Mulvey ... assistant armourer (uncredited) (59 episodes, 2014-2019)
Roisin El Cherif ... stand-in: Kathryn Winnick (uncredited) (9 episodes, 2013)
Jon Sperry ... dialect coach for Katheryn Winnick (uncredited) (9 episodes, 2013)
Patrick McDermott ... production assistant (uncredited) (1 episode, 2015)
Ross Magee ... marine crew (uncredited) (1 episode, 2016)
Andrew Simpson ... bear sequence coordinator (uncredited) (1 episode, 2016)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed