Edit

(TV Mini-Series)

(2012)

Full Cast & Crew

Directed by 

Daina Reid

Writing Credits (in alphabetical order)  

Christopher Lee ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Lachy Hulme ... Kerry Packer
Abe Forsythe ... John Cornell
Damon Gameau ... Greg Chappell
Brendan Cowell ... Rodney Marsh
Matthew Le Nevez ... Dennis Lillee
Clayton Watson ... Ian Chappell
Craig Hall ... Gavin Warner
Richard Davies ... David Hookes
Alexander England ... Tony Greig
Nicholas Cooper ... Gary Cosier
Hamish Michael ... Doug Walters
Tony Briggs ... Clive Lloyd
Ryan O'Kane ... Jeff Thomson
Peter Houghton Peter Houghton ... Richie Benaud
Mandy McElhinney ... Rose Mitchell
Cariba Heine ... Delvene Delaney
Nicholas Bell ... Clive Bell
Paul Ireland ... Joel Parker
Adam Zwar ... Peter McFarline
Dave Lawson Dave Lawson ... Alan Shiell
Russell Newman Russell Newman ... Harry Chester
Robert Grubb ... Tagge Webster
Neil Melville ... Ray Steele
Helmut Bakaitis ... Bob Parish
Justin Smith ... David Hill
Angus Sampson ... Allan Johnson
Travis McMahon Travis McMahon ... Paul Hogan
Nicholas Coghlan Nicholas Coghlan ... Austin Robertson
Ken Radley Ken Radley ... Len Maddocks (credit only)
Andrew Carbone Andrew Carbone ... Max Walker
David James David James ... Max Nielson
Mallory Jansen ... Sharon
Debbie Zukerman ... Kylie
Mike Bishop Mike Bishop ... Doug Insole
Rhys McConnochie ... Mr. Justice Slade
Roger Grant Roger Grant ... Viv Richards
Nigel Francis Nigel Francis ... Joel Garner
Damen Samuel Damen Samuel ... Michael Holding
Darrel Brown Darrel Brown ... Andy Roberts
Angus Grant Angus Grant ... Warren Berkery
Nicholas Bendall Nicholas Bendall ... Colin Stephenson
Paul Ashcroft Paul Ashcroft ... John Crilly
Kai Smythe ... Controller at Nine
Richard Young Richard Young ... John Maley
Brett Cousins ... Alan Morris
Jane Lundmark Jane Lundmark ... Mojo Secretary
Eliza Taylor ... Rhonda
Greg Saunders Greg Saunders ... TV Anchor
Bruce Hughes Bruce Hughes ... Journalist at Lords
Jeffery Richards ... Umpire at VFL Park
Raymond Thomas ... Mike Treloar
Ferdinand Hoang ... Waiter at Chinese Restaurant
David Hynes David Hynes ... SCG Security Guard
Diane Craig Diane Craig ... Well Dressed Woman at SCG
Matthew Greenlaw Matthew Greenlaw ... Ocker at SCG
Gordon Keenan Gordon Keenan ... Ocker's Dad
Jonathon Cannon Jonathon Cannon ... Dennis Amiss
John Grant John Grant ... West Indian Player (as Max Grant)
Heidi Weatherald Heidi Weatherald ... Daphne Benaud
Daniel Worrell Daniel Worrell ... Mick Malone
Matthew Bright Matthew Bright ... Ray Bright
Aiden March Aiden March ... Rick McCosker
Guy Walker Guy Walker ... Ian Davis
Tristan O'Shannessy Tristan O'Shannessy ... Len Pascoe
Matthew Brown Matthew Brown ... Kerry O'Keefe
Simon Cormie Simon Cormie ... Ritchie Robinson
Rest of cast listed alphabetically:
Tony Cozier Tony Cozier ... Cricket Commentator (voice) (archive footage) (uncredited)
Bill Lawry Bill Lawry ... Cricket Commentator (voice) (archive footage) (uncredited)
Kim Ross ... Extra (uncredited)
Tristan Sime ... Pub drinker / supporter / cricket fan (uncredited)
Frank Tyson Frank Tyson ... Cricket Commentator (voice) (archive footage) (uncredited)

Produced by 

Mimi Butler ... producer
Rory Callaghan ... executive producer
John Edwards ... producer
Janeen Faithfull ... executive producer
Peter Muston ... line producer
Jo Rooney ... executive producer
Andy Ryan ... executive producer

Music by 

Stephen Rae

Cinematography by 

Bruce Young ... director of photography

Film Editing by 

Rodrigo Balart

Casting By 

Nathan Lloyd
Ann Robinson

Production Design by 

Sally Shepherd

Art Direction by 

Tao Weis

Set Decoration by 

Di Biris

Costume Design by 

Michael Chisholm

Makeup Department 

Kate Birch ... additional hair stylist (as Kate Burch) / additional makeup artist (as Kate Burch)
Adele Durno ... additional makeup artist: Sydney
Dyan Gregoriou ... additional hair stylist / additional makeup artist
Anna Karpinski ... hair designer / makeup designer
Maggie Kolev ... additional hair stylist / additional makeup artist
Deborah Lester ... additional hair stylist (as Deb Lester) / additional makeup artist (as Deb Lester)
Helen Magelaki ... additional hair stylist / additional makeup artist
Danni McDowell ... hair stylist / makeup artist
Pam Murphy ... key hair stylist / key makeup artist
Trish Newton ... additional makeup artist: Sydney
Carolyn Nott ... additional hair stylist / additional makeup artist
Margo Orsatti ... additional hair stylist / additional makeup artist
Mia Kate Russell ... additional hair stylist / additional makeup artist
Yvonne Savage ... additional makeup artist: Sydney
Nicole Schipilliti ... hair stylist / makeup artist
Christine Spiller ... additional hair stylist / additional makeup artist
Zeljka Stanin ... additional hair stylist / additional makeup artist
Bec Taylor ... additional makeup artist: Sydney
Natalie Vincentich ... additional hair stylist (as Natalie Vincetich) / additional makeup artist (as Natalie Vincetich)

Production Management 

Catherine Armstrong ... post-production producer
Robbie Henley ... unit manager: Sydney (as Robbie Henley)
Stan Leman ... unit manager
Maryjeanne Watt ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Greg Cobain ... additional assistant director: Sydney
Julian Duggan ... additional assistant director
Wendy Gregory Walker ... additional assistant director
Heath Kerr ... additional assistant director
Jamie Leslie ... first assistant director
Kara Masters ... second assistant director: second unit
Angella McPherson ... second assistant director
Brett O'Mara ... additional assistant director
Andrew Prowse ... second unit director
Toni Raynes ... first assistant director: second unit
James Short ... additional assistant director
Ian 'Scooter' Welbourn ... third assistant director (as Scooter Welbourn)

Art Department 

Susie Barden ... art department coordinator
Brendan Crozier ... props assistant: second unit
Adrian Dalton ... property master
Sean Dennis ... casual set dresser
Esther Justin ... casual set dresser
Zlatko Kasumovic ... stand-by props
Gail Mayes ... associate designer
Leigh McCrabb ... art department assistant
Paris McKenna-Smith ... on-set dresser (as Paris McKenna Smith)
Peter Sidell ... assistant buyer / set dresser
Louise Wester ... art department coordinator (as Lou Wester)

Sound Department 

James Andrews ... adr recordist
Peter Burgess ... post-production audio: Labsonics Melbourne
Ben Churchill ... post-production audio: Labsonics Melbourne
Nigel Croydon ... post-production audio: Labsonics Melbourne
Andy Duncan ... boom operator: Sydney
Dan Giles ... boom operator
Dianne Hutchinson ... post-production audio: Labsonics Melbourne
Chris Keros ... boom operator: Sydney (as Chris Kerros)
Phil Keros ... sound recordist: Sydney (as Phil Kerros)
Stefan Kluka ... post-production audio: Labsonics Melbourne
Mark Lavery ... boom operator
Manel López ... sound recordist (as Manel Lopez)
Ian MacWilliams ... post-production audio: Labsonics Melbourne
Alexandra Muhrer ... post-production audio: Labsonics Melbourne
Gavin Myers ... post-production audio: Labsonics Melbourne
Steve Witherow ... post-production audio: Labsonics Melbourne (as Stephen Witherow)

Visual Effects by 

Stuart Elith ... visual effects: Chroma Media
John Kerron ... visual effects editor
Scott Zero ... visual effects: Chroma Media

Stunts 

Darrel Brown ... cricket double: Clive Lloyd / cricket double: Viv Richards
Tom Coltraine ... safety supervisor
Peter Dickson ... cricket double: Greg Chappell
Roy Edmunds ... stunt double: Kerry Packer
Peter Handscomb ... cricket double: Rodney Marsh
Brett Harrop ... cricket double: Dennis Lillee
David King ... cricket double: David Hookes
Siros Niaros ... safety supervisor
Brad Robertson ... cricket double: Max Walker
Daniel Salpietro ... cricket double: Ian Chappell
Adam Warren ... cricket double: Tony Greig

Camera and Electrical Department 

Kitty Allwood ... additional clapper loader
Ed Barlow ... additional grip
Natasha Blankfield ... still photographer (as Natasha Bankfield)
Chris Braga ... clapper loader: Sydney
Mark Brown ... grip
Ben Bryan ... clapper loader: second unit
Paul Fotofili ... electrics: Sydney
Lucy Gouldthorpe ... additional electrician
Crispian Hayler ... additional electrician
Gavin Head ... focus puller
Adam Hunter ... gaffer
Jack Kenneally ... additional electrician
Adam Kercheval ... additional electrician
Arthur Manousakis ... additional grip
Jesse Minter ... camera operator: second unit / focus puller: second unit
Jonathan Moore ... video split operator: Sydney
Cameron Morley ... camera operator: "a" camera / focus puller
Timothy Morrison ... additional electrician (as Tim Morrison)
Carl Mullin ... grip: Sydney
Leigh Nemeth ... grip (as Lee Nemeth)
Nicholas Owens ... steadicam operator
Fraser Pilkington ... electrics
Anthony Polkinghorne ... director of photography: second unit / focus puller
Daniel Puodziunas ... video split operator: second unit (as Dan Puodziunas)
Dan Sandford ... best boy grip
John Smith ... key grip
Ryan Thompson ... grip: Sydney
Viliami Topui ... best boy (as Villami Topui)
James Towsey ... additional grip
Shylo Tui ... electrics
Aron Walker ... grip: Sydney
Daniel Walsh ... clapper loader / second assistant camera
Simon Walsh ... best boy: Sydney
Andrew Ward ... additional electrician
Matt Willis ... electrics: Sydney
Zoe Zengin ... video split operator

Casting Department 

Kate Leonard ... extras casting
Danielle Tigas ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Zed Dragojlovich ... costume buyer
Alison Fowler ... head costumier
Frankie Hogan ... costume buyer
Heather McCallum ... costumier
Amy Mitchell ... key stand-by
Nee Petrovic ... costume supervisor
Nicholas Wakerley ... costume assistant
Amy Watters ... stand-by

Editorial Department 

Annelie Chapple ... colourist
Karen Joseph ... assistant editor (as Karen Fleming)
John Kerron ... on-line editor
Skot Kidd ... data lab technician
Rachel Knowles ... head of post-production
Laurie Meade ... conform editor
Maz Swierczak ... archive editor
Jo Tankard ... post-production producer: grade (as Josephine Tankard)

Location Management 

Dan Beck ... location coordinator
Nicci Dillon ... on-set locations
Michael Madigan ... location manager
Marisa Nathar ... location manager
Lisa Scope ... location manager: Sydney

Music Department 

Luke Hanigan ... musician: guitar
Jess Moore ... music coordinator: Level Two Music / music editor
Stephen Rae ... musician: piano
Wallace Rae ... musician: harp
Gordon Rytmeister ... musician: drums
Byron Joel Scullin ... original music mixer: Electric Dreams (as Byron Scullin)
Phil Slater ... musician: trumpet
Phil South ... musician: percussion
Dan Wertlinger ... musician: cello

Transportation Department 

Colin Forsythe ... vehicle wrangler
Andy Marshall ... unit vehicles: Starbus
Tina Marshall ... unit vehicles: Starbus

Other crew 

Hester Abrams ... researcher
Sandi Archer ... production accountant
Liz Armstrong ... unit assistant
Ben Bartlett ... digital dailies supervisor
Don Batten ... unit assistant
Ralph Belcher ... unit assistant: Sydney
Ray Bright ... cricket advisor
John Butt ... legal and business affairs: Southern Star
Trevor Chappell ... cricket trainer: Sydney
Trent Clarkson ... unit assistant: Sydney
David Collins ... unit assistant: Sydney
Alex Connal ... caterer: Sydney: Fringe Benefits
Grace Crawford ... unit nurse
Alex Cunningham ... legal and business affairs: Southern Star
Jane Curtis ... unit assistant
Emidio Diclemente ... caterer: Matchbox Catering (as Emidio de Clemente)
Karen Downes ... unit assistant
Libby Evans ... unit nurse (as Libbie Evans)
Sarah Finney ... unit publicist
Toby Granger ... second unit
Ted Green ... script supervisor
Gideon Haigh ... assistance acknowledged in the making of this program / script consultant
Dean Hampson ... assistant accountant
Corin Hansford ... insurance broker: Oamps Consulting
Katie Harris ... nurse: Sydney
Daniel Hoo ... caterer: Sydney: Fringe Benefits
Megan Huitema ... production secretary
Deborah Jourdain ... assistant to producer
Petr Kadecka ... caterer: Sydney: Fringe Benefits
Jenny Kent ... voice coach
Jane Lindsay ... production coordinator
Sarah Odillo Maher ... additional researcher / script coordinator
Kerrie Mainwaring ... head of drama production: Southern Star
Judy Malcolmson ... nurse: second unit
Jen McPherson ... on-set production assistant: Sydney
Noel Mpofu ... finance manager: Southern Star
Reo Murray ... caterer: second unit: Editable Catering
Peter Peric ... quality assurance supervisor
Katharine Phyn ... script supervisor: second unit (as Kat Phyn)
Chrissy Rosman ... production coordinator
Noel Rowley ... unit assistant
Greg Saunders ... drama coach
Lisa Savage ... research and archival footage
Nic Smith ... technical director
Mark Smithwick ... production runner
Maz Swierczak ... research editor
Oliver Tummel ... production runner
Rachael Turk ... research and archival footage
Stephen Vagg ... researcher
Jessica Whitely ... travel: Travel Beyond

Thanks 

Ian Chappell ... thanks
John Cornell ... thanks
Delvene Delaney ... thanks (as Delvene Cornell)
Tony Greig ... thanks
Brent Hampson ... in memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed