Edit
"Sleepy Hollow" Magnum Opus (TV Episode 2014) Poster

(TV Series)

(2014)

Full Cast & Crew

Directed by 

Douglas Aarniokoski ... (as Doug Aarniokoski)

Writing Credits  

Roberto Orci ... (created by) &
Alex Kurtzman ... (created by) &
Phillip Iscove ... (created by) &
Len Wiseman ... (created by)
 
Donald Todd ... (written by)

Cast (in credits order)  

Tom Mison ... Ichabod Crane
Nicole Beharie ... Abbie Mills
Orlando Jones ... Frank Irving
Katia Winter ... Katrina Crane
Lyndie Greenwood ... Jenny Mills
John Noble ... Henry Parrish
Derek Mears ... Moloch
Neil Jackson ... Abraham Van Brunt
Jeremy Owens Jeremy Owens ... Headless Horseman
Craig Branham ... Headless Horseman (riding)
Marti Matulis ... Horseman of War
Austin Filson Austin Filson ... Young Moloch
Rest of cast listed alphabetically:
David E. Heck David E. Heck ... Fencing Teacher (uncredited)

Produced by 

Douglas Aarniokoski ... supervising producer (as Doug Aarniokoski)
Marc David Alpert ... producer (produced by)
Melissa Blake ... supervising producer
Mark Goffman ... executive producer
Phillip Iscove ... supervising producer
Heather Kadin ... executive producer
Albert Kim ... co-executive producer
Damian Kindler ... co-executive producer
Alex Kurtzman ... executive producer
M. Raven Metzner ... co-executive producer
April Nocifora ... co-producer
Roberto Orci ... executive producer
Heather V. Regnier ... co-producer
Donald Todd ... consulting producer
Len Wiseman ... executive producer

Music by 

Robert Lydecker ... (score by)
Brian Tyler ... (score by)

Cinematography by 

Tod Campbell

Casting By 

Beth Bowling
Tara Feldstein ... casting director: North Carolina (as Tara Feldstein Bennett)
Kim Miscia

Production Design by 

Jeremy Cassells

Art Direction by 

Natalie Weinmann ... (uncredited)

Costume Design by 

Kristin M. Burke

Makeup Department 

Leo Corey Castellano ... make-up department head (as Corey Castellano)
Jorie Mars Malan ... special makeup effects artist (as Jorie Malan)
Ashley Pleger ... assistant makeup artist
Anthony Brooks ... key makeup artist (uncredited)
Bryson Conley ... key hair stylist (uncredited)
Mia Daaja ... key hair stylist (uncredited)
Antonio Loza ... special makeup fx lab tech: studio7fx (uncredited)
Mark Nieman ... key special effects makeup artist: Studio 7 (uncredited)
Ashley Pleger ... makeup artist (uncredited)
Joan Shay ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Alejandro Espinoza ... post production supervisor
David Blake Hartley ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Sean Bozeman ... addl second assistant director
Aaron Wohlberg ... second assistant director

Art Department 

Adam Cameron ... leadman
Robert Clark ... key sculptor
John Ganey Jr. ... greensman
Blake Hartley ... set dresser
Jay Jones ... construction utility
Paul Markovich ... graphic designer
Gary Naylor ... general foreman
Tyler Patton ... property master
Travis Sullivan ... set dresser
Michael Wells Jr. ... on set greensman
Rachel Wilkin ... Set Decoration Buyer
Lee Bailey ... art department production assistant (uncredited)
David Blankenship ... set designer (uncredited)
Shannon Rayle Bourne ... assistant art director (uncredited)
Steven P. Brown ... gang boss (uncredited)
Tammie Childress ... assistant property master (uncredited)
Keith Darwin ... charge scenic artist (uncredited) / paint supervisor (uncredited)
Jonathan Miles DeRosa ... property buyer (uncredited)
Ron Dick ... foreman (uncredited)
Ryan Garton ... set designer (uncredited)
Beejay Grob ... construction buyer (uncredited)
Barbara Efthymiou Harris ... art coordinator (uncredited)
Brian Kontz ... lead plasterer (uncredited)
Bryan Staerkel ... props assistant (uncredited)
Shelby Treichler ... assistant property master (uncredited)

Sound Department 

Ed Carr ... re-recording mixer
Christopher Flowers ... audio description narrator
Dan Giannattasio ... boom operator
Todd Grace ... re-recording mixer
Alexander Markowski ... adr mixer
Michael Rayle ... production sound mixer
Damon Cohoon ... assistant sound editor (uncredited)
Jenny Elsinger ... utility sound/second boom operator (uncredited)
Tim Farrell ... sound effects editor (uncredited)
Ashley Harvey ... dialogue editor (uncredited)
Christopher Landers ... additional re-recording mixer (uncredited)
Eric Moss ... assistant sound editor (uncredited)
Josephine Nericcio ... assistant sound editor (uncredited)
Jason Oliver ... adr mixer (uncredited)
Joseph Tsai ... sound editor (uncredited)
Ryan Young ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Nicholas Dawson ... special effects technician
William Dawson ... special effects coordinator
Walter Kiesling ... special effects foreman (uncredited)
Evan Pileri ... special effects technician
Daniel Hirsch ... special gore effects: title sequence (uncredited)
Stephen Imhoff ... special effects technician (uncredited)
Aaron Strickland ... special effects foreman (uncredited)
Thomas Walters ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Eddie Bonin ... visual effects producer
Johannes Bresser ... division vfx coordinator: Pixomondo
Karen Cheng ... compositor: Pixomondo
Eric Covello ... compositor: Pixomondo
John Dinh ... compositor: Pixomondo
Seth Gottlieb ... vfx editor
Graham Herbster ... matchmove artist
Sebastian Kral ... pipeline td: Pixomondo
Kelly Mcswain ... compositor
Toshiko Miura ... compositor: Pixomondo
Tyler Nathan ... digital compositor
Ian Northrop ... digital artist: Pixomondo
Brooke Noska ... visual effects editor: FuseFX
Mihaela Orzea ... division vfx producer: Pixomondo
Kim Rampaul ... visual effects producer
Charles G. Roberts ... visual effects production assistant
Malte Sarnes ... visual effects supervisor: Pixomondo
Dan A. Walker ... pipeline supervisor: Origin Digital Studios
Jason Michael Zimmerman ... vfx supervisor (as Jason Zimmerman)
Jeffrey Edward Baksinski ... digital effects supervisor (uncredited)
Balakrishnan ... senior visual effects producer: Basilic Fly Studio (uncredited)
Fabian Barreto ... visual effects coordinator: Origin Digital Studios (uncredited)
Terrence Bergeron ... visual effects executive producer (uncredited)
Mohsen Bizar ... cg artist: pixomondo (uncredited)
Ben Campanaro ... vfx supervisor/compositing supervisor: Origin Digital Studios (uncredited)
Charles Collyer ... senior digital compositor: origin digital studios (uncredited)
Jeff Deflorio ... compositor (uncredited)
Ante Dekovic ... visual effects plate supervisor (uncredited)
Karthik Kumar Durairaj ... prep lead: Basilic Fly Studio (uncredited)
Aleksandra Kochoska ... visual effects data wrangler (uncredited)
Tavis Larkham ... visual effects coordinator: Pixomondo (uncredited)
Gary L. Lopez ... digital compositor (uncredited)
Desiree Lunsford ... visual effects artist (uncredited)
Francesco Panzieri ... compositor: Origin Digital Studios (uncredited)
Joseph Payo ... visual effects coordinator (uncredited)
Pinto Sasikumar ... visual effects producer (uncredited)
Sean Tompkins ... visual effects producer (uncredited)
Nhat Phong Tran ... visual effects supervisor: Pixomondo (uncredited)
Alexandra Jane Vahlbruch ... visual effects coordinator: camera department, Zoic Studios (uncredited)
Seda Yilmaz ... vfx coordinator: Pixomondo (uncredited)

Stunts 

Dartenea Bryant ... stunt double: Nicole Beharie
John Copeman ... stunt coordinator
Jennifer Badger ... fight choreographer (uncredited)
John Gilbert ... stunt double: Tom Mison (uncredited)
Scott Hunter ... stunt double: Headless (uncredited)
Zoltán Hódi ... stunt player (uncredited)
Tony McFarr ... stunts (uncredited)
Dino Muccio ... assistant stunt coordinator (uncredited)
Paul Andrew O'Connor ... stunt double: Neil Jackson (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Brandon Bartsch ... grip
Matt Doll ... camera operator (as Matthew Doll)
Mark Graves ... best boy electric
Adam Horne ... rigging best boy electric
Marshall Johnson ... additional second assistant camera: main unit
Dean Labossiere ... electrician
Seth Lewis ... loader/camera pa
Rachel S. Mangum ... digital loader
Tim Marshall ... chief lighting technician
Kenny Martell ... second assistant camera
Rob Nelson ... video playback supervisor
Mike Repeta ... camera operator
Chris Shrider ... electrician
Will Sredzienski ... electrician: second unit
Dascious Thomas ... key grip
Jason M. Thompson ... lighting technician
Eddie Bowlin ... rigging gaffer (uncredited)
Launcelle Bustamante ... grip (uncredited)
Simon Carey ... condor pilot (uncredited)
Will Cooper ... second assistant camera (uncredited)
Glen Crowley ... electrician (uncredited)
Scott Christopher Harmon ... rigging grip (uncredited)
Matt Heath ... first assistant camera (uncredited)
Marshall Johnson ... second assistant camera (uncredited)
Jackson Lee ... electrician (uncredited)
Jeff Wallace ... set lighting technician/additional lighting console programmer (uncredited)
Thomas Walters ... grip (uncredited)
Court Wheeler ... grip (uncredited)

Casting Department 

Kate Caldwell ... original casting
Cathy Sandrich Gelfond ... original casting
Amanda Mackey ... original casting
Chase Paris ... casting: North Carolina
Michael Rios ... casting associate
Taylor Woodell ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Kate Lombardi ... costumer
Julie Love ... costume production assistant (uncredited)
Jason Blackman ... costumer (uncredited)
Michael Crow ... assistant costume designer (uncredited)
Erin Lambert ... key costumer (uncredited)
Kelly Errigo Mason ... costumer (uncredited)
Julia Rusthoven ... set costumer (uncredited)

Editorial Department 

J.D. Ashe ... colorist: dailies
Todd Bochner ... colorist (uncredited)
Alex Romano ... on-line editor (uncredited)

Location Management 

Mateo Arnold ... Key Assistant Location Manager
Brandon Goertz ... key assistant location manager
Elizabeth Krekel ... location manager
John Birchall ... location assistant (uncredited)
Kate M. Gibbs ... location coordinator (uncredited)
Kasey Kiser ... assistant location manager (uncredited)
Michael L. Kuhn ... key assistant location manager: location scout (uncredited)
Shawn O'Boyle ... locations (uncredited)
Jason Sargis ... location assistant (uncredited)

Music Department 

James Murray ... composer: tv spot music
Sheri Ozeki ... music editor
Liza Richardson ... music supervisor
Micki Stern ... music clearance
Brian Tyler ... composer: main title theme

Script and Continuity Department 

Lauren Buehler ... script supervisor (uncredited)

Transportation Department 

Velvet Braswell ... dispatcher/dot
Neil Hyman ... transportation coordinator
Debbie Lane ... driver (as Debbie Lane Hewett)
Andrew L. Lanier ... driver
Russell Hicks ... transportation captain (uncredited)
Justin Masters ... transportation (uncredited)

Other crew 

Mark Alvarez ... payroll: accountant
Jamie Bloom ... production secretary
Ronnie Bridges ... accounting/payroll clerk
Dustin Brown ... set production assistant
Margaret Burke ... production safety
Joe Byrum ... production assistant
Mark Cayton ... armorer
Charley Coleman ... armorer
Eric Lee Davis ... production assistant
Hope Demling ... production secretary
Cody Mark Hanna ... production assistant
Isabella Jewell ... production assistant
John Lopez ... executive assistant
Joe McLaughlin ... production accountant
Michael McLaughlin ... key 1st assistant accountant
Jay Williams ... executive
Matthew Borysewicz ... accounting clerk (uncredited)
David Calisti ... 2nd accounting assistant (uncredited)
Mj Cocuzza ... production assistant (uncredited)
Alexis Eelman ... production assistant (uncredited)
Karen Gardner ... assistant production coordinator (uncredited)
Joshua Karns ... assistant to producer (uncredited)
Vinny Lotito ... production assistant (uncredited)
Kimberly Auron McKeown ... set production assistant (uncredited)
Matt Russell ... assistant to: Ken Olin (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed