Edit
Great Canal Journeys (TV Series 2014– ) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Mike Taylor ... (20 episodes, 2014-2016)
Nicky Taylor ... (2 episodes, 2015)

Series Cast  

Timothy West ...  Himself - Presenter 20 episodes, 2014-2016
Prunella Scales ...  Herself - Presenter 20 episodes, 2014-2016
Juliet West Juliet West ...  Herself - Timothy's Daughter / ... 3 episodes, 2015-2016
Samuel West ...  Himself - Actor and Son of Timothy and Prunella 3 episodes, 2014-2015
Joseph West Joseph West ...  Himself - Son of Timothy and Prunella 2 episodes, 2014-2015
Kirsten Elliott Kirsten Elliott ...  Herself - Local Historian 1 episode, 2014
Stuart Moodie Stuart Moodie ...  Himself - Canal and River Trust Naturalist 1 episode, 2014
Benedicte Sire Benedicte Sire ...  Herself - Local Resident 1 episode, 2014
Nick Wilding Nick Wilding ...  Himself - Ted Hughes Expert 1 episode, 2014
Antoine Danglas Antoine Danglas ...  Himself - Current Owner of Chateau Paraza and Descendant of Pierre-Paul Riquet 1 episode, 2015
Mark Davies Mark Davies ...  Himself - Waterways Historian and Author 1 episode, 2015
Clive Francis ...  Himself - Actor and Friend 1 episode, 2015
Frank McCabe Frank McCabe ...  Himself - Worked on Restoration of Shannon Erne Canal 1 episode, 2015
Richard Millar Richard Millar ...  Himself - Chief Executive, Scottish Canals 1 episode, 2015
Andrew Sachs ...  Himself - Actor and Friend 1 episode, 2015
Simon Armitage Simon Armitage ...  Himself - Poet 1 episode, 2016
Terry Deary Terry Deary ...  Himself - Author 1 episode, 2016
Antonio Foscari Antonio Foscari ...  Himself - Architect and Descendant of Andrea Foscari 1 episode, 2016
Krister Henriksson ...  Himself - Actor 1 episode, 2016
Peter McDonald Peter McDonald ...  Himself - Head of Iona Community 1 episode, 2016
Tom Morris Tom Morris ...  Himself - Artistic Director, Bristol Old Vic Theatre 1 episode, 2016
Peter Paul Peter Paul ...  Himself - Lives in Windmill 1 episode, 2016
Adrian Shine ...  Himself - Marine Biologist 1 episode, 2016
Erika Svenske Erika Svenske ...  Herself - Journalist 1 episode, 2016
Peter Brown Peter Brown ...  Himself - Canal Historian 1 episode, 2014
Fred Carter Fred Carter ...  Himself - Huddersfield Narrow Canal 1 episode, 2014
Peter Dunn Peter Dunn ...  Himself - Kennet & Avon Canal Trust 1 episode, 2014
Leigh Wootton Leigh Wootton ...  Himself - Pioneer of Nivernais Canal Reopening 1 episode, 2014
Sarah Henshaw Sarah Henshaw ...  Herself - Owner, The Book Barge 1 episode, 2015
Melody Lang ...  Herself - Friend 1 episode, 2015
Jack Lynch Jack Lynch ...  Himself - Seanchaí / ... 1 episode, 2015
Jimmy MacFarlane Jimmy MacFarlane ...  Himself - Owner of 'Wee Spark', Replica Scottish 'Puffer' Boat 1 episode, 2015
Philip Pullman ...  Himself - Author 1 episode, 2015
Christian Sales Christian Sales ...  Himself - Musician 1 episode, 2015
Paul Vlitos Paul Vlitos ...  Himself - Lecturer in Creative Writing 1 episode, 2015
Ginny Barlow Ginny Barlow ...  Herself - Canal Boat Artist 1 episode, 2016
Dave Harraway Dave Harraway ...  Himself - Stage Technical Manager, Bristol Old Vic Theatre 1 episode, 2016
Gunnar Kjellin Gunnar Kjellin ...  Himself - Owner, Brunneby Musteri 1 episode, 2016
Graham Logan Graham Logan ...  Himself - Distillery Manager, Jura Distillery 1 episode, 2016
Chris O'Connell Chris O'Connell ...  Himself - Canal Historian 1 episode, 2016
Anna Rita Panebianco Anna Rita Panebianco ...  Herself - Manager, Caffe Florian 1 episode, 2016
Michiel Plomp Michiel Plomp ...  Himself - Curator, Teylers Museum, Haarlem 1 episode, 2016
Viveca Sten Viveca Sten ...  Herself - Author of Crime Novels 1 episode, 2016
Dick Barrow Dick Barrow ...  Himself - Cafe Owner 1 episode, 2014
Sue Day Sue Day ...  Herself - Owner of Horse-Drawn Narrowboat 1 episode, 2014
Katherine Frelon Katherine Frelon ...  Herself - Head Chef, Chateau de Mailly 1 episode, 2014
Stephen Jones Stephen Jones ...  Himself - Warden of St Edward's School, Oxford 1 episode, 2015
Brian Kirk Brian Kirk ...  Himself - Manager, Yvonne Arnaud Theatre 1 episode, 2015
Martin Sach Martin Sach ...  Himself - Curator, London Canal Museum 1 episode, 2015
Robert Sales Robert Sales ...  Himself - Musician 1 episode, 2015
John Williams John Williams ...  Himself - Current Owner of Rossfad 1 episode, 2015
Donald Angus Cameron Donald Angus Cameron ...  Himself - 27th Chief of Lochiel 1 episode, 2016
Ann Dinsdale Ann Dinsdale ...  Herself - Collections Manager, Brontë Museum 1 episode, 2016
Fortunato Ortombina Fortunato Ortombina ...  Himself - Artistic Director, Teatro La Fenice 1 episode, 2016
Martine van Loon-Labouchère Martine van Loon-Labouchère ...  Herself - Van Loon Museum, Amsterdam 1 episode, 2016
Rick Wakeham Rick Wakeham ...  Himself - Skipper, 'The Matthew' 1 episode, 2016
Nick Walker Nick Walker ...  Himself - Owner of Puffer VIC 32 1 episode, 2016
Stanley Wells Stanley Wells ...  Himself - Shakespeare Institute 1 episode, 2016
Nicola Dawkins Nicola Dawkins ...  Herself - Hairdresser, The Floating Salon 1 episode, 2014
James Barber James Barber ...  Himself - Director, Yvonne Arnaud Theatre 1 episode, 2015
Julia Lofthouse Julia Lofthouse ...  Herself - Wildlife Conservationist 1 episode, 2015
Ian McKellen ...  Himself - Actor and Friend 1 episode, 2015
Bruno Plana Bruno Plana ...  Himself - Proprietor, Auberge de la Croisade 1 episode, 2015
Ben West Ben West ...  Himself - Timothy West's Grandson 1 episode, 2015
Nadia Albina ...  Herself - Actress, Royal Shakespeare Company 1 episode, 2016
Alessandro Bressanello ...  Himself - Actor, Commedia dell'Arte 1 episode, 2016
Maria Glot Maria Glot ...  Herself - Local Historian, Saltaire 1 episode, 2016
Nichola McAuliffe Nichola McAuliffe ...  Herself - Actress and Friend 1 episode, 2016
Rachel Walker Rachel Walker ...  Herself - Owner of Puffer VIC 32 1 episode, 2016
Brendan Moore Brendan Moore ...  Himself - Wine Producer, Wine Liaisons 1 episode, 2014
Amy Whitewick Amy Whitewick ...  Herself - Kennet & Avon Naturalist 1 episode, 2014
Laurent Hund Laurent Hund ...  Himself - Chef, Auberge de la Croisade 1 episode, 2015
Philip Oliver Philip Oliver ...  Himself - Wey & Arun Canal Trust 1 episode, 2015
Chris Broad Chris Broad ...  Himself - Resident of Bucks Mills 1 episode, 2016
Don McKay Don McKay ...  Himself - Husband of Nichola McAuliffe 1 episode, 2016
Martino Rizzi Martino Rizzi ...  Himself - Historian 1 episode, 2016
Sharon Webb Sharon Webb ...  Herself - Archaeologist 1 episode, 2016
Freddie Giles Freddie Giles ...  Himself - Creator of Giles Wood 1 episode, 2014
Pierre Merlier Pierre Merlier ...  Himself - Sculptor 1 episode, 2014
Philippe Calas Philippe Calas ...  Himself - Local Historian 1 episode, 2015
Alan Johnson Alan Johnson ...  Himself - Wey & Arun Canal Trust 1 episode, 2015
Sonia Rolt Sonia Rolt ...  Herself - Widow of Tom Rolt and Pioneer of Canal Revival Movement 2 episodes, 2015
Conrad James Conrad James ...  Himself - Former School-Friend of Prunella in Bucks Mills 1 episode, 2016
Jo Bell Jo Bell ...  Herself - Canal Poet Laureate 1 episode, 2015
John Robinson John Robinson ...  Himself - Archivist, Arundel Castle 1 episode, 2015
Billy Johnson Billy Johnson ...  Himself - Harbourmaster, Littlehampton Harbour 1 episode, 2015
Clem West Clem West ...  Himself - Grandson of Timothy and Prunella 1 episode, 2015
Felix West Felix West ...  Himself - Grandson of Timothy and Prunella 1 episode, 2015
Iona Fyfe Iona Fyfe ...  Herself - Featured Musician (uncredited) 1 episode, 2016

Series Produced by 

Jim Faircloth ... archive producer (20 episodes, 2014-2016)
Daniela Neumann ... executive producer (16 episodes, 2015-2016)
Mike Taylor ... series producer (12 episodes, 2015-2016)
Catrina Lear ... location producer / associate producer / assistant producer (9 episodes, 2015-2016)
Kate Hebden ... associate producer / location producer / assistant producer (5 episodes, 2015-2016)
Dan Clarke ... assistant producer (5 episodes, 2016)
Nick Bullen ... executive producer (4 episodes, 2014)
Paul Cziok ... archive producer (4 episodes, 2014)
Emma Hogan ... assistant producer (4 episodes, 2014)
Donna McLaughlin ... series producer (4 episodes, 2014)
Matt Young ... executive producer (4 episodes, 2014)
Jemma Parish ... associate producer / location producer (4 episodes, 2015-2016)
Susanna Posnett ... location producer (4 episodes, 2015)
Nicky Taylor ... producer / series producer (4 episodes, 2015)
Stephanie Seabrook ... edit producer (4 episodes, 2016)
Ana Garcia ... edit producer (3 episodes, 2015-2016)
Lucie Richards ... assistant producer (3 episodes, 2015)
Caroline Bacle ... edit producer (2 episodes, 2015)
Henrietta Mitchell ... edit producer (2 episodes, 2016)
Gemma Lys Cooper ... producer: France (1 episode, 2014)
Gemma Cooper ... location producer (1 episode, 2015)
Jill Marshall ... edit producer (1 episode, 2015)
Susan Lee ... line producer (1 episode, 2016)

Series Cinematography by 

James Clarke ... (10 episodes, 2015-2016)
Chris Openshaw ... (7 episodes, 2015-2016)
Stephen J. Brand ... (1 episode, 2016)
Gail Jenkinson ... (1 episode, 2016)
Stephen Robinson ... (1 episode, 2016)

Series Film Editing by 

Tom Deverell ... (7 episodes, 2014-2016)
John Pinksy ... (5 episodes, 2014-2015)
Gareth Williams ... (5 episodes, 2015-2016)
Damien Pawle ... (4 episodes, 2015-2016)
Jamie Hay ... (3 episodes, 2016)
Craig Cotteril ... (2 episodes, 2014)
Nick Watts ... (2 episodes, 2014)
Sam Ash ... (1 episode, 2014)
David Richards ... (1 episode, 2016)

Series Makeup Department 

Juliet Jones ... hair / makeup (3 episodes, 2016)

Series Production Management 

Racquel Findlay ... production manager (6 episodes, 2016)
Susan Lee ... production manager (5 episodes, 2015-2016)
Shola Sittabey ... production manager (4 episodes, 2014)
Julie Stoner ... production manager (4 episodes, 2015)

Series Sound Department 

Kate Davis ... dubbing mixer (28 episodes, 2014-2019)
Sam Mathewson ... sound (15 episodes, 2014-2016)
Thaddaios Yianni ... dubbing mixer (5 episodes, 2016-2018)
Ashley Jameson ... sound (4 episodes, 2014)
Julian Chatterjee ... sound (4 episodes, 2016)
Sebastian Shorter ... sound editor (3 episodes, 2014-2016)
Andrew Yarme ... sound (2 episodes, 2016)
Kevin Pinto ... sound recordist (2 episodes, 2017)
Simon Matthews ... dubbing mixer (1 episode, 2014)
Sean Miller ... sound (1 episode, 2016)
Ken Ralston ... sound (1 episode, 2016)
Matteo Bigon ... sound editor (uncredited) (7 episodes, 2016-2017)

Series Camera and Electrical Department 

Gary Parkhurst ... additional camera (14 episodes, 2014-2016)
Ben Crossley ... additional camera (7 episodes, 2015-2016)
James Clarke ... main camera (4 episodes, 2014)
Adam Hobbs ... additional camera (4 episodes, 2014)
Sean O'Driscoll ... additional camera (1 episode, 2014)
Dean Wynton ... drone pilot (1 episode, 2015)
Jake Robinson ... additional camera (1 episode, 2016)
Robin Smith ... additional camera (1 episode, 2016)
Blik Van Boven ... aerial photography (1 episode, 2016)
Claudio Roberto Zavagno ... aerial photography (1 episode, 2016)

Series Editorial Department 

Ben Lee ... on-line editor (24 episodes, 2014-2017)
Andy Elliott ... colourist / colorist (20 episodes, 2014-2016)
Andy Nicholson ... on-line editor (1 episode, 2016)

Series Other crew 

Erica Wilkinson ... production coordinator (6 episodes, 2015-2016)
Laura Lawrence ... production coordinator (6 episodes, 2016)
Amanda Moran ... production coordinator (4 episodes, 2014)
Laura May Hards ... production coordinator (4 episodes, 2015)
Eleanor Bailey ... controller of operations (4 episodes, 2016)
Samantha Maree Barker ... production coordinator (3 episodes, 2016)
Stephanie Pochet ... researcher (2 episodes, 2014-2015)
Dan Howell ... researcher (2 episodes, 2014)
Catrina Lear ... researcher (2 episodes, 2015-2016)
Stephen Vaughan ... archive (2 episodes, 2015)
Davinia Dillon ... production coordinator (2 episodes, 2016)
Mickael Billaudet ... runner (1 episode, 2014)
Tony Clayton ... archive (1 episode, 2014)
John Liley ... archive (1 episode, 2014)
Kayleigh Thomas ... runner (1 episode, 2014)
Ryan Williams ... runner (1 episode, 2014)
Michael Bailey ... archive (1 episode, 2015)
Peter Bailey ... archive (1 episode, 2015)
Donald Cooper ... archive (1 episode, 2015)
Patrick Flanagan ... archive (1 episode, 2015)
Eric Gaskell ... archive (1 episode, 2015)
Judy Gray ... archive (1 episode, 2015)
Andy Holt ... archive (1 episode, 2015)
Angus McBean ... archive (1 episode, 2015)
Hugh McKnight ... archive (1 episode, 2015)
Líadan O'Connor ... researcher (1 episode, 2015)
Guillaume Quillard ... runner (1 episode, 2015)
David Rose ... archive (1 episode, 2015)
Didier Soulier ... archive (1 episode, 2015)
Ted Bergman ... archive (1 episode, 2016)
Maurice Byham ... archive (1 episode, 2016)
Ben Carey ... researcher (1 episode, 2016)
Dan Clarke ... researcher (1 episode, 2016)
Mike Clarke ... archive (1 episode, 2016)
Rikard Godlund ... archive (1 episode, 2016)
Anders Jacobsson ... archive (1 episode, 2016)
Alison Judge ... runner (1 episode, 2016)
Geraint Lewis ... archive (1 episode, 2016)
Allan McLeod ... runner (1 episode, 2016)
R.T. Pill ... archive (1 episode, 2016)
Arnold Ridley ... archive: The Ghost Train (1 episode, 2016)
Storm Stewart ... production coordinator (1 episode, 2016)
Marco Zanon ... local fixer (1 episode, 2016)

Series Thanks 

Debbie Walker ... thanks (2 episodes, 2014)
Brendan Moore ... thanks (1 episode, 2014)
Nigel Stevens ... thanks (1 episode, 2014)
Susan Stevens ... thanks (1 episode, 2014)
Guthrie Hutton ... thanks (1 episode, 2015)
Tim Illingworth ... thanks (1 episode, 2016)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed