Edit
"Vikings" Breaking Point (TV Episode 2015) Poster

(TV Series)

(2015)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ken Girotti

Writing Credits  

Michael Hirst ... (created by)
 
Michael Hirst ... (written by)

Cast (in credits order)  

Travis Fimmel ... Ragnar Lothbrok
Katheryn Winnick ... Lagertha
Clive Standen ... Rollo
Gustaf Skarsgård ... Floki
George Blagden ... Athelstan
Alexander Ludwig ... Bjorn Lothbrok
Alyssa Sutherland ... Princess Aslaug
Ben Robson ... Kalf
Lothaire Bluteau ... Emperor Charles
Linus Roache ... King Ecbert
Moe Dunford ... Aethelwulf
Maude Hirst ... Helga
Owen Roe ... Count Odo
Jennie Jacques ... Judith
Morgane Polanski ... Princess Gisla
Mark Huberman ... Louis
Anthony Kinahan Anthony Kinahan ... French Sentry
Rex Ryan ... Soldier
Colm O'Brien Colm O'Brien ... Tower Sentry
Frankie McCafferty ... Sinric
Greg Orvis ... Siegfried
Huw Parmenter ... Roland
Eddie Drew Eddie Drew ... Odin
Carl Shaaban ... Jesus
Vincenzo Di Tommaso Vincenzo Di Tommaso ... Terrifying Creature
Joe Doyle Joe Doyle ... 1st Older Viking Man
Brian McGuinness ... 2nd Older Viking Man
James Murphy James Murphy ... Ansgar
Karen Hassan ... Therese
Edvin Endre ... Erlendur
Ciaran O'Grady ... Viking Man
Laurence Foster ... French Archbishop
Rest of cast listed alphabetically:
Robert MacDomhnail Robert MacDomhnail ... Viking Warrior (uncredited)

Produced by 

James Flynn ... executive producer
Alan Gasmer ... executive producer
Bill Goddard ... co-producer
Michael Hirst ... executive producer
Sheila Hockin ... executive producer
Sherry Marsh ... executive producer
Seamus McInerney ... co-producer (as Séamus McInerney)
Morgan O'Sullivan ... executive producer
Keith Thompson ... producer
Steve Wakefield ... producer
John Weber ... executive producer

Music by 

Trevor Morris

Cinematography by 

P.J. Dillon

Film Editing by 

Aaron Marshall

Casting By 

Frank Moiselle
Nuala Moiselle

Production Design by 

Mark Geraghty

Art Direction by 

Jon Beer

Set Decoration by 

Jil Turner

Costume Design by 

Joan Bergin

Makeup Department 

Catherine Argue ... hair stylist
Gillian Brown ... daily make up trainee
Kevin Carter ... special effects contact lenses (2012-2014)
Cat Coogan ... hairstylist: crowd dailee
Aisling Duffy ... trainee makeup artist: Daily
Ida Eriksson ... hair stylist
Zoë Gibney ... additional makeup trainee
Elaine Hopkins ... daily makeup trainee
Jennie Readman ... hair stylist
Susie Redmond ... assistant hair stylist
Catherine Fox ... trainee makeup artist (uncredited)
Clodagh McInerney ... makeup trainee (uncredited)
Niamh O'Malley ... crowd makeup artist: dailies (uncredited)
Ciara Scannell ... crowd makeup assistant (uncredited)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)
Beth Young ... makeup trainee (uncredited)

Production Management 

Robin Neinstein ... executive in charge of production: Shaw Media
Romy Barber ... executive director of post production: MGM Studios (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Miriam Ferguson ... trainee assistant director
Drew Maitland ... trainee assistant director: dailies
Sophie Massey Broadbery ... crowd assistant director (as Sophie Broadbery) / daily assistant director (as Sophie Broadbery)
Ciara McIlraith ... trainee assistant director: daily
Julian Parry ... Additional second unit director
Daniel Powell ... trainee assistant director (daily)
Steve Saint Leger ... second unit director (as Stephen St. Leger)
Steven Sheehy ... daily assistant director
Sophia Tamburrini ... trainee assistant director
Jessica Whelehan ... second unit director
Richard Cosgrove ... trainee second assistant director (uncredited)
Roisin El Cherif ... trainee assistant director (uncredited)
Conor Flannery ... trainee assistant director (uncredited)
Kieron Walshe ... third assistant director: second unit (uncredited) / trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

Paul Boulton ... dressing props/propmaker
Christine Fitzgerald ... assistant art director
Paul Hedges ... property master
Arne Klohn ... dressing props
Ciara McKenna ... sculptor
Aisling O'Callaghan ... art department coordinator
Alexandra Slade ... buyer: UK
Ian Wallace ... props
Marie Doyle ... assistant buyer (uncredited)
Sharon Dunne ... drapes department head (uncredited)
Harrie Fallover ... key model maker (uncredited)
Anna Kirwan ... production buyer (uncredited)

Sound Department 

Mark Appleby ... adr mixer
Jenna Dalla Riva ... foley editor
Claire Dobson ... assistant sound editor
Garret Farrell ... adr mixer
Jesse Fellows ... layback operator
Sandra Fox ... foley artist
Andrew Jablonski ... first assistant sound editor
Steve Jackson ... sound assistant
Heather Kirby ... adr recordist
Goro Koyama ... foley artist
Martin Lee ... re-recording mixer
Kirk Lynds ... re-recording mixer
Steve Medeiros ... sound effects editor
Brennan Mercer ... foley editor
Michael Miller ... adr mixer
Stephen Muir ... foley recordist
Conor O'Toole ... sound mixer: second unit: second unit
Jon Persson ... adr engineer
Dale Sheldrake ... supervising adr editor
Don White ... foley recording mixer
James Bastable ... assistant re-recording mixer (uncredited)
Enda Callan ... boom operator: second unit (uncredited)
Jack Heeren ... foley mixer (uncredited)
Kirk Meyers ... layback operator (uncredited)
Sean O'Toole ... boom operator: second unit (uncredited)

Special Effects by 

Brendan Byrne ... special effects supervisor
Phillip Souster ... special effects technician
Paul Byrne ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Olumide Adeyemo ... matchmove/layout artist / matchmove/layout artist: Mr. X Inc.
Engin Arslan ... lighting lead
Justin Bates ... roto/paint artist: Mr. X Inc.
Mike Borrett ... visual effects producer: Mr. X Inc
Leo Bovell ... visual effects artist
Kyle Boylen ... digital compositor
Andrew Ceci ... visual effects artist
Alex Cheparev ... senior modeler
Chi-Chang Chu ... lighting technical director
Ovidiu Cinazan ... lead compositor: Mr. X
Sarah Coffyn ... digital compositor
Graham Day ... digital compositor: Mr. X Inc.
Dave Dean ... visual effects artist
Christopher DeVito ... cg animator/rigger
Wei Gao ... digital compositor
Tanya Haddad ... vfx editorial assistant: Mr. X Inc.
Leann Harvey ... on-set visual effects supervisor: Take 5
Martin Hesselink ... animator
Jenn Inkol ... visual effects coordinator
Shuming Jiang ... digital compositor
Cameron Kerr ... digital compositor
da Suel Kim ... visual effects artist
Kelly Knauff ... visual effects production manager: Take 5 Productions
Dmitriy Kolesnik ... fx artist
Randy Krueger ... digital compositor
Mark Lavania ... lighting artist: Mr. X Inc.
Sunkwan Lee ... visual effects artist
Jackie Liao ... lighting technical director
Nicole Librodo ... visual effects editorial
Robin Mangat ... tracking and matchmoving (as Robin S. Mangat)
Jim Maxwell ... lead matte painter
Kieran McKay ... animator
James Minett ... lighting artist (as Jamie Minett)
Thomas Grant Morrison ... lighting artist
Jordan Nieuwland ... senior matte painter: Mr. X Inc.
Julian Parry ... visual effects supervisor
Matt Ralph ... tracking/layout supervisor
Aamir Raza ... digital compositor
Dominic Remane ... visual effects supervisor
David Roby ... digital artist
Milan Schere ... senior matte painter: Mr. X Inc.
Seema Schere ... matte painter: Mr. X Inc.
Jonathan Skabla ... senior digital compositor
Ian Spriggs ... lead character modeler
Stephen Wagner ... fx artist: Mr. X Inc.
Chris Wallace ... digital colourist
Paul Wishart ... lead environment artist
Karol Wlodarczyk ... asset artist
Kyle Yoneda ... head of fx
Ashkan Yousefi ... visual effects artist

Stunts 

Adam Behan ... stunt performer
Gerry Behan ... stunt performer
Dave Boyle ... stunt performer
Tony Condren ... stunt performer
Jordan Coombes ... stunt performer
James Cosgrave ... stunt performer
Peter Dillon ... stunt performer
Stav Dvorkin ... stunt performer
Mark Flanagan ... stunts
Conor Hegarty ... stunt performer
Mark Henson ... stunt coordinator
Tristan McConnell ... stunt performer
Ciaran O'Grady ... stunt performer
Michael Redmond ... stunt performer (as Redmond Michael)
Vincent Rother ... stunts: motion capture
Richard Ryan ... co-stunt coordinator
Caroline Simonnet ... stunt performer
Harvey Taylor ... stunt performer
Rachel Walker ... stunt performer
Keith Ward ... stunt performer
Richie Wilson ... stunt performer
Lauterio Zamparelli ... stunt performer
Patrick Mel Hayes ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Iain Baird ... steadicam operator: "a" camera
László Bille ... camera operator: "b" camera
Alan Butler ... first assistant camera "a" camera
Marc Cole ... electrician
Simon Culliton ... first assistant camera: dailies
Scott Dawson ... camera trainee (dailies) / second unit: second assistant camera
Billy Doyle ... electrician: first unit
Piotr Dybowski ... camera trainee: dailies
Richie Egan ... grip
Paul Kiernan ... electrician
Dylan Knapp ... digital imaging technician: second unit
Richard Lacey ... camera trainee: dailies
Andrew McGill-Coggin ... trainee grip
Greg McGuinness ... second assistant camera
Terry Mulligan ... gaffer
Darrell Murphy ... grip: b camera
Philip Murphy ... key grip
David O'Connor ... grip
Pat Ryder ... electrician
Robert Ryder ... best boy electric
Darragh Scott ... balloon light technician / electrician (second unit)
Kevin Scott ... best boy
Gosia Zur ... camera trainee: Malgorzata Zur / camera trainee: video assist trainee (as Malgorzata Zur) / video assist trainee: Malgorzata Zur
David Doherty ... first assistant camera: second unit (uncredited) / second assistant camera (uncredited)
Luke Murphy Gilligan ... camera trainee (uncredited)
Darrell Murphy ... grip (uncredited)
Robert Ryder ... electrician (uncredited)
Rowan Sherrard ... camera trainee (uncredited)

Animation Department 

Matthew Horner ... animator

Casting Department 

Stephen Kirk ... extras coordinator
Christopher Richards ... casting associate: Canada
Daniel Lloyd ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Renate Henschke ... costume assistant
David Samuel Houghton ... tailor
Nessa O'Reilly ... costume trainee
Emma Richardson ... costume trainee
Ciara James ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Tom Mayclim ... data manager: Deluxe Toronto
Richard O'Connor ... dailies supervisor

Location Management 

Peter Conway ... location manager
Dougal Cousins ... location scout
Karl Daly ... assistant location manager
Paul Magnus Lundø ... location manager: Norway / location scout: Norway

Music Department 

Matthew A.C. Cohen ... score technical supervisor
Yuri Gorbachow ... music editor
Ted Reedy ... composer: additional music
Einar Selvik ... musician: ancient norse instruments / vocalist: norse lyrics
Mikaila Simmons ... music licensing
Bobby Villarreal ... music technical supervisor
Sebastian Örnemark ... music department
Lise Beauchesne ... assistant music editor (uncredited)
Steve Davis ... composer: additional music (uncredited)
Phil McGowan ... score mixer (uncredited)

Transportation Department 

Brendan King ... unit driver
Lee Murphy ... driver: transport facilities (uncredited)

Other crew 

Christine Dilworth ... trainee script supervisor
Aaron Farrell ... production executive: Octagon
Vincent Gallagher ... electronic press kit
Laurel Graham ... Assistant Director
Ólafur Gunnarsson ... sagas consultant
Darren Kelly ... extras wrangler
Eoghan McQuinn ... social media/bts producer
Poll Moussoulides ... dialogue coach
Johnny Mulligan ... production accountant (2013-2015)
Chris Roufs ... script supervisor
Rory Talbot ... assistant armourer
Andrew Burke ... production assistant (uncredited)
Brian 'Joker' Mulvey ... assistant armourer (uncredited)
Andrew Waters ... set medic (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed