Edit
Journey's End (2017) Poster

(I) (2017)

Full Cast & Crew

Directed by 

Saul Dibb

Writing Credits  

Simon Reade ... (screenplay)
 
R.C. Sherriff ... (novel) &
Vernon Bartlett ... (novel)
 
R.C. Sherriff ... (play)

Cast (in credits order)  

Paul Bettany ... Lieutenant Osborne
Sam Claflin ... Captain Stanhope
Stephen Graham ... Second Lieutenant Trotter
Tom Sturridge ... Second Lieutenant Hibbert
Alaïs Lawson ... Angele
Andy Gathergood ... Sergeant-Major
Jack Riddiford Jack Riddiford ... Private Evans
Adam Colborne ... Private Graham
Elliot Balchin Elliot Balchin ... Private Peters
Theo Barklem-Biggs ... Private Watson
Asa Butterfield ... Second Lieutenant Raleigh
Derek Barr Derek Barr ... Captain Reid
Nicholas Agnew ... Corporal Pincher
Rupert Wickham Rupert Wickham ... General Raleigh
Miles Jupp ... Captain Hardy
Toby Jones ... Private Mason
Jake Curran ... Signaler Hammond
Jack Holden Jack Holden ... Private Turner
Tom Ward-Thomas ... Subaltern
Harry Jardine Harry Jardine ... Private Jarvis
Oliver Dimsdale ... Adjutant
Robert Glenister ... The Colonel
Will Adamsdale ... Lieutenant Hamison
Eirik Bar Eirik Bar ... Soldat Scháfer
Rose Reade ... Margaret
Mark Allen Mark Allen ... C Company
Cameron Beaton Cameron Beaton ... C Company
Jean Luc Ellis De Boos Jean Luc Ellis De Boos ... C Company
Luke Fitchett Luke Fitchett ... C Company
Gary Hancock Gary Hancock ... C Company
Pickles Hayward Pickles Hayward ... C Company
George Howarth George Howarth ... C Company
John Kempson John Kempson ... C Company
Rob Kidd Rob Kidd ... C Company
Dickie Knight Dickie Knight ... C Company
Harry Mariani Harry Mariani ... C Company
Ash McNeil Ash McNeil ... C Company
Trevor Poole ... C Company
Bob Skinner Bob Skinner ... C Company
Dave Tate Dave Tate ... C Company
Francis Thurston-Crees Francis Thurston-Crees ... C Company
Andrew Upton Andrew Upton ... C Company (credit only)
Tugg Wilson Tugg Wilson ... C Company
Huy Truong Huy Truong ... Chinese Labour Corps
Chi Chiu Lee Chi Chiu Lee ... Chinese Labour Corps
Rex Phillips Dibb Rex Phillips Dibb ... Estarnnet Farm Boy
Hal Phillips Dibb Hal Phillips Dibb ... Estarnnet Farm Boy
Moe Phillips Dibb Moe Phillips Dibb ... Estarnnet Farm Boy
Rest of cast listed alphabetically:
Laurent Andruet ... Jarvis (voice) (uncredited)

Produced by 

Charles Auty ... executive producer
Natalie Brenner ... executive producer
Mary Burke ... executive producer
Guy de Beaujeu ... producer
Sue de Beauvoir ... executive producer
Ivan Dunleavy ... executive producer
Christian Eisenbeiss ... executive producer
Cloé Garbay ... co-production executive
John P Gleeson ... executive producer
David Grindley ... executive producer
Nadia Khamlichi ... executive producer
Marshall Leviten ... line producer
Will Machin ... executive producer
Steve Milne ... executive producer
Robert Norris ... executive producer
Sam Parker ... executive producer
Adrian Politowski ... executive producer
Simon Reade ... producer
Anthony Seldon ... executive producer
Bastien Sirodot ... executive producer
Gilles Waterkeyn ... executive producer

Music by 

Hildur Guðnadóttir ... (as Hildur Gudnadóttir) (music)
Natalie Holt ... (score)

Cinematography by 

Laurie Rose ... director of photography

Film Editing by 

Tania Reddin

Casting By 

John Hubbard
Ros Hubbard
Sylvie Yarza ... voice casting director

Production Design by 

Kristian Milsted

Art Direction by 

Philip Barber

Set Decoration by 

Libby Uppington

Costume Design by 

Anushia Nieradzik

Makeup Department 

Zara Bray ... makeup assistant
Holly Caddy ... crowd junior makeup
Ann Fenton ... crowd hair and makeup artist
Lesley Hooper ... crowd makeup junior
Lesley Noble ... makeup supervisor
Conal Palmer ... prosthetic make up artist
Roseann Samuel ... makeup designer
Barbara Taylor ... crowd hair & makeup supervisor

Production Management 

Andrew Bonner ... production manager
Phil Brown ... post-production supervisor
Bejhan Kalantar ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Emily Ceurvorst ... floor runner
Michael Curtis ... second assistant director
Kingsley Hoskins ... third assistant director
David Stafford ... first assistant director

Art Department 

Gary Bustard ... daily dressing props
Lucy Fuest ... art department assistant
Rachel Garlick ... storyboard artist
Anwen Haf ... stand-by art director
Adam Higman ... scenic painter
Dale Jordan Johnson ... graphic designer
John Jones ... standby props
Alison Knowles ... production buyer
Ashley Phocou ... standby props
Phil Smith ... property master

Sound Department 

Joss Colin ... 2nd assistant sound
Justin Dolby ... dialogue editor
Robin Gerrard ... boom operator: dailies
Stephen Griffiths ... supervising sound editor
Dan Johnson ... dialogue editor / re-recording mixer
Dafydd Parry ... boom operator
Keith Partridge ... foley mixer
Matis Rei ... sound effects editor
Mathias Schuster ... foley editor
Andy Shelley ... supervising sound editor
Barnaby Smyth ... foley artist / foley supervisor
Bryn Thomas ... sound mixer
Dave Wilson ... adr mixer
Mhairi Wyles-Lang ... adr bookings coordinator
Sylvie Yarza ... director of voice recording

Special Effects by 

Tom Paine ... special effects technician
John Rafique ... special effects supervisor
Nick Rideout ... special effects supervisor
Alan Senior ... special effects technician

Visual Effects by 

Julien Bastidon ... it manager
Nora Berecoechea ... production manager: Umedia
Cedric Blondelle ... digital compositor
Maximilien Chevalier ... digital compositor
Dominique Cockx ... visual effects: fx td
Jeremie Costard ... digital compositor
Daniel Da Silva ... digital compositor
Jos De Boevere ... digital compositor
Marc Henry de Frahan ... general manager: Umedia
Tanguy Dehant ... system administrator
Arnaud Delbauve ... digital compositor (as Arnaud Delbauwe)
Thierry Delobel ... artistic director: Umedia
Bert Deruyck ... digital compositor
Emilien Dessons ... visual effects artist
Victor Dias Lameira ... di supervisor
Stoycho Dimitrov ... digital compositor
Anna Fusacchia ... vfx editor
Javier Garcia del rio Beneyto ... digital compositor
Sofia Gesheva-Aleksieva ... digital compositor
Rosen Ivanov ... digital compositor
Agathe Juvenez ... digital compositor
Tony Kock ... visual effects coordinator
Elsa Lamy ... digital compositor
Damien Mazurais ... digital compositor
Nicolas Monnier ... digital compositor
Caboche Nicolas ... digital compositor
Dennis Nikolayenia ... digital compositor
Borja A. Ortiz ... matchmove artist
Jelmen Palsterman ... visual effects supervisor
Simon Parisi ... digital compositor
Emma Pellan ... visual effects producer
Maxime Penaud ... production assistant
Simon Pennequin ... vfx editor / vfx editor: umedia
Daniel Pereira ... digital compositor
Thony Perity ... senior systems administrator
Bertrand Piot ... fx td
Peter Prinsen ... digital compositor
Florian Sanchez ... digital compositor
Johan Schreurs ... pipeline developer: Umedia
Pál Tauszig ... digital compositor
Ana Maria Ursache ... it assistant

Stunts 

Andrew Burford ... stunt performer
Andrius Davidenas ... stunt performer
Sam Dent ... horse master
Dean Forster ... stunt coordinator
Chris Morrison ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Rob Baker Ashton ... still photographer
Rico Bam ... camera trainee
Harry Bennett-Snewin ... digital imaging technician
David J. Bremner ... key grip
Heather Crompton ... first assistant camera
Nick Everett ... second assistant "b" camera
Nick Gillespie ... camera operator "b" camera
Steffan Hill ... still photographer
James Layton ... steadicam operator
Paul Murphy ... gaffer
Nick Powell ... generator op
Jonathan Stanley ... second assistant camera
John Truckle ... best boy
Nick Wall ... stills and specials photographer
Gary Nagle ... lighting technician: dailies (uncredited)

Casting Department 

Sophie Pearson ... casting assistant
Sylvie Yarza ... voice casting director

Costume and Wardrobe Department 

Charles Gillies ... costume standby
Sarah Moore ... wardrobe supervisor
Billy Prichard ... costume standby

Editorial Department 

Eleanor Cotton ... assistant editor
Beren Croll ... on-line editor
Dave Kent ... data io manager
Justin Lanchbury ... digital intermediate film consultant
Max McDuff ... post-production coordinator
Otto Rodd ... digital intermediate operator
Gareth Spensley ... digital intermediate colourist

Location Management 

Midge Ferguson ... location manager

Music Department 

Al Green ... music editor
Natalie Holt ... musician: cello
Toby Hulbert ... engineer/score mixer
Lesley Jackson ... composer agent
Mark Kirby ... music supervisor
Rachael Lander ... musician: cello
Patty Macmillan ... Composer Agent
Daniel Sonabend ... composer assistant
Gabriella Swallow ... musician: cello

Transportation Department 

Alan Canty ... unit driver
Paul Carmichael ... unit driver
Graham Huxtable ... unit driver

Other crew 

Richard Cartwright ... armourer
Aneta Chalas ... production coordinator
Dan Chester ... coordinator
Geraldine Ditano ... production accountant
Linda Louise Duan ... behind the scenes
Jessica Elise Evans ... assistant production coordinator
Ana Garrido ... script supervisor
Taff Gillingham ... advisor: military history
Alice Gledhill Hall ... press: international
Paul Hillier ... insurance
Katherine Imp ... legal services
Ruby Jennick ... production assistant
Lisa Lloyd ... assistant production accountant
Kevin McCurdy ... fight director
Symeran Mudher ... production assistant
Courtney Noble ... head of acquisitions & development: Pinewood Pictures
Oisín O'Neill ... interim finance lawyer
Charles Obaro ... floor, crowd runner
Daniel Peacock ... unit manager: ipswich
Laura Pettitt ... unit publicist
Daniel Rogers ... health and safety advisor
Paul Rose ... caterer
Yu-Fai Suen ... Managing Director: Pinewood Pictures
Graham Sylvester ... Development Manager: Pinewood Pictures
Jamie Weston ... behind-the-scenes director
Kelly Woodward ... floor runner

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed