Edit
"Babylon" Episode #1.2 (TV Episode 2014) Poster

(TV Mini-Series)

(2014)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jon S. Baird

Writing Credits (in alphabetical order)  

Jesse Armstrong
Sam Bain
Jon Brown ... (writer)

Cast  

Owain Arthur ... Nobbo
Lasco Atkins ... News cameraman
Antonia Bernath ... Female Reporter
Nick Blood ... Warwick
Andrew Brooke ... Banjo
Ralph Brown ... Grant Delgado
Bertie Carvel ... Finn
Cavan Clerkin ... Clarkey
Adam Deacon ... Robert 'Robbie' Bass
Calvin Demba Calvin Demba ... Jason Delgado
Jill Halfpenny ... Davina
Charlie Hamblett ... Mickey
Kornelia Horvath ... Home Office Audience
Jim Howick ... Jerry
Scarlett Alice Johnson ... Cooper
Paterson Joseph ... Charles Inglis
Daniel Kaluuya ... Matt Coward
Andrew Knott ... Joe
James Lance ... Granger
Brit Marling ... Liz Garvey
Stuart Martin ... Tony
Jennifer Miller Jennifer Miller ... Susannah Wise
Dermot Murnaghan Dermot Murnaghan ... News Reader
Shina Shihoko Nagai ... PR staff
James Nesbitt ... Richard Miller
Ella Smith ... Mia
Jonny Sweet ... Tom Oliver
Martin Trenaman ... Miles
Nicola Walker ... Sharon
Mark Womack ... Hopwood
Chris Cowlin Chris Cowlin ... Police Sergeant Chris Cowlin (uncredited)
Rose Keegan ... Woman (uncredited)
Dan Li ... Custody Sarge (uncredited)
Vic Waghorn ... Police Sergeant 353 (uncredited)

Produced by 

Jesse Armstrong ... executive producer
Sam Bain ... executive producer
Danny Boyle ... executive producer
Robert Jones ... executive producer / producer
Dean O'Toole ... line producer
Derrin Schlesinger ... producer

Cinematography by 

Balazs Bolygo
Enrique Chediak

Film Editing by 

Mark Davies

Casting By 

Gail Stevens

Production Design by 

Morgan Kennedy

Art Direction by 

Gerard Bryan
Joe Withers

Set Decoration by 

Kate Guyan ... (set decoration)

Costume Design by 

Liza Bracey
Nat Turner

Makeup Department 

Amanda Finlay ... hair & make up supervisor
Tara McDonald ... Hair & Make Up Designer
Sarah Nuth ... makeup artist
Emma Scott ... makeup designer
Rani Sikka ... makeup artist
Helen Taylor ... make-up/hair trainee
Giada Venturini ... daily hair & makeup artist

Production Management 

Beewan Athwal ... post-production supervisor
Katie Bullock-Webster ... post-production supervisor
Kasia Malipan ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

James Adkin ... third assistant director: second unit
Thomas Alibone ... second assistant director
Jay Arthur ... first assistant director
Russell Dewulff Booth ... daily second assistant director
Alice Caronna ... third assistant director
Andi Coldwell ... first assistant director
Noel Corbally ... third assistant director
Abigail Dankwa ... third assistant director
Ben Davidson ... second assistant director
Sophie Dear ... third assistant director
Maria Ana D. Dias ... assistant director
Eno Enefiok ... third assistant director: pick-ups
James Evered ... floor runner: dailies 2nd unit
Freddie Hall ... third assistant director
Martin Krauka ... first assistant director (2014)
Irene Maffei ... additional ad
Adam Morris ... second assistant director
Mick Ward ... first assistant director: second unit
Marc Wolff ... second unit director
Jan Zalar ... second assistant director: second unit

Art Department 

Caroline Bailey ... graphic artist: dailies
Bryony Bradford ... assistant art director
Liam Byrne ... Supervising Armourer
Maria Belen Caputto ... art department assistant
Maria Belen Caputto ... art department assistant
Anna Czerniavska ... petty cash buyer
Simon Drew ... property master
Martin Griffiths ... dressing props
Sara Hayward ... stand-by art director
Zoe Kenndal Shafir ... art department work experience
Joe Lucas ... stand-by art director
Maria Shrigley ... art department work experience
George Morris ... property: action unit / stand by props
Rowena Oven ... graphic designer
Sophie Powell ... graphic designer
Dave Reed ... construction manager
Edmund Shaw ... art department trainee (as Edmund A. Shaw)
Tim Silversides ... stand-by props
Chloe Taylor ... graphics assistant
Dave Tincombe ... dressing props / standby props: dailies
Claudia Toma ... art department work experience
Joe Withers ... stand-by art director

Sound Department 

Ronald Bailey ... sound mixer 2nd unit
Dillon Bennett ... sound effects editor
Christian Bourne ... pickups sound mixer: second unit
Alex Bryce ... sound assistant: dailies
Gareth Bull ... re-recording mixer
Martin Cantwell ... sound effects editor
Duncan Craig ... boom operator: second unit
Gillian Dodders ... adr & dialogue editor
Robert Edwards ... adr mixer
Howard Halsall ... dialogue editor/adr editor
Sophia Hardman ... foley editor
Stevie Haywood ... production sound mixer
Eilam Hoffman ... sound effects editor
James Hyde ... adr mixer
Ben Jeffes ... boom operator: second unit
Nick Kray ... adr mixer
Thomas Markwick ... sound assistant
Adam Mendez ... foley mixer
Ian Morgan ... dialogue editor
Paul Schwartz ... sound mixer: second unit
Jason Swanscott ... foley artist
Ian Tapp ... re-recording mixer
David Wells ... sound recordist
Jules Woods ... re-recording mixer

Special Effects by 

Richard Conway ... special effects supervisor
Nick Smith ... senior spx technician
Mark White ... senoir technician

Visual Effects by 

Alan Banis ... visual effects supervisor
Tim Caplan ... visual effects producer
Ellora Chowdhury ... post producer
Mitch Crease ... visual effects artist
Richard Fearon ... digital colourist
Frida Franker ... visual effects editor
Adam Gascoyne ... visual effects supervisor
Patrick Hall ... digital compositor: Union VFX
Shani Hermoni ... VFX Compositor: Union VFX
Frederic Heymans ... compositor
Taskin Kenan ... digital compositor: Union VFX
Cynthia Lee ... visual effects artist
Ines Li ... visual effects coordinator
Christian Lindholm ... matte painter
Magnus Olsson ... visual effects artist
Richard Palin ... motion graphics
Iain Read ... visual effects artist
Sharuddin Rosunally ... post producer
Jean-Clement Soret ... digital colorist
Noga Alon Stein ... visual effects line producer
Gustav Törnroth ... visual effects artist
Arvid Wahlborg ... visual effects artist
Lukasz Tomasz Koltunowicz ... visual effects producer (uncredited)

Stunts 

Tom Aitken ... stunt performer
Lloyd Bass ... stunt performer
Shelly Benison ... stunt performer
Nellie Burroughes ... stunt performer
Annabel Canaven ... stunt double: Jill Halfpenny
Neil Chapelhow ... stunt performer
Tony Christian ... stunt performer
Gary Connery ... stunt performer
Robert Hladik ... stunt performer
Erol Ismail ... stunt performer
Ian Kay ... stunt performer
Luke Kearney ... stunt performer
Maurice Lee ... stunt performer
Erol Mehmet ... stunt performer
Ian Pead ... stunt performer
Julian Spencer ... stunt coordinator
Alexander Temmink ... special action
Ian van Temperley ... stunt performer
Stephen Walsh ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Alexander Allen ... lighting technician
Tim Battersby ... first assistant camera
Harry Bennett-Snewin ... digital imaging technician
Jack Bentley ... camera trainee
Dan Brough ... second assistant camera: "a" camera
John Colley ... gaffer
Ray Cook ... electrician
Alex Coverley ... key grip
Ash Daniyan ... digital imagining technician
Matthew Dove ... camera operator
Elliot Dupuy ... assistant camera
Richard Harrowing ... electrician: dailies
John Heald ... b camera grip
Owen Henley ... camera trainee: dailies
Michael Hill ... electrician
Gabriel Hyman ... focus puller: "b" camera dailies
Neil Irwin ... grip assistant: dailies
Iain MacKay ... camera operator (as Iain Mackay)
Vince Madden ... best boy
Sebastian Marczewski ... second assistant camera: dailies
Milos Moore ... focus puller: "a" camera
Dean Rogers ... still photographer
Grace Royall ... camera trainee: dailies
Ernest Rydberg ... remote head tech
Beatriz Sastre ... camera trainee
Richard Thomas ... electrician (2014)
Callum Watt ... grip assistant
Pip White ... camera trainee: dailies (2014)
Neil Willis ... aerial camera operator
Rick Woollard ... camera operator dailies
Constandinos Dean Zimarakis ... additional grip / grip trainee: dailies
Seán McDermott ... second assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Lucy Chester ... casting assistant
Claire Curry ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Joanna Beart-Albrecht ... costume assistant
Mariem Bey ... costume supervisor
Bethany Cross ... costume trainee
Lee Nicholas Harris ... police uniform supplier (2014)
Philip O'Connor ... costume supervisor
Geo Pavlov ... costume stand-by: principals
Holly Rosenthal ... costume assistant
Cara Stevens ... costume assistant
Emma Kate Wood ... wardrobe trainee

Editorial Department 

Louise Horishny ... editorial trainee
Olly Keir ... assistant editor
Gary Scullion ... assistant editor (2014-)

Location Management 

Tom Goad ... location manager (as Thomas Goad)
Tony Hood ... location manager
Philipp Karg ... location assistant
Tom While ... location assistant
Adriene Whitwell ... location scout
Maja Wlodarczyk ... location assistant
Jessica Wright ... assistant location manager

Music Department 

Allan Jenkins ... music editor
Kle Savidge ... music supervisor

Transportation Department 

Andy Blackburn ... transportation captain
David Robinson ... camera car driver
Ian Westwell ... facilities captain
Imran Hussain ... unit driver (uncredited)

Other crew 

Mehdi Abbaspour ... third accountant
Suzanne Baron ... script supervisor
Laure Bregevin ... script supervisor
Liam Byrne ... armourer supervisor
Sara Curran ... production lawyer
Abigail Dankwa ... third assistant director
Sam Dent ... horse master
Claire Frayn ... floor runner: second unit
Josh Freedman Berthoud ... researcher
Gail Gostick ... floor runner: dailies
Neil Griffiths ... it technician
Andrew Heard ... floor runner
Andrew Hill ... production accountant
Hatty Hodgson ... assistant to producers
Simon Hubbard ... floor runner
Philip King ... production secretary
Garry Marriott ... unit medic
Akaash Meeda ... production assistant
Lottie Millar ... key floor runner
Tony Morgan ... police technical advisor
Rob Partridge ... armourer
Ricarda Ruff ... additional floor runner: dailies
Dean Sipling ... production accountant
Natalie Sloan ... script supervisor
Camilla Southwell ... floor runner: dailies
Lilian Sung ... Production Runner
Xenia Taylor ... script supervisor: dailies
Loreta Zajarskyte ... production coordinator

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed