Edit
Troy: Fall of a City (TV Series 2018– ) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Mark Brozel ... (3 episodes, 2018)
Owen Harris ... (3 episodes, 2018)
John Strickland ... (2 episodes, 2018)

Series Writing Credits  

David Farr ... (created by) (7 episodes, 2018)
Homer ... (5 episodes, 2018)
Joe Barton ... (1 episode, 2018)
Nancy Harris ... (1 episode, 2018)
Mika Watkins ... (1 episode, 2018)

Series Cast  

Louis Hunter ...  Paris 8 episodes, 2018
Christiaan Schoombie ...  Troilus 8 episodes, 2018
Bella Dayne ...  Helen / ... 8 episodes, 2018
Chloe Pirrie ...  Andromache 8 episodes, 2018
Johnny Harris ...  Agamemnon 8 episodes, 2018
David Gyasi ...  Achilles 8 episodes, 2018
Jonas Armstrong ...  Menelaus 8 episodes, 2018
Alfred Enoch ...  Aeneas 8 episodes, 2018
Lex King ...  Aphrodite 8 episodes, 2018
Chris Fisher ...  Deiphobus 8 episodes, 2018
David Avery ...  Xanthius 8 episodes, 2018
Carl Beukes ...  Diomedes 8 episodes, 2018
Garth Breytenbach ...  Ajax 8 episodes, 2018
Woody Norman ...  Evander 8 episodes, 2018
Waldemar Schultz Waldemar Schultz ...  Thersites 8 episodes, 2018
Amy Louise Wilson ...  Briseis 8 episodes, 2018
Tom Weston-Jones ...  Hector 7 episodes, 2018
Aimee-Ffion Edwards ...  Cassandra 7 episodes, 2018
Hakeem Kae-Kazim ...  Zeus 7 episodes, 2018
David Threlfall ...  Priam 7 episodes, 2018
Frances O'Connor ...  Hecuba 7 episodes, 2018
Joseph Mawle ...  Odysseus 7 episodes, 2018
Lemogang Tsipa Lemogang Tsipa ...  Patroklus 6 episodes, 2018
Alex Lanipekun ...  Pandarus 6 episodes, 2018
Inge Beckmann ...  Hera 6 episodes, 2018
Peter Butler ...  Nestor 6 episodes, 2018
Shamilla Miller ...  Athena 5 episodes, 2018
Deon Lee-Williams Deon Lee-Williams ...  Hesion 5 episodes, 2018
Adrienne Pearce Adrienne Pearce ...  Iola 5 episodes, 2018
Lise Slabber ...  Oenone 5 episodes, 2018
Guy de Lancey Guy de Lancey ...  High Priest Lycaon / ... 4 episodes, 2018
Sharleen Dziire Sharleen Dziire ...  Ainia 4 episodes, 2018
Danny Keogh Danny Keogh ...  Agelaus 4 episodes, 2018
Michael MacKenzie ...  Dolon 4 episodes, 2018
Nina Milner Nina Milner ...  Penthesilia / ... 4 episodes, 2018
Jamie-Lee Money ...  Chriseis / ... 4 episodes, 2018
Jonathan Pienaar Jonathan Pienaar ...  Priest Litos / ... 4 episodes, 2018
Sivan Raphaely ...  Adrasteia 4 episodes, 2018
Grant Swanby ...  Eetion 4 episodes, 2018
Joe Vaz ...  Harmon 4 episodes, 2018
Garion Dowds Garion Dowds ...  Simosious / ... 3 episodes, 2018
Michelle Allen ...  Lower City Girl #1 / ... 3 episodes, 2018
Alex Anlos ...  Gate Guard #1 / ... 3 episodes, 2018
Emily Child ...  Clytemnestra 3 episodes, 2018
Ray Crosswaite ...  Astyanax 3 episodes, 2018
Susan Danford Susan Danford ...  Midwife Minoa 3 episodes, 2018
Mark Elderkin ...  Night Guard 3 episodes, 2018
Megan Furniss Megan Furniss ...  Cassandra's Nurse 3 episodes, 2018
Dorothy Ann Gould Dorothy Ann Gould ...  Samira 3 episodes, 2018
Melissa Haiden ...  Adrasteia / ... 3 episodes, 2018
Gavin Hastings Gavin Hastings ...  Greek Soldier, General 3 episodes, 2018
Dale Jackson Dale Jackson ...  Myrmidon Soldier / ... 3 episodes, 2018
Scott Kirkbride ...  Kiron 3 episodes, 2018
Shane John Kruger ...  Horseman 3 episodes, 2018
Andrew Laubscher Andrew Laubscher ...  Priest Calchas 3 episodes, 2018
Lara Lipschitz ...  Helen's Sparta Serving Woman 3 episodes, 2018
Sizo Mahlangu Sizo Mahlangu ...  Celix 3 episodes, 2018
Pierre Malherbe Pierre Malherbe ...  Autolycus 3 episodes, 2018
Bongo Mbutuma Bongo Mbutuma ...  Young Troy Hostage #2 3 episodes, 2018
Anthony Oseyemi Anthony Oseyemi ...  Spartan Dignitary 3 episodes, 2018
Nicholas Pauling ...  Pandarus' Guard 3 episodes, 2018
Corien Pelt Corien Pelt ...  Oenone's Mother 3 episodes, 2018
Rea Rangaka Rea Rangaka ...  Merchant 3 episodes, 2018
Frances Sholto-Douglas ...  Helen's Handmaiden / ... 3 episodes, 2018
Dylan Skews Dylan Skews ...  Gelon 3 episodes, 2018
Athena Strates Athena Strates ...  Troy Servant Woman / ... 3 episodes, 2018
Estelle Terblanche ...  Servant 20 Years Ago / ... 3 episodes, 2018
Lukas Van Der Merwe Lukas Van Der Merwe ...  Greek Soldier, General 3 episodes, 2018
DeVille Vannik ...  Cantenaus 3 episodes, 2018
Christia Visser ...  Servant Girl 3 episodes, 2018
Erica Wessels ...  Penelope 3 episodes, 2018
Lauren Coe Lauren Coe ...  Iphegenia 2 episodes, 2018
Dylan Edy ...  Guard 2 episodes, 2018
Grace Hogg-Robinson ...  Hermione 2 episodes, 2018
Jòvan Muthray Jòvan Muthray ...  Kaidas 2 episodes, 2018
Cassandra Celeste Smith Cassandra Celeste Smith ...  Lower City Girl 2 episodes, 2018
Jean Teplitsky ...  Guard at Horse #1 2 episodes, 2018
Thando Bulane-Hopa Thando Bulane-Hopa ...  Artemis 1 episode, 2018
Francis Chouler ...  Hermes 1 episode, 2018
Toni Jean Erasmus ...  Woman 1 episode, 2018
Jo Frater Jo Frater ...  Midwife 1 episode, 2018
Diarmaid Murtagh ...  Hermes 1 episode, 2018
Greg Parves Greg Parves ...  Servant 1 episode, 2018
Chad Phillips ...  Gate Guard 1 episode, 2018
Cayley Rae Cayley Rae ...  Hecuba's Lady in Waiting 1 episode, 2018
Trevor Rapley ...  Young Priam 1 episode, 2018
Grant Ross ...  The Noble 1 episode, 2018
Zak Rowlands ...  Troy Commander 1 episode, 2018
Skye Russell ...  Young Hecuba 1 episode, 2018
Tristan Wrench Tristan Wrench ...  Young Troy hostage 1 1 episode, 2018

Series Produced by 

Dianne Beatty ... line producer (8 episodes, 2018)
David Farr ... executive producer (8 episodes, 2018)
Barney Reisz ... producer (8 episodes, 2018)
Derek Wax ... executive producer (8 episodes, 2018)
James C. Williamson ... marketing content producer (8 episodes, 2018)
Christopher Aird ... executive producer: BBC / executive producer (6 episodes, 2018)
Robert How ... co-producer (6 episodes, 2018)
Matthew Read ... executive producer (unknown episodes)

Series Music by 

Robin Coudert ... (8 episodes, 2018)

Series Cinematography by 

Gustav Danielsson ... (3 episodes, 2018)
Andrew McDonnell ... (3 episodes, 2018)
Ruairí O'Brien ... (2 episodes, 2018)

Series Film Editing by 

Nicolas Chaudeurge ... (3 episodes, 2018)
Ian Davies ... (3 episodes, 2018)
Andrew McClelland ... (2 episodes, 2018)
Gareth C. Scales ... (1 episode, 2018)

Series Casting By 

Victor Jenkins ... (8 episodes, 2018)

Series Production Design by 

Rob Harris ... (8 episodes, 2018)

Series Art Direction by 

Catherine Gaum ... (8 episodes, 2018)
Jonathan Hely-Hutchinson ... (8 episodes, 2018)
Karel Flint ... (4 episodes, 2018)

Series Set Decoration by 

Melinda Launspach ... (8 episodes, 2018)

Series Costume Design by 

Diana Cilliers ... (7 episodes, 2018)

Series Makeup Department 

Vera Alimanova ... wig maker: key hair stylist (8 episodes, 2018)
Cailin Nicolson ... makeup artist (8 episodes, 2018)
Raine Rafter ... makeup designer / make up & hair designer / hair designer / make up and hair designer (8 episodes, 2018)
Kate Starr ... 2nd unit key hair and make up artist (8 episodes, 2018)
Gerald Sutherland ... special makeup effects artist: prosthetic supply (8 episodes, 2018)
Tarryn Kohler ... additional makeup artist (1 episode, 2018)

Series Production Management 

Ben Holt ... deputy head of production (8 episodes, 2018)
Janes Meyer ... production manager: second unit (8 episodes, 2018)
Simon Rhodes ... production manager (6 episodes, 2018)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Conrad Bester ... third assistant director (8 episodes, 2018)
Wendy Croad ... key second assistant director (8 episodes, 2018)
De Villiers Fourie ... second second assistant director / first assistant director (8 episodes, 2018)
Sandile Ntobela ... second second assistant director (8 episodes, 2018)
Nkululeko Radebe ... third assistant director (8 episodes, 2018)
Dwayne Titus ... third assistant director (8 episodes, 2018)
Birgit Dierken ... second unit director (5 episodes, 2018)
Lance Roehrig ... first assistant director (3 episodes, 2018)
Corry Turner ... first assistant director (3 episodes, 2018)
Danie van Rensburg ... first assistant director (2 episodes, 2018)
Bianca Vandewalle ... additional second assistant director (1 episode, 2018)

Series Art Department 

Storm Dyssell ... on-set art director (8 episodes, 2018)
Mark Erasmus ... assistant property master (8 episodes, 2018)
Brigitte-Michelle Floegel ... set dresser (8 episodes, 2018)
Tendai Gava ... junior art director (8 episodes, 2018)
David Glasscoe ... prop master / property master (8 episodes, 2018)
Russell Harker ... stand-by setdresser (8 episodes, 2018)
Lorelei Haselton ... art department coordinator (8 episodes, 2018)
Jodi Kupper ... buyer (8 episodes, 2018)
Catherine Makgati ... draughtsman (8 episodes, 2018)
Karl Schulschenk ... storyboard artist (8 episodes, 2018)
Jo Stuart Fox ... assistant set decorater (6 episodes, 2018)
Cindy Sasman ... art department (6 episodes, 2018)
Arthur Falko ... props (1 episode, 2018)
Gerald Sutherland ... special props fabricator: Creation Studio (1 episode, 2018)

Series Sound Department 

Fraser Barber ... sound mixer (8 episodes, 2018)
Michael Botha ... a.d.r. mixer (8 episodes, 2018)
Philip Clements ... foley mixer (8 episodes, 2018)
Iain Eyre ... dialogue editor (8 episodes, 2018)
Jenna Lange ... post audio producer (8 episodes, 2018)
Forbes Noonan ... re-recording mixer (8 episodes, 2018)
Kallis Shamaris ... supervising adr editor (8 episodes, 2018)
Andy Smit ... adr mixer (8 episodes, 2018)
Danton Tanimura ... sound designer / supervising sound editor (8 episodes, 2018)
Anna Wright ... foley artist (7 episodes, 2018)
Ian Arrow ... second unit sound mixer / boom operator (6 episodes, 2018)
Stefan Henrix ... supervising sound editor (6 episodes, 2018)
Timor Oren ... adr editor: crowd editing (6 episodes, 2018)
Ricky Butt ... foley artist (5 episodes, 2018)
Catherine Thomas ... foley artist / foley editor / foley recordist (5 episodes, 2018)
Gibran Farrah ... adr recordist (4 episodes, 2018)
Andie Derrick ... foley artist (3 episodes, 2018)
Kyle Koekemoer ... adr assistant (3 episodes, 2018)
Rhomeez Petersen ... sound mixer splinter unit (3 episodes, 2018)
Tom Rowbotham ... adr assistant (3 episodes, 2018)
Alexandros Sidiropoulos ... foley editor (3 episodes, 2018)
George Atkins ... a.d.r. mixer (2 episodes, 2018)
Jim Goddard ... sound effects editor (2 episodes, 2018)
Geoff Kock ... a.d.r recordist (2 episodes, 2018)
Aiden Ramos ... ADR Mixer (2 episodes, 2018)
Andrew Wade ... ADR mixer / adr mixer (2 episodes, 2018)
Stuart Hilliker ... re-recording mixer (1 episode, 2018)
Paul McGuire ... foley recordist (1 episode, 2018)
Stephen Webster ... adr mixer (1 episode, 2018)
Mitch Dorf ... adr mixer (uncredited) (8 episodes, 2018)
Nic Ruhoff ... sound assistant (uncredited) (2 episodes, 2018)

Series Special Effects by 

Serena Ciralli ... special effects technician (8 episodes, 2018)
Brendon Groenewald ... special effects coordinator (8 episodes, 2018)
John Smith ... special effects supervisor (8 episodes, 2018)
Delon Baatjes ... special effects technician (6 episodes, 2018)

Series Visual Effects by 

Tiago Barbosa ... visual effects artist (8 episodes, 2018)
Emma Bell ... visual effects coordinator (8 episodes, 2018)
Andre Brizard ... Head of 2D at Halo VFX (8 episodes, 2018)
Simon Carr ... visual effects supervisor: Halo VFX (8 episodes, 2018)
Joe Cork ... visual effects artist: Lola Post Production (8 episodes, 2018)
Richard Costin ... visual effects artist / visual effects artist: Lola Post Porduction (8 episodes, 2018)
Halley Docherty ... visual effects editor: Halo VFX (8 episodes, 2018)
Nick Drew ... Halo VFX: Exec Producer (8 episodes, 2018)
Karen Elliott ... digital compositor (8 episodes, 2018)
Mark Epstein ... visual effects artist (8 episodes, 2018)
Tom Fidler ... visual effects editor (8 episodes, 2018)
Rebecca Field ... visual effects coordinator (8 episodes, 2018)
Michal Golebiowski ... visual effects assistant editor: Lola Post Production (8 episodes, 2018)
Stephen John Goodson ... 3D Modeler (8 episodes, 2018)
John Hardwick ... digital compositor: IAC (8 episodes, 2018)
Will Hardwick ... digital compositor: IAC (8 episodes, 2018)
Peter Hartless ... visual effects coordinator / visual effects lead data wrangler (8 episodes, 2018)
Rob Harvey ... visual effects supervisor: Lola Post Production (8 episodes, 2018)
Ben Hicks ... 2D Supervisor: Halo VFX (8 episodes, 2018)
Gary Kelly ... digital compositor: Halo VFX (8 episodes, 2018)
Rebecca Kelly ... visual effects producer / visual effects producer: Lola Post Production (8 episodes, 2018)
Gillian Mackie ... visual effects coordinator / visual effects production manager (8 episodes, 2018)
Adam McInnes ... visual effects supervisor (8 episodes, 2018)
Becky Roberts ... visual effects producer: Halo VFX (8 episodes, 2018)
Kine Marie Saetereng ... visual effects artist (8 episodes, 2018)
Stephanie Jean Staunton ... digital compositor: IAC (8 episodes, 2018)
David Stephens ... visual effects editor (8 episodes, 2018)
Fir Suidema ... on set visual effects supervisor (8 episodes, 2018)
Fabio Tavares Nunes ... digital compositor (8 episodes, 2018)
Max Wright ... 2D supervisor: Lola Post Production (8 episodes, 2018)
Tim Zaccheo ... cg supervisor: Lola Post Production / visual effects: Lola Post Production (8 episodes, 2018)
Petko Zhivkov ... digital compositor (8 episodes, 2018)
Sarah Downey ... digital compositor (7 episodes, 2018)
Tom Lewis ... data manager: The Senate VFX (6 episodes, 2018)
Ivaylo Marinov ... digital compositor: Lola Post Production (6 episodes, 2018)
Hilton Treves ... scanning supervisor (6 episodes, 2018)
Desislava Valcheva ... vfx compositor (6 episodes, 2018)
Bence Varga ... compositor (6 episodes, 2018)
Esme Coleman ... digital compositor (5 episodes, 2018)
Jo De Mey ... digital compositor: Lola Post Production (5 episodes, 2018)
Alex Guri ... vfx supervisor: The Senate VFX (5 episodes, 2018)
Michael Illingworth ... vfx supervisor: Vine FX (5 episodes, 2018)
Velichko Ivanov ... digital compositor (5 episodes, 2018)
Paul Phippen ... Digital Matte Painter (5 episodes, 2018)
Nicholas Bennett ... visual effects supervisor (4 episodes, 2018)
Doug Kennedy ... visual effects: Lola Post Production (4 episodes, 2018)
Enrico Lambiase ... digital compositor (4 episodes, 2018)
Charles-Henri Vidaud ... cg generalist: Halo VFX (4 episodes, 2018)
Kate Warburton ... visual effects producer (4 episodes, 2018)
Kate Warburton ... visual effects producer (4 episodes, 2018)
Valentina Bartiromo ... digital compositor (3 episodes, 2018)
Yusuf Hasan ... rotoscope artist (3 episodes, 2018)
Albena Ivanova ... digital compositor (3 episodes, 2018)
Duncan Kinnaird ... visual effects artist (3 episodes, 2018)
Neal Patel ... digital compositor (3 episodes, 2018)
Rainer Stolle ... digital matte painter (3 episodes, 2018)
Brett Bone ... digital compositor (2 episodes, 2018)
Alvaro Cajal ... digital compositor (2 episodes, 2018)
Chris Glew ... digital compositor (2 episodes, 2018)
Erdem Gonulay ... digital compositor (2 episodes, 2018)
Bruce Harris ... Senior Visual Effects Artist: Lola Post Production - London (2 episodes, 2018)
Karl Kuehn ... vfx editor (2 episodes, 2018)
Jonathan Atkins ... visual effects artist (1 episode, 2018)
Julia Caram ... digital compositor (1 episode, 2018)
Vasco Cerqueira ... digital compositor: Lola Post Production (1 episode, 2018)
Sally Goldberg ... visual effects artist (1 episode, 2018)
Louise Hastings ... visual effects producer: milk-vfx (1 episode, 2018)
U-Sun I Hu ... compositor (1 episode, 2018)
Junaid Syed ... visual effects (1 episode, 2018)
Harvey West ... visual effects (1 episode, 2018)

Series Stunts 

Cameron Froud ... stunt performer (8 episodes, 2018)
Darrell Mclean ... assistant stunt coordinator (8 episodes, 2018)
Franz Spilhaus ... action director / stunt coordinator (8 episodes, 2018)
DeVille Vannik ... stunt double: Louis Hunter (8 episodes, 2018)
Matt Esof ... stunt double: Aeneas / stunt performer / stunt double: Odysseus (5 episodes, 2018)
Paul Hampshire ... stunt double: Joseph Mawle / stunt performer (4 episodes, 2018)
Katja Hopkins ... stunt double: Nina Muller (4 episodes, 2018)
Lana Katz ... stunt performer (4 episodes, 2018)
Armando De Leca ... stunt performer (3 episodes, 2018)
Dean Johnson ... stunt performer (3 episodes, 2018)
Shaun Verth ... stunt performer (3 episodes, 2018)
Warren Germishuys ... stunt performer (2 episodes, 2018)
Malin Kirjonen ... stunt performer: horse rider (2 episodes, 2018)
Tuks Tad Lungu ... stunt performer (2 episodes, 2018)
Anneli Muller ... assistant stunt coordinator (2 episodes, 2018)
Ross Van Der Walt ... stunt performer (2 episodes, 2018)
Ian Williamson ... stunt performer / stunts (2 episodes, 2018)
Ares Afonso ... stunt performer: stunts (1 episode, 2018)
Bjorn De Klerk ... stunt performer (1 episode, 2018)
Francois Groenewald ... stunt performer: greek soldier (1 episode, 2018)
Slobo Panovic ... stunts (1 episode, 2018)
Frans Steyn ... stunt performer (1 episode, 2018)
Hope Thangata ... stunt performer (1 episode, 2018)
Stuart Williamson ... Stunt Double, Fight Choreographer (1 episode, 2018)
Johan Spilhaus ... stunt rigger (uncredited) (8 episodes, 2018)

Series Camera and Electrical Department 

Wynand Basson ... a camera operator (8 episodes, 2018)
James F. Blyth ... b camera focus puller (8 episodes, 2018)
Duaen Els ... assistant grip (8 episodes, 2018)
Ryan Faber ... key grip: second unit / key rigging grip / key rigging grip / 2nd unit key grip (8 episodes, 2018)
Craig Griffin ... b camera loader (8 episodes, 2018)
Brittany Hurrell ... drone unit gimbal tech/camera assist (8 episodes, 2018)
Sibu Magadlela ... trainee spark (8 episodes, 2018)
Bohdi Schoeman ... dolly grip: second unit (8 episodes, 2018)
Toni Schoeman ... key grip (8 episodes, 2018)
Tasmyn Shirlaw ... Data Wrangler (8 episodes, 2018)
Roan van der Walt ... rigging grip (8 episodes, 2018)
Graham Bartholomew ... still photographer (6 episodes, 2018)
Brandon Daniels ... best boy electrics / best boy lighting (6 episodes, 2018)
James Frater ... b camera operator / steadicam operator (6 episodes, 2018)
Steven Hall ... director of photography: second unit / 2nd unit director: dop / director of photography: second unit op (6 episodes, 2018)
Clive Shirlaw ... digital imaging technician (6 episodes, 2018)
Birgit Dierken ... director of photography: second unit / 2nd unit dop (5 episodes, 2018)
Alfred Mxathule ... electrician (5 episodes, 2018)
Marcel Shimba ... best boy lighting (5 episodes, 2018)
Francois Archer ... second unit: c camera (3 episodes, 2018)
Guy Hodgen ... camera operator: second unit (2 episodes, 2018)
Richard Rolf ... steadicam (2 episodes, 2018)
Patrick Toselli ... still photographer (2 episodes, 2018)
Adi Visser ... camera operator "b" camera / camera operator "b" camera/ steadicam / steadicam operator (2 episodes, 2018)
Kevin Gibb ... gaffer (1 episode, 2018)

Series Animation Department 

Soumik Ghosh ... rotoscopy (uncredited) (8 episodes, 2018)

Series Casting Department 

Shanay Jacobs ... casting assistant (8 episodes, 2018)
Seth Mason ... casting assistant (8 episodes, 2018)
Jackie Mayou ... extras casting (8 episodes, 2018)

Series Costume and Wardrobe Department 

Hayley Carreira ... principle truck supervisor / principal truck supervisor (8 episodes, 2018)
Nicole Vittoria de Jager ... crowd costume supervisor (8 episodes, 2018)
Julita De Wet ... costume buyer (8 episodes, 2018)
Mkhululi Dukuza ... assistant pattern maker' / pattern maker: assistant (8 episodes, 2018)
Jayne Forbes ... assistant costume designer (8 episodes, 2018)
Leande Hewett ... Costume Buyer (8 episodes, 2018)
Jacomina Jankowitz ... costume supervisor (8 episodes, 2018)
Tyron Matthee ... armour designer (8 episodes, 2018)
Terence Norman ... set costumer (8 episodes, 2018)
Kelly Jade Rother ... textile artist/dyer (8 episodes, 2018)
Tanya Streak ... fabricator (8 episodes, 2018)
Rick de Souza ... set costumer (6 episodes, 2018)
Michelle Etzebeth ... set costumer (6 episodes, 2018)
Kyle Prowse ... costumer (6 episodes, 2018)
Tereza Beranová ... key costumer: standby (3 episodes, 2018)
Kabesová Hana ... key costumer (3 episodes, 2018)
Hilary Niederer ... costume buyer: ex India (uncredited) (7 episodes, 2018)

Series Editorial Department 

Aldine Bronkhorst ... second assistant editor / 2nd assistant editor (8 episodes, 2018)
Thom Day ... assistant editor (8 episodes, 2018)
Simon Giblin ... on-line editor (8 episodes, 2018)
Kevin Horsewood ... colorist (8 episodes, 2018)
Jacques McDonald ... post production engineer (8 episodes, 2018)
Miguel E. Rebagliato ... second assistant editor: UK (8 episodes, 2018)
Danny Salas ... first assistant editor (8 episodes, 2018)
Raul Sevilla ... mastering & deliverables (8 episodes, 2018)
Mieke Vlaming ... first assistant editor / assembly editor / 1st assistant editor (8 episodes, 2018)
Simon Dunne ... Technicolor PULSE: Senior Producer (uncredited) (8 episodes, 2018)
Dexter Kong ... Technicolor Pulse: Senior Operator (uncredited) (8 episodes, 2018)

Series Location Management 

Peter Currey ... location manager (8 episodes, 2018)
Gray Sinclair ... assistant location manager (8 episodes, 2018)

Series Music Department 

Ashley Andrew-Jones ... assistant engineer (8 episodes, 2018)
Rupert Coulson ... score engineer (8 episodes, 2018)
Ben Foster ... conductor (8 episodes, 2018)
Danny Layton ... music supervisor (8 episodes, 2018)
Orchestrate ... score performed by (8 episodes, 2018)
Jeanne Trellu ... score producer (8 episodes, 2018)

Series Transportation Department 

Grant Kilian ... unit & transport manager (8 episodes, 2018)
Niki Schutt ... transportation coordinator (8 episodes, 2018)

Series Other crew 

Brendon Bennett ... marine crew (8 episodes, 2018)
Andrew Crause ... unit assistant (8 episodes, 2018)
Bronwyn de Beer ... 2nd Unit Script Supervisor (8 episodes, 2018)
René Foster ... script coordinator (8 episodes, 2018)
Aparna Jayachandran ... script supervisor (8 episodes, 2018)
Gareth King ... publicist: uk / publicist: UK (8 episodes, 2018)
Liz Lucas ... Post Production Co-ordinator (8 episodes, 2018)
Katie Marsh ... publicist: UK (8 episodes, 2018)
Alice Pearse ... script editor (8 episodes, 2018)
Dezi Rorich ... unit publicist (8 episodes, 2018)
Marisa Soneman ... development line producer Film Afrika (8 episodes, 2018)
Jessica van Tonder ... Production Trainee / production trainee (8 episodes, 2018)
Estelle Vockerodt ... assistant accountant (8 episodes, 2018)
André Jaques ... marine coordinator (6 episodes, 2018)
Jason Martin ... marine co-coordinator (6 episodes, 2018)
Liam French Robinson ... voice and dialect coach to miss dayne / dialect coach: Miss Dayne / voice and dialect coach / voice coach: Miss Dayne (6 episodes, 2018)
Lindsay Skinner ... snake wrangler (6 episodes, 2018)
Jandre Terblanche ... marine crew (4 episodes, 2018)
Jessica Drake ... dialect coach: prep (3 episodes, 2018)
Nicholas Hendricks ... safety officer (2 episodes, 2018)
Michael Kenneth White ... snake wrangler (2 episodes, 2018)
Valerie Legrain-Doussau ... legal and business affairs (1 episode, 2018)
Karin Howard ... stand-in (uncredited) (3 episodes, 2018)
Jay-Jay Botha ... action extra (uncredited) (1 episode, 2018)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed