Edit
Spider-Man: Far from Home (2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jon Watts

Writing Credits (in alphabetical order)  

Steve Ditko ... (based on the Marvel comic book by)
Stan Lee ... (based on the Marvel comic book by)
Chris McKenna ... (screenplay by)
Erik Sommers ... (screenplay by)

Cast  

Zendaya ... Michelle Jones
Angourie Rice ... Betty
Tom Holland ... Peter Parker / Spider-Man
Jon Favreau ... Happy Hogan
Jake Gyllenhaal ... Quentin Beck / Mysterio
Samuel L. Jackson ... Nick Fury
Cobie Smulders ... Maria Hill
Marisa Tomei ... May Parker
Martin Starr ... Mr. Harrington
Numan Acar ... Dimitri
Jacob Batalon ... Ned
Remy Hii ... Brad Davis
Michael Mando ... Mac Gargan
Hemky Madera ... Mr. Delmar
Toni Garrn ... The Seamstress
Tony Revolori ... Flash Thompson
Hélène Cardona ... Austrian Backpacker
Sitara Attaie ... Dutch lady
J.B. Smoove ... Mr. Bell
Zach Barack
Michael Iacono ... Airport Kid Traveler
Anthony Molinari ... Mob Guy
Ria Fend ... Tourist in Venice
Davina Sitaram ... London Tourist
Sonia Goswami ... Tourist
Massi Furlan ... Flight attendant
Jeroen van Koningsbrugge ... Dutch Hooligan 1
Ruth Horrocks ... Tourist
Jo Wheatley ... Armed Security Officer
Joseph Long ... Mob Boss
Joakim Skarli ... London Tourist
Emily Tebbutt ... Venice Tourist- Boat Scene
Hiten Patel ... British Station Staff
Jessica VanOss ... Student
Camille Kinloch ... Midtown High School Student
Peter Arpesella ... Airplane Pilot
Hannah Kurczeski ... Student
Giada Benedetti ... Italian Custom Officer
Peter Bankole ... Mob Boss
Samantha Mishinski ... Student
Tuwaine Barrett Tuwaine Barrett ... Police Officer
Zoha Rahman ... Classmate
Lukás Bech ... Farmer
Michael de Roos ... Dutch Hooligan 2
Shafali Rani Chung ... London Tourist
Ray Rosario ... TSA Agent
Rich Lawton ... Journalist
Rocco Wu ... Peter's Art Classmate
Komal Charania ... Student Boom Operator / High School Student
Darren Lee Campbell ... Victoria's Crew
Daniel Olson ... Czech Guy
Brian Law ... Queens Reporter
Joe David Walters ... Pawn Shop Owner
Jaylen Davis ... Tourist
Patrick Holly ... Party Goer
Annie Pisapia ... Traveler
Xiao Xue Xu Lin Xiao Xue Xu Lin ... Passerby
Leonys Delossantos ... Guy staring at spiderman
Eric Patrick Cameron ... Midtown High Student
Yasmin Mwanza ... Classmate
Bruno Bilotta ... Mob Boss 2
Brendan Murphy ... Police Officer
Shari Abdul Shari Abdul ... High School Reporter
Ken Byrd ... Post Office Customer
Adrian Mozzi ... Venice Local
Emmanuel Rodriguez ... Airport traveler
Blair Barnette ... Queens Reporter
Daphne Cheung Daphne Cheung ... Passport Clerk
Kristen Alminta ... Police Officer
Jimena Larraguivel ... Mexican Villager
Géraldine Lamarre ... Traffic Warden
Maria Alexandrova ... Tourist in Venice
Angela Koo Reina ... Mob Boss (as Angela Koo)
Gavin Lee Lewis ... Londoner
Alessandro Sciarra ... Screaming Kid
Peter Dawson ... Tourist in Venice
Antonín Masek ... Bellboy
Tony Mardon ... Londoner
Daniel Rennis Daniel Rennis ... Cab Driver
Vincent Frattini ... Venice Local
Tyler Luke Cunningham Tyler Luke Cunningham ... Student
Luigi Boccanfuso Luigi Boccanfuso ... Italian builder in Venice
Andrew Dunkelberger Andrew Dunkelberger ... Courier
Susanne Schraps Susanne Schraps ... Berlinerin
Bradley Wj Miller Bradley Wj Miller ... Passerby
Dian Cathal ... American Reporter
Lucas Antoine Starrets Lucas Antoine Starrets ... Tourist
Daham Kandanarrachchi Daham Kandanarrachchi ... London Passerby
Anna Benamati Anna Benamati ... Shop Owner in Venice
Sokol Cahani ... Mob Boss
Tyrone Love Tyrone Love ... Venice Wedding Guest
Ferroz Fernandez Ferroz Fernandez ... Tourist in Venice
Luigi Petrazzuolo Luigi Petrazzuolo ... Gondolier
Serkan Safak Serkan Safak ... Film Maker
Daniel Ryves Daniel Ryves ... Dad Collecting Kids
Timothy Christian Jansen Timothy Christian Jansen ... High School Student
Sean Coleman Sean Coleman ... Yearbook Student
Oskar Ulvestad Oskar Ulvestad ... Street Pedestrian
Charlie Rhea Esquér Charlie Rhea Esquér ... Mexican Survivor
Cailan Robinson Cailan Robinson ... Victoria's Crew
Dale Wilder Dale Wilder ... German Office Worker
Sam Chuck Sam Chuck ... High School Student
Theo Ip Theo Ip ... Tourist
Jivan Xander Ramesh Jivan Xander Ramesh ... Pedestrian
Thomas Goodridge Thomas Goodridge ... Tourist in Venice
Parker Everlith Parker Everlith ... Tourist
Mike Ray Mike Ray ... Passerby
Dante Brattelli Dante Brattelli ... High School Student
Patrick Turner Patrick Turner ... London Crowd Member
Buddhi Madushan Buddhi Madushan ... Tourist
Aleksandrs Petukhovs Aleksandrs Petukhovs ... London Passerby
Victoria Coburn Victoria Coburn ... Passerby
Chris Hyacinthe Chris Hyacinthe ... Sneezy Tour Guide
Paolo Braghetto Paolo Braghetto ... Poliziotto
Michal Snajdr Michal Snajdr ... Czech Tourist
Al Clark Al Clark ... Cowboy Plane Passenger
Gaylene Butler Gaylene Butler ... Dinner Guest
Monae Samone Monae Samone ... Midtown High Student
Ilya Tank Shilov Ilya Tank Shilov ... Venice Tourist
Sofia Renee Sofia Renee ... High School Student (as Sofia Carmona)
Keon Kendrick Keon Kendrick ... Flight Attendant
Nicholle Hembra Nicholle Hembra ... Saved Londoner
Jamie Melville Jamie Melville ... London Worker
Michael Hennessy Michael Hennessy ... Hotel Guest
Lesdy Vanessa Lesdy Vanessa ... Tourist
Avondre E.D. Beverley Avondre E.D. Beverley ... High school student (uncredited)
Jake Cerny ... Airport Traveler (uncredited)
Kristianne-Kaith Domingo Kristianne-Kaith Domingo ... Passerby (uncredited)
Cynthia Garbutt Cynthia Garbutt ... Charity Dinner Guest (uncredited)
Jake Hanson ... Rooftop Dad (uncredited)
Gian Kalch ... Venetian Fish Stall Owner (uncredited)
Kath Leroy ... Czech Traditional Dancer (uncredited)
Faith Logan ... High School Student (uncredited)
Julia Mollin Julia Mollin ... Flute Player (uncredited)
Amanda Musso ... Carnival Hot Girl (uncredited)
Emily Ng ... Italian Tourist (uncredited)
Vincent Paolicelli Vincent Paolicelli ... Basketball Player (uncredited)
Karen Parks Karen Parks ... Charity Event Attendee (uncredited)
Karen-J Sear Karen-J Sear ... American Tourist (uncredited)
Paul Slim Paul Slim ... Tourist (uncredited)

Produced by 

Victoria Alonso ... executive producer
Avi Arad ... executive producer
Eric Hauserman Carroll ... executive producer
Louis D'Esposito ... executive producer
Kevin Feige ... producer
Thomas M. Hammel ... executive producer
Stan Lee ... executive producer
David Minkowski ... co-producer (Czech Republic)
Amy Pascal ... producer
Matthew Stillman ... co-producer (Czech Republic)
Matt Tolmach ... executive producer

Music by 

Michael Giacchino

Cinematography by 

Matthew J. Lloyd

Film Editing by 

Leigh Folsom Boyd
Dan Lebental

Casting By 

Sarah Finn
Jina Jay ... (UK)
Maya Kvetny ... (casting director czech republic)

Production Design by 

Claude Paré

Art Direction by 

Grant Armstrong ... (Supervising Art Director)
Charley Beal
Livia Borgognoni
Jann K. Engel ... supervising art director: additional photography
Nigel Evans
Joe Howard
Gary Jopling
Matthew Kerly
James Lewis
Jiri Matura
Renate Nicolaisen

Set Decoration by 

Tina Jones

Costume Design by 

Anna B. Sheppard

Makeup Department 

Jo Barrass-Short ... hair & makeup junior
Samantha Clark ... Makeup daily trainee
Cydney Cornell ... hair stylist for Ms. Marisa Tomei
Rose Crocker ... hair & make up artist
Linda Eisenhamerova ... hair stylist: Prague unit
Madeleine Ellis ... trainee make-up artist: crowd daily
Emma ... trainee make-up artist: crowd daily
Giorgio Galliero ... crowd daily hair and makeup artist
Jake Garber ... make up artist for Samuel L. Jackson
Kathleen Garbutt ... trainee: crowd makeup
Francesca Hissey ... trainee makeup/hair crowd dailies
Sophia Jasmin ... trainee make-up artist: crowd daily
Emma Jones ... trainee make-up artist: crowd daily
Roseanna Larner ... make up/hair dailies
Rachel Lennon ... makeup artist: daily
Chloe Maidment ... trainee make-up artist: crowd daily
Louise Jane Mead ... trainee make-up artist: crowd daily
Madlen Mierzwiak ... hair stylist / makeup artist
Nadine Moseley ... crowd junior hair & makeup daily
Donald Mowat ... makeup artist Mr Gyllenhaal
Katie Pearce ... trainee makeup artist
Nicola Pope ... make up artist: dailies
Paula Price ... key hair and make up artist
Chloë Pyne ... hair and make up level 2 junior
Adrian Rigby ... makeup artist: daily
Sophie Ellen Roberts ... Crowd daily hair and makeup Trainee
Rona Skuodas ... makeup junior
Rachael Speke ... Personal Hair Stylist to Tom Holland / Personal Makeup Artist to Tom Holland
Vasilios Tanis ... makeup artist
Helen Tucker ... Hair & Make up Daily
Frances Darvell White ... crowd hair and makeup Junior

Production Management 

Filippo Baldasso ... unit manager: Italy
Danielle Daly ... post-production supervisor
Silvie Janculová ... production manager: Czech Republic
Lex Jorgen ... assistant production manager
Michael Kriaris ... unit production manager: NY
Dan Kuska ... assistant unit manager
Kelly Lee ... production supervisor: 2nd unit
Karl McMillan ... production supervisor: Additional Photography Europe
Alessandro Minisola ... Unit Manager: italy
Gianluca Passone ... production manager: Italy
Jason Tamez ... production supervisor: additional photography
Jennifer Teves ... production supervisor
Peter Welter Soler ... executive in charge of production: Spain
Elena Zokas ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Emanuel Balbinot ... Set PA
Franco Basaglia ... first assistant director: Italy
Tom Brewster ... second assistant director
Grant Butler ... third assistant director
Matilde Composta ... cast assistant Italy
George Cottle ... second unit director
Robbie Davidson ... Crowd PA
Akar Faraj ... Set PA
Riley Flanagan ... Key 2nd AD: reshoots
Jack Fontaine ... crowd third assistant director
Chiara Frosi ... second second assistant director: Italy
Annie Hitchcock ... crowd second assistant director
Martin Hladik ... second assistant director
Danni Lizaitis ... second second assistant director
Eloise Loach ... co-third assistant director
Luisa Miotello ... cast assistant Italy
Douglas Plasse ... first assistant director
Nic Pringle ... Set PA: second unit
Enrico Rama ... production assistant
James J. Reid ... third assistant director: second unit
Josh Robertson ... first assistant director
Samuel Andrew Smith ... second assistant director: second unit
Miki Vargas ... second assistant director: Spain
Tom White ... first assistant director: second unit
Ben Lanning ... First Assistant Director: Additional Photography Europe (uncredited)

Art Department 

Paula Gonzalez Abad ... assistant to claude paré
Paula Gonzalez Abad ... Assistant to the Production Designer
Alessandro Aglietti ... Junior Draughtsperson
Douglas Allam ... h o d plasterer.
Kamen Anev ... concept artist
Nico Barnes ... On-Set Dresser
James Bedwell ... prop modeler
Laurent Ben-Mimoun ... illustrator
Oliver Benson ... Assistant Art Director
Matteo Bertelli ... Painter: Italy
Marketa Bockova ... assistant set decorator
Daniel Boxer ... property master ny
Matt Boyton ... Prop modeller
Alex Bradford ... visual development artist
Robert Broadfoot ... set designer
Toby Browne ... props
Louis Burnett ... graphics assistant
Rodrigo Busto ... property master: Spain
Jack Cairns ... props storeman
Chester Carr ... Concept Artist
Robert Castillo ... storyboard artist: promo team
Ryan J. Close ... screen graphics: Territory Studio
David Cohen ... Mold Shop Supervisor: additional photography
Xuria Cristobal ... Art Department Coordinator: Spain
Gary Dawson ... Supervising Standby Props
Brunella De Cola ... assistant art director
Luke Deering ... art department assistant
Thomas DeLuca ... stand-by props
Emma Denby ... construction modeller
Irene Dimarca ... Junior Draughtsperson
Thomas du Crest ... concept artist
Colin Dye ... stagehand
Dan Engle ... model maker
Maurice Steve Escobedo ... plasterer
Peter Eszenyi ... graphics supervisor: Territory Studio
Kimberley Fahey ... Senior Assistant Set Decorator
Jools Faiers ... Senior Graphic Designer
Davide Ferrarese ... set dresser
Suzy Fink ... Props Coordinator
Colin H. Fraser ... construction manager
Tyler Free ... set dresser (as Andrew Tyler Free)
Shane Garner ... set dresser
Hannah Gawthorpe ... junior assistant set decorator
Nick Geller ... props manufacturing buyer
Stephanie Gibbins ... construction buyer & coordinator
Andrew Guyett ... scenic painter
Rohan Harris ... scenic artist
Todd Harris ... storyboard artist
Steve Hayward ... Prop Modeller
Scott Hebden ... playback technician
Ashton Hertz ... screen graphics producer: Territory Studio
Alexandra Hesketh-Wells ... junior assistant buyer
Jim Hewitt ... set designer
Diem Hoang ... assistant art director
Joey Hodges ... greens stand-by
Andrew Hughes ... prop modeller
Kate Suzanne Hunter ... set dec assistant art director
Alexander Jay Hutchings ... model maker
Katie Hyatt ... 3d prop modeller
Casey Ivall ... set dec assistant
Tommy Janulis ... 2nd unit prop master: New York
John Kelso ... welding lead foreperson
George Knowles ... trainee propman
Helen Koutas ... Lead Graphic Designer
David Krentz ... storyboard artist
Tani Kunitake ... Illustrator
Eva Kuntz ... concept artist: vfx
Phil Langone ... storyboard artist
Nick Lawrence ... carpenter
Emily Lewis ... junior assistant set decorator
Tom Lewis ... assistant construction coordinator
Helen Logan ... assistant buyer: dailies
Richard MacMillan ... stand-by props
Jerad Marantz ... concept artist
Karl J. Martin ... set designer
Petr Mazura ... leadman
Laura McDonald ... art department trainee
Tom McLoughlin ... screen graphics producer: Territory Studio
Nick Milner ... assistant property master
Lorna Moon ... prop modeller
Shawn Mulligan ... key construction grip
Craig Narramore ... HOD Prop Modeller
Anthony O.H. Navarro ... set dressing leadman
Thomas A. Nelson ... storyboard artist
Will Newton ... Assistant Art Director
Josh O'Neill ... carpenter
Katherine Pearl ... art department coodinator
Nick Pelham ... storyboard artist
Chris Peters ... Assistant Art Director
Alice Phelps ... Assistant Buyer
Max Phillips ... Junior Draughtsperson
Gianluca Piola ... Props: Italy
Theofano Pitsillidou ... model maker
Graeme Purdy ... property master
Agis Pyrlis ... Draughtsperson
Polly Rawlings ... assistant buyer/set dec co-ordinator: Prague
Devin Recalde ... additional on set dresser
Joanne Ridler ... stand by art director
Eleonore Rolandez ... Prop Modeller
Alex Rutherford ... senior prop modeller
Timothy J. Scanlin Jr. ... assistant property master: NY UNIT
Michael Seymour ... hod rigger
David Sheldon-Hicks ... screen graphics: Territory Studio
Jamie Shelley ... Charge hand painter
Aaron Sowd ... storyboard artist
Codrina Spataru ... prop modeller
Gareth Sprey ... Draughtsperson
Carter Stanislaw ... props: ny
Jackson Sze ... senior concept illustrator
Henrik Tamm ... Concept Artist
Katerina Van Gemund ... Art Department Coordinator: Czech Republic
Daniel Vincze ... asst. set decorator/concept artist
Mimi Violette ... graphic designer
Cassandra Virdee ... Draughtsperson
Mirko von Berner ... Swing
Ketan Waikar ... Draughtsperson
Dan Walker ... Concept Artist
Rachel Wallbridge ... Junior Prop Modeller
Randolph Watson ... Concept Artist / concept artist
Christopher Waugh ... set dresser
Keith Weir ... storyboard artist
Lisa Williams ... graphic designer: dailies
Hannah Wills ... senior props buyer
Graham Wyn Jones ... storyboard artist
Helen Yates ... set dec junior draftsperson
Petr Zuza ... props buyer
William Wright ... playback technician: Compuhire (uncredited)

Sound Department 

Kyle Arzt ... re-recording mix technician
Dicken Berglund ... ADR Mixer
Sean Byrnes ... production sound mixer: Los Angeles / sound mixer: Los Angeles
Petr Cechák ... production sound mixer: second unit
Chris Diebold ... sound designer
Lloyd Dudley ... sound mixer second unit
Omar Fasli ... sound trainee
Steve Finn ... Key First Assistant Sound
Cei Frampton ... 1st assistant sound: second unit
Casey Genton ... sound effects editor
Tom Harrison ... Key First Assistant Sound
Gary A. Hecker ... Supervising Foley Artist
Christy Illius ... additional sound mixer/new york: second unit
Dan Kenyon ... sound effects editor
Tony Lamberti ... re-recording mixer / supervising sound editor
Michael Miller ... ADR Mixer
James Morioka ... dialogue editor
Chris Munro ... production sound mixer
Hosea Ntaborwa ... sound trainee
Kevin O'Connell ... re-recording mixer
Lee Orloff ... sound mixer: Additional Photography
Rick Owens ... foley artist
Roman Rigo ... cable person: Prague unit
Kyle Rochlin ... Foley mixer
Alec Rubay ... foley supervisor
Ashley Sinani ... Sound Trainee: dailies
Andrew Sissons ... sound mixer: second unit
Martin Svojger ... boom operator: second unit
Hanna Tailleur ... 2nd Assistant Sound: dailies
Steven Ticknor ... sound designer / supervising sound editor
William Towers ... First Assistant Sound
Julian Townsend ... production sound mixer: New York
Tom Wilkin ... second assistant sound

Special Effects by 

Norman Baillie ... Special Effects Senior Technician
Genevieve Bevan-John ... senior special effects pyrotechnician
Kevin Bitters ... Special Effects Prep Supervisor
Roy K. Cancino ... special effects supervisor
Kenneth Cassar ... senior special effects pyrotechnician
Pasquale Catalano ... special effects supervisor - italy
Dionisia Cirasola ... breakaway technician
John Delaney ... special effects technician
Nick Finlayson ... senior special effects technician
Katie Gabriel ... special effects buyer
Rob Heggie ... special effects floor supervisor
Roman Holub ... special effects technician
Dagan Jurd ... pyrotechnician
Chris Manger ... special effects wire rigger
Ella Mango Chow ... Special Effects Trainee (as Ella Marshall-Dutton)
Arlo Markantonatos ... special effects technician
Tiziano Martella ... breakaway technician
Julio Navarro ... senior special effects technician
Adrian Nica ... special effects technician/pyrotechnician
Miroslav Precechtel ... special effects technician
Simon Quinn ... special effects senior pyro technician
Simon Rafferty ... special effects
Michael Rudnik ... special effects senior technician
Luke Rutter ... special effects technician
Arthur Spink Jr. ... Special Effects Designer
Marc Tantin ... special effects technician: additional photography
Andy Williams ... special effects supervisor
Tamara Williams ... special effects trainee

Visual Effects by 

Jérémie Abrial ... character modeler: Industrial Light and Magic
Hayley Adams ... layout artist: Industrial Light and Magic
Jose Gregorio Aguilar ... matchmove artist
Niki Carras Alexander ... creative resource manager: the third floor
Azra Alkan ... digital compositor
Jon Allen ... Previs Lead/Postvis Supervisor: Proof, Inc
Juan Alonso ... digital compositor
Chrisser Alvarez ... visualization artist: the third floor inc
Cody Amos ... senior effects artist: Luma Pictures
Tor Andreassen ... digital compositor: Image Engine
Doug Appleton ... vfx supervisor: Perception
Manidhar Areti ... visual effects artist
Jose Armengol ... visual effects photographer: Clear Angle Studios
Raghav Arumugam ... visualization artist: the third floor inc
Paul Ashall ... layout artist: Industrial Light & Magic
Luke Avery ... visualization artist: the third floor inc
Frances Baldasarro ... VFX Capture Technician: Clear Angle Studios
Michael Jeff Baldemoro ... background prep supervisor: Image Engine
Adam Balentine ... compositing supervisor: ScanlineVFX
Jasper M. Baltzersen ... compositor: Crafty Apes
Kris Barone ... head of operations: Perception
Pharoah Barrett ... visualization artist: the third floor inc
Tommy Barry ... visual effects artist
Bryan Bartlett ... digital compositor: ILM
Geeta Basantani ... senior compositor: Sony imageworks
Monika Batchelor ... Roto Paint Artist: Luma Pictures
Ines Baumgartner ... visualization artist: the third floor inc
Thomas Baxter ... layout technical assistant
D.J. Becerral ... roto/paint artist: Luma Pictures
Kevin Bell ... Senior Compositor: ILM
Martin Bell ... previs artist: Proof, Inc
Georgia Benjamin ... visual effects assistant coordinator
Nadir Bennac ... Data Wrangler
Adam Bennink ... Associate Production Manager
Brian N. Bentley ... technical director
Greg Berridge ... training department manager
Romain Besnard ... visual effects artist
Jayden Beveridge ... layout artist: Rising Sun Pictures
Theodore Bialek ... visual effects supervisor: Sony Pictures Imageworks
Brad Blackbourn ... previs artist
Stephen A. Bloch ... visualization artist: the third floor inc
Nagender Raju Boga ... effects artist: Luma Pictures
Ioan Boieriu ... cg supervisor: ScanlineVFX
Timothy Bond ... digital coordinator: Luma Pictures
Matteo Borgomanero ... Assistant Data Wrangler
Arnaud Boulanger ... previsualization artist: the third floor inc
Florian Boury ... visual effects artist
Neal Bradshaw ... photogrammetry 3d scan artist: gentle giant studios
Alex Branton ... 2d pipeline supervisor
Tiffany Nichole Bromley ... digital compositor: luma pictures
Stuart Brown ... previs artist: Proof, Inc
John Brubaker ... compositing supervisor: Crafty Apes
Justin Brunett ... animator: Luma Pictures
Mattias Brunosson ... animation supervisor: ScanlineVFX
Shauna Bryan ... visual effects executive producer: SPI
Roman Bugrov ... visual effects artist: Territory Studio
James Burr ... previsualization lead: the third floor inc
Jake Bush ... visual effects artist
John Caldwell ... visualization editor: the third floor inc
David Cam ... roto and paint: Image Engine
Ismael Camarillo ... digital compositor
Alexandre Cancado ... CG supervisor: Luma pictures
Alex Cannon ... visualization artist: the third floor inc
Brian Carney ... previsualization lead: the third floor inc / visualization artist: the third floor inc
Dan Carney ... technology: ILM
Eric Carney ... founder: the third floor inc
Kevin Carolan ... production assistant
Simon Carr ... visual effects supervisor: Territory Studio
Stephen Castor ... motion capture supervisor
Jordan Catracchia ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Cameron Ceja ... senior production coordinator
Joe Censoplano ... compositing look dev lead: luma pictures
Gordon Champ ... previsualization modeler: Proof, Inc
Yashvhanth Chandrasekaran ... digital compositor
Alice Chang ... visualization artist: the third floor inc
Marcin Charlicki ... digital compositor: ScanlineVFX
Belinda Chen ... digital compositor
Jesse James Chisholm ... visual effects supervisor: second unit
Yi-Hsuan Kent Chiu ... senior texture artist: Image Engine
Soomin Chon ... fx artist: ScanlineVFX
Chao Chun Chou ... visualization artist: the third floor inc
Matthew Choy ... Lighting/Lookdev Artist
Johnson Chuang ... fx td: Image Engine
Suzanne Cipolletti ... previsualization lead: the third floor inc / visualization artist: the third floor inc
Danny Clark ... visualization artist: the third floor inc (as Daniel Clark)
Jimi Clark ... department manager roto/paint & outsource
Adam Coglan ... previs artist: Proof, Inc
Chris Cook ... lead modeler: Framestore
Simon Corbaux ... cfx supervisor
Marc-André Coulombe ... lead rigging td: Framestore
Chad Cox ... visualization artist: the third floor inc
Daniel James Cox ... visual effects art director: SPI
Ed Coy ... senior generalist: ILM
Nicholas Cross ... senior lighting artist
Andrew Cunningham ... senior matte painter: Sony Pictures Imageworks
Ryan Cushman ... layout/pipeline supervisor
Nick Dacey ... visual effects editor: Industrial Light & Magic, London
Oscar Dahlén ... FX TD
Eric Daly ... senior producer: Perception
Billy Dao ... technical layout animator: Luma Pictures
Sharon Das ... VFX Production Assistant: Luma Pictures
Alex Davidson ... artist: Perception
Amy Davis ... digital compositor
Yoshi DeHerrera ... visual effects supervisor: Gentle Giant Studios
Michelle Del Rosario ... visualization artist: the third floor inc
Jorge del Valle ... previsualization artist: Proof, Inc
Caroline Delgado ... digital compositor
Quimet Delgado ... senior matte painter: Luma Pictures
Aaron Dennis ... effect technical director
Julien Depredurand ... FX Lead: Image Engine
Kunal Desai ... modeller: Framestore
Stefano Di Noia ... lighting artist
Miran Dilberovic ... previs artist
Nacho Doctor ... effects technical director: Framestore
Alex Drinkall ... senior capture technician: Clear Angle Studios
Paul Driver ... visual effects producer: Luma Pictures
Dave Duarte ... capture technician: Clear Angle Studios
Geer DuBois ... visualization artist: the third floor inc
Peter Dudley ... digital compositor
Daniel Duwe ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Frank Eagan ... Previs Modeler: Proof, Inc
Kade Eckstein ... digital compositor
Jason Edwards ... Senior Modeler
Jake Efthymiou ... Systems Administrator: Scanline VFX
Olivia Eichenseer ... visualization coordinator: the third floor inc
Rachel Elfassy-Bitoun ... visual effects coordinator
Josh Ellem ... digital matte painter
Daniel Elophe ... Compositing Supervisor: Image Engine
David Entin ... visual effects coordinator: Columbia Pictures
Todd Erickson ... visualization artist: the third floor inc
Joan Fang ... visual effects in house coordinaor
Rodolfo Fanti ... modeller: Framestore
Marq Faulkner ... senior lighting td: SPI
Ari Feblowitz ... visualization artist: the third floor inc
Sean Feeley ... pipeline TD: Territory Studio
Susana Fernández Casco ... Paint/Roto Artist: Industrial Light & Magic
Emelia Fiell ... technology production manager: Framestore
Kiel Figgins ... senior animator: ILM
Fabrizio Fioretti ... visual effects artist: ILM
Rose Fitzmaurice ... vfx data assistant
Benjamin Flynn ... visual effects artist
Julian Foddy ... vfx supervisor: ILM
David Fonti ... visual effects artist
Frederic Fourier ... Lead generalist: ILM
Richard Fox ... digital compositor
Michael Freedman ... Additional Previs Editor
Carl Frytz ... Previs Artist: The Third Floor Inc / visualization artist: the third floor inc
Pawl Fulker ... previsualization supervisor: Proof, Inc
Amber Fullwood ... vfx data wrangler
Antonio Funaro ... previs artist: Proof, Inc/previs artist: The Third Floor
Haji Gadirov ... fx artist: SCANLINEVFX
Raphaël Gadot ... visual effects artist: Luma Pictures
Adam Gailey ... Head of FX
Megan Galbraith ... Associate Production Manager
Vikas Ganer ... Senior Roto and Paint Artist: scanline vfx
Bryce Gardiner ... VFX Editor: Scanline VFX
Liam Gare ... digital compositor
Jesus Garrido ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Russ Gautier ... design supervisor: Perception
Pätrick Gehlen ... visualization artist: the third floor inc
Hongfei Geng ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Christina Georgieva ... senior modeler
Tristam Gieni ... Senior Lighting TD
Luke Gilbert ... it specialists: the third floor inc
Mike Gilbert ... Senior Environment TD: Proof Inc
Todd Gill ... lighting artist: Luma Pictures
Kristin Goedicke ... jr pipeline technical director: Luma Pictures
Jonathan Goldsmith ... senior stereoscopic 3D producer
Danny Gonzalez ... principal/founder: Perception
Mitch Gonzalez ... visualization artist: the third floor inc
Alexandros Gotsis ... visual effects artist: Territory Studio
Oded Granot ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Callum Grant ... render support
Luke Gray ... pipeline technical director: Framestore
Meagan Green ... lighter/compositor: Luma Pictures
Andrew Greenlee ... visualization artist: the third floor inc
John Gresko ... digital artist
Mikhail Gubkin ... effects technical director
Gina Guerrero ... pipeline technical director: the third floor
Amandine Gutierrez ... production coordinator
Marie-Ève Gélinas ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Charlie Habanananda ... digital grading artist: Framestore
Nicholas Hampshire ... pipeline technical director
Donghoon Han ... compositor: ScanlineVFX
Matthew Hanger ... senior fx technical director: Sony Imageworks
Heiðrún Tinna Haraldsdóttir ... digital compositor
Rich Hardy Jr. ... in-house compositor: Marvel Studios
James Harmer ... lead environment artist
Dylan Harris ... visualization artist: the third floor inc
Rick Harris ... lidar lead: Clear Angle Studios
Bethany Harvey ... visual effect editor
Patrick Haskew ... previsualization supervisor: the third floor inc
Moritz Hausler ... fx td: Image-engine
Oliver Hearsey ... senior layout artist: Image Engine
Daniel Heder ... visualization artist: the third floor inc
Alex Heffner ... visual effects and augmentation lead
Grant Henderson ... visual effects artist: Territory Studio
Lazaro Hernandez ... visualization artist: the third floor inc
Este Heyns ... VFX Capture Lead: Clear Angle Studios
Ben Hicks ... visual effects artist: Territory Studio
Alan Hodges ... virtual production artist: Profile Studios
Koen Hofmeester ... senior effects technical director: Industrial Light & Magic - as Koenraad Hofmeester
Julianne Holzschuh ... in-house compositor: Marvel Studios
Andrew Honacker ... visualization artist: the third floor inc
Paul Hopkins ... visualization artist: the third floor inc
Barry Howell ... founder: the third floor inc
Katie Hoyt ... visual effects coordinator
Jiaxuan Hu ... visualization artist: the third floor inc
Jonas Huerta ... data wrangler: NY Unit
Steven Hughes ... previsualization artist: Proof, Inc
Chris Hung ... lighting lead
Seung Rok Hwang ... matchmove artist: Method Studios
David Hyde ... vfx production assistant
Daniel Højlund ... screen graphics: Territory Studio / visual effects artist: Territory Studio
Evan Jacobs ... senior stereoscopic 3D supervisor
Seok Ryan Jang ... senior compositor: Scanline VFX
Woonha Jang ... visualization artist: the third floor inc
Jack Jenkins ... Paint/Roto Artist: Industrial Light & Magic
Woojo Jeon ... vfx bidding producer
Marc Jones ... matchmove supervisor: SPI
Shannon Justison ... visualization artist: the third floor inc / visualization supervisor: the third floor inc
Javier Kadry ... Data Wrangler: Luma Pictures
Andrew Kalicki ... technical coordinator: Luma Pictures
Bart Karon ... assistant technical director: Framestore
Naoki Kato ... fx td
Preet Katta ... paint and roto: framestore
Rosie Keane ... Layout artist: ilm london
Kristian Kebbe ... fx artist: luma pictures
Ian Kelly ... Production Manager
Andrew Kennedy ... senior technical director: Stereo D
Connie Kennedy ... motion capture producer
Dulshan Keragala ... model/texture artist: Luma pictures
Tilmann Kerkhoff ... artist: Perception
Jeannine Kernisan ... visualization artist: the third floor inc
Damien Kessler ... visual effects artist: luma pictures
Kevin J. Kim ... lighter/compositor: Luma Pictures
Marvin Kim ... modeling supervisor
Ryan Kirtack ... visualization artist: the third floor inc
Ben Kocic ... matchmove artist
John Koltai ... Motion Graphics Designer
Paul Koontz ... visualization artist: the third floor inc
Jack Kosoyan ... visualization artist: the third floor inc
George Krauter ... matte painter
Hannes Krieger ... fx lead: Scanline VFX
Yadu Krishnan ... senior paint & roto artist: ScanlineVFX
Mateusz Krzastek ... lead compositor: Rising Sun Pictures
Magnolia Ku Lea ... animator
Evan Kwan ... compositor: Image Engine
Erran Lake ... Lead Data Wrangler
Mala Lal ... visual effects artist
David Lamb ... visualization artist: the third floor inc
Alberto Landeros ... digital compositor: Method Studios
Dávid Lantos ... rigging td: Image Engine
Jeremy Lasky ... principal/founder: Perception
Claire Lawrence-Slater ... creature FX TD: Framestore
Julius Lechner ... vfx supervisor: ScanlineVFX
Herman Lee ... visualization artist: the third floor inc
Jooyong Lee ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Susan Jean Lee ... Production Assistant: Sony Pictures Imageworks
Win Leerasanthanah ... visualization artist: the third floor inc
Thomas Lefebvre ... fx lookdev lead: framestore
Eric D Legare ... senior rigging td
Chris Lentz ... animation supervisor: ILM
Patrick Lermitte ... Associate Production Manager: Sony Pictures Imageworks
Louisa Hoi-Tung Leung ... visual effects coordinator
Ariel Levental ... compositor: Framestore
Hamilton Lewis ... previsualization supervisor: the third floor
Jesse Lewis-Evans ... visualization artist: the third floor inc
Kuan Lin ... senior look development
Gian Ignacio Lombardi ... compositing & lighting: Luma Pictures
Javier Lopez ... visualization supervisor: the third floor
Geoff Lou ... visualization artist: the third floor inc
Alicia Lowndes ... visual effects coordinator
Francesco Lupo ... senior groom td: ILM
Nick Lyons ... visual effects artist: Territory Studio
Vlad Lysenco ... artist: Perception
Wanqi Lyu ... junior FX Pipeline TD: Luma Pictures
Michael Löffler ... senior pipeline td: ScanlineVFX
Susan Ma ... integration department manager: Method Studios
Filippo Maccari ... fx senior technical director: Imageworks
Jimmie MacDonald ... visual effects coordinator: method studios
Laura Macfadyen ... matte painter: Image Engine
Carol Madrigal ... post production manager: Profile Studios
Jona Maluck ... digital compositor: Method Studios
Chris Manabe ... visualization artist: the third floor inc
Ben Margerison ... visual effect coordinator: Territory Studio
Nicholas Markel ... founder: the third floor inc
Jason Marlow ... Matchmove Supervisor
Brandon Martin ... lighting td
Dominic Martin ... digital artist
Rafael Martins ... Layout Artist: Industrial Light & Magic
Marco Masotti ... digital compositor
Caterina Massuras ... vfx production assistant: Italy
Shawn McCarten ... lead lighting artist: Rising sun pictures
Nathan McConnel ... animation supervisor: Framestore
Daniel McCue ... visualization artist: the third floor inc
Andrew McCully ... previsualization lead: the third floor inc
Tom McLoughlin ... visual effects producer: Territory Studio
Jennifer McSpadden ... realtime system operator
Lorenzo Miglietta ... visual effects artist: Territory Studio
Luca Mignardi ... Senior Compositor: Industrial Light & Magic
Francesca Milde ... compositor
Scott Miller ... studio manager: Scanline VFX
Jackie Mills ... roto/paint supervisor
Kyoungsoo Min ... Model/Texture Artist: Luma Pictures
Jamie Moggach ... compositor
Justin Molush ... design lead: Perception
Kevin Monge ... photogrammetry 3d scan artist: gentle giant studios
Mathew Monro ... lighting technical director: ILM
Reuben Montgomery ... visual effects artist
Scott Morgan ... visual effects artist
Hiroshi Mori ... founder: the third floor inc
Liam Morris ... previs asset builder: Proof, Inc
Ivan Moutinho ... plate lab wrangler
Susan Mueller ... 3d stereoscopic production manager
Andy Mulligan ... Layout artist: ILM
Sam Munnings ... visual effects artist: Territory Studio
Jeremy Munro ... visualization artist: the third floor inc
Balaji Muppalla ... visual effects
Dennis Murillo ... senior visual effects coordinator
Connor Murphy ... visualization artist: the third floor inc
Brian Murray ... visualization artist: the third floor inc
Hee-Chel Nam ... visual effects artist
Sheldon Neill ... digital coordinator: Luma Pictures
Alessandro Neri ... compositor: Luma Pictures
Sarah Neveu ... matte painter
Trent Newton ... ingest/delivery department: Stereo D
Cyndi Ochs ... visual effects producer
Kieran Ogden-Brunell ... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Jaesung Oh ... vfx production manager
Yvonne Oh ... Compositor: Sony Pictures Imageworks
Maxx Okazaki ... Lead CG Modeler: Sony Pictures Imageworks
Gerome Oldfield ... modeller: framestore
Matteo Olivieri-Dancey ... digital compositor
Zofie Olsson ... digital compositor
Jonathan Opgenhaffen ... vfx art director
Raphael Oseguera ... roto department manager
Artem Otvodenkov ... artist: Perception
Phil Outen ... Senior Compositor: Luma Pictures
Matthew Ozerski ... previs editor
Amanda Pamela ... Lead Compositor: Sony Pictures Imageworks
Francesco Panzieri ... compositor: Luma Pictures
Daniel J. Pastor ... digital compositor
Andres Patarroyo ... Previs artist
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios
Harshal Patil ... Layout Artist
Brian Peluso ... compositor: Scanline VFX
Chris Pember ... senior generalist
Joseph Pepper ... CG Supervisor
Michael Perdew ... visual effects producer: luma pictures
Adam Pere ... visual effects producer: Crafty Apes
Matt Perrin ... previsualization supervisor
Andrea Peverelli ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Andrea Pezzolato ... lead texture artist: Framestore
Long-Hai Pham ... visualization artist: the third floor inc
Nicolas Pierquin ... concept artist: luma pictures
Andrea Piersanti ... digital compositor
Dan Pilgrim ... visualization artist: the third floor inc
Raphael A. Pimentel ... animation supervisor
Kevin Pinga ... visual effects artist
Andrew Pinson ... digital compositor: Framestore
Anastasia Pirchio ... creature fx td
Ann Podlozny ... Executive Visual Effects Producer: ILM
Jason Pomerantz ... Post Production Supervisor: Stereo D
Eric Ponton ... senior compositor: Image Engine
Andrew Popplestone ... visual effects supervisor: Territory Studio
Eddie Porter ... lead compositor: Luma Pictures
Justin Porter ... junior pipeline td: Luma Pictures
Quentin Prenant ... scanline creature fx artist
Warren Presland ... Modeller: Framestore
Carlota Primo ... lighting technical director
Stewart Probert ... production manager: Clear Angle Studios
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Industrial Light & Magic
Nick Purrier ... Image Engine / visual effects coordinator
James Pyper ... visual effects artist
Vani Rakesh ... Digital Coordinator: Luma Pictures
Kisholay Ray ... production coordinator: Deluxe StereoD
Florent Revel ... matchmover
Geoffrey Reynaud ... fx technical director
Daniel Riddle ... modeler & texture artist: luma pictures
Mnandi Ridley ... visual effects artist: 3D Scanning
Marc D. Rienzo ... Additional Visual Effects Supervisor: Marvel Studios
Marlon Rivas ... compositor: Crafty Apes
Martin Rivera ... visualization artist: the third floor inc
Joshua Robertson ... Pipeline TD
Samantha Rocca ... vfx production manager
Dane Rockingham ... technical specialist
Timothy Rodriguez ... concept artist: ILM
Karl Rogovin ... FX TD: Luma Pictures
Xavier Roig ... senior lighting TD: Image Engine
Casey Rolseth ... lookdev lead: Method Studios
Marcos Romero ... character td: luma pictures
Emily Roper ... texture photographer
Andrea Rosa ... creature TD: ILM
Sean Rourke ... visualization artist: the third floor inc
Mike De Rubertis ... visualization artist: the third floor inc (as Micheal Rubertis)
Jaymes Ruffin ... Digital Coordinator
Paul Runyan ... : The Third Floor / visualization artist: the third floor inc
Caitlin Rupert ... visualization artist: the third floor inc
Nathan Rusch ... pipeline technical director: Luma Pictures
Haley Samms ... motion editor
Martin Sandahl ... Visual Effects Editor: Framestore
Jan-Willem Sanderman ... vfx line producer: framestore
Leah Sargent ... visual effects manager: additional photography
Tarkan Sarim ... lead grooming td: Scanline VFX
Quinlan Saule ... visualization artist: the third floor inc
Rebecca Saunders ... on set coordinator/assistant data wrangler
Casey Schatz ... technical supervisor: the third floor inc
Conor Schock ... compositor: SPI
Marc Schoenbeck ... compositing artist: Luma Pictures
David Schott ... digital compositor
David Schulz ... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Walter Schulz ... crowd department supervisor
Hamish Schumacher ... visual effects supervisor: Method Studios
Denis Scolan ... compositing supervisor: ILM
Brendan Seals ... visual effects supervisor: Luma Pictures
Anik Seguin ... visual effects editor
Elham Sepehrjou ... visualization artist: the third floor inc
Bryan Servante ... lead previs artist: Proof, Inc
Miles Shacklady ... Assistant Technical Director: Framestore
Riess Shafique ... visual effects artist: Territory Studio
Tatsuyuki Shimada ... Animator
Gabriella Sinella ... Assistant Data Wrangler
Thanapoom Siripopungul ... character td supervisor: luma pictures
Janek Sirrs ... visual effects supervisor
Dane Allan Smith ... Vice President: The Third Floor
Chloe Soares ... vfx coordinator: Perception
Paul Song ... compositor: Crafty Apes
Sepp Sonntag ... environment supervisor: Image Engine
Laura Soriano Martínez ... modeler
Kevin Souls ... visual effects supervisor: Luma Pictures
Aaron Sowd ... visualization artist: the third floor inc
Lisa Spence ... visual effects producer: ScanlineVFX
Doug Spilatro ... visual effects artist
Ashley Stanton ... matchmove artist: Framestore
Petter Steen ... ILM: senior generalist
Paul Stevens ... data wrangler
Michele Stocco ... vfx supervisor: ScanlineVFX
Alan Stucchi ... digital compositor
Matt Sullivan ... visualization artist: the third floor inc
Iryna Sumanova ... roto/paint artist: Image Engine
Ryley Swan ... fx artist: luma pictures
Lori Talley ... previsualization producer: the third floor inc
Kevin Tan ... visualization artist: the third floor inc
Dipak Tarpara ... vfx artist: Stereo D
Ahmet Levent Tasel ... senior software developer: scanline vfx
James Tavet ... matchmove artist: Image Engine
Eunice Taylor ... Digital Coordinator: Luma Pictures
Christopher Thellas ... visual effects coordinator: the third floor inc
Jason Thielen ... visualization artist: the third floor inc
Brian Thomason ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Tim Tobin ... digital compositor: Scanline VFX
Lachlan Tolley ... compositor
Steven Tom ... visualization artist: the third floor inc
Beth Tomashek ... visualization artist: the third floor inc
Saul Toresan ... visualization artist: The Third Floor
John Toth ... digital compositor: rising sun pictures
Fabio Tovar ... visualization artist: the third floor inc
Will Towle ... Lead Digital Compositor
Mauricio Valderrama ... Lead Compositor
Nick van Diem ... senior creature td: Industrial Light & Magic
Jack Van Nuis ... compositor
Arnulfo Vargas ... visualization artist: the third floor inc
Luis Vega ... visualization artist: the third floor inc
Vivaswan Venkat ... visual effects coordinator
David Vidal Pedroza ... visual effects artist
Aude Vitrant ... Department Manager
Maximilian-Gordon Vogt ... lead modeler
Yonghow Vong ... senior lighting technical director: SPI
Scott Vosbury ... compositor: Scanline VFX
Anne Vu ... compositor: Image Engine
Jakub Vykoukal ... concept artist
Alexis Wajsbrot ... visual effects supervisor: framestore
Isaiah Walker ... roto/paint artist: Image Engine
Michael Walton ... digital compositor: Framestore
Houhan Wang ... artist: Perception
Alex Wareham ... Render Wrangler
Aidan Waugh ... ingest/delivery department: Stereo D
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Fabrizio Weiss ... vfx coordinator: Italy
Larry Weiss ... CG Supervisor: Sony Pictures Imageworks
Hunter Welker ... visualization artist: the third floor inc
Rebecca Wells ... paint and roto artist: Luma Pictures
Peter Welton ... paint supervisor
Shane Christopher Wicklund ... senior digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Ryan Wieber ... digital compositor
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Lucy Wisada ... Assistant Technical Director
Christine Wong ... finance director: Image Engine
Christian Wood ... digital compositor: Crafty Apes
Shendy Wu ... visualization artist: the third floor inc
Howard Yan ... accountant: ScanlineVFX
Tiffany Yee ... visualization artist: the third floor inc
Mark Yfantidis ... digital artist
Jin A Yoon ... Lighting Artist
Sophia Yu ... visualization artist: the third floor inc
Alyssa Zarate ... Lead Matte Painter
Alexandra Zedalis ... visualization artist: the third floor inc
Lauren Zimmer ... visualization artist: the third floor inc
Andrew Zink ... cg supervisor: luma pictures
Camille Zurcher ... Assistant Coordinator
Thomas Scott Holland ... visual effects coordinator (uncredited)
Andrea Lackey Pace ... executive director of editorial: production services and resources (uncredited)
Caspar Vinall ... paint & roto artist: Framestore (uncredited)

Stunts 

Paola Altobelli ... stunt performer
James Apps ... stunt performer
Nina Armstrong ... stunt performer
Gary Arthurs ... stunt performer
Luciano Bacheta ... Samuel L Jackson
Dean Bailey ... stunt driver
Paul Bailey ... stunt performer
Russell Balogh ... stunt performer
Chris Barnes ... stunt performer
Gavin Barnes ... stunt performer
Walter S. Bernard ... stunt performer
Nitasha Bhambree ... stunts
Jan Brichcin Jr. ... stunt performer
Marek Brichcin ... stunts
Matous Brichcin ... stunts
Dan Brown ... stunt coordinator: Additional Photography / stunt floor supervisor
Andrew Burford ... stunt performer
Jared Burke ... stunt driver
Liam Carey ... stunt performer
Elisabeth P. Carpenter ... stunts
Massimiliano Catasta ... stunts
Adam Collins ... stunt performer
Liam Coote ... stunt performer
George Cottle ... stunt coordinator
Brycen Counts ... assistant stunt coordinator
James Cox ... stunt double: Jake Gyllenhaal
Jason Curle ... stunt performer
Andrius Davidenas ... stunt performer
Tim Davies ... stunt performer
Alessandro Xavier De Silva ... stunt performer
Ray De-Haan ... stunt performer
Hakeem Dickson Jr. ... stunts
Elizabeth Donker Curtius ... stunt performer
Michaela Dvorska ... stunt performer
David Elson ... Spider-Man stunt double: additional photography / Tom Holland stunt double: additional photography
James Embree ... stunt performer
Rick English ... stunt performer
Timothy Eulich ... stunt performer
Dan Euston ... stunt performer
Rachael Evelyn ... stunt performer
Marie Fink ... stunts
Rocco Maria Franco ... stunts
Aja Frary ... stunt double additional photography: Zendaya
David Garrick ... stunt performer
Anthony Genova ... utility stunts
Shane Geraghty ... utility stunts
Maria Gnecchi ... stunts
Luke Gomes ... stunt double: Tony Revolori
Chris Grabher ... stunt performer: additional photography
David R. Grant ... stunt performer
Dan Griffiths ... stunt performer
Richard Hall ... stunts
Nadia Hansell ... stunt performer
Gabriella Harman ... stunt performer
James Harris ... stunt double: Jake Gyllenhaal
Maria Hippolyte ... stunts
Dan Hirst ... stunts
Anthony Hoang ... stunt performer
Tien Hoang ... stunt performer
Al Holland ... stunt performer
Niahlah Hope ... stunt performer
Octavia Hopwood ... stunt performer
Jacob Hugghins ... stunts
Terry Jackson ... stunts
Jonny James ... stunt performer
Amy Johnston ... stunts: motion capture
Antal Kalik ... stunt performer: additional photography
Ellie Keighley ... stunt performer
Keone Kim ... utility stunts
Jess King ... stunts
Ingrid Kleinig ... stunt performer
Cristian Knight ... stunt performer
Bogdan Kumshatsky ... stunt performer
Imogen Leaver ... Zendaya
Andy Lister ... stunt performer
Sarah Lochlan ... stunt performer
Donovan Louie ... stunt performer
Christina Low ... stunt performer
Paul Lowe ... stunt performer
María Jesús Lucas ... stunt performer
Joshua Luttrell ... stunts
Adrian McGaw ... stunt performer
Cassie Lee Minick ... stunt performer: additional photography
Stefano Maria Mioni ... stunt coordinator: Italy
Nikita Mitchell ... stunt performer
Julia Mollin ... stunts
Theo Morton ... stunt performer
Steven Mullins ... stunt performer
Andrei Nazarenko ... stunt performer
David Newton ... stunt performer
Catherine Peck ... stunt performer
Jaroslav Peterka ... assistant stunt coordinator
Christopher Place ... stunts
Tilly Powell ... stunt performer
Simon Rhee ... additional stunts
Luci Romberg ... stunt performer
Tracey Ruggiero ... utility stunts
Tomas Rydval ... stunts
Luke Scott ... stunt double: Tom Holland
Martin Semerád ... stunt driver
Walter Siccardi ... stunt performer
Derrick Simmons ... stunt performer
Jon Slayer ... stunt performer
Adam Smith ... stunt performer
Jamie Stanley ... stunt performer
Anna Stephenson ... stunt performer
John Street ... stunt driver
Laura Swift ... stunt performer
Rocky Taylor ... stunts
Roy Taylor ... stunt performer
Bryan Thompson ... stunt performer: additional photography
Greg Townley ... stunt double: tom holland
Richard Verran Townsend ... Stunt double: Jon Faverau
Massimiliano Ubaldi ... stunt performer
Edward Upcott ... stunt performer
Vittorio Verdirosi ... stunt performer
Chris Waite ... stunt performer
Marlow Warrington-Mattei ... Fight Coordinator
Joe Watts ... stunt performer
Leo Woodruff ... stunt driver

Camera and Electrical Department 

Andrea Abate ... electrician: Italian Unit
Wesley Alley ... 2nd unit assistant chief lighting technician: additional photography
Matt Ardine ... Gaffer: additional photography
Andrea Arnone ... d camera operator
Neil Ashton ... electrician
Kevin Baker ... still photographer: Art Department
Jacopo Baretton ... electrician
Jonathan Beattie ... a-camera/steadicam nyc unit
Bob Becchio ... First Assistant "B" camera NY unit
Lincoln Benjamin ... DIT Assistant
Jake Bennett-Young ... DIT Trainee: Dailies
Alessandro Bertucci ... electrician italy unit
Matteo Bolzonello ... assistant camera
Gregory Borges ... best boy grip: NYC unit
Enrico Bortignon ... electrician
Jeremy Braben ... aerial director of photography/drone op
Salvador Cachu ... best boy grip
Matteo Caocci ... electrician
Dj Carroll ... First Assistant Camera
Sean Cassidy ... Second unit / second unit
Pete Cavaciuti ... a camera/steadicam operator
Davide Ceccato ... first assistant camera: vfx unit
David Churchyard ... first assistant camera: 2nd Unit
Jan Ciboch ... assistant camera
Samuel Cig ... central loader
Goran Cipar ... "a" camera second assistant: additional photography Europe - uncredited
Bennett Clarke ... second assistant camera: second unit
Matthew Clements ... camera trainee: main unit, dailies
James Clemo ... electrician
Shaun Cobley ... A Camera/Steadicam 2nd Unit
Jack Coffen ... New York
John Conquy ... loader: NY Unit
Darren Coomber ... stand-by rigger
Tommaso Copetta ... rigging electrician
Alex Coverley ... A camera dolly grip
Jarvis Coxwell ... video assistant
Charles Crivier ... Key Grip/Addl Photography
Christopher Crivier ... Grip/Addl. photography Los Angeles
Bence Czeh ... auto grip
Carlos De Carvalho ... director of photography second unit
Mardon de Carvalho ... Digital imaging technician: second unit
Hanoi De La Paz ... rigging gaffer: italy
Nicolas De Luigi ... second assistant camera italy unit
Simona De Lullo ... second assistant camera: "b" camera Italy
Jonathan Dec ... Second Assistant Camera: Additional Photography
Jorge Del Toro ... "b" camera second assistant: NYC
Mario Delic ... camera operator: additional photography Europe - uncredited
Joshua Dempsey ... lighting technician
Eric Kyle Deshazo ... Video assist utility
Sean Devine ... Dolly Grip: Additional Photography
Peter Drinco ... techno crane operator: additional photography
Martina Fabian ... camera trainee
Brigitte Faucheaux ... playback operator
Jose Elias Felix ... Best Boy Electric: Los Angeles Unit
Jon Fenech ... video assistant: second unit, dailies
Bradley C. Ferm ... Electrician: Los Angeles unit
Max E. Fisher ... video assist trainee
Eddie Flores ... key grip
Doriano Forti ... grip
Paolo Frasson ... dolly grip
Michael Gallart ... rigging gaffer
Will Gardner ... data manager
Jorge Luis German ... video assist operator: reshoots
Francesco Luigi Giardiello ... digital imaging technician
Catherine Goldschmidt ... additional photography
Woody Gregson ... second assistant camera: b camera
Kevin C. Groff ... video assist utility: NY Unit
Xavier Guillen ... drone camera operator: Spain
Rodrigo Gutierrez ... main unit b camera operator
Nathan J. Harris ... DMX Tech: additional photography
Dan Hartley ... On Set Editor
Chloe Harwood ... central loader
Karel Himmer ... assistant camera
Ben Howlett ... Second assistant camera: dailies 2nd unit
Antti Janhunen ... electrician: second unit
Hannah Jell ... camera trainee: 2nd unit dailies
George Jenkins ... electrician: second unit
Sacha Jones ... additional first assistant camera
Tanzeel Kayani ... electrician
Keitt ... A Camera 1st Assistant: NYC Unit
Dustin Keller ... edge crane operator
Edwin Kim ... Electrician: Los Angeles unit
Ondrej Kos ... 1st AC: 2nd Unit Prague
Harold Lacuesta ... lighting console programmer: additional photography
Fredericka Lathbridge ... Camera trainee: dailies
Nathan Lloyd ... camera trainee: second unit
Ricky Loncaric ... key grip
Alfonso Lujan Jr. ... Key grip spain unit
Jay Maidment ... specials and unit photographer
Jeff Makarauskas ... loader: NYC Unit
Stefano Marino ... gaffer: Italy
Francesco Marotta ... d.i.t assistant
Alan Martin ... gaffer
Jason Martin ... rigging gaffer
Matthew Martin ... Rigging Best Boy
Matt McCarthy ... Libra head technician: dailies, first unit, "b" camera
Andrew McGovern ... dit trainee: dailies - 2nd unit
Adam McGrady ... video playback operator: second unit
James McMillan ... second unit cinematographer
Quinn McMillan ... camera operator NY
Josh Medak ... additional photography
Michael Mensah ... technodolly operator: dailies
Andrea Michelon ... data manager: second unit
Negoita Mihai ... libra head technician: dailies
Matthew J. Monahan ... lighting balloon tech
Matthew Montalto ... second assistant "a" camera
Daniel Zaldívar Morales ... camera trainee (as Daniel Zaldivar)
Mike Morales ... grip: Additional Photography
John Morris ... Grip Trainee
Marshall Mowbray ... video trainee: dailies
Simon Muir ... key grip: second unit
Alexandra Médeville ... C camera 2nd AC: dailies: main unit
Gary Nagle ... lighting technician
Romualdo Nati ... flight head technician: Italy Unit
Annabelle Nutt ... gaffer
David Penfold ... first assistant camera
Francesco Pera ... second assistant camera: Italy VFX Unit
Alan Perrin ... drone pilot
Derrick Peters ... "b" camera first assistant: additional photography Europe - uncredited
Radoslav Petkov ... video operator: additional photography
Iliyan Petrov ... video operator assistant
Giorgio Pezzotti ... Best boy grip: Italy
Richard Philpott ... camera operator: 'd' camera - main unit
Alfred Plaskitt ... Camera Trainee: Dailies
Carlo Postiglione ... Dolly grip / dolly grip
Greg Probert ... 2nd unit electrician
Michele Abramo Puricelli ... libra technician
Marek Radolf ... balloon lighting supervisor
Matt Rakstins ... dit trainee: dailies
Lawrence Razo ... video assist utility: additional photography
Terry Robb ... electrician
Sean Rogers ... libra head tech: dailies
Dani Rose ... Drone Pilot / Drone pilot
Marco Sacerdoti ... c camera
Ewan Sadler ... camera trainee
Jesse Coyote Sanchez-Strauss ... dolly grip (as Jesse Sanchez-Strauss)
Jack Sands ... second assistant camera: second unit
Matthew Santo ... Director of Photography: NY VFX Unit
Karel Schneiberg ... video assitant cableman
Adam Sculthorp ... Aerial camera operator: drone
William Sheffield ... electrician
Toni Sheppard ... loader / second assistant camera
Jeff Siljenberg ... 2nd unit lighting technician: additional photography
Jonathan Spencer ... gaffer: 2nd unit
Robert Stile ... key grip
Petr Stuna ... still photographer
Ryan Taggart ... first assistant camera: a Camera - Main Unit
Alec Taylor ... video assistant
Tom Taylor ... first assistant camera: dailies
Andy Thomson ... russian arm technician
Dempsey Tillman ... digital video engineer: Additional Photography and Mocap
Nicholas Timmons ... alpha head tech: NYC unit
Alex Tolios-Zisos ... grip trainee dailies
Roller Tomas ... dolly grip
Joe Tooke ... practical electrician department head
Grant Valentine ... lighting console programmer: additional photography
Mario Vargovic ... "a" camera first assistant: additional photography Europe - uncredited (additional photography - uncredited)
Ivo Velkov ... dit
Daigoro Vitello ... grip
Jiri Vopelka ... c cam second assistent camera
Andy Waddington ... Lighting Console Operator
Jeff Webster ... 2nd unit gaffer: additional photography
Paul Wheeldon ... first assistant A camera 2nd unit
Oliver Whickman ... electrician secound unit: second unit
JoJo Whilden ... still photographer: NYC unit
Ricardo Dee Williams ... sparks: second unit
Thomas Wong ... digital imaging technician nyc unit
Mihail Yanakiev ... "b" camera second assistant: additional photography Europe - uncredited
Alexander Liam Taylor ... assistant camera (uncredited)

Animation Department 

Stewart Alves ... Senior animator
Benjamin Cheong ... senior animator
Steven Clibborn-Dyer ... animator
Andre Coelho ... animator: Sony Pictures Imageworks
Olivia Farrar ... motion capture
Kayn Garcia ... animation supervisor
David Gimenez ... senior animator
David Herfindahl ... senior animator
Alfredo Hisa ... layout artist
Nathan Jones ... animator
James King ... lead animator
Julius Kwan ... lead animator
Wesley Mandell ... Senior Animator
Andrew McCartney ... animator
Sianoosh Nasiriziba ... Senior animator
Zac Overcash ... senior animator
Erica Robinson ... animator: Luma Pictures
Bora Sahin ... animator
Sarp Serter ... animator
Richard Smith ... animation director
Alejandro Solorzano ... animator: Luma Pictures
Hiroya Sonoda ... animator
Nicholas St. Clair ... lead animator: Sony Pictures Imageworks
Stephanie Tomoana ... animator: Luma Pictures
Blair Walters-McNaughton ... Animator: Sony Pictures Imageworks
James R. Ward ... senior animator
Xin Zhao ... animator

Casting Department 

Shannon Avalos ... extras casting
Brad Bittner ... extras casting: Additional Photography
Olivia Brittain ... Casting Associate: UK
Alex Cody ... extras casting associate: New York
Arron Cuthbertson ... extras casting
Molly Doyle ... casting assistant
Eliza Heslop ... Casting Assistant: UK
Georgia Fleury Reynolds ... casting assistant
Jason B. Stamey ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Alfie Allin ... costume trainee
Wasili Angelopoulos ... costume propmaker
Nicola Belton ... textile artist
Jane Bogunovic ... Senior Costume Maker
Aris Bordo ... additional set costumer
Kaniez Braganza ... textile artist
Max Brennan ... key costumer
Daryl Bristow ... costume supervisor
Andrew Cartwright ... principle costume cutter
Graham Churchyard ... costume fx supervisor
Meghan Corea ... asst costume designer: new york unit
Esme Curtis ... junior principal costumer
Viola Cesa de Marchi ... background costumer: Italy
Nicky Demuth ... crowd standby: dailies
Anthony Drewett ... costumier to mr holland
Maria Endara ... costume maker
Helen Felstead ... key costume
Sarah Ferdinando ... Costume Maker
Birgitta Fredlund ... costume coordinator
Holly Freeman ... Senior Wardrobe Mistress
Susanna Fyson ... costume prop maker
Robyn Gebhart ... cutter/fitter
Steve Gell ... print designer
Anna Maria Genuise ... workroom supervisor
Eleanor Gibson ... Costume Maker
Lucy Gibson ... costume jeweller
Christian Goddard ... Principal Set Costumer
Jane Gooday ... assistant costume designer
Anna Haigh ... costume graphic artist
Esther Himer ... Costume Maker
Jules Hindess ... costume assistant / costume fitter
Nina Jagersbacher ... assistant costume designer
Jake Kensley ... junior costume coordinator
Stephen Kill ... costume prop maker
Katerina Kojeva ... costume trainee
Alice Kornicki ... costume maker
Christie Levy ... additional costumer: new york unit
Caroline Lindop ... costume graphic artist
Sebastian Lochmann ... sculptor
Mike Lutz ... set costumer: Additional Photography
Simone Macdonald ... costume effects art finisher
Susan MacKenzie ... principal costume maker
Callum Martin ... crowd costumer
Claire Mitchell ... Principal Set Costumer
Michael Mooney ... associate costume designer
Caroline Nicholls-Weston ... costume textile artist (as Caroline Nicholls)
Emma O'Connor ... Costume Maker
Peter Paul ... assistant costume designer: prep time
Cora Prazeres ... junior costume prop maker
Sharona Prior ... assistant costume buyer
Thom Ravnholdt ... costume props maker
Marina Ray ... assistant costume designer: LA Unit
Jonathan Richards ... set costumer
Stacey Clare Richards ... key costumer
Charlotte Van der Haer Richardson ... wardrobe
Hannah Smith ... costume maker
Jec Smith ... costume maker: Spiderman suit
Barbara Sweryda ... key costumer
Elizabeth Thompson ... costume prop modeller
Claire Tremlett ... Crowd Wardrobe Mistress
Darrell Warner ... costume illustrator
Edmund Woodward ... costume prop modeller

Editorial Department 

Chris Armstrong ... supervising dailies engineer: additional photography
Keyshawn C. Garraway ... post-production assistant
Paul Carlin ... Finishing Editor
Carlos M. Castillón ... assistant editor
Stephen Ceci ... dailies producer
Alessio David Ciattini ... dailies lab operator
Valance Eisleben ... digital data conformist
Ryan Faulkner ... assistant stereo editor: Stereo D
Francesco Luigi Giardiello ... digital dailies colorist
Jake Hammond ... post-production assistant
Jitte Hoekstra ... editor: cinema spot
Jess Jansen ... assistant editor
Laurence Johnson ... first assistant editor
Kayley Kemp ... Editorial Department: Post Production Asisstant / post-production assistant
Daniel Kepler ... assistant vfx editor
Dawn Michelle King ... first assistant editor
Alexei Krassovsky ... post-production coordinator
Thomas Lane ... second assistant editor
Piers Leighton ... dailies lab manager
Nicola Matiwone ... post-production assistant
Carl S.G. Moore ... Senior Digital Intermediate Producer
Adam Nazarenko ... Finishing Artist
Wayan Blue Palmieri ... stereoscopic editor
Jim Passon ... color timer
Chad Schermerhorn ... Finishing Editor
Craig W. Smith ... first assistant editor
Jessica T. Stone ... associate finishing producer
Anna Sweeney ... assistant editor
Jeremy Thompson ... Animatic Editor
Matt Watson ... dailies supervisor
Montrice White ... assistant editor
Denise Woodgerd ... dailies project manager

Location Management 

Gabor Agoston ... location manager: Cortina
Omar Alboukharey ... location marshal
Alyssa Alimaras ... assistant location manager: New York
Bruno Barros ... location assistant: New York Unit
Dillon Beagley ... location assistant
Joshua Benedetti ... location scout
Joe Bettencourt ... assistant location manager: los angeles
Alex Bird ... location marshal
Guy Bishop ... location marshal
Mike Buonanno ... location manager: New York
Briana Burke ... key assistant location manager: los angeles
Paola Cavarzerani ... location manager: Venice
Matthew Clarke ... location manager
Matt Cooper ... unit assistant
Eleri Coulten ... location manager
Tom Cowell ... Location Marshal
Alex Darby ... unit manager
Eleanor Downey ... location scout
Amy Eglen ... Location Marshal
Akar Faraj ... locations
Elisa Frasinetti ... location manager
Pinar Genc ... location production assistant
Mark Gladwin ... location scout
Calum Green ... Assistant Location Manager: VFX Unit
Summer Greenwood ... location marshal
Richard Hill ... location manager
Danion Hughes ... Location Marshal
Ondrej Krupala ... key assistant location manager: Czech republic
Simon Lam ... location marshal
Stefano Dalla Lana ... IT Location Manager Supervisor
Mandy Lo ... location marshal: dailies
Philip Lobban ... location scout
Russell Lodge ... location manager
Hannah McCarthy ... assistant location manager: dailies
Michael McDermott ... location assistant
Robert Mehrle ... location manager: Czech republic
Luca Nappa ... location marshall
Patrick O'Hala ... location scout
Anna Offelli ... locations coordinator: Venice
Shannon Phillips ... location marshal
James du Plessis ... location marshal
Ania Polewiak ... location marshal: dailies
Amelia Price ... location coordinator
Lee Robertson ... location manager
Sherry Roldan ... assistant location manager: los angeles
Gary Rotter ... location coordinator: New York
Lori Russell ... key assistant location manager
Andrew Ryland ... location manager
Elliot Sansom ... location marshal
Madeleine Sara ... Location Marshall
David Seaton ... location manager
Patrick Seaward ... location assistant
Asha Sharma ... Location Scout
Jenna Shaw ... location marshal
George Simmonds ... Location Marshal
Martin Svoboda ... location assistant: Czech republic
Sammy Thomson ... assistant location manager
Will Todd ... location marshall: dailies
Ben Wangenye ... Location Marshal
Jojo Warne ... location manager
Stuart Wharton ... location marshal: daily
Ryan Whitehouse ... location marshall dailies
Gloria Zanette ... Location Coordinator Cortina
Harrison Zemmel-Gallagher ... location marshal
Jan Zuska ... key assistant location manager: Czech republic
Nicholas Morris ... location marshal: Dailies (uncredited)

Music Department 

Peter Cobbin ... score recorded and mixed by
George Doering ... musician
Steve Durkee ... Score Supervisor
Kelvin Galloza ... Composer: trailer music - International Radio Spot
Tanya Noel Hill ... music editor
Dave Jordan ... music supervisor
Alan Kaplan ... musician: trombone
Gerrit Kinkel ... trailer music composer
Jeff Kryka ... orchestrator
Julian Lee ... composer: trailer music
Mark LeVang ... musician: Hammond B3/Keyboards
Shannon Murphy ... music coordinator
Demetrice Nguyen ... musical director (as Demetrice Jackson)
Anele Onyekwere ... music editor
Benjamin Squires ... Trailer music
Andrew Synowiec ... musician
Kirsty Whalley ... score recorded and mixed by
Booker White ... music preparation

Transportation Department 

Tony Barattiin ... driver
Michael A. Capotosto ... driver: cast, transport facilities
Michael E. Devereaux ... transportation captain
Josef Dytrych ... personal driver Jon Watts
Leandro Fabbri ... transportation captain
Marco Ferreri ... transportation coordinator
Dante Gallo ... truck driver
Chris Hammond ... 2nd unit transport captain
Darren Helman ... unit driver
Cynthia Hyfield ... driver
Mike Hyfield ... driver
Dew John ... transportation
Jeremiah LaRoche ... driver
Ted Leaning ... driver
David Lewis ... transport supplier
Reggie Louque ... personal driver jon watts additional photography
Mark-Oliver-Tlo ... picture car coordinator
John Markey ... driver
Jon Moore ... picture car coordinator: TLO / precision driver
Dean Moran ... transportation captain
Mark Mustafa ... unit driver
David O'Connor ... Driver to producer
Philt-Lays ... camera truck driver main unit
Jimmy Ray Pickens ... transportation coordinator
Jim Raff ... driver
Ellie Rawlings ... transportation coordinator
Jack Jay Reece ... driver
Gabriela Rezacova ... picture car coordinator assistant Czech Republic
David Rosenbaum Jr. ... driver: team jackson
Emma Savin ... 4x4 Driver

Other crew 

Stefania Antonini ... production coordinator
David Atkinson ... Production Safety Manager
Robert Avila ... technical service engineer
Michaela Baginova ... production assistant
Shana Bah ... assistant production coordinator
Daren Bailey ... Marine Coordinator
Caleb Barnett ... production assistant
Paul Barratt ... Safety Adviser
Tina Batcheva ... junior assistant accountant
Tereza Beck ... production assistant: Czech Republic
Jo Beckett ... script supervisor
Eric Behnke ... second assistant accountant: Los Angeles
James Moses Black ... adr voice
Patrick Blood ... legal counsel
Rino Bonavita ... location accountant-venice
Ariel Bond ... producer's associate & digital asset manager
Anthony Brown ... production assistant
Kriss TheDish Brown ... Satellite Internet, 4G Wifi Engineer & IT Support
Charlotte Brownlee ... Assistant Script Supervisor
James Budd ... 3rd AD: dailies
Nicole Buffardi ... production assistant
Rosie Burn ... payroll assistant accountant
Julie Burnham ... Unit nurse: second unit
Johnny Callaway ... key set production assistant: New York Unit
Carmela Caruso ... assistant accountant
Jang Hee Chong ... director's assistant
Claudia Cimmino ... production coordinator
George Conry ... ap assistant accountant
Barry Curtis ... Marvel Security
Callum Dawson ... Crowd PA: dailies
Matt Delmanowski ... Photography Manager
Bijan Delshad ... Set PA
Trevor Dennis ... production assistant
Erika Denton ... clearance executive
Margherita Di Tullio ... travel & accommodation coordinator: Italy
Dan Diaz ... Cast security
Sinéad Doherty ... set pa
Giles Dumper ... helicopter pilot
Colin Dye ... Stagehand
Brian Eliassen ... senior systems engineer
Jim Ely ... Senior Linux Engineer
Michal Engrth ... accountant: cz
Robert Etall ... Paramedic
James Excell ... crowd third assistant director
Taylor Ferraro ... photo double
Bernardo Galli ... production accountant: italy
Rosie Galvin ... senior recruiter
Mike Gamms ... production assistant
Jordan Garland ... Construction Accountant
Miguel Giron Becker ... second assistant accountant: Prague
Jake Goldberg ... ap clerk: New York
Adam Goodall ... armoury supervisor
Tom Goodrich ... studio teacher
Janine Gosselin ... script supervisor additional photography
Bill Graver ... Storage Engineer
Melissa Green ... location marshal
Matt Gregan ... Security
Neil Grigson ... Studio Unit Manager
Jasmine Gunderson ... Production Secretary: Additional Photography, Los Angeles
Fouad Hajji ... voice actor
Lucie Hamanova ... Voice Actor
Emma Hammond ... Assistant: Amy Pascal
Paul Harling ... chef extraordinaire
Jeff Harper ... Prinicipal Optical/Network/Security/Wireless Engineer
Martin Harris ... adr loop group
Ben Harrison ... set production assistant: second unit
Zoheb Hassan ... 2nd Assistant Accountant
Joe Hennessy ... Security
Shane Hibbard ... Stand-In: Tom Holland (reshoots)
David Higgins ... Personal Personal Trainer to Mr Jackson
Kyle Higman ... physical asset coordinator: additional photography
Veronika Hladikova ... cast liaison: Prague
Kwan-Ting Ho ... production attorney
Deirdre Horgan ... script supervisor: New york unit
Brianna Hoskins ... production coordinator: additional photography
Danion Hughes ... Runner
Matt Hughes ... production accountant: Method Studios
Benjamin Hung ... SVP & General Manager, Marvel Studios
Amy Irvine ... stand-in
Lucas Isabella ... New York Unit
Askia Won-Ling Jacob ... costumer: Samuel L Jackson
Zak Jarvis ... location marshal
Holly Johnson ... script supervisor - second unit
Samual Jones ... cast liaison
John Joseph ... security
Daniel Cusa Bayuk Karmeniani ... payroll assistant accountant
Rachel Kennedy ... unit publicist
Meredith King ... Staff Production Assistant
Michael T. King ... Lead Medic
George Kousaros ... technology project manager
Ben Kozel ... assistant production co-ordinator
Zdenek Kratochvil ... Voice Actor
Tim Krau ... production assistant: additional photography
Tyler Kubicz ... Office Production Assistant
Jakub Kyral ... production assistant
Daniel Lafferty ... production assistant
Inés Laporta ... driver: Spain
Jason LaShea ... Voice Actor
Mei C Li ... Set Medic
Rebecca Linfoot ... production office pa
Norina Mackey ... script supervisor: additional photography UK / script supervisor: second unit (dailies)
Sebastian Magiera ... writers' assistant
Stefan Maile ... Set Production Assistant
Shazia Majeed ... unit nurse
T.J. Maries ... production secretary: second unit (as Thomas Maries)
Peter Marschark ... Craft Service
Luke Paul Martin ... assistant production coordinator
Sancho Martin ... Voice Actor
Marialyse Martiney ... client services: The Walt Disney Studios
Laura Mateos ... location accountant: Prague
Kirsten Maurer ... production assistant
Norman F. May ... production assistant
Ryan McGlade ... production assistant
Daniel McGraw ... production staff
Christopher McInerney ... set production assistant: New York
Andrea Mendez ... second assistant accountant
Luca Menici ... technician
Chima Mgbemere ... stand-in
Jack Millar ... assistant to unit publicist
Dave Miller ... security manager
Elizabeth Miller ... security coordinator
Matthew Miskell ... second assistant accountant: additional photography
Tracy Moran ... set production assistant: additional photography
Erin Morris ... Accountant: additional photography
Ghadir Mounib ... Stand-In
Caleb Murphy ... production assistant
Jessie Ng ... assistant production coordinator ny
Michele Nguyen ... production assistant
Beverly Nuako ... assistant: Mr. Tolmach
Dan O'Hara ... production assistant
Timothy O'Malley ... first assistant accountant: New York
Ales Ordelt ... Voice Actor
Lucia Oskerova ... Voice Actor
Richie Palmer ... manager: production & development
Miguel Pariente ... production accountant
Freddy Parkington ... Stand-in: Tom Holland
Kelli Parsons ... production coordinator: Los Angeles Unit
James Payton ... stand-in Jake Gyllenhaal/Jon Favreau
Dave Peterson ... senior broker
Lauren Puntillo ... director of communications: the third floor inc
Paul Puzzella ... stand-in
Kendra Rasmussen ... Assistant Production Coordinator: Additional Photography
Matthew Rignanese ... second assistant accountant: New York Unit
Graham Michael Roberts ... production assistant
Melisa Rodop ... production assistant
Phil Romanos ... production assistant
Geoffrey Ross ... accounting clerk: additional photography
Jacqueline Rumens ... travel and accommodation coordinator
Athena Sammy ... assistant production coordinator: additional photography
Juan Carlos Santiago ... network engineer
Kathleen Sheehan ... production assistant
Iva Sindelková ... lock up: Czech Republic
Alexis Page Smith ... cast liaison
Michael C. Smith ... police coordinator
Samantha Speirs ... Assistant to Mr. Watts
Jeffrey Stewart ... marketing executive: Marvel Studios
Joshua Lee Sussman ... production assistant: New York Unit
Anthony Terio ... payroll assistant
Robbie Torbuck ... production secretary
Randy Troy ... production staff: New York
Lauren VanOrsdale ... production coordinator: marketing services
A.J. Vargas ... Manager: Visual Development
Shannon Vargo ... production assistant
Jim Velasco ... post production coordinator: technical operations
Angel Villarías Jr. ... Production Coordinator: Spain Unit
John Weber ... vfx accountant
Richard Wild ... chief meteorologist
Molly Wilson ... production assistant
Liz Wyle ... production assistant
Justin Yukon ... Network Engineer
Patrick Zapata ... set production assistant: additional photography
Rachel Ta ... location marshal (uncredited)

Thanks 

Stan Lee ... in memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed