Edit
The Little Stranger (2018) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Lenny Abrahamson

Writing Credits (in alphabetical order)  

Lucinda Coxon ... (written by)
Sarah Waters ... (novel)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Domhnall Gleeson ... Dr. Faraday
Will Poulter ... Roderick Ayres
Ruth Wilson ... Caroline Ayres
Liv Hill ... Betty
Charlotte Rampling ... Mrs. Ayres
Oliver Zetterström ... Young Faraday (as Oliver Zetterstrom)
Kathryn O'Reilly ... Elizabeth Faraday
Eddie Toll Eddie Toll ... Faraday's Father
Camilla Arfwedson ... Young Mrs Ayres
Tipper Seifert-Cleveland ... Susan Ayres
Peter Ormond ... Colonel Ayres
Bailey Rogers Bailey Rogers ... Young Boy at Fete
Richard Campbell ... Photographer
Harry Hadden-Paton ... Dr. Granger
Anna Madeley ... Anne Granger
Sarah Crowden ... Miss Dabney
Clive Francis ... Mr. Rossiter
Elizabeth Counsell ... Mrs. Rossiter
Nicholas Burns Nicholas Burns ... Peter Baker-Hyde
Kate Phillips ... Diana Baker-Hyde
Dixie Egerickx ... Gillian Baker-Hyde
Oliver Chris ... Tony Morley
Maggie McCarthy Maggie McCarthy ... Mrs. Ravensdale
Martin Carroll Martin Carroll ... Dr. Warren
Alison Pargeter ... Maid
Archie Bradfield Archie Bradfield ... Alan Blundell
Amy Marston ... Mrs. Blundell
Lloyd Hutchinson ... Babb
Josh Dylan ... Bland
Shaughan Seymour Shaughan Seymour ... Hewitt
Alice Bailey Johnson ... Brenda
Richard McCabe ... Dr. Seeley
Charlie Anson ... Bespectacled Man
Lorne MacFadyen ... Dr. Calder
Ann Firbank ... Aunt Cissie (as Annie Firbank)
Angela Sims ... Dress Shop Assistant
Darren Kent ... Young Male Patient
Angus Wright ... Coroner Ridell
Ferne Ferne ... 'Gyp'
John G. Smith John G. Smith ... Dance Band Member
John Sutton John Sutton ... Dance Band Member
Malcolm Baxter Malcolm Baxter ... Dance Band Member
Oliver Wilby Oliver Wilby ... Dance Band Member
Rory McFarlane Rory McFarlane ... Dance Band Member
Dai Pritchard Dai Pritchard ... Dance Band Member
Jonathan Enright Jonathan Enright ... Brass Band Member at Fete
Gregor Spence Gregor Spence ... Brass Band Member at Fete
Glenn Crisp Glenn Crisp ... Brass Band Member at Fete
Sean Corby Sean Corby ... Brass Band Member at Fete
Stewart Swallow Stewart Swallow ... Brass Band Member at Fete
Saul Rose Saul Rose ... Melodeon Player
Rest of cast listed alphabetically:
Glyn Angell Glyn Angell ... Doctor (uncredited)
Thea Balich ... Surgical Assistant (uncredited)
Susan Bradfield ... Dancing Nurse (uncredited)
Chris Coxon Chris Coxon ... Dancer (uncredited)
Laraine Dix Laraine Dix ... Doctor (uncredited)
Mark Fisher ... Butler (uncredited)
Lorna Rose Harris ... Nurse (uncredited)
Kevin Hudson Kevin Hudson ... Mourner (uncredited)
Nathanael James Nathanael James ... Dancing Doctor (uncredited)
Ciéranne Kennedy Bell Ciéranne Kennedy Bell ... Dancing Nurse (uncredited)
Michael Nettleship Michael Nettleship ... Tea party guest (uncredited)
Jeremy Oliver ... Farmer (uncredited)
Tim Plester ... (uncredited)
Naomi Reddy Naomi Reddy ... Villager (uncredited)
Nig Richards Nig Richards ... Villager (uncredited)
Josephine Rogers ... Nurse (uncredited)
Sam Rose ... Villager (uncredited)
Stephen Samson ... Builder (uncredited)
Phil Tillott ... Town Mayor (uncredited)
Laurence West ... Man in Pub (uncredited)
Christian Wolf-La'Moy ... The Vicar (uncredited)

Produced by 

Daniel Battsek ... executive producer
Andrea Calderwood ... producer
Gail Egan ... producer
Ed Guiney ... producer
Celine Haddad ... executive producer: Bord Scannán na hÉireann/the Irish Film Board
Robbie Leacock ... assistant producer: Potboiler Productions
Andrew Lowe ... executive producer
Cameron McCracken ... executive producer
Tim O'Shea ... executive producer
Anita Overland ... co-producer
Joe Wheatley ... assistant producer: Potboiler Productions

Music by 

Stephen Rennicks

Cinematography by 

Ole Bratt Birkeland

Film Editing by 

Nathan Nugent

Casting By 

Nina Gold

Production Design by 

Simon Elliott

Art Direction by 

Guy Bevitt
Bill Crutcher ... supervising art director

Set Decoration by 

Emma Davis

Costume Design by 

Steven Noble

Makeup Department 

Michael Byrne ... h.o.d silicone department
Samantha Denyer ... crowd supervisor
Gigi Dey ... hair stylist / makeup artist
John Eldred-Tooby ... mouldshop supervisor
Emma Faulkes ... special makeup effects artist
Patt Foad ... prosthetic sculptor
Barrie Gower ... prosthetic makeup designer
Sian Grigg ... hair designer / makeup designer / prosthetics designer
Duncan Jarman ... prosthetic makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Fiona Matthews ... daily hair and make up artist
Clementine Ollerenshaw ... hair junior (as Clemmie Ollerenshaw) / makeup junior (as Clemmie Ollerenshaw)
Tapio Salmi ... hair stylist / makeup artist
Jackie Sweeney ... hair stylist / makeup artist
Sinead Sweeney ... sfx contact lens optician
Victoria Warrington ... contact lens technician
Jules Greenan ... hair and makeup daily (uncredited)
Naomi Tolan ... junior daily (uncredited)
Tonia Vernava ... crowd makeup (uncredited)

Production Management 

Nicola Morrow ... unit production manager
Martin Walker ... additional unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael Chapman ... crowd third assistant director
Marie Devautour ... crowd second assistant director
Ben Harrison ... second assistant director
Emyr Glyn Rees ... third assistant director
Olly Robinson ... first assistant director

Art Department 

Andrew Barden ... property master
Phil Bull ... Standby props
Graham Caulfield ... drapesmaster
Richard Dalton ... storeman
Matt Francis ... art department assistant
Oliver Gant ... stand-by props
Daniel Gibson ... Greensman
Freya Haak ... production buyer (as Freya Closs)
Brendan Houghton ... storyboard artist
Nicholas Johnston ... props chargehand
Verena Khan ... graphic designer
Rowan Laidlaw ... clearance coordinator
Tim Lee ... carpenter
Duncan McNeil ... h.o.d. carpenter
Ryan McPhail ... scenic labour
Hannah Storm Miles ... standby painter
Roberto Oliveri ... greens stand-by
Russell Oxley ... scenic artist
Christopher Pigott ... dressing props
Zoë Seiffert ... petty cash buyer (as Zoe Seiffert)
Dan Yellowhammer ... standby carpenter
Glen Young ... assistant art director
Ian Zawadzki ... construction manager

Sound Department 

Tim Barker ... sound mixer
Niall Brady ... supervising sound editor
Phil Brewster ... feature trailer mix tech
German Camardella ... adr editor
Niall Cropper ... second assistant sound
Caoimhe Doyle ... foley artist
Steve Fanagan ... re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Jean McGrath ... foley mixer
Brendan Rehill ... foley editor
Jonathan Reynolds ... foley assistant
Kelly Stewart ... boom operator: additional
Adrienne Taylor ... 1st assistant sound
Mike Tehrani ... a.d.r. mixer
Keith Tunney ... sound recordist: 2nd Unit

Special Effects by 

Dominic Blake ... special effects supervisor
Neal Champion ... special effects designer
Craig Daly ... senior snow effects technician
Gerry Glynn ... special effects technician
Dave Kneath ... special effects technician
Ailsa Lawson ... silicone technician
Jordan May ... special effects technician

Visual Effects by 

Daniel Anderson ... cg artist: Screen Scene
Amrei Bronnenmayer ... digital compositor: Screen Scene
Ed Bruce ... visual effects supervisor
Denny Cahill ... digital compositor: Screen Scene
Kenneth Coyne ... visual effects producer: Screen Scene
Darragh Duffy ... pipeline td: Screen Scene
Mihai Dumbravescu ... digital compositor: Screen Scene
Krzysztof Fendryk ... cg artist: Screen Scene
Michal Fryzlewicz ... cg artist: Screen Scene
Ronan Gantly ... digital compositor: Screen Scene
David Gibbons ... matte painter: Screen Scene
Leona Helly ... digital compositor: Screen Scene
Sevendalino Khay ... matte painter: Screen Scene
Eric A. Kohler ... visual effects producer
Eoin Mahon ... digital compositor: Screen Scene
Stacy Mangan ... digital compositor: Screen Scene
Julien Martins ... digital compositor: Screen Scene
Eloi G. Martorell ... digital compositor
Garvin McGoldrick ... systems engineer: Screen Scene
Joy McKeon ... digital compositor: Screen Scene
Daryl McMahon ... digital compositor: Screen Scene
Laura Murphy ... visual effects coordinator: Screen Scene
Nicholas Murphy ... visual effects production manager: Screen Scene
Robert Murray ... digital compositor: Screen Scene
Jim O'Hagan ... 2d supervisor: Screen Scene
Arnaud Ortmann ... digital compositor: Screen Scene
Andrew Rea ... digital compositor: Screen Scene
Josep Antoni Ribas Rossello ... digital compositor: Screen Scene
Stefano Rolando ... digital compositor: Screen Scene
Paula Rubio ... compositor / digital compositor: Screen Scene
Miguel V. Santos ... digital compositor: Screen Scene
Jonas Stiltz ... digital compositor: Screen Scene
Piotr Swigut ... matte painter: Screen Scene
David Thomas ... digital compositor: Screen Scene
Greg Tully ... head of engineering: SSVFX

Stunts 

Nicholas Daines ... Stunt Double: Ruth Wilson
Jamie Edgell ... stunt coordinator
James Harris ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

John Antill ... Rigging Gaffer
Curtis Graham Ashley ... video and DIT assistant
Nicola Dove ... still photographer
Steve Fitzpatrick ... hod rigger
James Hogarth ... digital imaging technician
Laurence Johnson ... b camera 2nd ac
Andy Lowe ... gaffer
Leigh Marcelino Gardner ... video playback operator (as Leigh Gardner)
Sebastian Marczewski ... second assistant camera: dailies
Martina Massimei ... Camera Trainee
Alex Meacock ... grip
Hennah Michael ... stand-by rigger
Arron Monkman ... second assistant camera: "a" camera, main unit
Jamie Monks ... additional grip: dailies
Julius Ogden ... first assistant camera: "a" camera
Sira Pocovi ... camera trainee dailies
George Pretty ... b camera trainee
Matt Rakstins ... camera trainee: second unit dailies
Michael James Robinson ... electrician
Andy Sauer ... key grip
Chris Stones ... best boy
Daniel Stones ... electrician
Owen Varley ... electrician

Casting Department 

Robert Sterne ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Viveene Campbell ... costume supervisor
Geneva Corlett ... assistant crowd costume supervisor
Charles Gillies ... principal standby
Kelly-Ann McLaughlin ... principal costume stand-by
Joan Murray ... costume maker
Joanna Nicholls ... costume maker
Jane O'Donnell ... costume assistant
Josie Pledge ... costume cutter
Sidonie Roberts ... additional wardrobe
Maria Smith ... crowd costume assistant
Joseph Thorpe ... costume trainee
Ailsa Windsor ... assistant costume designer

Editorial Department 

Ishbel Beeson ... post-production coordinator
Gary Curran ... colorist
Hannah Peerless Dalus ... post-production coordinator
Lisa Jacobi ... post-production coordinator
Jennifer McCann ... digital intermediate producer
Eugene McCrystal ... on-line editor
Paul Rankin ... first assistant editor
Jack Thornton ... trainee assistant editor
Sophia Vas-Jones ... post-production assistant

Location Management 

Simon Lam ... location marshal
Hannah Lamb ... location manager
Jonathon Lawrence ... assistant location manager
Jeremy Levy ... location scout
Harriet Wharton ... assistant location manager

Music Department 

Ciarán Byrne ... Score Recording Engineer
Peter Cobbin ... music mixed by
Brian Connor ... musician: piano
Geraldine O'Doherty ... musician: harp
Kle Savidge ... music supervisor
Kirsty Whalley ... music mixed by

Transportation Department 

Graham Ashley ... unit driver
Rich Maddock ... driver: director
Donatas Matukaitis ... daily driver
Heath Reid ... Driver For Ruth Wilson
Emma Savin ... 4x4 driver
Clive Shaw ... 4x4 driver
Barrie Williams ... transportation captain

Other crew 

Stewart Allen ... set pa
Annie Atkins ... title designer
Geraldine Atlee ... head of legal and business affairs
Polly Bennett ... Choreographer
Kriss TheDish Brown ... Satellite Internet, 4G Wifi Engineer & IT Support
Lizzie Bull ... production coordinator
Valeria Bullo ... for Pathe
Lee Bye ... Head of Theatrical Distribution and Technical: Pathe
Mark Byrne ... Head of Business Affairs: Element Pictures
Hannah Calascione ... assistant: director & producers
Irene Chawko ... script supervisor
James Clarke ... Financial Director: Pathe
Fiona Collins ... executive assistant: Andrew Lowe
Shona Collins ... for Pathe
Ben Coren ... development executive: Film4
Rebecca Daly ... post production accountant
Rachel Donkor ... financial controller
Pierre Du Plessis ... deputy managing director: Pathé
Nicky Earnshaw ... head of production: Film4
James Excell ... crowd pa
Bareen Farid ... for Pathe
Jules Gawlik ... title design assistant
Sophie Glover ... for Pathe
Ellie Gocher ... additional production secretary
Paula Heffernan ... head of production: element pictures
Joel Hide ... Assistant Production Coordinator
Jamie Jessop ... Executive For Ingenious
Aisling Kelly ... production office trainee
Emily Leach ... production manager: Film4
Fawzia Mahmood ... assistant: producer, Potboiler Productions
Garry Marriott ... construction medic
Dan Marsden ... set pa: dailies
Eliot Martin-Dominguez ... for Pathe
Collie McCarthy ... Post Production Coordinator
John McGrory ... for Pathe
Fiona McGuire ... head of physical production: Pathé
Teresa Moneo ... for Pathe
Amina Muneer ... for Pathe
Jack Myles ... for Pathe
Emma Norton ... Head of Development: Element Pictures
Eugene O'Connor ... Unit Publicist
Emer O'Shea ... senior production coordinator: element pictures
Niamh Plunkett ... executive assistant: Ed Guiney
Leonie Quinn ... finance manager: element pictures
Mike Renton ... assistant accountant
Rhianna Rizvi ... production secretary
Elle Russell ... base pa
Andrea Scarso ... Executive For Ingenious Media
Helen Smith ... etiquette advisor / social historian
Oliver Smith ... production assistant
Lucy Sneddon ... assistant: producer, Potboiler Productions
Laura Southall ... body double
Kate St. John ... on-set music director
Ellen Steers ... Unit Publicist
Ruth Sweeney ... assistant: producer, Potboiler Productions
Wai-Hun Tang ... for Pathe
Nick Tay ... for Pathe
Jonathan Taylor ... post production delivery coordinator
Katharine Tidy ... home economist
James Tointon ... cashier
Dominique Tucker ... 1st assistant accountant
Ashley Turner ... floor runner: dailies
Lloyd Vanson ... for Pathe
Daniela Vizuete ... for Pathe
Annette Waldron ... chief operating officer: element pictures
Martin Walker ... additional unit manager
Matthew Ward ... advisor: historical & medical
Joan Washington ... dialogue coach
Laurence West ... payroll accountant
Richard Wild ... weather consultant
Emma Wilkinson ... assistant: director & producers

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed