Edit
Rim of the World (2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

McG

Writing Credits  

Zack Stentz ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Jack Gore ... Alex
Miya Cech ... ZhenZhen
Benjamin Flores Jr. ... Dariush
Alessio Scalzotto ... Gabriel
Andrew Bachelor ... Logan
Annabeth Gish ... Grace
Scott MacArthur ... Lou
Dean Jagger ... Captain Hawking
Michael Beach ... General Khoury
Lynn Collins ... Major Collins
David Theune ... Head Counselor
Tony Cavalero ... Conrad
Carl McDowell ... Carl
Punam Patel ... Angeline
Jason Rogel ... Customs Official
Chris Wylde ... Uncle Chris
Rudy Mancuso ... Wes
Amanda Cerny ... Lucy
Allan Graf ... Taxi Driver
Cameron Fuller ... Young Soldier
Richard Gore Richard Gore ... Alex's Dad
Peter Parros ... Dariush's Dad
Annie Cavalero ... Zip Line Counselor (as Annie Cavallero)
Ryan Ashton ... Additional Voices (voice)
Aaron Fors ... Additional Voices (voice)
Willow Geer ... Additional Voices (voice)
Will Collyer ... Additional Voices (voice)
Evan Kishiyama ... Additional Voices (voice)
Jason Pace ... Additional Voices (voice)
Andre Robinson ... Additional Voices (voice) (as Andrew Robinson)
Emma Shannon ... Additional Voices (voice)
Katie Wagner ... Additional Voices (voice)
Nora Wyman ... Additional Voices (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Andrea Susan Bush ... Camp Counselor (uncredited)
Michael Papajohn ... Jenkins (uncredited)
Kerry Westcott ... Flight Attendant (uncredited)

Produced by 

Steven Bello ... executive producer
Mark Cotone ... associate producer
Bruce Wayne Gillies ... line producer
Max King ... co-producer
Corey L. Marsh ... executive producer (as Corey Marsh)
Adolfo Martínez Pérez ... co-producer (as Adolfo Martinez Perez)
McG ... producer (produced by) (p.g.a.)
Ray McIntyre Jr. ... producer
Brad Mendelsohn ... executive producer
Matt Smith ... producer (produced by)
Susan Solomon-Shapiro ... producer (produced by)
Zack Stentz ... executive producer
Mary Viola ... producer (produced by) (p.g.a.)

Music by 

Bear McCreary

Cinematography by 

Shane Hurlbut ... director of photography

Film Editing by 

Vincent Tabaillon ... (edited by)

Casting By 

Rich Delia

Production Design by 

Kristen Vallow

Art Direction by 

Mayne Berke
Robert W. Joseph ... supervising art director
Matthew Trotter

Set Decoration by 

Debra Echard

Costume Design by 

Helen Huang

Makeup Department 

Jody Burton ... hair stylist: second unit (as Jody L. Burton)
Kim Greene ... makeup department head (as Kimberly Greene)
Stacy Halax ... additional makeup artist
Brent Keene ... hair department head: additional photography
Kerry Mendenhall ... hair department head
Ahou Mofid ... hair stylist: second unit
Michael Moore ... key hair stylist
Patrina O'Connor ... key hair stylist: additional photography
Lisa Rocco ... key makeup artist: additional photography / makeup artist: second unit
Maria Sandoval ... additional hair stylist
Lauren Wilde ... makeup artist: second unit
Erin Wooldridge ... key makeup artist / makeup department head: additional photography
Debbie Zoller ... makeup artist: second unit
Michelle Garbin ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Bruce Wayne Gillies ... unit production manager
Max King ... post-production supervisor
Steve Yandrich ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Kevin Collins ... second second assistant director
Mark Cotone ... first assistant director
Cody Gallo ... second second assistant director: additional photography
Bruce Wayne Gillies ... first assistant director: additional photography
Sebastian Mazzola ... first assistant director
James Moran ... first assistant director: second unit
Marc Newland ... second assistant director: second unit
Chalis Romero ... second second assistant director: second unit
Paul Silver ... second assistant director: additional photography
Brian Sutherin ... second assistant director
Tim Trella ... second unit director

Art Department 

Jose Rudy Anzaldo ... greensman
Berj Daniel Bedrosian ... prop maker and construction
Elijah Beede ... set dresser
Cameron Blake ... assistant property master
Jeff Errico ... storyboard artist
Rose Leiker ... property master
Robert Lucchesi ... set dresser
Joe Martinez ... sculptor/fabricator: Creature sculptor
Brandon McEveety ... set dresser
Wilson Muller ... art department production assistant
Christina Myal ... graphic designer
Ken Perkins ... storyboard artist
Ashleigh Scott ... Set Painter
Zack Shisslak ... On-set Dresser
Aaron Sisk ... propmaker
Thomas Traugott ... leadman
Matthew Trotter ... assistant art director / second unit art director (as Matt Trotter)
Daniel Turk ... construction coordinator
Mark Walbaum ... art department coordinator
Joe Weber ... set designer (as Joseph D. Weber)

Sound Department 

George Atkins ... a.d.r. mixer
Nicholas Feil ... adr mixer
Sara Glaser ... sound mixer
Tim Song Jones ... boom operator: additional photography
Kelsey Jonikas ... sound utility
Evan Kishiyama ... sound recordist
John Loranger ... supervising foley editor
Craig Mann ... supervising sound editor and re-recording mixer
Duncan McRae ... re-recording mix technician
Daniel D. Monahan ... production sound mixer: additional photography
Chris Navarro ... adr mixer
Jeff Norton ... boom operator
Daniel Pagan ... sound effects editor
Jeffrey Roy ... adr mixer
John Sievert ... foley artist
Peter Staubli ... Additional Re-recording Mixer / Sound designer
Euan Toms ... a.d.r assistant
Laura Wiest ... re-recording mixer

Special Effects by 

Scott Garcia ... special effects foreman
Thomas R. Homsher ... special effects foreman
Garth Steinheimer ... pyrotechnician
Douglas D. Ziegler ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Domenico Alessi ... Production Technology Department Manager: DNEG
Fabricio de Vasconcellos Baessa Antonio ... cg supervisor
Emilie Arcand ... visual effects editor: Method Studios
Ric Atkinson ... digital paint & roto artist: Method Studios (as Richard Atkinson)
Abhijith Azhikkara ... Matchmove Artist: Dneg
Prashant Bavariya ... modelling TD: DNEG
Alexis Bechet ... digital compositor: Double Negative
Andres Berkstein ... lead td
Pierre Bonnette ... visual effects artist
Ruslan Borysov ... visual effects supervisor
Romain Bouvard ... Compositing Supervisor
Adam Brenn ... technology support
Daniel Briney ... 2D compositing lead: Pixel Magic
Rudradev Chakrapani ... visual effects coordinator: Double Negative
Chase Champagne ... cg artist: Pixel Magic
Christian Champagne ... technical support: Method Studios
David Cole ... lead digital colourist / supervising digital colourist
Tony Como ... digital paint & roto department supervisor: Atomic Fiction
Aston Constantinides ... digital compositor
Chris M. Cooper ... digital compositor
Andy Cuthbert ... Pipeline Supervisor: DNEG
Heather DeJohn ... visual effects coordinator
Victor DiMichina ... visual effects coordinator
Marta Feriani ... pipeline atd: DNEG
Ritonia Fernandes ... lighting technical director
Sébastien Fernandez ... head of environment: DNEG
Aaron Fickling ... cg creature supervisor: DNEG
Alex Filipov ... Senior Animator
Eugene Fokin ... lead modeler: Method Studios
Emily Francione ... senior rotoscope artist
Emilie Gagnon ... visual effects coordinator: DNEG
Bradley Gaines ... compositor
Kunal Ghosh Dastider ... cg supervisor: Method Studios
Kelly Ginet ... Layout Artist
Blane Granstaff ... visual effects artist
Justin Holt ... texture supervisor: Atomic Fiction
Keita Hoshino ... compositor: Method Studios
Arudra Jaykar ... visual effects supervisor
Brock Jolet ... visual effects designer
Swapnil Kamle ... digital compositor: Double Negative
Christopher Kowal ... head of editorial: Method Studios
Kushank Tikku ... cg supervisor: DNEG
Kai-Hua Lan ... Animation Supervisor
Taryn Laurendeau ... visual effects production manager: Method Studios
Manolo Mantero ... VFX supervisor: DNEG
Sam Margolius ... executive producer: Branch VFX
Petra Mcelvenny ... Visual Effects Executive: Netflix
Ray McIntyre Jr. ... visual effects supervisor/producer
Kyle Merola ... compositor
Brad Moylan ... compositor
Andrew Mueller ... compositor
Jason G. Myers ... Technical Resource Manager: Dneg
Suman Nayak ... digital compositor: Double Negative
Kelly Noordermeer ... lead visual effects editor: Method Studios
Shyam Prasad Chowdhary Nunna ... digital compositor
Molly Pabian ... Visual Effects Producer: Shade VFX
Sagar Patil ... digital artist: Method Studios
Mia Pearson ... visual effects coordinator
Rahul Pokharkar ... visual effects artist
Marc Purnell ... Matchmove
Austin Ramsey ... technical compositor: Shade VFX
Nolan Reese ... Visual Effects Editor
Matthew Ribeiro ... matte painter
David Ridlen ... visual effects artist
Alexandro Rubio ... Creature TD - DNEG
Rupeshpatil ... FX TD: DNEG
Melanie Sauve ... visual effects artist
Ray Scalice ... vfx executive producer
Sanket Kumar Sharma ... Camera Tracking TD
Yanko Slavov ... Matchmove supervisor: DNEG
Markus Sterner ... Lead Lighting TD: Dneg
Mason A. Taylor ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Jessica Ton ... Visual Effects Coordinator: DNEG
Patryk Urbaniak ... look development td: DNEG
Jason Van Haverbeke ... lead data wrangler
Nitya Venugopal ... roto/paint artist: Method Studios
Louis Vottero ... character rigger
Grant Wilson ... Animator: DNEG
Kin Yiu ... visual effects coordinator
Kenny Yong ... matchmove lead
Annurup Kumaar ... matchmove and rotoanimation td: DNEG (uncredited)

Stunts 

Gee Alexander ... stunt double: Andrew Bachelor
Whitney Coleman ... stunt double: Lynn Collins
Allan Graf ... stunts
Jimmy Hart ... stunt double
Steve Knoll ... stunts
Scott Lang ... stunts
Bill Leaman ... utility stunts
Colby Lemmo ... stunt performer
Matt Leonard ... stunt alien
Brian Machleit ... stunt coordinator
Emily Newman ... Annabeth Gish Driving Double
Samuel J. Paul ... Stunt Double: Benji Flores Jr.
Daniel Pera ... stunt double: Alessio Scalzotto
Kara Petersen ... stunt double: Jack Gore
Juliana Potter ... stunt double: Jack Gore
Jade Quon ... stunt double: Miya Cech

Camera and Electrical Department 

Curtis A. Andrews Jr. ... rigging gaffer
Carlos Apodaca ... electrician
Steven Blizzard ... Drone Pilot
Richard W. Botchlet ... assistant chief lighting technician
Samuel Butt ... first assistant camera "b" camera
Scott Crabbe ... hd video assist operator
Peter Drinco ... techno crane tech
Derek Edwards ... first assistant camera "a" camera
Aaron Epstein ... still photographer
Eric Forand ... chief lighting technician
Tammy Fouts ... additional camera operator
Christopher Franey ... Rigging Gaffer
Josh Friz ... second unit first assistant camera
Mark Gerasimenko ... Aerial Director of Photography
Dan Godar ... aerial camera operator
Wayne A. Goring ... second unit first assistant camera
Marshall Hendershot ... loader
Chris Herr ... camera operator "b" camera / camera operator: B Camera/Movi
Tom Howard ... lighting console programmer
Nick Huizing ... electrician
Joe Kocsis ... second unit second assistant camera
Matthew Malsbury ... A camera dolly grip
Chris Moseley ... second unit director of photogaphy (as Christopher Moseley)
Dale Myrand ... second unit "a" camera operator
Vern Nobles ... second unit camera operator
Jason Robbins ... camera operator additional photography / movi operator additional photography
Jake Rosenblatt ... second assistant camera "a" camera
Mark Scott ... video playback
Travis Stewart ... electrician
Chris Toll ... second unit first assistant camera
Cody Preston Troxell ... aerial unit
Terry Wolcott ... second unit second assistant camera
Luke Wyatt ... digital utility

Animation Department 

Brendan Fagan ... animator
Diana Grande ... animator
Robson Ribeiro ... animator

Casting Department 

Bill Dance ... extras casting by (as Bill Dance Casting)
Cleland Hoff ... local casting by
Inbal Kadim ... casting assistant
Coco Kleppinger ... casting associate
Jeff Olan ... background casting by: additional photography
Silawn Lewis ... extras casting: additional photography (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Y.J. Hwang ... costumer
Jeanine McKirnan ... costumer
Heather Quesada ... pattern maker
Jane Steele ... set costumer
Laura Wheeler ... background set costumer

Editorial Department 

Ryan Civale ... editorial assistant
Jeremy Fiscus ... digital intermediate producer
Michael Angelo Macias ... dailies operator
Kelly McCrossan ... post-production accounting
Timothy Llewellyn Moxey ... Senior nextLAB Operator
Emily Rice ... post-production accounting
Jon Rocke ... Colorist: dailies
Manuel Vasquez ... post-production accounting
Corinne Villa ... first assistant editor

Location Management 

Kandice Billingsley ... location manager: additional photography
Dianne Ketchum Friedgen ... key assistant location manager (as Dianne Friedgen)
Kelley Maher Hiatt ... assistant location manager
Lorne Littlejohn ... assistant location manager
Steve Morrison ... location liaison
Stuart Neumann ... location manager
Antonio J Garcia ... assistant location manager (uncredited)

Music Department 

Michael Baber ... music editor
Sean Barrett ... orchestrator
Jonathan Beard ... music consultant
Michael Bouska ... assistant engineer
Cooper Fuqua ... score assistant
Marisa B. Gunzenhauser ... assistant to composer
Francesca Harding ... music coordinator
Andrew Harris ... score assistant
Benjamin Hoff ... orchestrator
Jason La Rocca ... score mixer
David Matics ... score assistant
Bernd Mazagg ... score recordist
Bear McCreary ... score conducted by
Tracy McKnight ... music supervisor
Synchron Stage Orchestra ... score performed by
Angelina Park ... assistant to composer
Martin Pauser ... assistant engineer
Marian Svetlik ... concertmaster
Jamie Thierman ... orchestrator
Edward Trybek ... music consultant
Synchron Stage Vienna ... score recorded at
Johannes Vogel ... music preparation
Henri Wilkinson ... music consultant
Kaiyun Wong ... score coordinator
Jason Akers ... scoring assistant (uncredited)
Yejin Bang ... technical music assistant (uncredited)
Michael Linus Bock ... bass trombone (uncredited)
Jesse Hartov ... additional technical support (uncredited)
Johannes Vogel ... additional conductor (uncredited)

Transportation Department 

Steve Zerweck ... transportation coordinator

Other crew 

Rachel Armiger ... production secretary
Daniel Benjamin ... studio teacher
Connor Breen ... production assistant
Tamara Bunker ... production assistant
Jennifer M. Byrne ... production accountant
Po Chan ... assistant: Shane Hurlbut
Chris Cikowski ... assistant: McG
Richard Creighton ... fire safety advisor
Booker George Gillies ... production assistant
Broch Marino Gillies ... production assistant
Nick Gramenos ... assistant production office coordinator
Adam Haiken ... assistant: Mary Viola
Kelly Hodges ... assistant: Corey Marsh
Joshua Horne ... production office coordinator
Kyra Hurlbut ... production assistant
Kelly Koczkur ... Payroll Accountant
Candy Li ... coach: Mandarin
Jackson Lipps ... production assistant
Andrew Lipschultz ... unit publicist
Steve Martin ... key medic
Kelly McCrossan ... Post Production Accountant
Abbey Middleton ... production assistant
Robert Moon ... script supervisor: second unit
Herman Phillips ... Set Production Assistant
Jessica Schuetter ... assistant: McG
Brittany Stedman ... Rigging Medic
Sophia Stentz ... assistant: Zack Stentz
Suzanne C. Swindle ... script supervisor
Monica Timmerman ... production assistant
Samuel Vargas ... set production assistant
Patrick Zapata ... set production assistant

Thanks 

Michael Weston ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed