Edit
"SpongeBob SquarePants" SpongeBob's Big Birthday Blowout (TV Episode 2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jonas Morganstein

Writing Credits  

Stephen Hillenburg ... (creator) &
Andrew Goodman ... (animation writer) and
Luke Brookshier ... (animation writer) &
Kaz ... (animation writer)
 
Derek Drymon ... (developer) &
Tim Hill ... (developer) and
Nick Jennings ... (developer)
 
Mr. Lawrence ... (written by)
Kaz ... (written by)

Cast (in credits order)  

Tom Kenny ... SpongeBob / Patchy the Pirate / Old Man Walker / Gary / French Narrator / SpongeBob's Dad / Peter Lorre Fish / Grubby Grouper / PA System / JimBob
Bill Fagerbakke ... Patrick / Bus Passenger / Passenger / Patron #1 / Patrick Star
Rodger Bumpass ... Squidward / Bus Passenger / Announcer / Yellow Fish / Manward
Clancy Brown ... Mr. Krabs / Unhappy Guy / Party Guest #2 / Mr. Slabs / Manager
Carolyn Lawrence ... Sandy / Bus Passenger / Little Girl / Carol
Mr. Lawrence ... Plankton / Potty / Rube / Larry / Fred / Charleston / Robber
Jill Talley ... Karen / Office Middle Management (voice)
Lori Alan ... Pearl / Pet Shop Woman (voice)
Dee Bradley Baker ... Bubble Bass / Dog / Alarm Clock / Cow / Little Bald Guy (voice)
Mary Jo Catlett ... Mrs. Puff (voice)
Sirena Irwin ... SpongeBob's Mom / Gawky Female / The Kid / Office Worker (voice)
David Hasselhoff ... David Hasselhoff
Kel Mitchell ... Beans McBeans
Dahlya Glick ... Can
Jack Griffo ... Contestant
Daniella Perkins ... Contestant
Thomas F. Wilson ... Dog Walker
Frank Langley Frank Langley ... Potty Puppeteer
Frank Caeti ... Gorilla Boss (voice)
Ephraim López ... Monkey Middle Manager (voice) (as Ephraim Lopez)
Cory DeMeyers ... Monkey Middle Manager (voice) (as Corey DeMeyers)
Lana McKissack ... Monkey Middle Manager (voice)
Sydney Olson Sydney Olson ... Monkey Middle Manager (voice)
Lee Peng Lee Peng ... Dancer Partier
Deshawn Matthew Deshawn Matthew ... Dancer Partier
Keith Bartley Keith Bartley ... Dancer Partier
Megan Littler ... Dancer Partier
Rest of cast listed alphabetically:
Victoria Beckham ... Herself (uncredited)
Mike Bell ... Fisherman (uncredited)
Bethany Burnham ... Hipster Girlfriend (uncredited)
Lana Condor ... Herself (uncredited)
Lilli Cooper ... Herself (uncredited)
Vernon Davis ... Himself (uncredited)
Gilbert Gottfried ... Himself (uncredited)
Rob Gronkowski ... Himself (uncredited)
Tiffany Haddish ... Herself (uncredited)
Heidi Klum ... Herself (uncredited)
Jace Norman ... Himself (uncredited)
Kal Penn ... Himself (uncredited)
RuPaul ... Himself (uncredited)
JoJo Siwa ... Herself (uncredited)
Danny Skinner Danny Skinner ... Himself (uncredited)
Ethan Slater ... Himself (uncredited)
Michael Strahan ... Himself (uncredited)
Jason Sudeikis ... Himself (uncredited)
Allan K. Washington ... Himself (uncredited)
Sigourney Weaver ... Herself (uncredited)

Produced by 

Marc Ceccarelli ... co-executive producer
Philip Harris ... associate producer
Stephen Hillenburg ... executive producer
Sofia Iza ... producer
Chul-ho Kim ... executive producer: Rough Draft Korea (as Chuklho Kim)
Cindi McKinney ... line producer
Jennie Monica ... producer
Jonas Morganstein ... executive producer
Hema Mulchandani ... executive producer
Kyung-suk Park ... executive producer: Rough Draft Korea
Vincent Waller ... co-executive producer
Hyejoon Yun ... executive producer: Rough Draft Korea

Music by 

Steve Belfer
Nick Carr ... (as Nicolas Carr)
Sage Guyton
Jeremy Wakefield

Cinematography by 

Joshua Reis ... director of photography

Film Editing by 

Rick Weis

Casting By 

Elizabeth Barnes
Donna Grillo ... original casting director
Shannon Reed

Art Direction by 

Peter Bennett
Brandon Mendez

Set Decoration by 

Christian Corio

Makeup Department 

Jennifer Aspinall ... makeup artist
Bernadette Beauvais ... key assistant make-up artist
Elisa Marsh ... dept. head make-up artist (as Elisa O. Marsh)
Ned Neidhardt ... dept. head make-up artist
Pavy Olivarez ... hair department head
Erin Wooldridge ... key assistant make-up artist

Production Management 

Claudia Spinelli ... executive in charge: Nickelodeon
David J. Steinberg ... senior vice president of production
Jennifer Wyatt-Beasley ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Billy Greenfield ... second assistant director
Danny Jones ... second second assistant director
Daniel Lowe ... first assistant director (as Daniel Hamilton-Lowe)
Rudy Van Zyl ... first assistant director
Gabriella Poli Vidal ... second second assistant director
Terrence B. Zinn ... second assistant director

Art Department 

Arin Ajamian ... set dresser
Mike Anaya ... set dresser
Jevon Dismuke ... art production assistant
Mike Dougherty ... storyboard artist
Kevin Dwyer ... set dresser
Carlos Fagundo ... on set dresser
Regina Fernandez ... art department coordinator
Jonathan Hirsh ... art production assistant (as Jon Hirsh)
Freda Lau ... graphic designer
Isaac Marzioli ... prop designer
Maureen Mascarina ... storyboard artist
Melissa McSorley ... food stylist
Brian Morante ... storyboard supervisor
Ray Morelli ... storyboard revisionist
Kristen Morrison ... storyboard artist
Charles Nance ... property master
Fred Osmond ... storyboard supervisor
Tim Prendergast ... storyboard revisionist
Ted Seko ... storyboard revisionist
Kurt Snyder ... storyboard artist
Mike Starbird ... set dresser
Chad Tomlinson ... greensman
Eddie Trigueros ... storyboard artist
Brad Vandergrift ... storyboard revisionist

Sound Department 

Justin Brinsfield ... audio production manager / recording engineer
Mitch B. Cohn ... sound utility
Ryan Greene ... recording engineer
Manny Grijalva ... recording engineer
Vincent Guisetti ... foley artist
Jeff Hutchins ... sound designer: Atlas Oceanic (as Jeffrey Hutchins) / sound effects editor (as Jeffrey Hutchins)
C.J. Kinyon ... machine room
D.J. Lynch ... re-recording mixer
Gregory Mitchell ... machine room
Steve Morantz ... sound mixer
Michael Petak ... dialogue editor
Aran Tanchum ... foley editor / foley mixer

Special Effects by 

Matthew Hall ... special effects assistant
Richard Jacobs ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Francis Brin Boyer ... effects animator
Celia Bullwinkel ... effects animation director
Luke Dwyer ... 3D modeler / visual effects artist
Aleson Ho ... effects animator
Steve Kusuma ... effects animator
Marc-Andre Samson ... visual effects supervisor (as Marc Samson)
David Sheahan ... effects animator

Stunts 

J. Mark Donaldson ... stunt double: Patchy the Pirate (as Mark Donaldson)
T.J. White ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Joshua Bell ... grip
Donato Bragagnolo ... key grip
Paulina Bryant ... second assistant camera
Jeff Burrage ... VTR
Sean Burris ... best boy
Eddie Chan ... chief lighting technician
Vong Chea ... set lighting technician (as Vog Chea)
Archangelo Ciotti ... grip
Jennifer Cohen-Harriman ... set lighting technician (as Jennifer Cohen)
Mario Colli ... assistant lighting technician
David Connan ... best boy
Cody Corl ... grip
Curtis Davis ... second assistant camera
Christopher C. Dickson ... technocrane operator
Alex Dumas ... set lighting technician
Erdem Ertal ... camera operator
David Frapwell ... still photographer
Christopher Glasgow ... camera operator (as Chris Glasglow)
Jonathan M. Gonzalez ... grip
Carlton Hudson ... grip
Christian Hurley ... technocrane operator
Kyle Kolding ... grip
Niels Lindelien ... camera operator
Mike A. McKinnon ... grip
Liam A. Miller ... first assistant camera
Michael Moretti ... VTR
Nicolas Nino ... set lighting technician
Tobin Oldach ... camera operator
Chelsea Pettit ... set lighting technician
Ryan Prouty ... digital imaging technician
Robert Richards ... grip
Nathan Robinson ... set lighting technician
Derek H. Rose ... technocrane operator
Loie Russell-Templeton ... first assistant camera
Kunle Simmons ... set lighting technician
Matthew Taylor ... second assistant camera
Derek J. Vass ... set lighting technician (as Derek Vaas)
Deepak Whitesides ... key grip
Han Whitesides ... grip
Chris Wieland ... grip (as Chris Weiland)
Payam Yazdandoost ... first assistant camera (as Payam Vazdamloost)

Animation Department 

Alejandro Alvarez ... 3D artist
Kit Boyce ... background painter
Michelle Bryan ... animation director
Olga Gerdjikov ... background supervisor
Kathryn Gilmore ... final checker
Stephen Hillenburg ... original character design
Vasil Hnatiuk ... animator
Woosung Jung ... head of digital animation: Rough Draft Korea
Byunglo Kim ... animation director: Rough Draft Korea
Ann Lee ... background painter
Eun Young Lee ... head of background painting: Rough Draft Korea (as Eunyoung Lee)
Hyunkyu Lee ... head of layout: Rough Draft Korea (as Hyunku Lee)
Ilsung Lee ... animation director: Rough Draft Korea
Miyoung Lee ... head of background painting: Rough Draft Korea
Johanna Martin ... animator
George Nachev ... background layout designer
Kenny Pittenger ... background layout designer
Diego Ruiz ... animator
Sang Kyun Shin ... animation director: Rough Draft Korea (as Sangkyoon Shin)
Denis Sibilev ... animator
Alan Smart ... animation director / animation supervising director
Lucy Tanashian-Gentry ... background painter
Teale Wang ... color key supervisor
Tom Yasumi ... animation director
Junghee Yun ... animation director: Rough Draft Korea (as Junhee Yun)

Casting Department 

Shannon Avalos ... extras casting
Amy Zeis ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Jedidah Carter ... costumer
Lauren Ernsdorf ... key assistant hairstylist
Caroline Fahrer Debes ... costume supervisor
Monique Hyman ... key assistant hairstylist
Gabrielle Levenson-Wahl ... costumer
Nancy Martinez ... key assistant hairstylist (as Nancy Martinez)
Lizette Pena ... costumer
Kirsti Schroder ... costumer
Greg Turnbull ... costumer

Editorial Department 

Manny Vinas Barreras ... color grading (as Manny Vinas)
Estrella Capin ... animatic editor
Carmen Chung ... assistant editor
Rick Dominicus ... supervising picture editor
Christopher Hink ... supervising picture editor
Diana La Grandeur ... post-production coordinator
Molly Minus ... post-production supervisor
Dexter P. ... telecine colorist: DaVinci
Jason Piemnoppakao ... post-production coordinator
Marshall Plante ... color grading
Bob Tomlin ... animatic editor
Natalie Westerfield ... color grading

Location Management 

Calvin Keller ... location production assistant
Steve Kovacic ... key location assistant
Ryan O'Leary ... location production assistant
Rusty Tinder ... location manager

Music Department 

Nick Carr ... music editor
Tom Kenny ... voice supervision
Eban Schletter ... arranger: Birthday Song

Transportation Department 

Michael Alch ... additional driver
Casey Boden ... additional driver
Andy Chalikyan ... additional driver
Alex Connaughton ... electric truck driver
John Escobedo ... additional driver
William Gonzalez ... grip truck driver
Gordon Hill ... additional driver
Chris Howard ... additional driver
Raymond Jackson ... additional driver
Brian Kroells ... prop truck driver
Anthony Mihalovich ... additional driver
Chris Miller ... additional driver
Miguel Navarrete ... additional driver
Kevin Norwood ... additional driver
Greg Petrosyan ... additional driver
Thomas Rohrback ... truck driver (as Thomas Rhorback)
Niu Sale ... additional driver
Howard Sanders ... additional driver
Mark Schuster ... honeywagon driver
John Scott ... additional driver
Ali Yegahne ... transportation captain (as Ali Yeganhe)

Other crew 

Renetta G. Amador ... script supervisor
Rachel Armiger ... production coordinator
Gahyun Baek ... production translation: Rough Draft Korea
Reed Baum ... set production assistant
Beau Bielski ... set production assistant
Lauren Candela ... set production assistant
Yorel Chavis ... set production assistant
Jean Paul Fernandez ... archive and resource library
Danny Giovannini ... script coordinator
Sherry Gunderman ... script supervisor
Andrew Huebner ... vice president of production
Mr. Lawrence ... story editor
Scott Mansz ... overseas supervisor: Rough Draft Korea
Anna Martino ... archive and resource library
Anthony Melino ... key set production assistant
Patricia Meola ... set production assistant
Emily Merl ... production coordinator
Bryan O'Dell ... assistant craft service (as Bryan Odell)
Michael Pazmino ... archive and resource library
Michael Rutkowski ... key set production assistant (as Mike Rutkowski)
Hannah Watanabe-Rocco ... production coordinator
Bill Wright ... key craft service
Cameron Zickrick ... set production assistant (as Cameron Zickmick)

Thanks 

Keiren Fisher ... special thanks
Patty Henry-Robinson ... special thanks
Stephen Hillenburg ... thank you (as Steve Hillenburg)
Ramsey Ann Naito ... special thanks
Brian Robbins ... special thanks
David J. Steinberg ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed